Meti @0, e Met melk meer met melk meer mans Resolutie over Hongarije aanvaard LIEFDE'S NAZOMER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 12 NOVEMBER 1956 No. 18053 De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft vrijdag een resolutie aanvaard, waarin wordt aangedrongen op de onmiddellijke terugtrekking van de Sowjet-troepen uit Hongarije en het houden van vrije verkiezingen onder toezicht van de V.N., zodra het recht en de orde in dat land zijn hersteld. De stemverhouding was 48 tegen elf stemmen, bij zestien ont houdingen. De communistische landen en India sternen tegen, terwijl een deel van de Azlatlsch-Afrlkaanse groep zich van stemming onthield. Deze resolutie was ingediend door Italië, Cuba, Pakistan, Peru en Ierland. De Algemene Vergadering nam ook een Amerikaanse resolutie aan, waarin er op wordt aangedrongen, dat de Russen ophouden het ver voer en de distributie van levens middelen en medicamenten voor het Hongaarse volk belemmeringen in de weg te leggen. Voorts wordt er ln de Amerikaanse resolutie op aangedrongen, dat er een gezamen lijk plan van de V.N. voor hulp aan Hongaarse vluchtelingen wordt op gesteld. De stemverhouding inzake de Amerikaanse resolutie was 53 tegen negen stemmen bij dertien ont houdingen. Tenslotte werd ook nog een Oos tenrijkse resolutie goedgekeurd, waarin er op wordt aangedrongen, dat alle leden van de V.N. onver wijld op grote schaal Hongarije hulp verlenen in de vorm van le vensmiddelen, medicamenten en kleding. Nasser feliciteert Eisenhower President Nasser van Egypte heeft president Eisenhower in een tele gram geluk gewenst met zijn her kiezing. Nasser zegt hiermee zeer ingenomen te zijn, aldus radio- Cairo. De bevaarbaarmaking van het Suezkanaal De regeringen van Engeland en Frankrijk hebben voorgesteld de haar ten dienste staande technische middelen voor het verwijderen van de obstakels in het Suezkanaal aan de Verenigde Naties ter beschik king te stellen, aldus is van gezag- hebben de zijde te Londen verno men. Britse en Franse militairen zijn te Port Said reeds bezig met het vrijmaken van de noordelijke in gang van het kanaal. Van genoemde zijde is nog ver klaard, dat er geen sprake van is, dat de versperring van het kanaal toegeschreven kan worden aan het Brits-Franse militaire optreden. Amerikaanse hulp aan Polen Het Poolse blad „Zycie Warsza- wy" heeft donderdag voorgesteld dat de Poolse regering onmiddel lijk onderhandelingen met de Ver enigde Staten begint over een le ning aan Polen. Omdat het moeilijk te beoordelen is of het kortgeleden door president Eisenhower gedane aanbod voor een lening aan politieke voorwaar den gebonden is, is het beginnen van onderhandelingen de enige manier om hier achter te komen, aldus het blad, dat vervolgt: als het gaat om een gewone handels lening, zonder verdere voorwaar den, moet Polen er gebruik van maken. DE DOODSTRAF IN ENGELAND De Britse regering heeft een wetsontwerp ingediend ter beper king van de toepassing van de doodstraf. Hiermede wil zij bij wijze van compromis het wetsontwerp tot al gehele afschaffing van de doodstraf vervangen, dat wel door het Lager huis werd aanvaard maar door het Hogerhuis afgewezen. Volgens het regeringsvoorstel zou de doodstraf alleen nog toegepast kunnen worden voor gevallen van moord bij Inbraak, bij verzet tegen de politie of bij ontvluchting uit de gevangenis, bij moord op een politieman of met behulp van een vuurwapen of ontplofbare stoffen. Ook bij recidive zou de doodstraf toepasselijk zijn, na een mislukte poging tot zelfmoord zou geen ver oordeling tot de dood meer kun nen volgen. De eerste karikaturist van het Engelse communistische blad „Dai ly Worker" heeft ontslag genomen wegens „diepgaand meningsver schil" over de opvatting van het blad t.a.v. de gebeurtenissen in Hongarije". Koning Gustaaf van Zweden, die op het ogenblik met vakantie in Italië is, heeft zijn voorgenomen particulier bezoek aan Engeland afgezegd in verband met de inter nationale toestand. De koning reist zondag uit Italië direct naar Zwe den. Deze resolutie werd aanvaard met 67 stemmen voor, géén tegen en acht onthoudingen. Hongarije en Polen stemden voor de Oosten rijkse resolutie, de andere commu nistische landen onthielden zich. Huisvesting Hongaarse vluchtelingen Het aantal aanbiedingen om Hon gaarse kinderen ln Nederlandse ge zinnen op te nemen is, zo deelt men ons van bevoegde zijde mede, zo groot, dat onmogelijk aan alle verzoeken zal kunnen worden vol daan. Verzocht wordt daarom geen aanmeldingen voor het opnemen van kinderen meer te doen. Het belangrijkste probleem blijft de huisvesting van die vluchtelin gen die in groter of kleiner gezins verband naar Nederland zullen ko men. De minister van Maatschap pelijk Werk, dr. Klompé, heeft een beroep gedaan op de voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, mr. Arn. d'Ailly, ten einde voor dit probleem de medewerking van de gemeentébesturen te ver krijgen. Schriftelijke aanbiedingen inzake huisvesting van vluchtelingen kun nen voortaan worden gericht aan postbus 5100 te 's-Gravenhage. Overwerkgeld voor Hongarije belastingvrij Het ministerie van Financiën deelt mede, dat kraehteps beslis sing van de minister van Finan ciën loon, hetwelk door overwerk is verkregen en wordt afgestaan in verband met de actie, welke ten behoeve van de slachtoffers van de Hongaarse opstand wordt gevoerd, voor de heffing van inkomstenbe lasting, loonbelasting en vereve ningsheffing buiten aanmerking wordt gelaten, mits de werkgever zorg draagt voor de overmaking van dit loon. De aandacht wordt er op geves tigd, dat deze faciliteit niet geldt, indien uit het normale loon - dat is loon, hetwelk niet door overwerk is verkregen - een bedrag wordt afgestaan. Ongewenste gelukwensen De Amerikaanse en de Fran se ambassadeur te Moskou, Charles Bohlen en Maurice Dejean, hadden de Sowjet- Russische minister van Bui tenlandse Zaken Sjepilof schriftelijke gelukwensen ge zonden ter gelegenheid der herdenking van de oktober revolutie van 1917. Deze boodschappen zijn thans door Sjepilof teruggezonden met de aantekening, dat de „houding der ambassadeurs niet in overeenstemming is met de vriendelijke gevoe lens, waaraan in hun geluk wensen Uiting wordt gege ven". Beide ambassadeurs waren niet verschenen op de ontvangsten, die de Sowjet- Russische regering bij deze gelegenheid had gehouden. De Britse ambassadeur was eveneens niet gegaan, doch hij had zich tevens onthou den van het aanbieden van schriftelijke gelukwensen. STIL PROTEST TEGEN RUSSISCHE GRUWELEN IN HONGARIJE. Als blijk van rouw, als uiting van medeleven met het Hongaarse volk en als fel protest tegen het optreden van de Russen in Hongarije, heeft het leven in Nederland donderdag van drie minuten voar twaalf tot twaalf uur volkomen stil gelegen. - Deze foto laat zien hoe in Amsterdam de plechtige stilte werd betracht bij het Nationaal Monument op de Dam. Ouderavond openbare lagere school Ellemeet Amerikaanse Jeugd Rode Kruis schonk jeugdlectuur Dezer dagen werd vanwege de o l.-school een ouderavond gehou den in het schoolgebouw. De aan wezigen werden welkom geheten door de voorzitter der oudercom missie, de heer J. J. Elenbaas, die een speciaal welkomstwoord sprak tot wnd. burgemeester J. M. Dale bout, de gemeentesekretaris L. F. van Wijck en ds. A. van den Ban. Het hoofd der school, de heer A. C. de Jonge, sprak de hoop uit dat het voor de laatste keer is dat men de ouderavond moet houden in de noodschool. De verwachting dat de school in september gereed zou zijn is helaas niet uitgekomen. Het schoolreisje naar Rotterdam is bij zonder geslaagd, alleen is er een tekort van f 76,08. Besloten werd volgend jaar wederom een school reisje te organiseren. Ten aanzien van de verstrekking van school- melk neemt men voorlopig een af wachtende houding aan. Ook de schoolsportdag op 4 juli mag goed geslaagd heten. Door de leerlingen werden mooie prijzen behaald. De kinderpostzegelactie heeft een be drag opgebracht van f 105. Tijdens de rondvraag kwam de St. Nico- laasviering ter sprake. Besloten werd binnenkort hiervoor geld op te halen. Tijdens de pauze bestond gelegenheid het werk van de leer lingen te bezichtigen. Na de pauze werden door dokter Simons en mej. A. C. Houtman, resp. voorzitter en sekretaresse van de afd. Westelijk Schouwen van het Nederlandse Rode Kruis, prach tige boeken voor de jeugd aangebo den, welke geschonken zijn door het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis. Spr. deden tevens 'n beroep op de aanwezigen om de lijstcollecte voor de Hongaarse vluchtelingen een succes te doen worden. Enkele aan wezigen gaven zich spontaan op om deze lijstcollecte te verzorgen. De heer A. C. de Jonge en de wnd. burgemeester dankten dokter Ingezonden mededeling ^A ST. PHILIPSLAND Algemene vergadering Groene Kruis-vereniging Donderdagavond werd in hotel „De Druiventros" alhier een alge mene vergadering gehouden van de afd. St. Philipsland van het Groene Kruis. De voorzitter, de heer L. J. van Nieuwenhuijzen, betreurde in zijn openingswoord de geringe op komst voor deze vergadering. Spr. herinnerde er aan dat de officiële opening van het Groene- Kruisgebouw in september jl. een feit is geworden. Het gebouw en de zusterswoning zijn nu eigendom der vereniging. De dependance van het Groene Kruis in de Anna Ja- cobapolder zal waarschijnlijk zomer 1957 geopend worden. Van het bad huis te St. Philipsland wordt een dankbaar gebruik gemaakt. In zijn jaarverslag memoreerde de sekretaris het oorlogsgebeuren in Egypte en Hongarije. De vereni ging telt 566 leden. Aan de gehou den E.H.B.O.-cursus namen 20 cur sisten deel. Het financieel jaarverslag liet een batig saldo zien van f7.078,04. De bezittingen op 31 december 1955 bedroegen f 18.799,98. In zijn verslag over zuigelingen zorg deelde dr. H. Menger mede dat de zittingen voor het konsultatie- bureau sinds januari 1956 in het nieuwe wijkgebouw werden gehou den. Er werden 21 zittingen gehou den, 34 baby's ingeschreven en 384 konsulten gegeven. Ook is men reeds bezig met het kleuterbureau. Als leden van de financiële commissie werden benoemd de he ren M. Lindhout, P. de Kok en P. L. Bolier, uit de Anna Jacobapol- der. Als leden van de notulencom- missie werden aangewezen de he ren A. Mol en P. Wagemaker. Op de begroting van 1956 werd een tekort geraamd van f 8.725,88. Bij de bestuursverkiezing had de preriodieke aftreding plaats van de penningmeester de heer A. I. Cla- rïsse, welke bij akklamatie werd herkozen. Rondvraag In antwoord op een vraag van de h'eer de Raat antwoordde de voor zitter dat het bestuur zich beraden heeft over een auto voor de wijk verpleegster, maar dat het bestuur het af te leggen rayon te klein acht. De voorzitter sprak de hoop uit dat in de toekomst de vergaderin gen wat beter bezocht worden. Ver volgens deed de voorzitter nog en- Simons voor de overhandiging der mooie boeken. Tevens zegden zij hun volle medewerking toe voor de collecte. De heer Hack vertoonde hierna zijn bekende mooie serie kleuren dia's over de duinstreek. De verto ning en de daarbij gehouden cau serie viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. Het hoofd der school richtte aan het slot een bijzonder woord van dank tot de heer Hack. kele mededelingen. De wijkver pleegster gaat in januari de ge meente verlaten en ook hijzelf gaat binnenkort uit de gemeente. Hij bracht daarom dank aan de leden voor de prettige samenwerking. In zijn dankwoord zei de vice- voorzitter, burgemeester L. J. de Jonge, de aktiviteit van de voorzit ter meermalen bewonderd te heb ben. Na de huishoudelijke vergadering werden nog enkele films vertoond over „Het bestaan en het leven van de Groene Kruisverenigingen" en over het leven van planten en vo gels. Verkeer en vervoer verontrust over hogere benzineprijs Het voorstel van de minister van Financiën om het bijzondere in voerrecht op benzine zodanig te verhogen, dat de verkoopprijs 45 cent per liter wordt, heeft in krin gen van verkeer en vervoer zeer grote verontrusting verwekt. Naar het zich laat aanzien, zul len enige organisaties zich met grote stelligheid tegen deze voor genomen prijsverhoging keren. Verhoging van de benzineprijs, zo stelt men, betekent zonder meer een aanzienlijke verhoging van de exploitatiekosten van automobie len en in hef bijzonder ook van bedrijfsautomobielen, zoals vracht auto's, autobussen, huurauto's (ta xi's). Deze verhoogde kosten zullen onherroepelijk tot uitdrukking moe ten komen in de vervoersprijzen. Financiën en Economie Postcheque- en girodienst in 1955 De grote bedrijvigheid in het ver slagjaar 1955 heeft zich bij de post cheque- en girodienst weerspiegeld in een grote activiteit van de reke ninghouders. Het aantal boekingen steeg met 7.6 tot 230 miljoen. De beperking van het aantal nieuwe rekeninghouders heeft een remmende invloed gehad op de uit breiding van het verkeer. De toeneming van het aantal nieuwe rekeningen bleef beperkt tot slechts 16.500 of ruim 2.6 van het aantal postrekeningen per einde 1954. Het gemiddeld aantal boekingen per boekingsdag beliep 837.000 te gen 795.000 in 1954. De geldelijke omzet steeg met 11 tot 110 miljard gulden. TONEEL EN FILM BIOSCOOP HOTEL BOM Haamstede In bioscoop hotel Bom gaat he denavond „Pas opval niet", een humoristische film met Dean Martin en Jerry Lewis. Het is de vermakelijke geschiedenis van Ho ney Talk, die zijn hart aan de paar densport heeft verpand. Honey ver liest echter steeds meer geld en ve len bezitten schuldbekentenissen van hem. Erger wordt het als een berucht gangster deze schuldbeken tenissen opkoopt. Honey kan hem niet betalen en om zijn leven te redden wordt hij gedwongen zijn schuldeiser „een dienst" te bewij zen. Vele verwikkelingen zijn hier van het gevolg, maar ook hier: eind goed, al goed. ZIERIKZEE Statuten Hengelsportvereniging „Ooster-Schelde" koninklijk goedgekeurd Tien procent netto-kasgeld voor Hongarije •Vrijdagavond vergaderde de Hen gelsportver. „Ooster-Schelde" in hotel „Concordia" alhier. De voorzitter, dhr. P. Vermont, deeld emede dat de vereniging bij Koninklijk Besluit van 18 oktober 1956 de koninklijke goedkeuring op haar statuten en huishoudelijk re glement verkregen heeft. De ver eniging mag zich in een gestage groei verheugen, het ledental steeg tot 97 betalende leden. Hoewel de vangsten dit jaar matig genoemd moeten worden,'heeft de animo er niet onder te lijden gehad. Het vis water van de vereniging, de kreken bij Ouwerkerk, zijn dit jaar goed bevist. De jaarverslagen van de sekre taris, penningmeester en wedstrijd leider toonden aan dat de vereni ging leeft en gezond is. Met algemene stemmen werd de wedstrijdleider, de heer C. J. Ber- man, herkozen. Er bleek groot ver trouwen in zijn leiding. Het voor stel uit de vergadering 10 procent van de netto-kasgelden, t.w. f 25, aan het Rode Kruis te schenken voor hulp aan Hongarije, had ieders instemming. Tijdens de rondvraag werd de voorzitter niet toegestaan af te treden ten gunste van een jonger persoon. Hieruit blijkt bet vertrou wen dat hij bij de leden heeft. De vereniging verkoos onder zijn lei ding verder te werken. De hoofdprijs van het jaar werd gewonnen door de heer C. P. van der Werve (een zeewerpmolen). De prijs gesteld op de zwaarste vis werd gewonnen door de heer M. Heijboer (beker). FEUILLETON Oorspronkelijke roman door HENK VAN HEESWIJK Die morgen moet hij met Joop, zijn knecht, op karwei. Hij heeft de aanleg van de elektriciteit voor een heel blok nieuwe woningen aan de Rijksweg gekregen en Joop kan niet alles alleen. Per slot van re kening verstaat hij het vak net zo goed en samen doe je twee keer zoveel. Nu de opruimingstij d voor bij is, kan Ans het best alleen af in de winkel. En als het nodig is, kan Greet altijd nog bijspringen. Doch wanneer hij 's avonds be hoorlijk moe thuis komt, krijgt hij de schrik van zijn leven. Want bo ven het verbouwde pand, waarin twee en twintig jaar De Graaf met zijn herenmode-artikelen zaken deed, prijkt nu in geweldig grote neon-letters „Radiolux". De werk lieden zijn juist aan het proefbran- den en bekijken het resultaat met voldoening. Een deel van de straat is geheel verlicht door de mooie reclame-letters. Tom staat met open mond te kij ken. Wat zullen we nu hebben? RadioluxHij herinnert zich, dat hij in Utrecht ook een zaak in ra dio's en elektrische artikelen ge zien heeft met zo'n naam. Dat be tekent dus, dat er een tweede ra diozaak in het dorp komt. En kon- kurrent dus. Hij zet zijn fiets tegen de muur en gaat naar de overkant, waar de beide werklieden nog steeds met welgevallen staan te kijken naar de schitterende letters. „Komt hier een radiozaak?" in formeert hij. Een van de mannen knikt. „Ja, meneer. En dat is niet prettig voor U", voegt hij er aan toe, de over buurman herkennende. Op de laatste opmerking gaat Tom niet in, maar hij vraagt ver der: „Wie is het, die hier begint?" De mannen halen hun schouders op. „Dat weten wij niet, meneer. We werken in opdracht van de aannemer". „Wie is die aannemer?" „De firma Vos, meneer, uit de stad. Ik weet niet of U 'm kent Nee, Tom kent de firma Vos niet. In gedachten verzonken loopt hij weer naar de overkant, neemt zijn fiets en gaat via het gangetje naast de winkel naar achter. Via de werkplaats loopt hij naar de win kel, waar Ans juist gereed is met het opmaken der winkelkas. „O, meneer, hebt U gezien wat voor zaak er aan de overkant komt?" Tom knikt. „Ik heb het gezien: een konkurrent. Daarom waren ze er zo geheimzinnig mee". „Maar dat is toch erg, meneer. „Kom, kom, dat lijkt erger dan het is. Wij hebben ten slotte een gevestigde zaak, die hier al jaren is. Die nieuwe moet er nog inko men en dat zal in een dorp als het onze heus niet meevallen". „Jawel, maar het zal u toch klan ten kosten Tom had zich alwber een beetje hersteld van de schok. Hij lacht en klopt het meisje vaderlijk op de schouder. „Och, dat zal zo'n vaart niet lopen. Hoewelnatuurlijk wordt het vechten". „Wie zou het zijn?" „In ieder geval niemand uit ons dorp. Dat kunnen we wel aanne men. Het is een firma uit de stad, die het huis opgeknapt heeft. En zelfs die lui, die vandaag de letters op de gevel geplaatst hebben, we ten het niet". „Of ze houden zich van de dom me „Mogelijk, maar dat denk ik niet. Ze hebben verteld, dat ze voor een aannemersfirma uit de stad wer ken. Vos of zo". „Eerlijk gezegd, vind ik het niet fair ,om een zaak in dezelfde bran che te beginnen, recht tegenover een zaak, die er al jaren is". „Och, in een dorp als het onze is dat nog niet voorgekomen. Maar in de stad zie je dat zo vaak. Of twee dezelfde zaken naast elkaar. Kom, we moeten ons er maar niet te veel van aantrekken. Gewoon doorgaan met ademhalen, dan blijf je ook in leven. Ans schoot in een lach. „Ja, na tuurlijk. Stel je voor". „Kas in orde?" „Ja, meneer. Ik heb alles al in het kantoor gelegd". „Mooi, dan afmars naar huis. Het is nota bene al over half zeven. Vandaag of morgen krijg ik het nog aan de stok met je vader en moe der, dat ik je te lang houd". „Nou, dat loopt wel los. Enfin, dan ga ik maar. Goedenavond, meneer". „Dag Ans". Op straat keek het meisje met een schuin oog naar de helle letters maar toen één der werklieden wat tegen haar zei, stapte ze vlug op haar fiets en reed de straat uit. „Ontplof, kerel", dacht ze bloed dorstig. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5