Kardinaal Mindszenty op Amerikaanse ambassade, Nagy in arrest Minister-president dr Drees diep verontrust Wij zweren Verband tussen Midden- Oosten en Hongarije Betogingen voor het ge bouw van ,De Waarheid' Israëlische bliksemactie beëindigd één week na begin van de strijd „WIJ ZULLEN EEN HARTSTOCHTELIJK PROTEST LATEN HOREN" V.N. BESLUIT TOT INSTELLEN VAN OPPER BEVEL VOOR HET MIDDEN-OOSTEN Behandelen Ver. Naties de luchtlandingen BRITS-FRANSE LUCHTLANDINGSOPERATIES TEGEN EGYPTE BEGONNEN Janos Kadar vormt Hongaarse tegenregering Kardinaal Mindszenty, de pri maat van Hongarije, heeft zondag ochtend met zjjn secretaris een toe vlucht gezocht in de Amerikaanse legatie ln Boedapest, zo heeft Cabot Lodge, de Amerikaanse af gevaardigde, zondagochtend in New York op een spoedvergadering van de Veiligheidsraad over de Hon gaarse kwestie bekendgemaakt. Nagy gearresteerd Volgens het Oostenrijkse pers- bureaü A.P.A. zouden de Hongaarse premier Imre Nagy ,en zijn minis ters door de Sowjets gearresteerd zyn. Russische infanterie heeft het parlementsgebouw van Boedapest bezet, aldus dit bericht. Tegenregering van Kadar De Oostenrijkse radio meldt dat te Szolnok, 100 km ten zuidoosten van Boedapest, een communistische tegenregering is gevormd door Ja- De minister-president, dr. W. Drees verklaarde desgevraagd aan het A.N.P. met diepe verontrusting over het lot van het Hongaarse volk dat juist bezig was vrij te worden en met verbijstering kennis te heb ben genomen van de berichten uit Hongarije. De minister-president sprak zijn grote verontwaardiging uit over de wijze waarop van Russische zijde volgens nog steeds binnenkomende berichten wordt opgetreden. „Wij zweren dat wij hier slechts vandaan zullen gaan in vrijheid of anders zullen worden gedood". Dit had een dame opgetekend uit de mond van Hongaarse meisjes en jongens, die zich in het verzet had den vastgebeten en hun eigen kwar tier hadden ingericht. Zondagmid dag deed deze vorige week uit Hon garije afgereisde vrouw haar 'sober verhaal voor de radio. Men mag aannemen dat deze heldhaftige jeugd zich tot de laatste patroon heeft verdedigd. Uit onze eigen vei lige beslotenheid is het bijna on mogelijk ons een dergelijke opoffe ringsgezindheid en trouw aan de zaak van de vaderlandse vrijheid voor te stellen. Toch bracht de jeugd van Hongarije en inzonder heid de Boedapester jeugd deze op offeringsgezindheid op. Met eerbied staan we voor zoveel jeugdig vuur en zoveel heldhaftigheid. Radio- Moskou noemde deze jeugdige hel den „fascisten, die de beste elemen ten van de arbeidersklasse hebben vermoord". Onder die „beste ele menten" moeten dan waarschijnlijk worden gerekend de gehate volks politiemannen, die nog vorige week hun handgranaten wierpen tussen onschuldige vrouwen en kinderen. Het cynisme kent zijn grenzen niet, de wreedheid kreeg zijn sinistere symbolen in de fosforbommen, die op weerloos Boedapest neersuisden. Er moet diep medelijden zijn met het Hongaarse volk, maar in we zen mag ons medelijden met het Russische volk niet minder zijn, dat tot een dergelijke monsterachtige schanddaad in staat is. Ondanks de fraaie tijdschriften en de cultuur - manifestaties heeft beschaving en cultuur in dat land plaats gemaakt voor barbarij van de ergste soort. Dat hebben de Stalinisten en de slaafse zich in onschuld de handen wassende volgelingen er dus van gemaakt. Het is van harte te hopen dat op een of andere manier hei lijden van het Hongaarse volk zo veel mogelijk zal worden gelenigd. Wij geloven wel dat de vrije ive reld in dit opzicht geen verstek zal laten gaan en zeker Nederland niet. Maar het valt niet minder te ho pen, dat de vrije wereld eindelijk in dit dodelijk tijdsgewricht zal gaan begrijpen, dat elke onderlinge onenigheid spelen is met het leven van volkeren. De vrije wereld staat tegenover een macht, die geen ge nade kent. De stomme getuigen liggen in de verwoeste straten van Boedapest. Er moet een gesloten front zijn, van landen die bereid zijn desnoods hetzelfde offer als Hongarije te brengen, na deze on barmhartige les. Woorden kunnen de gevoelens van mensen in dit uur maar moeilijk onder woorden brengen. Wij kunnen bidden voor de vrede, maar er zal ook hard ge werkt moeten worden voor de vre de. Ieder heeft de afschuwelijke onmacht van het westen begrepen om ginds in te grijpen, maar nie mand zal kunnen begrijpen als niet alles wordt gedaan „dit zwaar tem peest" te beteugelen om verder on heil te voorkomen. nos Kadar, eerste secretaris van de Hongaarse communistische par ty, die de Sowjet-ünie ora hulp heeft gevraagd om de anti-commu nistische opstand te dempen. Toch concessies Westelijke waarnemers te Mos kou hebben zondag verklaard, dat het programma van de regering-Ka dar opvallend veel lijkt op dat van het kabinet van Nagy, dat na het uitbreken van de opstand werd ge vormd. Het schijnt, aldus deze waarne mers, dat de nieuwe regering het Kremlin tot grote concessies heeft kunnen brengen. Aangenomen wordt dat vice-pre- mler Mikojan, die enige dagen ge leden een bezoek aan Boedapest heeft gebracht, en Kadar het nieuwe program hebben uitge werkt. Het grootste deel van de weste lijke kringen in Moskou is van ge voelen, dat het Kremlin wellicht geaarzeld zou hebben om de Hon gaarse revolutionairen met wapen geweld neer te slaan als Engeland en Frankrijk in Egypte niet tussen beide gekomen waren, aldus meldt een correspondent van Reuter te Moskou. De meeste Engelse bladen, die vandaag commentaar leveren op de Russische aanval op Hongarije, leg gen verband tussen deze actie en het Brits-Franse optreden tegen Egypte. „Wij Nenni zijn beangst" De leider van de linkse Italiaanse socialistische partij, Nenni, heeft het optreden van de Russen in Hongarije veroordeeld. „Wij zijn zeer beangst door de tragische ont wikkeling van de toestand". De nieuwe toestand is „zonder precedent in de internationale ar beidersbeweging",aldus Nenni. Hij achtte het noodzakelijk, dat de re gering van de Sow jet-Unie zich nogmaals op de toestand bezint. Betoging voor Sowjet- ambassade in den Haag Tussen 12 en 1 uur zondagmiddag heeft een groep jonge mannen en meisjes, waaronder studenten, een betoging gehouden voor de kanse larij van de ambassade der Sowjet- Unie aan de Andries Bickerweg te 's-Gravenhage. Eén der meisjes klom over het ijzeren hek, dat de toegang tot de oprit naar de kanse larij afsluit, en wierp met een steen één der ruiten naast de voordeur in. Er was spoedig politie aanwezig in dit zeker op zondag zeer rustige stadsdeel. De betogers - ongeveer een vijf tigtal - werden verwijderd. De politie zette de Andries Bic kerweg af en surveilleerde in de omgeving daarvan, waar even later vrijwel niemand meer te zien was. RODE KRUIS HELPT HONGARIJE Na overleg met de gedelegeerde van het Internationale Rode Kruis in Wenen, heeft het Nederlandse Rode Kruis besloten met de ambu lance die vandaag naar Wenen is vertrokken, ten behoeve van de vluchtelingen mee te geven 2500 de kens, 2000 lakens, 2000 slopen, 3000 eetbestekken en een grote hoeveel heid toiletbenodigdheden. Boven dien deelt het Nederlandse Rode Kruis mee, dat -er een zeer inten sief overleg tussen de nationale Ro de Kruisverenigingen en het Inter nationale Rode Kruis gaande is over de mogelijkheden van hulp verlening in Hongarije. Vele honderden demonstranten, voornamelijk jonge mensen, hebben zondag een demonstratie voor het gebouw van het gommunistische dagblad „De Waarheid" aan de Prinsegracht in den Haag gehou den. Met stenen, die zij uit de straat lostrokken, wierpen zij de ruiten van het gebouw van „De Waar heid" in. Voordien hadden zij getracht een demonstratie op te wekken voor de Russische ambassade aan de An dries Bickerweg, maar de politie had de toegangswegen daartoe her metisch afgesloten, zodat ze daar geen kans hadden. In optocht trok men daarop naar de Prinsegracht, waar het gebouw van „De Waar heid" met stenen werd bekogeld. De politie trachtte zoveel mogelijk orde te houden in deze demon stratie. Woestyn van Sinai geheel bezet Reuters correspondent Alex Va lentine meldt uit Tel Aviv, dat de Israëlische bliksemoorlog tegen Egypte zondagavond afgelopen scheen te zijn - minder dan een week nadat het eerste schot werd gelost. In Tel Aviv gelooft men, dat vooruitgeschoven Israëlische pa trouilles de oostelijke oever van het Suezkanaal op verscheidene pun ten bereikt hebben. Andere Israë lische eenheden hebben de Golf van Suez en de Golf van Akaba bereikt, aan weerszijden van het schiereiland van Sinaï. Vermoede lijk staan zij reeds aan de zuide lijkste punt van het schiereiland. Uit gewoonlijk betrouwbare bron is vernomen, dat het sluitstuk op de Israëlische actie is geplaatst door de verovering van twee eilan den aan de mond van de Golf van Akaba, waar Egyptische kustbat- terijen vijf jaar lang de Israëlische scheepvaart op de haven van Elath, aan het noordelijke uiteinde van de Golf van Akaba, verhinderd hebben. Zondag werden in de woestijn Extra televisie-uitzending De Nederlandse Televisiestich ting zal op maandag (heden)avond 5 november te 20 uur een extra uit zending verzorgen naar aanleiding van de gebeurtenissen in Hongarije Onder meer zal een protestmeeting van de Nederlandse democratische partijen op de Dam in Amsterdam rechtstreeks worden uitgezonden. In dit programma is voorts een journaal en een filmdocumentaire van de ontwikkeling in Hongarije opgenomen. Dr. W. Drees tot het Nederlandse volk Duisternis der onderdrukking valt lil verband met de schokkende gebeurtenissen in Hongarije, heb ben de minister-president dr. W. Drees en verschillende andere sprë- kers zich met toespraken tot het Nederlandse volk gericht. De toe spraken kwamen in het gezamen- lyke programma van de Neder landse Radio Unie, zondagmiddag 4 november. Allereerst voerde de minister president, dr. W. Drees, het woord. Dr. Drees zeide: „Onze gedachten en gevoelens zijn vandaag in beslag genomen door de ontstellende berichten om trent hetgeen in Hongarije gebeurt. Dagenlang hebben wij meegeleefd met het Hongaarse volk in de hoop dat men kans had zijn vrijheid te herwinnen en weer zichzelf te wor den na jaren van onderdrukking. Nu leven wij mee, helaas, met de ineenstorting van die hoop; met ge voelens van vertwijfeling die de genen moeten bezielen, die in een heldhaftige, maar ongelijke strijd tegen een overmacht van vlieg tuigen, tanks, zware artillerie, de nederlaag tegemoet zien, hun land zien verwoesten en over hun volk weer de Russische overheersing zien komen. Achter velen die pas Staking van het vuren als Israël en Egypte instemmen De Algemene Vergadering van de V.N. heeft met 57 stemmen voor, by 19 onthoudingen (waaronder de Sowjct-Unie, Frankryk en Enge land) besloten een V.N.-opperbevel voor een internationaal leger in te stellen om een staking der vyande- lykheden in Egypte „te bewerk stelligen en te controleren". De landen die zich van stemming onthielden zijn: Afghanistan, Au stralië, Bulgarije, Wit-Rusland, Tsjecho-Slowakije, Egypte, Frank rijk, Hongarije, Israël, Laos, Nw.- Zeeland, Polen, Portugal, Roeme nië, Turkije, de Oekraïne, Zuid- Afrika, de Sow jet-Unie en Enge land. Canada, Noorwegen, Nieuw-Zee- land en Columbia hebben al troe pen aangeboden. De aangenomen resolutie houdt een oorspronkelijk door Canada in gediend voorstel in. Behalve Ca nada behoren tot de indieners Noorwegen en Columbia. Secretaris-generaal Hammars- kjoeld wordt uitgenodigd die ad ministratieve maatregelen te ne men die nodig zijn om de resolutie spoedig uit te voeren. Frankrijk en Engeland onthiel den zich, omdat geen instructies van de regeringen waren ontvan gen, zoals de afgevaardigden zei den. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de Assemblee later weer zal worden bijeengeroepen als het Frans-Britse standpunt bekend is. De Amerikaan Lodge had er te voren bij Engeland, Frankrijk en Israël op aangedrongen de ver plichtingen uit het handvest na te komen en de gevechten te staken. Amerika hoopte dat Israël zijn troepen onmiddellijk achter de be standslijn zou terugtrekken en dat Egypte een tijdelijke stationering van V.N.-troepen op zijn grondge bied zou toestaan. Engeland heeft de Ver. Naties maandag medegedeeld, dat de Brits-Franse operaties „met strikt beperkt doel" in Egypte voortdu ren, maar dat alle militaire acti viteit zou worden gestaakt, zodra het plan voor een internationaal legér door Israël en Egypte wordt' aanvaard en onderschreven door de. Ver. Naties. Het fiat van de V.N. is dus in-, middels verleend. Het wachten is nu op de houding van Israël en Egypte. uit de kerker waren ontkomen, zul len straks weer de gevangenisdeu ren zich sluiten. De vrijheidsstrijders worden nu betiteld als fascisten, als reactio naire elementen, als handlangers van de imperialisten, als vijanden van dé democratie, terwijl het zonneklaar is, dat vrijwel heel het Hongaarse volk hartstochtelijk deelnam aan het verzet en uitzag maar herstel van een eigen natio naal leven en naar werkelijke de mocratie". „Minder dan koloniën" Dr. Drees vervolgde: „Hongarije wordt nu overweldigd door de troepen van een mogendheid die steeds zegt te strijden voor de vrij heid van koloniale volkeren, maar die tal van vroeger werkelijk vrije volkeren aan haar grenzen tot min der dan koloniën heeft neergedrukt; van een mogendheid die pleegt te zeggen, dat ze de vrede wil en die de vredesduif gaarne als symbool voert, maar die thans niet vredes- „diepe verontrusting" duiven boven Boedapest doet vlie gen. Wij hebben kunnen horen en le zen hoe Rusland beloofde Honga rije te zullen ontruimen en hoe de Russische vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad als een onwaarheid betitelde, dat Rusland nieuwe troe- pen Hongarije binnen liet rukken. We hebben ook vernomen, dat de Hongaarse en een Russische dele gatie zouden onderhandelen over een regeling van de wijze, waarop de Russische troepen Hongarije zouden verlaten. Bericht wordt nu, dat de Russen de Hongaren die kwamen onderhandelen, hebben ge vangen genomen. Als dit waar is, is het een verbijsterende daad. Zelfs in deze tijd, waarin wij aan zoveel onrecht gewend zijn geraakt. Het verlangen doortrilt ons volk om tegenover dit alles iets te doen. Talrijk zijn de bewijzen die ik daarvan vandaag heb ontvangen. Wij zijn echter helaas niet bij machte het Hongaarse volk bij te staan in zijn strijd om zich aan de greep van de overweldiger te ont- van Sinai de laatste Egyptische verzetshaarden opgeruimd. Het is nog niet duidelijk, of de Israëlische troepen zullen opruk ken tot het Suezkanaal of dat zij posities zullen betrekken 16 lcm ten oosten daarvan, zoals Engeland en Frankrijk eisen. Mogelijk zullen zij eerst oprukken om de Egyptenaren over het kanaal terug te werpen en later terugtrekken tot op een afstand van 16 km. Premier Ben Goerion van Israël zal woensdag de zitting van het Israëlische parlement openen met een regeringsverklaring. HET WEEROVERZICHT Het gebied van hoge druk, dat zaterdag in het zeegebied tussen IJsland en Ierland lag, heeft zich tijdens het weekeinde langzaam naar het zuid-zuidoosten verplaatst en daarbij een weinig in betekenis afgenomen. Het beheerst echter nog steeds de luchtbeweging over de Britse eilanden en het Noordzee gebied zowel in de onderste delen van de atmosfeer als in de hogere luchtlagen. Men treft daar een overwegend krachtige noordweste lijke luchtstroming aan, waarin de pressies meebewegen, die in de om geving van IJsland ontstaan en vandaar naar Scandinavië trekken. Eén van deze depressies, die nu de Oostzee heeft bereikt, veroorzaakte zondag op het noordelijk deel van de Noordzee storm. Een volgende depressie is nabij IJsland in ont wikkeling. De fronten van de depressies kunnen tot Nederland doordringen, in verband waarmede de kans op af en toe regen tamelijk groot blijft. De koude polaire lucht, die achter de depressies om naar het zuiden stroomt, kan ons land even wel nauwelijks bereiken. Het voor de tijd van het jaar vrij zachte, maar overwegend zwaarbewolkte weer duurt daarom voort. Enige regen tot maandagavond: Half- tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Matige tot krachtige, tijdelijk ech ter zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en noord west. Vannacht in het binnenland iets kouder. Morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. 6 nov. Zon op 7.46, onder 17.05. Maan op 11.29, onder 19.53. Eerste kwartier: 10 nov. te 16.00. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 6 nov. 5.22 v.m. 17.37 n.m. BROUWERSHAVEN 6 nov. 4.50 v.m. 17.01 n.m. Springtij: 20 november. Doodtij: 12 en 27 november. De algemene vergadering van de Verenigde Naties zal naar men maandagochtend te New York ver wachtte, vandaag weer bijeen ko men ter bespreking van de lucht landing op Egyptisch gebied. Enkele waarnemers bij het hoofd kwartier van de V.N. zeiden te ver wachten, dat de landen van de Afri kaans-Aziatische groep een resolu tie zullen indienen, waarin verzocht wordt om sancties tegen Groot- Brittannië, Frankrijk en Israël en uitstoting van deze drie landen uit de Verenigde Naties. Zo zagen de straten van Boedapest er vorige week uit. Juist was men aangevangen wat orde te scheppen in de ergste chaos, toen het duidelijk werd dat de Russische tanks het laatste woord zouden hebben. Hoe zul len de straten van Boedapest er nu uitzien? Valscherm troepen in gebied van Port Said De Cyprische radio heeft maan dagmorgen gemeld, dat de Brits- Franse luchtlandingsoperaties te gen Egypte zyn begonnen. De Egyptische afgevaardigde Omar Loetfi, heeft In de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties medegedeeld, dat Brits-Franse strydkraehten, die gepoogd hebben worstelen, al kunnen wij in de Ver enigde Naties mee onze stem doen horen. Niet anders is mogelijk dan uiting te geven aan onze diepe ver ontrusting en een hartstochtelijk protest te doen horen tegen wat zich in Hongarije voltrekt over een volk, wat een ogenblik licht zag en waarover nu weer de duisternis der onderdrukking valt". in Egypte aan land te gaan, zyn aangevallen. Radio-Cairo meldt dat op drie plaatsen in het gebied van Port Said valschermtroepen zyn neerge komen. zy waren „volkomen ver- nietigd". Volgens de Egyptische radio zyn de landingen om 6.30 uur Ncd. tyd begonnen in Port Said en drie an dere punten in de buurt: Port Foead, Gamil en Baz Gahhanah. „Het leger, de politie en de plaat selijke bevolking hebben dc val schermtroepen volkomen vernie tigd", zo voegt de Egyptische radio daar aan toe. In een Brits-Frans legcrbcricht wordt gezegd dat Port Said niet van tevoren is gebombardeerd oi^ schade en slachtoffers onder d« burgerbevolking te vermyden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2