Mine eitjes vjórdenM IHHahrötgrote^maaTj ie 7iin nog altijd ffiravooriejijll LIEFDE'S NAZOMER Gebouw Chr. Nationale school te Nieuwerkerk modern van opzet en inrichting NED. HERV. KERK ROEPT OP TOT HULP AAN HONGARIJE Het seizoen van de kleine eitjes is bijna voorbij Profiteer ervan, zolang het kan! WANDELSTOKKEN Reparaties Kunstgebitten Pantolux Adverteert in dit blad SCHELDEBANK N.V. T ZIERIK2EESCIÏE NIEUWSBODE vrijdag 2 november 1956 No. ïsim wij ouders I Deining om Tanja Er is deining om Tanja. Vader en moeder heoocn er slapeloze uren van en liggen er 's avonds in bed op geaempie loon over te pralen. Wam vvai moet je nu toch beginnen met een dochter van 16 jaar, die zien mets meer gezeggen laat, om dat ze nu een vriendje heelt. Tegen alle wijze raaagevingen in is ze koppig Desioten naar eigen weg te gaan en oe jongen loslaten doet ze beslist niet, neweert ze. Als het nu nog een jongen met een beetje tut was, was het nog tot daar aan toe, menen de ouders. Het schijnt er nu eenmaal bij te horen, dat de meisjes tegenwoordig vroe ger verkering heüoen dan vroeger. Maar zo'n lummel, zo'n slappeling, zo'n nietsnut als die Gert. Wat heeft Tanja daar nu aan, om ooit op te bouwen? Tanja zelf heeft een kantoor baantje, maar ze is zo ambitieus, om ook nog een avondschool te be zoeken, om zich verder te ontwik keien. Daar heeft ze die Gert leren kennen. Hij zit in dezelfde klas, al is hij drie jaar ouder. Inplaats dat ze eikaar aansporen, houdt de jon gen Tanja van het werk door haar het hoofd op hol te brengen. En nu zijn ze allebei blijven zitten. Dat vinden de ouders heel erg, vooral omdat ze voor die tijd altijd goede cijfers haalde. Bij Gerts ouders komt Tanja al een hele tijd thuis. Iedereen vindt daar alles goed en de omgang heel gewoon. Maar het duurde een hele tijd vóór Tanja Gert aan haór ouders presenteerde Net of ze wel begreep, dat hij bij haar thuis niet erg in goede aarde zou vallen en zij het bezoek daarom maar zo lang mogelijk uitstelde. Averechts resultaat Inderdaad waren Tanj a's ouders verre van verrukt. Zij hebben al genoeg van de jongen gehoord, om veel vertrouwen in hem te hebben. Maar toch zijn zij zo verstandig, hem bij zich thuis te ontvangen, omdat zij niet willen dat hun meis je het altijd bij hem thuis of op straat zoekt. Maar ondertussen houden zij na tuurlijk niet op, Tanja met hun raadgevingen te achtervolgen. Ze is toch nog veel te jong voor vaste omgang! Laat ze toch haar tijd af wachten. Later komt er heus wel iemand, die heel wat meer waard is dan deze lummel, die nog nooit een behoorlijke baan heeft gehad en zelfs geen enkel diploma bezit. Tanja reageert steeds averechts. Hoe meer de ouders hun best doen, haar Gert tegen te maken, hoe vu riger zij hem verdedigt. Ze geeft een grote mond terug en verwijt haar ouders, dat ze er niets van be grijpen en ze heus zelf wel weet, wat ze wil. Zou ze dat nu écht weten, deze Tanja, om wie nu zo'n deining is? Zou ze op haar 16de jaar werkelijk beseffen, wat het huwelijk bete kent en dat het van belang is, een man te kiezen, die tot steun kan zijn en de verantwoordelijkheid voor een gezin op zich kan nemen? Overdreven door de ouders Tien tegen één, dat Tanja daar nog nooit bewust over heeft nage dacht. Ze is nu verliefd, zoals de meeste meisjes van haar leeftijd verliefd zijn. En toevallig is Gert het lijdend voorwerp. Dat het zo lang stand houdt en ze zich zo hardnekkig aan de jon gen vastklemt, is waarschijnlijk de schuld vande ouders, die er een onnodig groot drama van ma ken en het hele geval door hun overgrote angst en bezorgdheid juist bij Tanja gefixeerd hebben. Gert zal binnenkort in dienst gaan, dat brengt al dadelijk ver andering en vergroot de kans, dat de belangstelling van weerszijden zal gaan verflauwen. Laten Tanja's ouders het een beetje aan de tijd durven overlaten. En laten zij een beetje vertrouwen hebben in het gezonde verstand van hun dochter, die straks wei andere jongelui gaat ontmoeten en dan vanzelf haar vergelijkingen maakt en conclusies gaat trekken, zonder dat het haar elke dag tot vervelens toe wordt voorgekauwd. Er is niets, wat méér tegenstaat dan voorgekauwde kost. Ik bedoel niet, dat Tanja's ouders haar maar aan haar lot moeten overlaten en nooit met haar pra ten Integendeel, ze moeten dubbel trachten, haar vertrouwen te win nen. Maar niet door gepreek of angstige voorspellingen. Laten ze redelijk blijven en bereid zijn, ook naar hóór te luisteren. Op het ogenblik is het voor Tanja's ouders en voor het meisje zelf belangrij ker, te werken aan de goede ver houding tussen hen en hun doch ter, dan haar vriendschap met Gert al te fel tegen te werken. Marcelle. (Nadruk verboden). Nieuwe school is herbouw dorp waardig (Van onze redakteur) Het gebouw van de Chr. Nat. school aan de Molenberg te Nieu werkerk mag een toonbeeld worden genoemd van een hypermoderne school, die voldoet aan alle te stel len eisen van hygiëne. Licht en lucht kunnen onbelemmerd binnen treden en ook deze school toont zichtbaar de ontwikkeling, die op dit terrein zich heeft voltrokken. Men betreedt de school door een ruime ingang. Een klein portaal, afgesloten met tochtdeuren vormt de eigenlijke entiee. De school be vat drie lokalen. Twee zijn er in de ene vleugel aangebracht, terwijl het andere is ingericht in de zij vleugel. Een ruime hall vormt het middelpunt van de nieuwe school. Hier bevinden zich de kapstokken en een hypermoderne drinkwater kraan, terwijl de apart ingebouwde deuren van twee maal vier sets toiletten hierop uitmonden. Lood- (Eigen foto). recht op de hall is de „wandelgang" geprojekteerd, die een ruim uit zicht mogelijk maakt op het wijde polderlandschap. De lokalen zijn strak en modern van inrichting. Gloednieuwe meubeltjes (stoeltjes en tafeltjes apart) geven een zon nige toets aan het interieur, waarin verder vaste kasten en ook aan de binnenzijde ruime ramen, die op de wandelgang uitzicht geven. Ook uit de tweede hand komt dus nog volop licht binnen. Aansluitend op de hall vindt men verder via een tussenruimte - die tevens een aparte toegang geeft tot de gelijkvloers gelegen ruimte, waarin de ketel voor de centrale verwarming - de aparte bestuurs kamer, in dezelfde lichte trant ge bouwd en ingericht als de lokalen De nieuwe school is het herbouwde Nieuwerkerk waardig en stellig een zeer belangrijke aanwinst voor de jeugd en het onderwijzend perso neel, die voorheen met heel wat minder tevreden moesten zijn. Op grote schaal dient geholpen te worden Het moderamen der Generale Synode der Ned Hervormde Kerk heeft zich tot de kerkeraden en dia- coniën met een oproep over de hulp aan Hongarije en de toestand in het midden-oosten gewend. In de oproep wordt gezegd: „Hongarije verkeert thans in zeer grote nood. Het volk is opgestaan tegen de communistische terreur. De strijd om een zelfstandig volks bestaan eist ontelbare slachtoffers. Wij kunnen slechts met ontroering gissen, wat er wordt geleden en wat er verloren gaat. Ook in het midden-oosten is een zeer hachelijke toestand ingetreden door de staat van oorlog tussen Is raël en Egypte. Het moderamen van de Synode der Nederlandse Hervormde Kerk roept u daarom op tot voorbede, opdat God deze volkeren en de ge hele wereld genadig zij en uitkomst geve. Wij vragen nu uw bijzondere aandacht voor de toestand in Hon garije. Wij hebben dankbaar kennis ge nomen van de bijstand, welke van %'erschillende zijden reeds thans wordt verleend, maar wij zijn er van overtuigd, dat terstond na be ëindiging der vijandelijkheden op grote schaal hulp zal moeten wor den geboden door het buitenland Ook door Nederland. De Hervorm de Kerk mag dan niet achterblij ven, te minder naarmate vele his torische betrekkingen ons verbin den. Daarom richten wij ons tot u te zamen met de sectie internationale hulpverlening van de Algemene Diaconale Raad, met het dringend verzoek in uw gemeenten een bij zondere geldinzameling te houden voor de nood van het Hongaarse volk en tevens van de Hongaarse Hervormde Kerk. Thans is directe financiële steun het meest nodig. Straks, zodra meer mogelijkheid komt van vervoer, zullen wij een beroep op u doen voor het bijeen brengen van kleding, dekens enz., welke zo bitter nodig zijn". Het moderamen vestigt er ten slotte de aandacht op, dat voor de besteding der te ontvangen gelden, over te maken aan de Algemene Diaconale Raad onder bijschrift „Hulp Hongarije", (giro 124631- Jtrecht) overleg zal worden ge pleegd met de stichting Oecumeni sche hulp aan kerken en vluchte lingen, zomede met het Admiraal de Ruyterfonds, dat zich tot taak heeft gesteld speciaal hulp te bie den aan Hongarije. De NIeuw-Zeelandse premier, Sidney Holland, heeft verklaard dat hij volledig vertrouwen heeft in de Britse bedoelingen wat be treft de actie in Egypte. De Austra lische premier, Robert Menzies, heeft donderdag meegedeeld, dat Australië de Brits-Franse actie in het midden-oosten steunt. Hij ver klaarde dit in het Huis van Afge vaardigden. MARKTBERICHTEN Codp. Tuinbouwveiling der z.H.E. Veiling van 31 oktober 1956. Andijvie f 9-13; Rode kool f 5- 15; Witte kool f 4; Gele kool f 5-11; Prei f 31; Tomaten f 51; Witlof II f 71; Ell. Orange f 14-43; Transp. de Cronc. f 9-42; All. Pippin f 22; Goudreinetten f 15-34; Cox Orange K.C f 7-25; Gl. v. Holland f 6-20; Zoete Camp. H. f 6-14; Valappelen f 6-15; B. L. d'Avranches f 6-32; Conference f 24-35; Legipont f 8- 30; Valperen f 10-17; per 100 kg. Bloemkool C. afw. f 10-15 Knol selderij f 8-10; Sla B. f 5; per 100 stuks. feuilleton 22 Oorspronkelijke roman door HENK VAN HEESWIJK Op dit ogenblik ging er een kel ner voorbij met een aantal schotels. „Nou", zei Tom, „kijk eens, ziet dat er niet lekker uit? Zet je schroom maar overboord en bestel een lek ker dineetje. En zoek dan meteen voor mij ook maar wat uit. Ik ben erg gemakkelijk en vind all'es lek ker, wat lekker is". „Gunst, wat een logika!" lachte het meisje. Maar toch nam ze op nieuw de spijskaart in haar handen en toen de kelner weer naderbij kwam, had ze haar keuze gemaakt Een poosje later was ze een beetje geacclimatiseerd en rookte ze met haar baas een sigaret, terwijl ze rondkeken in het volle restaurant. „En hoe vind je nu zo'n jaar beurs?" „Interessant, maar ook verbazend druk. Als je alles wilt bekijken, heb je aan één dag niet eens ge noeg". „Dat is zo. Maar de meeste bezoe kers zijn tevens kopers en bepalen zich uitsluitend tot hun eigen branches". „Dat kan ik me voorstellen". Nadat de kelner het bestelde ge bracht had, gingen ze eten. Tom wees haar welke lepel ze moest ge bruiken voor de soep. „U bent natuurlijk al veel vaker op de jaarbeurs geweest, niet?" vroeg het meisje. Hij knikte. „Maar de laatste jaren niet meer In het begin van ons hu welijk gingen mijn vrouw en ik sa men. Later kocht ze alleen in. Het was haar wel toevertrouwd. Maar nu zij er niet meer is, zul jij voor taan mee moeten. Van lampekappen heb ik geen verstand". „Er zijn prachtige kappen bij dit jaar. En zulke beeldige schemer lampen". Na het dessert rookten ze nog rustig een sigaret. „Heeft het ge smaakt?" vroeg Tom. „En of! Het was voor 't eerst in m'n leven, dat ik in zo'n deftig res taurant eet". „Wel, dan weet je dat ook weer. Overigens, zo deftig is het hier niet hoor. De meeste mensen zijn gewo ne zakenlui, zoals ik". „En die direkteuren van de grote bedrijven dan? Warenhuizen en zo?" Tom lachte. „Die hebben daar voor speciale inkopers. Dacht je. dat die lui zelf kwam kopen? Nee hoor, daar bemoeien ze zich niet mee". Tegen tweeën gingen ze weer naar de Beurs. In overleg met Tom gaf Ans de bestellingen op en de standhouders, die aanvankelijk niet veel brood in het tweetal hadden gezien, putten zich nu uit in alle mogelijke voorkomendheid. Er werd een flinke voorraad kappen en schemerlampen besteld en Tom prees zich gelukkig, dat hij het meisje meegenomen had Ze be schikte over een behoorlijke smaak en hen was er van overtuigd, dat ze de juiste modellen en kleuren koos. Later op de middag ging men nog even naar de parterre, waar de grammofoonplaten te zien en te horen waren. Samen stelden ze een selektie platen samen, waarmee dan een begin gemaakt kon worden. Moe, maar voldaan verlieten ze om half zes het jaarbeursterrein, nadat Tom nog even met het meis je door de textielafdeling gewan deld had. „Ik stel me voor, dat je deze afdeling interessant vindt, dus gaan we daar ook even neuzen". Op straat zei hij: „Zo, jongedame, nu gaan we ergens anders nog een stukje brood eten, want ik zou het aan de stok krijgen met je vader en moeder, als ik je met een lege maag thuis liet komen. Kom maar mee; ik weet een aardige tent, waar ze ook nog een leuk stukje muziek ge ven". „Ja maar, meneer, ik heb nog brood bij me „Nooit meer doen, als je met mij uitgaat", zei Tom, op kwasi-boze toon, „want dan is alles voor mijn rekening". „Ja maarwat moet ik dan met dat brood?" „Rustig weer mee naar huis te rugnemen. Dat komt morgen ook wel van pas. Oud brood is boven dien erg gezond". De broodmaaltijd verliep onder gezellige kout. Ans vertelde van haar ouders: „Mijn vader is bij de PTT. Hij rijdt de hele dag met een auto naar mensen, van wie de tele foon defect is. Vroeger deed hij dat op de motor, maar nu al jaren met een wagen. Vroeger mocht ik wel eens mee, maar tegenwoordig kon- troleren ze vader wel eens, ziet u?" „Heb je nog broers of zusters?" informeerde Tom, die het gezin De Leeuw niet kende. „Eén zuster, maar die is getrouwd en woont in Amsterdam". „Ga je er wel eens heen?" „Soms een weekend. Als er iemand jarig is. Maar 't is zo duur met de trein". (Wordt vervolgd). Bezoekt de grote filmvoorstelling van „Zeeuws Dagblad"/Cefa Vertoond zal worden de film „Ik ben met U" Donderdag 8 november Bruinlsse, zaal Veren, gebouw Poststraat, aanvang 7.30 uur Vrijdag 9 november Zierikzee Concertgebouw, aanvang 8 uur Toegangsprijs f 1,— Kaarten verkrijgbaar bij de agenten van het Zeeuws Dagbl. ter pl. Overalls „Lonneker" Met elastische mouwen en rug. blauw, khakl, wit Amerikaanse overalls (zonder mouwen) blauw en khakl Firma FRANS KOEVOETS St. Domusstraat - Zierikzee - Telef. 394 Alle maten, gummidoppen Fa. Wed. R. de Vries Melkmarkt 11, Tel. 304 Zierikzee Handelsdrukwerk L. C. HOOGERHUIS renesse Sneller, beter en.goedkoper M. KLOOTE, A 132, Oosterland Telef. 134 - Nieuwerkerk De gezelligheid zit 'm in Flatteuze Damespantoffels in diverse snitten en teinten OOK VOOR HEREN Zief onze grote collectie Schoenhandel J J SMALLEGAKCE Meelstraat 3, telefoon 37t> POSTSTRAAT 32 ZIERIKZEE Aan- en verkoop van Effecten Verzilvering van coupons en lossingen Handels- en Landbouwcredieten Deposito's - Rekening-Courant Alle Verzekeringen VERLOOFD! X, advertentie In de ZIERIXZEESCHE NIEUWSBODE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 9