Eerste contingent politietroepen in Egypte aan land DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nasser's voorwaarden HONGARIJE WIL GEEN WAARNEMERS TOELATEN NEDERLANDSE JOURNALISTEN UIT BOEDAPEST TERUGGEKEERD Intellectuelen stellen minimum-eisen aan regering Kadar SOWJET-DELEGATIE IN BOEDAPEST DE S0WJET-WAPENS IN EGYPTE PROCES TEGEN JOHN BEGONNEN DINSDAG IS NOVEMBER 195<S No. 18054 US© )»artang ZIGRHfflGGSmWNIGUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruilbetaling f 3,90, per week 30 cenl. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cenl per mrn. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. t, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6. Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. NASSER ACCOORD VoorwaardeSuezkanaal behoort ons Do secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, heelt bekend gemaakt, dinsdag uit New York naar Egypte te zullen vertrekken. Hammarskjoeld deelde voorts mede, dat het eerste contingent troepen van de internationale politiemacht dinsdag naar Egypte zal gaan. Hij zelf vertrekt naar Cairo. De secretaris-generaal zei op een persconferentie, dat de Egyptische regering ingestemd heeft „met de aankomst in Egypte van de politie macht der V.N. Hammarskjoeld zal hoogstens twee dagen in Egypte bleven en zondag in New York terug zijn. Hammarskjoeld verklaarde, dat de reisplannen van generaal Burns, de opperbevelhebber van de V.N., gewijzigd worden, zodat Burns en Hammarskjoeld overleg kunnen plegen alvorens de secretaris-gene raal naar New York verder reist voor besprekingen op het hoofd bureau van de V.N. Volgens Hammarskjoeld zijn de besprekingen met de Egyptenaren over de plaats van legering van eenheden der internationale politie macht „zeer ver gevorderd". Er was geen bijdrage van welk land ook geweigerd, doch er zouden prak tische overwegingen in het geding komen. De legermacht moest even wichtig samengesteld zijn. Tot dus ver hadden twintig landen zich be reid verklaard tot het leveren van een bijdrage. Radio-Cairo heeft maandag mee gedeeld, dat president Nasser en zyn regering akkoord gaan met „alle voorstellen inzake een inter nationale politiemacht, die de onaf hankelijkheid van Egypte niet aan tasten". Volgens diplomatieke waar nemers in Egypte bevatten de voor waarden die de Egyptische regering heeft gesteld voor toelating van deze politiemacht ook de eis, dat Israël zyn troepen uit Sinai terug trekt tot achter de bestandsgrens van 1948. Russische vrijwilligers voor Egypte Meer dan 50.000 Russen hebben zich de vorige week opgegeven voor dienst in Egypte, doch er zijn nog geen Russiscne vrijwilligers in Cairo aangekomen, zo heeft de Egyptische ambassadeur in Mos kou, El Koeni, maandag verklaard. De Sowjet-Unie maakte zaterdag bekend, dat niet verhinderd zal worden dat Russische vrijwilligers naar Egypte gaan, als Engeland en Frankrijk de terugtrekking van hun troepen uit Egypte uitstellen. De overige voorwaarden zijn: a Het Suezkanaal behoort aan Egypte en moet door Egypte geëx ploiteerd worden. a Egypte zal niet toestaan dat het Suezkanaal vrijgemaakt en her steld wordt, voordat de laatste bui tenlandse soldaat het Egyptisch ge bied heeft verlaten. a Nadat de volledige terugtrek king van de Brits-Franse troepen is gewaarborgd, moet de interna tionale politiemacht van de zone van het Suezkanaal verplaatst wor den naar de grens tussen Egypte en Israël. Het aantal leden van de Inter nationale politiemacht, dat te Na pels wacht op de toestemming om naar Egypte te vertrekken, be draagt tot nu toe 155. Ze zijn af komstig uit Noorwegen, Denemar ken en Colombia- cn worden naar Cairo vervoerd met Zwitserse toe stellen. De leider van de ploeg, die be last is met het onderzoek naar de in het Suezkanaal tot zinken ge brachte schepen, heeft verklaard dat het wel maanden kan duren voordat de opruimingswerkzaam heden gereed zijn. Ned. schip door Egypte in beslag genomen Het 494 brt. metende Nederland se schip „Fedala" is bij het begin der Israëlisch-Egyptische vijande lijkheden door Egypte in beslag ge nomen, zo is in Haifa vernomen. In oktober was het schip zonder moeilijkheden van Israël uit het Suezkanaal gepasseerd. Het werd aangehouden toen het met 300 ton vlees op de terugweg was van Mas- sala in Ethiopië naar Haifa. De Hongaarse regering heeft maandag het verzoek van de Ver enigde Naties, waarnemers toe te laten om een onderzoek naar de toestand in Hongarije in te stellen, verworpen. In een telegram van de waar nemende Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Ivan Sebes, aan Hammarskjoeld, wordt hei standpunt herhaald, dat het om een zuiver binnenlandse aangelegen heid gaat, die niet door de V.N.- Assemblee dient te worden behan deld. Uitsluitend de regeringen van Hongarije en de Sowjet-Unie wa-| ren bevoegd om te onderhandelen over een terugtrekking van de Rus sische troepen. Deze troepen waren er slechts tot herstel van de orde en namen geen maatregelen die strijdig waren met het internatio nale recht en de beginselen van menselijkheid. Wat het houden van vrije verkie zingen betreft, aldus het telegram, dit is een zaak die alleen de Hon gaarse autoriteiten aangaat. Luisteraars en kijkers in Nederland Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in Nederland be droeg per 1 nov. 1956: 21.214 859 tegen 2.205.552 op 1 okt. '56. Op 1 nov. '56 waren er 539.246 aangeslo tenen op het draadomroepnet tegen 537.047 op 1 okt. '56. Het aantal ge registreerde televisie-ontvangers steeg van 77.587 op 1 okt. '56 tot 86.466 op 1 nov. '56. Koning Saoed van Saoedi-Ara- bië heeft maandag ruim twee mil joen gulden geschonken voor de wederopbouw in Port Said en hulp verlening aan nabestaanden van de slachtoffers van de strijd in de stad. „Geen voedsel genoeg op Nederlandse legatie" Gisteravond zijn op Schiphol ge arriveerd Theo Eerdmans, redac teur van het Vrye Volk en Alfred van Sprang, reizend correspondent van de N.C.R.V., die beiden getuige z(jn geweest van de overrompe lende gebeurtenissen in Boedapest op 4 november j.I. Na die datum hebben z(j een week doorgebracht in het totaal geïsoleerde Hongarije, Theo Eerdmans op de Franse en Alfred van Sprang op de Neder landse legatie. Zy werden beiden gisteravond opgewacht door een groot aantal collega's. „Het Hongaarse volk zal zich nooit bij een nieuwe onderdrukking neerleggen. Het heeft de vrijheid geproefd", zo is de algemene indruk die de heer van Sprang heeft op gedaan. Hij zei verder dat hij enige tegenstand had ondervonden, toen hij enige dagen vóór de 4e novem ber de Nederlandse gezant in Boe dapest had gevraagd om een even- Strijd tegen Sowjet-overmacht duurt voort Onvoorstelbare verwoestingen in Boedapest De hopeloze strijd van de Hongaarse opstandelingen tegen de over machtige Sowjet-troepen duurt nog steeds voort, terwyl het niet- strydende deel van de bevolking doorgaat met de algemene staking, aldus meldde maandag de correspondent van Reuter uit Boedapest. Ondanks dreigementen en oproepen van de Russen en de regering- Kadar vechten geïsoleerde groepen opstandelingen door. In Boedapest zyn maandag op straat pamfletten verspreid, waarin de „Hongaarse jeugd die de strijd voortzet", terugtrekking van de Russische troepen en herstel van de regering-Nagy eist. „Werk niet voor de bezetters en de onwettige regering", aldus de pamfletten, „wij zullen onze voor raden rantsoeneren en elkaar hel pen, maar wij zullen de staking voortzetten. Laten we in deze kri tieke uren tonen, dat ons volk één is. Onze vrijheid en eer staan op het spel. De ogen van de gehele wereld zijn op ons gericht. Wij zul len de strijd niet opgeven". De pamfletten werden verspreid toen maandag tienduizenden Hon garen doelloos in Boedapest rond liepen tussen de ruïnes van hun Dit is het Suezkanaal bij Port Said: versperd door de wrakken van ver schillende tot zinken gebrachte schepen. De doorvaart voor grote schepen is geheel versperd, doch Britse deskundigen zijn al op onderzoek naar de mogelijkheden tot berging of verwijdering van de wrakken. Zij voe ren daartoe met kleine marinebootjes naar de wrakken om ter plaatse een onderzoek in te stellen. eens zo mooie stad. Zij weigerden aan het werk te gaan en negeerden de Sowjet-tanks en -troepen die overal in de hoofdstad op wacht stonden. Tientallen mensen verdrongen zich voor de aanplakbiljetten, waar de eisen van de arbeiders in de in dustrievoorstad Ujpest op vermeld stonden. Deze arbeiders verklaar den dat zij zullen staken tot de Sowjet-troepen uit Boedapest te ruggetrokken zullen zijn en de re- gering-Nagy weer aan het bewind zal zijn. Resolutie Verenigingen die vrijwel alle Hongaarse intellectuelen vertegen woordigen, hebben maandag in een resolutie hun minimumeisen aan de communistische regering van premier Kadar gesteld. Zij willen dat Hongarije een neutraal land wordt, vrij van vreemde overheer sing, met een sociaal en economisch stelsel dat gebaseerd is op een de mocratisch socialisme dat rekening houdt met de Hongaarse tradities. De resolutie veroordeelde vroegere eisen voor een meer-partijenstelsel en vrije verkiezingen. De resolutie was ondertekend door de federatie van schrijvers, acteurs, filmacteurs, architecten, musici en artiesten, revolutionaire comité's van studenten en alle in tellectuelen, functionarissen van de Hongaarse radio en de Hongaarse academie voor wetenschappen. Deze resolutie is, naar verluidt, maandag aan premier Kadar over handigd. Alleen de levensmiddelenwin kels waren maandag in Boedapest open. Slechts de gelukkigen slaag den er in, na urenlang in de rij te hebben gestaan, een stuk vlees te bemachtigen. Het grootste deel van de bevolking voedt zich met brood, aardappelen en groente. De verwoesting van de stad is onvoorstelbaar. Op de bui tenboulevard van Pest zijn bijna alle huizen kapotgescho ten of uitgebrand. Het station Zuid in Boeda is vernield. Het plein voor het station ligt vol met omvergeworpen spoorwa gens, die de nationalisten als barricaden gebruikt hebben. Boven verscheidene wijken van de stad hing maandag in de heldere novemberlucht een dichte stofwolk. Overal in de stad is het boven grondse net van de tram kapot. De draden hangen tot op het plaveisel. Kapotte tramrails steken tussen de steenhopen uit. Overal liggen niet- ontplofte handgranaten en patroon hulzen. Volgens onbevestigde berichten is maandag nog gevochten op het in dustrie-eiland Csepel, in de noor delijke voorstad Ujpest en de indu striewijk Koebanja in het zuidelij ke deel van Boedapest. Maandag ochtend vroeg openden zware ka nonnen het vuur, doch het is niet bekend waar zij stonden en wat het doel was. De correspondent van Reuter meldde maandag voorts, dat de Russen ten onrechte van de vernie tiging van een kinderziekenhuis bij de Kiliankazerne beschuldigd zijn. Hef ziekenhuis is nog intact, hoe wel de muren sporen van kogels en granaatscherven dragen. Geen der kinderen is tijdens de strijd om de kazerne om het leven gekomen. Verlaat Churchill het Lagerhuis Volgens berichten te Londen zal sir Winston Churchill zich 30 no vember, zijn 82ste verjaardag, te rugtrekken als lid van het Lager huis. In politieke kringen acht men het zeker, dat koningin Elizabeth hem in dat geval de hertogelijke waar digheid zal verlenen. Dit zou hem het recht geven zitting te nemen in het Hogerhuis. In kringen, die nauw contact met sir Winston onderhouden, wilde men de berichten niet bevestigen. tueel asyl, wanneer de conflictsi tuatie in Hongarije zich levensge vaarlijk mocht verscherpen. De Ne derlandse gezant had hem toen ge zegd, dat hij beter deed te blijven waar hij was, „omdat hij immers naar Boedapest was gekomen om de gebeurtenissen te verslaan". De gezant voerde voorts als argument voor zijn bezwaren tegen een even tueel asyl aan, dat er op de Neder landse legatie niet voldoende voed sel aanwezig was. Alfred van Sprang is op de 4e november toch naar de legatie ge gaan en is er gebleven. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Sterker dan het lot is de moed, die het standvastig 1 draagt. Uit gewoonlijk goedingelichte bron Is maandag in Boedapest ver nomen,dat een delegatie van twaalf Sowjet-lelders op het ogenblik met de Hongaarse regering besprekin gen voert over de vraag hoe een einde kan worden gemaakt aan de anti-communistische opstand. Men gelooft, dat de eerste vice-premier van de Sowjet-Unie, Mikojan, de delegatie leidt. Mogelijk is ook de partijleider Chroesjtsjef in Boeda pest. Voorts gelooft men, dat de Sow- jet-leiders en premier Kadar pro beren de afgezette Titoïstische pre mier Nagy over te halen zitting te nemen in de regering van Kadar. Het volk zou dan misschien ge neigd zijn de regering te steunen en de algemene staking te beëin digen. Volgens een artikel in het Con servatieve Engelse zondagsblad „Sunday Times" overweegt de Britse regering de openbaarmaking van inlichtingen volgens welke Egypte vlak voor de Israëlische aanval zelf klaar stond voor een aanval op Israël. De correspondent van het blad in Tel Aviv meldt voorts dat de Sowjet-Unie in de woestijn van Sinaï een zeer grote militaire basis bezat. Er zou een ondergrondse op slagplaats met voor tientallen mil joenen dollars aan communistisch materieel ontdekt zijn. „De verovering van Sinaï door de Israëliërs heeft juist bijtijds de Sow jet-plannen doorkruist, even voor Nasser en de Sowjet-Unie klaar waren om toe te slaan", aldus de correspondent. In Argentinië zijn 50.000 druk kers in staking gegaan voor hoger loon. De avondbladen konden maandag niet verschijnen. De sta kers willen volhouden tot hun eisen zijn ingewilligd. Beschuldigd van verraad van staatsgeheimen Te Karlsruhe Is maandag het proces begonnen tegen dr. Otto John, de voormalige chef van de Westduitse contra-spionagedienst, die in jüli 1954 naar oost-Duits- land verdween en zeventien maan den later op even verrassende wyze in de Bondsrepubliek terugkeerde. Hem wordt ten laste gelegd, dat hy staatsgeheimen aan deOost- duitse geheime politie heeft ver raden en medewerking heeft ver leend aan de Oostduitse commu nistische propaganda. John staat terecht voor het fede rale hooggerechtshof. Volgens de aanklacht heeft hij tijdens zijn ver blijf in oost-Duitsland bekendge maakt, dat west-Duitsland als on derdeel van het inmiddels verwor pen plan voor een Europese verde digingsgemeenschap een geheim akkoord had gesloten voor samen werking tussen hun geheime dien sten. Ook zou hij aan de Russen de namen van drie Westduitse geheime agenten hebben verstrekt, terwijl hij tevens ten onrechte zou hebben beweerd, dat de Westduitse mili taire geheime dienst van generaal Gehlen ook in Frankrijk werkte. De verdediging van John heeft verklaard, dat haar cliënt onschul dig is aan het tenlaste gelegde. Onder de zestig getuigen, die zullen worden gehoord, bevinden zich het hoofd van het Huis Hohen- zollern, prins Louis Ferdinand van Pruisen, de staatssecretaris van het kabinet van Bondskanselier Aden auer, dr. Hans Globlce, en de doch ter van de Bondskanselier, dr. Lotte Multhaupt. HAARLEM. De 51-jarige mevr. G. M. Hanegraaf-Schaper, is bij het oversteken van de Leidsevaart le Haarlem, toen zij van de Schouwtjesbrug naar de Pijlslaan fietste, aangereden door een auto. Zij werd dertig meter meegesleurd en in ernstige toestand naar de Mariastichting overgebracht, waar zij is overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1