Sowjet-Unie vastbesloten „agressie in het Midden-Oosten" te verpletteren DE ZIERIKZEESCHE COURANT Boelganin waarschuwt Engeland en Frankrijk Rusland dreigt met gewapende interventie Russen trekken bloedig spoor door zwaar geslagen Hongarije Voor b DINSDAG 6 NOVEMBER 1956 Sec- No. 18050 I13e jai ZIERIKZEE SCHE®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,90, per week 30 cent. Loss-i nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, dor derdl g en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per m n. - luccesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1389 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Premier Boelganin van de Sowjet-Unie heeft maandag Engeiaud en Frankrijk gewaarschuwd, dat de Sowjet-Unie vastbesloten is tezamen met andere landen van de V.N. „de agressie in het Midden-Oosten te verpletteren en daar de vrede te herstellen". Deze waarschuwing was vervat in boodschappen van de Sowjet-premier aan zijn Britse en zijn Franse ambtgenoot, sir Anthony Eden en Guy Mollet, welke missives op de ambassades van En geland en Frankrijk werden overhandigd. Maarschalk Boelganin richtte ook een bood schap aan premier David Ben Goerion van Israël, waarin eveneens wordt aangedrongen op „beëin diging van de agressie" Ben Goerion werd mee gedeeld, dat de Sowjet-ambassadeur te Tel Aviv wordt teruggeroepen als waarschuwing voor Israël. De inhoud van de boodschappen aan Londen en Parijs werd bekendgemaakt op een inderhaast bij eengeroepen persconferentie op het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken. In deze boodschappen wordt de vraag gesteld, wat de positie van Engeland en Frankrijk zou zijn, als zij zouden worden aangevallen door een „machtigere staat, die alle soorten destructieve wapens bezit". Hieraan voegt Boelganin de waar schuwing toe, dat „dergelijke wa pens kunnen worden aangewend niet door middel van vloot- en luchtstrijdkrachten, maar door de techniek van raketwapens". Na er de nadruk op te hebben gelegd, dat Egypte „niet voldoen de middelen heeft voor zijn verde diging", vraagt Boelganin in welk opzicht een raketaanval op Enge land en Frankrijk zou verschillen van de „aanval door Groot-Brit- tannië en Frankrijk op Egypte, dat vrijwel onbewapend is". De maarschalk waarschuwt Eden en Mollet, dat „de oorlog in Egypte naar andere landen kan overslaan en zich kan ontwikkelen tot. een derde wereldoorlog". Hij wijst er op, dat de Sowjet- regering de V.N. en de V.S. reeds heeft voorgesteld, „tezamen met andere leden-staten van de V.N. vloot- en luchtstrijdkrachten te ge bruiken om een einde te maken aan de oorlog in Egypte". „Wy zyn vastbesloten door mid del van geweld de agressie neer te slaan en de vrede in het Midden- Oosten te herstellen. Wy hopen, dat u in dit kritieke ogenblik de nodige wijsheid zult tonen cn de noodzakelijke conclusies zult trek ken". Beroep op Engelse volk In zijn boodschap aan premier Eden doet Boelganin een beroep op de Britse eerste-minister, „de la bour-party, de vakverenigingen en het gehele volk van Groot-Brit- tannië om de gewapende agressie te staken en een einde te maken aan het bloedvergieten". De door Engeland, Frankrijk en Israël ontketende „agressie-oorlog" tegen Egypte, waarvoor „geen rechtvaardiging" bestond, is „vol van de ernstigste consequenties voor de algemene vrede". Voorts doet de Sowjet-premier zowel op premier Mollet als op „het Franse parlement, de socialistische partij, de vakverenigingen en het gehele Franse volk" een beroep om „de agressie te staken en een einde te maken aan het bloedvergieten". „Er is nog tijd om te verhinderen dat oorlogszuchtige kringen de overhand krijgen. Ik hoop, dat de Franse regering, geleid door de vereiste wijsheid, er in dit kritieke ogenblik toe zal komen de nodige conclusies te trekken". In zijn boodschap aan premier Ben Goerion zegt Boelganin, dat Israël, „optredend als een werktuig van buitenlandse imperialistische machten, dit zinloze avontuur voortzet en hierdoor alle volkeren van het oosten, die de strijd tegen het kolonialisme en voor de vrede voeren, uitdaagt". De Israëlische Autokolonne met diplomaten en journalisten over de grens Nieuwe Hongaarse regering brengt program De gehele vorige nacht zijn er nog sporadisch gevechten geleverd in Boedapest, aldus berichten die maandag in Belgrado zijn ontvan gen. Verdere bijzonderheden ont braken. De Zuidslavische pers maakte zondag geen melding van de laat ste strijd in Boedapest, doch vele Zuidslaven luisterden naar buiten landse zenders. In de eerste nieuwsuitzending van radio-Boedapest werd gezegd, dat de „reactionaire elementen" het bloedvergieten van de laatste da gen hadden gestaakt. De spreker beloofde, dat een regeringsprogram zal worden uitgevoerd, dat een einde maakt aan de verplichte le vering van landbouwprodukten en het gebruik van geweld om boeren te dwingen zich bij coöperatieve boerderijen aan te sluiten. De re gering zal de particuliere boeren, ambachtslieden en kleine handela ren steunen. Een Amerikaanse diplomatieke colonne, die een paar dagen ge leden door de Russen in Hongarije was vastgehouden, is maandag middag omstreeks twaalf uur bij Nickelsdorf Oostenrijk binnenge reden. De colonne bestaat uit on geveer twintig auto's met diplo maten en journalisten van ver schillende nationaliteit. regering wor<jt er van beschuldigd, dat zij „op misdadige wijze speelt met het lot van haar land en haar volk". „Wij verwachten, dat de Is raëlische regering nog eens zal na denken, voordat het te laat is. en de militaire actie tegen Egypte zal staken". .Rekening houdend met de be staande toestand heeft de Sowjet- regering besloten, haar ambassa deur te Tel Aviv opdracht te geven Israël te verlaten en onmiddellijk naar Moskou terug te keren. Wy hopen, dat de Israëlische regering deze waarschuwing van ons op de juiste wijze zal begrijpen en schat ten", aldus maarschalk Boelganin in zijn boodschap aan premier Ben Goerion. Op de vraag, op wie het woord „wij" doelde in de zin „wij zijn vastbe sloten door het gebruik van geweld de agressie neer te slaan en de vrede in het Midden-Oosten te herstellen", antwoordde de perschef van het Sow- jet-ininisterie van Bui tenlandse zaken Iljitsjef: wij, met andere leden van de V.N." Toen hem gevraagd werd, welke houding de Sowjet-regering zou aannemen, als Egypte gewapende hulp zou vragen, zei Iljitsjef, dat dit buiten de boodschappen van Boelganin viel. Hoewel men in wes telijke kringen te Moskou nog steeds gelooft, dat de Russen er zeer afkerig van zijn om in een oorlog in het Midden-Oosten be trokken te raken op een ogenblik, dat zij zich nog in de eerste plaats moeten bezig houden met Hongarije en het gehele lot van oost-Europa, zijn westelijke waarnemers van me ning, dat het Kremlin wellicht er over denkt om een klein contin gent „vrijwilligers" of verdere voor raden Migs en tanks naar Egypte te sturen. Na een heftig Russisch offensief is het leger van de Hongaarse vrijheids strijders grotendeels verslagen tijdens het afgelopen weekeinde. De bovenste foto geeft een beeld van de aankomst aan de Hongaars- Oostenrijkse grens bij het plaatsje Prosion van de landbouwtr actor, volgeladen met vluchtende Hongaarse vrijheidsstrijders, die Oostenrijk om asyl vragen. De onderste foto geeft een beeld van de laatste fase van de strijd in Hongarije: de foto toont een legervrachtwagen met mitrailleur en be laden met jonge vrijheidsstrijders, die opereren in het gebied van So- pron in Hongarije vlak bij de Oostenrijkse grens. Ondanks heldenmoed wordt opstand hopelozer Volgens de jongste berichten uit Hongaryc is maandag nog op drie plaatsen in het land gevochten. Een korte-golfzender, vermoedelijk in Boedapest, meldde dat de stryd in de hoofdstad nog gaande was. Het grote ziekenhuis van Boedapest en het hoofdkantoor van het Rode Kruis werden met granaatwerpers bestookt. Een vluchteling die maandagmiddag in Oostenrijk aankwam, deelde mee, dat 's ochtends nog in Gyoer in het westen van het land ge vochten werd. Het communistische radiostation te Pecz in het zuidwesten van het land maakte bekend, dat de stryd om de uraniummyncn naby Mecselt nog voortduurde. Volgens te Wenen ontvangen be richten zou Boedapest opnieuw ge bombardeerd zijn. Door verzets strijders gesteunde afdelingen van het Hongaarse leger zouden zich nog steeds in bepaalde punten van de stad staande houden. Radio Vrij-Europa te München heeft een uitzending overgenomen van radio-Rakosi, het laatste Hon gaarse zendstation, dat nog in han den der opstandelingen is. Hierin wordt gezegd, dat er nog steeds in Hongarije wordt gevochten, vooral in de omgeving van het Balaton- meer en in bepaalde Noordhon- gaarse gebieden. De Russische tanks moeten in gesloten formaties oprukken, om dat opzichzelf opererende vecht- wagens door opstandelingen wor den aangevallen en vernietigd", meldt radio-Rakosi. De Hongaarse vrijheidszender deed in het Engels, Frans en Ita liaans een beroep op het Westen, om hulp te verlenen. In een nader bericht deed radio- Rakosi een dringend beroep op het hoofdkwartier van het internatio nale Rode Kruis te Genève om hulp te verlenen, aangezien vele ziekenhuizen in vlammen zijn op gegaan. Het station eindigde met: „De op stand wordt steeds hopelozer. Wy hebben nog maar heel weinig am munitie". Het Oostenrijkse Rode Kruis te Eisenstadt heeft maandag een ra diobericht opgevangen, vermoede lijk afkomstig van een kortegolf- zender in Boedapest, waarin om hulp van het Internationale Rode Kruis wordt gevraagd. De strijd in Boedapest duurt nog voort, aldus dit bericht. Er is geschoten op een kinderte huis en ziekenauto's. Veel dokters verpleegsters van het Rode Kruis zijn gewond. De Hongaarse zender te Pees deelde maandag mede, dat nog ge vochten wordt bij de uraniummij- nen te Mecsek, doch elders in het land de strijd geëindigd is. De radio riep de bevolking op geen hulp te verlenen aan de opstandelingen die doorvechten. Ieder kan zonder vrees voor bestraffing zijn wapens inleveren. Als de wapens niet in geleverd worden zullen echter „strenge maatregelen" genomen worden. Wie veel weet, weet ook hoe- veel hij nog niet weet. K.L.M. vliegt weer op Israël Maandagmorgen zijn weer vlieg tuigen van de K.L.M. van Schiphol naar Beyrouth in de Libanon en Tel Aviv in Israël vertrokken. De K.L.M. had de diensten naar beide steden begin vorige week in ver band met de moeilijkheden in het Nabije Oosten gestaakt. Deze vluch ten worden nu volgens een gewij zigde dienstregeling uitgevoerd. Sommige Russen wilden niet schieten Radio-Rakosi heeft gemeld, dat Sowjetrussische soldaten in som mige sectoren van Boedapest had den geweigerd op de Hongaarse vrijheidsstrijders te vuren. Op het Donau-eiland Csopel, waar zich vele fabrieken bevinden, is de strijd opnieuw opgelaaid. De opstandelingen hebben hier een spoorwegbrug in handen gekregen. 9e pijpleidingen in Syrië In verschillende delen van Syrië is sabotage gepleegd aan pompsta tions en pijpleidingen der Iraakse oliemaatschappij. Olievoorraden gingen in vlammen op, waarbij het vuur tot op zeer grote afstand werd waargenomen. Deskundigen zijn van mening dat de aangerichte schade van dien aard is, dat herstellingswerkzaam heden een half jaar zullen vergen. De door sabotage veroorzaakte brand van de pijpleiding der Iraak- oliemaatschappij te Dar-El- Ahmar, enkele kilometers van de raffinaderij te Tripoli, heeft vier uur gewoed. Zij werd geblust na verenigd blussingswerk door Syri sche militairen, leden van de brandweer van Tripoli en perso neel van het vliegveld van Koleiat. De stichting activering geeste lijke weerbaarheid heeft aan mi nister-president Drees een tele gram gezonden van de volgende inhoud: „Voortbestaan communis tische partij in Nederland in strijd met landsbelang. Verzoeken drin gend onmiddellijke maatregelen tot verbod en opheffing". V oor zorgsmaatregelen in oost-Duitsland De Oostberlijnse politie bij alle overgangen tussen oost- en west- Berlijn is maandagochtend ver sterkt. Overal in oost-Duitsland zijn veiligheidsmaatregelen geno men om het hoofd te kunnen bie den aan eventuele „tegenrevolu- tionaire activiteit. Politiemannen aan de grens tus sen de oostelijke en de westelijke sector van Berlijn deelden verslag gevers uit het westen mee, dat de Wacht aan de grens is versterkt met het oog op de gebeurtenissen in Hongarije en een betoging, die maandagavond in west-Berlijn zou worden gehouden. Overdenking Dankdag voor arbeid, gewas, visserij „Gij geeft hen hunne spijs (Psalm 145 15). Deze week wordt in den lande de dankdag voor het gewas, de visserij en de arbeid gehouden. Dat wil zeggen: er zijn wat mensen die woensdagmorgen en (of) avond naar de kerk gaan om den Heere te danken. Maar in procenten ge rekend, zijn het er niet veel. De meesten denken er niet eens aan, laat staan dat ze aan danken toe komen. En wat doet u? U hebt weer een jaar lang mogen eten en drinken. U bent weer een jaar lang gekleed gegaan. Ik heb tenminste niet in de Nieuwsbode gelezen, dat op Schou- wen-Duiveland iemand van honger is gestorven of door gebrek aan kleding verkleumd is van de kou. Soms hield je je hart vast: wat een natte zomer, hoe moet de oogst binnen komen? Waf een stormen, wat zullen de mossels wegwaaien. Vraag: hebt u er één boterham minder om gegeten Dankdag voor- gewas, visserij en arbeid. Zouden er op ons eiland nog mensen zijn, die geloven wat de bijbel zegt: „Gij - Heere God - Gij geeft hun hunne spijs". Gij, Heere God, Gij hebt mij in het leven ge laten dit jaar. Het is al van U! Zou den er nog mensen op ons eiland zijn, die dit geloven? Dan zal het te zien moeten zijn in de kerkdien sten op de dankdag. En in de col lecten op die dag: Heere, wij ko men U danken, en wij geven U van het uwe. Ofstoort men zich op ons eiland - nog geen 4 jaar na de vre selijke febvuari-ramp - eenvoudig niet meer aan den Heere God en leeft men alleen voor zichzelf? Ook dat zal te zien zijn op de dankdag in de kerken: aan de lege plaatsen namelijk. Wat doet u? Blooft u het: Gij - Heere - geeft hun hunne spijs. Gij hebt het ook mij gegeven, en nu wil ik U danken, in Jezus naam. Ja? Z.zee. v. R.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1