NEDERLAND EN HONGARIJE SBttaif ers wrijf LIEFDE'S NAZOMER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 15 november me no. isoss Voorbereidende maatregelen voor eventuele rantsoenering aardolieprodukten Benzine en petroleum tot dbtrlbutiegoed verklaard Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat een aantal maatregelen is genomen, die nood zakelijk zyn voor de voorbereiding van een eventuele rantsoenering van aardolieprodukten. In de Staatscourant van 13 no vember Is een Koninklijk Besluit gepubliceerd, waarbij enige artike len van de distributiewet 1939 op nieuw van kracht worden. Bij de eveneens in deze Staatscourant verschenen aardoliedistributiebe- schikking 1956 van de minister van Economische Zaken, worden ruwe aardolie en aardolieprodukten met ingang van 14 november 1956 tot distributiegoed verklaard. Onder aardolieprodukten wordt in dit opzicht verstaan: benzine, pe troleum, donkere oliën, minerale smeeroliën en minerale vetten, mi nerale wassen (met inbegrip var vaseline en parafine), natuurasfalt asfaltbitumen, alsmede mengsel? van deze produkten met andere mi neralen, dan wel met lichtere kool waterstoffen of andere vloeistoffen vloeibaar gemaakte aardoliegasgen Eveneens bij beschikking van dr minister van Economische Zaken r ingesteld het Bureau voor Aard olieprodukten, dat gevestigd zal zijn te 's-Gravenhage, Groot Her- toginnelaan 70. Tot directeur hier van is benoemd de heer C. Lief heid. Voorts is benoemd een com missie van bijstand, die tot taak heeft de directeur van dit bureau van advies te dienen. Daar het hier slechts voorberei- Grünther waarschuwt Sowjet-Unie Generaal Alfred Grünther, de scheidende opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa heeft dinsdag op een afscheids- persconferentie in Parijs, de Sow jet-Unie gewaarschuwd dat in ge- val er raketwapens worden ge bruikt, vergelding door het Westen zal volgen", net zo zeker als twee maal twee vier is". „Of die raketten werkelijk- be staan of niet, doet niet terzake maar als ze eens worden gebruikt, zullen ze de mogelijkheid tot ver gelding van de kant van de NAVO niet vernietigen. Die vergelding zou stellig komen en de ondergang be tekenen voor de Sowjet-Unie. Maar ik geloof niet dat enig land op de knop zal drukken, indien dat zelfmoord betekent, wat het inder daad doet", aldus Grünther. dende maatregelen betreft, is te vens een ontheffingsbeschikking gepubliceerd, die voor alle in de distributiebeschikking genoemde aardolieprodukten een ontheffing geeft van het in die beschikking bepaalde. Wel is de bepaling van kracht, dat fabrikanten en impor teurs van en handelaren in benzine, petroleum en donkere oliën ver plicht worden zich binnen een week schriftelijk aan te melden bij het Bureau voor Aardolieproduk ten. Bovendien is ieder verplicht de minister van Economische Za ken op diens verzoek de door hem ewenste inlichtingen te verstrek ken. Ingezonden mededeling 'tietfavan, 'tieife,/ Ruiin 22.000 Hongaren weken uit Naar te Wenen officieel is be kend gemaakt, zijn er in de afge lopen 24 uur ongeveer 3.900 Hon gaarse vluchtelingen in Oostenrijk aangekomen. Hierdoor is het aan tal Hongaren, dat sinds dertig ok tober naar het westen is uitgewe ken, tot ruim 22.000 gestegen. De Oostenrijkse regering heeft een bedrag van twintig miljoen schilling (bijna drie miljoen gul den) ter beschikking gesteld voor hulp aan deze vluchtelingen. Indonesië heeft niet veel bereikt Vice-president Hatta, van Indo nesië, die heeft aangekondigd zü'n functie te zullen neerleggen, heeft voensdag verklaard, dat „Indone- ië niet veel heeft bereikt" sinds Nederland zes jaar geleden de soe vereiniteit overdroeg, In een toespraak tot regerings ambtenaren in Soerabaja zeide de vice-president, dat overal en onder tlle lagen van de bevolking „wij gevoelens van ontevredenheid waarnemen". Hatta noemde als één van de be langrijkste oorzaken van de huidige ütuatie, dat politieke partijen te dikwijls onderlinge twisten hebben en weinig aandacht hebben besteed aan het welzijn van het land. Hatta zeide, dat de Indonesische oolitieke partijen zich nog niet vol ledig bewust zijn van hun ver plichtingen tegenover het volk, de verplichting het volk- te leiden in de richting van mede-verantwoor- ielijkheid in regeringszaken. Egypte hervat post verkeer Egypte zal het luchtpostverkeer met het buitenland hervatten, al dus een bekendmaking van de Egyptische minister van Verbin dingen. Het gehele postverkeer is sinds eind oktober onderbroken. Het ver keer met Libië, Soedan en Zwitser land wordt het eerst hersteld. De Egyptische posterijen zullen een postzegel uitgeven ter herden king van de slag om Port Said. Ingezonden mededeling Uw maaltijd hoeft U niet op te breken Een ot twee Rennies blussen dat zuurbranden dadelijk. 'n Uitkomst die Rennies, voor alle lijders aan Brandend Maagzuur. Zorg steeds ze bij de hand te heb ben. Makkelijk bij U te steken één voor één hygiënisch verpakt nog makkelijker in te nemen, zonder water of wat ook. Vraag Rennies bij Uw Apotheker of Dro gist. U moet ze in huis hebben, voor Uzelf, voor Uw huisgenoten. De kinderverlamming De Staatscourant van 13 novem ber bevat o.m. de opgave van het aantal aangegeven gevallen van be smettelijke ziekten over de week van 28 oktober tot en met 3 novem ber. Daaruit blijkt o.a. dat in de genoemde periode in totaal 64 ge vallen van kinderverlamming zijn aangegeven, nl. 49 gevallen met verlammingsverschijnselen, 8 ge vallen zonder die verschijnselen en 7 gevallen zonder nadere aandui ding. Van de 49 gevallen met verlam mingsverschijnselen is er in de provincie Zeeland één aangegeven, en wel in Middelburg. Van de acht gevallen zonder verlammingsver schijnselen zijn er in Zeeland twee gevallen aangegeven, nl. in Goes en Haamstede. er wordt aangepakt in kamp burghsluis Westhoek maakt zich op voor goede ontvangst van Hongaarse vluchtelingen Dank zij de spontane medewerking van een groot aantal dames, want niet minder dan 53 dames waren maandagmiddag aanwezig, schiet het in orde brengen uan de wonin gen voor de Hongaarse vluchtelin gen hard op. Ook de ambachtslie den maken goede voortgang met de werkzaamheden, die snel moeten gebeuren, terwijl ook de gemeente werklieden van Burgh en Haam stede hun volle medewerking ver lenen. Toch meent het damescomité, dat hiermee de zaak nog niet afgedaan is, want wanneer de bewoners eind deze week aankomen, zou het co mité graag zien, dat het binnen ook wat huiselijk en gezellig is. Daar om doet het een beroep op allen, die hieraan hun medewerking wil len verlenen, door het beschikbaar stellen van fruit, bloemen, snoepe rij, rookgerei, dit; af te geven op d< gemeentehuizen en dit niet zelf bij deze nieuwe bewoners te bezorgen want deze hebben vooral de eerste lijd rust nodig en er moet geen overbodige notitie van hen worden genomen. In dit verband kunnen ■b De heer D. C. Gijsen te Zwolle heeft naar aanleiding van de ge beurtenissen in Hongarije bedankt voor het lidmaatschap van de com munistische partij Nederland. Als gevolg hiervan heeft hij ook beslo- 'en te bedanken voor het lidmaat schap van de gemeenteraad van Zwolle, waarin hij de enige verte genwoordiger van de C.P.N. was. Met algemene stemmen heeft de gemeenteraad van Zwolle be sloten een bedrag van f 10.000 ter beschikking te stellen van de Hon gaarse vluchtelingen die in ons 'and een onderdak zullen krijgen. Tevens verenigde de raad zich met een voorstel van b. en w. enige wo ningen voor de vluchtelingen te re serveren. De raad der gemeente Woens- drecht besloot op voorstel van b. en w. een woning te reserveren voor een vluchtelingengezin uit Hongarije en de huur van deze wo ning voor een jaar geheel voor re kening der gemeente te nemen. In 's-Gravendeel, destijds zo zwaar door de watersnood getrof fen, hebben 5400 bewoners f 9200 voor de Hongaarse vluchtelingen bijeen gebracht. a In een bijzondere raadsverga dering te Diepenveen is met alge mene stemmen besloten een ge meentewoning ter beschikking te stellen van een gevlucht Hongaars gezin. Voorts zal een inzameling worden gehouden om de woning te meubileren. De burgemeester mr. W. baron Michiels van Kessenich van Maas tricht zal donderdag om twaalf uur een kolonne vrachtwagens uitgelei de doen, die dan met 4000 voedsel pakketten voor Hongaarse vluchte lingen de reis naar Wenen zal aan vaarden. a In een in Utrecht gehouden ver gadering van de Nederlandse ver eniging voor werkgevers in het bakkersbedrijf is besloten de leden te adviseren om, indien van perso- neelszijde de wens wordt kenbaar gemaakt, een uurloonactie te hou den voor hulp aan Hongarije, hier aan volle medewerking te verlenen en van ondernemerszijde eenzelfde bedrag toe te voegen aan de aldus bijeengebrachte gelden. h Haagse kunstenaars: musici, toneelspelers, schilders, dansers, zangers en schrijvers zullen tijd en rust en arbeid offeren tijdens een gezamenlijke representatie in de Kon. Schouwburg te Den Haag ten bate van de hulp aan Hongarije. De gehele recette der voorstel ling van „Van de brug af gezien", die de Nederlandse Comedie zater dagavond 17 november in de Am sterdamse Stadsschouwburg geeft, zal worden afgestaan aan het Na tionaal Comité Hulpverlening Hon gaarse volk. De lijstcollecte voor Hongarije van de afd. Enter van het Rode Kruis heeft f 4530,80 opgebracht. Enter is een deel van de gemeente Wierden en telt ca. 800 gezinnen. WACHTENeen beeld, dat bij ons wrange herinneringen oproept aan de bange tijd van de hongerwinter: lange rijen wachtenden voor de levensmiddelenwinkels. Hier een opname uit Boedapest, waar de men sen - voor het grootste deel vrouwen - geduldig wachten voor wat levensmiddelen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. De Franse generaal J. E. Valluy, die op 1 ok tober jl. maarschalk Juin heeft op gevolgd als commandant van de Navo-strijdkrachten in de centrale sector van Europa, brengt op 14 en 15 november a s. een officieel ken nismakingsbezoek aan Nederland. UTRECHT. Een boerderij van J. J. S. aan de Liesboschweg aan de rand van Utrecht is verbrand. De oorzaak moet worden gezocht in het niet goed functioneren van de schoorsteen. AMSTERDAM. Op vrijdag 7 de cember a.s. zal ter herdenking van de gevallenen van de 7-december divisie bij het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam een plechtige bijeenkomst worden ge houden. Daar zullen spreken de vlootpredikant ds. J. C. M. Kramer, de aalmoezenier H. Reygersberg en de oud-commandant van de 7-de cember divisie, de generaal majoor b.d. H. J. J. W. Dürst Britt. NIJMEGEN. Uit de Waal bij Nij megen is opgehaald het lijk van een onbekende vrouw van ongeveer 55-jarige leeftijd. Zij is 1.58 m. lang heeft een behaarde bovenlip en on derkin en een stifttand in het bo- vengebit. HENGELO. Doordat een 1200 kg. wegende plaatijzeren kast uit de takels schoot is de 28-jarige lading- meester C. A. L. uit Almelo op het haventerrein der Koninklijke Ma chinefabriek Gebroeders Stork en Co. bekneld geraakt tussen deze kast en een hijskraan. De man was op slag dood. AMSTERDAM. Op de Nieuwe Hemweg in Amsterdam is de vorige nacht omstreeks twee uur de 42- jarige hei-ondernemer G. J. van Weélden uit Zaandam met zijn auto met zeer hoge snelheid tegen een lichtmast - staande op de ver keersheuvel bij de Hembrugpont - gereden. Hij kwam bij deze botsing om het leven. wij meedelen, dat de leerlingen van de huishoudschool koekjes zullen bakken, wat mogelijk ook door an deren kan worden nagevolgd. La ten wij uitgaan van het standpunt, Jat het een voorrecht voor ons is dit voor anderen te mogen doen en iat dit niet voor ons gedaan hoeft te worden. Operatie „Goed zo" ook voor Hongaarse kind Op 15 november zou de radio actie „Operatie Goed zo" van de N.C.R.V., ten bale van het natio naal comité tot bestrijding van de kinderverlamming en de inrichtin gen „Bartimeus" (blinde kinderen), .Effatha" (doofstomme kinderen) an „Johannastichting" (spastische .■n invalide kinderen), beginnen. Je N.C.R.V. heeft - met instem- ning van genoemde instellingen en Je schenkers der prijzen - thans aesloten gedurende de eerste drie* .veken van deze campagne de op- arengst geheel ten goede te doen comen aan noodlijdende Hongaarse ónderen, in het bijzonder die kin- Jeren, die als gevolg van de gebeur- enissen zijn verweesd. In overleg met het Nationaal Co mité Hulpverlening Hongarije zal het doel van deze bijzondere actie nader worden geconcretiseerd. STAD EN PROVINCIE Otto Sterman op eerste Nutsavond De eerste Nutsavond in het sei zoen 1956-'57 is vastgesteld op vrij dag 16 november a s. Voor de leden van het departement zal dan op treden de bekende Nederlandse voordrachtskunstenaar Otto Ster man. Voor de pauze bestaat het programma van de heer Sterman uit proza, bijbelse vertellingen en poëzie en na de pauze uit Afrikaan se en westlndische negersprookjes en -legenden, getiteld ..Ik ben een neger". haamstede Tot tijdelijk onderwijzeres aan de o.l -school is benoemd mevr. de Graaf alhier, zulks ter vervanging van de heer W. Smit, die voor her halingsoefeningen in militaire dienst is opgeroepen. Ingezonden mededeling Uw verkoudheid van neus, i keel of borst weg met voor alle gezindten Bejaarden-sociëteit in „De Koebel" te Burgh officieel geopend Zal Haamstede volgen? Dinsdagmiddag is de bejaarden- ïociëteit in „De Koebel" te Burgh officieel geopend. De presidente van het damescomité, mevr. van Cit- ters-Boloiney, sprak een welkomst woord, inzonderheid tot de vele aanwezige bejaarden, verschillende '.eden van de kerkeraad, de voör- ritter van „De KoebeT'-commissie is. J. Swaak, b.^en w. van Burgh, de burgemeester van Haamstede jhr. R, J. H. Q. Röell en de dames helpsters. Vervolgens gaf zy een uiteenzet- 'ing over de totstandkoming van de bejaardensociëteit - waarvoor al iaren lang plannen bestonden -, dank zij de medewerking van ds. Swaak en het bestuur van „De Koebel" en de kerkeraad. zy bracht dank aan deze personen voor hun medewerking, alsmede ook aan burgemeester Röell, die een kachel in bruikleen heeft af gestaan, zodat de opening deze middag kon doorgaan. Ds. Swaak knipte vervolgens het lint door, dat gespannen was voor het luik van de keuken Hij zei dat de plannen tot oprichting van een bejaardensociëteit reeds lang bij de kerkeraad leefden, doch men was gehandicapt door gebrek aan een geschikte lokaliteit. Thans heeft de Koebel deze mogelijkheid geopend Spr. bracht dank aan het dames comité, bestaande uit de dames van .Citters-Bolomey, van der Zande- Stoel en Groenleer-Straaijer, dat met grote voortvarendheid de be jaardensociëteit heeft georgani seerd. Ook de Koebelcommissie verleende volle medewerking bij de tot standkoming. Het gebouw is gratis ter beschikking gesteld, slechts behoeft een kleine vergoe ding betaald te worden voor de ver warming en verlichting. Spr. stelde het zeer op prijs dat deze eerste middag reeds zoveel bejaarden aan wezig waren en sprak de hoop uit dat de bijeenkomsten voor de be zoekers enige geestelijke inhoud zullen geven. Jhr. A. van Citters, die hierna het woord verkreeg,- zei dat wel nooit uitgemaakt zal kunnen wor den wie nu wel de eigenlijke stich ter van de Koebel is. Het feit even wel dat 't gebouw er is heeft tevens de oprichting van een bejaarden sociëteit mogelijk gemaakt en spr. iuichte dit van harte toe. Verheugd toonde spr. zich ook over de ver tegenwoordiging van alle gezindten op deze middag. Hij sprak de hoop uit dat ook in Haamstede een be iaardensociëteit zal kunnen worden opgericht, zodat een uitwisseling met Burgh zal kunnen plaats vin den. Spr. vond het verheugend dat burgemeester Röell blijk van zijn belangstelling gaf door zijn aanwe zigheid. Deze gaf hierdoor te ken nen in te kunnen stemmen met het gebruik ook door de bejaarden uit zijn gemeente van de Koebel. Burgemeester Röell sprak woor den van dank tot mevrouw van Citters en zei dat ook in Haamstede wel degelijk plannen bestaan om te komen tot een bejaardensocië teit, zodat in de toekomst een uit wisseling plaats zal kunnen vinden. Tijdens de bijeenkomst deelde me vrouw van Citters nog mede dat de bejaarden die gehaald willen wor den dit bij melkslijter N. Bouwman kunnen opgeven. feuilleton Oorspronkelijke roman door HENK VAN HEESWIJK «Wü V-ii. frA-i...- „Mijnheer Boornberger, nu praat U onzin. Ieder mens heeft even veel recht om te adverteren, of U dat nu bent, of een ander. Wij be grijpen best, dat het niet prettig voor U is, als een konkurrent zich recht tegenover uw zaak gaat ves tigen. Doch moeten wij dan zeggen: mijne heren, het spijt ons, maar wij nemen van U geen advertentie aan, omdat er reeds een radiozaak in het dorp is? Kom nu, meneer Boornberger, er zijn in het dorp wel drie kruidenierszaken, die alle drie adverteren en niemand, die er wat van zegt. Nee, nu bent U on redelijk „O ja? Dan zal ik U eens wat vertellen. Hoe lang loopt mijn kon- trakt bij U nog? Ik meen tot het eind van dit jaar, niet?" „Jawel, meneer". „Mooi, verscheur het dan maar, want je krijgt geen advertentie meer van me. Nu niet en nooit niet. En ik betaal tot en met vandaag, en geen cent meer. En als jullie dat niet aanstaat, dan maak je er maar een rechtszaak van. Dan gaan we er om vechten. Je kunt me een no ta sturen voor het geplaatste aan tal regels tot en met heden. Die wordt dan meteen voldaan. Maar verder behoef je bij mij niet aan te komen voor advertenties. Ga maar naar Radiolux, die heeft hele pa gina's!" Bom, met een harde klap kwam de microfoon weer op de haak te recht en Tom haalde een zakdoek te voorschijn om zich het hoofd af te wissen. Daarna stak hij een siga ret op om wat te kalmeren. Ziezo, als de heren Boender en Glasstra van twee wallen willen eten, dan moeten ze dat maar bij de kruide niers doen, maar niet bij mij. Er zijn wel andere mogelijkheden om reclame te maken. Nog diezelfde morgen ontwierp hij een tekst voor een strooibiljet. Toen hij, na enkele wijzigingen te hebben aangebracht, er jnee naar Ans liep, liet hij het zien en vroeg haar oordeel. Ze las het epistel en keek haar baas aan. „Een advertentie?" vroeg ze. „Nee", antwoordde hij grimmig „Ik adverteer niet meer, dat laat ik voortaan maar aan mijn kon kurrent over. Dit wordt een strooi biljet en ik ben van plan dat huis aan huis te laten bezorgen. Iedere week voorlopig. We zullen eens zien, wie het 't langste volhoudt: Radiolux met een hele pagina in de krant en ik met een strooibiljet". Ze knikte. „Ik heb de adverten tie gezien, vanmorgen al, aan het ontbijt. Er schijnt wel geld te zit ten". „Ik zou wel eens willen weten, wie die croesus is, die dit alles fi nanciert. Mij dunkt, het pand kost minstens dertigduizend gulden. Daarbij komt dan de verbouwing, ook een slordige vijfduizend, als het niet meer is. Voeg daarbij nog de winkelvoorraad en de reklame, dan is alles zestig- a zeventigduizend gulden. Dat moet er ook weer uit komen, Ans". „U bedoelt: de winkelverkoop straks". „Juist. En let op mijn voorspel ling: dat redden ze nooit. Zelfs niet, als het een filiaal is van een of an dere zaak in de stad". HOOFDSTUK 9. De aap komt uit de mouw. Tom Boornbergers humeur werd die dag nog meermalen op een har de proef gesteld. Met een grimmig gezicht keek hij naar de overkant, alwaar Post, de bloemist, zo om het kwartier een bloemstukje kwam brengen, soms wel twee tegelijk. Die middag at hij weinig. En tot overmaat van ramp bleef het de gehele dag vrij stil in de winkel. Met een gezicht als een boer, die kiespijn heeft, keek Tom naar de klanten, die vanzelfsprekend het thema „Radiolux" aansneden. Maar hij beheerste zich en antwoordde met rustige stem: „Tja, niet pret tig natuurlijk, maar we leven in een democratisch land en iedereen, die beschikt over de vereiste ver gunningen, kan een zaak beginnen, waar hij wil. Mits hij natuurlijk ook over voldoende kapitaal be schikt Dat kapitaal bleek er overigens wel te zijn. Want toen om precies twee uur de crème gordijnen opzij werden geschoven, moest Tom toe geven, dat de etalage smaakvol in gericht was. Temidden van een zee van bloemen en bloemstukken, stonden de nieuWste radio- en tele visietoestellen van diverse fabrie ken, terwijl verder in de winkel het plafond onzichtbaar was dooi de menigte van lampekappen, waar in de lampen brandden. Zowel in de etalage als in de winkel was een zee van licht en zijn eigen etalage, die achttien jaar geleden als de modernste van het dorp had gegol den, zonk hierbij vergeleken, hele maal In het niet. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5