Bretonse boer Jeusselin ontving wisselbeker uit handen van burgemeester Dijckmeester DE „FOIRE" TE ST. HILA1RE St. Hilaire's jaarmarkt biedt Breagheliaans beeld (Van onze redakteur) stuurde het Bretonse boertje M. Jeusselin een naar de grote jaarljjkse St. Maartensveemarkt te St. Vorig Jaar best beest Hilairc-du-Harcouët, maar monsieur Hamard was hem toen net voor en die ging met de grote Zierikzeese wisselbeker strijken. Monsieur Jeusselin heeft het er niet bij laten zitten en zeker voor hem was het hoogtepunt van de maandag gehouden „foire" in de Normandische stad van de „jumelage" het ogenblik, dat hjj uit handen van burge meester mr. F. Th. Dijckmeester van Zierikzee, de fraaie en zo fel be geerde beker in ontvangst mocht nemen. Hij had collega Hamard ver slagen en zelden was er een opgewekter en tevredener Franse boer, die op dat „moment suprème" handen tekort kwam om de gelukwensen in ontvangst te nemen van de collega's, die en masse waren samenge stroomd op de - toen echt niet meer helemaal brandschone - Place de la Porte, als gevolg van de koebeesten en wat der koeien is. Wie zou echter om zo iets zich bekommeren op een dag als deze, waarop het puikje van het Norman dische vee - van het ras Bovine - naar de markt te St. Hilaire wordt aangevoerd? St. Hilaire gonsde van een luidruchtigheid, die ontsproot aan hetgeen we niet beter kunnen schetsen dan een „verhevigde" paardenmarkt te Zierikzee. Want het gaat daar allemaal intenser en vivanter toe. De gehele dag spuiten talrijke luidsprekers het fel staccato van de Franse accordeons over de hoofden van de duizenden uit. In lange rijen staan de kramen in het gelid, met voor elk een drom men sen, die het neusje van de zalm willen weten. In niet minder lange rijen staan de meest verschillende soorten landbouwmachines, die worden betast, bekeken en gepro beerd door de boeren, die er een fijne dag van maken. Overal stijgt rook op van de met houtskool ge stookte worstkokerijtjes. De rook vermengd zich met de penetrante stank van olie en dreunend en alom aanwezig is het geweld van de „kermesse", waaróp de Norman- diërs en Bertons hun overtollige levensenergie pogen kwijt te raken. Uit de café's jengelt muziek en overal op straat lopen mannen en vrouwen aan onwaarschijnlijk grote stukken brood te kauwen, dik be legd met geknoflookte worst, die in Frankrijk zo populair is. Alles te- samen vormt de „foire" van St. Hi laire, waarop de hoog oprankende torens van de kerk neerzien met een koele zwijgzaamheid, contrast tussen levensernst en wel iets te luidruchtige levensvreugde. De burgemeester en de „jumelage" Voor zover niet gebonden aan de (talrijke) officiële verplichtingen, kon men burgemeester mr. Dijck meester vinden temidden van het rumoer van de „foire". Voor hem zo goed als voor mevr. Dijckmees ter was dit alles een openbaring, evenals de gehele sfeer rond de „jumelage", die hij tot dusver uiter aard slechts kende uit de officiële stukken van de gemeente. Burgemeester mr. Dijckmeester is te St. Hilaire door de autori teiten, o.w. in de eerste plaats uiteraard de „maire" van St. Hi laire, dr. Cuche, op buitengewoon hartelijke wijze ontvangen en de gemeentelijke organisatoren lieten niet na het burgemeesterlijk echt paar alles te tonen wat voor hen de moeite waard zou kunnen zijn. Daar was in de eerste plaats de keurig ingerichte stand van de „Gendarmerie Nationale", de Fran se politie, die van de gelegenheid gebruik maakte om het publiek een inzicht te geven in de omvangrijke activiteiten van de politie. De stand was ingericht met een grote ma quette, waarop verschillende ver keerstechnische situaties, allerlei materialen, die bij de politiële dien sten worden gebruikt en een uitge breide serie foto's van verkeerson gelukken. die ook in de omgeving van St. Hilaire helaas maar al te talrijk zijn. Het geheel stond van zelfsprekend in de opvoedkundige sfeer, waarvan de weggebruiker - zo hij tenminste wil - een nuttig gebruik kan maken. Een van de vele evenementen vormde het bezoek aan de stand „Aux armes de Zierikzee", onder gebracht in een winkel op de hoek van een der voornaamste straten van St. Hilaire. In deze winkel zijn talrijke Zierikzeese en Zeeuwse souvenirs te vinden, die voor de in woners van Öt. Hilaire te koop zijn. Er wordt een matig gebruik van gemaakt, maar misschien groeit het initiatief nog wel uit tot iets gro- ters. Middelpunt van deze stand vorm den Jopie Koopman en Kees van der Doe, twee welvarend uitziende Schouwen-Duivelandse kinderen, die het in hun Schouwse kleder dracht best deden. De prefekt van La Manche - vergelijkbaar met de commissaris der Koningin in de provincie - maakte ook kennis met het tweetal en met de artikelen op dit stukje Zierikzeese bodem in Frankrijk. De Normandische boer Vele „typen" bevolkten de stra ten van St. Hilaire tijdens de „foire", doorgaans boeren, die zich buiten de geconcentreerde Calvados (land- wijn) niet al te dikwijls een uitje gunnen, maar de „foire" slaan ze niet over, alleen al omdat hun bees ten er ook zijn. Er waren mannen bij in grote laarzen, antieke rij broeken en met onwerkelijk grote alpino-mutsen en dassen. Vrouwen droegen „karbiezen", waaruit aan twee kanten stokbroden van bijna een meter lengte staken. En op de Place de la Porte was daar de „brou haha" van de koeien en de stieren en de deskundig doende mannen, die tot op het laatst met een bor steltje hun dieren wat make up meegaven. Vooral hier immers zorgt de boer beter voor zijn bees ten dan voor zichzelf, want pardon helemaal naar bosviooltjes ruiken de Normandische landbouwers niet. Het leven ten plattelande heeft nog de bekoring van het primitieve, maar het is dan toch maar primi tief. Er zijn enkele model ingerich te boerderijen, maar daar blijft het bij. De rest is zacht gezegd smoeze lig en rommelig, maar daarmede is niet gezegd, dat de Franse boer niet hard zou werken en geen goede boer zou zijn. Gevolg echter is wel, dat de jongelui vooral de meisjes zo snel mogelijk de boerderij ont vluchten. Ze moeten daar immers uiterst primitief leven, slapen en wassen zich in één ruimte met an dere huisgenoten en dat is natuur lijk allemaal niet zo bijster prettig Op de „foire" echter ziet men de leutige kant van het Franse hoe rendom, joyant en Breugeliaans en, wie zich niet al te zeer in de pro blemen wil verdiepen, alleen maar amusant. Wij hebben kunnen constateren dat de beide Zierikzeese keurmees ters de heren L. Koopman en A. Meerdink (ze kwamen er voor de tweede keer) gezag hebben in de kring van de Normandische vee boeren. Hun oordeel was vorig jaar wat scherper, omdat ze zich ook de smaak van de mensen ginds wat eigen moesten maken. Zonder concessies te doen, waren ze nu wat beter tot ooi-delen in staat. De heer Meerdink was „monsieur Ary" en het woord „Koopman" kreeg ook een zwaar accent op de laatste lettergreep. Samengeperst in een Frans Ci- troëntje - met aan het stuur de goedmoedige burgemeester van een of ander Normandisch vlek - zijn wij na de bekeruitreiking, gereden naar de technische agrarische school, waar de vele leerlingen netjes en muisstil op de gasten stonden te wachten. De technische school vormt de trots van St. Hi laire en geen wonder, want de jeugr dige agrarische Normandiërs krij gen hier een up to date-opleiding in de geheimen van het vak, die ingewikkelder zijn geworden naar mate ook hier de mechanisering voortschrijdt Als tijdens de „jume lage" werd in deze technische school een diner aan honderden boeren en de Zierikzeese en St. Hi- lairse autoriteiten aangeboden. Veel geheimen van de Franse keuken werden aan dit diner smakelijk ver klapt en uitgezochte wijnen werden rondgediend. De Fransman spreekt graag èn goed en ook dit diner was een uitJ-: gezochte gelegenheid spraakwater te spuien Dr. Cuche gaf in harte lijke bewoordingen uitdrukking aan zijn vreugde over de aanwezigheid van de Zierikzeese delegatie, in zonderheid burgemeester en mevr. Dijckmeester en wijdde andermaal aandacht aan de betekenis van de „jumelage", die dieper gaat dan de innige verbondenheid van louter twee steden. De agrarische mani festatie van de „foire" besprekend, onderlijnde dr. Cuche, dat deze het prestige van zijn stad niet weinig ten goede komt. Indrukwekkend was de rede van de prefect van La Manche de heer Larrieux, die de Frans-Nederlandse verhoudingen aan een cultureel-historische be schouwing onderwierp In deze ma gistrale rede flonkerde iets van het Franse esprit, dat ons gemakkelijk verzoenen kan met veel, dat we van Frankrijk ook weer niet kurir nen bewonderen. Burgemeester Dijckmeester gat uitdrukking aan zijn bewondering voor het vele, dat hij hier op en rond de „foire" heeft gezien. HQ uitte zijn vreugde de wisselbeker der gemeente te hebben kunnen OUDERS ZAGEN WERK VAN HUN KINDEREN OP GESLAAGDE BEATREXSCHOOL-AVOND Nog veel wanbegrip over opleiding aan deze school „Deze ouderavond heeft een an der karakter dan gewoonlijk i.v.m. de hieraan verbonden tentoonstel ling. Onze school voor Buitenge woon Lager Onderwijs op Schou- wen-Duiveland is het onderwerp van gesprek in vele gemeentera den. De kósten voor ons onderwijs kunnen zwaar op de begroting drukken. Hier komt nog bij dat over ons werk veel wanbegrip heerst, waarom wij besloten heb ben wat meer met ons werk naar buiten te treden". Dit zei gisteravond de heer G. H. Rosink, hoofd der Beatrixschool, in zijn welkomstwoord tot de vele aanwezige ouders in de bovenzaal van het „Huis van Nassau". De heer Rosink vervolgde: „Daar om hebben wij alle gemeentebe sturen en burgemeesters van het eiland, hoofden en personeel van scholen, doktoren, wijkverpleeg sters en maatschappelijk werksters uitgenodigd voor een bezoek aan onze tentoonstelling, die morgen (heden-donderdag, red.) voor ieder toegankelijk is. De heer Rosink ver trouwde er op dat het werk voor velen een openbaring zal zijn. Dat omtrent de Beatrixschool nog vele verkeerde meningen heersen, wordt wel geïllustreerd door het feit dat autobezitters - buiten de kring der ouders - hun wagen niet beschikbaar wilden stellen toen zij aangezocht werden medewerking te verlenen aan een schoolreisje voor de kinderen. Ongetwijfeld was dit een bittere pil voor de leiding der school. Immers, juist deze leerlin gen zijn dubbel dankbaar als zij wat worden tegemoetgetreden. Vervolgens deed het hoofd dei- school enkele mededelingen over het afgelopen seizoen, de school reisjes en de personeelsbezetting. Een vijfde leerkracht heeft zijn in trede gedaan, terwijl voor mevr. Klein-Wassinkvper 1 oktober in de plaats is gekomen mevr. Rosink. Wat betreft de plannen voor een avondschool werd medegedeeld, dat deze tot verwezenlijking komen. Verder voorziet spr. dat het verza digingspunt voor de school, wat Sch. en D. betreft, nog niet be reikt is. Een nieuwe school Vervolgens werden enkele mede delingen gedaan over de nieuw te bouwen school, waarvan de kosten bedragen Vz a miljoen. „Er moe ten meer. mogelijkheden komen' aldus de heer Rosink, „wij snak ken naar ruimte". De eerste fase van de bouw betreft een geheel nieuwe vleugel (o.a. met badhuis en overblijflokaal); de tweede fase: een eigen gebouw voor de kinderen die ondergebracht zijn in het Wees huis. Na enkele mededelingen betref fende het schoolfonds werd een be stuursverkiezing gehouden, daar moest worden voorzien in de vaka- ture van de heer Hoek te Ooster- land. De vergadering wees m.a.s. hiertoe aan de heer Simons, arts te Renesse. Tijdens de rondvraag kwamen o.m. ter sprake de gymnastiek, de schooltandartsendienst, het snoepen van de jeugd en een voorstel om de ouders-autobezitters te verzoe ken een schoolreisje te willen ver zorgen. Wat betreft de gymnastieklessen is men aangewezen op het school terrein: een modderpoel. Het tegen woordige gebouw geeft geen gele genheid voor gymnastieklessen en van de gymlokalen in Zierikzee kan geen gebruik worden gemaakt, daar deze overbelast zijn. De derde fase van de nieuw te bouwen school voorziet wel in een gymnastiekzaal. Dus zal men zich de eerste jaren nog erg moeten behelpen. De ouderavond, die zeer druk be zocht was, stond verder voor een j groot deel in het teken van het tentoongestelde werk. Voorts wer- den deze avond nog enkele films vertoond. De heer J. J. den Boer, voorzitter der oudercommissie, opende deze avond met een welkomstwoord, waarin hij o.m. zel°dat burgemees ter Dijckmeester van Zierikzee en burgemeester Francke van Kerk- werve verhinderd waren deze avond aanwezig te zijn. Hij sprak de hoop uit op een groot bezoek aan de ten toonstelling, die heden is openge steld van 2.00 tot 5.30 uur en varv> 7.00 tot 9.00 uur. overhandigen en onderlijnde scherp dat de „jumelage" en daarmede de gedachte aan Europese eenwording er niet louter een zijn mag van de diplomaten, maar ook van alle an dere mensen; in het dagelijks leven en niet slechts op officieel niveau (applaus). Spr. herinnerde aan de uitspraak van Napoleon, dat Ne derland „slechts aanslibsel van de Franse rivieren" zou zijn, maar was er van overtuigd dat de Fran sen er thans niet meer zo over den ken. De manier (via de „jumelage") waarop de contacten tussen Frank rijk en Nederland thans worden gelegd, is heel wat aantrekkelijker en effektiever dan toen, aldus de burgemeester die daarna hartelijk dankte voor het vele, dat St. Hi laire voor Zierikzee heeft willen doen en nog doet. Hij eindigde met een „vive St. Hilaire et son maire energique" (Leve St. Hilaire en zijn energieke burgemeester). De heer A. Meerdink gaf (in ver taling van een der delegatieleden) uitdrukking aan zijn bewondering voor hetgeen hij op de „foire" heeft mogen zien. Vooral de vaderdieren waren uitstekend en spr. ried de boeren aan van deze dieren gebruik te maken. Deze vormen immers het fundament voor een prima veesta pel. Ook in Nederland zijn er nog wel fokkers, die hieraan te weinig aandacht besteden. I?i zijn kwaliteit van be stuurslid van de Bond van Veefokkers op Schouwen-Dui- veland nodigde spr. daarop enkele Normandische veeboe ren uit in 1957 een bezoek te brengen aan de Z.L.M.-tentoon stelling te Zierikzee, om spe ciaal het fokvee in ogenschouw te nemen. De invitatie werd met applaus begroet Met het diner was het officiële gedeelte van de „foire" geëindigd. Burgemeester en mevr. Dijckmees ter brachten dinsdag in gezelschap van dr. Cuche en de prefekt nog een bezoek aan de Mont St. Michel, waarna woensdag de terugreis aan vaard werd. In één dag reed de Zierikzeese burgemeester van St. Hilaire naar Schouwen-Duiveland, dwars door het fraaie Normandi sche landschap, overgoten door de kleurenweelde van een bijna ge storven herfst. De eisen van de Hongaarse arbeiders: vertrek van de Russen De eerste trein met levensmid delen en geneesmiddelen uit Tsje- cho-Slowakije is in Boedapest aan gekomen, aldus een mededeling van radio-Boedapest. De trein telt tien wagons met geneesmiddelen en 24 wagonladingen meel. Volgens radio-Boedapest heeft een afvaardiging van de arbeiders raden in Boedapest aan premier Kadar hun voorwaarden voorgelegd voor een hervatting van het werk De arbeiders willen een regime op socialistische grondslag. Zij eisen met name de terugkeer van Imre Nagy, het vertrek van de Sowjet- Russische troepen, de instelling van een politiek systeem met meer par tijen, zo spoedig mogelijk vrije ver kiezingen met algemeen stemrecht, en tenslotte de onafhankelijkheid en de neutraliteit van Hongarij. Hitier wilde in Ierland landen De plannen van Hitier voor een inval in Engeland in 1940 behels den ondermeer ook een afleidings- aanval door vijf of zes divisies op de zuidkust van de Ierse republiek, aldus staat vermeld in een donder dag gepubliceerd deel van de offi ciële Britse geschiedenis van de tweede wereldoorlog. Op 12 oktober 1940 stelde Hitier de Operatie-Zeeleeuw - de inval in Engeland - uit en daarmee was ook de aanval op Ierland, die de codenaam „Groen" droeg, van de baan. Maar in de winter van 1940 op 1941 overwoog Hitier opnieuw een inval in Ierland, omdnt het een waardevolle basis zou kunnen zijn voor aanvallen op de havens in het noordwesten van Groot-Brittannië. AGENDA Heden (donderdag) Zierikzee: „Huis van Nassau" (bo venzaal) 2 tot 5.30 en 7 tot 9 uur tentoonstelling van werkstukken Prinses Beatrixschool; N.V. Con certzaal, 8 uur „Die letzte Brücke" (18 jaar). Morgen (vrijdag); Zierikzee: Ned. Herv. Ver.gebouw, 8 uur, afdelingsverg, afd Zierik zee Ned. Chr. Beambtenbond; N.V. Concertzaal, Mij. tot Nut van 't Algemeen, Voordrachtsavond Otto Sterman. Zowiemaire: Café Flohil, 7.30 uur, landbouwsociëteit „Ceres" algem. vergadering. Noorgdouwe: Café Coomans, 7.30 u. Culturele vereniging. Lezing door de heer P. van Beveren. Provinciaal comité „Hulp aan Hongarije" werd ingesteld Comité kr\jgt coördinerende taak Op een te Middelburg gehouden persconferentie heeft de Commis saris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, medegedeeld, dat is op gericht het Provinciaal Comité „Hulp aan Hongarije", dat onder zijn leiding zal komen te staan. Het comité krijgt tot taak alle activi teiten met betrekking tot de hulp verlening aan Hongaarse vluchte lingen in de provincie te coördi neren, bemiddelend op te treden bjj de huisvesting en b\j het vinden van een werkkring enz. In een brief van de Commissaris aan alle burgemeesters en verschil lende instellingen heeft hij geadvi- seerd de opbrengst van eventueel nog te houden collectes en inzame lingen voorlopig nog even vast te houden, indien men tenminste niet een bepaalde voorkeur heeft voor overmaking van het bedrag aan het Rode Kruis of het Nationaal comité voor hulp aan Hongarije. De overweging is n.l., dat mo menteel nog niet bekend is, wie het ingezamelde geld straks het hardst nodig zal hebben. Nu vele Hon gaarse vluchtelingen naar Zeeland komen, is het zeker niet uitgesloten dat zij, b.v. bij de inrichting van een huis, geld behoeven. Of het eenmaal aan het Rode Kruis of aan genoemd comité overgemaakte geld daarvoor mag worden gebruikt, is uiteraard nog niet bekend, maar als men in Zeeland zelf over de no dige contanten beschikt, is het in ieder geval niet nodig op genoemde instellingen een beroep te doen. Het comité zal zaterdagmorgen in de Statenzaal officieel worden geïn stalleerd. In het zioemstadion te Naarden heeft het 15-jarioe Nederlandse zwem- stertje Ada den Haan dinsdagavond een geslaagde aanval gedaan op het wereldrecord 200 meter schoolslag. Zij bracht het record, dat op 2.48,5 stond nl. op 2.46,4, een verbetering dus van 2,1 seconde. - De foto toont Ada den Haan gelukkig lachend na haar geslaagde recordpoging, met haar trainster Wil van Breukelen in de bloemen. Veel bewolking Verwachting tot vrijdagavond: Overwegend zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen; matige, langs de Waddenkust tijdelijk krachtige wind tussen west en noordwest; weinig verandering in temperatuur. 16 nov. Zon op 8.04, onder 16.50. Maan op 15.42, onder 5.49. Volle maan: 18 november te 7.44. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 16 nov. 1.35 v.m. 13.49 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 nov. 1.02 v.m. 13.24 n.m. Doodtij: 27 november. Springtij: 20 november. HET WEEROVERZICHT Een front behorend bij een de- pressiegebied tussen Noorwegen en Groenland passeerde in de nacht van woensdag op donderdag noord- west-Duitsland, Nederland, België en noordwest-Frankrijk en bracht overal nogal wat regen. De front passage ging vooral in het westen van ons land gepaard met een flin ke toeneming van de wind. De krachtige wind hield echter slechts enkele uren aan. De winden, die bij de frontpassage naar noordelijke richtingen waren geruimd, namen in de loop van de nacht weer af naarmate een nieuwe rug van ho- geluchtdruk over de Noordzee zich over onze omgeving uitbreidde. Achter het front werd drogere lucht van polaire oorsprong aangevoerd waarin flinke opklaringen voor kwamen. Inmiddels echter breidde een nieuw storingsgebied zich al weer van IJsland in de richting van Scandinavië uit. Dit brengt opnieuw vochtige lucht, waarin veel bewolking voorkomt naar het Noordzeegebied. Er zal morgen dan ook weer meer bewolking zijn, waarbij plaatselijk ook wat regen of motregen kan vallen. De winden blijven in 'de noodwesthoek en de temperaturen ongeveer normaal. Ingezonden mededeling Scheepsbotsing op <le Westerschelde In de Westerschelde, in het vaar water „De overloop van Valke- nisse" ter hoogte van Graauw in Zeeuws-Vlaanderen, is gistermid dag de lichter Vendel 134 gezon ken na een aanvaring met een voor anker liggend Russisch schip. De Vendel 134 en een andere lichter, die met erts waren geladen, werden van Antwerpen de Schelde afgesleept door de sleepboot „IJs- sel". In het vaarwater lag een Rus sisch schip voor anker. De Vendel 134 kwam dwars voor het Rus sische schip te liggen en botste, ondanks de pogingen van de sleep boot het onheil nog te verhoeden, tegen de voorsteven daarvan op. De lichter kreeg een gat en zonk binnen een minuut. Een vaartuig van de rijkspolitie te water, de R.P'. 18, dat bezig was met het onderzoek naar de botsing tussen het Russische schip „Hudoj- nik V Krainev en het Engelse schip „Port Victor", bevond zich in de nabijheid en kon de schipper, zijn echtgenote en twee knechts red den. Zij zijn naar Hansweert over gebracht. LAATSTE NIEUWS Voorhoede van inter nationale politiemacht in Egypte De voorhoede van de internatio nale politiemacht der V.N. is don derdagnacht op het vliegveld van Aboe Soeweir nabij Ismailia in de Suezkanaalzóne aangekomen. Dit is meegedeeld door het hoofdbureau van de Zwitserse luchtvaartmaat schappij „Swiss Air". 45 Denen en 50 Noren zaten in de drie vliegtuigen van „Swiss Air", die deze eerste manschappen van het politieleger der V.N. op dc grond zetten. De mannen kwamen uit de om geving van Napels, het verzamel punt van het politieleger. Zij heb ben uitrusting en voorraden bij zich.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2