Franse, Engelse en Israëlische troepen moeten Egypte dadelijk verlaten Gebouw telefooncentrale geopend IMRE NAGY EN DE ZIJNEN DOOR RUSSISCHE MILITAIREN WEGGEVOERD ITALIAANS VERKEERSVLIEGTUIG BIJ PARIJS NEERGESTORT Russisch oorlogstuig naar Syrië Geheime dienst arresteert vooraan staande politici in Boedapest MAANDAG 26 NOVEMBER 1956 No. 18061 113e jaargang IEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers JO cl. - VerschijnI maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Successes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. V.N. NEMEN BESLUIT Hammarskjoeld gemachtigd kanaal bevaarbaar te maken De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft haar goed keuring gehecht aan de ongewij zigde Afrikaans-Aziatische resolu tie, waarin Engeland, Frankrijk en Israël verzocht worden „onver- wy'd" de resoluties voor de terug trekking van hun troepen uit Egypte uit te voeren. De resolutie werd goedgekeurd met 63 stemmen, vijf tegen en tien onthoudingen. Daarop hechtte de vergadering haar goedkeuring aan de resolutie volgens welke Hammarskjoeld ge machtigd wordt voort te gaan met zijn plannen voor de opruimings werkzaamheden in het Suezkanaal De tegenstemmers van de Afri kaans-Aziatische resolutie waren: Groot-Brittannië, Frankrijk, Israël, Nieuw-Zeeland en Australië. Nederland, België, Canada, na tionalistisch China, Cuba, de Do minicaanse republiek, Italië, Lu xemburg, Portugal en Zuid-Afrika onthielden 2ich van stemming. Ni caragua was niet vertegenwoordigd De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Ca sey, heeft zaterdagavond na de ver gadering van de assemblee der V.N. verklaard dat de sluiting van het Suezkanaal ongeveer 250 miljoen dollar per maand kost, waarbij het verlies dat de handel lijdt nog niet is inbegrepen. Russen slaan weer toe Zuid-Slavisch protest hielp niet Uit betrouwbare bron in Boeda pest heeft Reuter vernomen, dat Imre Nagy en zyn metgezellen vrij dagmiddag door Russische militai ren zyn gearresteerd en wegge voerd nadat zy besprekingen had den gevoerd met de Hongaarse eerste minister, Janos Kadar, in het parlementsgebouw in Boedapest. Nagy zou met Kadar over de vor ming van een coalitieregering ge sproken hebben. Zij zouden overeenstemming be reikt hebben en er waren voorbe reidingen getroffen voor een rede voering van Nagy voor radio-Boe- dapest Nagy en Kadar waren nog aan 't ondehandelen toen Russische militairen de conferentiezaal in het parlementsgebouw binnenkwamen en Nagy en zijn metgezellen arres teerden. Oostenrijkse grenswachten heb ben vrijdag op Oostenrijks grond gebied nabij de Hongaarse grens, één Russische soldaat dood gescho ten en twee Sowjet-militairen ge arresteerd, zo is officieel te Wenen bekend gemaakt. Het officiële Zuidslavische blad „Borba" heeft in een bericht van zijn correspondent te Boedapest ge meld, dat Imre Nagy en zijn aan hangers, die van vier ttot 22 no vember in de Zuidslavische ambas sade te Boedapest hebben vertoefd, door Russische veiligheidstroepen met onbekende bestemming zijn weggevoerd. Kunst en fiskus In Engeland is het in be- paalde gevallen mogelijk zijn belastingschuld te voldoen door het afstaan van kunst werken van grote esthetische of historische waarde. Voor de eerste maal is thans een schilderij op deze wijze in staatsbezit gekomen en wel de „Piëta" van de vijftiende- eeuwse schilder Rogier van der Weejjden, één der stich ters van de Vlaamse school. De fiscus heeft de waarde van het schilderij op onge veer 800.000 gulden geschat. Het zal in de National Gal lery komen te hangen. De Coöp. Bond van Erkende Autorijschoolhouders „B.E.A." te 's-Gravenhage, heeft aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat en aan de minister van Economische Zaken requesten verzonden, waarin hij verzoekt het zondags-rijverbod alsnog aan te vullen met de bepa ling dat dat rijverbod niet van toe passing is op autorijschoolhouders dan wel voor het geval hiervoor geen voldoende aanleiding mocht bestaan, t'e willen bevorderen, dat de rijksverkeersinspecties op de in dividuele verzoeken van autorij schoolhouders gunstig zullen be schikken. Volgens de correspondent verlie ten' Nagy en elf van zijn medewer kers, tezamen met vijftien vrouwen en zeventien kinderen, op donder dagavond de Zuidslavische ambas sade, nadat hun op grond van een Zuidslavisch-Hongaars akkoord vrijgeleide was gewaarborgd. Zij namen plaats in een bus, die hun ioor de Hongaarse regering be schikbaar was gesteld om naar huis toegaan. Doch terwijl de bus nog voor het ambassadegebouw stond, „sprong een Russisch officier in de bus. Voor de bus en er achter stopten auto's van de Sowjet-veiligheids- dienst en de kleine kolonne reed direct weg naar de Sowjet-kom- mandantoera aan de Gorki-boule- vard". „Twee Zuidslavische diplomaten, die zich in de bus bevonden en die intussen tegen het optreden van de Russische troepen protesteerden, werden voor het gebouw van de kommandantoera op straat gesme ten", aldus de correspondent. OPEN BRIEF AAN REGERING M.O.-leraren willen meer salaris „De salarissen der hogere rijks ambtenaren zullen worden ver hoogd. De leraren bij het voorbe reidend hoger en middelbaar on derwijs zullen daarvan zijn uitge sloten en zullen dus volgens een aanzienlijk lagere schaal worden bezoldigd dan die, welke voor de wetenschappelijk hoofdambtenaar van kracht zijn". Aldus een protest van de samen werkende verenigingen van recto ren en directeuren der scholen voor V.H.M.O., vervat in een open brief aan de regering. De leraren dienen volgens dit protest „toch zonder twijfel krach tens hun wetenschappelijke ont wikkeling en krachtens het beroep dat zij uitoefenen met een weten schappelijk hoofdambtenaar gelijk gesteld te worden". Er bestaat reeds een belangrijk tekort aan leraren, die beschikken over de bij de wet gestelde waar borgen van bekwaamheid, hetgeen dus voor de toekomst van het mid delbaar onderwijs, dat steeds meer leerlingen te verwerken krijgt, ge varen inhoudt, aldus het schrijven. Biet zonder eind Op het bedrijf van de heer J. Louwerse te Grijpskerke is een suikerbiet gerooid, waaraan geen eind scheen te komen. Toen het „gevaarte" goed en wel uit de grond was en de duimstok er langs was gelegd, bleek, dat de pee de formidabele lengte van 1.25 meter had, gemeten vanaf het ondereind van de wortel tot de kop van de biet. Uiter aard was de suikerbiet bij zonder „slank": het moet tenslotte uit de lengte of uit de breedte komen. De heer Louwerse bewaart zijn biet voorlopig maar. In de suiker molen kan je de „pee" altijd nog laten verdwijnen, vind hij. 34 inzittenden kwamen om het leven Bij Parijs is vrijdagnacht een Italiaans verkeersvliegtuig veron gelukt, vyï minuten nadat het van het Paryse vliegveld Orly was op gestegen. Slechts twee van de 36 inzittenden - 26 passagiers en 10 bemanningsleden - hebben het on geluk overleefd. De twee overle venden, een Italiaan en een vrouw wier nationaliteit nog niet bekend gemaakt is, zijn gewond in een ziekenhuis opgenomen. Het toestel, een DC-6 van de Ita liaanse luchtvaartmaatschappij L. A.I., was op weg van Rome naar New York. Het was een uur te vroeg uit Rome op Orly aangeko men, omdat de tussenlanding in Milaan was overgeslagen met het oog op mist. Om vijf minuten over half één vertrok het toestel van Orly, met voornamelijk Ameri kaanse en Italiaanse passagiers. Het weer was goed. Door nog onbekende oorzaak heeft het toestel, na ogenschijnlijk normaal opgestegen te zijn, niet voldoende hoogte kunnen bereiken en het dak van een huis te Paray- Vieille-Poste geraakt. Er deed zich toen, volgens ooggetuigen, een De Amerikaanse Kamer van Koophandel in Frankrijk, die on geveer 400 Amerikaanse onderne mingen vertegenwoordigt, heeft, op de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dul les, een dringend beroep gedaan om onmiddellijke leveranties van Ame rikaanse olie aan Europa. reusachtige ontploffing voor, waar door het vliegtuig volkomen ver nield op een tweede huis neer stortte. De 22 000 liter benzine, die het toestel in zijn tanks had, vlogen in brand. Prinses Wilhelmina op bezoek bij vluchtelingen H.K.H Prinses Wilhelmina heeft een bezoek gebracht aan de Hon gaarse vluchtelingen die in het va kantiecentrum „Coldenhove" te Eerbeek in bungalows een tijdelijk onderdak hebben gevonden. Prin ses Wilhelmina heeft zich door mid del van tolken met verscheidene ouders en kinderen verstaan en la ter in het gemeenschappelijke ge bouw de thee gebruikt. H.K.H. Prinses Wilhelmina arri veerde in gezelschap van haar par ticulier secretaresse mej. J. C. M M. Geldens om ongeveer drie uur bij „Coldenhove". Haar bezoek heeft tot omstreeks vijf uur ge duurd. De wegenaanleg in Nederland Minister Algera is van mening dat op de vraag, of de aanleg en verbetering van de rijkswegen ge lijke tred houden met de enorme ontwikkeling van het verkeer, voor enige trajecten in het land het ant woord bevestigend kan zijn, doch dat toch op te veel andere, ondanks de nagestreefde voortvarendheid, van een achterstand gesproken kan worden. Vorige week heeft burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester met het door knippen van twee voor de deur gespannen draden, de officiële opening verricht van het nieuwe gebouw voor de telefoonautomatiserjng, annex magazijn voor de buitendienst, in de Meelstraat te Zierikzee. De bur gemeester tijdens de plechtige handeling. Rechts naast hem nog juist zichtbaar ir. R. Diks, directeur van het telefoondistrict, waaronder Zierikzee ressorteert Deze foto toont de stijlvolle entree van het nieuwe gebouw. Boven de zware, dubbele deuren, is een reliëf aangebracht door de Veerse beeld houwer Philip ten Klooster. In dit reliëf werd de symboliek van P.T.T. gestalte gegeven in twee vrouwen, die een telefoontoestel hanteren en een vogel met een telegram in de bek. Het geheel kreeg een locaal accent door de heraldische leeuw uit het Zeeuwse wapen. (Eigen foto's). Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Bekendmaking particulier secretariaat H.M. de Koningin Het particulier secretariaat van H.M,. de Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft aan W. J. baron van Heeckeren van Mole- caten op zijn verzoek met ingang van 1 januari 1957 op de meest eervolle wijze met dank voor de bewezen diensten, voor uitzonder lijke trouw en voor opofferingsge zindheid, ontslag verleend als haar particulier secretaris. H.M. de Ko ningin heeft baron van Heeckeren. benoemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje. - H.M. de Koningin heeft mr. dr~_-- I. G. van Maasdijk op zijn verzoék~ met ingang van 1 januari 1957 opf c;ug atciehni de meest eervolle wijze, met dank wenclice Die( voor de bewezen diensten en voor.' de betoonde trouw, ontheven van zijn functie als kamerheer in bui tengewone dienst. H.M. de Koningin heeft de tijde lijke waarneming van haar secre tariaat opgedragen aan jhr. mr. E. W. Röell, kamerheer i.b.d. Mejuffrouw mr. Martine de Jong heeft, gezien de omstandigheden, aan H M. de Koningin verzocht haar tijdelijke aanstelling als par ticulier secretaresse te mogen be ëindigen en niet voor een vaste benoeming in aanmerking te komen. H.M. de Koningin heeft dit verzoek ingewilligd en mejuffrouw de Jong op de meest eervolle wijze per 1 januari 1957 van haar functie ont heven. Naar van betrouwbare zijde te Bagdad wordt vernomen, kernen er dagelijks grote hoeveelheden Rus sische wapens, waaronder tanks, straaljagers en bommenwerpers, in Syrië aan. Russische piloten en 'echnici, onder wie personen die tot de Brits-Franse actie in Egypte werkzaam waren, zouden de Sy rische strijdkrachten intensief oefe nen in het gebruik van dit mate rieel, dat afkomstig is uit de Sow- jet-TJnie en Tsjecho-Slowakije. Volgens genoemde zegsman wordt Syrië thans „op Russische wijze" door een driemanschap geregeerd. Een Japanse chirurg heeft naar verluidt een apparaat uitge vonden, waarmee met behulp van ultra-sonore (buiten het bereik van het gehoor liggende) golven kanker in een vroeg stadium kan worden vastgesteld. De uitvinder is de 31- jarige Tosjio Wakai, die verbonden aan het Jutendo ziekenhuis te Tokio, waar men door gebruikma king van het nieuwe apparaat in bijna vijftig gevallen kanker of ge zwellen in een vroeg stadium heeft ontdekt. Mevrouw Maleter in Oostenrijk Aantal vluchtelingen qesteqen tot 80.000 Volgens een vooraanstaande Hon gaarse journalist, die zondag naar Oostenrylt is uitgeweken, zyn Rus sische militairen en leden van de Hongaarse communistische geheime dienst sinds woensdag bezig, vol gens een nauwkeurig plan, voor aanstaande politici in Boedapest te arresteren en weg te voeren. De Russen hebben het. naar hun zeggen, gemunt op „Duitsers, fas cisten en grootgrondbezitters". Ook buiten de hoofdstad worden op grote schaal arrestaties verricht. Zo is in de afgelopen week het ge hele college van hoogleraren van de universiteit van Devreczin, on der wie de bekende oogspecialist prof Kettesi, aangehouden. Het verzet tegen de Russen en de regering Kadar, die al^mario- nettenkabinet van de Russen be schouwd wordt, duurt intussen on verminderd voort. Twee dagen ge leden stelde een 250-tal vpr'P^- strijders bij Boeda vier Russische en twee Hongaarse pantserwagens buiten gevecht. In de omgeving van Boedapest houden zich sterke eenheden van de verzetsbeweging onder leiding van de voormalige garnizoenscommandant van Boeda pest generaal Kiraly op. Toch nog besprekingen Volgens radio-Boedapest zijn er belangrijke besprekingen tussen de regering-Kadar en de centrale ar beidersraad van Boedapest aan de gang. Hierbij waren de eisen van de arbeidersraad, waaronder die betreffende opneming van Imre Nagy in het kabinet, als basis voor de onderhandelingen aanvaard. In het weekeinde is het aantal Hongaarse vluchtelingen, dat naar Oostenrijk is uitgeweken, tot tach tigduizend gestegen. Vijftiendui zend uitgewekenen zijn intussen naar andere landen overgebracht Het merendeel van de Hongaren wil echter in Oostenrijk blijven, gedeeltelijk omdat velen van hen alleen maar Duits kennen, en ge deeltelijk omdat zij hopen, spoedig naar hun land te kunnen terugke ren. „Die Presse" heeft zondag bericht dat de echtgenote van generaal Pal Maleter, de „held van de Kilian- kazerne te Boedapest" met haar twee kinderen in Oostenrijk is aan gekomen. Het blad merkt op dat zij, volgens haar zeggen, sinds 4 november - het tijdstip waarop de Sowjettroepen de Hongaarse op stand begonnen neer te slaan - niets meer van haar echtgenoot heeft ge hoord. Op een vliegveld bij München zijn dit weekeinde vijf wagonladin gen met voorraden voor de Hon gaarse vluchtelingen in Oostenrijk aangekomen, afkomstig van het Amerikaanse leger in Europa. Deze voorraden, die o.m. 6 800 ledikan ten, verscheidene duizenden stuks eetgerei en een aantal veldkeukens omvatten, zullen per vliegtuig naar Wenen worden gebracht. De Ame rikanen hebben reeds eerder 4.200 dekens gezonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1