Nieuwe brandweergarage te Oosteriand officieel in gebruik gesteld Kruidenkracht! HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN! LIEFDE'S NAZOMER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag 13 november 1956 No. ia»*. Stond Nasser gereed Volgens twee Conservatieve le den van het Britse Lagerhuis, Hen ry Price en W. R. Rees-Davies, is uit stukken, die de Fransen hebben gevonden'op de vijf gearresteerde Algerijnse rebellenleiders, gebleken dat president Nasser van Egypte een dagorder had uitgevaardigd voor een plotselinge Arabische aan val op Israël, „waarbij Egypte en de andere Arabische staten als werktuigen van het communis tische imperialisme zouden hebben gefungeerd". Weer luchtverkeer met Egypte De directeur-generaal van de burgerluchtvaart in Egypte, heeft zondag de vertegenwoordigers te Cairo van de K.L.M., „Transworld Air Lines', de „Swissair" en de „Air India" meegedeeld, dat hun maat schappijen hun commerciële werk zaamheden op de luchthaven van Cairo kunnen hervatten, zodra zij daarvoor klaar zijn. Vliegtuigen zullen echter niet 's nachts mogen landen of opstijgen. Op 30 oktober werden alle Egyp tische vliegvelden voor het lucht verkeer gesloten. Vijftig wrakken in Suezkanaal Naar schatting zijn in het Suez kanaal ongeveer vijftig schepen tot zinken gebracht, ajdus heeft een correspondent van Reuter zondag Uit Port Said gemeld. Een vloot van dertig bergingsvaartuigen is van Malta naar Port Said onderweg, om behulpzaam te zijn bij het weer bevaarbaar maken van het kanaal. Eén van de grootste problemen zal het bergen zijn van de 8.000 ton metende baggermolen „Paul So- lente", die nabij Sort Said op de bodem van het kanaal ligt. Er zijn acht gaten in de romp aangebracht. Te Port Said is gezegd, dat het versperren van het kanaal door de Egyptenaren niet op doeltreffende wijze is geschied. Drs. W. K. N. Schmelzer staatssecretaris van Binnenlandse Zaken Drs. W. K. N. Schmelzer Is met ingang van maandag 12 november benoemd tot staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, Bezitsvor ming en Publiekrechtelijke Be- drij fsorganisatie. Kij zal worden belast met de be handeling van de zaken betreffende de bezitsvorming en de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie en met de voorlichting van de vice- minister-president ter zake van de sociaal-economische en financiële politiek. Drs. Schmelzer was plaatsvervan gend hoofd van de afdeling eco- mische samenwerking in Europees verband bij het directoraat-gene raal voor de buitenlandse econo mische betrekkingen van het mini sterie van Economische Zaken. Drie van de acht commissa rissen van het Engelse Zondags blad „The Observer" hebben in het nummer van zondag 11 november meegedeeld af te treden in verband met de strekking van het vorige hoofdartikel, waarin de Britse po litiek inzake de Suezkwestie werd aangevallen. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling IN VLAGINCIDENT OLYMPISCH DORP De Hongaarse Olympische ploeg heeft maandagmorgen in het Olym pisch dorp de communistische Hon gaarse vlag neergehaald en ver scheurd. Daarna werd de Kossuth- vlag gehesen terwft'I de leden van de ploeg riepen: „weg met de Rus sen, lang leve het vrije Hongarije". Dit gebeurde nadat de Hongaarse minister van sport, Hegyi, zich tot de commandant van het dorp had gewend met het verzoek de oude vlag te vervangen door een andere. De Hongaarse ploeg ging echter tot daden over voordat de officiële plechtigheid kon worden gehouden. Ingezonden mededeling In krulden zit de kracht van de natuur. En de natuur blijft voor mens en dier DE bron. óók van genezing. Klachten en kwaaltjes, zoalsmoeheid, hoofdpijn, puist- |es. verstopping, vale teint, enz., zijn het gevolg van onnatuurlijke leefwijze. Be houd Uw gezondheid, zuiver Uw Itchaam met HERBESAN. Kruidenthee. Verkrijg baar bl) Uw apotheker of drogist d f 1.79 per groot pak, voldoende voor maanden. Uitgifte dertigste Idnderpostzegelserie begonnen Minister Algera verkocht eerste zegels aan minister Klompé De uitgifte van de dertigste kin derpostzegelserie is gisterochtend officieel begonnen. Achter het lo ket van een geïmproviseerd post kantoor in museum Fodor te Am sterdam, waar hij zojuist een fi guurlijk startschot had gegeven door de opening van een interna tionale postzegeltentoonstelling, had de minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, als de hoogst aanwezige P.T.T.-autoriteit, plaats genomen. Hij verkocht de eerste, pas van de pers gekomen, series kinderzegels aan zijn ambtsgenote de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. Klompé. Tot verbazing van de talrijke aanwezige autoriteiten op het ge bied van de hygiënische en justi tiële kinderbescherming, alsmede v. d. directeur-generaal der P.T.T. ir. J. D. H. van der Toorn, en de burgemeester van Amsterdam mr. Arn. J. d'Ailly en diens echtgenote, ging het geld (getuige de opmer kingen) zonder enig bezwaar en formaliteit over van het ene depar tement naar het andere. Ten slotte komt ook dit geld bij het Neder landse comité voor kinderpostze gels, wiens voorzitter - mr. J. Over- water - zijn gasten in Amsterdams oudste museum had verwelkomd en de ministers had meegedeeld, dat het comité had besloten een bedrag van f 100.000 beschikbaar te stellen voor leniging van de nood van het Hongaarse kind. Internationale tentoonstelling Minister Algera schetste in zijn woord ter opening van de interna tionale tentoonstelling „30 kinder zegels", die met medewerking van de Nederlandse bond van vereni gingen van postzegelverzamelaars en de Amsterdamse postzegelso ciëteit is georganiseerd, de groei van de actie. De eerste uitgave van de zegels in 1924 bracht f 51.000 op. De baten van het vorige jaar wa ren - voor zover het de opbrengst van alleen de zegels betreft - be langrijk grotér, n.l. f 863.000. „Het doet goed te weten, dat deze som geld ten goede komt aan ruim vijfhonderd inrichtingen, alle werk zaam voor het kind, dat in verge lijking met zijn gezonde normale Vreugde in het corps Opbouw Ooster~ en Sirjanslandse brandweer voltooid Zaterdag j.l. was het voor de Oosterlandse vrijwillige brandweer een belangrijke dag: de brandweergarage in bet Groenendaal kon worden geopend, zodat de kostbare brandweerauto met vernevel-inrichting een waardige bergplaats kreeg. In tegenwoordigheid van o.m. de brandweerkorpsen van Ooster- en Sirjansland, burgemeester en wethouders, raadsleden, de gemeente secretaris, de opzichters Schuiling en Smeets, zomede de heren Iïaver- hoek en Beverloo van de Bescherming Bevolking, sprak als eerste de heer J. G. Boot namens de aannemer de heer Boogert. Spreker feliciteerde de gemeente met deze aanwinst en sprak de hoop uit <iat het gebouw tot in lengte van dagen aan zijn doel zal beant woorden. Hij roemde de goede sa menwerking tussen de verschillen de vaklieden. Nadat de brandweercommandant, de heer Capelle zijn troep het „geeft acht" commando had gegeven, sa lueerde hij voor burgemeester Lau- rense. Alvorens de burgemeester de garage officieel zou openen nam hij het woord. „Het is voor mij niet minder dan voor het korps een gro te dag", aldus de burgemeester, die er aan herinnerde dat het korps aan het begin van dit jaar werd voor zien van een prachtige brandweer auto met vernevelinrichting en keurige uniformen. „Thans is de dag daar dat al deze kostbaarheden in een perfecte bergplaats kunnen worden ondergebracht", vervolgde spr., die daarna releveerde wat er aan de bouw van de garage was voorafgegaan. Spr. toonde zich ver heugd dat* toen eenmaal aan de bouw kon worden begonnen, er ook hard gewerkt is. Hij herinnerde vervolgens aan de tijd toen er nog samengewerkt werd met Bruinisse. „En nu is het zover dat het korps Oosteriand niet alleen goed is uit- VOORWAARDEN VOOR EEN GOEDE BEVOLKINGSVERSPREIDING „Wij groeien vast in tal en last" „Wij groeien vast in tal en last", zo citeerde ir. H. B. J. Witte, mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, vrijdagmiddag jl. Vondel in de rede, die hij hield in het Bouwcentrum te Rotterdam bij de opening van de tentoonstel ling „Tal en Last". Ir. Witte knoopte hieraan vast, dat het de taak van deze generatie is te zorgen, dat de bevolkingsgroei van de komende jaren zoveel mo gelijk wordt opgevangen door een goede bevolkingsspreiding. Hierbij heeft de overheid ongetwijfeld een taak, maar het is in de eerste plaats de particuliere activiteit, die het welslagen of talen van plannen op dit gebied bepaalt, zo betoogde mi nister Witte. De bewindsman merk te daarna op, dat de bevolkings spreiding wordt bepaald door de spreiding van de bestaansbronnen. Hier ligt een heel complex van met elkaar verweven problemen, die bovendien door structurele oorza ken onderling aan het verschuiven zijn. Een belangrijk element noemde spreker de modernisering van de landbouw, in verband met de ster ke afvloeiing van arbeidskrachten uit deze sector, met name in de ge bieden buiten het westen. Er zal dus bij vele duizenden agrarische jongeren door voorlichting en on derwijs bereidheid moeten worden gewekt om uit de oude levenssfeer te treden en elders een bestaan te zoeken met name in de industrie. gerust met materiaal doch ook een goede bergplaats in gebruik kan nemen", aldus besloot burgemees ter Laurense zijn toespraak,na woorden van dank gesproken te hebben aan allen die aan de bouw hebben medegewerkt. Genoemd werden o.m. het architectenbureau Donkelaar en Bodegraven te Woer den (vertegenwoordigd door de heer Smeets). Spr. richtte nog een feliciterend woord tot de heren Haverhoek en Beverloo, daar ge lijktijdig met de opening van de garage het daaraangebouwde zaal tje door de B B. in gebruik geno men kon worden. Vervolgens ont hulde burgemeester Laurense de wit-marmeren gedenksteen, gemet seld in de voorgevel, waarop het volgende staat te lezen: „Brand weergarage, in gebruik gesteld op 10 november 1956 door burgemees ter Laurense". De burgemeester toonde zich verheugd dat zijn naam voor altijd aan het gebouw verbon den zal blijven. Vreugde in het korps De commandant van het korps, de heer J. J. Capelle, gewaagde van de blijdschap die er heerst bij zijn manschappen. Spr. vergeleek de in gebruikneming van de garage met het gezin, dat na lange tijd van in woning een nieuwe eigen woning betrekt. „De opbouw van de brand weer is voltooid, en het is niet te veel gezegd", aldus de brandweer commandant, „dat de brandweer van onze gemeente in twee jaar tijds wat materiaal en bergplaats betreft uit het niet te voorschijn is getreden en thans als één der mo dernst geoutilleerde van het eiland kan worden gerekend. Wij beseffen ten volle", aldus spr., „wat het het gemeentebestuur heeft gekost om zo'n grote investering mogelijk te maken". Spr. noemde het een ver heugend teken dat het gemeentebe stuur in zijn brandweerkorps zulk een groot vertrouwen stelt. „Wij voor ons zullen dit vertrouwen niet beschamen", aldus besloot de brandweercommandant zijn toe spraak. Spr. bracht vervolgens dank aan het gemeentebestuur cn inzonderheid aan de voorzitter, bur gemeester Laurense, „aan wiens doorzettingsvermogen het te dan ken is geweest dat de bouw is mo gelijk geworden". De korpscom mandant richtte ook enkele woor den van dank tot wethouder Zeij- ler, die de brandweerwagen gedu rende een half jaar onderdak heeft gegeven op zijn boerderij. Spr. ge tuigde tenslotte nog dat hij de pa raatheid van zijn korps zo hoog mo- gelijktzal opvoeren. Burgemeester Laurense verkreeg vervolgens de sleutel en opende het gebouw, waarna de brandweerwa gen werd binnengereden. De aan wezigen konden thans het 6 bij 11 meter grote, in sobere stijl gehou den interieur, bewonderen. De uni formen van de manschappen heb ben een speciale opbergplaats ge kregen. Een stookgelegenheid is aangebracht om tijdens vorst be vriezing te voorkomen van het wa ter in de tanks. Deze zijn uiteraard altijd gevuld. Het zaaltje der BB. is groot 3% bij 6 meter. Na afloop bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen in de Conferentiekamer, onder het ge not van verversingen. In Zweden zijn de eerste slachtoffers van de winter gevallen. Het zijn zeven vissers, die zich op de Zweedse meren op nog onbe trouwbaar ijs hadden gewaagd en verdronken zijn. kameraadjes het leven met een achterstand moet beginnen". Het gezonde kind wordt hoe lan ger hoe meer in de actie betrokken. Dit jaar hebben 500.000 kinderen hun bestellingen ai genoteerd. Gis teren begon de uitgifte van de der tigste kinderzegelserie. SPORT VOETBAL Dreischor B I-Zonnemaire B I 0-4 In deze wedstrijd is het de Zon- nemaire-junioren gelukt de beide punten mee naar huis te nemen. Na enige verkenning aan weerszij den, was het A. Geelhoed Jz., die na 10 minuten Zonnemaire de lei ding wist te geven, na een mooie voorzet van links ineens af te ron den (0-1). Hierna volgden enige aan vallen van Dreischor, doch deze kwamen niet verder dan de rood gele backs, die met deze, als los zand aan eikaar hangende aanval len wel raad wisten. Zonnemaire bleef sterker, maar voor de rust werd niet meer gescoord. Na de rust leek het dat de rollen waren omgekeerd, Dreischor viel toen fel aan, maar weer viel toen de sterke verdediging van Zonnemaire op, met aan het hoofd de hardwerken de spil Fonteine. Langzamerhand namen de roodgelen het heft weer in handen. Na een paar minuten wist K. v. Ast uit een hoekschop van links te doelpunten (0-2). Zon nemaire drukte toen door en uit een hard en ver schot van A. van Leersum werd de stand op 3-0 ge bracht. De verdediging van Drei schor raakte in paniek en even voor het einde wist één van de verdedi gers dan ook niet anders te doen dan in eigen doel te trappen (0-4). Hierna kondigde de scheidsrechter Th. Sies, die goed leidde, het einde aan en had Zonnemaire een ver diende overwinning behaald. Renesse jun.-Zierikzee jun. 7-1 Reeds na twee minuten spelen nam Renesse de leiding toen T. Matthijsse een voorzet van Goos- sens benutte (1-0). Na een kwartier was het Goossens die met een hoog vleugelschot de stand op 2-0 bracht Uit een doelworsteling werd het in de 18e minuut door T. Matthijsse 3-0. Twee minuten later maakte links-buiten W. Hogerhuis een so- lo-rush vanaf de middenlijn welke hij met een doelpunt besloot (4-0). In de 28e minuut doelpuntte A. Westra (5-0). Na de rust gelukte het linksbinnen Hatzman van Zierikzee een tegenpuntje te maken (5-1). Na vijftien minuten plaatste T. Mat thijsse een corner scherp voor doel en via de handen van de keeper verdween de bal in het net (6-1) In de 20e minuut schoot wederom T. Matthijsse onberispelijk in het doel, uit een voorzet van Goossens (7-1). Dreischor I-Renesse I 1-4 Renesse had voor de rust een grote veldmeerderheid. Toch duur de het 25 minuten voordat Renesse uit een vleugelschot van Jac. Ver boom de leiding wist te nemen (0-1) In de 40ste minuut plaatste W. Ver- seput een mooie trekbal voor het doel die onberispelijk door Vasseur werd ingekopt (0-2). Eén minuut voor rust kopte Vasseur de bal door naar Jac. Jonker die onhoudbaar inschoot (0-3). Tien minuten na rust wist Renesse de stand nog op te voeren toen Vasseur een door Hart aangegeven bal in het doel plaatste (0-4). Na 20 min. spelen belandde de bal bij Steenland, die hard de bal in de touwen joeg (1-4). Met onveranderde stand brak het einde aan. LAND- EN TUINBOUW Goed uienjaar verwacht De telersprijs voor uien is in een maand tijd verdubbeld, dat wil zeggen, dat men begin oktober zijn uien kon verkopen voor plm. 10 ct. per kg., terwijl men nu al 20 cent per kg. ontvangt. Nu is het echter op ons eiland zo, dat vele grotere landbouwers geen uien hebben ge zaaid, omdat het van jaar tot jaar moeilijker wordt uienwieders te krijgen. Men kan dus niet zeggen dat de gehele boerenstand van deze goede prijs profiteert, daar vele boeren geen uien in hun zaaiplan 1956 op genomen hebben. Dat het een goed uienjaar wordt is nu echter niet meer aan twijfel onderhevig; het is vooral Duitsland die belangstelling heeft voor onze uien. (De export naar Duitsland in oktober bedroeg bijna 12 miljoen kg., naar Engeland ruim 8 miljoen kg). Er zijn jaren geweest dat Duitsland in de maanden septem ber tot december in het geheel niet aan de markt was. Aan de hausse in de Hollandse uienexport zijn de gebeurtenissen in Hongarije, Egypte en Polen ze ker niet vreemd. Deze landen spre ken in de internationale uienhandel altijd een woordje mee, al schijnen niet alleen politieke oorzaken, maar ook mislukte oogsten in oost-Eu^- pa de landen daar te hebben uitge schakeld. Wel is Italië in Duitsland nog aan de markt, maar van in vloed op de Hollandse export is dit niet. Ingezonden mededeling FEUILLETON 27 Oorspronkelijke roman door HENK VAN HEESWIJK De volgende morgen zocht Tom in het telefoonboek naar een firma Vos, aannemers. Toen hij het num mer gevonden had, draaide hij het en wachtte af, tot iemand zich meldde. Maar het was blijkbaar nog te vroeg, want bij de firma Vos gaf niemand antwoord. Enigszins geërgerd legde hij de telefoon weer op de haak en keek naar buiten, waar thans de schilders bezig wa ren om alles in frisse kleuren te zetten. In de loop van die Week kwamen de goederen aan. Een nieuw gor dijn werd voor het raam geschoven en er kwam een papier op de ruit: Opening 15 februari. Die avond, toen hij in zijn eentje in de kamer zat, realiseerde hij zich, dat hij ongetwijfeld schade zou ondervinden van een konkur- rent, die zich recht tegenover hem ging vestigen. Gelukkig maar, dacht hij, dat er voor tal van artikelen vastgestelde prijzen zijn, zodat er in ieder geval geen prijzenoorlog begint. Maar klanten zal het wel kosten. Zaterdag 15 februari was bij de overbuurman, die Tom evenwel nog nooit gezien had, alles gereed voor de opening. Weliswaar hing het gordijn nog voor het grote etalage- raam, maar door de glasdeur kon men zelfs vanuit Tom's winkel zien dat de zaak goed was georganiseerd. Daar zouden vanmiddag heel wat klanten komen. Hij ging naar zijn kantoor en nam de plaatselijke krant mee. Toen hij de achterpagina bekeek, zag hij, dat deze geheel gevuld was met een advertentie van de nieuwe zaak. „RadioluX" opent hedenmiddag 2 uur zijn moderne winkel, waarin de modernste radio- en televisie toestellen te zien zijn, maar ook alle soorten lampekappen, schemer lampen, terwijl een grote sortering elektrische artikelen voorradig zijn, zoals strijkijzers, straalkacheis, broodroosters, waterketels, en zo voort, te veel om op te noemen. Onze speciale afdeling grammo foonplaten biedt U een keuze uit meer dan tweeduizend soorten, zo wel gewone als langspeelplaten, terwijl een bijzonder mooi sorti ment pick-ups ten toon gesteld wordt, waarop desverlangd iedere plaat, die U wenst, wordt gespeeld. Komt dus hedenmiddag allen een kijkje nemen bij „Radiolux". Vrij entree! Ieder is welkom. Iedere be zoeker ontvangt gratis een kleine attentie". Hevig geërgerd keek hij verder de krant in, naar zijn eigen weke lijkse advertentie, die, vergeleken bij de volle pagina van zijn kon- kurrent maar een armzalige in druk maakte. Misschien was hij voor het eerst in zijn leven woedend. Hij nam de hoorn van het telefoontoestel en draaide het nummer van de krant. „Met Boender en Glasstra", meldde men zich aan de andere kant van de lijn. „Met Boornberger. Met Boender zelf?" „Jawel, meneer Boornberger. Waarmee kunnen wij U van dienst zijn?" „Mij van dienst zijn? Dat hebben jullie al gedaan. Met die prachtige grote advertentie van mijn kon- kurrent aan de overkant, Radio- lux". „Maar, meneer Boornberger „Laat me uitspreken. Ik vind het een schandaal. Hoeveel jaren ad verteer ik al in uw krant? Als ik me niet vergis zeker al ruim acht tien jaar. En zijn jullie ooit een cent aan me tekort gekomen?" „Maar „Dat dacht ik ook. Daarom vind ik het een gemene sti-eek - een ge mene streek, hoort U? - om een advertentie, en dan nog zo'n grote, op te nemen van een konkurrent, die recht tegenover mij gaat zitten". „Maar, meneer Boornberger, hoe heb ik het nu met U? Iedereen is toch vrij om te adverteren?" „O ja? Dus jullie vinden dat net jes, gentlemanlike, als een wild vreemde die nota bene niemand kent, hier een zaak begint, recht tegenover een bedrijf, dat al ruim achttien jaren bestaat?" „Meneer, dat doet hier niets ter zake. Die nieuwe firma heeft ons een advertentie opgegeven voor de achterpagina. En die hebben wij geplaatst. Of had U gewild, dat wij eerst uw toestemming hadden ge vraagd?" „Mens, je had die advertentie moeten weigeren (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5