NAVO is „hoogspannings-installatie" reparatie LIEFDE'S NAZOMER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE maandag 19 november 1956 no. 18057 Grünther Aanraking fataal „Onze luchtstrijdkrachten zUn thans zodanig verspreid, dat zelfs een verrassingsaanval op de vlieg velden waar deze zijn gestatio neerd, niet voldoende zou zijn om een vergeldingsaanval van onze zijde te verhinderen. Men kan de NAVO het beste ver gelijken met een hoogspanningsin stallatie, waarop geschreven staat dat aanraking fataal is en zolang wij het de Russen duidelijk kun nen maken dat een eventuele agres sie van hun zijde zelfmoord bete kent, ben ik van oordeel dat wij geen vrees voor een oorlog behoe ven te hebben". Aldus verklaarde generaal A. M. Grünther, de geallieerde opperbe velhebber in Europa, die op 20 no vember a.s. zijn commando zal overdragen, op een vrijdagavond te 's-Gravenhage gehouden perscon ferentie. De NAVO houdt echter geen en kele dreiging in en van onze zijde is dan ook nimmer een aanval te verwachten, zo zei hij verder. Wij weten dat er in een eventuele oor log geen winnaar zou zijn en wij hebben genoeg leed in twee wereld oorlogen gezien om geen nieuwe te wensen. Vüf-en-veertig maal zo sterk Generaal Grünther herinnerde aan de stand van zaken in Europa in 1951 en legde er de nadruk op dat door het NAVO-verdrag de de fensieve krachten thans vijf-en- veertig maal zo sterk zijn als toen. In 1957, zo verklaarde hij, zullen wij sterker zijn dan wij ons bij de oprichting van de NAVO in 1951 als doel hadden gesteld. In 1954 werd een nieuw concept voor de bewapening goedgekeurd op grond waarvan veel minder divisies nood zakelijk bleken. Het zou echter on juist zijn te menen dat deze reeds gereduceerde strijdkrachten in de toekomst opnieuw ingekrompen kunnen worden. Aanval is zelfvernietiging Een van de belangrijke doelen van de NAVO is, zo ging generaal Grünther verder, het de Russen duidelijk te maken dat een aanval gelijk zou staan met een zelfver nietiging. Onze luchtmacht bete kent een belangrijk element in deze politiek van afschrikking. Wij moeten steeds in staat zijn tot een vergeldingsaanval over te gaan en moeten verder de vaste wil hebben dit vergeldingswapen ook inder daad te hanteren indien er van de andere zijde een aanval volgde. V.N.-COMMISSIE VOOR HONGARIJE De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft drie leden benoemd voor een V.N.-commissie die een onderzoek zal instellen „naar de toestand die in Hongarije is ontstaan door bui tenlandse interventie. De commis sie zal verslag aan de Algemene Vergadering uitbrengen. In de commissie zijn benoemd: de vroegere Noorse minister van Justitie Oscar Gundersen, de In diase permanente afgevaardigde bij de Ver. Naties Arthur Lall en de vroegere Columbiaanse secretaris generaal van de organisatie van Amerikaanse staten LIeras. Zij zul len als deskundigen van de Ver. Naties optreden en niet als verte genwoordigers van hun regeringen. Port Said zonder water De Londense „Evening Standard" meldde vrijdag, dat premier Eden is medegedeeld, dat de waterleiding van Port Said door sabotage is be schadigd, waardoor de drinkwater voorziening van de bevolking en der Brits-Franse strijdkrachten in gevaar komt. Het blad voegt hieraan toe, dat de Britse regering deze sabotage daad als een schending van de wa penstilstand beschouwt. Het bericht van de „Evening Standard" is in een bekendmaking van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken bevestigd. Zuivering Hongaarse leger In welingelichte kringen te Boe dapest is vernomen, dat de rege ring een begin gaat maken met de verwijdering van officieren die tij dens de opstand tegen de Russen gevochten hebben, uit het leger. De minister van Defensie, Mün- nich, heeft alle officieren opgeroe pen een document te ondertekenen, waarin zij verklaren dat inroeping van de hulp der Sowjet-troepen nodig v/as wegens het gevaar van c-n „contra-revolutie", aldus deze kringen. Veel hoge officieren zouden het document nog niet getekend heb ben. Bjj mijn afscheidsbezoek aan de by de NAVO aangesloten landen heb ik kunnen vaststel'en dat deze wil bestaat en dat indien wü wor den aangevallen, de agressie zal worden beantwoord met een on middellijke vergeldingsaanval. De aanval op een van de leden van de NAVO zal een aanval op alle leden betekenen. Ik ben ervan overtuigd, aldus de scheidende opperbevelhebber, dat indien wij reeds in 1939 een orga nisatie als de NAVO hadden gehad, de tweede wereldoorlog nimmer zou zijn uitgebroken. Tussentijdse verkiezing in Groot-Brittannië De Conservatieve partij heeft haar zetel voor een district in het Engelse graafschap Cheshire be houden bij een donderdag gehou den tussentijdse verkiezing. Dit was de eerste verkiezing sedert het Brits-Franse gewapende ingrijpen in Egypte. De meerderheid liep echter terug van 11.022 in 1955 tot 6.348 bij de verkiezing van donderdag. Onge veer 71 van de kiesgerechtig den bracht zijn stem uit tegen bijna 78 in 1955. De Conservatieve kandidaat, J. M. Temple, kreeg in totaal 21.137 stemmen. De Russen in Hongarije De Hongaarse politicus dr. Tho mas Pasztor, die voorzitter is ge weest van een revolutionaire raad in Boeda, heeft in Parijs verklaard dat in de eerste dagen van de revo lutie drieduizend Russische solda ten en zestig Russische tankbeman ningen zich bij de Hongaarse ver zetsstrijders hebben aangesloten. De Russische troepen die oor spronkelijk in Hongarije gelegerd waren, werden later vervangen door 200.000 soldaten met bijna vijf duizend tanks, die 4 november de verpietering van de Hongaarse vrijheid begonnen Volgens dr Pasztor zal alleen bedreiging met massale vergelding de Russen uit Hongarije kunnen verdrijven. Grünther bij dr. Drees De scheidende opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, generaal Alfred Grün- ',her, is in afscheidsbezoek ontvan gen door minister-president dr W. Drees. Generaal Grünther was ver gezeld door de minister voor De fensie, ir C. Staf. Het bezoek duur de circa een half uur. Grootkruis Oranje Nassau H.M. de Koningin heeft tijdens een ontvangst in het paleis Soest- dijk de versierselen van Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau aan generaal A. M. Grünther overhan digd. Overwerken voor Hongarije Bij beschikking, van de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid is voor het tijdvak van heden tot 1 december 1956 aan hoofden of bestuurders van ondernemingen vergunning verleend in fabrieken of werkplaatsen op een dag gedu rende een uur dan wel op twee da gen gedurende een half uur langer te laten werken, indien de op brengst van dit overwerk wordt bestemd voor het Fonds Nationaal Comité Hulpverlening aan het Hon gaarse volk. Ir. J. F. R. van de Wall niet pensioen De man die Schouwen drooglegde Ir. J. F. R. van de Wall, hoofd ingenieur-directeur van de Dienst der Zuiderzeewerken zal zijn func tie neerleggen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer van de Wall heeft een zeer belangrijk aandeel gehad in het totstandkomen van alle tot op heden uitgevoerde werken in het Zuiderzeegebied. Het dijkherstel en het droogleggen van Schouwen en Duiveland in 1953 werd mede onder zijn leiding tot een goed einde ge bracht. Het laatste werk dat onder de directie van ir. van de Wall tot stand kwam, was de bedijking van de toekomstige polder Oostelijk Flevoland. Op 20 november zal de scheiden de hoofdingenieur-directeur in een intieme bijeenkomst officieel af scheid nemen in de Rolzaal te Den Haag, waar door verscheidene autoriteiten het woord zal worden gevoerd. De konvooien van het Rode Kruis Het tweede konvooi van het In ternationale Comité van het Rode Kruis, dat woensdag jl. de grens van Hongarije overging is vrijdag middag om twaalf uur in Boeda pest aangekomen De konvooi be stond uit 29 Noorse, Deense, Zwit serse en Nederlandse wagens. Van het Nederlandse Rode Kruis maakten onder leiding van luite nant J. Kwint de op 5 november naar Wenen gestuurde vijf ambu lanceauto's en jeeps deel uit van deze hulpactie. Naar alle waarschijnlijkheid zal op 30 november het derde .konvooi van het Nederlandse Rode Kruis naar Wenen vertrekken, bestaande uit vier vrachtwagens en bemand met vrijwilligers uit de colonnes van het Rode Kruiscorps. Met dit konvooi zal ongeveer 22 ton aan hulpgoederen worden meegegeven. AMSTERDAM. De gehele Neder landse ploeg die thans te Melbour ne vertoeft, met uitzondering van Puck van Duyne-Brouwer en waar schijnlijk Henk Visser, is zondag morgen 18 november via Sydney, Manilla, Karachi en Rome naar Schiphol vertrokken, waar men volgens het reisschema woensdag middag 21 november 17 uur 5 zal arriveren. SCHOKKENDE VERSLAGEN OVER BARBAARSE MASSA-DEPORTATIES UIT HONGARIJE Amerika wil kwestie opnieuw behandeld door de Verenigde Naties zien De Ver. Staten hebben er bjj alle leden van de Ver. Naties op aange drongen geen strijdkrachten, zoge naamde „vrijwilligers" inbegrepen, naar het Midden-Oosten te zenden. Herbert Hoover Jr., de waarne mende Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, zei in de Al gemene vergadering der Ver. Na ties, dat zijn land de verklaringen van samenwerking toejuicht, die zijn binnengekomen als antwoord op de oproep van de Ver. Naties om het vuren te staken en de strijd krachten terug te trekken. Hoover zei dat het zenden van vrijwilligers naar het midden-oos ten duidelijk in strijd is met de re solutie die op 2 november in de vergadering der Ver. Naties door 64 leden is ondersteund. Hij verklaarde voorts dat op de stappen van de Ver. Naties met be trekking tot de tragische situatie iri Hongarije nog steeds geen acht is geslagen en dat de Sowjet-troepen niet uit Hongarije zijn teruggetrok ken. „Wij hebben schokkende versla gen ontvangen over de barbaarse massa-deportaties in Hongarije. Wij kunnen niet het stilzwijgen be- H.K.H. Kroonprinses Beatrix heeft het behaagd het bescherm vrouwschap van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Lande lijke Rijverenigingen op zich te ne men. De officiële installatie zal op een nog nader vast te stellen tijd stip plaats hebben. In kringen van de organisatie wordt dit beschouwd als het grootste geschenk dat de Federatie, die in 1926 werd opge richt, in haar 30e levensjaar ten deel is gevallen. waren terwijl Hongaarse mannen, vrouwen en kinderen met geweld worden weggevoerd, omdat zij het waagden hun patriottische gevoe lens kenbaar te maken in weerwil van de Sowjet-Russische onder drukkers. Volgens de Ver. Staten moet de algemene vergadering een belang rijk initiatief nemen om aan de toe stand het hoofd te bieden. De Ame rikaanse delegatie zal wijziging van de agenda, om een spoedbespreking van „deze uiterst belangrijke kwes tie" mogelijk te maken, steunen. De vergadering moet voorts haar pogingen om V.N.-waarnemers in Hongarije toegelaten te krijgen met verdubbelde kracht voortzetten, on danks de weigering van de Hon gaarse regering om de waarnemers toe te laten. Over het midden-oos ten verklaarde Hoover, dat de V.N. maatregelen zouden moeten nemen als van buiten af troepen naar dit gebied zouden worden gebracht. HET TENUE DER V.N.-TROEPEN Om de leden van het internatio nale politieleger van de Verenigde Naties te beschermen tegen sluip schutters, dragen zij lichtblauw ge spoten plastic hoezen over helmen. Een ambtenaar van de Verenigde Naties heeft vrijdagavond te New York meegedeeld, dat men aanvan kelijk van plan was de soldaten blauwe baretten te geven om hen van de Britse soldaten te onder scheiden. In vele legers worden namelijk uniformen in Engelse stijl gebruikt. Er bleken echter nergens geschikte baretten verkrijgbaar. Ingezonden mededeling „Margriet" het frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij want... „Margriet" is véél gezelliger l Min.-presiilent opent Unilever-Iaboratoriuin In aanwezigheid van een groot aantal genodigden - bij wie de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland mr. J. Klaasesz, leden van Gedeputeerde Staten en hoogleraren - heeft mi nister-president dr. W. Drees het Unilever research laboratorium te Vlaardingen voor geopend ver klaard. Dr. Drees getuigde namens de re gering van de warme waardering „voor dit nieuwe element in de ont wikkeling van de Unilever". Hij wees op de noodzakelijkheid in Ne derland van voortdurende expan sie en toeneming van het interna tionale verkeer. Uitbreiding van onze bedrijvigheid noemde hij meer nog dan in andere landen noodza kelijk, niet alleen om de welvaart te behouden, maar ook om bij de zeer snelle groei van onze bevol king er voor te waken, dat wij ons kunnen handhaven. Wij zijn er ons van bewust, zo vervolgde dr. Drees, dat het voor Nederland van zeer groot belang is, dat wij naast de vele typisch Ne derlandse bedrijven enkele con cerns hebben, die in samenhang met bedrijven in andere landen van wereldwijde betekenis zijn gewor den. Ook Nederlanders zijn er in de hoogste posten werkzaam. Sint Nicolaas bezocht Hongaarse vluchtelingen Geslaagd kinderfeest Sint Nicolaas heeft met tien j zwarte Pieten een bezoek gebracht aan de Jaarbeursgebouwen te Utrecht, waar hij de Hongaarse vluchtelingen bedacht met een overdaad aan geschenken. De Stich ting stadsontspanning Utrecht, die dit Sint Nicolaas-festijn organi seerde samen met het Rode Kruis en de Koninklijke Jaarbeurs, heeft de Sint als een bijzonder gulle man laten komen. In de grote recreatiezaal van de Julianahal zaten de honderden vluchtelingen in nerveuze spanning te wachten. Uit de donkere ingang maakte zich een fleurige groep los. Statig zat Sint Nicolaas op zijn ver trouwde schimmel. Links en rechts van hem liepen zwarte knechten en daarachter een grote lorrie boorde vol met geschenken. Een enthou siast gejuich ging op toen de Sint binnentrad. Kinderen keken be duusd en angstig naar de zwarte knechten, maar toen zij hoorden dat de Sint in vloeiend Hongaars zijn komst hier rechtvaardigde en vertelde dat in Nederland tegen 5 december zijn aanwezigheid bij de kinderen ieder jaar opnieuw wordt verlangd, maakte de nerveuze, soms hier en daar angstige sfeer plaats voor een en al nieuwsgierigheid. Kinderen zongen liedies voor de Sint en vonden een vertrouwde zit plaats op de schoot van de grote kindervriend. Het is een in alle op zichten geslaagd kinderfeest ge worden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND s'-GRAVENHAGE. In een tele- gram aan de minister van Buiten landse Zaken a.i. en aan de mi nister van Justitie heeft het hoofd bestuur van de Beweging van Euro pese Federalisten gevraagd om stappen die zouden kunnen leiden tot stopzetting van de deportatie van Hongaarse burgers naar Rus land. Deze deportatie, zo wordt in het telegram gezegd, is een flagrante schending van de rechten van de mens. AMSTERDAM. Op de Wester- dolcsdijk bij het Steenen Hoofd in Amsterdam is de 26-jarige W. J. G. uit Amsterdam, toen hij op zijn scooter een auto wilde inhalen, ge slipt. Hij kwam te vallen en kreeg het linkerachterwiel van een auto bus van lijn P over het hoofd. De man was op slag dood. 's-GRAVENHAGE. Ten behoeve van de vluchtelingen, die in Neder land vertoeven, is het lectuurdepöt van het Nederlandsche Roode Kruis doende in korte tijd kleine Hon gaarse bibliotheekjes samen te stel len. Zij, die Hongaarse boeken en eventueel tijdschriften beschikbaar willen stellen, kunnen deze onge- frankeerd in pakketten van maxi maal drie kilogram via de poste rijen verzenden aan het adres: B.A.R.K., Den Haag. AMSTERDAM. Vanmorgen zijn preparateurs van het Zoölogisch Museum te Amsterdam begonnen de 16 m. lange vinvis (balein wal vis) die donderdagmorgen tussen Wijk aan Zee en IJmuiden op het strand aanspoelde, ter plaatse te ontleden. Het skelet, waarom het begonnen is, zal naar het museum in Amsterdam worden overge bracht. UTRECHT. Onbekenden hebben kans gezien communistische lec tuur in de Julianahal te Utrecht, waar de Hongaarse vluchtelingen verblijven, binnen te smokkelen De Utrechtse politie heeft de con trole aan de ingang van het Jaar beursgebouw verscherpt. Ook rond het gebouw patrouilleren politie mannen, die opdracht hebben de binnenkomende personen nauw keurig te controleren. Ingezonden mededeling. voor I m il m l 'l IgiiiilllEiiiiilluiiilllliiiiigdliiiiiilliilhi GEBR. THIEN - ZIERIKZEE In opdracht van president Nasser zijn in geheel Egypte speci ale commissies in het leven geroe pen, die, elk in een toegewezen dis trict, nauwkeurig het aantal slachtoffers van en de aangerichte schade door de Brits-Franse aan vallen moeten boekstaven en daar rapport over uitbrengen bij de Egyptische regering. De bedoeling is deze rapporten te gebruiken voor het opmaken van schadeloos- stellingseisen, die Egypte aan En geland en Frankrijk wil stellen. FEUILLETON 30 Oorspronkelijke roman door HENK VAN HEESWIJK „Je weet dat ik weduwnaar ben, nietwaar? Wel, mijn vrouw heette Eliy Peetoom. Ze was de dochter van een matrassenfabrikant uit de stad. Vroeger woonde hij in die grote villa aan het andere eind van het dorp, bij het kanaal. De oude heer Peetoom is nu al enige jaren dood. Dat was allemaal voor jouw tijd Welnu, die meneer Peetoom had twee dochters, Elly en Bep. Zo als gezegd: ik trouwde Elly. Ik had wat geld gespaard, zij, als fabri- kantsdochter had natuurlijk veel meer. Zij was altijd een voortreffe lijke organisatrice en zij besliste in alles. Misschien was ik in die jaren wat sloom. Maar ik hield van Elly en misschien was het ook wel een beetje trots, dat zij juist mij had uitverkoren als man, hoewel er al tijd een zwerm aanbidders om haar heen zwierf Wel, we trouwden en openden de zaak, zoals die nu nog bestaat. Ik ging op karwei en zij beheerde de winkel. Aanvanke lijk gingen we samen naar de jaar beurs, maar aangezien ik niet zo heel veel verstand had van bijvoor beeld lampekappen, ging na enkele jaren Elly alleen naar de Beurs. We hebben een goed huwelijk ge had. Misschien voornamelijk wel, omdat ik alles goed vond, wat zij besliste. Toen ik enkele jaren ge trouwd was, begon ik pas te be seffen, dat ik feitelijk niks te ver tellen had. Maar ik hield altijd van de weg van de minste weerstand, dus berustte ik er in. En ik moet toegeven, dat zij prima voor de winkel was. En natuurlijk ook voor de kinderen Enfin, ze is dood. Kan ker is een lelijke kwaal, daar is nog geen kruid tegen gewassen. Tijdens haar ziekte kwam Bep, die onge trouwd is gebleven, bij ons over- huis. Zij deed de huishouding en hielp tevens in de winkel. Zij is van hetzelfde slag als Elly, onderne mend, en een uitstekende zaken vrouw. Sedert de dood van haar vader is ze direktrice van de fa briek en voor zover ik weet gaat het prima. Ik zou niet anders kun nen verwachten. Maar, ik zei het reeds, tijdens de ziekte van Elly zwaaide Bep de scepter in huis. En dat was ook het geval na Elly's overlijden en be grafenis. Aanvankelijk dacht ik, dat Bep na een week of zo wel te kennen zou geven, dat ze ging ver trekken. Het tegendeel was echter waar, want al heel gauw kwam ik tot de ontdekking, dat ze van plan was om definitief te blijven. Ze be disselde alles, sommige dingen he lemaal buiten mij om en deed pre cies, wat Elly altijd had gedaan. Kortom, ze had al heel gauw de teugels in handen. En toen gingen mijn ogen open. Van Elly had ik altijd alles verdra gen, omdat zij ten slotte mijn vrouw was. Om ook, omdat de zaak van haar en mij samen was. Maar Bep had niets te maken met ons bedrijf. Ik was dankbaar voor haar hulp tijdens de ziekte en ook bij het overlijden van Elly, maar ik was niet van plan om haar knechtje te worden. En dat heb ik haar kort en duidelijk te kennen gegeven". „En toen weigerde ze te vertrek ken. Tom keek verbaasd naar het meisje. „Hoe weet jij dat?" Ze glimlachte. „Och, dat kan ik nu wel begrijpen. Ze was natuur lijk niet van plan om het verover de terrein in huize Boornberger weer zonder slag of stoot prijs te geven". „Je raadt het precies. Ze deelde me kort en bondig mee, dat ze er niet aan dacht heen te gaan. Inte gendeel, ze zei, dat zij voortaan de teugels van alles, ook de winkel dus in handen zou nemen. En daar paste ik voor. Ten slotte dreigde ik met de politie maar zij lachte me uit". „En hoe bent U toen van haar af gekomen?" „Heel eenvoudig, door de politie in de arm te riemen". Ze keek bewonderend naar hem op. „U durfde het?" „Ik moest wel. Ik realiseerde me duidelijk, dat als ik niet terstond ingreep^ ik binnen een maand geen fluit meer te vertellen zou hebben in mijn eigen zaak. Het ging om het zijn of niet zijn. Apropos een dei- agenten in ons dorp ken ik intie mer. Ik belde hem op en toen hij kwam, zette ik de zaak uiteen. Bin nen een half uur was ze verdwe nen met haar hele hebben en hou den". „Ze zal nu wel niet zo erg gek meer op U zijn". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5