Dr Drees inTweedeKamerover onderdrukkers van Hongarije Kadar zoekt steun voor zijn regering DE ZIERIKZEESCHE COURANT Felle verwijten voor Wagenaar en gevolg Gesprek met Nagy, hervormingen aangekondigd voor ker.nisqeving I t' MAANDAG 12 NOVEMBER 1956 ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruilbetaling I 3,90, per week 30 cenl. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Bijltjesdag in Nederland werd voorkomen Tijdens de beantwoording van de opmerkingen in de Tweede Kamer, welke gemaakt zyn ovcr de gebeurtenissen in Hongarye en de situatie in het Midden-Oosten, heeft de minister-president, minister van Buiten landse Zaken ad-interim, dr. Drees, een rede uitgesproken. Minister Drees zei onder meer:|: Allen hebben een duidelijk ver schil gezien tussen wat gebeurd is in het Midden-Oosten en Hongarije. Over de ontwikkeling in het Mid den-Oosten maakt de regering zich grote zorg. Het is h.i. goed dat de V.N. zich er mee bezig houden. Het zou onjuist zijn zich los te maken van wat er aan vooraf is gegaan. Vandaar dat de Nederlandse ver tegenwoordiger in de Assemblee der V.N. zich aan enkele - niet alle - stemmingen heeft onthouden. De minister-president gaat de voorafgaande gebeurtenissen na. Het is z.i. niet onbegrijpelijk dat Israël het gevoel kreeg dat het ge leidelijk geworgd werd. De minister-president is van oor deel, dat van noodweer van Israël kan worden gesproken. Gestreefd moet worden naar een construc tieve oplossing, waardoor een duur zame vrede gewaarborgd kan wor den. Z.i. had geweld moeten wor den vermeden. De regering ver heugt zich over het besluit een in ternationale politiemacht in te stel len. Nederland zou daaraan hebben deelgenomen als het was uitge nodigd. Het is noodzakelijk, dat de inter nationale politiemacht er is om de vrede te bewaren en een duurzame vrede te waarborgen. De heer Wagenaar heeft wel een zeer eenzijdig beeld van de situatie gegeven. Hij heeft niet laten blijken, dat hij er over verheugd zou zijn als een internationale politiemacht naar Hongarije* werd gezonden. De communistische partijleiding heeft in uitzicht gesteld, dat zij niet meer zo snel zou afgaan op wat van Russische zijde wordt gedaan na hetgeen er van Stalin is geble ken. De, vrijheidsstrijders worden nu weer* fascisten genoemd. De heer Wagenaar heeft geen woord gezegd over de afschuwelijke behandeling der Hongaarse delegatie die bij de Russen kwam spreken en gearres teerd werd. Men zal ver in de ge schiedenis moeten teruggaan om een daad van zulke laagheid te vin den. Ongetwijfeld zijn er van de kant der opstandelingen wreedheden be gaan. Dat getuigt van de diepe haat tegen het communistische bewind. In ons land is een bijltjesdag voorkomen, omdat er maatregelen waren genomen. Was dat niet ge beurd, dan zouden er ook hier ex cessen zijn voorgekomen. De minister-president merkt op, dat weleer in 1848 Hongarije ge teisterd werd door de beulsknech- Nederlandse margarine voor Hongaarse vluchtelingen De Bond van Nederlandse Mar garinefabrikanten, waarbij achttien margarineproducenten zijn aange sloten, heeft besloten om 30 000 kilo margarine beschikbaar te stel len voor Hongaarse vluchtelingen. De zending zal medio deze week met een convooi van het Ne derlandse Rode Kruis naar Wenen worden gestuurd, waar het zal worden overgedragen aan het In ternationale Rode Kruis. ten van de Czaar, nu door de beuls knechten van het bolsjewisme. (Luid applaus van de kanten der Kamerleden en de volle tribunes). Dr. Drees acht het droevig dat een man als Wagenaar, die zich te gen de Duitsers zo moedig weerde, goedkeurt wat er geschiedt onder communistische terreur. Hij beantwoordt vervolgens noi enige vragen, die in het debat zijn gesteld. Hij deelt mede, dat er een interdepartementale commissie voor de hulpverlening aan Honga rije werkzaam is. Er is in ons land een ontzaglijke hulpvaardigheid, constateert spr. De aanbiedingen voor huisvesting hebben veelal betrekking op kin deren, maar een goede oplossing zal z.i. worden bereikt voor het on derbrengen van andere vluchtelin gen. Dr. Drees staat niet op het stand punt, dat de diplomatieke betrek kingen moeten worden verbroken, met het oog op de belangen der Ne derlanders in Hongarije lijkt hem dat niet gewenst. In de NAVO zal de kwestie der diplomatieke en handelsbetrekkingen nader moeten worden besproken. Tenslotte merkt spr. op, dat de gebeurtenissen der laatste weken hebben bewezen van hoe grote be tekenis het is als de vrije volkeren van het Westen hauw verbonden zijn en eensgezind optreden. EEN MILJOEN DOLLAR VOOR HONGARIJE De Amerikaanse gedelegeex-de bij de Verenigde Naties, James Wads- wor-th, heeft bekendgemaakt, dat de Amerikaanse regering een miljoen dollar ter beschikking stelt van secretaris-generaal Hammarskjoeld ten behoeve van Hongaarse vluch telingen. Jeugdkrant ten bate van Hongarije „Niet kapot gooien maar doen wat mogelijk is de mensén te hel pen". Dat is de strekking van een krant, die, vooreerst in een oplage van 80.000 exemplaren, binnenkort dcor en voor de Nedeidandse jeugd zat worden verspreid en waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de slachtoffers van de strijd in Hongarije. Zoals reeds gemeld, is het initiatief hiertoe uitgegaan van de Amsterdamse Jeugdraad. Het is thans overgenomen door enkele landelijke oi-ganisaties, namelijk de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, de Politieke Jongeren Contactraad, de Nederlandse Jongerenraad voor de Europëse Beweging en de Ne- dei'lands Gereformeerde Jeugdraad. De Hongaarse premier, Janos Kadar, heeft zondag besprekingen ge voerd met zyn voorganger Imre Nagy, in een wanhopige poging om alsnog steun van de .bevolking voor zyn regering te krygen, zo meldt de speciale correspondent van Reuter, Farquhar, uit Boedapest. Nagy werd de vorige week zondag met behulp van het Russische leger verdreven, 24 uur nadat hy een coalitieregering met een liberaal program had gevormd. Premier Kadar heeft zondag in een radiorede een aantal hervor mingen aangekondigd, die ook op het program van de regering-Nagy stonden. De hervormingen omvatten: in voering van Kossuths embleem op de nationale vlag, uitroeping van de 15e maart tot een nationale feestdag ter herdenking van de op stand van 1848, instelling van een speciale volkspolitie ter vervanging van de geheime politie, vrije talen keuze voor de studenten, vermin dering van het aantal hoge commu nistische autoriteiten door vermin dering van het aantal ministeries en regeringsbureaus. Kadar beloofde, dat de fouten van het verleden niet herhaald zouden worden. Over het resultaat van de be sprekingen tussen Kadar en Nagy is niets bekend. Naar aanleiding van de redevoering, die Kadar zon dag gehouden heeft, nam men aan dat Nagy geweigerd heeft met Ka dar samen te werken. Laatstge noemde zei, dat Nagy's zwakheid „een ernstige politieke zonde is, die Britten en Egyptenaren slaags bij El Cap Britse en Egyptische troepen heb ben elkaar in de nacht van zondag op maandag in het gebied van El Cap, 40 km ten zuiden van Port Said, met mitrailleurs beschoten. De Egyptenaren openden het vuur op parachutisten, die zich hadden ingegraven in het uiterste zuiden van het door de Britten veroverde gebied. Drie uur lang beantwoord den de valschermspringer-s het vuur niet. Toen de Britten met hun mi trailleurs de Egyptenaren onder vuur namen, hielden laatstgenoem den na een uur met de beschieting op. Actie tegen Britse en Franse schepen in Indonesië duurt voort De actie van de havenarbeiders in geheel Indonesië tegen Britse en Franse schepen heeft ernstige in vloed op het verschepen van la dingen, bestemd voor Engelse en Franse havens, aldus wordt in scheepvaartkringen in Djakarta vernomen. Men verklaarde, dat niet in alle havens in de archipel de boycot actie op dezelfde wijze verloopt. In de meeste havens krijgen Britse en Franse schepen assistentie bij het binnenlopen, doch in Tandjong Priok (Djakarta) en Soerabaja werd hulp van sleepboten bij het vertrek geweigerd. In verscheidene havens weigeren arbeiders Britse schepen te laden, ongeacht de bestemming. In andere havens weigeren zij ladingen te be handelen, die voor Britse en Franse havens zijn bestemd, ongeacht de nationaliteit van het schip. de weg heeft geopend voor contra revolutionairen, ofschoon dit stellig niet zijn (Nagy's) bedoeling was". Over de bevoorrading van Boe dapest zei Kadar nog in zijn radio toespraak, dat de toestand ernstig is. Er zijn. geen grondstoffen meer. Vooral aan steenkool en benzine is groot gebrek. Nederlanders uit Boedapest in Wenen aangekomen Naar van de zyde van het mini sterie van Buitenlandse Zaken in den Haag vernomen wordt, zijn zondag elf Nederlanders veilig uit Boedapest in Wenen aangekomen. Het zyn de journalisten Baljon, prof. Greiteman, Eerdmans, Sand- berg, Hofland (met echtgenote) en van Sprang en vier particulieren. Onder de particulieren, die zon dag uit Boedapest in Wenen zijn aangekomen, bevinden zich de heer Wichers van de K.L.M. en echt genote en mej. Gerrits. De naam van de vierde particulièr is nog niet bekend. MALETER ONTSNAPT? Hongaarse vluchtelingen, die zon dag in het Oostenrijkse grens- plr-atsje Klingenbach zijn aangeko men, hebben meegedeeld, dat ge neraal Pal Maleter,' bij genaamd „de held van Boedapest", zaterdag uit Russische gevangenschap is ont snapt en zich bij een groep opstan delingen heeft gevoegd. Maleter was minister van defensie in het laatste kabinet van Nagy. II.M. de Kouiiigin in ons land terug Zaterdagavond omstreeks zes uur is H.M. de Koningin per vliegtuig op Soesterbei'g aangekomen. Z.K.H. de Prins der Nederlanden was ter ontvangst op het vliegveld aan wezig. H.M. de Koningin is, zoals be kend is, enige weken met vakantie geweest in Taormina op Sicilië. Radioberichtgeving inzake Hongaarse vluchtelingen De in het nationaal comité hulp verlening Hongaarse volk te Am sterdam en de Nederlandse federa tie voor vluchtelingenhulp in Den Haag samenwerkende hulpoi-gani- saties, zullen - dank zij de mede- werking van de radio-omroep-ver- enigingen - in de week van 12 tot 17 november de gelegenheid krij gen, informaties aangaande hulp verlening aan de Hongaarse vluch telingen via de radio door te ge ven. Deze mededelingen worden uitgezonden over Hilversum II tus sen 18.15 en 18.20 uur, en over Hil versum I tussen 19.15 en 19 20 uui*, telkens aansluitend aan de nieuws berichten. Washington over Hongaarse opstand In een zondag gepubliceerd ver slag van het Amerikaanse voor lichtingsbureau te Washington, worden economische en culturele factoren aangeduid die zouden heb ben bijgedragen tot het ontketenen van de anti-communistische op stand in Hongarije en tot de pa triottische demonstraties in Polen. „Uit de ervaring in het verleden is gebleken, dat de volkeren die het economische kolonialisme van de Sow jet-Unie moeten verduren," gebrek lijden en beroofd worden. De verhoogde produktie wordt af- roomd en geëxporteerd", aldus het verslag, waarin voorts wordt ge zegd dat de culturele overheersing van de Sowjet-Unie hand in hand gaat met de uitsluiting door de Russen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's DE TOESTAND Hevige gevechten Er zyn zondag hevige gevechten uitgebroken in de provincie Gyoer, in het bijzonder langs de hoofdweg van Boedapest naar Oostenrijk, al dus heef radio-Boedapest zondag avond gemeld. In de provincie Vac ten noorden van Boedapest vernielden opstan delingen verbindingen en hielden zij auto's en treinen met levens middelen voor de hoofdstad aan, aldus deze zender. Volgens uit Boedapest ontvangen berichten zouden arbeiders van één van de grote fabrieken op het eiland Csepel bij Boedapest, veer tien Sowjet-tanks in de brand heb ben gestoken, door ze door middel van* brandslangen met benzine te bespuiten. Verder zou zondag te Dunapen- tele (Sztalinvaros) Pees en Ujpest, een voorstad van Boedapest, nog hevig zijn gestreden. IN HONGARIJE in provincie Gyoer Radio-Boedapest meldde zondag avond, dat er zondag is gestreden op het Calvijnplein in het centrum van Boedapest. Verder deelde de zender mee, dat voedseltransporten naar de hoofdstad in het vervolg onder militair geleide zullen plaats vinden. DE OLIEVOORZIENING VAN EUROPA Olie-aanvoer vermindert met 50 door blokkering Suezkanaal Volgens deskundigen zal er een kloof van minstens drie weken te overbruggen zijn, alvorens- de olie uit het Nabye Oosten, die thans in de Golf van Perzië wordt geladen, in Europa aankomt. Enige hulp kan worden verwacht van de dollarolie die uit de Verenigde Staten en Ve nezuela aan Europa wordt gele verd. Daar de reis over de Atlan tische Oceaan tien a veertien dagen duurt, zal er echter enige tyd moe ten verlopen, alvorens deze aan voer bydraagt tot verlichting van de voorzicningsmocilyklieden. De sluiting van het Suezkanaal en de vernieling van de pompsta tions der Iraq Petroleum Company in Syrië, beïnvloedt rechtstreeks 90 van de Europese olie-invoer. Alleen de buisleiding van de Aramco naar Sidon in de Libanon vervoert op het ogenblik nog olie naar de Middellandse Zee. Welis waar mag de Aramco geen olie aan Engeland of Frankrijk meer leve ren, maar een gedeelte van haar le veranties aan andere landen in Europa kan worden uitgebreid, hetgeen indirect Engeland en Frankrijk ten goede kan komen. Laat men dus de aanvoer door de buisleiding van de Aramco buiten beschouwing, dan blijkt, dat alle olie uit het Nabije Oosten voor En geland en continentaal Europa in de Perzische Golf moet worden ge laden. Wegens de langere route i-ond Kaap de Goede Hoop schatten des kundigen, dat dit een verminde ring van 40 50 procent van de Engelse en Europese olieaanvoer uit het Nabije Oosten zal beteke nen gedui-ende de periode, die be nodigd is om het Suezkanaal weer open te stellen en de buisleiding van de Iraq Petroleum Company te herstellen. EISENHOWER NIET NAAR ZWITSERLAND President Eisenhower heeft een boodschap aan de Zwitserse rege- ring gezonden, waarin hij zegt, dat de Amerikaanse regering onder de huidige omstandigheden liever de behandeling van de huidige inter nationale crises in de Verenigde Naties wil voortzetten dan hiervoor een conferentie beleggen van re geringsleiders van de V.S., de Sow jet-Unie, Engeland, Frankrijk en India, zoals door Zwitserland is voorgesteld. Denen en Nederlanders zullen Suezkanaal vrijmaken De Verenigde Naties hebben de werkzaamheden tot opruiming van de obstakels in het Suezkanaal op gedragen aan L. Smit Co's in ternationale sleepdienst te Rotter dam en aan A/S. cm Z. Svitzers Bjergnings-Enterprise te Kopen hagen, zo wordt vernomen van L. Smit Co. L. Smit Co's intei-nationale sleepdienst zal haar deel van de werkzaamheden uitvoeren tezamen met haar dochteronderneming W. A. van den Tak's bergingsbedrijf N.V. te Rotterdam. De Nederlandse en Deense fir ma's zullen in nauwe samenwer king handelen en als eerste stap zal een groep bergingsdeskundigen, be staande uit drie Nederlanders en drie Denen zich in V.N.-verband naar Egypte begeven, teneinde de situatie op te nemen en zich een indruk te vormen welk matex-ieel en personeel nodig zal blijken te zijn voor de opruimingswerkzaam heden. Waar liefde in een gezin heerst, is ook eendracht en vertrouwen. Artsen willen naar j\ u0 Hongarije Vijf artsen - twee Britten, tw4ec Australiërs en een Deen - hebban"' maandag in een brief aan het Ert gelse blad „The Daily Telegraplj". een voorstel gedaan om medische hulp aan Hongarije te verstrekken. Zij willen dat ai-tsen uit de gehele, wereld samenwerken om een gi-opt aantal medische teams via de hulp van het Internationale Rode Kruis per valschei-m in Hongai-ije te kun- c nen neerlaten.-Deze vijf ax-tsen heb ben zich als vrijwilliger voor deze-- actie aangeboden. i Durgcm. De Israëlische buit Israël heeft in de woestijn van 1 Sinai voor een 180 miljoen gulden waarde aan oorlogsmaterieel buit gemaakt, aldus is van gezagheb bende zijde te Tel Aviv meege deeld. Hieronder was zeven duizend ton munitie, ruim honderd tanks in goede of te herstellen staat, deels van Russische en deels van Tsje chische makelij, ruim duizend mi litaire voertuigen, een tweehonderd stukken artillerie en een volledige mobiele radarpost van het modern ste type. Spaanse treiler vergaan Een vissersboot heeft nabij Vigo, noordwest-Spanje, de lijken van drie opvarenden van de Spaanse treiler „Ave Del Mar" opgevist, die vrijdag met 29 man aan boord uit Vigo was vertrokken. Aangenomen wordt, dat de treiler met man en muis is vergaan. De bevolking van Nederland Volgens opgave van het C.B.S. bedroeg het aantal inwoners van Nederland op 1 oktober jl. 10.924.121 In de eerste 9 maanden van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken 68.035 (v.j. 66.617), het aantal le vend geborenen 176.881 (v.j. 174.776) en het aantal overledenen 63.659 (v.j. 60.838). Het aantal immigranten heeft in de eerste 9 maanden van dit jaar 36.645 bedragen tegen 38.265 in de overeenkomstige periode van 1955, terwijl het aantal emigranten 46.220 bedroeg tegen 43.087 in de eerste 9 maanden van 1955. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MAASTRICHT. De 73-jarige me- vrouw van Leeuwen is bij het over steken op het Koningin Emmaplein te Maastricht overreden door een gemeente-autobus. Zij overleed tij dens de overbrenging naar het zie kenhuis. VOORST. De zesjarige Theo M. is in de Vecht-Terwolde (gemeente Voorst) onder een landbouwtrekker geraakt en overreden. De jongen is overleden. DEVENTER. De voorzitter van de afdeling Deventer van de Commu nistische Partij Nedeiiand, de heer M. Ditzel, tevens voorzitter van de door hem geleide gemeenteraads fractie van de C.P.N., heeft zijn lidmaatschap van de C.P.N. opge zegd en zijn functie als gemeente raadslid neergelegd. De heer Ditzel was voor de C.P.N. lid van de raad sedert de bevrijding. 's-GRAVENHAGE. Het ligt in het voornemen van H.M. de Konin gin, de uitvoering van het Neder landse ballet onder leiding van So- nia Gaskell op 12 november a.s. bij te wonen. Deze uitvoering wordt gegeven in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te 's-Gi"a- venhage. Aanvankelijk zouden de baten ten goede komen aan het re validatiecentrum voor Nederlandse blinden. De Stichting het Neder landse Blindenwezen heeft even wel besloten, de opbrengst van de ze avond ter beschikking te stellen van het Nationaal Comité Hulpver lening Hongaarse volk, waarvan, zoals bekend, H.M. de Koningin het beschermvrouweschap op zich heeft genomen. AMSTERDAM. In het O.L.V.- gasthuis in Amsterdam is de 52- jarige havenarbeider C. G. Bank uit Amsterdam overleden, die met een zware hoofdwond daarin was opgenomen. De heer B. had bij het lossen van piekijzer uit een schip aan de Oostelijke Handelskade een stuk ijzer, dat bij het overhijsen was losgeschoten, op het hoofd ge kregen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1