Zó reageerde de wereld op de overval op weerloos volk EMULSION Het herboren Nieuwerkerk Mlstog jE1Ruolo KBitttrmitr El Qustlntt Glfgat< WOESTIJN l Minjhoro El Thamada Si NA El Thamad EGYPTE WEGEN GRENZEN SYRIË \M/DOEUANDS£ ZET Amman ÜSRA 'jeniiolcm Y/amura 'JORDANIË Ismailiaj Shottic WOESTIJN KvntiiU Nakhl Aqaba Nooib' Het nieuws van de gebeurtenis sen in Hongarije heeft op de West- dultsc bevolking een diepe indruk gemaakt. De Bondsdag zou in bui tengewone zitting bijeengeroepen worden voor een debat over de ont wikkeling van de toestand. Voor de Sowjetrussische ambassade te Bonn werd zondag gedemonstreerd. Op het raadhuis van west-Berlijn werd een zwarte vlag gehesen. De dansgelegenheden werden op last van de burgemeester gesloten. In Kopenhagen moest de politie enkele honderden demonstranten voor de Sowjetrussische ambassade verspreiden. Te Londen werden dankdiensten voor de bevrijding van de kardi nalen Wyszinsky en Mlndszenty tot rouwbetogingen over „de nieuwe doodstrijd van Hongarije". De Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau, verklaarde voor de radio, dat „geheel Frank rijk, evenals de regering, hulde brengt aan de moed en het marte laarschap van een volk, dat bereid is te sterven voor zijn onafhanke lijkheid". De Zuldslavlsche pers heeft het vermoorden van communisten door fascistische elementen in Honga rije" veroordeeld en zegt dat de Sowjets „niet zullen toestaan dat Hongarije het socialistische .kamp verlaat". Radio-Praag noemde de gebeur tenissen in Hongarije een „waar schuwing voor de gehele wereld". „Wij kunnen het fascisme van Hor- thy niet laten terugkeren. Wij zul len het Hongaarse volk terzijde staan in zijn strijd. Alle Tsjechische arbeiders juichen de komst van de nieuwe communistische regering toe", aldus de radio. De Deense minister-president en minister van Buitenlandse Zaken, Hansen, heeft er zondagavond bij de Sowjet-leiders op aangedrongen de strijd in Hongarije te staken en de troepen terug te trekken. Een groep betogers is zondag voorbij de Russische ambassade te Bonn getrokken. Zij droegen een spandoek met zich mee met de woorden: „Moskovieten, moorde naars van Hongarije". Het kwam tot een debat tussen de betogers en iemand van de ambassade, maar incidenten deden zich niet voor. Ingezonden mededeling Doe wal legen die vatbaarheid Geef Uw kinderen gere geld Scott's Emulsion. De levertraén die de onont beerlijke vitaminen A en D en noodzakelijke opbouw stoffen bevat. Kinderen vinden 't lekker. Vader en moeder blijven niet acbtor, want ook hun doet 't goed. Onrust in Roemenië? Een in het Roemeens op de korte golf uitzendend radiostation, waar van de naam (nog) niet bekend is, heeft zaterdagavond gemeld dat er onrust heerst onder de Roemeense fabrieks- en spoorwegarbeiders. Ook moesten verscheidene facul teiten van de universiteit in Cluj, in Transsylvanië, gesloten worden wegens moeilijkheden met de stu denten. Studenten te Boekarest zouden de college's in marxisme en leni nisme en het onderwijs in de Rus sische taal hebben geboycot. Radio-Vatlcaan verklaarde, dat de gebeurtenissen van de afgelopen dagen „het werkelijke gezicht van het communisme hebben onthuld voor hen die zich hebben laten mis leiden of die onverschillig tegen over het communisme stonden". De kanonnen die zondagochtend Boe dapest beschoten, proclameerden het falen van het communisme. Het korte leven van de overwinning van het bruut geweld zal overleefd worden door de onvergaanbare triomf Een triomf die de Heilige Vader en alle Christenen verheugt, aldus radlo-Vaticaan. De Deense premier Hansen ver klaarde zondagavond in een radio rede, dat Denemarken zal staan aan de zijde van de landen die door middel van de Verenigde Naties of de wereldopinie op de Sowjet-Unie een beroep willen doen om haar strijdkrachten uit Hongarije terug te trekken. „Wij zeggen tot de lei ders in het Kremlin: u hebt het in uw macht om een einde aan dit bloedbad te maken. Gebruik die macht, n u". LAATSTE NIEUWS Landing liep als uurwerk Piloten van op Cyprus terugge keerde transportvliegtuigen hebben verklaard dat de controletoren van het vliegveld Gamal te Port Said vanochtend vroeg, toen de val schermtroepen begonnen te landen, in brand is gebombardeerd. Een Britse officier zei: „Het liep alle maal als een uurwerk". De Cyprische radio heeft de be woners van het noordelijke eind van het Suezkanaal gewaarschuwd, dat zij zich misschien wel drie da gen gedekt zullen moeten houden. De Britse en Franse transport vliegtuigen zouden geen tegenstand hebben ontmoet. Diepzee-foto's Biologen die met 't Konink lijke Onderzoekingsvaartuig „Discovery II" in Plymouth zijn teruggekeerd, hebben foto's meegebracht van vis sen en inktvissen die nog nooit eerder in hun natuur lijke omgeving zijn waarge nomen. Met een speciale ca mera van het Instituut Oceanografie zijn met be hulp van flitslampen op diepten van 2.000 en 5.000 voet foto's gemaakt van vis sen die tot dusverre alleen met sleepnetten naar de op pervlakte werden gebracht. Verklaring voormalig verzet in Nederland De nationale federatieve raad van het voormalig verzet in Neder land zegt in een verklaring, met grote verontwaardiging, diepe ont steltenis en innig mededogen ken nis te hebben genomen van de mis dadige wijze, waarop de Sowjet- Unie Hongarije heeft overvallen, onderhandelaars heeft gevangen genomen, de hoofdstad Boedapest met fosforbommen heeft gebom bardeerd en de vrijheid der Hon garen knecht en de rechten van de mens schendt. De raad is van ge voelen, dat dergelijke staten niet in de vrije gemeenschap thuis be horen en doet daarom een ernstig beroep op de regering, alle contact met Sowjet-Rusland en zijn satel lietstaten te verbreken en de an dere vrije volken uit te nodigen dit eveneens te doen. Hij wijst te vens het Nederlandse volk op zijn plicht om de offers te brengen, die nodig zijn in deze strijd voor vrij heid en recht, aldus de verklaring. DE WEGEN IN DE WOESTIJN SINAI EGYPTE r SAOEDI Go// pj ARAB1E De bemanning van de „Lemsterkerk" De bemanning van het Neder landse schip „Lemsterkerk", dat is opgehouden in het Suezkanaal, was vanmorgen weer in haar geheel aan boord van dit vaartuig. Het blijft nu, dat gisteren niet de gehele be manning, maar slechts een deel er van het schip heeft verlaten. Dit deel is toen aan boord gegaan van het Zweedse motorschip „Kyoto" in afwachting van de bussen, die de bemanning naar Cairo zouden brengen. Deze bussen zijn echter niet ge komen en vanmorgen, zo heeft de kapitein van het schip meegedeeld, is de gehele bemanning weer te ruggekeerd aan boord van de „Lemsterkerk". De nacht is rustig geweest. Nieuwerkerk is bezig met het aanbrengen van de sluitstukken der we deropbouw. Deze foto geeft een beeld ?an- de fraaie kleuterschool, die dicht bij de Ooststraat wordt gebouwd.. Ook deze school munt uit door een degelijke vormgeving en de inrichting zal straks niets te wensen overlaten. De Nieuwerkerkse kleutertjes krijgen het heel wat beter dan in de oude school op de Ring, die - zoals bekend - zal worden afge broken. (Eigen foto), Nog een beeld van het herbouwde Nieuwerkerk. De Ooststraat (vroeger Provinciale weg) is één der straten, die een geheel nieuw beeld ver tonen. Op de plaats van de weggespoelde kleine huizen staan nu fraaie riante woningen. In deze straat verrees ook het nieuwe Groene Kruis- gebouw, terwijl op de plaats van het afgebroken gebouw de nieuwe gereformeerde kerk zal verrijzen. (Eigen foto). Gemeente Burgh wees ontwerpers aan voor het uitbreidingsplan Advies Provinciale Schoonheidscommissie voor bouwplannen De gemeenteraad van Burgh kwam donderdagavond in voltalli ge zitting bijeen, Voorzitter de bur gemeester Jhr. A. van Citters. Na opening op de gebruikelijke wijze, werden de notulen goedge keurd, nadat enkele vragen door de voorzitter beantwoord werden. Alvorens over te gaan tot benoe ming van een ontwerper voor het uitbreidingsplan voor de gemeente, schorste de voorzitter de vergade ring en vond eerst een bespreking plaats met ir. van 't Hooft, over de algemene lijnen van het eventueel door hem op te stellen uitbreidings- "an. Tijdens deze bespreking werd t verdere detaillering afgedaald, waarbij op vrij veel punten over eenstemming bleek te bestaan tus sen de wensen van de raad en de visie van de heer van 't Hooft. Na heropening van de vergadering werd het architectenbureau irs. A. Rothuizen en van 't Hooft te Goes z.h.st. aangewezen als ontwerpers van het uitbreidingsplan voor de gemeente. Hierna werd de rekening over het jaar 1952 voorlopig vastgesteld, nadat de rapporteur der commissie tot het nazien van deze rekening, de heer L. v. d. Klooster, namens deze commissie een rapport had uitgebracht. De cijfers uit deze re kening zijn: voor de gewone dienst ontvangsten f 100.412,77, uitgaven f 105.207,32, alzo een nadelig slot van f 4794,55. Kapitaaldienst ont vangsten f 302.602,88, uitgaven f 263.140,90, goed slot f 39 461,98. Door de commissie werd dank ge bracht aan de verificateur voor de duidelijke piteenzetting en toelich ting tijdens het onderzoek der com missie. Voorts werd op de begroting 1956 op Voorstel van b. en w. een crediet van f 50 gevoteerd, inzake even tueel noodzakelijk in te winnen ad- viefe van de Prov. Schoonheidscom- miésie inzake ingediende bouw plannen. Voor de rondvraag bestond geen belangstelling. GEROE DOOD De door de Russen bezette zender Radio-Boedapest maakte zondag avond bekend, dat Emoe Geroe, de vroegere eerste secretaris van de Hongaarse communistische party, op een „schandalige manier" was vermoord. Uitzending nationale demonstratie op de Dam In een gezamenlijk programma zai heden (maandag)avond om 20.15 uur over de beide zenders Hilversum I en II, de nationale demonstratie by het nationaal mo nument op de Dam in Amsterdam worden uitgezonden. Aftocht der helden Het Weense blad „Bild-Telegraf' meldt, dat vanochtend In Milaan een radiobericht uit Hongarije is opgevangen, waarin wordt gezegd dat de Russen de Hongaarse man nen in Boedapest onder zware be waking naar de stations brengen. De huizen worden op wapens door zocht. Rijksuniversiteiten bieden hulp aan De rectors magnifici van de rijks universiteiten te Leiden, Gronin gen en Utrecht hebben zich telegra fisch gewend tot de minister-pre sident, dr. W. Drees. In dit tele gram vragen de drie rijksuniversi teiten de minister de universiteiten in te schakelen bij alle mogelijke hulp, die ons land Hongarije kan verlenen. Senaat, staf en studenten bieden asyl aan voor studerenden, medici stellen zich beschikbaar voor uit zending en eventuele andere hulp. Zorg voor onze kinderen Onder de talrijke vluchte lingen die uit Hongarije in Oostenrijk zijn aangekomen, bevinden zich veel kinderen zonder geleide. Sommigen hebben kaartjes om de hals met opschriften als: „Zorg voor onze kinderen, wij blij ven vechten tot het laatste". Volgens een niet-officiële schatting zijn zondag 15.000 vluchtelingen in Oostenrijk aangekomen. De stroom nam af naarmate de Russen het toezicht aan de grens ver scherpten. In Stiermarken worden speciale kampen in gericht voor Hongaarse mili tairen die de grens over ko men. STAD EN PROVINCIE KERKWERVE Vierjarig meisje aangereden Donderdagavond tegen zes uur vond op de Prov. weg bij Moriaans- hoofd bij de brug voorbij de molen een verkeersongeval plaats. Op dat ogenblik stak het 4-jarig dochtertje van de landbouwer L. W. Boot op haar fietsje plotseling van het rij wielpad de weg over, met gevolg dat zij tegen een juist naderende auto van de fa. Ribbens uit Zie- rikzee reed. Zij werd tegen de grond gesmakt en in ernstige toe stand opgenomen en naar het zie kenhuis te Noordgouwe vervoerd. Vrijdagavond was haar toestand ernstig. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 5 nov. Aanvoer: 1746 stuks vee, t.w.: 1151 vette koeien en ossen en 595 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,00-3,10, f 2,88-2,98, f 2,70- 2,78,- varkens (levend gew.) f 2,03- 2,01-1,98. Vette koeien en ossen: aanvoer ruimer, handel lui, iets teruglo pende prijs, prima's boven note ring. Varkens: aanvoer iets meer, handel goed, wat hoger in prijs, afloop minder. Openbare kennisgeving De burgemeester van Zierikzee maakt bekend, dat de gemeente geneesheer met ingang van 6 no vember a.s. weer maandelijks ge legenheid zal geven tot kosteloze vaccinatie tegen pokken, telkens iedere eerste dinsdag van de maand, des namiddags van 3.00-4.30 uur, in het Groene Kruisgebouw in het Jannewekken te Zierikzee. Er zal dan tevens gelegenheid bestaan tot kosteloze inenting tegen kinkhoest en diphterie. De moeders worden verzocht de inentingskaarten van de kinderen mede te brengen. Zierikzee, 5 november 1956. De burgemeester voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER. AGENDA Heden (maandag) Zierikzee: Ned. Herv. Verenigings gebouw, propaganda-avond Chr. Blindenbond. Morgen (dinsdag) Zierikzee: N.V. Concertzaal, 8 uur, Z.V.U., Het Rotterdams Toneel: „De -Kalktuin". Volgens een bericht van radio- Teheran hebben negentig mensen het leven verloren en zijn 180 per sonen gewond tengevolge van aard schokken in Laristan en Bastak in zuid-Perzië. De getroffen gebieden liggen ongeveer 80 km ten noorden van de Perzische Golf, bij de Golf van Hormoez. Zal Nederland nog aan Olympische Spelen deelnemen De voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité heeft medege deeld dat, nadat het bestuur van dit comité dinsdagmiddag zijn hou ding zal hebben bepaald over de vraag of de Nederlandse ploeg aan de Olympische Spelen moet deel nemen, dinsdagavond een vergade ring van de bij het Nederlands Olympisch Comité aangesloten bon den zal worden gehouden, waar een bestuursvoorstel over dit vraagstuk zal worden behandeld. Als gasten voor die vergadering zijn uitgenodigd de confessionele sportbonden, welke zich telegra fisch over deze aangelegenheid tot het Nederlands Olympisch Comité hebben gewend. Deze buitengewone algemene le denvergadering van het N.O.C. zal plaats vinden in het K.L,M.-gebouw aan de Raamweg te Den Haag om 20 uur. SPORT VOETBAL Internationaal Denemarken-Nederland 2-2 (rust 0-1); Nederlands jeugdelftal- Deens jeugdelftal 3-0. Om de Gouden Onaf hankelij kheidsbeker Rotterdams elftalNed. Bonds- elf tal 1-1. VOETBAL K.N.V.B. 3e klasse C: RWB-Zierikzee 3-3; De Schutters-Heusden afgelast; WSC-Veerse Boys 1-1. Afdeling Zeeland le klasse B: alle wedstrijden af- 2e klasse C: alle wedstrijden af gelast. v.""*- Zaterdagmiddagcompetitie 3 november 2e klasse C: Bevelanders I-Yer- seke III 7-2; Kapelle I-SVD I 8-1: 'Kats I-Wissekerke I 5-2; de overige wedstrijden afgelast. 2e klasse D: alle wedstrijden af- Juniorencompetitie Alle wedstrijden afgelast. VOETBAL R.W.B. I-Zierikzee I 3-3 Een verdienstelyk gelukspel Zierikzee verschijnt in deze wed strijd in de aangekondigde opstel ling. Zierikzee speelde de eerste helft met de straffe wind in de rug, waardoor het een flink veldover- wicht had. Toch wist na 3 minuten RWB de leiding te nemen met een ver schot van de rechtsbinnen Wijt- vliet (1-0). Het uitzicht van de doel- verdediger van Geesbergen was bij dit, toch onhoudbare schot geheel belemmerd. Na ongeveer 6 minu ten spelen wist Zierikzee bij één van haar talrijke aanvallen gelijk te maken. Stoel wist namelijk uit een onoverzichtelijke situatie de bal in het doel te werken (1-1). RWB had eenmaal geen geluk toen de rechtsbinnen hard tegen de paal schoot. Zierikzee bleef druk uit oefenen op het RWB-doel. Het duurde toch nog tot 3 minuten voor de rust eer de voorsprong werd ver groot. Uit een aanval van rechts wist Simon de Vlieger op werkelijk fraaie wijze de bal in het doel te plaatsen, nadat hij de doelverdedi- ger helemaal uit positie gespeeld had (1-2). Met deze stand ging de rust in. Na de rust begon RWB overdonderend op te zetten, maar de achterhoede van Zierikzee wist stand te houden. Juist in die peri ode wist Zierikzee uit een van haar uitvallen haar voorsprong te ver groten, Nadat de doelverdediger van RWB een bal had weggestompt wist de Vlieger de bal te bemach tigen en schoot deze keihard in de touwen (1-3). Ongeveer 5 minuten na dit doelpunt kreeg midvoor Meulman de bal in zeer duidelijke buitenspelpositie. De scheidsrech ter liet doorspelen en keihard ver dween de bal in het doel (2-3). Door deze tegenslag ging Zierikzee wat slordiger spelen. Ongeveer na 22 minuten wist de RWB rechtsbinnen gelijk te maken (3-3). Na dit doel punt ging de strijd gelijk op. Vier minuten voor het einde hing het winnende doelpunt voor Zierikzee in de lucht. De Vlieger was door gebroken, maar werd hardhandig van de bal gezet. De scheidsrechter liet dit echter ongestraft. Zonder de anderen te kort te doen ver dient de rechtsbinnen S. de Vlieger een bijzondere pluim voor zijn spel en zijn onvermoeibaar werken. De scheidsrechter, de heer v. d. Brand, liet geen goede indruk achter.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 3