AMSTLEVEN levensverzekering mi EMULSION Kruidenkracht! ZIEKKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 20 NOVEMBER 1956 No. 18058 Tweede Nederlandse Rode Kruis-convooi te Wenen aangekomen Internationaal comité nu in Boedapest Zondagmiddag half vijf is het tweede convool van het Neder landse Rode Kruis onder leiding van de heer C. W. G. Schotborgh te Wenen aangekomen. Korte tijd later arriveerden ook vijf vracht auto's met hulpgoederen. Beide zendingen zijn maandagmorgen in tegenwoordigheid van de Neder landse gezant in Wenen, de heer Star Busman, gelost. Mede dank zij nieuwe giften van het Friese comité hulpverlening Hongaarse volk, zijn thans de vol gende goederen aangekocht: 4.000 wollen dekens, 4.000 lakens, 1.500 kg koffie, 500 kg thee en 30.000 stukken zeep. Deze goederen zullen zowel ten goede komen aan de hulpverlening in Hongarije als aan de vluchtelingen die in Oostenrijk vertoeven. Het internationale Rode Kruis Vertegenwoordigers van het Hon gaarse Rode Kruis en van het in ternationale comité van het Rode Kruis, zijn, zoals bekend, op 16 no vember te Wenen overeen gekomen dat de controle op de verdeling van de hulpgoederen (voedsel, kleding, dekking, medicamenten, enz.) voor het Hongaarse volk, geheel in han den wordt gesteld van het inter nationale Rode Kruis. Alle hulp, van welke aard ook, dient te wor den geleid via het internationale comité van het Rode Kruis. De ver deling zal uitsluitend geschieden volgens de Rode Kruis-principes, d.w.z. onpartijdig en enkel met in achtneming van de behoeften van de personen die hulp nodig hebben. Volgens de op te stellen hulp- Ingezonden mededeling Laat nu de kou maar komen Iedere dag een lepel JEHafe Scott's Emulsion en 20 WLiy MSB» kunnen er de hele ter legen. Scott's Emul- sion - de smakelijkste flH levertraan - bevat de m belangrijke vitaminen A •n D en onmisbare opbouwstoffen in de meest werkzame vorm. Ook voor volwasse nen Ideaal voor grotere weerstand. INCIDENT TE MOSKOU Westelijke diplomaten verlieten receptie Westelijke diplomaten hebben in het afgelopen weekeinde in Moskou tweemaal een receptie verlaten uit protest tegen felle kritiek van par tijsecretaris Chroesjtsjef op Enge land, Frankrijk en Israël. Zaterdag verlieten de diploma ten een receptie in het Kremlin, die de Russen gaven voor de Poolse delegatie waarmee zij besprekingen voerden; zondag trokken zij zich terug toen Chroesjtsjef op een af scheidsreceptie, welke de Poolse de legatie gaf, opnieuw „zijn hart luchtte". De Polen hoorden het zwijgend aan, hoe Chroesjtsjef zondagavond Engeland, Frankrijk en Israël „ko lonisten en knechters" noemde. Za terdag had de Russische partijlei der de „intriges van de reactie" in de kapitalistische landen aangeval len. Toen Gomulka, de Poolse partij leider, zondag na Chroesjtsjef het woord voerde, keerden de weste lijke diplomaten in de ontvangzaal terug. Moskou becritiseert Tito Het blad van de Russische com munistische partij „Prawda" heeft maandag president Tito van Zuid- Slavië beschuldigd van pogingen om een wig te drijven in het com munistische kamp. Tito had in zijn rede van 11 no vember de neiging getoond zich te bemoeien met de zaken van andere communistische partijen en zich laten beïnvloeden door reactionaire propaganda. Zuid-Slavië tracht zich op te werpen als het land, dat de enig mogelijke weg naar een socialis tische ontwikkeling aangeeft, aldus het Russische blad. Dit was in strijd met de Marxistisch-Leninis- tische stelling, dat elk land zijn eigen manier kan hebben. Dit is de eerste aanval van de Russische partij op Tito sinds zijn bezoek aan de Sowjet-Unie, eerder in het jaar. Hongarije en het intern. Rode Kruis Tussen Hongarije en het interna tionale Rode Kruis comité is een overeenkomst getroffen, waarbij bepaald wordt, dat alle hulpver lening, welke dan ook, in Hongarije via het internationale comité zal geschieden en dat dit comité ook in Hongarije belast zal worden met het transport en de verdeling der hulpverleningsgoederen en medi camenten. programma's zullen zieken, gewon den, kinderen en zwangere vrou wen, bejaarden en invaliden in de eerste plaats hulp ontvangen. Het personeel van het bureau dat het internationale comité van het Rode Kruis te Boedapest gevestigd heeft om deze strikt humanitaire taak uit te voeren, zal in hoofdzaak uit Zwitsers bestaan, onder leiding van de gedelegeerde van het internatio nale comité, die voor zijn arbeid aanspraak kan maken op bescher ming en assisentie van de burger lijke en militaire autoriteiten in Hongarije. De overeenkomst, die uitsluitend de distributie van hulp goederen voor het Hongaarse volk ten doel heeft, sluit andere huma nitaire activiteiten, waartoe het in ternationale comité geroepen is, niet uit. Ingezonden mededeling Stram en Bheumatisch? Doo dan toch eens een bloedzuiverende knor. Met Kruschen Salts. Al tientallen jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood, in duizenden gevallen van Rheumatische Pijn Dat komt om dat 't principe waarop Kruschen werkt, de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Rheumatische Pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde wer king van de bloedzuiverende orga nen. Juist die komen door Kru- schens zes minerale zouten weer op gang. 't Bloed gaat weer sneller stromen en wordt gezuiverd van alles wat nu de pijn verwekt. Pro beer 't eens met Kruschen! Nehroe veroordeelt Russisch optreden in Hongarije Premier Nehroe van India heeft maandag als zijn mening te kennen gegeven, dat onpartijdige waarne mers, liefst van de V.N., in Hon garije en de bezette delen van Egypte moeten worden toegelaten om verslag over de toestand uit te brengen. De premier zei, dat het lijdelijk verzet in Hongarije meer indruk op hem heeft gemaakt dan de ge vechten. Er bestaat weinig twijfel aan dat het in Hongarije om een ware volksbeweging gaat, zei hij. „Het grove gebruik van wapens tegen zwakkere naties, zoals in Egypte en Hongarije gebeurd was, was tot mislukken gedoemd. „Engeland en Frankrijk hebben niets gewonnen en zullen veel ver liezen. Ik twijfel niet of vroeg of laat zal het Hongaarse volk, dat zo krachtig uiting heeft gegeven aan zijn vrijheidswil, zegevieren", aldus Nehroe. MUSSELKANAAL. Zondagmid dag is aan de Sluisstraat te Mussel- kanaal een ernstig verkeersongeval gebeurd, waarbij een persoon werd gedood en een zwaar gewond. Ter hoogte van de r.k. school sloeg een transportauto een zijweg in, op het zelfde moment dat een achterop komend motorrijwiel, bestuurd dooi de ongehuwde S. Woortman uit Musselkanaal, met als duo-passa gier de eveneens ongehuwde J. Os- sel uit Vriescheloo, eveneens deze weg wilde inslaan. Op onverklaar bare wijze schoot het motorrijwiel onder de vrachtauto. FINANCIEN EN ECONOMIE „De Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstraest- fabriek" te Vlaardingen Gunstige stand van zaken Tot de machtigste ondernemin gen op het gebied van het coöpe ratiewezen behoort ongetwijfeld „De Eerste Nederlandse Coöpera tieve Kunstmcstfabriek" te Vlaar- dingen. De door de Nederlandse landbou wers (de Zeeuwse Coöperatieve Kunstmestfabriek en de Noord- Nederlandse) gebouwde fabriek, heeft zich in de loop van haar 36- jarig bestaan ontwikkeld tot een machtig fabrieksbedrijf, met doch terondernemingen over de gehele aarde. Balans en verslag over het 35ste boekjaar weerspiegelen de goede gang van zaken, daar de exploi tatierekening over het boekjaar sluit met een winst van f 444.623,10. Hiervan kwam ten goede aan de leden, hetzij verdisconteerd in de prijzen der afgenomen kunstmest stoffen, hetzij uitgekeerd, een be drag van f 427.336,04. De productie van superfosfaat en andere meststoffen was hoger dan die van vorig jaar; de dubbelsuper- productie bleef achter bij de leve ringsmogelijkheden, omdat deze. productie begrensd is door fosfor- zuurfabricage. De productie van Granumix nam toe; vooral in het buitenland neemt de belangstelling voor deze gegra nuleerde meststof toe. De zwavelzuurfabriek werkte met een productie van 53 800 ton op volle capaciteit. De fosforzuurfa- briek was volledig in bedrijf, doch kon in de behoefte voorzien; de fabricage van fluorproducten ver liep gunstig. De fabriek van polyfosfaten was volledig bezet, doch de concurren tie was oorzaak dat in deze sector de gang van zaken minder bevre digend was. Het saldo van de gehele bedrijfs- rekening was f 3.447.486 68. In het ledenkapitaal kwam geen verande- Russische troepen in de Balkan Volgens berichten zijn Russische pantsereenheden in Varna (Bulga rije) aan land gegaan. Zij zijn in zuidoost-Bulgarije langs de kust, tot aan de Turkse grens opgesteld. Uit hun opstelling blijkt, dat zij met het oog op binnenlandse on lusten in het land zijn en niet als bedreiging van Turkije, dat lid is van het Atlantisch pact. De Bulgaarse autoriteiten maken zich steeds meer zorgen over mo gelijke binnenlandse onlusten, al dus de berichten. Er zijn nog geen officiële berichten over onregelma tigheden ontvangen. Zaterdag hebben de Bulgaarse autoriteiten „uit voorzorg" een aan tal personen laten arresteren. On der hen bevindt zich de vroegere premier van de boerenpartij, Con- stantine Muraviev. In het oosten van Roemenie zijn Russische pantsereenheden aange komen ter vervanging van de Rus sische troepen die naar Hongarije gezonden zijn. De Russische lucht macht in Roemenië is volgens de berichten met 100 Migs versterkt. ring. Dit bedraagt voor de Zeeuwse Coöp. Kunstmestfabriek f 3.851.250 en voor de Noord-Nederlandse Coöp. Kunstmestfabriek f 2.445.450. Stijgende kosten van lonen en zeevrachten alsmede de toene mende concurrentie beïnvloeden steeds meer de exportmogelijkhe den. Het personeelspi'obleem is be nauwend en werkt remmend op een goede bedrijfsvoering. Aan leden die niet hun verplicht kwantum hebben afgenomen, zal f 14,11 per 100 kg worden vergoed. De ver nieuwingsreserve die thans f 525.000 bedraagt en na toevoeging van de overwinst ad f 17.287.06 ruim f 242.000, zal opgevoerd worden tot maximum drie miljoen gulden. De balans en exploitatierekening werden door de te Rotterdam ge houden ledenvergadering goedge keurd. De prijs van de parelsuper werd vastgesteld op f 9,50 per 100 kg franco op wagen aan grootscheeps- vaarwater, inclusief zak en omzet belasting. Wie vroeg koopt (juli tot september) krijgt op deze prijzen belangrijk reductie. Zoals bekend bestaan, in samen werking met het Centraal Bureau, grote uitbreidingsplannen. PURMEREND. Prinses Irene heeft met acht medescholieren van het lyceum te Baarn een bezoek aan de leerlingen van de Rijks H.B.S. te Purmerend gebracht. De Baarnse lyceïsten en de Purme- render H.B.S.-ers hadden elkaar enige tijd geleden ontmoet op de Volkshogeschool te Bergen. IJMUIDEN. De sleepboot „Titan" van Bureau Wijsmuller te IJmui- den, die maandagmorgen ter as sistentie van het Britse vracht schip „Herriesbrook" was uitgeva ren, is thans met dit schip op weg naar Esbjerg in Denemarken. De 1250 ton metende „Herriesbrook", onderweg van Antwerpen naar Esbjerg, had zaterdagmorgen as sistentie van een sleepboot ge vraagd toen het op veertig mijl af stand van IJmuiden te kampen kreeg met machinestoring. Begroting van Financiën VOORSTELLEN TOT BELASTINGVERLAGING IN VOORLOPIG VERSLAG ln afwachting van algehele herziening In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting 1957 van Financiën werd, in ver band met de algemene belasting herziening, van alle zijden geïn formeerd of de heffingswetten thans in een zodanig stadium van voor bereiding zijn gekomen, dat indie ning ervan op korte termijn kan worden tegemoet gezien. Intussen werden allerlei wensen naar voren gebracht ten aanzien /an voorzieningen, die in afwach ting van de totstandkoming van ie algemene herziening naar de desbetreffende leden getroffen be horen te worden, c.q. waarmede de minister, naar het oordeel van deze 'eden, bij de herziening rekening zou behoren te houden. Zo achtten verschillende leden afschaffing van de investeringsaf trek en het overwegen van maat regelen, waardoor allerlei onkosten van ondernemingen, welke luxe verteringen betreffen, niet meer gebracht zullen kunnen worden ten 'aste van de fiscale winst, urgent. Als urgente belastingverlichting zouden deze leden daartegenover willen noemen: 1. Drastische verlaging van het tarief van groep I der inkomsten belasting. 2. Matiging van de dubbele be lasting voor inkomen uit naamloze vennootschappen. 3. Overweging van de mogelijk heid van vrijstelling van belasting voor besparing tot bepaalde bedra gen, b.v. voor 10 van het in komen tot een maximum van f 2.500 per jaar. 4. Belastingverlichting voor de gehuwde werkende vrouw door af trek van kosten voor kinderver zorging. 5. Belastingvrije vorming van uitbreidings- en vervangingsreser ves, welke binnen een vastgestelde tijd voor afschrijving moeten wor den aangewend. 6. Invoering van een speciaal ta rief op bonusuitkeringen. 7. Er dient waar de rechtsvorm van de naamloze vennootschap is gekozen, door de speciale belasting niet meer te worden geheven dan de inkomstenbelasting zou hebben bedragen onder aftrek van het per centage der geldende vennoot schapsbelasting. 8. De faciliteit voor zelfstandi gen om over een gemiddeld inko men van enige jaren te worden aangeslagen. Ingezonden mededeling Een waarlijk offer „Hier is een gave voor de Hongaren. Zelf 40-43 huis en haard kwijt. Mijn spaarcent jes. Wens onbekend te blij ven". Dit stond er letterlijk te lezen op een klein stukje papier, dat gevonden is in een collectebus en vergezeld ging van een bankbiljet van duizend gulden. Dit bleek, toen men de opbrengst ging tellen van de geldinzameling, die zaterdag jl. te Rotter dam ten bate van de Hon gaarse slachtoffers door het Rode Kruis is gehouden. Men wist uit welke bus de gave was gekomen en men gelooft, dat het geld afkomstig is van een oud vrouwtje, dat op hei Noordplein voor de Honga ren offerde. DELFT. Toen het zesjarig Zoontje van de familie Beune, wonende aan het Haantje te Delft, dicht bij de ouderlijke woning de onbewaakte overweg in de spoorlijn Delft-den Haag wilde oversteken, raakte het met een voetje in de rails beklemd. Het kind kon zich niet tijdig be vrijden en werd voor de ogen van zijn vriendjes overreden door een trein uit de richting Delft. Het was op slag dood. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammars- kjoeld, is maandag uit Cairo in New York teruggekeerd, waar hij aan de Algemene Vergadering ver slag zal uitbrengen over zijn be sprekingen met president Nasser van Egypte. Hij heeft met Nasser gesproken over de legering der V.N.-troepen in Egypte. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De fabrieksarbeider E. A. te Utrecht deed zondagmor gen de ontstellende ontdekking dat zijn drie maanden oude zoontje in de wieg was gestikt. De vader had zaterdagavond laat een plastickus sentje op de dekens van de baby gelegd, tegen de koude. Dit gladde kussentje was verschoven en op het hoofdje van de baby gekomen, waardoor het is gestikt. Ingezonden mededeling In krulden zit de kracht van de natuur. En de natuur blijft voor mens en dier DE bron. óók van genezing. Klachten en kwaaltjes, zoals moeheid, hooldptjn, puist jes. verstopping, vale teint, enz., zijn het gevolg van onnatuurlijke leefwijze. Be houd Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam met HERBESAN. Kruidenthee. Verkrijg baar bij Uw apotheker of drogist f 1.79 per groot pak, voldoende voor maanden. Ingezonden stukken De straatverlichting Mijnheer de Redacteur. De straatverlichting is voor een groot deel vernieuwd. De elektrifi- katie bracht het plaatsen van „gi- raffe-achtige" palen met zich mee, om te spreken in de stijl van Stad en Lande. In die kwalifikatie lag duidelijk kritiek opgesloten en ik ben het daarmede eens. Ik heb mij - met velen trouwens - afgevraagd, waarom het niet mogelijk was de bestaande lantaarns (van de gas verlichting) te elektrificeren. Dan was er wel wat minder lichtsprei- ding geweest, maar vooral het stadscentrum zou heel wat gaver zijn gebleven. Er zijn elders in ons land voorbeelden, dat slechts de buitenwijken van de stad van grote lichtmasten zijn voorzien, terwijl de binnenstad op ingetogener wijze wordt verlicht, wat betreft de lan taarns. Met dank voor de plaatsing. Minnaar van stadsschoon. HAAMSTEDE Sfeer op gezinsfeestjes belangrijk voor het kind Een huis moet een „tehuis" worden Na ingeleid te zijn door de vice- presidente, mevr. Lysen, hield mej. A. G. Hildering, lerares Kinderver zorging en Opvoeding aan de huis houdscholen te Zierikzee en Haam stede, in hotel Bom een lezing over het organiseren van huiselijke feestjes. In haar inleidend woord releveerde mevr. Lysen hoe een groot aantal dames van een huis een „tehuis" voor de Hongaarse vluchtelingen hadden gemaakt en sprak als haar mening uit dat ook het goed organiseren van huiselijke feestjes er toe kan bijdragen van ons huis een „tehuis" te maken. Bij het organiseren van huise lijke feestjes is vooral de sfeer van groot belang; aldus mej. Hildering. Het gezin is een kleine samenleving met een eigen karakter, doch dit wordt tegenwoordig, nu er zoveel buitenshuis wordt georganiseerd, wel eens verwaarloosd, omdat zo wel de moeder als de vader vaak weg moeten en er geen tijd voor het eigen gezin overblijft. Mej. Hil dering gaf vervolgens een uiteen zetting van het belang van huise lijke feestjes, waarbü zij vooral de nadruk legde op het gezin als een heid. Met enkele voorbeelden toonde zij daarna aan dat het kind zeer ge voelig is voor de sfeer die in het gezin en vooral bij deze feestjes heerst. Onder feest wordt door ver schillende mensen iets geheel ver schillends verstaan; de een meent dat het met lawaai gepaard moet gaan, terwijl de ander juist de in timiteit op de voorgrond stelt. Zij wees er op, dat de voorbereidingen voor het feestje weloverwogen moe ten zijn, daar anders vaak misluk kingen het gevolg zijn, terwijl ook deze voorbereidingen zelf reeds een min of meer feestelijke stemming teweeg kunnen brengen. Ook het door de kinderen laten meehelpen bij deze voorbereidingen achtte zij van eminent belang, omdat ook zij dan van de voorpret kunnen ge nieten. Ieder feest heeft ook zijn eigen karakter, in welk verband zij wees op Kerstmis en Pasen, ter wijl het Sint Nicolaasfeest een op zichzelf staand feest is, met een geheel eigen „kleur" Zij wees op de grote waarde van het zelf maken van geschenken, vooral door de kinderen, die daardoor voor een klein bedrag toch met iets voor de dag kunnen komen, waardoor de ontvangende persoon getroffen wordt. Uitvoerig stond mej. Hildering daarna stil bij het organiseren van een verjaringsfeestje voor de kin deren, dat werkelijk een verjaars feest voor het betreffende kind moet zijn en geen verjaardag voor de ouders met hun kennissen. Zij gaf dan ook verschillende moge lijkheden aan hoe men dit bereiken kan. Ook de zondagen kunnen, met de daaraan voorafgaande zaterdag avond, een min of meer feestelijke dag worden, waardoor het gezins leven bevorderd kan worden. Ingezonden mededeling „DE GOUDSCHATTEN VAN BAGDAD" 52. Aram werpt een haastige blik in de kajuitsdeur van het achterschip, maar dat gedeelte van het schip blijkt verlaten te zijn. „Vooruit, naar de boeg", bijt hij de krijger op gedempte toon toe, terwijl hij hem met zijn zwaardpunt een veelzeggend tikje in de nek geeft. Als zij de voorplecht naderen, gaan plotseling de gor dijnen, die de kajuit daar afsluiten, uiteen en een oude man, met een kruik in de hand, treedt naar buiten. „Houd deze man in be dwang", beveelt Aram zijn lansknecht, die zich over de speer van de neergeslagen schildwacht ontfermd heeft, welke hij nu dreigend op de andere krijger richt. Dan treedt de ridder op de grijsaard toe en neemt hem onderzoekend op. „Wie zijt gij?" vraagt hij kortaf. De oude man kijkt angstig naar het zwaard, dat op zijn borst ge richt wordt. „Ik ben Bar-Hassan, de lijfarts des Kaliefs", zegt hij dan met gedempte stem.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5