DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuw-Guinea op V.N.-agenda vrijheid soevereiniteit en terugtrekking der Sowjet=troepen DONDERDAG 15 NOVEMBER 19Sfr Ifo. 18055 11 Se Jaarring ZlERIKZEESdEBNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.90, per wee.s 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. 1 EERSTE EENHEDEN P0LITIELEGER VERTROKKEN Htunmarskjoeld naar Boedapest liet eerste vliegtuig met leden van het politieleger van de Ver. Naties voor het Midden-Oosten is donderdagochtend om ongeveer kwart voor vier van het vliegveld Capodichino bü Napels naar Egypte vertrokken .De eerste groep omvat 45 Deense militairen, onder wie vier officieren. Het tweede vliegtuig met vtfftlg Noorse militairen, van wie v\jf of ficieren, steeg om tien minuten over vier van het vliegveld op. Uit Kopenhagen zijn dinsdag nieuwe detachementen en militaire uitrusting op Capodichino aange komen. Een woordvoerder heeft later te Capodichino bevestigd, datdeV.N.- troepen naar het vliegveld van Aboe Soeweir bij Ismailia worden overgebracht. Hammarskjoeld naar Boedapest? Radio-Boedapest heeft woensdag morgen voor het eerst meegedeeld, dat Dag Hammarskjoeld vrijdag of zaterdag naar Boedapest komt. De Hongaren zijn echter niet ge neigd dit bericht voor waar aan te nemen zolang de secretaris-gene raal van de Ver. Naties zich niet Rokossofski afgetreden Volgens het Poolse nieuwsbureau heeft premier Cyrankiewicz dins dag in het Poolse parlement het aftreden van de Sowjetrussische maarschalk Rokossofski als minis ter van Defensie bekend gemaakt. De correspondent van Reuter in Warschau bericht, dat generaal Spychalski is benoemd tot opvolger van Rokossofski als minister van Defensie en vice-premier, ook wordt meegedeeld, dat Klosiewicz ontslag heeft gekregen als lid van de raad van state. Hij had vorige week vrijdag in het parlement ge- eist, dat de regering de geruchten zou tegenspreken als zou hij heb ben deelgenomen 'aan een plan voor een staatsgreep tegen Go- mulka. Gomulka naar Moskou De Poolse communistische leider Gomulka is woensdagmorgen naar Moskou vertrokken, als hoofd van een Poolse afvaardiging voor be sprekingen tussen de politieke bu reaux en regeringen van beide lan den. De voorzitter van de raad van state, Aleksander Zawadzki, pre mier Jozef Cyrankiewicz en de voorzitter van de staatscommissie voor. economische plannen, Stefan Jedrychowski, maken deel uit van het gezelschap, dat de reis per trein maakt. V.N.-waarnemers in Suezkanaalzone Een aantal waarnemers der Ver enigde Naties, belast met het toe zicht op de naleving van de wa penstilstand in de Suezkanaalzone, is aan boord van een Brits tanklan dingsvaartuig, dat hen, met hun voertuigen, uit Haifa had opgehaald in Port Said aangekomen. Zij zijn op weg naar het 48 kilo meter ten zuiden van Port Said ge legen Kantara, dat in Egyptische handen is. De zuidelijkste Engelse stellingen liggen acht kilometer ten noorden van Kantara. Er zullen van Britse militaire zijde enige regelingen worden ge troffen, opdat de waarnemers, door het „niemandsland", de Egyptische stellingen kunnen bereiken. Negen leiders uit C.P. in Hongarije gestoten Negen vooraanstaande Hongaarse communisten zyn uit het bestuur van de communistische partij ge stoten, aldus heeft radio-Boedapest in de vroege ochtenduren van don derdag gemeld. De negen uitgesto tenen is het recht ontzegd in de toekomst weer een rol in het poli tieke leven te spelen. Tot de negen leiders behoren oud premier Andreas Hegedues, lid van het politieke bureau, en Istvan Kovacs, eveneens lid van het po litieke bureau. werkelijk op Hongaarse bodem be vindt. Uit New York wordt gemeld, dat Hammarskjoeld de Hongaarse re gering heeft verzocht haar besluit om geen waarnemers van de Ver enigde Naties in Hongarije toe te laten, opnieuw in overweging te nemen. De Indonesische schuldenkwestie Nieuwe Nederlandse nota Op 18 september jl. heeft de In donesische regering in een nota geantwoord op de protestnota der Nederlandse regering d.d. 10 augus tus betreffende de Indonesische op zegging der schulden aan Neder land. Deze Indonesische nota is op 3 november jl. door de Nederlandse regering beantwoord in een nieu we nota, die thans aan de Tweede Kamer is toegezonden. De Nederlandse regering spreekt in deze nota haar verwondering uit over het feit, dat de Indonesi sche regering zonder enige redelij ke grond in haar nota betoogt, dat Nederland aan de Indonesische maatschappij nog een schuld zou hebben van meer dan drie miljard. Zij handhaaft onverkort, op de in de nota van 10 augustus uiteenge zette gronden, haar protest tegen het besluit van de Indonesische re gering tot annulering van haar ter Ronde Tafelconferentie overgeno men schulden aan obligatiehouders, de Nederlandse staat en de Neder landse Bank. Zij blijft er bij de In donesische regering op aandringen haar besluit te herzien. 1 De oliebuisleiding, die van Kirkoek in Irak naar Haifa in Is raël loopt, is maandagnacht in noord-Jordanië door nationalisten opgeblazen. Men zag vlammen over een uitgestrekt gebied en oogge tuigen berichten dat de olie over het land stroomde, Russische vrijwilligers voor Egypte De correspondent van het Ame rikaanse radiostation C.B.S. (Co lumbia Broadcasting System) heeft woensdag in een uitzending vanuit Moskou verklaard, dat Egypte de Sowjet-Unie om vrijwilligers heeft gevraagd. De uitzending van de correspon dent, Daniel Schorr, werd door de Russische autoriteiten afgebroken, toen Schorr aan bijzonderheden over het vrijwilligersleger toe was. Later mocht hij de uitzending her vatten, doch alle bijzonderheden waren toen uit zijn bericht ge schrapt. Schorr begon zijn uitzending met de mededeling: „De crisis in het midden-oosten heeft woensdag avond een nieuwe ernstige wending genomen. Uit betrouwbare bron verneem ik, dat de Egyptische am bassade in Moskou uit Cairo de op dracht heeft ontvangen te vragen om de vrijwilligers die Rusland heeft aangeboden en dat dit ver zoek aan de Sowjet-regering wordt doorgegeven". Dr. DREES SPRAK IN BRUSSEL Voor de August Vermeylen-kring te Brussel heeft dr Drees, minister president van Nederland, woens dagavond gesproken over de poli tieke ontwikkeling in zijn land se dert 1945. Hij gaf een overzicht van de godsdienstige en politieke evolutie in Nederland sinds de tachtigjarige oorlog en schetste het ontstaan en de groei van de Partij van de Ar beid, waarvan de bloei, naar hij zei, vooral bevorderd was door de economische crisis van 1930, door het verzet in de tweede wereldoor log, die beide de wens deden opko men naar andere partij groeperin gen. Spreker gewaagde van een verzwakking van de Katholieke Volkspartij en de invloed van het mandement der bisschoppen, waar na hij uitweidde over de moeilijk heden bij de jongste kabinetsvor ming. De agendacommissie van de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties heeft woensdag besloten de kwestie-westelijk Nieuw-Guinea (west-Irian) op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. Het besluit werd met zes tegen drie stemmen bij vijf onthoudingen genomen. Voor stemden India, Pa kistan, de Sowjet-Unie, Salvador, Egypte en Tsjecho-Slowakije. Engeland, Denemarken en Frank rijk stemden tegen. De Ver. Staten, Peru, de Dominicaanse republiek, nationalistisch China en Turkije onthielden zich van stemming. De Britse afgevaardigde had ver klaard, dat de toestand in westelijk Nieuw-Guinea de vrede in dat deel .van de wereld niet in gevaar brengt zoals Indonesië verklaard had. Be spreking van de kwestie in de al gemene vergadering zou niet bij dragen aan het vinden van een op lossing van het vraagstuk. De be trekkingen tussen Nederland en Australië aan de ene kant en Indo nesië aan de andere zouden er slechts door verbitterd kunnen worden. HONGAARSE VLUCHTELINGEN IN UTRECHT GEARRIVEERD Trieste groep werd hartelijk ontvangen Om precies 22.48 uur arriveerde gisteravond op het Centraal Station te Utrecht de trein met Hongaarse vluchtelingen, die dinsdagavond uit het stadje Traiskirchen, ongeveer 20 km van Wenen, was vertrokken. Bijna v\jf uur vertraging heeft deze speciale trein gehad tijdens de lange rit naar Utrecht. Het Utrechtse station was afge zet door de politie. Een kleine groep autoriteiten sloeg 't trieste schouw spel gade. Onder hen bevonden zich de bur gemeester van Utrecht, Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, de nationale com mandant van de transport-colonne van het Nederlandse Rode Kruis, generaal P. Alons, dr. O. W. S. Jo- sephus Jitta en dr. E. O. baron van Boetzelaer van de interdepartemen tale commissie voor vluchtelingen hulp alsmede enige hoofdbestuurs leden van het Rode Kruis. Vermoeid en ontdaan waren de mannen en vrouwen en werden naar de bussen geleid. Snel werd hier gewerkt, om de vluchtelingen het wachten zoveel mogelijk te be sparen. Politiemotoren gingen elke volle bus vooraf naar de Jaarbeurs hallen, waar de vluchtelingen en kele dagen zullen verblijven. Voor en langs het station ston-^ den honderden Utrechtenaren de bussen met vluchtelingen enthou siast toe te juichen. In de Utrechtse Jaar beurs hallen was alles in gereedheid gebracht. Gisteravond werd de commandopost van het Rode Kruis overstroomd door in Ne derland woonachtige Hongaren die hun diensten als tolk aan boden. De technische dienst van de Jaar beurs had overal in de hallen rich- tingswijzers met Hongaarse teksten geplaatst zodat de vluchtelingen zich direct op hun gemak voelden. Het was een en al hartelijkheid gisteravond daar in de Jaarbeurs hallen en de colonne-commandant moest veel spontaniteit afremmen, omdat,, er teveel van het goede kwam. Nutting treedt uit Parlement Anthony Nutting, die kortgeleden is afgetreden als Brits minister van staat voor buitenlandse zaken, omdat hij het niet eens is met de politiek van de Britse regering in zake het midden-oosten, heeft nu besloten als conservatief lid uit het parlement te treden, aldus is woensdag in Londen bekend ge maakt. Hongaarse arbeiders blijven eisen Gaspar.Eén-partij-regering is ondenkbaar' De voorzitter van het Hongaarse vakverbond Gaspar, herhaalde woensdag in een uitzending van radio-Boedapest de eis van de Hon gaarse arbeiders voor vrijheid en soevereiniteit en de terugtrekking van de Sow jet-troepen. H\j zei dat vele afgevaardigden van' arbeiders deze eisen aan hem kenbaar hadden gemaakt. Gaspar zei dat men erg bang was dat het vroegere regiem Rakosi weer in zijn macht zou worden her steld. Dit is onmogelijk, aldus Gas par, maar hij betoogde met nadruk dat de eisen van de vakverenigin gen en arbeiders niet zouden wor den ingewilligd voordat het werk is hervat. Sprekende over de poli tieke partijen zei Gaspar dat het .ondenkbaar is dat enige politieke partij in de toekomst alleen de re gering zal overnemen". -Hij was van mening dat in het regeringsappa raat ook vertegenwoordigers van andere partijen of partijlozen ge zagsposities moesten krijgen. De enige voorwaarden daartoe zijn dat zij voor de volksdemocratie zijn en het vertrouwen van de arbeiders genieten. Volgens het onafhankelijke Ween- se avondblad „Jeuer Kurier" zijn de Sowjet-militaire autoriteiten in Boedapest in rechtstreekse onder handeling met de nationalisten, omdat de regering van Kadar niet in een positie is om haar voorne mens uit te voeren. Volgens dit be richt zouden dinsdagmorgen drie Sowjet-officieren zich met een witte vlag bij een hoofdkwartier van een groep nationalisten heb ben vervoegd, welke nog steeds weerstand biedt in de Uelloeistraat. Nadat de nationalisten een verzoek van de Russen om de leider van fret nationalistische verzet in Boeda pest te mogen spreken hadden af gewezen, stemden de Russen er in toe met een ander hoofd te onder handelen en legden hem hun voor waarden voor om een eind te ma ken aan de strijd, de orde in Boe dapest te herstellen en een repre sentatieve regering te vormen. De leider van de groep nationalisten echter had de Sowjet-eisen van de hand gewezen, maar de Russen ver zocht een aantal tegenvoorwaarden aan het Sowjet-hoofdkwartier voor te leggen. Volgens het blad was de re den van de verwerping der Sowjet-voorwaarden het wan trouwen van de nationalisten jegens de Sowjets, die reeds eerder een onderhandelingsde legatie in de val had doen laten lopen en de leiders van de op stand hadden gevangen geno men. Een antwoord van de Sowjets op de tegenvoorstellen was nog niet bekend. In de middaguren van woensdag riep radio-Boedapest om dat de plaatsvervangende Russische stads- commandant Grebeniec het hoofd van het Hongaarse Rode Kruis in Boedapest, dr. Tillner, heeft ver zekerd dat hij de verzendingen van goederen van buitenlandse Rode- Kruisorganisaties naar Hongarije zal vergemakkelijken. Het Hon gaarse Rode Kruis heeft een beroep gedaan op alle eigenaars van vrachtwagens en personenauto's hun voertuigen ter beschikking van het Rode Kruis te stellen. „Isten hozott Hollandiaba Utrecht ben" stond op het zakje met spe culaas van een grote banketfabriek, die gisteravond en ook vanochtend nog rond werden gedeeld. „God heeft u gebracht naar het Hol landse Utrecht" is de Nederlandse vertaling van deze sympathiek aandoende groet. AViegen voor de babies Voor de babies was door enkele Nederlandse zaken een vijftal wie gen, volledig uitgerust, ter beschik king gesteld. Er waren moeders, die door de fraaie wiegen zo waren verrast, dat zij ze bijna te mooi vonden om ze te gebruiken. In de slaapwagens had men de moeders met kleine kinderen ondergebracht. Er waren 12 baby's onder de twin tig maanden, 25 kleuters van twee tot vijf jaar en 18 kinderen van vijf tot tien jaar. Er zijn 21 gezinnen van drie personen, 12 van vier per sonen, vier van vijf, vijf gezinnen van zes, één gezin van zeven en een gezin van negen personen. Voor elk een costuum Een confectionair uit Am sterdam is woensdagavond getuige geweest van de trieste intocht van de Hon gaarse vluchtelingen. Hij heeft het Rode Kruis toege zegd, vandaag (donderdag) terug te komen met coupeurs en voor iedere Hongaar, die in de Jaarbeurshallen een voorlopig onderdak heeft ge vonden, een costuum be schikbaar te stellen. Egyptisch opperbevel hebber doodgeschoten Van geallieerde militaire zijde wordt vernomen dat de generaal, die het bevel voerde over de Egyp tische luchtmacht, is doodgescho ten. Hij is aansprakelijk gesteld voor het volslagen falen dezer lucht macht bij de Brits-Franse lucht aanvallen op Egyptische militaire vliegvelden en andere militaire doelen en bij de strijd te land in de Sinaï-woestijn tegen de Israë lische troepen en bij de gevechten te Port Said tegen de Brits-Franse landingstroepen. DEPORTATIE VAN HONGAREN Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft inlichtin gen ontvangen over deportatie van Hongaren naar de Sowjet-Unie. Deze kwestie wordt met spoed be studeerd, zo heeft de woordvoerder van het ministerie, Lincoln White, woensdag in Washington bekend gemaakt. De inlichtingen waren on afhankelijk van de persberichten over deportaties van Hongaren ont vangen. Toen journalisten vroegen of er ook reacties waren op deze inlichtingen antwoordde White: „Natuurlijk is er een reactie - af keer". De woordvoerder wilde geen ant woord geven op vragen van jour nalisten of de Ver. Staten alleen via de Ver, Naties zullen reageren. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's i De eerste voorwaarde voor i vriendschap is: elkaar onbe- wimpeld de waarheid te zeggen MINISTER SUURHOFF IN MARGRIETHAL De minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, bracht gis teravond een bezoek aan de Mar griethal, waar de honderden vluch telingen koffie en brood werd aan geboden. De minister liet zich voorlichten over de organisatie in Utrecht. Triest zijn de verhalen van velen die gevlucht zijn. „Ik ben hier ge komen omdat ik van Holland hou en omdat ik zo gauw mogelijk weer wil werken"; dit zei gisteravond een 37-jarige machinist, die zijn vrouw en drie kinderen zag gedood toen een tank zijn huis verwoestte. De haat tegen de Russen is diep ge worteld bij deze mensen, die apa thisch voor zich heen staren. Er zijn er ook die opgelucht zijn en geforceerd vrolijk doen, omdat, zoals enkelen het zeiden, zij deze hartelijkheid in Nederland niet met somberheid willen belonen. Willem Barendsz' weer naar Zuidpoolgebied Nadat eerst in de Waalhaven te Rotterdam kruit was ingenomen, is de „Willem Barendsz" gistermiddag om twaalf uur voor zijn tweede ex peditie naar de Zuidelijke IJszee vertrokken. Zoals gebruikelijk wordt eerst koers gezet naar Cu rasao om olie in te nemen en daar na wordt Kaapstad aangelopen. Tegen Kerstmis hoopt men op de vangstgronden te zijn gearriveerd en dan kan onmiddellijk de grote jacht op potvissen beginnen. Het seizoen voor de baleinwalvissen- jacht opent op 7 januari a.s. Het fabrieksschip wordt dit keer ver gezeld door 14 jagers, waarvan 2 boeischepen. De bemanning telt on geveer 750 koppen totaal. Navordering over benzine en gedistilleerd In verband met de in uitzicht ge stelde verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine en van de accijns op gedistilleerd, is van ver schillende zijden de vraag gesteld, welke gedragslijn de belastingad ministratie zal volgen met betrek king tot de op het tijdstip van in voering van de verhoogde heffin gen aanwezige voorraden. Het ministerie van Financiën deelt naar aanleiding van het vo renstaande mee, dat een navorde ring over voorraden, die na een ta riefsverhoging bij de handel en de verbruikers aanwezig zijn, gebrui kelijk is en ook in dit geval niet achterwege zal blijven. Uiteraard zal, evenals voorheen, een uitzon dering worden gemaakt voor voor raden van geringe omvang. Ten opzichte van suiker, welk produkt met ingang van 1 januari a.s. weer in de heffing van de om zetbelasting wordt betrokken, ligt het volgen van een overeenkom stige gedragslijn in het voornemen. TOEPASSING WONINGBESLUIT EN WONINGWET Tien procent van nieuwbouw-woningen voor rijksambtenaren Bij de beschikbaarstelling van rijksbijdragen aan de gemeenten ter voorziening in ongedekte jaar lijkse kosten, voortspruitende uit de exploitatie van woningwetwo ningen, wordt de voorwaarde ge steld, dat b. en w. der desbetref fende gemeente ongeveer tien pro cent der nieuw te bouwen huizen beschikbaar dienen te stellen voor door de minister aan te wijzen rijks- of spoorwegambtenaren, die wat hun positie betreft voor het bewonen dezer woningen in aan merking komen. Deze voorwaarde, zo heeft de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid de heer Molenaar mee gedeeld, wordt sedert 1919 aan de beschikkingen tot verlening van steun op basis van de woningwet verbonden. In genoemd jaar heeft de rege ring overwogen, of het Rijk ertoe zou moeten overgaan ten behoeve van zijn personeel yoningen te bouwen. Aangezien de regering het ongewenst achtte, dat naast parti culieren, woningbouwcorporaties en gemeenten ook het Rijk nog als wo ningexploitant zou optreden, ter wijl anderzijds voorkomen diende te worden, dat nieuwbenoemde en overgeplaatste rijksambtenaren bij de woningtoewijzing in een relatief ongunstige positie zouden geraken, heeft zij gekozen voor de midden weg, welke zijn vorm heeft gevon den in de bovenbedoelde voor waarde. Door deze figuur is in de meeste gevallen een redelijke verzorging van de huisvesting van althans het grootste deel van het rijksambte narenkorps mogelijk geworden, zonder dat inbreuk wordt gemaakt op de positie en functie van de ge meente op het gebied der volks huisvesting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1