MILJOENSTE KALF NED. RUNDVEE STAMBOEK STAAT OP STAL TE NOORDGOUWE PUROL Veel kinderen sterven door ongevallen De spelen in Melbourne EISENHOWER OVER 00ST-EUR0PA ^pvenscvji heeft alleen .ülfaar critiek Bidstond voor Hongarije AMERIKA ZOU ENGELAND EN FRANKRIJK OLIE WILLEN ONTHOUDEN IN HONGARIJE ZULLEN VRIJE VERKIEZINGEN WORDEN GEHOUDEN Verlaging klasse-gemiddelden op lagere scholen niet eenvoudig ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag a november ïaiu nu. mms Kalf als feestvarken Eigenaar kreeg waardevolle herinnering In de stal van de fokker EtL Verburg te Noordgouwe staat een zwartbont kalf als feestvarken. Dit kalf, Albertje 29, dochter van AI- bertje 22 en de statige Minke's Paul Sikkcma, Is het miljoenste dat don derdag bjj het Nederlands Rund veestamboek werd ingeschreven. Sedert 1907 worden op verzoek der eigenaren zwartbonte telgen van bij het N.R.S. geregistreerde volbloeden in een jongveeregister genoteerd. Uit deze geregistreerde dieren wordt, nadat ze voor het eerst zelf gekalfd hebben, bij strenge keuring een keus gemaakt, waarna de goede exemplaren in het stamboek worden ingeschreven. Ongeveer 40 der aangeboden dieren bereikt langs deze weg het iïredikaat: volbloed. Hoewel het dus niet geheel zeker is, dat Albertje 29 het stamboek zal bereiken, blijkt toch anderzijds uit het odium „miljonaire", hoe groot het-streven der fokkers is om stam- boekdieren te fokken. Vooral na de oorlog is dit streven sterk toege nomen. Dit bewijzen de cijfers van de jongvee-registratie. In de tien jaar na het begin in 1907 werden 23.500 dieren ingeschreven. In de volgende tien jaar 94.000 en tussen 1927-1936 en 1937-1946 respectieve lijk 108.000 en 215.000. Dit was te- samen nog geen half miljoen. Het tweede half miljoen werd in de af gelopen tien jaar overschreden. Het bestuur van het N.R.S. ver wacht ook, dat het aantal inschrij vingen zal blijven stijgen, zodat het tweede miljoen in tien tot elf jaar, in plaats van vijftig, zal zijn volgeboekt. Albertje 29 in Noordgouwe heeft er hoegenaamd geen weet van, dat Ingezonden mededeling ze nu al een beroemd kalf is. „Arm schaap", zo zou een sentimenteel meisje verzuchten. Haar baas ech ter lacht breed. Het bestuur van het Ned. Rundvee Stamboek heeft hem een waardevolle herinnering aangeboden. (Ter oriëntering diene, dat het Friese Rundvee Stamboek uitslui tend het Friese slag registreert: Het Ned. Rundvee Stamboek registreert de volbloeden van het zwartbonte Hollandse vee, van het zwarte Gro ningse blaarkoptype en van het roodbonte Maas-Rijn-IJsselvee in afzonderlijke stamboeken). Ingezonden mededeling Huidgenezing Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. Driemaal meer dan door infectieziekten In Nederland sterven driemaal zoveel kinderen door ongevallen als door infectieziekten. De categorie „ongevallen" eist hier meer kinder levens tussen 1 en 14 jaar dan enige andere doodsoorzaak. Dit staat vermeld in een studie rapport, dat op verzoek van de re geringen van Nederland en Zwe den is opgesteld door een aantal deskundigen van de wereldgezond heidsorganisatie, een van de ge specialiseerde organisaties van de Verenigde Naties. Uit dit onlangs verschenen rap port blijkt voorts, dat in de laat ste jaren in vele landen de kinder sterfte aanzienlijk is gedaald, doch dat het aantal dodelijke ongevallen met kinderen daarentegen een scherpe stijging vertoont. De des kundigen van de wereldgezond heidsorganisatie zijn nu tot de con clusie gekomen, dat vele van deze ongevallen vermeden kunnen wor den en dat hier voor de wereld gezondheidsorganisatie een belang rijk nieuw arbeidsveld open ligt. Zeldzaam skelet Vier schooljongens uit Sus sex hebben onlangs een ge deelte van het skelet van de zeldzame smalneuzige rhino ceros gevonden in een veen laag in de buurt van Selsey. Hun vondst is aangeboden aan het Britse museum. Em ployes van het museum heb ben nog meer beenderen op gegraven en het skelet is nu het volledigste van deze soort dat zich in de verza meling van het museum be vindt. Nederlandse atleten in Olympisch dorp De Nederlandse atletiekploeg heeft het na de vermoeiende reis kalm aan gedaan. Het team sliep een gat in de dag en verscheen pas om vier uur des middags aan hei ontbijt, dat uit een zacht gekookt eitje, een paar sneedjes brood en thee bestond. Het werd in het res taurant van het Olympisch dorp door Nederlandse koks opgediend. Deze beloofden de atleten, dat zij voor en tijdens de spelen voortref felijk Hollands eten zouden krijgen. Puck van Duyne-Brouwer, Dini Hobers, evenals Eef Kamerbeek en Henk Visser waren nog vermoeid van de zware reis. Derhalve werd besloten voorlopig te rusten en pas zaterdag de spikes voor een lichte training aan te trekken. Het was overigens koud, typisch Hollands weer. De Nederlandse vlag zal op 15 november, wanneer de grote Nederlandse ploeg in Mel bourne arriveert, worden gehesen. De huisjes yan het Olympisch dorp zien er aantrekkelijk uit. Zij zijn gezellig ingericht en zeer hy giënisch. Ook de bedden zijn prima in orde. Het bedienende personeel, vrijwilligers, zagen verlangend uit naar de komst van de Nederlanders omdat zij bekend staan om hun zin voor properheid. SPORT H.L.O. Het H.L.O.-diploma 4e graad werd behaald door mej. M. J. M. Doeleman te Zierikzee. VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Zaterdagmiddagcompetitie Wijziging programma 3 november Juniorencompetitie. Uitgesteld is de wedstrijd Zonnemaire B I- MEVO B I. Reeds contact met Rusland over gewijzigde situatie President Elsenhower heeft ln een toespraak meegedeeld, dat de Verenigde Staten contact met de nieuwe Poolse regering heeft gehad over de kwestie van economische bestand aan Polen en aan andere „nieuwe en onafhankelijke rege ringen" ln oost-Europa. „Wij hebben reeds in het open baar verklaard, dat wij onze rege ringen niet zullen vragen een be paalde maatschappij vorm aan te nemen, als voorwaarde voor onze economische bijstand. „Wij hebben ook - ten aanzien van de Sowjet-Unie - getracht alle valse vrees weg te nemen, dat wij de nieuwe regeringen in deze Oost- europese landen als mogelijke mi litaire bondgenoten zouden be schouwen". Stevenson, de democra- kandidaat voor de Ameri- e presidentsverkiezingen, vcr- rde woensdagavond te Pitts- gh, dat de wereld zich weer aan rand van de oorlog bevindt, als .volg van de „rampzalige politiek" an de regering van president Eisenhower ten opzichte van het Midden-Oosten. Hij zei dat de weifelende politiek van Eisenhower het vertrouwen van Egypte niet had kunnen win nen en het vertrouwen van Israël had doen verliezen. Stevenson had eerder in een ver kiezingstoespraak de Amerikanen gevraagd niet te snel een oordeel te vellen over „wat Israël heeft ge daan of wat de Britten en Fransen doen". „Laten wij, als volk, begin nen de werkelijkheden van de we reld waarin wij leven, te begrij pen". Leiders van zestien Joodse orga nisaties in de Verenigde Staten hebben de regering verzocht haar politiek ten aanzien van het Mid den-Oosten te herzien. Geen Russisch meer op Oostiluitse scholen Het Engels of Frans zal op een aantal Oostduitse middelbare scho len het Russisch als eerste onder wezen vreemde taal vervangen, al dus heeft de Oostduitse minister van Onderwijs, Fritz Lange, don derdag meegedeeld. Kardinaal Mindszenty gezond Volgens personen, die kardinaal Mindszenty gesproken hebben, is diens lichamelijke en geestelijke gezondheidstoestand opmerkelijk goed. De kardinaal ontplooit een grote activiteit. Officieren van de Hongaarse na tionalisten hebben de wacht bij zijn paleis betrokken. Een Hongaarse gevechtswagen staat er opgesteld. De kardinaal heeft een oproep tot de bisschoppen van de gehele wereld gericht de gelovigen te ver zoeken om steun voor de Hongaarse charitasvereniging, die onder het beschermheerschap van de kardi naal is heropgericht. Radio Cairo heeft in een uit zending bestemd voor de arbeiders van alle Arabische landen, zonder uitzondering, deze aangespoord tot het vernielen van de oliebuizen die door hun landen lopen, het sabote ren van alle olie-installaties en het onbruikbaar maken van alle vijan delijke vliegvelden. Dag Hammarskjoeld, de alge mene secretaris van de Verenigde Naties, heeft in de Veiligheidsraad gezegd dat hij zijn functie niet kan bekleden als niet alle leden hun belofte tot naleving van het hand vest houden. Kennelijk doelend op het Brits-Franse veto van gisteren zei hij, dat de secretaris-generaal er op moet kunnen vertrouwen dat de organen die belast zijn met de verdediging van het handvest, ook in staat zijn deze taak te volbren gen. De president zei, dat, indien de Sowjet-Unie haar voorgenomen herziening van haar politiek jegens oost-Europa werkelijk uitvoert, een zeer grote stap in de richting van rechtvaardigheid, vertrouwen en begrip tussen de landen onderling zal zijn gezet. Naar vernomen wordt hebben deputaten van de generale synode der Gereformeerde Kerken in Ne derland, deze kerken opgeroepen zondag een bidstond te houden voor de vrede in de wereld en de vrij heid van de volkeren. Deputaten van de generale sy node hebben tevens, in overleg met het breedmoderamen der synode, een op die dag te houden collecte uitgeschreven in alle Gerefor meerde kerken voor hulpverlening aan Hongarije. Veel stortingen op 777 De stortingen op de giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis ten behoeve van de getroffenen in Hongarije, hebben reeds een bedrag van f 100.000 bereikt. Het hoofdbestuur overweegt op zeer korte termijn vijf ambulance auto's naar Hongarije te zenden, waar dringend om werd gevraagd. De ambulances zullen ieder wor den bemand met twee chauffeurs. Zowel de chauffeurs als de leider komen uit de kolonne's van het Rode Kruis, zodat aanmelding van buitenstaanders beslist niet nood zakelijk is. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ERMELO. Ir. C. Staf, minister van Defensie, heeft in de leger plaats „Ermelo" de tentoonstelling „Wie was Rembrandt?" geopend. Minister Staf merkte in zijn ope ningsrede o m. op, dat de combina tie van beeldende kunst en militai ren op het eerste gezicht niet be paald voor de hand ligt. Toch is er wel degelijk een rechtstreeks ver band. Een negatief verband tussen kunst en oorlog Want tot de ver schrikkelijke gevolgen van elke oorlog behoort ook steeds onher stelbare schade aan en vernieling van kunstwaarden. „Daarom is er ook een positief verband tussen kunst en defensie". GRONINGEN In Groningen is de driejarige Cornells Boonstra door stroom gedood. Hij was gaan zitten op een ingeschakelde stofzuiger en had met zijn handje de kachel aan geraakt. Hij viel dood naast de stof zuiger. Bij controle bleek, dat het apparaat een defect had, met als gevolg dat het onder stroom stond. AMSTERDAM. Op het ogenblik verblijft in Nederland de heer Gus- tav Sundstrom uit Zweden, die daar reeds twintig jaar ijvert voor een z i. betere behandeling van al coholisten. In Zweden, waar voor al het laatste jaar het gebruik van alcohol is toegenomen, is de be handeling in handen van inrichtin gen, waar alcoholisten minimaal 6 maanden en maximaal vier jaar verplicht verblijven Het bezwaar van de heer Sundstrom tegen deze methode is dat de patiënten, die veelal drinken omdat zij voldoen de sociaal aanpassingsvermogen ontberen, in hun lange afzondering iedere aanpassingsmogelijkheid missen. Twee telegrafisch overgebrachte foto's van de strijd in het midden oosten. Boven: oprukkende Israëlische infanterie in de Sinaï-woestijn. De rook is afkomstig van nevelbommen, die voor dekking moeten zorgen. Onder: een gepantserde rupsauto op het punt van vertrek naar het strijdtoneel in de woestijn. 9 Sprake van „zachte zenuwenoorlog" De „New York Times" verneemt uit Washington, dat de Ameri kaanse regering haar plannen om Engeland en Frankrijk van olie te voorzien voor het geval de olie- aanvoer van deze landen met het Nabye Oosten wordt afgesloten, heeft opgeborgen. Welslagen toetssteen voor Nagy Premier Nagy heeft volgens de opstandelingenzender van Gyoer aan revolutionairen meegedeeld, dat hü zou aftreden, indien hij er niet in zou slagen vrije verkiezin gen tot stand te brengen. De revolutionairen hadden hem gevraagd af te treden ten gunste van Bela Kovacs, de niet-commu- nistische minister van Landbouw. Nagy had echter gezegd van me ning te zijn, dat hij op het ogenblik het vertrouwen van de bevolking heeft. Nagy verklaarde verder, dat de mogelijkheid bestaat, dat Hongarije Functionarissen van de Ameri kaanse regering vermijden zorg vuldig ieder officieel commentaar op deze plannen, maar officieus geven zij toe, dat Frankrijk en En geland het voorwerp zijn van een „zachte zenuwenoorlog" ten aan zien van de kwestie van de olie voorziening door de Verenigde Sta ten, aldus de „New York Times". Het blad herinnert eraan, dat na de nationalisatie van het Suezka- naal door Egypte, Washington plan- ,nen heeft opgesteld om west-Eu ropa zonodig dagelijks 500.000 vaten" (barrels) olie per dag uit de Ver enigde Staten te leveren. Er zou woensdag een bijeenkomst worden gehouden van de noodcommissie, die na de internationalisatie van het Suezkanaal was opgericht, om plannen voor de Europese olievoor ziening uit te werken. Deze bijeen- k komst is echter afgelast en aan olie-imporieurs is de raad gegeven af te wachten. zich kan aansluiten bij een neutraal blok. Hij zou trachten van alle kan ten hulp te krijgen om Hongarije een welvarend land te maken. Volgens het Oostenrijkse commu nist. blad „Volkstimme" is prins Paul Esterhazy, een vooraanstaand Hongaars edelman en voormalig grootgrondbezitter, vrijgelaten uit de gevangenis en terug in Boeda- journalist Wim Dussel is met zijn AMSTERDAM. De Groningse pest. Hij werd in 1949 tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens „verraad en zwarte handel". Hij stond terecht tezamen met kar dinaal Mindszenty. Volgens het blad krijgt de adel in Hongarije thans weer macht. autoscooter, waarmee hij samen met de heren W. van 't Hoog, J. J. Cremer en A. H. M. van den Boo gaard een tocht Amsterdam-Rome vice versa heeft gemaakt, in Am sterdam teruggekeerd. Hij is pre cies zes dagen onder weg geweest. De reis is zonder pech verlopen. Ingezonden mededeling „Margriet" het frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij want.„Margriet" is véél gezelliger! CHOCOLADEREPEN VOOR HONGARIJE Nederlandse cacao- en chocolade- producenten hebben kans gezien in twee dagen tijd - maandag 29 en "dinsdag 30 oktober - ruim 40.000 kg cacaopoeder en chocoladerepen ter waarde van plm. f 200.000, bij een te brengen voor de noodlij dende Hongaarse bevolking. Deze gezamenlijke hulpactie van de Nederlandse cacao- en choco lade-industrie is op touw gezet door de eigenaar van een cacao- en chocoladefabriek in Wormerveer, die vroeger vóór de Russische be zetting in Boedapest een cacao- en chocoladefabriek had. De verzending van deze hoeveel heid levensmiddelen geschiedt door bemiddeling van het Nederlandse Rode Kruis. Deze organisatie be schikt namelijk over goede ver voersmogelijkheden en kan de ga rantie geven, dat de geschonken goederen ook op de juiste plaats belanden. Men hoopt de zending in één keer te kunnen overbrengen. Nog 410 onvervulde vakatures De voorzitter van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs, de heer H. W. Tilanus, heeft op de Utrecht gehouden algemene verga dering enkele opmerkingen ge maakt over punten uit de rege ringsverklaring op het gebied van het onderwijs. Wat betreft de verklaring, dat om een sluitend geheel van onder wijsvoorzieningen te kunnen tref fen een nieuwe wet voor het ge hele voortgezet onderwijs nodig zal zijn, waarschuwde hij tegen het onttrekken van het u.l.o. aan het lager onderwijs. Dan zou naar zijn mening aan deze tak van het l.o de bestaande rechten die in de grondwet zijn vastgelegd, worden ontnomen. De verklaring, dat een geleidelij ke verlaging van het klassegemid delde in voorbereiding is, vond de heer Tilanus „wel mooi uitgedrukt, maar van weinig betekenis omdat we nog steeds zitten met een te kort. aan leerkrachten". Het aantal van 410 onvervulde vakatures vond hij een ernstig cijfer, zodat er eerst gezorgd zal moeten worden daarin verandering te brengen. Van de aankondiging om verder te gaan met de afschaffing van het schoolgeld en de uitbreiding van het beurzenstelsel, begreep hij de bedoeling niet, want het een en an der heeft nu al dertig miljoen gul den gekost. Ook zal afgewacht die nen te worden, hoe een wettelijke regeling er zal kunnen komen van streeksgewijze spreiding van de vakanties.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5