DE ZIERIKZEESCHE COURANT Algemene Vergadering der V.N. be spreekt de deportaties van Hongaren Vrijheid na betaling Nederland neemt 2.000 Hongaarse vluchtelingen V.N.-LEGER BLIJFT IN SUEZ-ZONE TOT OPRUIMINGSWERKEN KLAAR ZIJN DREIGENDE HONGERSNOOD DWINGT HONGAARSE ARBEIDERS TE GAAN WERKEN Vingerafdrukken van Schouwen-Duivelandse jeugd hulpmiddel bij onderzoek DINSDAG 20 NOVEMBER IM6 No. 18058 113e j&arffMH ZIERlKZEESdEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs IS cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V, Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Amerikaanse vertegenwoordiger 16000 Hongaren weggevoerd De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is in spoedzitting bijeengekomen ter bespreking van een Cubaanse resolutie over de de portaties van Hongaren naar de Sowjct-Unie. Aan het begin van het debat ver klaarde de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Imre Horvath, dat geen van de mensen die in ver band met de onlusten in zijn land gearresteerd zijn, buiten het land is gebracht. De berichten over de portaties zijn „valse geruchten". Aangezien de Hongaarse regering officieel deze berichten heeft tegen gesproken, heeft de Algemene Ver gadering niet het recht de kwestie te bespreken, zo betoogde hij. In de Cubaanse resolutie worden de Sowjet-Unie en Hongarije opge roepen de deportaties onmiddellijk stop te zetten. Voorts eist zij naleving van de vroegere resolutie der Algemene vergadering, waarin terugtrekking van de Sow jet-troepen uit Honga rije en toelating van V.N.-waarne- mers wordt gevraagd. De Cubaanse afgevaardigde, Nunez-Portuondo, beschuldigde de Sowjet-Unie we gens het „afslachten van meer dan 75.000 hulpeloze Hongaren", van genocide. De Cubaanse afgevaardigde zei, dat een „zeer groot aantal" Hon garen gevangen genomen is en dat velen van hen naar de Sowjet-Unie zijn gedeporteerd, omdat zij vrij willen zijn. Hij haalde berichten van radio-Boedapest aan, waarin gesproken werd over deportatie van gevangenen. „Hoe kan de Sowjet-Unie ons van laster beschuldigen, als op dit ogen blik twintig verse Russische divi sies de Hongaarse grens overschrij den?" zo vroeg hij. Nu Nunez-Portuondo nam Hor vath weer het woord. Hij herhaalde de vroegere verklaringen, dat de gebeurtenissen ln Hongarije een zuiver binnenlandse aangelegen heid zijn. Hij gaf toe, dat in het verleden „ernstige fouten" zijn ge maakt, doch de Hongaarse regering ls begonnen deze te herstellen. Verklaring van Lodge De Amerikaanse regering be schikt over op feiten berustende gegevens, dat tot veertien dezer minstens zestienduizend Hongaren door de Russen buiten hun land ge bracht zijn", aldus heeft de perma nente Amerikaanse vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties, Hen ry Cabot Lodge, maandagavond, bij de hervatting der zitting van de Algemene Vergadering verklaard. „Dertien november j.l. zijn min stens drie treinen, die elk uit zestig wagons bestonden, met tenminste vijftig tot zestig personen in elke wagon, in oostelijke richting ver trokken. De Amerikaanse regering heeft vernomen, dat deze deporta ties aanhouden. Treinladingen jonge Hongaren zijn in verzegelde wa gons naar de Sowjet-Unie gebracht. Geconstateerd is, dat de aldus weg gevoerden bij Hongaren, die hen zagen wegvoeren, smeekten hen te bevrijden. Het was maandag warm in Hon garije, doch koud in Siberië. Het is onvermijdelijk dat velen der weg gevoerden door koude en ontberin gen om het leven zullen komen", aldus Cabot Lodge. Schandalige taferelen aan Oostenrijkse grens Hongaarse vluchtelingen, die zon dagavond in Oostenrijk aankwa men, hebben verklaard, dat Rus sische en Hongaarse soldaten in het grensgebied tegen de Oostenrijkse provincie Burgenland een „tolgeld" van 200 florints heffen. De meeste van de 2.700 vluchte lingen die zondag in Oostenrijk aankwamen, zijn aan de grens van hun geld, horloges en juwelen be roofd. Rode-Kruisfunctionarissen heb ben maandag verklaard, dat het moeilijk is voldoende vluchtelingen te vinden die naar België willen gaan. Dit is een gevolg van de „op hef" die de Hongaarse pers inder tijd gemaakt heeft over de mijn ramp van Marcinelle. Een lange afstands record Een nieuw Douglas DC-7c toestel, dat door v liegers van de fabrikante en de in- vlieger van de „Scandinavian Airlines System" van Cali- fornië naar Zweden is over gebracht, heeft de afstand van Long Beach (Cal.) naar Stockholm (bijna 9700 km.) zonder tussenlanding afge legd in een tijd van een en twintig uur en drie kwartier. De „Federation Aeronauti- que Internationale" (F.A.I.) heeft toezicht gehouden op deze vlucht die, als het re sultaat door de F.A.I. wordt gehomologeerd, een nieuw wereld afstandsrecord voor de burgerluchtvaart is. De regering heeft besloten het in Nederland op te nemen contingent Hongaarse vluchtelingen, aanvan kelijk gesteld op 1.000, later ver hoogd tot 1.300, nogmaals te ver hogen en wel tot 2.000 personen. Met dit aantal is de ter beschik king staande opvangcapaciteit vol ledig benut. Dit betekent, dat nog een laatste transport van ongeveer dezelfde grootte als de beide voor afgaande hier te lande kan worden verwacht. Omtrent het tijdstip van aankomst van dit derde transport bestaat thans nog geen zekerheid. De luchtbrug tussen Italië en Egypte De drie DC.-6B's van de „Swiss Air", die de leden van de interna tionale politiemacht van Napels naar Aboe Soeweir in de Suezka- naalzone overbrengen, hebben gis teren 106 militairen en ongeveer 15.000 kg materieel vervoerd. Een van de toestellen heeft bij de terug reis een tussenlanding te Cairo ge maakt om 39 Europeanen op te halen. De stand op giro 999 Maandag steeg het saldo van girorekening 999 van het Nationaal comité „Hulpverlening Hongaarse volk" te Amsterdam met f 218.000. Het totaal der ontvangsten is daar mee opgelopen tot ruim f 1.250.000. Bij dit bedrag zijn uitsluitend op genomen de ontvangen stortingen en overschrijvingen en niet de toe zeggingen, die in groten getale bij het nationaal comité binnenkomen. De „New York Times" meldt, dat Egypte bereid is toe te staan dat sommige eenheden van het V.N.- leger na de terugtrekking der Britse en Franse troepen in de zone van het Suczkanaal blijven om de op ruimingswerkzaamheden aan het kanaal te beschermen. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, heeft dit maandag verklaard op een bijeenkomst van de commissie voor het V.N.-leger, waarin zeven lan den zitting hebben, aldus de „New York Times". Hammarskjoeld had tevens mede gedeeld, aldus dit bericht, dat hij het standpunt van president Nasser steunt, dat het grootste deel van de V.N.-troepen na de terugtrekking van het Britten en de Fransen het gebied van het Suezkanaal moet verlaten. De secretaris-generaal zal van daag (dinsdag) twee verslagen over zijn besprekingen, van de vorige week in Cairo, publiceren - over De Poolse communistische lei der Gomulka is maandagavond in Warschau teruggekeerd na zijn be zoek aan Moskou waar hij de Rus sen bereid gevonden heeft tot an nulering van de Poolse schulden, leverantie van 1.400.000 ton graan en het verstrekken van een lening op lange termijn tot een bedrag van 700 miljoen roebel. Gomulka werd bij zijn aankomst door een menigte toegejuicht. Sir Anthony Eden lijdt aan „ernstige overspanning", zo wordt in een verklaring van Downing- street 10, de ambtswoning van de premier, gezegd. Hij heeft zijn on middellijke afspraken afgezegd. H.M. de Koningin heeft maandagmiddag enige tijd vertoefd in het Jaar beursgebouw te Utrecht temidden van de Hongaarse vluchtelingen - Op de foto ziet uien H.M. de Koningin, haar opperkamerheer baron F. C. C. van Tuyll van Serooskerken (rechts van H.M.) en dr. A. Vrij- landt (linksvan H.M.). Geheel rechts staat de schilder van het schilderij „De Donau in Boedapest" dat hij H.M. de Koningin aanbood. Verklaring van Hammarskjoeld i Het bestuur van de Nationale Woningraad heeft zich tot de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid gewend, „teneinde uiting te geven aan zijn zorg over enkele ontwikkelingen, die van be lang zijn voor de exploitatie van arbeiderswoningen". De Nationale Woningraad becijfert „dat de bouw kosten voor arbeiderswoningen se dert 1953 met 28 30 °/o zijn ge stegen. Eind 1954 is door een ver hoging van de rijkssubsidie op de arbeiderswoningbouw de toen aan wijsbare stijging van de bouwkos ten opgevangen. Sedertdien echter komt de voortgezette stijging (circa 20 geheel tot uitdrukking in de huul prijzen. het V.N.-leger en het vrijmaken van het Suezkanaal. Voor het vrijmaken van het ka naal onder auspiciën van de Ver. Naties is reeds contact opgenomen met Nederlandse en Deense firma's. Het is nog niet bekend, hoe de kos ten betaald moeten worden, die op 145 miljoen gulden, ongeveer even veel als de gehele jaarlijkse V.N.- begroting, worden geschat. Hier over zal de Algemene Vergadering moeten beslissen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie zijn tijd verspilt bestaat slechts, wie zijn tijd gebruikt, 1 leeft. Een woordvoerder van hetr Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag n.a.v. de Pools-Russische besprekingen in Moskou verklaard, dat het Britse standpunt ten aanzien van de hui dige Pools-Duitse grens - langs de Oder en de Neisse - ongewijzigd is. Deze kwestie moet in een vredes verdrag met Duitsland definitief geregeld worden. Recht op staken blijft echter behouden Duizenden arbeiders ln Boeda pest zgn maandag, aldus Reuters speciale correspondent Ronald Far- quhar, met tegenzin naar hun fa brieken teruggegaan. De Hongaarse proteststaking, die thans vier we ken duurt, heeft daarmee veel van haar kracht verloren. Aantallen ar beiders, variërend van een derde deel tot de helft van de 56.000 werk nemers die deze fabrieken tellen (onder wie de 38.000 arbeiders van de Sepel b'zer- en staalfabriek), zijn maandagmorgen weer op hun werk verschenen. Sedert 23 oktober wa ren ze er niet geweest als protest tegen het ingrijpen van de Sow jet troepen. Het grootste deel van de arbei ders, die Reuters correspondent sprak op een tocht langs vijf van de voornaamste fabrieken, zei het werk te hervatten wegens de drei gende hongersnood, de nadering van de winter en om voor hun ge zin te kunnen zorgen en niet zo zeer wegens het beroep van de Hongaarse regering of hun eigen leiders. Nog slechts één machinefabriek heeft aangekondigd dat zij de pro- duktie heeft hervat. In de andere hingen de mannen wat rond en praatten. In het algemeen schenen zij van mening te zijn dat de pro- duktie pas tegen het einde van de week weer wat op gang zou komen wanneer er weer elektriciteit en stoom wordt geleverd. Zij verklaar den echter hun recht op staken voor te behouden en de eerder ge formuleerde eisen jegens de rege- ring-Kadar niet te laten vallen. Enkele voormannen zeiden dat de mannen nog ontstemd zijn over de berichten van deportaties, maar dat ze minder balsturig zijn dan zaterdag j.l. Veel van de arbeiders wonen bui ten Boedapest en kunnen niet naar hun werk gaan, omdat er geen openbare vervoersmiddelen zijn. Samenstelling en herkomst Zeeuwse bevolking Antropoloog dr Huizinga sprak voor onderwijskrachten Een onderzoek zal worden ingesteld naar d© samenstelling en de herkomst van de Zeeuwse bevolking. Hiertoe zal als hulpmiddel gebruik worden gemaakt van de vingertjes van honderden Schouwen-Duive landse schoolkinderen, waarvan het onderwijzend personeel en masse afdrukken zal nemen. Deze vingerafdrukken worden, tesamen met nog andere gegevens, opgezonden aan dr. J. Huizinga, privaat docent in de physische antropologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Dr. Huizinga zal het materiaal gebruiken bjj zijn onderzoek naar de samenstelling en herkomst van het Nederlandse volk. Juist vingerafdrukken vormen een uitgezocht kenmerk - weinig beïnvloed door milieu en niet leeftijd- gevoelig - om de verschillende rassen uit elkaar te houden. Op een zaterdagmiddag in het „Huis van Nassau" gehouden bijeen komst voor onderwijskrachten, heeft dr. Huizinga aangedrongen op behulpzaamheid bij zyn onderzoek. Spreker leidde op knappe wijze in het onderwerp: „Antropologisch onderzoek in Nederland", verduide lijkt met lichtbeelden. In zijn diepgaand betoog kwam di'. Huizinga te spreken over Cen- fraai-Azië, waar - abstract gezegd - de grote bron was, waaruit de verschillende vormen voortkwa men In de evolutie van de mens heeft die plaats ongetwijfeld een belangrijke rol gespeeld. Vele or ganismen zijn daar gevonden uit zeer oude tijden. Uit deze gebie den kwamen de Mongoliden, de Ne- griden en Europiden (gedepygmen- teerden) voort. Migraties hadden naar alle kanten plaats. Het waren de gedepygmenteerden die naar Europa trokken In Europa is men deze in drie mensgroepen gaan on der scheiden: de nordici in het noorden, de alpinen in h'et „mid- den" en de mediterranen in het i zuiden. Het waren inzonderheid de Duitsers die wel wat in de nordici zagen en hieruit een Herrenvolk wilden destilleren, aldus merkte dr. Huizinga terloops op. De alpinen - die veel in Zeeland gevonden wor den - zijn niet-blonde, midftalma- tig lange mensen met bruine ogen en een ronde hoofdvorm. De medi terranen vinden we bijv. in zuid- Frankrijk en zijn klein, slank be weeglijk, donker en langhoofdig. De alpinen vormen de meer soci abele mens, gezellig en gastvrij en wel in alles tegengesteld aan de nordici. De nordici «venwel zijn migratie-rijk. Er ontstond een cen trum van onrust in het noorden en de ras-gordels werden uit elkaar geslagen. De nordici verdreven de alpinen, er kwam een constante druk benedenwaarts. Het gevolg voor Nederland was een zeer com plexe bewoning. De vrij verwarde pre-historie van Nederland maakt het niet gemakkelijk een duidelijk inzicht te krijgen in de samenstel ling en herkomst van de bevolking. Schedclmctingen btf levenden Het was de bekende Nederlandse antropoloog Bolk die schedelmetin gen bij levenden (lotelingen) ging toepassen. Door deze onderzoekin gen bleek dat alles nog verwarder was dan men aanvankelijk dacht De enige conclusie die getrokken kon worden was, aldus dr. Huizin ga, „dat je er op deze manier niet uitkwam". Bovendien werkte Bolk met provinciale gemiddelden en hield hij met de natuurlijke grenzen geen rekening. Ook door onderzoekingen en verge lijkingen van lichaamslengten, kleur der ogen enz. kwam men er niet uit. De Europeanen zijn steeds langer geworden. Een aardige bijzonderheid die dr. Huizinga nog mededeelde was dat het dorp Dreischor in 1908 het enige dorp in Zeeland was waar lange mensen woonden. Dit is te meer interessant daar Dreischor met zijn ecclesiacentri- sche bouw en radiaire straatjes de typische habitus heeft van een Fries dorp. Door al deze onderzoekingen is echter één ding als een paal boven water komen te staan: dat men van de samenstelling en herkomst van het Nederlandse volk helemaal niets weet. Dit komt voornamelijk door de complexheid van de bevol king. Daarom ook heeft men ge zocht naar het kenmerk om de ras sen uit elkaar te houden en na ver gaande onderzoekingen is men dan bij de vingerafdrukken terecht ge komen. De ouders op het eiland kun nen vandaag of morgen hun kinderen thuis verwachten met briefjes waarin het vriendelijk verzoek om deze - ingevuld - vjeer mee terug te geven. Deze gegevens en de vingerafdruk ken zullen de stof zijn waaruit dr. Huizinga zijn conclusies zal kunnen trékken om de vele draadjes tot een gaaf patroon te kunnen weven. Bijgestaan door twee assistenten instrueerde dr. Huizinga het onder wijzend personeel hoe men vinger afdrukken maakt, hetgeen niet eens zo bijzonder eenvoudig bleek. Na afloop van zijn causerie beant woordde dr. Huizinga nog verschil lende vragen die zeer intei-essante onderwerpen raakten. De heer J. M. de Nooijer, hoofd o.l.s. te Renesse sprak een ope nings- en slotwoord, waarin hij de hoop uitsprak op aller medewer king. De voorzitter verontschuldig de de christelijke onderwijzers, die door een vergadering verhinderd waren deze bijeenkomst bij te wo nen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1