Het ziet er niet naar uit dat Ouwerkerk zijn korenmolen terug krijgt „STAD EN LANDE" KEERT ZICH TEGEN ALLERLEI STADSONTSIERINGEN Ook Zeeuwse leraren willen verhoging van salaris Bedreigde schoonheid in Zierikzee Een dringend beroep op het college van b. en w. Het bestuur van de Vereniging „Stad en Lande van Schouwen- Duivcland" heeft zich tot het col lege van b. en w. der gemeente Zierikzee gewend met een schrijven waarin uitdrukking wordt gegeven aan de verontrusting over allerlei verschijnselen die afbreuk doen aan de schoonheid van het historisch Zierikzee. Gewezen wordt op de omstan digheid dat de betekenis van Zie rikzee voor vreemdelingen hoofd zakelijk ligt in de bijzondere ty pische sfeer, die wordt bevorderd door de aanwezigheid van unieke cultuurmonumenten, vele fraaie huizen met aardige versieringen en het bijzondere stratenplan, dat in wezen sedert eeuwen ongewijzigd is gebleven. Deze dingen tesamen vormen waarden, waaraan geen afbreuk mag worden gedaan. Geschiedt zulks toch, dan zal de belangstel ling van de vreemdelingen voor Zierikzee stelselmatig afnemen. Hoewel de februari-ramp van '53 - zo vervolgt het schrijven - het stadscentrum en de grote monu menten vrijwel heeft gespaard, zijn de straten in de buurt van de Nieuwe Haven des te erger getrof fen. Vele schilderachtige huisjes zijn vernield of zodanig beschadigd dat herstel niet verantwoord is. Mede hierdoor heeft de schoonheid van Zierikzee - wel de „mooiste stad van Zeeland" genoemd - ern stig geleden. Gelet op deze omstan digheden dringt het bestuur er op aan, dat gewaakt wordt voor ver dere verliezen. Er mag niet meer verloren gaan dan strikt onvermij delijk is en vooral bij nieuwbouw dient er op gelet, dat het totaal beeld niet wordt verstoord. Drie brandpoortjes Met behulp van het ministerie van O., K. en W. en het provinciaal Utrechts genootschap van kunsten en wetenschappen, heeft „Stad en Lande" de drie karakteristieke brandpoortjes laten restaureren en - naar gehoopt wordt - voor vele jaren veilig gesteld. De vereniging heeft verder het met ondergang bedreigde laatste hofje - het Sint Anthonieshofje, Manhuisstraat 9 -t aangekocht en wil trachten ook dit in oude luister te herstellen. In vei^band met de beperkte geldmiddelen, kan de ver eniging uiteraard niet veel meer doen. Vooropstellend dat de straatver lichting onvoldoende was, is het be stuur niettemin geschrokken Van de - wat genoemd wordt - giraffe- achtige lantaarnpalen, die twee tot driemaal zo hoog oprijzen dan de oude gaslantaarns, waardoor hier en daar het stadsbeeld gevoelig schade wordt gedaan. De nieuwe twee en twintig meter hoge toren voor draadloze telefonie zal „vloeken" met de omgeving en het silhouet van de stad bederven. Ook neemt - zo vervolgt het schrijven - de ontsierende reclame weer hand over hand toe, in de vorm van ulthangkastjes, spandoe ken en vlaggen. De verlichte letters van de Nutsspaarbank vormen be slist ook geen verfraaiing van het stemmige Havenparkbeeld. Zeer lelijk is de apparatuur voor feest verlichting op Appelmarkt en Dam. Door al deze verschijnselen is het bestuur verontrust en ontleent aan deze verontrusting de vrijmoedig heid het college te verzoeken deze „tekenen van verval" niet te onder schatten en deze te bestrijden c.q. voortschrijding te beletten. z v.u. Rotterdams Toneel brengt „De Kalktuin" Op dinsdag 6 november a.s. brengt het Rotterdams Toneel het toneel spel in drie bedrijven „De Kalk tuin" van Enid Bagnold voor het voetlicht in de Concertzaal. „De Kalktuin" is een Engels blij spel met een reputatie en heeft als plaats van handeling een buiten in Engeland, dicht aan de kust, waar de grond zoveel kalk bevat, dat zelfs de meest gedegen tuiniers kunst niet kan doen groeien. In de ze omstandigheid vindt de schrijf ster de symboliek voor haar stuk, want ook de verhoudingen tussen de bewoners van het buiten lijken als verkalkt en de ware genegen heid en liefde ontbreken Hoofdper sonen in dit geslaagde stuk zijn me vrouw Mc Maugham, een zonder linge heerszuchtige dame, klein dochter Laurel, een kwasi-hard, nogal leugenachtig kind en miss Madrigal, de gouvernante, die zich als een krachtige persoonlijkheid leert kennen. Miss Madrigal door breekt het kalkpantser in de har ten der mensen en oefent een ze genrijke invloed uit op allen. Van de medespelenden, noemen wij o.m. Caro van Eyck, Ton van Duinhoven, Loudi Nijhoff, Ann Hasekamp e.d. De regie is in handen van Gerard Rekers en de décors zijn van Henk de Vos. Ingezonden mededeling Geen goede functionering van het V.H.M.O. Leraren uit west-Brabant en Zee land, van allerlei richting, zijn in Breda bijeengeweest om gezamen lijk te protesteren tegen het be sluit der regering, aan de leraren van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs geen salarisverhoging toe te kennen; aan de hogere ambte naren echter wel. Spreker was dr. Veenstra uit Rot terdam, die de tegenwoordige po sitie van de leraren aan een be schouwing onderwierp. Aan het einde van de bijeen komst werd een motie aangeno men, waarin geconstateerd wordt, dat de gebezigde motivering van de regering onjuist is en dat van een goede functionering van het V.H.M.O. geen sprake meer is. De discriminatie van de docenten zal het voorbereidend hoger- en mid delbaar onderwijs nog meer ont wrichten en het prae-universitaire onderwijs zal afglijden tot een peil dat de naam V.H.M.O. niet meer dragen mag, aldus de motie. Tenslotte wordt in de motie ge zegd dat de culturele en econo mische belangen van de gehele Ne derlandse volksgemeenschap door het optreden van de regering wor den bedreigd. Grond Noorse woningen wordt doorverkocht aan eigenaars De raad der gemeente Ouwer kerk kwam in voltallige vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. Romeijn. Op verzoek van het gemeentebe stuur van Middelburg om aan de Rijkskweekschool voor kleuterleid sters een subsidie te verlenen van ongeveer f 150 per leerling, zijnde de netto kosten per leerling uit de ze gemeente afkomstig, wordt be sloten deze subsidie in voorkomen de gevallen te verlenen. De Z.V.U. verzoekt om een sub sidie van f 27 in het becijferde te kort, groot f 500, voor een te hou den operavoorstelling te Zierikzee. B. en w. stellen voor een subsidie te verlenen naar rato van het aan tal inwoners, hetgeen neerkomt op een bedrag van ongeveer f 10. Dit voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Een subsidieaanvraag van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam wordt op voorstel van b. en w. met 4 tegen 3 stemmen afgewezen. Een tweetal subsidie-aanvragen, t.w. van de Stichting 1940-1945 en van dc Stichting Z.V.U. voor het organiseren van toneeluitvoeringen wordt op voorstel van b. en w. in gewilligd resp. tot een bedrag van f 10 en 3 cent per inwoner. De voorzitter wordt uit de ver gadering weggeroepen, waarna de vergadering voortgezet wordt on der voorzitterschap van de heer C. P. Kuijper. Een wijziging in de gemeentelijke bouwverordening ingevolge het Be sluit schuilplaatsen bij bouw van woningen gaat onder de hamer door. Eveneens wordt z.h.s. aangeno men een voorstel van b. en w. om aan de stichting „Het Zeeuws Stu diefonds" een subsidie te verlenen van 5 cent per inwoner. In verband met het feit dat de gemeente Noordgouwe heeft ver zocht zich te kunnen aansluiten bij de Reinigingsdienst Duiveland is het noodzakelijk enkele wijzigingen te brengen in de gemeenschappe lijk® regeling. Z.h.s. wordt besloten de gemeenschappelijke regeling overeenkomstig het voorstel van de Reinigingsdienst Duiveland te wij zigen. De legesverordening Daar de thans geldende legesver ordening dermate is verouderd dat deze dringend vernieuwing behoeft en dient te worden aangepast aan de algemene, ook in andere ge meenten, geldende tarieven wordt door b. en w. een conceptverorde ning aan de raad overgelegd, welke z.h.s. onveranderd wordt vastge steld. Eveneens wordt vastgesteld een nieuwe haven-, kade-, lig- en weeggelden-verordening, daar de thans geldende verordening goed gekeurd is tot 1 januari 1957 en op nieuw vastgesteld dient te worden. De administratieve bepalingen van de verordening zijn op verschillen de punten gewijzigd en aangepast aan de wensen van het ministerie en het provinciaal bestuur. Betref fende het tarief van heffing zijn de heffingen voor kade-, lig- en weeg- gelden onveranderd gebleven, ter wijl wordt voorgesteld het haven geld, evenals in de gemeente Zie rikzee, te verhogen van 10 tot 12 cent. Dit voorstel wordt z.h.s. aan genomen. M a.s. wordt besloten de zozeer besproken 6 pet. uitkering aan het gemeentepersoneel m.i.v. 1 juli 1956 te verlenen. Nu de grond waarop de Noorse woningen staan geheel door de ge meente is aangekocht, kan worden overgegaan om deze grond door te verkopen aan de eigenaren van de Noorse woningen, tegen de door-de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting vastgestelde nor men, welk besluit door de raad z.h.s. wordt genomen. Ook verleent de raad b. en w. machtiging de thans lopende kasgeldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten groot f 400.000, welke op 15 november a.s. afloopt te verlen gen tegen de door de Bank te vra gen rente. Vervolgens wordt het verslag van de commissie van onderzoek van de gemeentebegroting 1956, welk ver slag reeds aan de raadsleden was toegezonden, besproken. Uit dit verslag blijkt o m. dat de commis sie eenstemmig van mening is dat de huishuur voor de ambtswoning van de burgemeester aan een zeer lage kant is, zulks in verband met de zeer hoge bouwkosten. Een huurprijs van ongeveer f 15 a f 16 zou de commissie niet onredelijk vinden. De heer J. L. Kuijper merkt hier bij op dat de huurders van wo ningwetwoningen f 6,40 per week huur moeten betalen. Hierop wordt m.a.s. besloten herschatting te vra gen voor de ambtswoning van de burgemeester. Hierna wordt de be groting 1956 vastgesteld met een totaal aan uitgaven in de gewone dienst van f 183 376,94, waartegen over eenzelfde bedrag aan inkom sten staat De kapitaaldienst wijst een nadelig slot aan van f 537.584,58 De gemeenterekening 1955 wordt hierna aangeboden. Voor het onder zoek dezer rekening wordt een commissie samengesteld bestaande uit de heren J. L. Kuijper, J. van Klinken, A. Hage, L. Raamsdonk en J. J. Smits. De leden van de woonruimtecom missie welke per 1 september aftre dend waren, t.w. de heren J. L. Kuijper, J. van Klinken, A. Hage, J. J. Smits en L. Raamsdonk wor den m.a.s. herbenoemd, welke her benoeming door alle leden wordt aangenomen. De aftredende leden van de Ge meentelijke Dienst voor Sociale Zorg, de heren J. L. Kuijper, C P. Kuijper en J. Romeijn worden allen met 6 stemmen herkozen. Vervolgens wordt besloten de woning van de heer L. v. d. Have, welke woning door de heer v. d. Have voor krotwoning aan de ge meente aangeboden is, zonder grond te kopen voor de som van f 1000. Do rondvraag In de rondvraag vraagt de heer Raamsdonk of er reeds een rapport aan de R.D.D. is uitgebracht betref fende het maaien van sportvelden en het gebruiken en aankopen van een apparaat voor schoonmaken der riolen. De voorzitter deelt hierop mede dat een zodanig rapport in derdaad uitgebracht is, doch door de R.D.D. niet is aanvaard. Op dracht is gegeven een nieuw rap port samen te stellen, welk rapport naar hij meent reeds is samenge steld doch nog niet bij de R D.D. in behandeling is genomen. De heer Raamsdonk vraagt of de grond voor de woning van de heer v. d. Bos nu door de gemeente ge ëgaliseerd moet worden of niet, waarop de voorzitter antwoordt, dat dit niet het geval is. Op een vraag van de heer Raams donk of de bouw van een molen nog gerealiseerd zal worden ant woordt de voorzitter dat b. en w. in deze zaal: al het mogelijke heb ben gedaan Ook is de volle mede werking gegeven door de vereni ging „De Hollandse Molen" en de Coöperatieve Suikerfabriek te Din- teloord, doch over de medewerking van de fam. Kodde, die het beheer heeft over de herbouwplicht van een molen, kan de voorzitter niet hoog opgeven. B. en w. willen wel hun medewerking geven om tot de bouw van een molen te geraken, doch dan moet er ook van de be langhebbende medewerking komen en die blijft geheel uit. Hoe jam mer het ook is dat we de molen zullen moeten missen, voorshands ziet de voorzitter geen andere op lossing. De heer Smits wijst op de slech te toestand van de paden achter de woningwetwoningen en de slechte afwatering van de tegelplateaux achter deze woningen Hier is reeds door het gemeentebestuur opdracht gegeven het te herstellen, aldus de voorzitter. De heer Hage vraagt of de volks tuintjes nog gedraineerd worden en of de watertank, welke nog al tijd midden op het dorp ligt, opge ruimd kan worden. Wat betreft de volkstuintjes, deze zullen dit na jaar nog gedraineerd worden, ter wijl de waterleiding maatschappij nogmaals gevraagd zal worden de tank van het dorp te verwijderen. De heer J. L. Kuijper vraagt of de oprijweg naar de ambtswoning van de burgemeester, welke weg geheel verhard is, ook voor reke ning van de gemeente komt, welke vraag door de voorzitter bevesti gend wordt beantwoord. Bij de bouw van het bluswater bassin is dit bassin door hand kracht uitgegraven, aldus de heer J. L. Kuijper, hij vraagt of dit niet goedkoper ware geweest, wanneer het door een dragline was gebeurd. De voorzitter antwoordt hierop dat dit werk de gemeente niets gekost heeft. De uitkomende grond moest gebruikt worden in het wederop- bouwplan en hierop zullen ook de kosten drukken. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 30 okt. Aanvoer 3759 stuks vee (weektotaal 5365), t.w.: 540 vette koeien en ossen; 1360 stuks gebruiksvee; 110 vette kalve ren; 407 graskalveren; 701 nuchtere kalveren; 56 varkens; 211 biggen; 130 paarden; 5 veulens; 193 scha pen en lammeren; 46 bokken en geiten. Prijzen per kg.; vette koeien en ossen f 3,05-3,15, f 2,90-3,00, f 2,70- 2,80; vette kalveren f 3,05-3,25, f 2,85-3,00, f 2,60-2,80; slachtpaar- den f 2,40-2,15-2,00. Prijzen per stuk: graskalveren f 440-350-250; nuchtere kalveren f 58-50-40; biggen f 58-50-40; scha pen f 130-110-100; lammeren f 125- 110-95; kalf- en melkkoeien f 1125- 950-725; vare koeien f 810-700-600. vaarzen f 820-700-500; pinken f 570 -470-370. De hulp aan Hongarije (Ingezonden). Reeds op zondag 28 oktober werd een grote hoeveelheid gedroogd bloedplasma, bestaande uit 2169 sets, waarmede ongeveer 1000 per sonen kunnen worden geholpen, verzonden naar de gedelegeerde van het Internationale Rode Kruis, die thans in Wenen vertoeft, met het verzoek dit te overhandigen aan het Hongaarse Rode Kruis. Dit van het Centraal Laborato rium van de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis afkomstige bloedplasma is op zeer snelle wijze naar Wenen vervoerd dank zij de medewerking van de Nederlandse regering, die daartoe twee vliegtuigen ter beschikking heeft gesteld. Voorts heeft het hoofdbestuur besloten opnieuw zijn speciale gi rorekening 777 open te stellen voor eventuele giften van de Nederland se bevolking; voor de hierop te ont vangen bedragen zullen verdere medicamenten ten behoeve van het Hongaarse Rode Kruis worden aan gekocht. De afd. Schouwen (Westhoek) zal gaarne giften ontvangen ten be hoeve van bovenstaand doel op haar rekening bij de Coöperatieve Boerenleenbank te Haamstede. Het girono. van de Boerenleenbank is 1 477 96. Namens het bestuur van de afd. Schouwen (W.) van het Nederl. Roode Kruis. De secretaresse, A. C. HOUTMAN. SPORT VOETBAL Iiefnkenszand I-MEVO I Zaterdag heeft MEVO I opnieuw een uitwedstrijd en wel tegen Hein- kenszand I, een der zwakste ploe gen uit de 2e klasse C. MEVO moet het nog steeds zonder Sies en van 't Veer doen en komt uit met: C. Simmers d.; C. Baart en J. M. Fe- leüs aG. Huurling, A. v. d. Hoek en A. Berrevoets m.; J. Bolkenbaas, C. Nolet, I. J. Haverhoek, P. Gui- née (aanv.) en K. de Oude v. Als alle spelers zich ten volle geven heeft MEVO zeker kans een of twee puntjes mee te brengen, al zou on derschatting van de tegenstander wel eens onaangename gevolgen kunnen hebben. MEVO II-Burgh III De MEVO-reserves ontvangen Burgh III en brengen 't volgende elftal in het veld: F. van den Ende d.; H. van den Houten en J. van Gent (aanv.) a.; C. van 't Veer, M. Haeck en A. Heijboer m.; J. Schults C. Berrevoets, L. de Vries, J. Schouls en A. Grootenboer v. Hier heeft de thuisclub ook de beste kansen, mits ook zij de tegenstan- der niet onderschat. Verbeten Brouw gaf geen krimp tegen laks spelend Renesse (O—O) Doelpunten werden afgekeurd Dolgelukkig maar dodelijk ver moeid verlieten tien Brouwse voet ballers het terrein na het eindsig naal van scheidsrechter Speelman. Met grote verbetenheid waren zij er in geslaagd de Renesse-voorhoe- de van het lijf te houden Het punt je dat de Brouwenaars uit het vuur wisten te slepen, kwam hen ten volle toe, de moed en vastberaden heid van het Brouwse elftal in aanmerking genomen. Evenwel werd dit door Renesse wel wat in de hand gewerkt, daar het deze bij de aanvallen aan doorzettingsver mogen ontbrak. Maar even zo goed verdient Brouwershaven een pluim op de hoed. Wat de wedstrijd aan gaat kan gezegd worden dat de aanval van Brouwershaven (v. d. Weele, van Schelven en v. d. Wie len) er haast niet aan te pas kwam. Evenwel scheelde het niets of Brouw had na vijf minuten reeds de leiding genomen. Jonker miste nl. en v. d. Weele kwam vrij voor Korsman te staan, doch het schot ging hoog over. In de Brouwse ach terhoede viel steeds het goede in grijpen van Kooman op Samen met doelman v. d. Bos vormde hij het grootste struikelblok voor de (lak se) Renesse-voorhoede. In de 26e min. had de toelopende Verboom geen moeite de (door v. d. Boa los gelaten) bal in het doel te plaatsen (na een voorzet van Verseput), maar om onbegrijpelijke reden werd dit doelpunt door scheidsrechter Speel man geannuleerd. Bij een Renesse- aanval werd Jonker in goede schiethouding ten val gebracht. Evenwel liet de scheidsrechter rus tig doorspelen. Het komt ons wat vreemd voor dat bij vele Renesse- aanvallen de grensrechter als een Indiaan met zijn vlag stond te wapperen, waar prompt de scheids rechter op reageerde. Het spel werd steeds harder en het bleek dat de scheidsrechter het nodige inzicht bleek te missen om dit binnen de goede banen te houden. Toen er nog 19 min. te spelen waren scoorde Vasseur, doch ook dit doelpunt vond in de ogen van de scheids rechter geen genade. Hij keurde dil af wegens buitenspel. Bij Renesse zonk de moed in de schoenen. Een kwartier voor het einde werd een Brouwenaar (wegens natrappen) naar de kleedkamer gezonden. Even later stond een tweetal spelers el- kaars benen te bewerken. De links buiten van Renesse kreeg het nog aan de stok met de grensrechter van Br.haven Gekonkludeerd kan worden dat scheidsrechter Speel man een bijzonder zwakke middag had.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6