Komst Hongaarse vluchtelingen naar Bruinisse staat thans vast Burgemeester mr. Dijckmeester ontving erepenning van Saint Hilaire du Harcouêt A. L. Bakker Zonen ZES DODEN BIJ AUTOBOTSING TE UDEN Nijlpaard vecht met olifanten 4 Zierikzeese delegatie was aanwezig bij de St. Maartensmarkt in Normandië (Van onze redakteur) Gedurende twee dagen heeft de stad van de jumelage, St. Hilaire du Harcouêt In Normandië, weer in het teken gestaan van Zierikzee. Of nog liever: in het teken van de Frans-Nederlandse verbroedering, zoals deze zich, met St. Hilaire als middelpunt, na de ramp heeft ontwikkeld. Met typisch Franse gastvrijheid en hartelijkheid heeft St. Hilaire de Zierikzeese delegatie, bestaande uit burgemeester en mevrouw Dijck meester, en de heren L. J. H. Koopman en A. Meerdink, ontvangen, die de verre reis naar Normandië hadden ondernomen by gelegenheid van de „foire", de jaarlykse Sint Maartens veemarkt, waarop het puikje van het Normandische vee aan het kritisch oog van verschillende keur meesters, w.o. ditmaal de beide Zierikzeese deskundigen, de heren Koopman en Meerdink, voorbij) trok. De jeugd van Schouwen-Duiveland was vertegenwoordigd door Jopie Koopman en Kees van der Doe uit Zierikzee. Zondag 11 november, de dag van de wapenstilstandsherdenking vond ten stadhuize van St. Hilaire de of ficiële ontvangst plaats van de Zie rikzeese delegatie. De ontvangst werd geplaatst in het kader van het officieel protocol, waarop de Fran sen zo bijzonder veel prijs stellen. Voor het stadhuis stond de politie- erewacht aangetreden en in de raadszaal waren aanwezig de leden van de gemeenteraad en talrijke vooraanstaanden uit de St Hilairse gemeenschap. De burgemeester van St. Hilaire, dr. Cuche riep de gas ten uit Zierikzee, inzonderheid bur gemeester en mevrouw Dijckmees ter een hartelijk welkom toe uit naam van de gehele bevolking van St. Hilaire. Sprekend over de her denking van de gevallenen wees dr. Cuche er op dat de herinnering aan hun moedig gedrag nimmer zal worden uitgewist. Dr. Cuche wenste zijn Zierikzeese collega een goed verblijf in St Hilaire toe en sprak alle goede wensen uit voor Hare Majesteit Koningin Juliana, Haar regering, de stad Zierikzee en de bevolking, die door eendere ide alen met het volk van Normandië is verbonden. Burgemeester Dijckmeester dank te voor de hartelijke uitnodiging en dr. Cuche voor zijn aanwezigheid bij de installatie als burgemeester van Zierikzee. Spreker ging dieper in op de betekenis van de jumelage en wees op de noodzaak der Euro pese éénwording voor behoud van vrede en vrijheid. De burgemeester schetste de toestand op Schouwen- Duiveland en merkte op dat nog slechts de ontbrekende bomen her inneren aan de watersnoodramp. Spreker dankte tenslotte hartelijk voor de ontvangst vorig jaar, de Zierikzeese kinderen in St. Hilaire bereid. Met een vlot speechje bood Kees van der Doe het ingelijste portret aan van prinses Beatriïc, dat in tussen reeds een plaatsje heeft ge vonden in het raadhuis van St. Hi laire. Burgemeester Dijckmeester ontving uit handen van dr Cuche de erepenning van de gemeente St. Hilaire, waarna hij zijn naam plaat ste in het ereboek der gemeente St. Hilaire, gevolgd door de andere le den der delegatie. Nadien voegden allen zich in de stoet, die zich begaf naar het mo nument voor de gevallenen, aan de voet waarvan burgemeester Dijck meester een krans, gedrapeerd met linten in de kleuren van Zierikzee, neerlegde. Maandagmorgen werd de grote veemarkt geopend op de Place de la Porte. In de tent van de jury za ten de heren Meerdink en Koop man, die zich tevreden toonden over de kwaliteit van het aange voerde Normandische vee. Burge meester Dijckmeester stond een in terview toe aan de Franse radio, waarvoor hij verschillende bijzon derheden vertelde over de gevolgen van de ramp op Schouwen-Duive land. Nadien werd in aanwezigheid van de prefect van La Manche, de heer M Larrieu, een bezoek ge bracht aan de stand van Zierikzee, waarin de beide, in klederdracht gestoken jongelui, Zeeuwse souve nirs aan de man brachten. In de middaguren werd in het gebouw van de Technische Hoge school een diner aangeboden, waar op het Franse spraakwater uiter aard welig vloeide. In de loop van maandag werd de eigenaar bekend gemaakt van het rund dat in het bezit werd gesteld van de wissel beker der gemeente Zierikzee. (Wij telefoneerden dit verslag maan dagmiddag 3 uur, maar toen was de uitslag nog niet bekend. Ingezonden mededeling MIRLON Burgh Telefoon 50 Geneesmiddelen voor Egypte Een speciaal Zwitsers Rode-Kruis vliegtuig met vijf ton aan genees middelen, waaronder bloedplasma, serum en antibiotica is maandag op het vliegveld van Cairo geland. Dit toestel is naar Cairo gevlo gen op verzoek van de Rode Halve Maan, het Egyptische Rode Kruis. De gedelegeerde van het enter- nationale Rode Kruis te Cairo zal toezicht houden op de verdeling van de geneesmiddelen. Het grootste deel hiervan is be stemd voor de bevolking van het Egyptische binnenland. De rest gaat naar de bevolking van Port Said. Arbeidsvrede in België Tijdens een door de regering van België bijeengeroepen conferentie ter bespreking van de regeringsbe sluiten op het gebied van de lonen, de prijzen en de winsten is besloten tot een arbeidsvrede van 15 dagen In dit tijdvak, dat op 10 november is begonnen, zullen er in België geen stakingen zijn en zullen er ook geen stakingen kunnen worden afgekondigd. Inmiddels zullen de werkgevers en de werknemers onderhandelen over de verdeling van de onderne merswinsten, die uit de hoogcon junctuur voortvloeien. Nieuw type oliekachel Een expediteur te Wildervank (de heer T. Visser) heeft octrooi aangevraagd op een nieuw type oliekachel dat hij heeft geconstru eerd. Voor de verwarming van zijn werkplaats kwam hij op het idee, een oude gasgenerator uit de oor logsdagen om te bouwen tot olie kachel. Na tal van experimenten slaagde hij er in een brander te construeren, die praktisch geruis loos werkt, een fel-witte vlam geeft en waarvan de roetontwikkeling zeer gering bleek. Aan de kachel construeerde hij voorts een regel baar circulatiesysteem en een elek trische en tevens gekoelde ontste kingsinrichting, die zowel met de hand als door middel van een tijd- klokje kan worden bediend. De constructeur is voornemens de kachels zelf te gaan vervaardi gen dan wel overeenkomsten af te sluiten met fabrikanten. Vijf militairen en een burger ztfn gistermiddag tengevolge van een botsing tussen een personenauto en een vrachtauto te Uden om het le ven gekomen; een zesde militair werd zwaar gewond en een zevende licht. Het ongeluk is omstreeks kwart voor twaalf gebeurd. Een als taxi gebruikte- vierpersoons auto, be stuurd door de heer Sleddens uit Gemert, waarmede zeven militairen naar de vliegbasis Volkel werden vervoerd, kwam in botsing met een militaire vrachtauto uit Harder wijk. De gevolgen waren verschrikke lijk: vijf militairen die zich in de personenauto hadden bevonden, waren gedood, evenals de chauf feur van deze auto. Deze wagen werd totaal vernield. Om het leven zijn gekomen: de 32-jarige, gehuwde, tijdelijk wacht meester F. de Veth uit Sittard; de 21-jarige ongehuwde dienstplich tige soldaat H. H. Schillings uit Ob- bicht (L.); de eveneens 21-jaiige on gehuwde dienstplichtige soldaat P. T. Smits uit Creijl, gem. Heeze Walvis in zicht De Poolse treiler „Wielki Wolz", eigendom van de re derij Korab uit Gdynia, die met een aantal zusterschepen van de haringvisserij in het Engelse Kanaal terugkeerde, is bij de boei voor de IJmui- dense pieren aangekomen met een achttien meter lange dode walvis op sleeptouw. De bemanning had de vlees- berg dertig mijl zuidelijker geënterd maar daar de schip per niet zo gauw wist hoe hij dit zeevarkentje moest was sen nam hij contact op met de vertegenwoordiger van zijn rederij in IJmuiden, die op zijn beurt een bestemming probeerde te vinden voor het dode dier. Daar echter noch de vismeelfabriek noch de rederij Vinke in Amsterdam interesse voor de walvis had, heeft de „Wielki Wolz" de buit een eind verder in zee gesleept en daar de trossen maar weer los gegooid met de kwade kans, dat het ge vaarte als onwelreikende strandgast ergens aanspoelt. (N.Br.); de 20-jarige ongehuwde dienstplichtige soldaat M. H. M. Bours uit Wessem (L.) en de 18- jarige ongehuwde beroepskorporaal M. L. W. Felix uit Maastricht. Zwaar gewond is de 20-jarige dienstplichtige korporaal T. P. H. van Haaren uit Maastricht, van de Koninklijke Luchtmacht; lichtge wond is de 21-jarige beroepskor poraal P. H. A. Leumsussen uit Maastricht, eveneens van de Ko ninklijke Luchtmacht. HEERLEN. De 26-jarige M. de Leeuw uit Brunssum is op de Hee- renweg te Heerlen met zijn scooter tegen een langs de weg geparkeer de auto opgereden. Zijn zuster, M. de L., die achterop zat, was onmid dellijk dood. De bestuurder is le vensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis te Heerlen gebracht. Als vermoedelijke oorzaak van het on geluk wordt door de politie opge geven, dat het beregende wind scherm van de scooter het uitzicht belemmerde. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE D© St.-Nicolaas-actie Contact-winkeliers Tijdens de Sint Nicolaas-actie van de bij het Contact-spaarzegel- systeem aangesloten Zierikzeese winkeliers, worden, zoals bekend is, gratis formulieren verstrekt voor mededinging aan de uitgeschreven actie. Naar gemeld, worden in de verschillende etalages artikelen ge plaatst die daar niet thuis horen. Bij het publiek rust dan de taak deze op te sporen. Nader vernemen wij dat aan deze Sint Nicolaas-actie nog een ander goed doel wordt verbonden. Het publiek wordt nl. verzocht op het wedstrijdformulier minimaal twin tig contactzegels bij te plakken, waarvan de opbrengst afgedragen zal worden aan de afdeling Zierik zee van hét Ned. Rode Kruis. De actie neemt zaterdag 17 november a.s. een aanvang en duurt tot Sint Nicolaas. Een en ander geschiedt onder auspiciën van notaris P. Hee- ring alhier. Vergadering gemeenteraad Maandag 19 november komt de raad der gemeente Zierikzee in ver gadering bijeen ten stadhuize!' De agenda vermeldt o.a.: behandeling gemeentebegroting 1957, begroting gemeente-gasfabriek, begroting ge meentelijk woningbedrijf en begro ting Dienst voor Maatschappelijke Zorg. SEROOSKERKE Prachtig resultaat Rode Kruis-collecte De inwoners van de kleinste ge meente van Nederland, t.w. de ge meente Serooskerke op Schouwen, hebben het gepresteerd om door middel van een lijstcollecte voor de hulpverleningsactie Hongarije, uit gaande van de afdeling Schouwen (Westhoek) van het Nederlandse Roode Kruis, een bedrag bijeen te brengen van f 392,50, hetgeen neer komt op een gemiddeld bedrag~van f 2,15 per inwoner. Een voorbeeld ter navolging. Vanaf deze plaats wordt de inwoners hartelijk dank gebracht voor hun milde gaven,-als mede een speciaal dankwoord voor de beide collectrices, tw. de dames A. en C. Klompe, die zich spontaan beschikbaar stelden om als zoda nig op te treden. NOORDWELLE „Kijkdoos"-actie voor Hongarije Op initiatief van het onderwij zend personeel hebben de leerlingen van de openbare lagere school al hier eveneens in deze gemeente een inzamelingsactie gehouden voor de hulpverleningsactie Hongarije, door middel van een zg. „kijkdoos". De opbrengst van deze actie bedroeg niet minder dan f 76,40, welk be drag inmiddels is overgeschreven op het bekende girono. 999. De Rode Kruis-collecte De door de afdeling Schouwen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis in deze gemeente ge houden lijstcollecte ten bate van de hulpverleningsactie Hongarije heeft in totaal opgebracht het prachtige bedrag van f 536,50. Dit komt neer op een gemiddeld bedrag van f 1,65 per inwoner. Een woord van dank aan de inwoners, alsmede aan de collectrices, t.w. de dames Blom, van Dongen, Hagesteijn en Hoo- genboom, is hier zeer zeker op zijn plaats. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen In café Lokker-van der Zande had dezer dagen een bijeenkomst plaats van de afdeling „Noordwelle en Omstreken" van de Ned Bond van Plattelandsvrouwen, onder pre sidium van mevr. Elenbaas-Kik. Deze middag was een demonstra- trice van de P.Z E M. aanwezig om een kook- en bakdemonstratie te geven. De voordracht werd met grote aandacht gevolgd en door de dames zeer op prijs gesteld. Na de demonstratie werden de a.s. Kerst avond, de handwerkcursus en de gymnastiek besproken. Besloten werd bij de leden een inzameling voor Hongarije te houden. Na een dankwoord aan de vertegenwoor digster van de P.Z.E.M. sloot de presidente de geanimeerde verga dering. Bazar Vrouwenvereniging Zaterdag 17 november hoopt de plaatselijke vrouwenvereniging een bazar te houden. De beide lesloka len der o.l.-school zijn vrijwillig door het gemeentebestuur hiervoor afgestaan. Gezien de vele uren die voor noemde vereniging al enkele jaren aan de vele hand- en breiwerken heeft besteed, mag er een goede be langstelling worden verwacht. Te meer daar de bezoekers middels di verse attracties fraaie prijzen kun nen winnen. Tevens zal deze avond de trekking van de verloting plaats hebben. Een en ander ten bate van de kas en voor de opbouw van de Ned. Herv. kerk. ZONNEMAIRE Op het Kon. Conservatorium voor Muziek te Den Haag slaagde voor de examens harmonie, solfège en muziekgeschiedenis mej. Janny van Nieuwenhuijze alhier. DREISCHOR Bliksem sloeg in toren Zondagavond jl. omstreeks elf uur ontlaadde zich boven deze ge meente een kort doch hevig onweer dat gepaard ging met zware regen en hagelval. De brandweer moest worden gealarmeerd, niet voor brand, doch voor de wateroverlast welke de bewoners ondervonden aan de Bogerdweg. Door blikseminslag moest het haantje op de toren van de Ned. Hervormde kerk het ontgelden. De windwijzer werd nl. gedeeltelijk stuk geslagen. Verder ontstond een ravage in de toren en werd schade aangericht aan het uurwerk. De straatverlichting voor zover nog aangesloten op het boven grondse net, viel uit, terwijl vele bewoners in het donker kwamen te zitten. De oogstcollecte in de Nederl. Hervormde kerk dezer gemeente heeft opgebracht: Diaconie f 80; Kerk f 725,25; Fonds 3e collecte f 74,90; Restauratie f 5. Totaal f 912,15. BRUINISSE De collecten voor Hongarije De te Bruinisse huis aan huis ge houden collecte voor het Rode Kruiswerk in verband met de hulp aan Hongarije bracht f 1815,25 op. De in de Ned. Herv. kerk te Brui nisse, namens de Generale Synode georganiseerde collecte voor de Hongaarse slachtoffers bracht de som van f 1000 op. Regenval handicapt landbouw- werkzaamheden In de nacht van 11 op 12 novem ber viel te Bruinisse onder meer tijdens een onweersbui niet minder dan 28 mm. regen. Dit is voor deze tijd van het jaar buitengewoon veel Voor de landbouw betekent dit een handicap in de werkzaamheden, do geïnundeerd geweest zijnde grond kan alleen worden geploegd bij droog weer en thans staat het wa ter bij plassen op de akkers. Ook het rooien van de suikerbieten als mede de afvoer van de op het land aanwezige bieten ondervindt grote hinder. Met de bleten is men toch al later dan anders en meer dan de helft moet nog worden afgeleverd. Ingezonden mededeling Het eerste gedresseerde nijlpaard ter wereld was Oedipus, het braafste en vredigste dier, dat men zich kon denken. Jarenlang werkte hij rustig mee in de voorstellingen van circus Sarrasani en liep dromerig en on verschillig van zijn bassin naar de piste en weer terug. Juist omdat hij zo gesteld was op rust, zal het altijd wel een raadsel blijven wat er op één avond in Oedipus is omgegaan. Wat hem er toe heeft gebracht zijn eendere kalme loop plotseling te onderbre ken en zich onverwachts, in vol slagen razernij, op de olifanten te werpen, die niets vermoedend op hun plateau stonden te wiegen. Allen, die het zagen, waren als aan de grond genageld Zo begint één van de tientallen verhalen, die u kunt lezen in het circusalbum „De bonte droom van het Circus". Een boeiend en afwis selend verhaal met talloze pente keningen, vele prachtige kleuren platen en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. van Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f 2,50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboter- leverancier of rechtstreeks bestel len per brief of briefkaart bij Kan toor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ont vangt u gratis voor rijksbotermer- ken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag! Meer wind Verwachting tot woensdagavond: Overwegend zwaarbewolkt met later enige regen en aanvankelijk plaatselijk mist; zwakke tot ma tige, later aan de kust krachtige wind in hoofdzaak tussen zuidwest en west; iets hogere temperaturen. 14 nov. Zon op 8.00, onder 16.52. Maan op 14.52, onder 3.26. 15 nov. Zon op 8.02, onder 16.51. Maan op 15.15, onder 4.36. Volle maan: 18 november te 7.44. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 14 nov. 12.13 n.m. n.m. 15 nov. 0.50 v.m. 13.02 n.m., BROUWERSHAVEN: 14 nov. 11.57 v.m. n.m. 15 nov. 0.20 v.m. 12.42 n.m. Doodtij: 27 november. Springtij: 20 november. HET WEEKOVERZICHT Een zwak storingsgebied, dat voornamelijk maandagmorgen in ons land plaatselijk nog enige regen bracht, trok tamelijk snel in zuide lijke richting weg. Het werd ge volgd door een nog in betekenis toenemende rug van hoge lucht druk boven het Noordzeegebied. De uitbreiding hiervan gaf gedurende de avond en nacht aanleiding tot opklaringen, tijdens welke zich op uitgebreide schaal mist en laaghan gende bewolking vormde. Deze rug van hoge luchtdruk zal in de nacht van dinsdag op woensdag ons land in zuidelijke richting passeren. Inmiddels breidt de invloedssfeer van een depressiegebied bij IJsland zich over Schotland naar het Noordzeegebied uit. Dit doet de regenkansen in ons land morgen weer toenemen. De wind draait daarbij naar westelijke richtingen en neemt geleidelijk wat in kracht toe. Ingezonden mededeling Bestrijd UW PIJNEN AMSTERDAM. De 61-jar. schip per J. S. was op visite op de drij vende hijskraan no. 70 van de Ge meentelijke Handelsinrichtingen, die in de Minervahaven te Amster dam lag. De kraan moest verhaald worden en daarbij bood de schipper S. de behulpzame hand. Tijdens het werk werd hij plotseling onwel, zakte in elkaar en overleed korte tijd later. LEEUWEN. Op de Waal onder de gemeente Leeuwen is maandag een parlevinker, eigendom van de heer Wakker, door een motorschip over varen. Zowel de heer Wakker als schipper de Groot, die bij hem aan boord was, waren de zwemkunst niet machtig, maar werden beiden gered. De overvaren boot, die gela den was met kruidenierswaren e.d., verdween in de diepte. VOORBEREIDINGEN WORDEN GETROFFEN Kamp „Stoofpolder" krijgt huiselijk aanzien Maandagavond vond te Bruinisse een gecombineerde vergadering plaats waarop o.m. vertegenwoor digd waren: de gemeenteraad, de afdeling Bruinisse van het Rode Kruis, de Bond van Plattelands vrouwen, de vrouwenvereniging, de hoofden van scholen en de E.H.B.O. De voorzitter, burgemeester Mi- chaëlis, besprak de aanleiding van deze bijeenkomst, nl. de tragische gebeurtenissen in Hongarije, maar als gevolg daarvan ook het officiële bericht dat in het werkkamp Stoof polder 144 van deze Hongaarse vluchtelingen zullen worden ge huisvest. Nederland is door de eeuwen heen een gastvrij land geweest, dat uitgewekenen altijd met liefde ont vangen heeft. Hoe lang de 1000 Hongaren, waarvoor Nederland zijn grenzen heeft opengesteld, hier zullen blijven, is niet bekend, wel zal gezorgd moeten worden, dat de ontvangst gastvrij is en niets te wensen overlaat. Het kamp ziet er van buiten netjes uit, het is nu echter eenmaal een arbeiderskamp, zodat de inrichting nogal wat ver schilt van een gewone huiskamer. Er zijn 12 appartementen die een huiskamer moeten vervangen, be rekend voor 12 personen Deze ver trekken zijn 4% bij 3 meter. Hierin staan 2 tafels en 12 stoelen, bene vens een kacheltje. Burgemeester Michaëlis achtte het de taak van Bruinisse deze kamertjes wat ge zellig te maken. Hij heeft daarvoor besteld overgordijnen, glasgordij nen, vloerbedekking, spiegels en kastjes, voor vaatwerk en eetgerei. Voor borden, kop en schotels en eetbestek zorgt het Rijk, zo ook voor dekens en genopte strozakken. Lakens en slopen ontbreken. Verder ontbreken glazen, bloemen en plan ten, uurwerken, tafelkleedjes, wandversiering en speelgoed. Besproken werd hoe men deze artikelen zou kunnen krijgen en maatregelen werden genomen om een en ander bij de bevolking, c.q. de ter vergadering aanwezigen in te zamelen. Natuurlijk zal eerst la ter blijken aan welke artikelen nog meer behoefte bestaat. Maar dat de ontvangst hartelijk zal zijn, staat reeds tevoren vast. Bij de ontvangst zal de E.H.B.O.-ploeg om assisten tie worden gevraagd, padvindsters zijn reeds nu bezig aan de iririch- ting van het kamp te helpen. Voor de aanschaffing van lakens, kussens en slopen zal een beroep worden gedaan op het Roode Kruis, of andere instanties die zich thans voor de hulp aan Hongarije in spannen. Reeds woensdag zou alles gereed moeten zijn Ter vergadering bleek, dat het bericht dat de vluchtelin gen niet in kampen in Zeeland zou den worden ondergebracht, zoals onder meer in de radio-krant was gezegd, pertinent onjuist was.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2