HET LAND WIL WAARBORGEN TEGEN OVER VALLEN IN DE TOEKOMST De versperring van het Suezkanaal Oost-Duitsland tegen vertrek van Russen ZAL DULLES AFTREDEN Internationale politie macht in het Midden-Oosten AMERIKA WIL HONGARIJE HULP VERLENEN OP GROTE SCHAAL Nationaal comité hulpverlening Hongarije Israëlische veldtocht verloopt gunstiger dan tevoren gedacht Jffüt met melk meer mans f.» LIEFDE'S NAZOMER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE maandag 5 november 1956 n». 18049 De Israëlische doelstellingen „Wij zullen nimmer instemmen met het herstel van de toestand, zoals die voor onze miUtaire actie was", aldus heeft de Israëlische ambassadeur te Londen, Elath, op een persconferentie verklaard. Hij voegde hieraan toe: „Voor het begin der operaties koesterde Israël geen aanspraken op Egyp tisch gebied, maar het wil in de toekomst waarborgen tegen agres sie hebben. Hieronder verstaan wij ook: terreur- en sabotage-aanval- len door Egyptische commando troepen, een verbod voor Israëli sche schepen om van het Suezka- naal gebruik te maken en door de Golf van Akaba te varen, en een economische boycot ^n ons land". In een vrijdag door het gealll- eerde hoofdkwartier te Nicosia op Cyprus, uitgegeven bekendmaking wordt onder meer gezegd, dat uit de definitieve rapporten is geble ken dat het Egyptische schip, dat thans de ingang tot het Suezkanaal gedeeltelijk verspert, na de aanval door Britse vliegtuigen beschadigd doch niet tot zinken gedoemd was. Het schip bevond zich toen ook niet voor de ingang van het Suezkanaal, de Egyptenaren hebben er echter zodanig mee gemanoeuvreerd, dat dit wel het geval werd, waarna zij het schip hebben laten zinken. Premier Grotewohl van oost- Duitsland heeft vrijdag in de Volks kamer in oost-Berlijn een rege ringsverklaring voorgelezen, vol gens welke de regering tegen „een zijdig vertrek" van de Russische troepten uit Duitsland is. Wel zijn wij voorstander van terugtrekking van aUe vreemde troepen uit ge heel Duitsland. De aanwezigheid van de Sowjet-troepen in oost- Duitsland is overigens nodig, om dat er mensen zijn die geen vreed zame oplossing van het Duitse vraagstuk wensen, aldus de oost- Duitse premier. Naar aanleiding van agitatie in kringen van oost-Duitse studenten verklaarde Grotewohl, dat niet toe gelaten zal worden dat „west-Öer- lijnse studenten aan onze univer siteiten ongeregeldheden uitlokken" Wel is een akkoord mogelijk over het onderwijs in het Russisch. Een aantal studenten wil het Russisch als verplicht leervak geschrapt zien. De woordvoerder van het Witte Huis, Hagerty, heeft vrijdag ont kend, dat de minister van Buiten landse Zaken, Dulles, van plan is af te treden. De republikeinse senator George Bender had donderdag te Dayton in Ohio verklaard gehoord te heb ben, dat Dulles ontslag wilde ne men. Hij had het reeds enige tijd geleden uit „betrouwbare bron'" vernomen. Dulles zelf wilde geen commen taar leveren toen journalisten hem vrijdag naar zijn plannen vroegen. Hij glimlachte slechts. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Za ken heeft vrijdag ontwijkende ant woorden gegeven op vragen over het Britse voorstel, dat een strijd macht van de Ver. Naties de poli tiële actie aan de grenzen van Is raël op zich neemt, zodra de hui dige vijandelijkheden zuUen zijn afgelopen. De woordvoerder wilde niet zeg gen of Groot-Brittannië een voor stel van deze strekking heeft inge diend bij de Verenigde Naties of heeft voorgelegd aan de Verenigde Staten en Canada. De ambassadeur zette voorts uit een, dat Israël uit zelfverdediging, na onophoudeUjke druk, uitdagin gen en terreurdaden van Arabische zijde had gehandeld, en dat er geen sprake van was dat het zich had laten gebruiken om voor anderen kastanjes uit het vuur te halen. ONRUST OVER PRIJSVERHOGING Het sociaal-democratische cen trum van leden van de Partij van de Arbeid heeft de volgende ver klaring ter kennis gebracht van het bestuur van de P.v d.A., de Kamer fracties dezer partij, de besturen van werkgemeenschappen, de afde lingen en gewesten, en de Neder landse pers: „Het hoofdbestuur van het soci aal-democratisch centrum van le den van de Partij van de Arbeid neemt met verontrusting kennis van het voornemen der regering om in een tijd van voortdurende hoog conjunctuur het levenspeil van de grote massa der loon-, salaris- en pensioentrekkenden door een aan tal prijsverhogingen aan te tasten". Belgische kunst in provinciale bibliotheek In de leeszaal van de Provinciale Bibliotheek in de Middelburgse Abdijgebouwen heeft de bibliothe caris, de heer H. Pieters, een ten toonstelling ingericht van geïllu streerde boek- en plaatwerken over België als kunstland. De belang rijkste boeken, die daarover ver schenen zijn, zijn hier vertegen woordigd, alles uit eigen bezit van de provinciale boekerij. Er zijn wer ken aanwezig over de kreken van België, monumenten, kastelen, raadhuizen, boerderijen enz., als mede over Begijnhoven, tapijtwer ken, beeldhouwkunst, krijgsbouw kunde e.d. De expositie is tot 17 november geopend. De kinderverlamming De Staatscourant van vrijdag be vat o.m. de opgave van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten die over de week van 21 t.m. 27 ok tober zijn aangegeven. Daaruit blijkt o.m. dat in de genoemde pe riode zijn aangegeven 79 gevallen van kinderverlamming, nl. 58 vallen met verlammingsverschijn selen, 16 zonder verlammingsver schijnselen en 5 zonder nadere aan duiding. Van de 58 gevallen met verlam mingsverschijnselen zijn er 3 aan gegeven in de provincie Zeeland, nl. één in Burgh, Oostkapelle en St. Philipsland. Prins Bernbard weer terug in Nederland Met de super consteUation „Wy- fern" is Z.K.H. de Prins der Neder landen van zijn bezoek aan de Ver enigde Staten op Schiphol terugge keerd. Met de Prins keerde diens par ticulier secretaris, dr. F. A. de Graaff terug. Op het platform stond o.a. de president-directeur van de K.L.M., ir. I. A. Aler ter be groeting gereed. Nadat de Prins zich enkele minuten met hem on derhouden had, stond hij de aan wezige journalisten op het plat form een kort onderhoud toe. ,Ik kan over de reactie in Ame rika betreffende het nieuws in Hon garije en Egypte niets zeggen, aan gezien ik te weinig gelegenheid heb gehad met veel Amerikanen te spreken. U kunt dat dus beter in de krant lezen", zei hij. De Prins zal in Nederland zijn normale werkzaamheden weer her vatten. „Nee, ik ga niet naar Si cilië om mijn vrouw af te halen, die daar met vakantie is", zei de Prins, „want ze komt maandag al weer thuis". 1.727.694 verloren arbeidsdagen in bouwbedrijf In 1952 zijn 1.727.694 arbeidsda gen verloren gegaan door 60.048 on gevallen in het bouwbedrijf. Deze cijfers zijn gepubliceerd in de monografie beveiliging, die in opdracht van het produktiviteits- centrum voor het bouwbedrijf is samengesteld. Een bedrag van f 11.736.436 moest aan schadeloosstelling worden uit gekeerd. Het grootst aantal ongevallen geschiedde bij de civiele bouwwer ken (27.707) en bij de weg- en wa terbouwkundige werken, waar ge bruik wordt gemaakt van kracht werktuigen (5 655). In het leidekkers- en pannedek- kersbedrijf werden slechts 51 on gevallen geregistreerd. In het straatmakersbedrijf waren dat er 745, in het timmerliedenbe- drijf 4880, in het stukadoors- en wittersbedrijf 2015, in het metse- laarsbedrijf 4002 en in het heiers- bedrijf 420. In het schildersbedrijf zijn in 1952 ruim 115.000 arbeidsdagen ver loren, bij de burgerlijke bouwwer ken 766.416 en bij het timmerlieden- bedrijf 128.331. Te Moskou is een Sowjet-Rus- sisch-Belgisch communiqué uitge geven waarin de beginselen van wederzijdse eerbiediging van terri toriale integriteit en souvereiniteit van niet-agressie en niet-inmen- ging, van vreedzaam naast elkaar bestaan en economische samen werking tot wederzijds voordeel worden onderschreven. Eerste stoot van twintig miljoen dollar De perschef van president Eisen hower, Hagerty, heeft vrijdag be kend gemaakt, dat de Verenigde Staten als een „voorlopige" hulp verlening aan Hongarije, levens middelen en medicamenten ter waarde van twintig nüljoen dollar wUlen sturen. Het aanbod zal zon der verwijl aan de Hongaarse re gering worden toegezonden. Het Britse Rode Kruis ontving vrijdag een nieuw verzoek om hulp uit Boedapest. De ravitaillering van In Utrecht is, onder voorzitter schap van de heer E. Kupers, de oprichtingsvergadering gehouden van het „Nationaal comité hulp verlening Hongarije". Het stelt zich ten doel een landelijke hulpactie te organiseren ter leniging van de nood van het Hongaarse volk. Bijdragen kunnen worden gestort op postrekening 999 ten name van de penningmeester van het Natio naal comité hulpverlening Honga rije, Tesselschadestraat 12 te Am sterdam. Geen last van Egyptische luchtmacht De Israëlische strijdkrachten heb ben de plaats Tor, ruim 200 km. ten zuiden van Suez, veroverd. Dit is zaterdag te Tel Aviv meegedeeld. Tor ligt aan de Golf van Suez. In de mededeling wordt gezegd, dat de opmars der Israëlische strijdkrachten „zelfs beter verloopt dan oorspronkelijk volgens de plannen was voorzien". Men had geen tegenstand van de Egyptische luchtmacht ondervonden. Het nieuws van deze opmare in zuide lijke richting volgt op de verkla ring van Israël, dat zijn strijd krachten het schiereiland Sinaï ge heel hebben bezet. Een Israëlische militaire woord voerder deelde zaterdag mee, dat de activiteit der Egyptische com mando-eenheden in het gebied van Sina/ „zeer beperkt" is. Op een plaats waren de spoorlijnen opge- Sinaï „zeer beperkt" is. Op een geschoten. Een voertuig van een grenspatrouille was door een mijn vernield. Voor de rest was het rus tig. de stad is gedesorganiseerd en dui zenden bivakkeren in da open lucht. Uit Londen zijn vrijdag verschei dene tonnen levensmiddelen en me dicamenten naar Boedapest gezon den. Het geld voor de Amerikaanse hulp wordt geput uit het fonds dat het Congres heeft toegewezen voor hulp in noodgevaUen aan het bui tenland. President Eisenhower nam vrij dagmiddag het besluit tot deze hulpverlening na een bespreking met minister Dulles. In een verklaring die Hagerty aan de pers voorlas, verklaarde de president, dat geheel Amerika de moed en zelfopoffering van het Hongaarse volk in haar strijd om de vrijheid bewondert. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Op de Sloterweg nabij het viaduct is een personen auto, komende uit de richting Den Haag, geslipt en tegen een licht mast gebotst. De bestuurder, de 26- jarige Jhr. C. Beelaerts van Blok land uit Haarlem, werd met ern stige hoofdwonden naar het Wil- helminagasthuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn over leden. ROTTERDAM. De 47-jarige gra fische arbeider J. A. van der H. van de Kloosterkade te Delft, is in de westelijke buis van de Maas tunnel in botsing gekomen met een Rotterdamse stadsbus. De man kwam daarop onder een tweede bus terecht, werd overreden en ge dood. 's-GRAVENHAGE. Jongeren van Nederland hebben zich met een re solutie gericht tot de minister van Buitenlandse Zaken, de heer J. M. A. Luns. In deze resolutie zeggen zij dat zij meeleven met de vrij heidsstrijd van alle onderdrukte volkeren. Zij menen dat de toestand in oost-Europa en in het bijzonder in Hongarije aantoont dat thans de tijd is gekomen om een beroep te doen op het wereldgeweten, om druk uit tb oefenen op Rusland om te bereiken dat de Russische troe pen uit de door Rusland bezette ge bieden worden teruggetrokken. Ingezonden mededeUng Jr f Het wapenschild, dat boven de deur van de Hongaarse legatie aan de Oranjestraat in Den Haag is aangebracht, heeft een verandering onder gaan. Op het schild is het embleem - een rijzende ster omgeven door korenschoven, met onder de ster gekruist een hamer en korenaren - door het oude vervangen. Het oude Kossuthembleem is een schild met kruis in rood-witte kleuren, met onder het kruis de gouden kroon en daaronder een groene tak. Daaromheen zijn echter in de Hongaarse en Franse taal de woorden Legatie van de Hongaarse Volksrepubliek" blijven staan. Voor hoelang?, kan men zich afvragen. Schakelt R.T.M over op autobussen In een vrijdag op verzoek van de Rotterdamsche Tramweg Maat schappij in Den Haag gehouden be spreking met gedeputeerden en en kele belanghebbenden is besloten, ?.an de minister van Verkeer en Waterstaat ontheffing te verzoeken van de verplichting neergelegd in de concessievoorwaarden, tot ver voer per rail in de Hoekse Waard. Het ligt in de bedoeling dat, in dien de minister toestemt, geregel de busdiensten de tram zullen gaan vervangen. De rails, die, zoals men weet, op verscheidene plaatsen in slechte staat zijn bevonden, zullen dan zo spoedig mogelijk worden op gebroken en ook voor het wegver voer geen moeilijkheden meer op leveren. Ook is er ernstig sprake van, dat op het eiland Goeree-Overflakkee de autobus binnenkort de tram zal gaan vervangen, doch naar het schijnt heeft dit punt op de Haagse besprekingen nog geen direct on derwerp van bespreking uitge maakt. IJMUIDEN. Een nog onbekende vrouw van middelbare leeftijd is in Santpoort, toen zij per fiets de rij weg wilde oversteken, overreden door een auto. Zij was op slag dood. Grote tarwe-voorraden iu de wereld Volgens het Amerikaanse minis terie van Landbouw waren de graanvoorraden van de vier voor naamste graan-exporterende lan den de Verenigde Staten, Canada, Argentinië en Australië per 1 juli 1956 groter dan ooit te voren. De totale voorraad van genoemde lan den bedroeg 116 miljoen ton, dat is ruim 8 miljoen ton méér dan in 1955. De voorraad mais is wel het meest toegenomen. In de Verenigde Staten en in Argentinië ligt deze bijna 5 miljoen ton boven het peil van 1 juli 1955. Het zal zeer moei lijk worden om een afzetgebied te vinden voor de grote overschotten. Hoewel er een grotere vraag uit Europa zal zijn ten gevolge van de kleine tarwe-oogst in een aantal landen, veroorzaakt door het slech te weer van deze zomer, betreft dit toch maar een zeer klein gedeelte van het totale surplus. Israël overweegt een beroep te doen op het orgaan der Verenig de Naties voor hulpverlening aan Palestijnse vluchtelingen, om zijn werk in het gebied van Gaza, waar heen sinds de eerste Arabisch-Is- raëlische oorlog naar schatting 200 duizend vroegere inwoners van Pa lestina zijn uitgeweken, voort te zetten. De „Karei Doorman" komt weer in dienst Hr. Ms. „Karei Doorman" zal in dien geen verdere tegenslag wordt ondervonden, omstreeks de jaar wisseling 1957-'58 weer in dienst worden gesteld. Het schip zal daar na nog tenminste 8 jaar in de sterkte der Koninklijke Marine blijven opgenomen. Hr. Ms. „Karei Doorman" is van de opname in de sterkte van de Koninklijke Marine (medio 1948) af tot het begin der modernisatie (medio 1955) 48 maanden in de vaart geweest, ter wijl deze bodem in die periode één grote reparatie van 8 maanden heeft ondergaan, waarvan de kos ten circa f 3.600.000 hebben bedra gen. De kosten van de modernise ring zijn thans - in hoofdzaak als gevolg van de loonronden - geste gen tot omstreeks 25 miljoen gul den. Klaproos-collekte van 5 tot en met 11 november Toen enige tijd geleden een groep Britse nabestaanden van in Neder land begraven geallieerde militai ren door Koningin Juliana op het paleis Soestdijk werd ontvangen, maakte een van de oudere deelne mers tegen H.M. de opmerking, hoe bijzonder getroffen hij en zijn land genoten waren door de grote gast vrijheid en hartelijkheid, welke zij in ons land ondervonden. Onze Koninklijke Beschermvrou we antwoordde toen zo treffend: „Maar dit spreekt toch vanzelf; dit is wel het minste wat wij kunnen doen". En waarlijk; dit is wel 't minste wat wij kunnen doenDoor één maal per jaar op Klaproosdag ons te bezinnen op het enorme offer wat onze geallieerde vrienden voor on ze vurig begeerde vrijheid brach ten. Door éénmaal per jaar een Klaproos te kopen en hierdoor duizenden nabestaanden in het bui tenland tot troost en steun te zijn, wanneer zij de graven van hun ge liefden in ons land wensen te be zoeken. En daarnaast kunnen wij de na bestaanden de Nederlandse dank baarheid tonen door het regelmatig houden van herdenkingsplechtighe den op de grote militaire begraaf plaatsen; door het leggen van kran sen en bloemen op de overal ver spreid liggen de oorlogsgraven en ook door het zenden van goede foto's van de laatste rustplaatsen aan hen, die door ziekte of ouder dom niet in staat zijn de lange reis naar ons land te maken. De landelijke inzameling is van 5 t.m. 11 november 1956, terwijl de officiële Klaproosdag valt op za terdag 10 november a.s. De Hongaarse openbarè aan klager heeft vrijdag bekendgemaakt dat reeds 5.417 politieke gevange nen vrijgelaten zijn. Anderen wor den nog vrijgelaten. De gerechte lijke autoriteiten in Boedapest de den vrijdag een beroep op de be volking geen mensen meer zonder proces terecht te stellen. FEUILLETON 23 Oorspronkelijke roman door HENK VAN HEESWIJK Om half acht reed de trein weer weg uit de Domstad. Ruim twee uur later arriveerden ze met de bus in het dorp. „Je krijgt toch geen standje van je vader en moeder, dat je zo laat thuis bent?" „Zo laat? Het is net half tien. En ze weten thuis toch, dat ik met u naar de Jaarbeurs ben?" „Ja, dat is waar ook. Je ziet er moe uit, Ans. Valt niet mee, hé? Zo'n hele dag". „Een beetje moe ben ik wel. Maar het was toch leuk". „Nou, je gaat voortaan maar steeds mee, als er jaarbeurs is. Je hebt een goede smaak, dat heb ik wel bekeken". Toen ze uit de bus gestapt waren, zei Ans: „Hartelijk bedankt, me neer, voor de prettige dag". „En jij wordt bedankt voor je hulp. Zonder jou zou ik er niets van terecht gebracht hebben en zouden ze me allerlei rommel heb ben aangesmeerd". „Nou, zo'n vaart zou het niet ge lopen zijn". „Slaap morgenochtend maar uit, hoor. Om een uur of tien is vroeg genoeg". „Niks hoor. Ik ben morgen weer op tijd present. Welterusten, me neer". „Dag Ans". „En", vroeg vader de Leeuw, toen zijn dochter thuis kwam en haar tas op tafel legde. „Hoe was de jaarbeurs?" „Geweldig", zei het meisje, ter wijl ze haar jasje uittrok en op een stoel neerviel. „Denderend leuk, maar je wordt er moe van Intussen had mevrouw de Leeuw de tas opengemaakt, zodat het pakje brood te voorschijn kwam. „Kind, je hebt niks gegeten „O nee? Dat dacht u maar. Mijn baas heeft me getrakteerd op een diner in het jaarbeursrestaurant. Ik heb heel deftig gedineerd. Fijn gegetenEn vanavond weer. Ik mag geen brood meer mee nemen, heeft-ie gezegd. En als er weer jaarbeurs is, moet ik weer mee". „Maar kind, dat is toch veel te ergDat heeft die man een ka pitaal gekost vandaagtwee re tours Utrecht en dan eten en drin ken „O, hé? Een reuze-baas heb ik!" riep Ans uit, terwijl ze haar schoe nen losknoopte. En dat vonden haar vader en moeder ook. HOOFDSTUK 7. De buurman moet er uit. Veertien dagen na het jaarbeurs- bezoek kwamen de bestelde arti kelen. Samen met Joop werden do nieuwe lampen opgehangen en de oude naar het magazijn gebracht. „Die gaan we in januari uitverko pen", besliste Tom, toen hij al de nieuwe lampen zag hangen. Ans adviseerde in welke kappen een lamp aangebracht zou worden, zo dat deze 's avonds verlicht zouden zijn en Joop had een halve dag werk met het aanleggen van de verlichting. Ook de nieuwe sche merlampjes kregen goede plaatsen en nadat de etalage tevens ver nieuwd was, gingen ze 's avonds even naar buiten om het effekt te bezien. En Tom moest opnieuw toe geven, dat Ans de juiste keuze had gedaan met haar inkopen. Die week gaf hij een advertentie op, waarin hij zijn nieuwe model len aankondigde en tevens mee deelde, dat men keuze kon doen uit een grote sortering grammo foonplaten. Zaterdagsmorgens kwam de krant en Tom bekeek tevreden zijn annonce. Die viel wel op. Ondanks het feit, dat er vlak naast een op- heffings-uitverkoop 'stond aange kondigd. Hé, welke zaak werd er in het dorp opgeheven? Hij had niets ver nomen van een liquidatie. Van wie was die advertentieverroest, van De Graaf, zijn overbuurman, de herenmode-artikelen-man. Hoe kon dat zo ineens? Hij stond op en liep meteen naar buiten, stak de straat over en liep bij zijn buurman binnen. Hoewel men weinig met elkaar omging, wa ren ze toch goed met elkaar. Van daar, dat men zijn nieuwsgierig heid niet kwalijk zou nemen. Bo vendien: over enkele dagen werd Herman achttien en hij wilde wat voor hbm kopen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5