c DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sowjet-Unie streeft geen speciale doelen na in Midden-Oosten J VRIJDAG 16 NOVEMBER 1956 No. 19056 113e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.90, per week 30 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. BRIEF VAN BOELGANIN Toon van schrijven heel anders darCyorige week Maarschalk Boelganin spreekt in een brief aan de premiers van Frankryk en Engeland zyn voldoe ning uit over het feit, dat de vij andelijkheden in Egypte zjjn ge staakt. Hy betreurt het echter, dat de troepen nog niet teruggetrokken zyn en hoopt dat er geen maat regelen worden genomen die leiden tot een hervatting van de strjjd. Met nadruk spreekt hij de „ge ruchten" tegen, als zou de Sowjet- Unie in het Midden-Oosten spe ciale doelen nastreven, die tegen de belangen van de westelijke lan den indruisen. Boelganin geeft als zijn mening te kennen, dat Israël op uitbrei ding van zijn gebied uit was. Hij zou graag samen met de westelijke landen maatregelen nemen „om een eind te maken aan Israëls provo caties jegens de Arabische landen". Egypte zou vergoeding moeten ontvangen voor de schade, die door de vijandelijkheden op zijn gebied is aangericht. De maarschalk stelt voor een internationale commissie te benoemen om die schade te schatten. Boelganin zegt: „Ons gemeen schappelijk doel is het vinden van een manier om de toestand in het midden-oosten te stabiliseren". Er bestaat volgens hem geen be hoefte aan een politiemacht van de V.N. als de Britse, Franse en Isra ëlische troepen zich van Egyptisch gebied terugtrekken. Het politie- leger zou aan beide kanten van de demarcatielijn moeten worden ge legerd. Er moesten geen troepen BOYCOT VAN DE RUSSISCHE HANDEL De bestuurscommissie van het Internationaal Verbond van Vrye Vakverenigingen (I.V.V.V.) heeft gisteren aangedrongen op een boy cot van de Sowjetrussische handel en scheepvaart door de leden van de by het verbond aangesloten vak verenigingen in de gehele wereld. De secretaris-generaal van het I.V.V.V., J. Oldenbroek, deelde me de, dat er een commissie van 12 le den is gevormd, welke in bijzon derheden de maatregelen voor de toepassing van de boycot moet uit werken. Oldenbroek zeide, dat de boycot een zeer ernstige zaak is, en dat de bijzonderheden van de toe passing er van, daarom zorgvuldig moesten worden overwogen. Ook moet rekening worden gehouden met vergeldingsmaatregelen van de tegenstanders, zo zeide hij. deel van uitmaken uit landen die de „agressie" hadden gesteund. Langs het Suezkanaal behoefde geen internationale politie aanwezig te zijn. Westelijke waarnemers in Mos kou wijzen er op dat Boelganin een heel andere toon aanslaat dan in zijn boodschap van 5 november, toen hij zei, dat de Sowjet-Unie vastbesloten was ,de agressie met gebruik van geweld te verplette ren". Nationaal comité zamelde f 870.000,— in Het Nationaal Comité Hulpver lening Hongaarse Volk heeft gis teren een bedrag van ruim een ton op giro 999 ontvangen. In totaal is nu - de toegezegde bedragen niet meegerekend - rond f 870.000 inge zameld. Dulles zondag uit het ziekenhuis De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, zal zondag aanstaande uit het zieken huis worden ontslagen en dezelfde dag naar Florida vliegen, waar hij nog een korte tijd voor herstel zal vertoeven, voordat hij zijn taak weer op zich neemt, aldus heeft een woordvoerder van zijn mini-, sterie donderdagavond te Was hington meegedeeld. Minister Dulles werd op 3 no vember aan darmkanker geope reerd. Het is mogelijk, dat de mi nister in het begin van december zijn taak hervat, aldus de woord voerder. Zes Hongaarse zeelieden heb ben donderdag de Amerikaanse ambassade te Beiroet verzocht om asiel in de Verenigde Staten. Hun schip, de 594 ton metende „Szeged" was op 13 oktober uit Boedapest vertrokken en woensdag te Beiroet aangekomen. Vier- tot zestienduizend Hongaren zouden per trein zijn weggevoerd Boedapest gonst van geruchten over deportaties Arbeiders uit geheel Boedapest hebben donderdag beraadslaagd over het antwoord van premier Kadar op hun eisen, die inhielden: terugkeer van de afgezette premier Imre Nagy, het terugtrekken der Sowjetrussische troepen en vrye verkiezingen. Intussen wordt Boedapest over stroomd met berichten over het de porteren van Hongaren door de Russen, ondanks een verklaring van Kadar, dat zijn regering met de Russen overeen is gekomen, dat geen enkele Hongaar uit zijn land zal worden gebracht. Alhoewel er niet velen zijn die zelf deze deportaties hebben waar genomen, neemt men in westerse diplomatieke kringen te Boedapest toch aan, dat de berichten hierover in hoofdzaak juist zijn. Radio-Boedapest heeft woens dagavond gemeld, dat de Hongaarse spoorwegarbeiders, die het werk hadden hervat, na het bekend wor- den van de deportaties opnieuw in staking zijn gegaan. Volgens geruchten zijn tot dus verre vier- tot zestienduizend Hon garen in afgedekte spoorwegwa gens over de grens gebracht. Zij zouden in een gebied ten zuidoosten van Boedapest zijn samengebracht, waarna woensdag j.l. drie, elk uit twintig wagons samengestelde trei nen, met de weggevoerde burgers zouden zijn vertrokken. Te Wenen is telefonisch van een betrouwbare bron te Boedapest vernomen, dat tienduizend Hon gaarse arbeiders donderdag voor het parlementsgebouw te Boeda pest hebben betoogd tegen het weg voeren van Hongaren door Russen. Een waar leger van helpers en helpsters, stond in de Jaarbeurshallen te Utrecht gereed toen daar woensdagavond laat de eerste 670 Hongaarse vluchtelingen die in Nederland zullen worden ondergebracht uit Trais- kirchen in Oostenrijk arriveerden. - Deze foto laat zien hoe oud en jong en ook zéér jong met koffie en soep werden gelaafd om wat te bekomen van de lange reis en de gruwelen van de laatste weken. In het „Catshuis", de woning van de heer A. Goekoop, in Den Haag, heeft het Groningse comité „Huldiging Mieke Bouman" mevr. Bouman en haar echtgenoot woensdagmiddag gehuldigd voor de vele inspannin gen, die het echtpaar en vooral mevr. Bouman, zich heeft getroost voor de Nederlanders in Indonesische gevangenschap. Als blijken van waar dering werden o.m. een aantal antieke wijnglazen en een door Evert Musch geschilderd stadsgezicht van Groningen aangeboden. - De foto laat zien hoe mevr. J. van Dirmen namens het comité de wijnglazen overhandigde. V.l.n.r.: de heer J. van Dirmen, mr. H. Bouman, mevr. M. Bouman, mevr. van Dirmen en de heer A. J. van Morren (voorgrond). Op de achtergrond het eerder aangeboden schilderij. „Isten hozott benneteket Hollandiaba" H.M. DE KONINGIN HEETTE DE HONGAREN WELKOM NAMENS HET NEDERLANDSE VOLK Spontane liefde mag straks niet verflauwen Ter begroeting van de Hongaarse vluchtelingen heeft H.M. de Konin gin over de beide Hilversumse zen ders een rede uitgesproken. H.M. noemde het een voorrecht de Hon garen namens het Nederlandse volk van harte welkom te heten. „Ik zal het proberen het in het Hongaars te zeggen", aldus de Koningin: „Is ten hozott benneteket Hollandiaba". H.M. zei dat ons volk er zeer van bewust is hen als volk van vroeger nog goed te kennen, toen talrijke Hongaarse kinderen in onze huizen woonden. Daardoor werden vele banden van blijvende vriendschap gelegd. Onze gedachten zijn de laatste weken voortdurend bij de Honga ren geweest sinds heel het volk in uiterste nood met zo grote moed opkwam voor zijn vrijheid en zelf standigheid", aldus H.M., die een beroep deed op de Hongaarse vluchtelingen om te begrijpen dat zij in een land zijn aangekomen, dat zich in tijden van wanhoop heeft laten inspireren door de moe dige en grootse gedachte, dat het niet nodig is, te hopen om te be ginnen, noch te slagen om te vol harden. H.M. zei vervolgens dat de eens gezindheid van Nederland thans weer triomfeert Zij deed een drin gend beroep op ieder hen niet las tig te vallen, noch met onnodig be zoek, noch met te veel vragen De Hongaren hebben rust nodig om een inzicht te krijgen in de situatie waarin zij hier verkeren. In de op vangcentra waar zij binnenkort zullen vertoeven zullen zij die no dige rust vinden en kan hun een inzicht in verdere verblijfsmoge lijkheden worden verstrekt. De vrijwillige hulp die hiervoor nodig is van alle zijden aangeboden Van alles zal een dankbaar gebruik [emaakl worden. „Dit goed gebruik al echter even tijd vergen", aldus H.M. die een beroep deed op het Nederlandse volk zijn eerste spon tane liefde niet te doen verflauwen noch ongeduldig te worden. Onvermoeid en vreugdevol helpen H.M. vertrouwde er op dat die genen die tot de eerste hulp geroe pen zijn, onvermoeid en vreugde vol helpen, dat een ieder die nodig blijkt te zijn, bereid is zijn taak te doen, maar dat ook allen, die een aanbod hebben gedaan, bereid blij ven, de hulp waaraan later en zelfs Beiizinerantsoeiiering in Engeland Gezaghebbende kringen deelden mede, dat het thans vrijwel zeker schijnt, dat in Engeland in verband met de Suezkandalsituatie overge gaan zal worden tot rantsoenering van het benzineverbruik voor par ticuliere gebruikers van motorvoer- luigen. Door administratieve moei lijkheden zal de rantsoenering mo gelijk tot na de Kerstdagen worden uitgesteld. Er zullen o.a. miljoenen rantsoeneringsformulieren gedrukt moeten worden. nog gedurende lange tijd behoefte zal zijn, van harte te geven. „God helpe hen in hun tragische uur - ieder van hen. Wij dragen hen op aan God, die de wereld reeds overwonnen heeft". De rede werd hierna in het Hon gaars herhaald. De toespraak van H.M. de Ko ningin voor de Hongaarse vluchte lingen, werd in de Julianahal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht met grote aandacht gevolgd. Er heerste een doodse stilte in het ge bouw, waarin 6Ö0 vluchtelingen aan lange, houten tafels zaten. Hoe wel de Hongaren de Nederlandse tekst niet1 verstonden, legden zij krant en rookgerei neer en er viel een eerbiedig zwijgen in het ge bouw. Zichtbaar ontroerd waren de vluchtelingen, toen zij de verta ling hoorden van de toespraak en velen van hen lieten de tranen de vrije loop. Een diepe indruk hebben de woorden van de Koningin op de vluchtelingen gemaakt. Toen de Landsvrouwe uitgesproken was, was het even stil in de Julianahal. Maar toen werd een driewerf hoera op HM. de Koningin uitgebracht. Direct na afloop verzonden de Hongaarse vluchtelingen een tele gram van aanhankelijkheid aan de Koningin. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Houdt woord tegenover U :elf, dan zult gij het ook doen .egenover anderen! Minister mej. Klompé tot Hongaarse vluchtelingen De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. Marga Klompé, heeft zich met de volgende boodschap tot de Hongaarse vluchtelingen in Ne derland gewend: „De Nederlandse regering en het Nederlandse volk hebben met grote spanning en verbijstering de dap pere vrijheidsstrijd van het Hon gaarse volk gevolgd en zijn met deernis vervuld over het leed, dat uw land en volk heeft getroffen. Wij zijn er ons van bewust dat wij dit leed niet ongedaan kunnen ma ken, maar wij willen toch alles in het werk stellen, de nood althans enigszins te verlichten. Daarom bieden wij u gaarne gastvrijheid aan in deze lage landen bij de zee, in de hoop dat u hier enigermate de rust moogt vinden die u op het ogenblik op eigen vertrouwde va derlandse bodem niet is gegund. God zegene u en de uwen". Hongaren willen Hammarskjoeld in Rome spreken De Hongaarse regering is bereid vertegenwoordigers naar Rome te zenden om daar met de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, te spreken over de hulpverlening aan Hongarije. Een woordvoerder van de Hon gaarse delegatie bij de Ver. Naties verklaarde donderdag in New York dat een officiële mededeling uit Boedapest, waarin dit verklaard werd, aan het secretariaat van de Verenigde Naties in New York is gezonden. Hij verwachtte, dat de boodschap zal worden doorgezon den aan Hammarskjoeld, die don derdag, op weg van New York naar Cairo, in Rome aankwam voor be sprekingen met generaal Burns, de bevelhebber van de V.N.-politie- macht in Egypte. De Hongaarse woordvoerder zei, dat de boodschap van zijn regering niet noodzakelijkerwijs een ant woord is op het aanbod van Ham marskjoeld van woensdag, om op de terugreis van Cairo naar New York, in Boedapest besprekingen met de Hongaarse autoriteiten te voeren. Er zal wellicht nog een bood schap uit Boedapest komen. Franse militaireen hebben in twee dagen tijds van een groep van 75 Algerijnse opstandelingen in het gebied van Tlemcen in het westen van Algerië er dertig gedood en dertig gevangen genomen, aldus is in de nacht van donderdag op vrij dag uit Algiers vernomen. Tito achtte tussenkomst in Hongarije nodig Keus was: chaos of burgeroorlog President Tito van Zuid-Slavië heeft te Pula, in zijn hoedanigheid van secretaris van de communis tische party een rede gehouden, die eerst donderdag te Belgrado is be kendgemaakt. Tito zei, dat als zou blijken dat de tweede Russische tussenkomst in Hongarije, waarbij de regering- Nagy opzij geschoven werd, het socialisme in Hongarije gered heeft, deze tussenkomst nodig is geweest en het minste van twee kwaden. Het alternatief zou chaos, burgeroorlog, contra-revolutie en een nieuwe wereldoorlog geweest zijn, aldus Tito. De eerste Russische militaire tus senkomst in Hongarije, waarom de voormalige partijleider Geroe had verzocht, was volgens Tito „vol strekt verkeerd". Verder zei Tito, dat de Sowjet- leiders wel de persoonsverheerlij king hadden gegispt, maar niet het stelsel, waaruit deze persoonsver heerlijking was voortgekomen. MAANSVERDUISTERING DIT ZOU GEBEUREN INDIEN DE AARDE GEEN DAMPKRING HAD \AAROE\\ J DIT GEBEURT NU DE AAROt WEL EEN DAMPKRING HEEFT (MAAK, Op zondag 18 november as. vindt een algehele maansverduistering plaats. Het „hoe" van deze verduistering is op bovenstaand kaartje in beeld gebracht. Voor een nadere beschrijving verwijzen wij naar pagina vier van dit blad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1