waagf 'ft, kwatta tKW, KWATTA kwatta repen voor 33 cent CACAO DE ZAAN LANDBOUW EN VEETEELT DE WINTER NADERT LANGZAMERHAND EN DAARMEDE DE STALTIJD VOOR HET VEE „Wie voert met oordeel, boert met voordeel" Het vee loopt nog in de weide, al zal dat niet lang meer duren. Het gras raakt op, de winter nadert en daarmede de staltijd En dan is het vee aangewezen op voedermiddelen als hooi, gedroogd gras, stro, knol len, kuilvoer, bieten en niet te ver geten krachtvoer. Op veel bedrijven is door de slechte weersomstandigheden te weinig hooi gewonnen, dat boven dien slecht van kwaliteit is. En zo kan het gebeuren, dat veel groen- voedersilo's nog leeg staan. Met de voederbieten lijkt het goed, maar wat er van de laat gezaaide stop pelgewassen terecht komt, moet nog worden afgewacht Het spreek woord „Wie voert met oordeel, boert met voordeel" is nu dan ook meer dan ooit van toepassing. Dat betekent, dat het beschikbare voer 20 goed mogelijk moet worden be steed. Voor een goede produktie van het vee zal het meestal nodig zijn ruw- en krachtvoer aan te ko pen. Dat daarbij alleen die soorten voer in aanmerking komen, die bij een goede besteding het voordeligst zijn, spreekt wel haast vanzelf. Soms kan het zelfs voordeliger zijn vee te verkopen dan tot aankoop van voer over te gaan. Het gaat er om, nog iets goed te maken van de stroppen, die we door de water schade hebben geleden Ir. Th. J. Tienstra, de rijkslandbouwconsu- lent voor oostelijk Drente zegt er nog het volgende van in een on langs voor de microfoon gehouden praatje: Helaas blijkt echter in de praktijk dat juist de veevoeding op veel be drijven te wensen overlaat. Hoe wel de laatste jaren de veevoeder voorlichting op krachtige wijze is aangepakt en ook het landbouwon derwijs hieraan de nodige aandacht heeft geschonken, blijkt toch een groot aantal veehouders nog niet met een oordeelkundige voedering van het vee op de hoogte te zijn. Dit is dan ook geen eenvoudige zaak. Het is nodig, dat een voeder plan wordt opgemaakt en voor elk bedrijf en elk dier afzonderlijk voe derrantsoenen worden berekend. Dit is alleen mogelijk door mid del van individuele voorlichting, d.w z. voorlichting door personen, die met de plaatselijke omstandig heden op de hoogte zijn. De rayon assistent van de Rijksvoorlichtings dienst zou - gesteld, dat hij vol doende tijd had - daarvoor in aan merking komen. Maar de rayon assistent heeft niet voldoende tijd beschikbaar, zodat men is aange wezen op zg staladviseurs. Deze hulpen worden niet, zoals de men sen van de Rijkslandbouwvoorlich - tingsdienst, door het Rijk betaald, maar moeten door de belangheb benden zelf worden bekostigd. In dit opzicht lijken zij dus op aard appelselecteurs, melkcontroleurs e. d. Hoewel de voordelen van deze hulp de kosten ervan verre over treffen, zien de meeste veehouders dit nog niet in Daarom heeft het Rijk voor de veevoedervoorlichting een aflopende subsidie in uitzicht gesteld. Voorwaarde is echter, dat de plaatselijke organisaties mede werken en samen met de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst en het Prov. Veevoederbureau zg. veevoe- dervoorlichtingskernen worden op gericht. Plaatselijke organisaties, die voor die samenwerking in aanmerking komen, zijn: Verenigingen van Be drijfsvoorlichting, Coöp. Zuivelfa brieken of andere verenigingen van melkleveranciers, aan- en verkoop verenigingen van voederartikelen. Het blijkt moeilijk te zijn, een zo danige financiële regeling te tref fen, dat hiermede de nodige vee voedervoorlichting op gang kan worden gebracht. In ieder geval is een blijvende individuele veevoedervoorlichting van groot belang voor goede resul taten op het gemengde bedrijf en voor verlaging van de kost prijs van de melk. Hongarije vraagt om onderhandeling Ingezonden mededeling >T'% .tfv\.Vv 'ffiaaa HSp p e De Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland Aantrekkelijk programma op toogdag van woensdag 10 november over terugtrekking troepen Premier Nagy van Hongarije heeft een telegram gestuurd aan Worosjilof, president van de U.S. SR.. De inhoud van het telegram luidt als volgt: „De regering van de volksrepu bliek Hongarije wenst onverwijld onderhandelingen te beginnen over de terugtrekking van Sowjet-troe- pen uit het gehele Hongaarse grondgebied. Onder verwijzing naar de jongste verklaring van de regering der Sowjet-Unie, waarin deze zich bereid verklaarde tot on derhandelingen met de Hongaarse regering en met alle andere leden- staten van het verdrag van War schau wat betreft de terugtrekking van de Sowjet-strijdkrachten uit Hongarije, nodigt de Hongaarse re gering de Sowjet-regering uit, een delegatie aan te wijzen teneinde zo spoedig mogelijk besprekingen te beginnen Zij vraagt haar tevens de plaats en de datum voor deze onderhandelingen vast te stellen' De bijdrage voor de kinderbijslag De staatsecretaris van Sociale Zaken heeft besloten de bijdrage van de werkgevers voor de kinder bijslag, met ingang van 1 januari 1957 vast te stellen op 5 °/o van het loon dat voor premiebetaling in aanmerking komt. Dit percen tage is tot 1 jaunari 1957: 5.28 °/o. De bijdrage voor instellingen van weldadigheid enz. is van 1 januari 1957 af onveranderd vastgesteld op 2.03 WOLVEGA. Woensdagavond is de 25-jarige dochter van de melk handelaar Prins uit Wolvega door een militaire vrachtwagen aangere den en gedood. De vrachtwagen was afkomstig uit een kazerne in Steen wijk. Ingezonden mededeling de dónkere heeft het vólle cacao-aroma STAD EN PLATTELAND Platteland voedingsbodem voor culturele leven in de stad „Cultureel leven en nederzettingsvorm" Voor het congres over de cultu rele zijde van de vormgeving in de Zuiderzeepolders, dat zaterdag 10 november a.s. in „Krasnapolsky" te Amsterdam zal worden gehouden, is een viertal pre-adviezen uitge bracht door prof. dr. H. de Vries Reilingh, de heer Th. G. Verlaan, ir. G. A. Overdijkink en prof. C. W. Willinge Prins-Visser. Prof. de Vries Reilingh stelt in zijn advies over „Cultureel leven en nederzettingsvorm" de gedachte centraal, dat de nederzettingen in de Zuiderzeepolders een geconcen treerde vorm zullen moeten heb ben. Deze vorm garandeert volgens de hoogleraar de instandhouding van het vermogen van het platte land om door nauw gemeenschaps leven een voedingsbodem te zijn voor het culturele leven in de stad. Het platteland is van nature con servatief in de zin van bewarend, handhavend, en bezit een regene rerende kracht. Wanneer het plat teland deze kracht gaat verliezen, zal ook de culturele potentie van de stad allengs gaan kwijnen. Uit deze gedachtenganj* kwam indertijd (1946) voort de bij zijn proefschrift gevoegde stelling van prof. de Vries Reilingh: „Het verval der platte landscultuur is' mede een gevolg van de wijziging in de nederzet tingsvorm van gesloten tot ver spreide vestiging". In zijn pre-advies geeft de hoog leraar enige richtlijnen. Zo stelt hij dat de onderlinge afstand der dor pen in de Zuiderzeepolders niet groter mag zijn dan 6 km. De struc tuur van de nederzettingen dient geconcentreerd te zijn in kernen met een duidelijke komvorming, en de agrarische bevolking, als per manente bewoners de eigenlijke dragers van het vermogen tot re generatie, moet zoveel mogelijk in of anders dicht bij deze woonker nen gevestigd zijn. De zaak is ech ter, dat deze zienswijze dwars in gaat tegen de moderne praktijk, zo als die in het verleden door de ruil verkaveling gestalte heeft gekre gen, aldus prof. de Vries Reilingh. De Landbouw Jongeren Gemeen schap, cue de gemeenschap wil zijn van alle Zeeuwse piaueiandsjon- geren, hoopt op 10 november aan staande in „Schuttershof" te Mid delburg haar jaarlijkse ledenver gadering te houden. Het piogramma, met zorg samen gesteld, belooft een aantrekkelijke middag. Een aantal autoriteiten, waarvan met name de Commis saris der Koningin en vertegen woordigers van het college van b. en w. genoemd werden, heeft blijk gegeven van warme belangstelling ook voor dit landbouwjongeren- werk door toe te zeggen op 10 no vember aanwezig te zijn. Na de openingsrede door de al gemeen voorzitte, de heer L. I. v. d. Linde uit Kortgene, zal het woord worden verleend aan de heer F. Th. van der Maden. De heer van der Maden is medewerker van het Centraal Planbureau in Den Haag, het buieau dat onder meer de re gering in sociaal-economische za- Ken van voorlichting dient. Als ti tel voor zijn rede koos de heer van der Maden „Verleden, heden en toekomst - doeleinden der sociaal economische politiek". Tussen de redevoeringen van de voorzitter en de heer van der Maden in, zal het L.J.G orkest uit Hoek de aanwezigen op melodieuze wijze onderhouden. Na de pauze zal de Camere van Rhetorica uit Hulst - de winnaar van het eerste Zeeuwse Landju weel - een opvoering geven van het blijspel van de Franse toneelschrij ver Claude André Puget „Jeugd". Tijdens een gehouden persconfe rentie werd door de aanwezige le den van het hoofdbestuur nog een en ander over de L J.G. (die nu 800 leden telt en waarvan het ledental gestaag omhoog gaat) verteld. Zo verhaalde de adviseur van het hoofdbestuur, de heer J. Cevaal uit Serooskerke, hoe reeds in 1939 de L.J.G. een „voortbestaan" kende, zij het onder een andere naam. Na de oorlog kwam men - na een periode van „verboten"-organisatie zijn - weer in het openbare Zeeuw se leven terug onder de naam Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland Allen, die óf in de land bouw werkzaam zijn, of krachtens hun levensuitingen geacht kunnen worden tot de plattelandsbevolking te behoren en daarbij van 15-30 jaar oud zijn, kunnen lid van de L.J G worden. De L.J.G. is opgebouwd uit afde lingen van mannelijke of vrouwe lijke leden. De afdelingen komen samen als streken, terwijl de stre ken elkaar in een Provinciale Raad ontmoeten. De dagelijkse leiding berust bij het hoofdbestuur, waaraan o a. een geschoolde vormingsleider, de heer A. J. Klaassen, verbonden is. De vice-voorzitter, de heer K. G. L Nieuwenhuyzen, vertelde iets over het werk in streken en afdelingen, waarbij zowel aan het vaktechni sche- als aan het algemeen vormen de element aandacht wordt ge schonken. Nationaal gezien vindt de L.J.G. haar zusterorganisaties in de P.J. G.N., de Plattelands Jongeren Ge meenschap Nederland. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Melkhandelaren op Schouwen-Duiveland naar M ddelburg Dezer dagen hebben de gezamen lijke melkboeren van Schouwen- Duiveland een trip gemaakt naar de zuiveltentoonstelling te Middel burg. De reis werd gemaakt onder leiding van de heer T Smalheer. Van Katseveer - dat per provinciale boot werd bereikt - werd met een speciale bus naar de Zeeuwse hoofdstad gereden. Nadat Middel- burge in ogenschouw was genomen en een koffiemaaltijd was gebruikt, werd de middag doorgebracht op de tentoonstelling. Dit gezelschap deskundigen kwam onder de in druk van het vele, dat op deze zui- velexpositie was te zien. Een bij zondere noot vormde de vertoning van een zuivelfilm. De leerzame en aangeame dag werd aangeboden door de Verenigde Zuivelbereiders te Rotterdam, de leveranciers aan de melkhandelaren op het eiland. RENESSE Rotterdamse Toneel vereniging „Animato" De Rotterdamse Toneelvereniging „Animato" brengt op zaterdag 10 november a.s. het stuk „De Zon daar" voor het voetlicht in het dorpshuis te Renesse. We mogen dit wel aanmerken als een belang rijk toneelgebeuren voor deze ge meente. Het Rotterdamse ensemble „Ani mato" werd in october 1945 opge richt met het doel het betere to neel onder het publiek te brengen. Dit was toentertijd wel nodig daal de bevrijdingsfeesten, vooral in de grote steden, waren ontaard in een roes, waarbij alle morele begrippen over boord waren gegooid Direct na de oprichting trok „Animato" dan ook het betere toneelpubliek tot zich. De groep is in de loop der jaren gegroeid tot één der sterkste amateurverenigingen van Rotter dam, waartoe de keuze der toneel werken niet weinig heeft bijgedra gen Op toneelwedstrijden werden verschillende prijzen gewonnen, zo wel voor individueel spel als ver- enigingsprijzen. „Animato" heeft voor haar eer ste optreden in het nip"w> huis te Renesse een stuk gekozen van de Nederlandse schrijver mr. J. H. Penning, nl het spel in drie bedrijven „De Zondaar". In de loop der tijd heeft „Animato" zich vaak in dienst gesteld van de liefdadig heid. Mede hierdoor - en door het voortreffelijk spel van de groep - is „Animato" te Rotterdam een be grip geworden en een prima voor stelling is dan ook gewaarborgd. OOSTERLAND De jaarlijkse dankdag voor het gewas zal op woensdag 7 novem ber worden gehouden. Moeders - Opwelling - Rijst - Aangebrand Schrik - Dokter en Mengeling GESPREKKEN VAN EILANDMAN Vandaag zou Eilandman feitelijk over Suez moeten schrijven, maar iedereen praat en schrijft daar al over en er is uiteindelijk toch maar één conclusie, nl. dat de moeders het gelag moeten betalen, de moe ders van Israël, de moeders van Egypte en de moeders van Enge land en Frankrijk. Misschien is het toch niet te luchthartig om te vertellen over pa, die moe hielp, maar van een koude kermis thuis kwam. Pa hielp moe, omdat moe het zo druk had met de schoonmaak. Het zal gebeurd zijn in zo'n plotselinge opwelling zoals mannen die hebben kunnen, hele maal in de zin van: „Zeg kind, zal ik je nu eens helpen?" Welja, moe der vond het goed, dan had ze de handen vrij en daarom kreeg pa de alleenheerschappij in de keuken. Een maal was gauw uitgezocht, want de helpende hand reikte nu ook weer niet zo ver, dat pa een maaltijd van vier gangen in het hoofd had. Het zou bekeken zijn met een pot rijst. De rpst- werd ge kookt, al te drastisch mag Eiland man wél zeggen, terwijl moe aan de bedden, de kleden, de stoffige naden en de gordijnen zwoegde. Eindelijk brak - een beetje te laat al - het uur van de maaltijd aan. Niet zonde? trots lichtte vader het deksel van de breipot en het leek alras dat de zaak duchtig aan gebrand was. Let nu op vrienden, hoe de werkelijkheid altijd toch weer de stoutste fantasie overtreft. Moe was van het soort, dat vroeger met kokend pik en heet water op belegerde wallen werkte en daar om werd onder het uiten van een kreet (die er op neer kwam dat pa niet tot de snuggerste bekoorde) de pan met rijst omgekeerd op het va derlijke hoofd gezet. Er volgde een omvangrijk ge proest, dat erger werd naarmate bleek, dat pa zich niet uit zijn ne telige situatie kon redden. De aan wezigen schrokken daarvan en vooral moe - al lang wat gekal meerd - zette zich grootmoedig in om de pan los te wrikken. Het ge lukte evenwel niet en zo waar als Eilandman poogt stukjes te schrij ven, is de dokter er aan te pas moeten komen: Sinds dat ogenblik is Eilandman erg gelukkig toch maar nooit de medische kant te zijn opgegaan. Of de dokter heeft geadviseerd er maar een smid bij te halen is niet bekend, maar zo gek zou het niet zijn geweest. Voor hen die het naadje van de kous willen weten, diene nog, dat de pan uiteindelijk is verwijderd en het rijsthoofd van pa niet al te erg ge blutst was. Al deze nieuw verworven ken nis heeft een mengeling van gevoe lens achter gelaten. In ieder geval moet (helaas) worden geconclu deerd, dat maar al te gemakkelijk kleine Suez-crisissen onder ons uitbrekenmet rijstpannen. Ook de derde saneringsboer derij die gebouwd werd in de Nieuwe Rampaartseweg voor de heer Krijn Goudzwaard Johz. is thans gereed gekomen en betrok ken. SIRJANSLAND De gehouden collecte ten bate van de blinden door Emmy Sijthoff Janny Bolle, Dietje de Jonge, An nie van Felius en Cobi de Ronde heeft f 16,14 opgebracht. SPORT VOETBAL R.W.B. I-Zierlkzee I Zondag a.s. trekt Zierikzee I weer naar Waalwijk om tegen RWB I uit te komen. Het elftal is als volgt samengesteld: J. v. Gees- bergen d.; C Krello en F v. d. Westen a C. Verwest, C. M. van Aken en B. de Zeeuw m.; T. Sim- mers, S. de Vlieger, J. Stoel, C. Simmers en L. Verloo v. Zoals blijkt zijn opnieuw enige wijzigt; gen in het elftal aangebracht. Va" Aken is weer als spil ongesteld, ter wijl T. Simmers de ïchtsbuitfi11" plaats inneemt. Ook Stoe! is w&F op zijn oude plaats teruggekeerd- Ook nu wacht Zierikzee een wedstrijd en alle spelers zulW*|fj, wel ten volle moeten geven f eervol resultaat worden behar' Brouwershaven I-Zierikzee1 De Zierikzee-reserves spelen'fn dag uit tegen Brouwershaven komen uit met: W. Kouijzer d.; Dokter en J. Schol ten a.; A Ben voets, C. P. v. d. Werve en A. v. t Westen m.; J. Kouijzer, A. Verton M. Krijger, G. Koster en C Douw v Op papier is dit een sterk elftal, dat in staat mag worden geacht de beide puntjes mee naar huis te brengen. Brouwershaven, dat tegen Renesse' zulke goede resultaten boekte, is echter op haar eigen klei ne terrein een lastige tegenstander, zodat het er wel spannen zal en Zierikzee zich ten volle zal moeten geven om geen steek te laten val- Brouwershaven II- Zierikzee III Het 3e elftal van Zierikzee speelt uit tegen Brouwershaven II en brengt het volgende elftal in het veld: J Stoutjesdijk d.; A. Kramer en J. de Bilde a.; Th. Kramer, J. Snijders en J. Maijs m.; A. Hille- man, C. J. Krijger, M. v d. Schee, Krijnse Locker en M Berre- voets v. Een uitslag van deze wed- ^rijd is moeilijk te voorspellen al ■v""' Zierikzee iets sterker worden geacht. KORFBAL De S.D.K.B.-competitie De eindstanden van de S.D.K.B- competitie zijn: le klas Burgh 14 11 2 1 24 59-24 Renesse 14 9 4 1 22 49-29 Zeemeeuwen 14 7 2 5 16 48-33 D.S.S. 14 6 2 6 14 38-40 Unitas 14 5 4 5 14 42-50 Velocitas 14 4 3 7 11 43-38 Die Gouwe 14 5 0 9 10 30-43 Brouwershaven 14 0 1 13 1 20-72 2e klas 3.V O.W.K. 14 10 1 3 21 51-32 Zwaluwen 14 8 3 3 19 51-27 D.E.S 14 9 1 4 19 56-45 3urgh II 14 6 5 3 17 49-40 D.O.S.K.O. 14 6 2 6 14 46-42 Stormvogels 14 5 2 7 12 52-56 N O A.D. 14 3 0 11 6 32-55 W.I.K. 14 1 2 11 4 29-69 Promotie-degradatie le-2e klas S.V.O W.K. 2 1 1 0 3 11- 8 Brouwershaven 2 0 1 1 1 8-11 Promotie-degradatie 2e-3e klas M.E.V.O. 1 1 0 0 2 3-, 2 W.I.K. 1 0 0 1 0 2-3 3e klas A Zeemeeuwen H 10 9 0 1 18 43- 8 Burgh III 10 8 1 1 17 31-12 Velocitas II 10 3 3 4 9 18-27 Renesse II 10 3 2 5 8 22-25 Zwaluwen II 10 1 3 6 5 14-30 Br.haven II 10 0 2 8 2 10-33 3e klas B M.E V.O. 12 9 2 1 20 35-15 D.S.S II 12 8 2 2 18 37-14 Unitas II 12 7 2 3 16 43-26 Die Gouwe II 12 5 3 4 13 25-23 N.OA.D. II 12 3 1 8 7 20-35 D.E.S. II 12 2 3 7 7 18-32 Br.haven III 12 1 1 10 3 10-43 „DE GOUDSCHATTEN VAN BAGDAD" 42. In duizelingwekkende vaart stormen de beide ruiters langs het strand van Barranca. Casimir werpt een angstige blik over zijn schouder. Hij ziet het kromzwaard van de Kalief fel schitteren in de middagzon en in wilde paniek drijft hij zijn ros tot nog grotere spoed aan. Maar het paard van Mansoer heeft een héél wat lichtere last te dragen dan dat van de dikke koopman en bovendien is de Kalief een ervaren ruiter. Het duurt dan ook niet lang of hij is de vluchteling tot vlakbij genadeard. „Casimir, gij schurk!" schreeuwt de Kalief boven het geroffel der paardenhoeven uit. „Het uur van afrekening is geslagen. Ontvang de straf voor uw wandaden!" Wrekend heft de oosterling zijn kromzwaard. Maar één ondeelbaar ogenblik voor het dodende staal op hem neersuist, heeft de koop man zich bliksemsnel uit het zadel geworpen. Met een luide angst kreet stort Casimir ter aarde!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6