V Sterke Russische strijdkrachten vallen opnieuw het land binnen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hongarije Warschau en treedt uit pact vari verklaart zich neutraal VRIJDAG 2 NOVEMBER 1956 No. 18648 113e Jaargang ZIERIKZGGSCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Loss-i nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, dor derdi g en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per ran.-! uccesjes (max. 15 mm.) 11 r per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. KERENDE KANSEN VOOR HONGARIJE? Oost-Hongarije wemelt van Sovjetsoldaten Het Westduitse persbureau DPA meldt, dat pre mier Nagy van Hongarije aan verslaggevers in Boedapest heeft meegedeeld, dat een sterke Rus sische strijdmacht op weg is naar de Hongaarse hoofdstad. Het persbureau ontving dit bericht van zijn correspondent in Boedapest. De correspondent zei dat de Sowjets donderdag middag het vliegveld van Boedapest weer hadden bezet. Een Zwitsers vliegtuig met bloedplasma mocht wel landen, maar niet meer opstijgen. De bemanning is door de Russen gevangen genomen, aldus de correspondent van DPA in Boedapest. De Russen zeggen, aldus de cor respondent van AP A (het Oosten rijkse persbureau), dat de buiten- landse vliegtuigen geen hulp voor de bevolking brengen, maar wa pens. Volgens berichten uit Miskolc zegt hij, verzamelen sterke Tsje chische troepen zich aan de grens met Hongarije en sterke Russische strijdkrachten aan de oostelijke grens van Hongarije. Radio-Praag zei gisteren, aldus de correspondent, dat een herstel van het oude regiem in Hongarije niet kon worden toegestaan. Vanochtend zijn sterke Russische eenheden uit de Oekraine en Roe menië in Hongarije binnengeko men. Zij bestaan voornamelijk uit tanks, artillerie en infanterie. De correspondent van het blad „Politika" was juist op het bureau van premier Nagy toen deze uit een plaats in oost-Hongarije tele fonisch bericht kreeg, dat de wegen daar wemelden van Russische sol daten. Deze berichten hebben volgens de correspondent van „Politika" grote verontwaardiging in Honga- EGYPTE IN OORLOG Een Egyptische woordvoerder bij de V.N. heeft donderdag verklaard, dat Egypte zich beschouwt als zijnde „in staat van oorlog" met Frankrijk en Engeland. rije gewekt, temeer daar de Rus sen beloofd hadden geen nieuwe troepen te zullen sturen. Nagy had krachtig geprotesteerd, maar laat in de middag was nog geen bevre digend antwoord uit Moskou ont vangen. Het Oostenrijkse persbureau meldt, dat Russische tanks strate gische punten in Hongarije hebben bezet. Ook volgens dit bureau is liegveld van Boedapest door wjets bezet, evenals het vlieg- n Debrecen. Oostenrijkse persbureau rts, dat bij Papa eenhe- ;jt Hongaarse leger zijn aangevallen door Russische vlieg-* tuigen. bezet. tet "lie den -.. j Kardinaal Mindszenty: „geen haal in mijn hart" Kardinaal Mindszenty heeft don derdag in zijn paleis te Boedapest vertegenwoordigers van pers, radio en televisie ontvangen. In een kor te toespraak verklaarde hij „tot alle zonen van het Hongaarse volk" dat er geen haat in zijn hart was tegen wie dan ook. Een bewonderens waardig heldendom heeft het land bevrijd, zo zei hij. Deze strijd voor de vrijheid is zonder precedent in ■de wereldgeschiedenis, onze jonge ren verdienen alle eer, ons leger, onze arbeiders en boeren hebben een voorbeeld gegeven van held haftige vaderlandsliefde. De toe stand van het land is zeer ernstig. Zo spoedig mogelijk moet de weg naar nationale heropleving gevon den worden, aldus de kardinaal, die er aan toevoegde dat hij bezig is zich op de hoogte te stellen en van daag voor de radio een uiteenzet ting zal geven over de weg die het land zal moeten volgen om tot die heropleving te komen. „DE HELD VAN BOEDAPEST" VERTELTIn de strijd om de door Russische troepen bezette Kilian-kazerne in Boedapest werden de Hon gaarse opstandelingen-troepen aangevoerd door kolonel Pal Maleter, die zich tijdens de strijd zo dapper gedroeg, dat hij de bijnaam „de held van Boedapest" kreeg. Maleter is thans benoemd tot vice-minister van de nationale defensie in de opstandelingen-regering. - De foto toont de moedige kolonel (tweede van rechts), het gelaat door de strijd getekend, te Boedapest in gesprek met westelijke correspondenten, die hij een sober relaas van de strijd deed. Russen schijnen Boedapest te gaan bezetten Bombardement werd uitgevoerd Volgens een te Belgrado ont vangen bericht uit Boedapest is de Hongaarse hoofdstad donderdag avond door Russische vliegtuigen gebombardeerd. Nadere bijzonder heden zijn nog niet bekend. In hetzelfde bericht wordt ge zegd dat Russische en Hongaarse Het lijkt er op of Rassen land herbezetten Premier Nagy van Hongarije heeft donderdag bjj de Sowjet-ambas- sadeur in Boedapest geprotesteerd tegen het blij ven binnentrekken van Sowjet-tanks in Hongarije. Hij deelde de ambassadeur, volgens radio- Boedapest, mee dat hij onmiddellijk ingaande het verdrag van Warchau opzegde en Hongarije tot een neutrale staat verklaarde. Volgens radio-Boedapest heeft Nagy de hoofden van de andere diplomatieke missies in Boedapest van zijn gesprek met de Russische ambassadeur op de hoogte gebracht Voorts deelde de radio mede, dat Nagy de neutraliteit van Hongarije Israëlische troepen hebben het gebied van Gaza geheel omsingeld Strijd werd débacle voor Egyptenaren In Tel Aviv is donderdagavond officieel bekendgemaakt, dat de Israëlische troepen het gebied van Gaza geheel ingesloten hebben. De Israëlische troepen hebben donder dag El Arisj, dat aan de kust van de Middellandse Zee tussen Gaza en de Nijldelta ligt, bereikt. Volgens het Israëlische radio station te Jeruzalem trekken de Egyptenaren in het gebied van El Arisj zich in wanorde terug. De Israëlische troepen worden ge steund door de luchtmacht. De Egyptische luchtmacht speelt een slechts onbetekenende rol in de strijd. De Israëlische ambassade in Washington maakte donderdag be kend, dat ook op het schiereiland Sinaï de Egyptische troepen op de vlucht gedreven zijn. Volgens de Israëliërs heeft president Nasser persoonlijk de algemene terug tocht gelast. De Egyptenaren laten het groot ste deel van hun uitrusting in de steek, aldus de Israëlische ambas sade. De Israëliërs hebben o.m een honderdtal tanks, merendeels van Russische en Tsjechische makelij, buitgemaakt. De Egyptische troepen hebben circa 5.000 man aan doden, gewon den en krijgsgevangenen verloren. De Israëliërs verloren minder dan honderd man aan doden, aldus de ambassade. Volgens een woordvoerder van de Israëlische regering hebben de Israëlische troepen het grootste deel van de noordelijke helft van het schiereiland Sinaï bezet. Een deel van het Egyptische le ger op het schiereiland is geliqui deerd, een ander deel gevangen ge nomen en de rest tracht in de rich ting van het Suezkanaal te vluch ten, aldus de woordvoerder. Hij zei, dat donderdag de zwaar ste gevechten tot nu toe geleverd zijn op een punt 70 km. ten oosten van het Suezkanaal, aan de weg naar Ismailia. De strijd van Israëli sche tanks tegen een Egyptische brigade die de opmars wil blokke ren, verloopt goed. De woordvoerder deelde voorts mede, dat aan boord van de Egyp tische torpedobootjager „Ibrahim El Awal", die woensdag in de baai van Haifa door de Israëliërs ver overd is, drie doden en 18 gewon den zijn aangetroffen. Israëlische vliegtuigen hebben donderdag boven het gebied van Gaza pamfletten uitgeworpen, waar de bevolking in wordt gewaar schuwd binnenshuis te blijven. Het Egyptische leger is op de vlucht, aldus de pamfletten, wij brengen slechts vrede. heeft geproclameerd. Hij heeft een oproep gedaan op de Ver. Naties om de Hongaarse kwestie onmid dellijk op de agenda van de alge mene vergadering te plaatsen. De onrust onder de bevolking van Boedapest is donderdag op nieuw gestegen door berichten over Russische troepenbewegingen. Volgens berichten is een onbekend aantal Russische tanks, kanonnen en vrachtauto's via Zahony het land binnengekomen. Ook uit De brecen, op circa 100 km. van de Roemeense grens, zijn berichten over Sowjet-troepenverplaatsingen binnengekomen. Een woordvoerder van de Hon gaarse nationalistische strijdkrach ten verklaarde donderdag in Boe dapest, dat de Russische troepen die woensdag uit de Hongaarse hoofdstad vertrokken zijn, op 25 tot 40 km. van de stad posities in nemen en Boedapest insluiten Hon gaarse militairen die donderdag in Boedapest aankwamen hebben ge zien, dat Russische tanks ten zuid oosten van de stad zes egelstellin gen hebben betrokken. In Boedapest waren donderdag veel nieuwsgierigen op de been, die de plaatsen bezochten waar in de afgelopen dagen gevochten is. Brandweerlieden zijn donderdag begonnen met het opruimen van de restefl van grote stapels Russische boeken, die op straat verbrand zijn. Overal in de stad liggen nog lijken op straat. De Veiligheidsraad zal komen de maandagavond om 9 uur Neder landse tijd bijeenkomen om de Jor daanse klacht tegen Israël te be spreken inzake de aanvallen van 25 september en 10 oktober jl. Ook een Israëlische klacht over her haalde schendingen van de wapen stilstandsovereenkomst door Jorda nië staat op de agenda. De Lemsterkerk in Suezkanaal gemeerd De N.V. Verenigde Nederlandse Scheepvaart Mij. te 's-Gravenhage heeft om 19.19 uur bericht ont vangen, dat de „Lemsterkerk" (7230 brt) in de westelijke tak van het Suezkanaal gemeerd is. Het schip was onderweg van Rotter dam naar de Perzische Golf. troepen ergens in het 1 and slaags zijn. De juiste plaats wordt niet genoemd. In een bericht uit Boedapest wordt gezegd, dat in de straten van Boedapest weer hevig geschoten wordt. Er worden barricaden opge worpen. Een onbehaaglijke stilte, die don derdagnacht in Boedapest hing, werd nu en dan onderbroken door geweerschoten, die in deze stad al een gewoon nachtelijk verschijnsel zijn geworden. Dit telefoontje uit Boedapest, dat ook gewaagde van geruchten dat Sowjet-troepen de stad naderen en mogelijk op het punt staan binnen te rukken, werd omstreeks 4 uur Nederlandse tijd vrijdagmorgen in Wenen ontvangen Het Witte Huis deelt mede, dat president Eisenhower Polen econo mische hulp heeft aangeboden. Radio-Boedapest meldt dat in Boekarest, de hoofdstad van Roe menië, velen zijn gearresteerd na ..incidenten". De incidenten zouden zijn ontstaan nadat scholieren had den geëist, dat er Frans op de scholen zou worden onderwezen in plaats van Russisch. Zeer rumoerige zitting van het Britse Lagerhuis over Engelse interventie Motie van afkeuring werd verworpen De zitting van het Britse Lagerhuis is donderdag een half uur ge sehorst geweest, daar bij de behandeling van de kwestie van het Mid den-Oosten de leden van de socialistische oppositie zo'n tumult maakten dat geen spreker zich verstaanbaar kon maken. Tevergeefs had de voorzitter, Morrison, getracht het huis te brengen tot het debat over de socialistische motie van afkeuring inzake het Britse beleid in het Midden-Oosten. De oppositie wilde eerst van de regering weten of zij Egypte de oorlog heeft verklaard. Iedere poging van de voorzitter strandde op het luide „nee, neen, neen" van de oppositie, die eerst een antwoord van de regering wilde. Op de vraag van de leider van de „Labour Party" Gaitskell, of Egypte de oorlog is verklaard, ant woordde Eden: „De begonnen actie is in overeenstemming met de ver klaring, die wij hebben afgelegd. Een verdergaande verklaring is niet Voor de schorsing verzocht Gaits kell om de verzekering, dat geen verdere militaire acties meer zullen worden ondernomen voor een be slissing door de algemene vergade ring van de Verenigde Naties is ge nomen. Hierop nam premier Eden het woord. „Wij hebben geen oorlog verklaard. De Geneefse overeen komst inzake de behandeling der krijgsgevangenen geldt voor elk conflict dat met de wapens wordt uitgevochten. Daarom is zij zowel voor dit conflict, als indertijd voor de Koreaanse oorlog, van kracht. In Korea is, vanuit technisch oog- Wie paarlen wil vinden moet diep duiken. De Engels-Franse operaties Het Britse ministerie van de-i fensie heeft bekendgemaakt, datj bij de operaties uit de lucht, die ten doel hebben de Egyptische^ luchtmacht uit te schakelen, de nadruk donderdag meer is komen te vallen op het aanvallen van af zonderlijke vliegtuigen en vlieg veldinstallaties. Britse en Franse marinevlieg tuigen, opgestegen van vliegdek schepen, hebben samen met vlieg tuigen van bases te land negen vliegvelden in de Nijldelta aan gevallen. Franse marinevliegtuigen hebben een Egyptische torpedobootjager van de Russische „Skoryi"-klasse in brand gebombardeerd. Er zijn geen „geallieerde" ver liezen gerapporteerd. Men ver moedt dat meer dan 50 Egyptische vliegtuigen op de grond zijn ver nield en tenminste 40 zwaar be schadigd. Het bombardement door Franse marinevliegtuigen op de Egyptische torpedobootjager van 3000 ton geschiedde donderdag morgen ter hoogte van Alexandrië. punt bezien, nimmer sprake ge weest van een oorlog. Hetzelfde geldt nu voor Egypte". Bevan, de leider der linkervleu gel der socialisten, die de laatste spreker van de oppositie was, meende dat het Brits-Franse ulti matum overeen kwam met de eisen die Hitier de landen, die hij liet binnenvallen, tevoren had gesteld. „Het was de taal van een bulle bak", verklaarde hij. Bevan vervolgde: „Hoe kunnen wij, na dit, nog met opgeheven hoofd in de raden der wereld ver schijnen? Wanneer wij, bij vroe gere gelegenheden, bijna de gehele wereld tegen ons hadden, streden wij althans voor een eervolle zaak, doch nu is oneer ons deel". Hij voegde hieraan toe: „Moet Engeland in Egypte doodbloeden, zoals Frankrijk in Algerië dood bloedt? Wat zou Engel ands antwoord zijn indien mogendheden, sterker dan Groot-Brittannië, bommen op dit land zouden uitwerpen van een zwaarder kaliber dan die wij thans boven Egypte afwerpen?" Een tweede motie, waarin het optreden der regering werd goed gekeurd, is met 323 tegen 255 stem men aanvaard. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Weth. Tem Imven Het Britse Hogerhuis heeft, na een debat, de Britse actie tegen Egypte met 82 tegen 30 stemmen goedgekeurd. LAATSTE NIEUWS V.N. beveelt: „staakt het vuren" De algemene vergadering der V.N. heeft vrijdag met zeer grote meerderheid de Amerikaanse re solutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op een onmiddellijke staking van het vuren in Egypte. Zij spreekt haar ernstige bezorgd heid uit over de Britse, Franse en Israëlische militaire operaties. De resolutie werd aanvaard met tegen vijf stemmen: (Groot- Brittannië, Frankrijk, Nieuw-Zee- land, Australië en Israel). Zes landen onthielden zich: Ne derland, België, Canada, Laos, Portugal en Zuid-Afrika. Israëliërs zuiveren Noord- Sinaï Het Israëlische leger heeft mel ding gemaakt van gevechten aan de rand van Gaza en de verove ring van El Arisj. Volgens AFP hebben Israëlische troepen het vliegveld van El Arisj ook bezet. Israëlische woordvoerders te Tel Aviv verklaren, dat de Israëlische strijdkrachten het merendeel van de noordelijke helft van het schier eiland Sinaï hebben bezet. De Is raëliërs zouden thans nog slechts bezig zijn met het opruimen van „zakken". Een Israëlische militaire woord voerder zei gisteravond, dat Egyp tische troepen in noord-Sinaï in westelijke richting, naar het Suez kanaal, vluchtten. De zwaarste strijd in noord-Sinaï werd geleverd tussen Bir Gaffefa en Bir Wadi Salim. Doch enkele Israëlische een heden dichter bij het kanaal ont moetten nogal wat tegenstand. Het Israëlische leger meldt na der, dat in midden-Sinaï de opmars van - Israëlische eenheden voort duurt. Verder wordt gezegd, dat centrale punten in het Negebge- bied door talrijke Egyptische com- Een aantal voertuigen en bevloei- mandotroepen zijn aangevallen, ingsbuizen werd opgeblazen Aan de overige grenzen was het rustig. Het oktoberweer op Schouwen-Duiveland De maand oktober was een natte maand, want op de regenmeter van het proefbedrijf „Scheldemonden" te Bruinisse werd 115 mm. neerslag geregistreerd, tegen een hoeveel heid van 77 mm. normaal voor de maand oktober. Natte dagen waren 6 oktober met 19 mm., 17 okt. met 11.6 mm., 18 okt. met 12.5 mm., 21 okt met 16.5 mm. en 5 okt. met 10.1 mm. En op de morgen van 1 november werd geconstateerd dat het in de afgelo pen nacht 3% graad Celsius gevro ren had.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1