VAN NELLE LIEFDE'S NAZOMER Koningstijger valt man aan Rijverbod op zondagen in België De Belgische regering heeft be sloten, dat er van het komende weekeinde af op zondagen en feest dagen geen onnodige autoreizen meer mogen worden gemaakt. Voor buitengewone gevallen zullen spe ciale vergunningen worden uitge geven. Het verbod geldt niet voor auto's van het Koninklijk Huis, het corps diplomatique en de regering. Ook geldt het verbod niet voor open bare voertuigen. Ingezonden mededeling ONTROERDE VORSTIN VERTOEFDE BIJ DE HONGAARSE VLUCHTELINGEN Jonge vrijheidsstrijder bood besmeurde vlag aan Een ontroerde Vorstin heeft gis teren in de Julianahal van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht een besmeurde en verfom faaide Hongaarse vlag in ontvangst genomen van een jonge Hongaar. Waar eens, temidden van de rood, wit en groene banen de communis tische hamer en sikkel prijkten, was met grote steken een zwarte rouwrand genaaid. „Dit is het enige wat ik nog heb. Het is het mooiste, maar u wil ik het schenken", zei de jongeman. „Mijn excuses voor mijn kleding en deze vuile vlag, maar we hebben niets meer". Koningin Juliana nam de vlag aan, die aarzelend werd weggege ven. Groot was de eer voor deze vrijheidsstrijder, die, even voordat de koningin kwam, een fel gevecht had geleverd met zijn lotgenoten, die hem vroegen de vlag aan de koningin te geven. Hij wilde het niet. De vlag - het enige wat hij nog over had - was te vuil om als geschenk voor een koningin te die nen, zei hij. Maar men heeft hem ertoe gedwongen en ook het argu ment, dat zijn kleding niet goed genoeg was om een koningin toe te spreken, mocht niet baten. Deze jonge held, die in de straten van Gyor heeft gevochten en vo rige week maandag bij gebrek aan wapens en medestrijders de Oos tenrijkse grens over vluchtte, heeft op uitdrukkelijk verzoek van de koningin haar mogen begeleiden langs d,e slaapzalen en ziekenzalen en de babyverblijven. Aan houten tafels zaten maan dagmiddag de Hongaarse vluchte lingen nieuwsgierig te kijken naar zoals zij het uitdrukten, „die ge wone vrouw". De koningin dronk thee uit een kartonnen bekertje en toonde zich zeer geïnteresseerd in een serie tekeningen, die de vluch telingen die laatste dagen hadden gemaakt. Zij ham kinderen op haar schoot en onderhield zich met tal van hen. De chef van de tolken, de heer Tarnoczi, kon er niet tegen vertalen. „Lang leve de koningin" riepen de Hongaren spontaan. Ze klapten in hun handen en bleven bedeesd op een afstand staan als de Vorstin passeerde. Ingezonden mededeling Bij een van zijn bezoeken aan de stallen stopte Martin een mandril aap iets lekkers toe, wat blijkbaar de afgunst wekte van een Ben gaalse koningstijger pal ernaast, die met een nijdige grauw uithaalde. Nog net op tijd kon Martin weg springen.... en met de stok van zijn rijzweep gaf hij de tijger een tik op de uitgestrekte klauw. On der woedend gebrul trok de tijger zich terug. Toen Martin de vol gende dag weer passeerde, zag hij dadelijk dat de tijger hem her kende en vijandig nakeek. Hoe moet dit aflopen? J. van Doveren en Fred Thomas, de be faamde circuskenners, vertellen het u in het enige Nederlandse stan daard-werk „De Bonte Droom van het Circus". Spanning, ontroering, humor.... en alles is wéar ge beurd! Wat 'n aanwinst voor uw boekenkast! Voor slechts f 2,50 kunt u dit his torische boekwerk bestellen bij het Kantoor „Roomboteralbum", Post bus 47, Den Haag, - of rechtstreeks kopen bij uw roomboter-leveran- cier. De bijbehorende prachtige kleu renplaten en realistische fotorepro ducties ontvangt u gratis voor de rijksbotermerken. Op elk pakje roomboter treft u er één aan. Neem een pakje extra voor de zondag! LAND- EN TUINBOUW KRACHTVOEROPSLAG Dank zij de rattenbestrijdings- campagnes zijn er heel wat van de ze schadelijke dieren opgeruimd. Maar geheel rattenvrij zijn vele be drijven nog niet; ook muizen komen nog veel voor. Bij de opslag van krachtvoer - dit jaar misschien in grotere hoe veelheden gekocht - dient men aan dit ongedierte te denken. Elk jaar gaan er grote hoeveelheden kracht voer 30-40 cents per kg.) verlo ren. Maakt de opslagruimte mui zen- en rattenvrij, maar let op de bestrij dingsmiddelen. Een ander punt is het vocht. Ook daardoor gaan jaarlijks tonnen voer verloren en kunnen zelfs ziekten worden opgewekt bij de koeien. Zorgt dus voor een droge ruimte. Een laatste punt tenslotte: ruimt de oudste voorraden steeds het eerst. Want alles is vergankelijk, ook het voer. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Koudekerk a.d. Rijn: G. Koerselman, Eek en Wiel; te Kinderdijk: J. C. Stelwagen, Hille- gersberg. Ger. Kerken Beroepen te Bruchterveld (Ov.): kand. D. Engel. Woerden; te Oude- mirdum: kand. R. Petersen, Am sterdam; te Ommen: C. Ch. Grif fioen, Voorthuizen. Chr. Ger. Kerk Tweetal te Delft: J. P. Geels, Haarlem-C. en M. Vlietstra, Eem- dijk. AGENDA Heden (dinsdag) Zierikzee: Hotel van Oppen, 8 uur, verg. „Steun Wettig Gezag"; Graanbeurs, 7.30 uur, filmavond coöperatie „De Dageraad"; 3.30 uur officiële ingebruikneming P.T.T.-gebouw a d. Meelstraat; N.V. Concertzaal, 8 uur „Helden zonder glorie" (14 jaar). Morgen (woensdag)) Zierikzee: Foyer Concertzaal, 8 u.', alg. verg. Zierikzeese Oratorium vereniging. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 19 nov. Aange voerd: 1770 stuks vee, t.w.: 1149 vette koeien en ossen, 621 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,00-3,15, f 2,88-2,98, f 2,78- 2,86, varkens (levend gew.) f 2,00- 1,98-1,96. Vette koeien en ossen: aanvoer groter, handel kalm, prijzen 1ste kwaliteit onveranderd, 2e en 3e kwaliteit wat lager, enkele prima's boven notering. Varkens: aanvoer iets minder, handel tamelijk, prij zen iets hcoger. Aardappelen ROTTERDAM, 19 nov. KI ei- aardappelen, 35 mm opw.: Eigen heimers f 12,50-14,50, Alpha's f 9,25, Bintjes f 10,50-11, Bevelanders f 42,50-13,50, Koopman's Blauwe f 11,50-12, Meerlanders f 11-11,50, Furore f 11, IJselster f 9; Bintjes van de kleigrond: geen vraag voor export; zand aardappelen, 35 mm opw.: Libertas f 8,25. Bintjes f 7,25; voer aardappelen f 4. Prijzen berekend per 100 kg en op de hSftdelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM 19 nov. Binnen landse granen (ochtendbeurs), of ficieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe - bij gering aanbod goed gevraagd - op vochtconditie tot ca. f 28,50, witte - zonder vochtcon ditie - tot ca. f 29,25. Voedergranen: vast. Zomergerst naar kwaliteit f 23,25-25,75, extra f 26,15, wintergerst naar kwaliteit f 23-25,25; haver naar kleur, droogte en kwaliteit f 22-26, extra blanke f 26.50; rogge, doorsneekwali teit f 25,25, geschoonde bakrogge ca. f 28. Peulvruchten (alles boerenschoon) kalm. Groene erwten f 45-71, schok kers f 45-72, bruine bonen f 70- 91,50. Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. Afdeling Zierikzee Veiling van 19 nov. 1956. Groene kool f 15-16; Goudreinet- tqn K. f 14-22; Jonathan K. f 11- 23; Laxton Sub. f 10-31; Notaris Hh f 18-28; Gieser Wildeman f 30; Pondspeer f 24; per 100 kg. Knolselderij f 4; Bloemkool B/C. f 18-35; Sla f 6-11; per 100 stuks. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Afd. Ned. Christelijke Beambtenbond In het Ned. Hervormd Vereni gingsgebouw werd een vergadering gehouden van de afd. Zierikzee van de Ned. Chr. Beambtenbond. De voorzitter opent de vergade ring en leest Psalm 144. In zijn ope ningswoord vraagt de voorzitter activiteit van de leden om ook de afdeling Zierikzee tot grotere bloei te brengen. De secretaris bespreekt in een inleiding de vraagstukken die sa menhangen met de gestegen wel vaart en komt tot de volgende con clusie: „Het is de plicht van een volk te zorgen dat het volk in al zijn geledingen zich kan voorzien in zijn eerste levensbehoeften, dat dus nergens gebrek of honger heerst maar het siert een volk om in het materiële soberheid te betrachten' Naar aanleiding van deze inlei ding wordt o.a. opgemerkt dat het misschien juist de gestegen wel vaart is, die de belangstelling voor het bondswerk doet verflauwen. Na deze inleiding wordt een le denwerfactie besproken, met als re sultaat dat een rooster voor huis bezoek wordt opgesteld. Punt 4 van het programma: „klassenaftrek", heeft een discussie tot gevolg met als resultaat dat be sloten wordt de volgende „resolu tie" te zenden naar het hoofdbe stuur: „De afdeling Zierikzee van de Nederlandse Christelijke Beamb tenbond, in vergadering bijeen te Zierikzee op 16 november 1956, ver zoekt het hoofdbestuur van de Ne derlandse Christelijke Beambten bond te bevorderen, dat maatrege len worden genomen die zullen lei den tot spoedige afschaffing van de gehate klassenaftrek. De afdeling Zierikzee ziet in deze klassenaftrek een valse tegenstelling tussen „platteland" en „grote stad", die, niet meer op werkelijke feiten be rust, maar in feite een discrimina tie vormt. De afdeling Zierikzee beschouwt deze klassenaftrek dan ook als een overblijfsel uit een feodaal verle den. De afdeling Zierikzee wil ten slotte nog opmerken, dat de kosten van levensonderhoud op het plat teland thans beduidend hoger lig gen dan in de grote stad". Na de rondvraag waarin nog en kele vragen worden gesteld die door de secretaris zullen worden behandeld, wordt de vergadering door de voorzitter gesloten. NOORDWELLE Bazar Vrouwenvereniging een succes Onder grote belangstelling vond zaterdag de bazar ten bate van de kas der vrouwenvereniging alhier plaats. In zijn openingswoord ci teerde ds. van Liere de Spreuken dichter, waar hij spreekt over „de nijvere handen der vrouwen". Spr. hoopte op een goede publieke be langstelling voor de bazar. Het aan geboden materiaal voor de bazar is van goede kwaliteit en het doel, n.l. versteviging van de kas en kerk restauratie, is nuttig, aldus ds. van Liere, die daarop de bazar voor ge opend verklaarde. In de verschillende stands kwam daarna de bazar tot leven. Ver schillende attrakties waren aanwe zig. w.o. de 'veel begeerde grabbel ton, die een zware druk kreeg te weerstaan. Omstreeks elf uur werden door notaris M. C. van den Bout de prij zen en lotnummers bekend ge maakt, alsmede de verschillende prijzen van diverse andere verma kelijkheden. Na afloop van de bazar werd met mannelijke assistentie de zaal weer keurig schoongemaakt. De vrou wenvereniging mag op een organi satorisch goed geslaagde bazar met goede financiële resultaten terug zien. NOORDGOUWE Ds. J. J. Meijer f Gisteren is op 78-jarige leeftijd overleden ds. J. J. Meijer, em.-pre- dikant der Hervormde gemeente in Enkhuizen. Ds. Meijer heeft in Noordgouwe gestaan van 1903 tot 1906. Op 23 augustus 1903 werd hij alhier in het ambt bevestigd. Hij was een der eerste socialistische dominees in Nederland en jaren lang voorzitter van het Drankweer- comité. Behalve in Noordgouwe heeft ds. Meijer het ambt uitge oefend in Wijnaldum (1906) en Enk huizen (1929). Op 1 september 1943 ging hij met emeritaat. De crematie op Westerveld ge schiedt donderdag a.s. om half twee. Op verzoek van haar Oosten rijkse afdeling - welk verzoek ver vat was in een brief van een arts van de Amerikaanse ambassade te Wenen - heeft het internationale college van chirurgen een bedrag van duizend dollar geschonken voor hulp aan Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk. Een Amerikaanse luchtkarte- ringsploeg heeft op 560 km af stand van de Zuidpool uitgebreide sneeuwvrije gebieden ontdekt, al dus een bericht in de „New York Times". Op tenminste twee plaat sen zouden vliegveldjes kunnen worden aangelegd. Ingezonden mededeling De nieuwe BM shag van VAN NELLE ligt vooraan. In smaak, in geur, in kwaliteit De pure (langeVirginia tabak rolt gemakkelijk. U zult genieten van deze nieuwe VAN NELLE shag Verwachting tot woensdagavond: Vannacht lichte vorst Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden; overwegend matige wind tussen oost en zuid oost; vannacht over het algemeen lichte vorst, morgen overdag tem peraturen om het vriespunt. 21 nov. Zon op 8.12, onder 16.43. Maan op 20.07, onder 11.13. 22 nov. Zon op 8.14, onder 16.42. Maan op 21.25, onder 11.53. Laatste kwartier: 25 nov. te 2.12. Hoogwa terstanden ZIERIKZEE: 21 nov. 5.10 v.m. 17.25 n.m. 22 nov. 5.51 v.m. 18.12 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 nov. 4.34 v.m. 16.49 n.m. 22 nov. 5.20 v.m. 17.36 n.m. Springtij: 20 november. Doodtij: 27 november. HET WEERO VERZICHT De afgelopen 24 uur heeft een boven Scandinavië gelegen hoge- drukgebied zich nog versterkt, zo dat nu in zuid-Zweden barometer standen voorkomen van meer dan 0.1035 mb. Aan de zuidoostflank van dit maximum voeren oostelijke winden koude lucht aan. Deze win den werden tijdelijk aangewakkerd door een actieve depressie ten zui den van Ierland. Deze vult nu ech ter weer snel op, zodat de winden zullen gaan afnemen. Intussen is de koude lucht uit Polen en Duits land geheel over onze omgeving uitgevloeid. In het oosten van het land heeft het de afgelopen nacht ongeveer twee graden gevroren, terwijl voor de komende nacht mi nima van 4 tot 5 graden onder nul worden verwacht. De neerslagkan sen blijven uiterst klein. Ingezonden mededeling Bescherm Uw Kinderen door bij gevatte kou de dreigende ge varen te bestrijden met: ZWITSAL KX KINDER.HO N I N r. VJ fcjUrJf.g.l J FEUILLETON 31 Oorspronkelijke roman door HENK VAN HEESWIJK „Nee Ans, dat heb ik vandaag gemerkt. Want de dame, waarmee Davids, onze geheimzinnige over buurman mee stond te praten, was tante Bep, de zuster van mijn over leden vrouw. En nu zal ook jou alles wel duidelijk worden. Bep heeft na haar nederlaag natuurlijk wraak gezworen. Ik ken de Peet ooms wel zo'n beetje. De oude heer Pe'etoom was een bovenste beste en ik heb altijd bijzonder goed met hem overweg gekund. Maar ik wist drommels goed, dat hij over lijken ging, als dat in zijn kraam te pas kwam. Als hij je mocht, kon je geen kwaad bij herri doen, maar o wee, als hij een hekel aan je had. Als hij de kans kreeg, maakte hij je economisch kapot". Ans knikte. „Ik begin het te be grijpen. Uw schoonzuster Bep is de onbekende koopster van het win kelhuis aan de overkant. Zij heeft de verbouwing gefinancierd en zij heeft Davids daar geplaatst als zet baas. Ja, ja, de wraakNu pro beert zij u kapot te maken. Van je familie moet je het maar hebben O, pardon Ze schrok en kreeg een kleur Maar Tom schoot in een lach en legde bezwerend zijn hand even op haar arm. „Je hebt de spijker op z'n kop geslagen, meisje. Ik dacht er net precies eender over: van je familie moet je het maar hebben. Maar ze zal een harde dobber heb ben, dat kan ik je verzekeren. Ik kan het heel wat jaartjes uitzingen, als het moet. Bovendien heb ik ook nog het reparatiewerk en wat let mij, om op meer bestedingen in te schrijven? Ik heb weinig personeel, dus kan konkurrerend werken. Laat er dan maar wat minder in de win kel verkocht worden, maar dat komt ook wel in orde. Ik heb ten minste een winkeljuffrouw, die er zijn mag en die beschaafd optreedt tegen de klanten". Opnieuw kreeg het meisje een kleur en ze bukte zich wat dieper over het bord. „Dat spreekt toch vanzelf", zei ze zacht. Die middag waren ze gauw klaar. Eeiden waren te moe om ook nog naar de Croeselaan te gaan kijken. Om vier uur stonden ze op het Vreeburg. Hij keek het meisje aan. „Apro pos, Ans, wat zullen we nu doen? Het is nog te vroeg om naar huis te gaan. Wat zou je ervan zeggen, als we eerst ergens iets gaan drin ken?" ,»Ik vind het best". Ze liepen naar de overzijde van de drukke straat en betraden een gelegenheid, waar een plaatsje bij het raam vrij was en ze konden kij ken naar het langs komende ver keer. Nadat het bestelde was ge bracht, zei Tom: „Ik heb een aar dig plan en nu moet jij maar zeg gen, of je er zin in hebt of niet. We gaan eerst een rondvaart maken door de grachten van Utrecht, dat moet interessant zijn Dan kunnen we op ons gemak zittend alles rus tig bekijken. Daarna gaan we er gens eten en we besluiten de avond met een biosdoopje Nou?" Ans' ogen glommen van genoegen maar meteen betrok haar gezicht weer. „Het lijkt me geweldig, me neer, maar wordt het dan niet te laat?" Hij keek eens in zijn spoorboekje. „Laat eens zien: de bios gaat om kwart voor zeven aan, dus staan we zo tegen negenen weer op straat. Twaalf over negen gaat de trein naar de stad. Dan kunnen we op ons gemak de laatste bus pikken naar huis, dus dan zijn we er half twaalf. Zou ik dan geen ruzie krij gen met je vader en moeder?" Ze dacht even na. „Ik.ik weet het niet. Ik kom natuurlijk nooit zo laat thuis. Als ze maar niet onge rust worden". „Ik weet wel een oplossing", zei Tom. „Ik bel even naar huis en zeg tegen Greet, dat we met de laatste bus thuiskomen. Of ze even een boodschap wil sturen naar je vader en moeder of het goed is. En of ze dan even terug wil bellen. Nou?" Ans knikte tevreden. „Ja, dat lijkt me wel het beste". Het werd een gezellige avond, want mevrouw de Leeuw vond het dadelijk goed, had Greet verteld, toen ze terugbelde. Dus in dit op zicht waren er geen zorgen meer. Ze genoten van de film en samen liepen ze door de verlichte stad naar het station. In de trein, even voor ze het stadje bereikten, waar ze moesten overstappen op de bus, greep Ans de hand van Tom en zei: „Harte lijk bedankt, meneer, voor de ge zellige dag cn avond Enwat dat met uw schoonzuster betreft, trekt u er zich maar niets van aan, hoor. Ik zal m'n best wel doen, dat we geen klanten meer verliezen". Hij knikte haar lachend toe. „Dat weet ik wel, Ans. Jij bent in de loop der afgelopen maanden mijn rechterhand geworden. Weet je dat?" En voor de derde maal die dag bloosde Ans de Leeuw. Maar nu tot haar haarwortels. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2