Z1ER1KZEGSCHGMNIEUWS60DE Afgrijselijk verraad jegens naar vrijheid snakkend Hongarije Algemene Vergadering der V.N. doet beroep op Rusland strijd te staken Rode leger sloeg meedogenloos toe DE ZIERIKZEESCHE COURANT RUSLAND TOONDE HET WARE GEZICHT MAANDAG 5 NOVEMBER 1956 No. 18049 113e jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Loss-s nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, don derdi g en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per m.n. - J uccesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Poslbus nr. 1 na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Oct Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Te Weth Wetli, Weth. Met een bijna onbegrijpelijke meedogenloos heid en met een cynisme, waarbij het hart van de mensheid ineen gekrompen is, heeft de Sowjet- Unie het bestaan de vrijheid van Hongarije die nog maar net na een twaalf jaar lange nacht aan de kim gloorde, weer te smoren in een afgrijselijk bloedbad. Met een geschatte sterkte van vijftien tankdivisies en vier gemecha niseerde divisies, heeft Rusland zich op het weer loze volk en Hongarije geworpen. Dramatisch waren de laatste wanhopige verzoeken om hulp, die de vrije zenders van het land de wereld in stuurden. Steeds dichter evenwel omsloot zich de stalen ring rond de hoofdstad Boedapest en andere Hongaarse steden en een „vaarwel, redt onze zielen", was het laatste wat werd vernomen uit de ether, voordat de Russische beer ook dit vrije woord in de keel smoorde. Zesduizend tanks voerde het machtige Rode leger aan 0111 de vrij heidsstrijd van de Hongaarse helden neer te slaan, helden, die in de Moskouse commentaren werden betiteld als reactionaire elementen en fascisten. Zo werd het heldendom verbloemd. Het gedonder van zwaar kanon vuur deed nog voor het aanbreken van de zondagochtend de stad Boe dapest schudden. Sowjetrussische troepen hadden een aanval op de Hongaarse hoofdstad ingezet. De bevolking schrok wakker door het lawaai van geschutvuur op de heu vels aan de zuidwestelijke oever van de Donau. De weerschijn van de ontploffingen lichtte op achter de silhouetten van de omringende heuvels. Het eerste geschutvuur deed zich horen om vijf uur plaatselijke tijd. Terstond kwamen Hongaarse tanks door de schemerlichte straten rol len om posities voor de verdediging van de stad in te nemen, terwijl in de voorsteden de gevechten be gonnen. Hongaarse troepen be trokken de wacht op de bruggen en aan de oevers van de Donau. Anderhalf uur na de eerste ar tillerie-uitbarstingen scheen het vuren het centrum van de stad te naderen. Tezelfdertijd verspreidde zich het gerucht, dat twee Hon gaarse generaals, die met de Sow- jets waren gaan onderhandelen over de Hongaarse eis tot terug trekking van de Russische troe DE SITUATIE IN HONGARIJE pen, gevangen waren genomen. Eén van hen was generaal-majoor Pal Maleter, minister van Defensie en bijgenaamd de held van Boedapest wegens zijn rol bij de verdediging van de Kiliankazerne, waar de na tionalisten een beleg van verschei dene dagen doorstonden. De andere was generaal L. Kovacs, stafchef van het Hongaarse leger. Na een inleidend artillerievuur, aldus berichten die te Wenen wer den ontvangen, drongen Sowjet- tanks de stad binnen en begonnen met steun van de infanterie de Hongaarse steunpunten te vernie tigen, met name die welke waren ingericht voor de verdediging van de regeringsgebouwen. De Sowjet-strijdkrachten omsin gelden de Hongaarse troepen in hun kazernes en eisten, dat zij zich onmiddellijk zouden overgeven. De hevigste gevechten zouden in het centrum van de stad zijn ge leverd, waar ondanks krachtig ver zet van de Hongaren, de Russen snelle vorderingen maakten. De be volking zocht beschutting, maar een aantal jongelieden sloot zich KECSKEMET NHONGAinjE ROEMENIE V. PELT!561761 bij de geregelde Hongaarse troepen aan in hun verzet tegen de Russen. Verklaring van Nagy Het eerste nieuws over de ge vechten werd bekend in een ver klaring van premier Nagy. Hij zei zondagochtend vroeg in het Engels via radio-Boedapest: „Hier is Imre Nagy. In de vroege uren van deze ochtend zijn Sowjet-troepen een aanval begonnen op de Hon gaarse hoofdstad, klaarblijkelijk met het doel de democratische re gering van de Hongaarse volksre publiek omver te werpen. Onze troepen zijn in gevecht met de Sow jet-strijdkrachten. Het Hongaarse leger is op zijn post. Dit is mijn boodschap tot het Hongaarse volk en de gehele wereld". Later her haalde hij zijn verklaring als een beroep op de V.N. De verklaring werd ook in andere talen uitgezon den. Daartussendoor werd het Hon gaarse volkslied of het „Ave Maria" van Schubert gespeeld. De vereniging van schrijvers wendde zich drie minuten voor het uitvallen van de zender tot de in tellectuelen in de wereld met een boodschap waarin om hulp werd verzocht. De zender was sedert 8.10 uur niet meer in de lucht. De ove rige voorlichtingsorganen der op standelingen vielen daarop even eens in een snelle opeenvolging uit. Volgens door het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken ont vangen berichten werd om acht uur 's ochtends door de Russen een ul timatum gesteld, volgens hetwelk Boedapest zou worden gebombar deerd, indien de Hongaren niet voor twaalf uur zich hadden over gegeven. Zondagavond stond de Hongaar se hoofdstad in vlammen, zodat moet worden aangenomen, dat de Hongaren, het ultimatum van des morgens fier van de hand hebben gewezen. Mindszenty dankte de wereld De Hongaarse primaat, kardinaal Mindszenty, die dezer dagen door Hongaarse opstandelingen uit com munistische gevangenschap is be vrijd, heeft zaterdagavond in een radiotoespraak „tot het Hongaarse volk en de wereld" de „volken der gehele wereld" zijn dank betuigd voor de betoonde „saamhorigheid met het voor zijn vrijheid strijden de Hongarije". Hij zei dat Hongarije met alle landen vreedzaam wil samenleven, „zowel met de V.S. als met de Sow- jet-Unie". Hij wist toen nog niet wat de Sowjets voor zijn land in petto hadden. BOODSCHAP VAN EISENHOWER AAN BOELGANIN President Eisenhower heeft zon dag een dringende boodschap aanl premier Boelganin gezonden, waar in hy deze vraagt de Sowjet- troepen uit Hongarije terug te trek ken. Het Amerikaanse staatshoofd gaf uitdrukking aan zijn „ontzetting en ontsteltenis" over de So*»vjet-aan- val op Hongarije. Eisenhower drong er ook op aan, dat Hongarije het recht wordt ge geven zijn eigen regering te kiezen. De woordvoerder van het Witte Huis deelde mee, dat de boodschap was verzonden, nadat de president met minister Diilles, die, zoals ge meld, in het militaire hospitaal Walter Reed een darmoperatie on dergaan heeft, diens plaatsvervan ger Herbert Hoover en andere functionarissen had gesproken. Bij deze gesprekken was van ge dachten gewisseld over de wegen, die voor de V.S. openstaan om te bereiken dat a. de Russische troe pen uit Hongarije worden terugge trokken en b. Hongarije het recht krijgt om zelf zijn regering te kie zen. De dringende boodschap van Eisenhower aan Boelganin handel de over deze twee punten. Verzoek om rechtstreeks onderzoek door waarnemers Nadat zondag in de Veiligheids raad een overeenkomstige Ameri kaanse resolutie was getorpedeerd door een Russisch veto, heeft de Algemene Vergadering van de Ver. Naties in de nacht van zondag op maandag een resolutie aangenomen waarin een beroep gedaan worwt op de Sow jet-Unie onmiddellijk haar gewapende aanval op Hon garije te staken en haar strijd krachten uit dat land terug te trekken. De resolutie is aangenomen met vijftig tegen acht stemmen by vijf tien onthoudingen. De onthouders zy landen van de Aziatisch-Afri- kaanse groep, Finland en Zuid- Slavië. De tegenstemmers zijn de Sowjet- Slavië. De tegenstemmers zijn de Sowjet-Unie en zeven landen van het communistische blok. De Hongaarse delegatie was niet aanwezig by de stemming. Tur- kye en Perzië zyn de enige landen van het midden-Oosten die voor gestemd hebben. De betrokken resolutie was door de Verenigde Staten ingediend. De aangenomen Amerikaanse re solutie bevat voorts een verzoek aan de secretaris-generaal der V.N,. Dag Hammarskjoeld, door middel van zijn aangewezen vertegenwoor digers een rechtstreeks onderzoek in te stellen en zo spoedig mogelijk verslag uit te brengen over moge lijke manieren om een einde te ma ken aan de strijd. De Verenigde Staten aanvaardden een Frans amendement volgens hetwelk de te onderzoeken toestand veroorzaakt is door „buitenlandse tussenkomst". Aan de Sowjet- en Hongaarse regering wordt verzocht, de waar nemers vrijheid en beweging in Hongarije toe te staan. Verscheidene sprekers, onder wie Lester Pearson van Canada, stel den voor, dat een plan voor een ties, dat de assemblee zaterdag avond goedkeurde om de vrede in t' midden-oosten te helpen bewaren, eveneens voor Hongarije van toe passing zou zijn. De Nieuw-Zeelander Munro ont ketende een daverend applaus met indirekte kritiek op de houding van de Afrikaanse en Aziatische lan den. Hij zei, dat men had mogen verwachten, dat ledenstaten buiten de Sowjet-sfeer even krachtig ge reageerd zouden hebben t.a.v. de toestand in Hongarije als zij klaar gestaan hadden over de crisis in het midden-oosten te spreken. (In het debat heeft geen afgevaardigde van het midden-oosten het woord gevoerd. De Philippijnen hebben als enig lid van de Aziatisch-Afri- kaanse groep zich voor de Ameri kaanse resolutie uitgesproken). 10.000 VLUCHTELINGEN REDDEN ZICH OVER OOSTENRIJKSE GRENS Het zijn meest vrouwen en kinderen Tengevolge van de jongste politieke gebeurtenissen hebben tien duizend mannen, vrouwen en kinderen in Oostenryk asiel gevraagd, zo wordt gézegd in een telegram dat de Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken, Oskar Helmer, namens zijn regering aan het hoge commissariaat van de V.N. voor vluchtelingen heeft gericht. Na te hebben verklaard, dat deze toeloop van vluchtelingen Oosten rijk niet alleeen direct maar ook op lange termijn voor ernstige proble men stelt, verzoekt de Oostenrijkse minister de organisatie der V.N. om hulp. In de loop van zondag zijn, naar verluidt, ongeveer zesduizend Hon gaarse vluchtelingen, voor het me rendeel burgers, de Oostenrijks- Hongaarse grens in noordelijk Bur- genland - ongeveer honderd km. ten zuiden van Wenen - overgeko men. Bij Nickelsdorf, de grenspost die het dichtst bij de Oostenrijkse hoofdstad ligt, is de grehs herme tisch gesloten. Volgens mededelingen van het Oostenrijkse Rode Kruis, worden de vluchtelingen behandeld over eenkomstig de bepalingen van de conventie van Genève. Zij worden politiemacht van de Verenigde Na- overgebracht naar ontvangstcentra bij Wiener Neustadt. Bij Traiskir- chen, dertig kilometer ten zuiden van Wenen, wordt nog een kamp ingericht. Ook uit het grensgebied in zuid- Stiermarken komen berichten over een stroom Hongaarse vluchtelin gen. Alle eenheden van het Oosten rijkse Rode Kruis zijn via de radio opgeroepen zich te melden. Naar de grens trekken ambulances om hulp te verlenen. In Weense ziekenhui zen zijn vijfhonderd bedden gere serveerd voor gewonde vluchtelin gen. Volgens radio-Belgrado zijn „eni ge groepen gewapende Hongaren" de grens in het noord-westen van Zuidslavië overgetrokken. Zij wer den ontwapend en naar speciale kampen overgebracht. Er werden geen bijzonderheden over hun aan tal gegeven. REDT ONZE ZIELEN Voor het laatst hoorde men in Wenen gistermiddag een Hongaarse revolutionaire zender in de lucht. Het was als de stem van de stervende vrijheid: „Beschaafde volkeren van de wereld - op de wachttoren van het duizendjarige Hon garije begonnen de laatste vlammen te doven. Het Rode leger probeert onze harten te vertrappen. Russische tanks en kanonnen daveren óver Hongaarse grond. Onze vrou wen, moeders en dochters zijn bang. Zij herinneren zich de binnenkomst van het rode leger in 1945. Redt onze zie len. Dit woord is misschien het laatste dat u van de laatste Hongaarse vrijheidszender hoort. Volkeren van de we reld, luistert naar onze op roep. Helpt ons. Niet met adviezen, niet met woorden, maar met daden, met solda ten, met wapens. Vergeet toch niet dat deze woeste aanval van het bolsjewisme niet zal eindigen. Ge kunt het volgende slachtoffer zijn. Redt ons. Volkeren van vrij Europa, die wij eens verdedigden te gen de aanvallen van de Azi atische barbaren, luistert naar de noodklokken uit Hongarije. Beschaafde volke ren van de wereld, in naam van de vrijheid vragen wij om hulp. Ons schip zinkt. Het licht dooft. Komt in ac tie. De schaduwen worden met het uur langer. Luistert naar onze kreet. Komt in actie. Steekt ons uw broeder lijke handen toe. Volkeren van de wereld, redt ons. Helpt. God zij met u en ons". Nederlandse politieke partijen richten zich tot het volk Alle democratische politieke par tijen in Nederland hebben zondag avond tezamen de volgende verkla ring uitgegeven: „In een sterk gevoel van verbon denheid heeft de gehele mensheid meegeleefd met het volk van Hon garije in zijn strijd voor vrijheid en zelfstandigheid. Het Russische ver raad in Hongarije dreigt de zo zwaar bevochten vrijheid opnieuw te vernietigen. In felle verontwaar diging en gekwetst in haar heiligste gevoelens protesteert de mensheid tegen de moordaanslag op het dap pere Hongaarse volk, dat welhaast weerloos en machteloos staat te genover de nietsontziende over weldiger. In dit tragische uur willen de Ne derlandse politieke partijen, staan de op de grondslag van 'geestelijke vrijheid, gemeenschappelijk het Ne derlandse volk oproepen, eensge zind te getuigen van hun afschuw voor het communistische geweld".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1