Onderwijs aan de „Beatrix'-school een zegen voor Schouwen-Duiveland WESTELIJKE GROTE DRIE BIJEEN OVER HET MIDDEN-OOSTEN? Eerste paal geheid voor nieuwe drukkerij N.V. v/h Lakenman Ochtman «OK WIJ ZZSZ prima bekledingsstoffen Gebr. THIEN Speciale zorg voor het kind Te weinig bekendheid met het b.L-onderwijs (Van onze redakteur) Onbewust leeft bjj velen (helaas nog) de gedachte, dat de kinderen op de „Beatrix"-school „maar zo'n beetje spelen" of slechts zyn onder worpen aan een veredeld soort kleuteronderwijs, aangepast aan de omstandigheden. Het is maar goed die gedachte als volmaakt bezijden de waarheid snel overboord te gooien. Het B.L. onderwijs, zoals het wordt gedoceerd aan de intussen op uitbreiding wachtende „Beatrix"- school, is van een verfijnde specialisering, direct gericht op het indi viduele kind en het bewonderenswaardige is, dat het goede resultaten afwerpt ook. Gedurende een gesprek met het volijverige personeel van de school, onder welke het hoofd de heer G. H. Rosink, waaraan verbonden een bezichtiging van het werk van de hier schoolgaande jeugd, hebben wij ons van deze resultaten kunnen overtuigen. Wij moeten het eerlijk bekennen, dat zij iedere verwachting overtroffen. Ook de leerling van de Beatrix- school heeft zijn eigen doorgaans keurig verzorgde cahiers, al zijn er in de resultaten vanzelfsprekend verschillen. Daar zijn de tekenin gen en de frappante resultaten van het vak handenarbeid, dat op deze school een enorm belangrijke plaats inneemt. Vooral voor de motorisch gestoorde kinderen - wier intellec tuele vermogens in het bijzonder beperkt zijn - wordt door deze vorm van onderwijs de mogelijkheid ge schapen dat zij nu - en vooral ook straks - toekomen aan scheppende arbeid. Het is begrijpelijk dat hier door (hoe moeilijk de docent het er vaak ook mee heeft) het kind steeds sterker het gevoel krijgt te ontstij gen aan eigen onmacht en het tien voudig herhaalde: „Dat heb ik zelf gemaakt", zoals een leerling het van pure vreugde uitriep in de bus die hem naar Schouwen terug bracht, wijzend op „zijn eigen" deurmat, is een triomf van dit soort onderwijs. En dit geval geeft de leerling wat hij heeft, daarbij ge leid door mensen, die weten dat tien of twintig woorden kunnen le zen geen grote waarde heeft, maar wel dat de straks groot wordende jongeman in staat is eigen handen te gebruiken. Blijft het kind op de „gewone" school, dan wordt het een slungel tussen veel kleinere kinde ren, krijgt zijn storing steeds com plexer vormen en mislukt de toch aanwezige persoonlijkheid in een milieu, dat wel goed wil, maar doorgaans fout handelt. De leerlingen Vanzelfsprekend zijn ook op de Beatrixschool niet alle kinderen van dezelfde intellectuele begaafd heid. Als eerste is daar het moeilijk lerende kind, dat door een veel di rectere benadering dan op de la gere school, komt tot een sterkere en betere ontwikkeling van zijn gaven en persoonlijkheid. Ideaal voor dit kind is later een (eigen) vakscholing, de omstandigheden waarvoor op Schouwen-Duiveland helaas nog niet gunstig zijn. Elders (Rotterdam bv.) wordt hieraan reeds alle aandacht besteed. Het motorisch gestoorde kind met be perkt leervermogen is eveneens aangewezen op het b.l.o., waar het rijp wordt gemaakt voor de be schuttende werkplaats. Vooral in een specialisering van werkzaam heden kan zo'n kind als 't ware la ter een volwaardige arbeidspres tatie leveren, soms zelfs uitstijgend boven die van een veel meer be gaafd kind. Dit zijn de goede kan ten van een beperking, waarop de buitenwereld feitelijk nimmer let. Wie het werk op een b l.o.-school wil schetsen, moet bedenken dat de resultaten kunnen worden bereikt doordat de leerkracht zijn pupillen ziet als aparte persoonlijkheden, die dan ook een aparte behandeling vragen en krijgen Daarbij aange past is de leermethode, in samen hang met leermaterialen, die ver bluffen door vindingrijkheid. Het moeilijk lerende kind krijgt onderwijs in de vakken lezen, schrijven, rekenen, Ned. taal, ken nis der natuur, zingen, gymnastiek en handenarbeid. Deze vakken zijn verplicht gesteld. Aanvullend voor de meisjes is het huishoudonder- wijs (kookonderricht) en tuinarbeid. De verdeling wat de percentages betreft bedraagt: 60 pet. intellectu eel onderwijs, 40 pet. handvaardig heid. De motorisch gestoorde kin deren krijgen (verplicht) les in ken nis der natuur, zingen, tekenen en gymnastiek en handwerken. Een voudig huishoudonderwijs (maar hoe geraffineerd van opzet, met ge schreven receptjes, uitgeknipte ad vertenties en een trits van „hulp middeltjes") voor de meisjes is ook hier van groot belang. De docent behaalt zijn resultaten met een we tenschappelijk uitgedachte metho diek, waarbij hij eigen inzicht en ervaring voegt. Een der belangrijk ste kanten van het onderwijs is de leerling te gewennen aan regelma tige arbeid. Voor later is belangrijk de zg. na zorg, die het moeilijk lerende kind reeds elders krijgt. De commissie voor buitenlandse zaken van de Franse Nationale ver gadering heeft er donderdag bjj de Franse regering op aangedrongen het initiatief te nemen tot een con ferentie op het hoogste niveau van Groot-Brittannië, de Ver. 'Staten en Frankrijk. Volgens de commissie is een der gelijke conferentie van groot be lang als voorbereiding voor een grotere conferentie over regeling van de problemen in het Midden- Oosten. De desbetreffende motie werd met negen-en-twintig tegen nul stemmen bij tien onthoudingen (de communisten) aangenomen. Terugkeer H.M. de Koningin Naar vernomen wordt zal H.M. Koningin Juliana aanstaande zater dag per vliegtuig van haar vakan tieverblijf op Sicilië naar Neder land terugkeren. Het Noorse passagiersvlieg tuig dat sedert woensdag op een vlucht van Trondheim naar Oslo werd vermist, is terecht. Het heeft in de bergen van midden-Noor- wegen een noodlanding moeten ma ken. Tien van de twaalf inzittenden hebben het ongeluk overleefd- De Amerikaanse luchtmacht heeft in de loop van de laatste twee jaren bij vliegtuigongelukken 1125 piloten en 1600 machines verloren. Dezelfde ongelukken hebben voorts de dood geëist van 61 burgers, van wie 47 door ongelukken met straal vliegtuigen. Zwitserse sportwereld vertoornd over Russische methodes De verbittering in Zwitserland over de Russische handelingen in Hongarije, heeft niet alleen tot ge volg dat de uitzending van de Zwitserse Olympische ploeg aan een zijden draadje hangt, maar in de sportkringen wil men ook de reeds vastgestelde wedstrijden te gen Tsjecho-Slowakije en oost- Duitsland annuleren. De raad van beheer van het over dekte stadion in Ziirich heeft be sloten de ijshockeywedstrijd van Zürich tegen de Tsjechische ploeg op zaterdag a.s. niet door te laten gaan. Voorts heeft de Oostzwitserse tafeltennisbond er bij de nationale bond op aangedrongen de landen- wedstrijd oost Duitsland-Zwitser- land op 24 november, af te gelas ten. De Oostzwitserse tafeltennis bond is van mening dat sportcon- tact met landen, die het Sowjet- Russische machtssysteem als hun eigen systeem erkennen, verbroken dient te worden. DJAKARTA. Volgens in Djakarta ontvangen berichten is een Neder landse onderwijzeres, mevrouw F. Kolmus, zondagavond in haar huis in Pangkalpinang op Bangka ver moord. Mevr. Kolmus, een weduwe van 59 jaar oud, werd in haar slaapkamer aangetroffen Zij was met messteken om het leven ge bracht. 's-GRAVENHAGE. Op de Vail- lantlaan in Den Haag, is nabij het kruispunt met de Hoef kade, een oude man, die voor een bus van de H.T.M. de rijweg overstak, door de bus gegrepen. Het slachtoffer, de 79-jarige K. A. F., is kort na aan komst in het ziekenhuis aan de Zuidwal overleden. Een tentoonstelling Bij het bezichtigen van het werk viel op, hoe belangrijk het directe ervaringsfeit is voor het motorisch gestoorde kind. De ogenblikkelijk gewekte belangstelling openbaart zich in het werk. Zo zijn er veel tekeningen van draglines. Hoe kan het anders Bij de handenarbeid voor jongens is vooral de houtbe werking belangrijk Een keur van werkstukken is gereed gekomen en binnenkort zullen deze op een ten toonstelling zijn te zien, tegelijk met ander werk van de leerlingen. In één der lokalen staat een aqua rium en met veel genoegen zorgen de jongelui zelf voor de levende in houd van de bak. Bij het huishoud onderwijs voor de meisjes doet vooral de eigen winkel dienst. Het kind immers moet zich straks zelf in de winkel kunnen helpen. Met het handwerkonderwijs worden aardige resultaten bereikt. Natuur lijk zullen op de tentoonstelling hiervan eveneens voorbeelden te zien zijn. Flanelbord, constructiebouwdo zen, puzzles, inlegdozen e.d. vor men verder vaak gebruikte hulp middelen om ook het motorisch gestoorde kind zoveel mogelijk te leren, middels zintuigelijke oefe ningen, die van groot belang zijn. Het werk van de laatste groep kin deren treffen we in de lokalen van het Burgerweeshuis, waarmede de school zich nog altijd moet behel pen. Boodschappentassen, cocos- matten, hout- en leerwerk, zelf ge breide shawls en mutsen en talrijke andere door de leerlingen zelf ver vaardigde werkstukken, liggen hier gereed en door deze „arbeids- therapie" krijgt het kind zijn eigen houvast in het leven, dat zo bijzon der belangrijk is voor een geestes gesteldheid, wie het aan stabiliteit uiteraard doorgaans ontbreekt Wie zich gaat verdiepen in het werk op de Beatrixschool, ontdekt enkele onderwijsfacetten, die voe ren tot de conclusie, dat ook het geestelijk wat minder bedeelde kind hier aan zijn trekken komt. En dat betekent niets minder dan een zegen voor Schouwen-Duive land. KERKNIEUWS BOODSCHAP WERELDRAAD VAN KERKEN De voorzitter en de vice-voorzit- ter van het centrale comité van de Wereldraad van Kerken hebben met de secretaris-generaal van deze organisatie, dr. W. A. Visser 't Hooft, een verklaring uitgegeven ten aanzien van Hongarije. Hierin zeggen zij het volgende: „De Christenen in de gehele wereld zijn ten diepste geschokt en ontzet over de tragische ommekeer, die het Hongaarse volk te lijden heeft, dat zo duidelijk zijn verlan gen naar vrijheid en onafhankelijk heid in het nationale en het kerke lijke leven te kennen had gegeven De voorzitter, de vice-voorzitter en de secretaris-generaal herinneren de kerken, die lid zijn van de Raad er aan, dat bepaalde passages in de oproep tot kerken en regeringen, die uitging van de assemblee te Evanston direct betrekking hebben op de huidige situatie Zij wijzen in het bijzonder op de uitspraak, dat vrees en verdenking niet door eerbied en vertrouwen kunnen worden vervangen indien machtige naties niet het juk afwentelen, dat andere naties en volkeren nu belet om in vrijheid hun eigen regering en vorm van samenleving te be palen. Wij dringen er bij de kerken, die deel uitmaken van de Raad, op aan hiernaar te blijven streven. Zoals ook te Evanston werd verklaard, moeten de christenen aan de zijde staan van allen, die in de strijd voor de vrijheid, pijn en beproe ving lijden. De eenheid van deze gemeenschap zal onverbroken blijven, wat er ook moge gebeuren en zij zal ook tot uitdrukking komen in het gebed voor het Hongaarse volk in het uur der beproeving en voor de kerken, die getuigen van onze gekruisigde en opgestane Heer". SPORT VOETBAL K.N.V.B. Burgh III-Zierikzee IV Zaterdagmiddag speelt Zierikzee IV uit tegen Burgh III en komt uit met: Adr. Peute d.; W. Kramer en A. de Vlieger a.; A. Tromper, Kl. Dokter en Iz. Verton m.; P. Wan- sink, J. Haringman, J. van Hese, C. Verwest en L. Hilleman v. Op papier is dit zeker geen zwak elf tal en als alle spelers opkomen en zich ten volle geven, kan misschien één winstpunt meegebracht worden Bedrijf komt tegenover het Jannewckken Op het terrein aan het Janne- wekken, in de hoek gevormd tussen Touwbaan en Driekoningenlaan, heeft de president-commissaris van de N.V. drukkerij v/h Lakenman Ochtman, de heer S. R. H. F. Ocht man, donderdagmiddag symbolisch de eerste paal geheid voor de nieuwe drukkerij, die hier zal worden ge bouwd. Onder de aanwezigen be vonden zich o.m. de directeur van de Centrale Dienst de heer A. J. Argelo en de directeur van de Kon. Zeelandia N.V. de heer M. Doele- man H.Jzn. Een heldere lucht koepelde over het bouwterrein, toen de mede-di recteur, de heer R. A. Huneman, de aanwezigen verwelkomde. Spr. zag het fraaie najaarsweer als een symbool voor de voorspoedige bouw van dit nieuwe zakenpand. Nadat de heer Ochtman de stoom hamer in beweging had gezet, die met dreunend geweld het heiblok op de eerste paal deed neerkomen, sprak de president-commissaris over het verheugend feit, dat wij temidden van de gebeurtenissen waarvan de wereld siddert op zijn grondvesten, toch ook weer gecon fronteerd worden met andere din gen. Spr. zag de dag als een be langrijke in de lange geschiedenis van de N.V. drukkerij v/h Laken man Ochtman en sprak zijn vreugde uit over het begin van de bouw. Spr. wees op de vele moei lijkheden die moesten worden over wonnen voordat met de bouw een aanvang kon worden gemaakt en dankte inzonderheid de heren Doe- leman en Coumou voor het aan de dag gelegde élan bij het maken van de plannen. Spr. meende dat stellig ook de heer J. Catshoek - reeds bijna 60 jaar aan de zaak ver bonden - deze dag met voldoening zal beleven. Het oude gebouw vol doet niet meer aan redelijk te stel len eisen, aldus de heer Ochtman, die tenslotte de hoop uitsprak dat het begin van dit begin" zal mogen strekken tot groei en bloei van de drukkerij. Naar wij vernemen kan het nieuwe pand - ernstige stremmin gen voorbehouden - omstreeks sep tember 1957 gereed zijn. President Elsenhower heeft woensdag in een boodschap aan premier David Ben-Goerlon van Israël aangedrongen op aanvaar ding van de resolutie der V.N., waarin terugtrekking der Israë lische strijdkrachten van Egyptisch gebied wordt gevraagd. Mededeling In verband met de bijzondere ge beurtenissen - die uiteraard veel ruimte hebben opgeëist - zijn en kele arikelen. verslagen en recen sies tot het nummer van heden be waard gebleven. Wij maken onze lezers daarvoor onze excuses. Ingezonden mededeling Avontuur in Abessijnse leeuwenkuil Bij een bezoek dat de leeuwentem mer Seeth bracht aan Ethiopië, had men juist tn de hoofdstad Addis Abeba een vijfentwintigtal levend gevangen Abessijnse leeuwen in een diepe kuil bijeengebracht. Keizer Menelik vroeg aan Seeth of hij dacht er in te zullen slagen een van de gevangen inheemse dieren te temmen. Seeth meende van wel en in tegenwoordigheid van de kei zer en zijn gevolg begaf hij zich naar de leeuwenkuil en daalde er onmiddellijk in af. Ieder verwachtte niet anders, of de wilde dieren, die nog nooit een blanke hadden ge zien, zouden zich op hem werpen en hem verscheuren, maar Ongelofelijk maar waar, is dit verhaal dat u kunt lezen in het circusalbum „De bonte droom van het circus". Een boeiende en afwis selende geschiedenis met talloze pentekeningen, vele prachtige kleu renplaten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. van Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f 2,50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboter- leverancier of rechtstreeks bestel len per brief of briefkaart bij Kan toor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per orqgaande toegezonden on der rembours. Vermeld vooral dui delijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ont vangt u gratis voor rijksboter- merken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag! ZIERIKZEE Bazar ten bate van Tesselschade „Arbeid Adelt" in Nutskleuterschool Plaatselijke afdeling vervaardigde handwerken Zaterdag a.s. wordt in de Nuts kleuterschool te Zierikzee de jaar lijkse bazar gehouden van Tessel schade - Arbeid Adelt. Deze verenigingen, sinds 1954 sa mengesmolten, hadden oorspronke lijk ten doel dames in de gelegen heid te stellen door het vervaar digen van fijne handwerken mede in haar onderhoud te voorzien. Oak thans nog telt ons land vele „werksters", die handwerken ver vaardigen, die in verschillende de póts verkocht worden. De werk sters krijgen hiertoe de materialen en opdrachten van de depót-com missie, die ook de vergoeding vast stelt. De vervaardigde handwerken moeten aan de hoogste eisen vol doen, zodat alles wat uit de ver schillende depóts komt ook werke lijk bijzonder fijn en smaakvol is. De verschillende plaatselijke af delingen organiseren jaarlijks een bazar, waardoor deze handwerken ook in plaatsen waar geen depóts gevestigd zijn, verkocht kunnen worden. In Zierikzee houdt men deze bazar telkenjare vóór St. Ni- colaas, zodat men gelegenheid krijgt aparte cadeautjes voor de a.s. feestdagen te kopen en daarmede de landelijke werksters te helpen. Naast het bovenomschreven doel stelt de vereniging ook gelden be schikbaar voor studerende jonge dames. De plaatselijke afdelingen doen voor haar kandidaten al het mogelijke om haar in de studiekos ten tegemoet te komen en krijgen daarbij hulp van andere afdelingen en van het landelijk Betsy Perk- fonds, dat door de Ver. Tessel- Een volk was stil Nederland herdacht de ge beurtenissen in Hongarije met drie minuten stilte. Drie minuten voor twaalf uur stond practisch overal het openbare leven stil. Treinen, trams, auto's en weggebrui kers stopten. In de bedrij ven waren machines stil ge zet. Om een en ander zo gelijktijdig mogelijk te doen geschieden luisterde men van tevoren naar het tijdsein van telefoondiensten of via de luidspreker of zijn auto radio naar de aankondiging in het radioprogramma. Ver keersagenten in de grote ste den legden het verkeer stil. In Den Haag ging de straat verlichting aan. In enkele plaatsen had men bijzondere maatregelen genomen. In Rotterdam werden de drie minuten aangekondigd door de sirenes van de B.B. Hoe wel men ook in de haveneta blissementen de drie minu ten stilte betrachtte was het uiteraard niet mogelijk de varende schepen stil te leg gen. Ook alle telexverbindin gen van het ANP, nationaal zowel als internationaal, wa ren tijdelijk stopgezet. schade in 't leven is geroepen. Dit jaar hebben de leden van de plaatselijke afdeling handwerken vervaardigd om op de dag van de bazar te worden verloot. Het doel van deze loterij is de kosten van de bazar te bestrijden en de plaat selijke kas te versterken om hier mede haar eigen kandidaten beter te kunnen helpen. Wij wekken onze lezeressen op, de bazar van zaterdag a.s. té be zoeken. Zij krijgen daar gelegen heid bijzonder fraaie handwerken te kopen of te bestellen. ZIERIKZEE Opening telefooncentrale Wij vernemen dat het nieuwe gebouw, waarin de telefooncentrale voor de automatisering op Schou wen-Duiveland is gevestigd, op dinsdag 20 november a.s. officieel in gebruik zal worden genomen. Ingezonden mededeling repareren en Appelmarkt tel. 10, Zierikzee AANBESTEDINGEN Kantoor- en magazijnruimten gemeente-gasfabriek ZIERIKZEE. Gistermiddag werd in hotel „Van Oppen" alhier door architect L. H. A. de Jonge, in op dracht van de gemeente-gasfabriek openbaar aanbesteed: het bouwen van kantoor- en magazijnruimten op een terrein gelegen aan de Scheepstimmerdijk te Zierikzee, kadastraal bekend onder no. 816, sectie F. Er waren negen biljetten inge komen. De inschrijvingen waren als volgt: C. J. Schot, Zierikzee f 83.500; P. B. van Velthoven, Zie rikzee f 94.000; C. A. van Velt hoven, Zierikzee f 96.000; L. Tiele- man, Nieuwerkerk f 97.250; J. L. v. d. Houten, Zierikzee f 105.900; Firma J. W. Suikerbuik, Breda f 110.500; S. P. Wijsman, Zierikzee f 107.600; Fa. Gebrs. Luyten, Breda f 110.700. De gunning werd aangehouden. De begroting werd niet bekendge maakt „DE GOUDSCHATTEN VAN BAGDAD" 46. Met een tevreden grijns kijkt Casimir neer op de bewusteloze Kalief. „Het kaartspelletje om de goudschatten van Bagdad is nog niet voor ons verloren, Selim", zegt hij tot zijn knecht. „Ik geloof zelfs dat troefaas hier aan onze voeten ligt!" Even later, als Casi mir de handen van Mansoer .met een stuk touw van het paarden tuig saamgebonden heeft, gaan de beide mannen op zoek naar een geschikte schuilplaats. De dwerg, die ondanks zijn misvormde ge stalte over grote kracht blijkt te beschikken, heeft het slappe lichaam van de Kalief op zijn rug gehesen. Via een rotspad komen zij in een dicht woud en na enige tijd vinden zij in een lage rots wand een donkere nis, waarin Selim de Kalief, op bevel van zijn meester, op de grond laat glijden. „Bewaak hem goed", beveelt Casimir de dwerg, terwijl hij hem het kromzwaard toereikt, „dan ga ik eens naar Barranca om polshoogte to nemen. Waarschijnlijk zal ik er zeer goede zaken doen, hahaha!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6