Cubaanse afgevaardigde Sovjet-Unie volgde politiek van uitroeiing DE ZIERIKZEESCHE COURANT Anji-Russische betogingen in West-Europa VRIJDAG 9 NOVEMBER 1958 No. 18052 113e Jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,90, per week 30 cent. Loss-* nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, dor derdr g en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per m tl. - iuccesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur lel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h, Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. TERUGTREKKING FRANS-BRITSE TROEPEN VERWACHT Militaire actie zou op instorten staan In vele kringen te Parijs gelooft men, dat de Franse en Britse strijd krachten in Egypte volgende week naar Cyprus zullen worden terug geroepen, ongeacht of de interna tionale politiemacht dan al ln staat zal zijn hun plaats ln te nemen of niet. In diplomatieke kringen Is men van oordeel, dat de Brits-Franse militaire actie ln de zone van het Suezkanaal en de gemeenschappe lijke politiek van de twee regerin gen op instorten staan. Minister Pineau verklaarde don derdag in de commissie van bui tenlandse zaken van de Nationale Vergadering, dat enige dagen gele den Russische militaire vliegtuigen van het modernste type Mig-17 in Syrië zijn geland. Pineau zei, dat deze toestellen waren aangekomen op hetzelfde ogenblik dat premier Boelganin zijn waarschuwing tot Israël richtte Ook deelde hij mee, dat Israëlische troepen op het schiereiland van Sinaï grote voor raden oorlogstuig van Russische makelij, waaronder nieuwe wapens hadden aangetroffen. Door deze verklaring uit een zo officiële bron is het geloof versterkt, dat de Brit se en de Franse regering onder de druk van bedreigingen gedwongen zijn geweest, hun plannen in de zóne van het Süezkanaal op te ge ven. Viermogcndhedenconferentie Officiële kringen menen, dat er binnenkort een nieuwe viermo- gendhedenconferentie zal worden gehouden om opnieuw te trachten tot een „modus vivendi" tussen de Sowjet-Unie en het westen te ko men. Boelganin schrijft Eisenhower Terugtrekking rode troepen uit Hongarjje is Sow jet-zaak Premier Nikolai Boelganin van de Sowjet-Unie heeft president Eisenhower meegedeeld, dat de „kwestie van de terugtrekking der Sowjet-troepen uit Hongarije, ge heel en al binnen de bevoegdheid van de Hongaarse en Sowjetrus- sische regeringen valt". Dit is donderdagavond door het Oostduitse persbureau A.D.N. on der aanhaling van het Sowjet-pers- bureau Tass meegedeeld. Boelganin antwoordde hiermee op een brief van Eisenhower van zondag j.l., waarin de president te rugtrekking der Sowjet-troepen uit Hongarije verzocht. ,Ik neem aan, dat u intussen ken nis hebt kunnen nemen van het program van de revolutionaire ar beiders- en boerenregering van Hongarije, door de regering mee gedeeld in een oproep tot de Hon gaarse bevolking". Dit program beantwoordt onge twijfeld de vragen, die u interes seren, aldus Boelganin. De Sowjet-regering zal zich hou den aan de beginselen, die haar leiden bij de betrekkingen met de andere socialistische staten, name lijk verdere versterking van de vriendschappelijke samenwerking, aldus de brief. Israël bereid Sinaï te ontruimen De Israëlische premier, David ffen-Goerlon, heeft meegedeeld, dat Israël bereid is zijn strijdkrachten uit het schiereiland Sinaï terug te trekken, nadat een internationale politicmacht in de Suezkanaalzone Is gelegerd. Ben-Goerlon kondigde dit vrijdagochtend vroeg via de radio aan. Hoewel Ben-Goerion niet met zo veel woorden gezegd heeft, dat ont ruiming van Sinaï ook ontruiming van het gebied van Gaza betekent, is men in diplomatieke kringen te Tel Aviv niettemin van gevoelen, dat de strook van Gaza in de voor genomen ontruiming is begrepen. In zijn antwoord van donderdag aan Eisenhower, aldus genoemde kringen, heeft Ben-Goerion te ken nen gegeven, dat Israël zich zal houden aan de resolutie der V.N., die voorziet in terugtrekking tot aan de wapenstilstandsgrens. Premier Mollet heeft woensdag, zo meent men, door zijn verklaring in de Nationale Vergadering, dat er nog steeds een eenheid van me ning en een nauwe samenwerking tussen Engeland en Frankrijk be staan, voorkomen, dat er in de Franse pers een stroom van verwij ten zou worden gericht tegen de Britse regering, welke een actie in het nabije oosten zou zijn begon nen die zij uiteindelijk niet ten uitvoer zou hebben willen brengen. Waar het Egypte om te doen was AFP meldt uit Tel Aviv, dat on der de op het Egyptische hoofd kwartier te Gaza door Israëlische militairen aangetroffen documenten zich een instructie van 15 februari jl. bevindt waarin gezegd wordt, dat de vernietiging van Israël het enige doel is. Frankrijk houdt Egyptenaren vast Een ambtenaar van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderdag in Parijs meege deeld, dat de regering de in Frank rijk wonende Egyptenaren verbo den heeft het land te verlaten. De ambtenaar zei dat dit bevel is gegeven omdat Egypte personen met de Franse nationaliteit belet uit Egypte te vertrekken en Franse onderdanen heeft gearresteerd, die zich aan boord van een Grieks schip bevonden, dat kortgeleden Alexandrië heeft aangedaan. Britse verliezen in Egypte De Britse minister van Defensie, Anthony Head, heeft donderdag in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de Britse verliezen in Egypte niet meer dan 85 man, van wie er niet meer dan 20 gesneuveld zijn, be dragen De definitieve cijfers zijn evenwel nog niet bekend. Deze foto laat zien hoe Hongaarse vrijheidsstrijders patrouille liepen bij de Hongaarse grenspost Hegyeshalom, die lange tijd in handen is geweest van de strijders tegen de Russische overweldiging. Op de ach tergrond een machinegeweerpost. Hoewel de Russen hadden gedreigd met een artillerie-bombardement op deze grensstrook, besloten de Hon garen niet te capituleren. Nadien volgde een aanval en is Hegyeshaloyi gevallen. VERENIGDE NATIES OVER HONGARIJE Zuid-Slavië wil vrijheid voor Hongaren Donderdag is de speciale bijeenkomst van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, waarop de toestand in Hongarije zal worden besproken, begonnen. De eerste spreker was de Hongaarse afgevaardigde dr. Janos Szabo, die protesteerde tegen de behandeling door de internationale organisatie van hetgeen hij een „binnenlandse Hongaarse aangelegen heid" noemde. Namens de Hongaarse regering wens ik te verklaren dat de recente gebeurtenissen in Hongarije als een binnenlandse aangelegenheid be schouwd moeten worden en ik moet er krachtig tegen protesteren, dat de Algemene Vergadering der V.N. zich hiermee bezig houdt", ver klaarde hij, hieraan toevoegend: „Het beroep, dat oud-premier Nagy op de internationale organisatie heeft gedaan, miste elke wettelijke basis en het is niet in overeenstemming met het inzicht der huidige Hongaarse regering". In vele delen van west-Europa zijn donderdag anti-Russische be togingen gehouden i.v.m. de ge beurtenissen in Hongarije. In Dublin, de hoofdstad van Eire, droegen studenten Hongaarse vlag gen met rouwranden rond. Zij voer den spandoeken met zich, waarop stond te lezen: „Hongarije werd aan het kruis geslagen"; Russische onmensen" en „Weg met de com munisten". In Nederland, België, Noorwegen en Denemarken werden ogenblik ken van stilte in acht genomen als blijk van hulde aan de Hongaarse opstandelingen. In Kopenhagen stonden de mensen met hun rug naar het gebouw van de Sowjet- ambassade. Een woordvoerder der Italiaanse regering heeft te Rome medege deeld dat Italië in de Verenigde Naties zal aandringen op het lege ren in Hongarije van een interna tionale politiemacht. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken. Paul Henri Spaak, zond het Kremlin een telegram, waarin hij verzoekt dat de Sowjet- Unie haar ingrijpen in Hongarije zal beëindigen. In Zwitserland werden resoluties aanvaard, waarin de eis wordt ge steld tot verbreking der Zwitsers- Russische economische en cultu rele betrekkingen. De hoofdredac teur van het communistische dag blad „Vorwaerts", Ulrich Kaegi, is afgetreden, evenals twee vooraan staande leden der communistische partij-afdeling te Bazel. IJslanders hebben woensdag avond j.l. het gebouw van de Sow- jet-ambassade met stenen beko geld, toen aldaar een ontvangst ge houden werd ter herdenking van het slagen van de oktober-revo- lutie. Men wierp met vuil naar Sowjetrussische functionarissen. Studenten van Doornik, in Bel gië, hebben de naam van de „Sta- linstraat" vervangen door de naam „Straat der martelaren". In Wenen heeft donderdagavond een aantal personen verwondingen opgelopen, toen anti-communis tische betogers een communistische vergadering binnendrongen. Te Londen raakten studenten slaags met de politie, nadat zij ge tracht hadden op het Sowjet-con- sulaat een petitie over de „gewa pende en meedogenloze onderdruk king" in Hongarije te overhandigén Na de anti-communistische be togingen, die woensdagavond j.l in Parijs zijn gehouden, en die één persoon het leven heeft gekost, ter wijl er een honderdtal werd ge wond, hebben zich donderdag anti communistische woelingen in ver schillende provinciesteden, zoal: Straatsburg, Rcnnes, Cacn, Bour- goin en Rouaan voorgedaan. Ir deze plaatsen werden kantoren de: plaatselijke communistische par tijen en gebouwen, waarin dagbla den der communisten werden ge drukt, bestormd. Meubilair were naar buiten gegooid en documen ten verbrand. In Rennes zetten met flessen en andere voorwerpen be wapende communisten een tegen offensief in. In Bourgoin werd een handgranaat in het gebouw der communistische partij geworpen. Een gedeelte van het meubilair werd door de daarop volgende ont ploffing vernield. In Parijs begonnen communisten donderdagavond een tegendemon- stratie. De voorzitter der algemene ver gadering, de Chileen Ortega, bracht in herinnering dat een resolutie, waarin het terugtrekken der Sow- jet-lroepen uit Hongarije werd ge- eist, reeds door de assemblee was aanvaard. Hij bepaalde, dat het de bat voortgang zou vinden, opdat de afgevaardigden hun wijze van stemming konden toelichten. De Cubaanse afgevaardigde Por- tuondo drong er bij de andere ver tegenwoordigers op aan de „zg af gevaardigde van Hongarije" niet te erkennen. ,Er zijn in Hongarije ruim 65.000 personen gedood en nog veel meer gewond. De Sowjet-Russische actie was in de eerste plaats tegen de burgerbevolking gericht". De Cubaanse afgevaardigde ver klaarde ook nog dat de Sowjet- Unie in Hongarije een politiek van uitroeiing heeft gevolgd. Hij drong sr bij de algemene vergadering op aan „de huidige Hongaarse rege ring, die tot stand gekomen is na en als gevolg van ingrijpen der Sow jet-Russische troepen", niet te erkennen. De Deense afgevaardigde Bor- berg trok de geldigheid van de ge loofsbrieven van de Hongaarse af gevaardigde in twijfel. Voorzitter Ortega verklaarde daarop dat de commissie voor de geloofsbrieven deze aangelegenheid tonderdag, later op de dag, in be schouwing zou nemen. De Poolse afgevaardigde Birecki was van mening dat de algemene /ergadering der V.N. het recht mist zich in te laten met de binnen- 'andse aangelegenheden van een soevereine staat. Dit standpunt werd eveneens in genomen door de afgevaardigde /an Bulgarije, die verder verklaar- le dat er „groot misbaar" over Hongarije wordt gemaakt, om de Brits-Franse aanval op Egypte te /erhullen. De Ierse afgevaardigde zei dat le Verenigde Naties haar morele ;ezag, „dat bij de behandeling van le toestand in Egypte zo'n krach- ige factor is gebleken", ook in het Hongaarse vraagstuk moet aan- venden. De permanente vertegenwoordi ger van Nederland bij de Verenig- le Naties, mr. C. W. A. Schuer- nann, verklaarde er van overtuigd e zijn, dat „geloof, vrijheid, ge- echtigheid en menselijke waardig heid het uiteindelijk van het Sow- et-Russische terrorisme zullen .vinnen". De Zuidslavlsche afgevaardigde, Ir. Joza Brilej, legde de nadruk op Je „bezorgdheid van volk en rege ring van Zuid-Slavië met betrek king tot de recente tragische ge beurtenissen in Hongarije". „Het ingrijpen van Sowjet-troe pen in Hongarije druist in tegen dc basispoli tick van Zuid-Slavië. Wjj wensen slechts, dat het Hon gaarse volk vrjj cn onafhankelijk zal zjjn. Het is onze vurige hoop, dat dit spoedig moge'ük zal zijn", aldus de Zuldslavische afgevaar digde. De vertegenwoordiger van Zwe den, Gunnar Jarring, verklaarde dat de massale opstand van het Hongaarse volk tegen een buiten landse overheersing „een ware de mocratische revolutie is geweest". „Het is tragisch te aanschouwen, hoe deze vrijheidsstrijd thans door buitenlandse troepen wordt neer geslagen", voegde hij hieraan toe. De Tsjechoslowaakse afgevaar digde Ullrich herhaalde de argu menten der vorige communistische sprekers, dat de algemene vergade ring het recht mist zich in te laten met de binnenlandse aangelegen heden van een staat, lid der V.N. De vertegenwoordiger van Birma U Pe Kin, verklaarde dat zijn rege ring hoopt dat de Sowjet-Unie, als een vooraanstaand lid van de Vei ligheidsraad, stappen zal nemen om tot een spoedig terugtrekken van haar troepen in Hongarije te komen. De Spaanse afgevaardigde De Lequerica zei dat zijn land „op el ke denkbare wijze zal helpen", in dien het mogelijk zou blijken een strijdkracht der Verenigde Naties naar Hongarije te zenden, met als taak de orde te herstellen en vrede af te dwingen. De vertegenwoordiger van Ecua dor, dr. Trujillo, die tevens voor zitter is van de groep Latijns-Ame rikaanse staten, verklaarde dat, waar de algemene vergadering het standpunt heeft ingenomen dat de gehele wereld Egypte te hulp be hoort te komen, zij evenzeer Hon garije moet helpen. Krisjna Menon van India sprak de hoop uit, dat de Sowjet-troepen weldra Hongarije zullen verlaten. Hij zei er op te, vertrouwen, dat Hongarije en de Sowjet-Unie waar nemers van de V.N. in Hongarije zullen toelaten. De Franse afgevaardigde De Gui- vingaud drong er op aan, het debat niettegenstaande het vergevorder de uur voort te zetten met het oog op het dringende karakter van de kwestie. De algemene vergadering besloot echter met 41 stemmen te gen één, bij achttien onthoudingen de bijeenkomst tot vrijdagochtend half elf plaatselijke tijd te verda gen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zoekt in het verleden al het 1 schone en edele, en schep daar- 1 uit uw toekomst. i V.N.-WAARNEMERS NAAR CAIRO Generaal Bums, het hoofd van de te vormen internationale politie- macht der V.N. in Egypte, heeft donderdagavond verklaard te ver wachten, dat de eerste waarnemers der V.N. binnen enkele dagen In Cairo zullen zyn. Deze waarnemers zullen de kern van de internationale politiemacht vormen, aldus Burns, die thans in de Egyptische hoofdstad verblijft voor besprekingen over de legering der politiemacht in Egypte. Burns verklaarde verder, dat Egypte in beginsel heeft ingestemd met de aanwezigheid van tien waarnemers der V.N. in Cairo. De waarnemers zullen komen uit het hoofdkwartier der V.N. te Jeru zalem. Britse regering behaalt overwinning Sir Anthony Eden heeft donder dagavond in het Lagerhuis het ver trouwen gekregen voor zijn gewa pend optreden in Egypte. Met 320 tegen 262 stemmen werd een door de Labour-oppositie ingediende motie verworpen, waarin de Britse politiek in het midden-oosten werd afgekeurd. Tevoren had de minister van Handel, Peter Thorneycroft, als voornaamste woordvoerder van de regering verklaard, dat uit de Brits-Franse interventie was ge bleken, dat Egypte door Rusland tot de tanden was bewapend. Hij zei, dat de Sowjet-Unie er' op uit was geweest, de macht in het mid den-oosten over te nemen en dat zij hiervoor president Nasser als instrument had willen gebruiken. Amerikaanse militaire voorzorgsmaatregelen Het Pentagonhet Amerikaanse ministerie van Defensie, heeft met het oog op de internationale toe stand zekere voorzorgsmaatregelen genomen. Oorlogsbodems die langs de At lantische kust kruisen, waaronder twee vliegdekschepen - de 60 000 ton metende „Forrestal" en de 45 duizend ton metende „Franklin D. Roosevelt" hebben order gekregen hun opleidingsoefeningen te staken en „paraatheidsproeven" te doen. Een woordvoerder van het Pen tagon deelde mee, dat zekere een heden van zowel de Vloot in de Stille oceaan als die in de Atlanti sche oceaan „in staat van waak zaamheid zijn gebracht en opnieuw worden gegroepeerd teneinde een zo groot mogelijke staat van verde diging voor de Amerikaanse vloot- strijdkrachten te bereiken". President Eisenhower voerde donderdag besprekingen met zijn voornaamste politieke en militaire raadgevers, die tezamen de natio nale veiligheidsraad vormen. Streng incognito, maar niettemin opgemerkt door journalisten en pers fotografen, die evenwel door de politie op een eerbiedige afstand werden gehouden, heeft H.M. Koningin Juliana een bezoek gebracht aan Palermo de hoofdstad van het eiland Sicilië, waar zij de keur aan oude gebouwen bewonderde. Men gelooft op Sicilië, dat de Koningin op zaterdag 10 november de terugreis naar Nederland zal aanvaardc7i. - Deze foto toont H.M. (links) tijdens een voettocht door Palermo. Op de achter grond twee politiemannen in hun schilderachtige kledij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1