NOG GEEN INSTEMMING VAN EGYPTE MET LEGERING V.N.-TROEPEN Rotterdam duldt geen railvervoer R.T.M. STAD EN PROVINCIE „Mijn reis met het vorstelijk paar naar de West" van18 BILT LAATSTE NIEUWS Raad van Eikerzee besluit tot invoering van straatbelasting Tegenspraak van Burns Onderhandelingen over toelating hoofdmacht Generaal Burns, de bevelhebber van het politieleger der Verenigde Naties, heeft zondag in Jeruzalem verklaard, dat Egypte nog niet heeft ingestemd met legering van V.N.-troepen in het gebied van het Suezkanaal. Wel heeft Egypte ingestemd met toelating van V.N.-waarnemers' tot de zone van het Suezkanaal. Over toelating van de hoofdmacht van het internationale politieleger wordt nog onderhandeld, zo zei Burns. Hij verklaarde voorts niet te we ten, of de Egyptische strijdkrachten uit het gebied van Sinai zouden blijven. Op de vraag of de V.N.-troepen zouden helpen bij het vrijmaken van het Suezkanaal, antwoordde Burns: „dat is mijn werk niet". De eenheden voor het politieleger zullen in Napels blijven tot een re geling met Egypte bereikt is. Generaal Burns verwacht over twee of drie dagen naar New York te vertrekken. De generaal zei voorts, dat voor zover hij op dit ogenblik wist, de V.N.-politiemacht in een kamp aan de westelijke oever van het Suez kanaal, tussen Kantara en Ismailia, geconcentreerd en georganiseerd zou worden. Persconferentie van generaal Burns Generaal Burns gaf zondagmid dag in het Koning David-hotel in Jeruzalem een persconferentie om een einde te maken aan een stroom van tegenstrijdige verklaringen, die hem sedert zijn terugkeer uit Cairo waren toegeschreven. Hü wilde niet ingaan op poli tieke kwesties. „De Ver. Naties z\jn als een regering", zei hü, „ik ben slechts een militair die zijn bevelen krügt". Daarna zei hij: „De onderhande lingen over de samenstelling van het politieleger en de plaatsen waar het gelegerd zal worden, zijn nog niet voltooid". Op vragen naar aanleiding van een verklaring van zaterdag, toen hij zei dat de politietroepen niet de gehele kanaalzone zouden bezetten,' antwoordde Burns: „Ik dacht aan de verklaring van secretaris-gene raal Hammarskjoeld, dat de strijd macht haar actie zou beginnen aan het Suezkanaal en zich van daar uit in de richting van de Israëlisch- Egyptische bestandslijn zou bewe gen". Verder deelde Burns mede, dat thans reeds drie bataljons en hulp- In antwoord op aan b en w. ge stelde vragen naar aanleiding van een ontsporing van een stoomtram van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij aan de Dordtsestraat- weg, merkt het college op, dat nu andermaal is gebleken, dat het rail- vervoer van de R.T.M. binnen de stedelijke bebouwing niet langer kan worden geduld. De ergerlijke verwaarlozing van de baan bete kent een voortdurende bedreiging niet alleen voor de veiligheid van de passagiers, maar ook voor het verkeer in de stad. B. en w. menen, dat hier niet an ders dan van een zorgwekkende situatie kan worden gesproken en dat de R.T.M.-sporen zo spoedig mogelijk uit de stad moeten wor den verwijderd. Slechts radicale maatregelen zijn hier op hun plaats. B. en w. hebben zich jn deze geest met een brief tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend en daarin deze bewindsman dringend verzocht die maatregelen te willen treffen, welke tot een spoedige op heffing van deze niet te verant woorden situatie zullen leiden. eenheden beschikbaar zijn voor de politiemacht, waarvan de sterkte nog moet worden vastgesteld. Tien waarnemers, die zondag uit Jeruzalem naar Egypte zijn ver trokken, zullen te Cairo en Port Said worden gestationeerd, aldus Burns. Op de vraag of president Nasser voorwaarden heeft gesteld voor de legering van troepen van de Ver. Naties in zijn land, antwoordde Burns: „Er is geen reden te geloven dat moeilijkheden niet kunnen wor den opgelost". ZIERIKZEE Verkiezing hoofdingelanden Waterschap Schouwen Bij de op 8 november gehouden verkiezing van twee hoofdingelan den van het waterschap „Schou wen" voor de gebouwde eigendom werd in de vakature P. Verbeek ge kozen de heer P. Verbeek. Deze be haalde 75 stemmen. Verder verkre gen de heren: J. J. Stols^ 2 stem men; mr. K. A. Keuning, 2 st.; P. Heering, 1 st.; W. P. L. Bakker, 1 St.; mr. C. J. B. du Croo, 1 stem. In de vakature-J. W. van den Doel, die zitting had tot 1 novem ber 1958, werd door niemand de volstrekte meerderheid behaald, zo dat herstemming noodzakelijk is. De uitslag was hier: J. J. Stols, 40 stemmen; mr. K. A. Keuning, 31 St.; mr. C. J. B. du Croo, 5 st.; J. Roggeband, 3 stP. Heering, 1 st.; L. de Oude, 1 st.; C. O. J. Hendrikse 1 stem. Rectificatie Als noodzakelijke aanvulling op het verslag in ons nummer van donderdag j.l. van de nieuw ge opende kapperszaak van de heer A. W. Biesen aan de Appelmarkt alhier, dient nog vermeld te wor den dat de stoffering verzorgd is door firma J. M. Tuinman te Zie- rikzee. Ouderavond en tentoon-^ stelling Beatrixschool Woensdag 14 november a.s. wordt vanwege de Beatrixschool voor in dividueel onderwijs voor Schou- wen-Duiveland, een ouderavond belegd in het „Huis van Nassau". Enkele films zullen worden ver toond en in de pauze bestaat ge legenheid tot bezichtiging van het werk der leerlingen. De in het „Huis van Nassau" ingerichte ten toonstelling van werk der leerlin gen is voor iedere belangstellende opengesteld donderdag 15 novem ber van 2 tot 5 30 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur. Benoeming Rijkswaterstaat Bij Koninklijk Besluit is, te re kenen van 1 september 1956, de in genieur 1ste klasse van de Rijks waterstaat ir. J. J. Elzerman, be noemd tot hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat in vaste dienst, ter standplaats Zierikzee. Eerste kinderpostzegel verkocht •In een geheel venieuwde en aan trekkelijke stand in de hal van het Zierikzeese postkantoor verkocht hedenochtend om negen uur loco burgemeester A. M. den Boer, bij ontstentenis van burgemeester mr. Dijckmeester, de eerste kinderpost zegel. Hiermede werd een begin gemaakt aan de verkoop van de be kende zegels waarvan de baten ten goede komen aan de misdeelde jeugd. De zegels zijn in het bekende tentje te verkrijgen gedurende deze week, de St. Nicolaasweek en de Kerstweek. Ditmaal kan men er ook briefkaarten verkrijgen, daar bereids voor de verkoop toestem- Interessante causerie voor vrouwenbonden van St. Philipsland Vrijdagavond was voor beide plaatselijke vrouwenbonden, de C. B.P.B. en de N.C.V.B., het ogenblik aangebroken waarnaar reeds enkele weken reikhalzend was uitgezien. Vooral het bestuur stond min of meer onder hoogspanning, daar veel voorbereidend werk was ver zet en teleurstellingen niet waren uitgebleven. Hoe meer evenwel het aanvangsuur naderde, des te meer steeg het enthousiasme, daar velen blijk van hun belangstelling gaven. De bijeenkomst werd gehouden in de Ger. kerk, waar mevr. Vogelaar- Hanse, presidente der C.B.P.B., een welkomstwoord sprak. De heer Hoek hield vervolgens een causerie met lichtbeelden over „Mijn reis met het Vorstelijk Paar naar de West". Voordat met de vertoning van de lichtbeelden werd begonnen gaf de heer Hoek nog een korte toe lichting. Hij memoreerde de storm achtige toejuichingen die het Ko ninklijk Paar te beurt vielen tijdens hun reis. De bevolking daar weet meer van ons land dan wij van het hunne. Dat is beschamend. Hoe had de band met Ned. Oost-Indië niet bestendigd kunnen worden, als we er meer van gekend hadden. Hier na schetste hij de ligging en enkele bijzonderheden van de Nederlandse Antillen. De liefde en aanhankelijkheid welke ten toon werd gespreid, was werkelijk aandoenlijk. De alom ontvangen hulde zal ook voor de Koningin onvergetelijk zijn. Door dit bezoek aan de West werd de band met het Oranjehuis weer ver sterkt. Tijdens de pauze werd een kol- lekte gehouden, waarvan de netto opbrengst ten goede kwam aan de radio-actie: Operatie Goed zo. Deze kollekte bracht het mooie bedrag op van f 130, welk bedrag aan de heer Hoek werd overhandigd De heer Hoek sloot deze vergadering met dankgebed, waarna staande het le en 6e couplet van het Wil helmus werd gezongen. De president-commissaris van de N.V. Drukkerij v.h. Lakenman Ochtman, de heer S. R. F. H. Ochtman, heeft vorige week donderdagmiddag door het overhalen van een handle de heimachine in werking gezet, waar mede de eerste paal voor de nieuw te bouwen drukkerij de grond inging op het terrein aan het Jannewekken. De heistelling, fier getooid met de vaderlandse driekleur, stond hoog tegen de stralende herfst hemel, toen het blok neerviel op de eerste paal voor het nieuwe bedrijfspand, dat hier gaat ver rijzen. Ingezonden mededeling DE NIEUWSTE, MODERNSTE, STOFZUIGER UJON-RX* gemakken voorzien /ƒ145.. véél beter véél goedkoper ming is ontvangen. Een bezoekje is alleszins de moeite waard. Graag voldoen wij dan ook aan het ver zoek tot opwekking voor een be zoek aan de kinderpostzegelstand, in één van bovengenoemde weken. BURGH Sportvereniging „Burgh" organiseert bazar De sportvereniging „Burgh" gaat op 30 november en 1 december in de grote zaal van hotel „Het wapen van Burgh" een bazar organiseren, waarvan een gedeelte van de netto opbrengst bestemd zal worden voor de naar hier komende Hongaren, teneinde deze aan speelmateriaal te kunnen helpen, zodra daaraan be hoefte is. Het is te hopen, dat deze bazar, die op wel. zeer korte termijn georganiseerd wordt, zal slagen, ge zien het mooie doel dat hiermee be oogd wordt. *t, HAAMSTEDE Aan de technische hogeschool te Delft is geslaagd voor het pro- paedeutisch examen scheepsbouw kundig ingenieur de heer M. F. van Sluijs alhier. RENESSE Bejaardensociëteit Ook in Renesse zal. dezer dagen een zg. bejaardensociëteit worden geopend, welke met ingang van woensdag 14 november om de twee weken in het dorpshuis zal worden gehouden. De bedoeling is, dat die bejaarden, die daartoe de behoefte gevoelen, hier de middag zullen kunnen doorbrengen in ontspan ning, gezelligheid en onderling con tact. Het initiatief hiertoe is uitge gaan van de diaconie der Herv. ge meente. De toegang is echter vrij voor ieder, ongeacht de kerkelijke gezindte. De verwachting is, dat een en ander mettertijd zeker zal blijken in een behoefte te voorzien. Geslaagde toneel voorstelling „Animato" Zaterdagavond bracht de Rotter damse toneelvereniging „Animato" (met bezieling) voor een praktisch geheel gevulde zaal van het dorps huis het toneelspel in drie bedrij ven van mr. J. H. Penning „De 'Zondaar" voor het voetlicht. In zijn openingswoord zei de heer Lemsom dat bij het eerste optreden in Re- nesse (en buiten Rotterdam) van de gedachte was uitgegaan een goed Nederlands stuk te spelen. Laten wij hier direkt aan toevoegen dat het gezelschap hiermede volledig in zijn opzet is geslaagd. Van het be gin tot aan het eind wisten de to nelisten, die met bezieling en over gave dit leerzame en sterke stuk op de planken brachten, de aanwezi gen te boeien. Dat de talrijke aan wezigen volledig met het gebodene meeleefden moge. blijken uit het feit dat het gehele stuk onder een voelbare stilte kon worden opge voerd. Zonder ook maar een der medespelers iets te kort te willen doen, willen wij hier toch de naam noemen van de regisseur, die te vens de moeilijke hoofdrol van Tom Rijers Sr. vertolkte, de heer Jan Broersen. De toneelverenig. „Ani mato" kan in zijn geheel op een prima geslaagde avond terugzien, waarbij het bij een weder optreden in Renesse zeker niet aan belang stelling zal ontbreken. Zij nog ver meld dat dit de eerste maal was dat een toneelstuk in het dorpshuis werd opgevoerd. ELKERZEE Loop der bevolking over ok tober. Ingekomen: 5. Cornelia Vaane uit Vlissingen; 22. Jan de Jonge uit Usquert. Vertrokken: 16, M. Jonker naar Middelburg. ELLEMEET Loop der bevolking over ok tober. Vertrokken: 5. J. A. Kenters sr. naar Rotterdam; 30. J. Bil en gezin naar Renesse. BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over oktober 1956. Geboren: Ronald Frits, z. van M. J. Lievense en S. E. de Feiter; Ja- koba Jannetje Kornelia, d. van J. Duinhouwer en J. de Vlieger. Gehuwd: Adriaan Thijsse en Ca- thalina W. van Ast te Brouwers haven. Ingekomen: C. D. van Ham en ge zin uit Axel; ds. C. Groot uit Wor- mer; W. J. v. d. Weele-Verwijs uit Burgh; C. de Boer en echtg. uit Rotterdam; D. v. d. Hoek en echtg. uit Zwartewaal; C. B. Ringelberg uit Haarlemmermeer. Vertrokken: C. W. Thijsse-van Ast naar Haamstede; H. v. d. Doel en gezin naar Haamstede. ZONNEMAIRE Manufacturenzaak heropend Vrijdagmiddag had alhier de ope ning plaats van de naar de eisen van de tijd ingerichte manufactu renzaak van de heer B. S. Hanse. Wnd.-burgemeester H. J. Roelvink knipte het oranje-lint door, waar mede het nieuwe pand verzegeld was. Hij was de eerste die vervol gens de winkel binnentrad, ge volgd door wethouder de Rijke, de eigenaar, velen uit de gemeente en firmanten uit Zierikzee. Burge meester Roelvink herdacht met en kele woorden hoe op deze plaats de vorige oude zaak thans is herscha pen in een keurige winkel. Voor een groot deel is dit te danken aan de gemeentenaren en dhr. Hanse, die hiertoe altijd druk in de weer was. Spr. sprak de hoop uit dat het de eigenaar beschoren mag zijn nog lang deze zaak te bedienen. Het in terieur was herschapen in een bloe menzee. Na de officiële opening bracht de heer Hanse dank aan God, aan burgemeester Roelvink en de verdere aanwezigen. Er werd een druk gebruik gemaakt van de volgende receptie en de verdere dag werden drukke zaken gedaan. V/AT mr oi 'v Plaatselijk mist Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking met plaatselijk mist; geen regen van betekenis; zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost; iets kouder. 13 nov. Zon op 7.58, onder 16.54. Maan op 14.32, onder 2.18. Volle maan: 18 november te 7.44. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 13 nov. 11.07 v.m. 23.56 n.m. BROUWERSHAVEN: 13 nov. 10.54 v.m. 23.27 n.m. Springtij: 20 november. Doodtij: 12 en 27 november. HET WEEKOVERZICHT Gedurende het weekeinde stond het weer in Nederland onder in vloed van een zwak storingsgebied dat zich langzaam over de Noordzee naar het oosten verplaatste. Het veroorzaakte veel bewolking en op de meeste plaatsen enige regen. Het wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die zich maan dagmorgen over de Britse eilanden en de Noordzee naar het zuidoosten uitbreidde. In midden- en noord-Scandina- vië is de luchtdruk geleidelijk ge daald, onder invloed van een de pressie boven Rusland, welke ver gezeld van uitgebreide sneeuwval in noordwestelijke richting trekt. In geheel Rusland komt matige tot strenge vorst voor. Het vorstgebied strekt zich ook uit tot over oost- Polen. Op de oceaan bevindt zich een krachtig hogedrukgebied tussen Ierland en de Azoren. Langs de noordwestflank hiervan bewegen storingen in de richting van IJs land. Zij zijn echter momenteel niet bijzonder actief en zullen zich maar langzaam verder naar het oosten uitbreiden. Het weer in onze omgeving zal tot dinsdagavond bepaald worden door de reeds genoemde rug van hoge luchtdruk, waarbij er weinig wind zal zijn en opklaringen zullen voorkomen, tijdens welke zich in de nacht echter opnieuw op vele plaatsen mist zal vormen en de temperaturen enige daling onder gaan. De regenkansen zijn gering. Egypte accoord met legering V.N.-troepen De Egyptische ministerraad heeft zich akkoord verklaard met de aan wezigheid van een internationale politiemacht op Egyptisch grondge bied, mits er hierdoor op geen en kele wijze afbreuk wordt gedaan aan de Egyptische soevereiniteit, aldus heeft radio-Cairo vanochtend (maandag) gemeld. De ministers waren zondagavond onder voorzitterschap van presi dent Nasser gedurende twee uur en een kwartier bijeen geweest. Aangedrongen wordt op elektrificatie niet-aangesloten panden De raad van Eikerzee kwam woensdagmorgen in openbare ver gadering bijeen onder voorzitter schap van wethouder C. Padmos, wnd. burgemeester. Afwezig waren de leden J. F. van den Bout en S. van Eenennaam. Besloten wordt niet toe te treden als buitengewoon lid van de K.N. A.C. De bijdrage aan het water schap Schouwen voor het onder houd der wegen zal voorlop.g wor den bestendigd. Aan de gemeente Middelburg zal voor de cursus voor opleiding van kleuterleidster voor het openbaar onderwijs een sub sidie pet leerling worden verstrekt. Op voorstel van b. en w. wordt afwijzend beschikt op een verzoek van de Z.V.U. om een subsidie van f 27,te verlenen voor een in februari 1957 te houden opera-uit voering. De raad besluit tot vaststelling van de gewijzigde nieuwe gemeen schappelijke regeling tot het op richten en instandhouden van een school voor buitengewoon lager on derwijs op Schouwen-Duiveland. Aan het verzoek van de commissie van beheer van genoemde school om voor de bouwfase I der nieuwe school een bedrag van f 0,67 per inwoner te reserveren op de ge meentebegroting, zal worden, vol daan. Op voorstel van b. en w. wordt besloten deel te nemen aan de „Stichting werkplaats Schouwen- Duiveland" te Zierikzee. Als ver tegenwoordiger der gemeente in het bestuur der stichting wordt aan gewezen wethouder C. Padmos, wnd. burgemeester. Een straatbelaatlng G.S. verzoeken te willen bevor deren, dat per 1 januari 1957 een straatbelasting wordt ingevoerd. De heffingspercentages zullen zich richten naar de kadastrale op brengst en wel 6 voor de ge bouwde en 3 voor de onge bouwde eigendommen. De heer de Vrieze vraagt of er een mogelijk heid is om de invoering der straat belasting nog enige tijd uit te stel len, nu verschillende percelen nog een slechte uitbaning hebben op de wegen. Weth. Gaanderse dringt er op aan, dat de gemeente dan ook een spoedige elektrificatie zal be vorderen van de niet-aangesloten panden. De voorzitter antwoordt, dat, nu de gemeente is aangewezen op een subjectieve verhoging der algemene uitkering uit het ge meentefonds, zij wel genoodzaakt is om éen straatbelasting in te voeren. Het voorstel van b. en w. om per 1 januari 1957 een straat- belasting in te voeren, wordt aan genomen met de stem van de heer de Vrieze tegen. Haven Kloosternol Ten aanzien van de haven Kloos ternol worden vastgesteld de door b. en w. van Duivendijke aange boden begrotingen voor 1955 en 1956, alsmede een eerste wijziging voor 1956. Op voorstel van b. en w. besluit de raad tot verkoop binnen het we- deropbouwplan van de volgende percelen bouwgrond: 500 m- van sectie A 1069 aan de Coöp. Boeren leenbank „Eikerzee" te Eikerzee; 452 m2 van sectie A 1069 aan D. Hage te Nieuwerkerk. De voorzitter legt aan de raad over het plan voor het bouwen van een woning ten behoeve van de secretaris. De raad gaat hiermee akkoord en besluit de aanbesteding bij uitnodiging te doen geschieden. De raad besluit overeenkomstig art. 80 der L.O -wet 1920 het nieu we schoolgebouw met terrein over te dragen aan de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van een school m.d. Bijbel te Scharen- dijke. Overeenkomstig art. 72 der L.O.- wet 1920 besluit de raad aan het schoolbestuur gelden beschikbaar te stellen voor uitbreiding van het aantal kapstokken in de school. Besloten wordt vervolgens hel slopen van de oude schuur op de hoek van de Platteweg voor het afkomend materiaal te gunnen aan J. C. Berrevoets te Zierikzee. In de rondvraag vestigt de heer Viergever de aandacht op de over last welke de tuinen van 2 wonin gen aan de Julianastraal hebben van het regenwater. De voorzitter zegde toe dat nagegaan zal worden op welke wijze verbetering kan worden aangebracht. In antwoord op een vraag van de heer Dorreman deelt de voorzitter mede dat de Platteweg is stukge reden door een aannemer. Hij zal zich met deze in verbinding stellen voor herstel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2