ZIERIKZEEStfflEMNIEUWSBODE Sovjet-Unie komt plotseling met nieuw voorstel tot ontwapeningsconferentie DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ook ongeregeldheden in Roemenië Deportaties in Hongarije houden nog steeds de gemoederen in beroering HAMMARSKJOELD VOERDE BESPREKINGEN IN EGYPTE De „jumelage" Zierikzee-St. Hilaire VLUCHTELINGEN ZONDEN ONTROEREND TELEGRAM AAN H.M. DE KONINGIN MAANDAG 19 NOVEMBER 1956 No. 18057 113e jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraal 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee -> Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 3Ö9. Gedeeltelijke aanvaarding plan voor luchtinspektie De Sowjet-Unie heeft zaterdag voorgesteld een ontwapeningscon ferentie te doen houden, met be perkte aanvaarding van Eisenho wer's plan voor inspectie vanuit de lucht. Er zou voorts een niet-aan- valsverdrag tussen de NAVO-sta- ten en de bü het verdrag van War schau aangesloten landen moeten worden gesloten. Het voorstel ls gedaan aan de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nlë, Frankrijk en India. De luchtinspektie zou boven een gebied van achthonderd kilometer aan weerszijden van de grens in Europa tussen oost en west moeten worden uitgevoerd. Dit is volgens de Russische verklaring het gebied, waarin de voornaamste strijd krachten der NAVO-staten van de landen, die bij het verdrag van Warschau zijn aangesloten, liggen. In de verklaring wordt gezegd dat Engelands politieke positie door de aanval op Egypte is verzwakt, evenals zijn militair-strategische positie, op het Europese vasteland. „Ook de koude oorlog is er he viger door geworden, terwijl de be wapeningswedloop is toegenomen". In de verklaring wordt dan het volgende, uit zes punten bestaande Russische voorstel gedaan: 1. de strijdkrachten van de Ver enigde Staten, de Sowjet-Unie en (communistisch) China moe ten in twee jaar tijds tot een - anderhalf miljoen man worden teruggebracht en die van Enge land en Frankrijk tot 650.000 man. 2. Er komt een verbod op het ver vaardigen en gebruik van atoom- en waterstofbommen. Alle voorraden moeten worden vernietigd. Er mogen direct in gaand geen proefnemingen meer mee worden gedaan. 3. De Amerikaanse, Britse, Franse en Sowjet-Russische strijd krachten in Duitsland moeten in 1957 met een derde gedeelte worden verminderd. 4. Alle buitenlandse militaire ba ses moeten binnen twee jaar zijn opgeheven. 5. Beperking der militaire uitga ven. 6. Het vestigen van een strikt in ternationaal toezicht op de na leving van het voorgaande. Wijziging ongevallenwet De staatssecretaris van Econo mische Zaken heeft de Tweede Ka mer voorgesteld alsnog te wijzigen in de ongevallenwet 1921 en in de land- en tuinbouwongevallenwet 1922, de reeds eerder voorgestelde bepalingen over het deelnemen door de werknemer aan lessen en oefeningen en te wijzigen het be paalde over de betaalbaarstelling van de ren te-uitkeringen. De eerste wijziging houdt in, dat als ongevallen in dienstbetrekking zullen worden beschouwd ongeval len tijdens lessen en oefeningen, ge organiseerd door de werkgever of tijdens deelneming met toestem ming van de werkgever aan dooi de overheid georganiseerde lessen en oefeningen ten behoeve van de veiligheid van het bedrijf of andere objecten. Over de betaalbaarstel ling der uitkeringen heeft de staats secretaris voorgesteld, deze ten minste eenmaal per maand te doen geschieden. Zaterdagmiddag heeft Z.K.H. Prins Bernhard, in gezelschap van de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, een kort werk bezoek gebracht aan de Staats mijnen. Ruim een miljoen op giro 999 Op giro 999 van het Nationaal comité hulpverlening Hongaarse volk te Amsterdam ls het eerste miljoen ruimschoots voltekend. Het bestaat hoofdzakelijk uit kleine be dragen; de grote collecten mogen pas later worden verwacht. Brits-Franse commissie opruimingswerkzaam heden in Suez-kanaal Van Franse zijde werd zaterdag vernomen, dat een voorlopige Brits- Franse commissie, onder leiding van de Franse schout-bij-nacht Jean Champion, is gevormd, die een begin zal doen maken met de opruimingswerkzaamheden in het Suezkanaal. De commissie zal zich met dit werk belasten, totdat haar taak door een internationale organisatie kan worden overgenomen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag te Londen, n.a.v. een bericht dat Egypte had geprotes teerd tegen Brits-Franse voorstel len om het Suezkanaal weer voor de scheepvaart bruikbaar te ma ken, verklaard dat een zo spoedig mogelijke opruiming van de be lemmeringen voor de scheepvaart in het belang is van alle landen, die normaal van het kanaal gebruik maken. 5.000 Hongaren mogen naar de Ver. Staten President Eisenhower heeft ver gunning verleend voor het in de Verenigde Staten toelaten van vijf duizend Hongaarse vluchtelingen. Volgens te Wenen ontvangen be richten uit doorgaans betrouwbare kringen in Roemenië zijn er onlangs naa raanleiding van betogingen te Boekarest en zes andere steden tal rijke personen gearresteerd en weg gevoerd. Deze demonstraties, die waren georganiseerd als sympa thiebetuiging voor de Hongaarse verzetsbeweging, vonden plaats te Boekarest, Klausenberg Targu, Mu res, Tmesvar, Kronstadt en Carovia Voorts wordt gemeld, dat er in de industriecentra Reschiza, Petroo- Scheni, Hunedoara en Arad pro testbijeenkomsten zijn gehouden, waarop eisen voor een democrati sering van het bewind in Roemenië werden gesteld. De Roemeense communistische partij trad direct op. De plaatselijke afdelingen beloofden de opgewon den arbeiders, dat er delegaties naar Boekarest zouden worden ge zonden om de regering op de hoogte te stellen van de eisen. Vervolgens ging de veiligheidspolitie in de be trokken steden tot actie over, waar bij studenten en jonge arbeiders werden gearresteerd. Een correspondent van het Britse communistische blad „Daily Worker", Peter Fryer genaamd, heeft na zijn terugkeer uit Boeda pest ontslag genomen. „Geen eer lijke communist kan de waarheid over Hongarije negeren", zei hij. Duizenden bezochten de kerken in Boedapest Een zegsman die nauw met de Hongaarse regering verbonden is, heeft zondag verklaard, dat hü van Sowjet-autoriteiten vernomen heeft dat twintig Russische divisies in fanterie naar Hongarije worden ge zonden. De eerste nieuwe troepen zijn reeds aangekomen. Het is nog niet bekend, of deze divisies komen ter versterking van de 10 tot 15 pantserdivisies die vol gens ramingen reeds in Hongarije zijn. Westelijke waarnemers gelo ven, dat de infanterie de tanks ver vangen zal. Het gebruik van infan terie is, in de huidige faze, minder duur en doelmatiger, zo menen zij. Volgens pamfletten die zondag in Boedapest verspreid zijn, heeft pre mier Kadar enige dagen geleden, toen de revolutionaire arbeidersraad van Boedapest en omgeving het hedstel van de Titoïstische premier Nagy, vrije verkiezingen en onmid dellijke terugtrekking van de Rus sische troepen kwam eisen, ge dreigd, dat de leden van de raad en een aantal van hun volgelingen naar de Sowjet-Unie gedeporteerd zullen worden, als de algemene sta king vandaag (maandag) niet be ëindigd wordt. Uit Tatabanya, Edroro, Komlo en Varfalota zijn zaterdag delegaties van mijnwerkers en arbeiders in de olieindustrie naar Boedapest ge komen om tegen de deportaties te protesteren, aldus is in gewoonlijk V.N.-hulp voor ruiming Suezkanaal Hammarskjoeld. Hij zal zijn land vertegenwoordigen op de huidige zitting van de Algemene Vergade ring der V.N. te New York. Een woordvoerder voor de secre taris-generaal der V.N. verklaarde, dat de V.N. in principe ermee heb ben ingestemd Egypte te helpen bij het verwijderen van de obstakels in het Suezkanaal en „mee te hel pen bij het herstel van de normale toestand in Port Said en de ka naalzone". Hammarskjoeld heeft in Egypte besprekingen gevoerd over de po litiemacht der V.N. en bijzonder heden met betrekking tot het sta ken van het vuren in Egypte. Dag Hammarskjoeld, secretaris generaal der V.N., is zondag per vliegtuig uit Cairo naar New York vertrokken, na gedurende twee da gen besprekingen te hebben ge voerd met president Nasser en zijn minister van Buitenlandse Zaken, dr. Mahmoed Fawzi. Hammarskjoeld deelde verslag gevers voor zijn vertrek mee, dat Egypte hem had gevraagd om hulp bij het opruimen van de obstakels in het Suezkanaal. Hij had geant woord, dat de V.N. in principe met het verzoek instemmen. Dr. Fawzi vertrok samen met betrouwbare kringen in Boedapest vernomen. De delegaties proteste ren tegen grootscheepse deporta ties uit west-Hongarije, waar de opstand het krachtigst was. Zij eisen voortzetting van de algemene staking tot een einde aan de depor taties zal zijn gekomen. Arbeiders doodgeschoten? Volgens een der pamfletten die in Boedapest verspreid zijn, heeft generaal Grebennyik, de plaatse lijke Russische bevelhebber, aan de arbeidersraad medegedeeld, dat hij niet het bevel tot deportatie van Hongaren heeft gegeven. Wel heb ben afzonderlijke Russische eenhe den, op eigen gelegenheid, „contra revolutionairen" gearresteerd en weggevoerd. De generaal heeft be loofd, dat hij een onderzoek naar deze deportaties zal instellen, al dus dit vlugschrift. Het blad voegt hieraan "toe, dat in verscheidene delen van Boeda pest nog steeds mensen aangehou den worden. Zo was zaterdag een aantal jongemannen, die bij het station-zuid van de hoofdstad een verklaring van de arbeidersraad lazen, door Russische militairen aangehouden en weggevoerd. Te Jaszbereny zou zaterdag een groep jonge arbeiders, die weigerden het werk te hervatten, door Russische soldaten doodgeschoten zijn. Duizenden Hongaren hebben zon dag de kerken bezocht. In een r.k. kerk in Boedapest deelde de gees telijke de gelovigen mede: „Wij moeten nu ons Christen-zijn bewij zen. Wij staan alleen, en moeten onze eigen levens leven. Wij kun nen niet naar anderen kijken om het voor ons te doen". De Maatschappij der Neder landse letterkunde heeft aan de bond van Hongaarse schrijvers een telegram verzonden, waarin de in 1766 opgerichte ruim duizend leden tellende Maatschappij der Neder landse Letterkunde zegt met diepe bewondering kennis te hebben ge nomen van de vrijheidlievende houding van de bond van Hongaar se schrijvers. Zij voelt het als haar plicht uitdrukking te geven aan haar collegiale solidariteit. Dit te legram is verzonden uit de verga dering der Maatschappij die vrij dag werd gehouden. Reeds 40.000 Hongaarse vluchtelingen Volgens een officiële schatting te Wenen zijn er nu bijna 40.000 Hon garen naar Oostenrijk gevlucht. Radiozenders vielen uit Door een technische storing in de centrale is zondagmiddag om tien minuten voor vier in Hilyersum de elektrische stroom uitgevallen. De radio ondervond hier in het hele land hinder van. De zenders Hil versum I en II vielen weg en ook de Wereldomroep, die op Indonesië uitzond, verdween uit de ether. In alle studio's heeft men echter in geval van storing de beschikking over noodaggregaten, zodat men vrij snel de Uitzending kon her vatten. Radio-Moskou heeft zaterdag een regeringsverklaring omgeroe pen, waarin wordt gezegd dat de „tegen Egypte ondernomen militai re operaties het gevaar van een uitbreiding van het conflict, en het gebruik van moderne wapens, met zich hebben gebracht". Vorige week kreeg de „jumelage" tussen Zierikzee en de Franse stad St. Hilaire du Harcouët, een nieuwe impuls door bezoek van een Zie- rikzeese delegatie, o.w. burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester. Op Wa penstilstandsdag legde de Zierikzeese burgemeester een krans - gesierd met de linten in de stadsk^iren - bij het monument voor de gevallenen in de Franse zusterstad. Een overzicht van de grote veetentoonstelling in St. Hilaire, waar de beste dieren van het ras Bovine, aan de open der keurmeesters - o.w. de heren A. Meerdink en L. Koopman - voorbijtrokken. Uit handen van burgemeester mr. Dijckmeester ontving de Bretonse boer de heer Jeusselin, de wisselbeker der gemeente Zierikzee voor het beste rund. Met kennelijke vreugde omklemt de heer Jeusselin zijn ver worven trofee. (Eigen foto's). Tweede groep Hongaren in Nederland „Wat kunnen wij Uwe majesteit aanbieden"? Het tweede transport Hongaarse vluchtelingen is in de nacht van zaterdag op zondag in Utrecht aan gekomen. Om plm. kwart over 12 kwam de trein met ruim 700 vluch telingen het station van Utrecht binnen. De minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. Marga Klompé, en de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, wa ren evenals de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, ter begroeting aanwezig. Honder den Utrechtenaren riepen de vluch telingen een enthousiast welkom toe. De tweede groep Hongaarse vluchtelingen, die in de nacht.... vluchtelingen, heeft zondag ge tuigd van haar grote dankbaarheid voor de hartelijkheid, waarmede de groep in Nederland is ontvangen. In een tweetal telegrammen aan de koningin en de minister-presi dent, zeggen de vluchtelingen ont roerd te zijn door de liefdevolle ontvangst in ons land. Het telegam dat aan H.M. de Ko ningin gezonden werd luidt: „Met ontroerde ziel en tot het diepst van ons hart bewogen, hebben wij, die met het tweede transport vluchte lingen in het land van uwe maje steit zijn aangekomen, in de Hon gaarse courant, welke W" In Utrecht uwe majesteit aan ons gericht, woorden doordrenkt van liefde en goedheir. Wij waren helaas niet in de ge lukkige omstandigheid uw toe spraak persoonlijk te beluisteren, maar de letters in de courant heb ben in ons hart gegrift, dat wij voor een vaderland een vaderland, ontvingen, de woorden gelezen door voor broeders broeders, voor moe der een moeder, hebb enontvangen. Nu de Hongaarse bevolking in haar eigen land geen beschermer heeft, grijpt het ons bijzonder aan, dat uwe majesteit ook koningin en moeder van onze vluchtelingen wil zijn. Wat kunnen wij uwe majesteit aanbieden, wij die niets hebben dan onze eer en onze arbeids kracht? Wij vragen de goede God, Die eens het volk van Mozes en die ook ons naar het land van belofte heeft geleid, dat Hij ook uwe ma jesteit, uw geliefde familie en het gehele Nederlandse volk zegent en beschermt". In een telegram aan de minister president, dr. W. Drees, schrijven de vluchtelingen dat zij na twaalf jaar slavernij en vernedering vluch ten naar het gelukkige en vrije Ne derland. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's j Sterker dan het lot is -de t moeddie het standvastig 1 i draagt. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1