DE SPAR ALGEMENE VERGADERING DER V.N. GAAT FRANS-ENGELS OPTREDEN BESPREKEN RIJEN RUSSISCHE TANKS VERLIETEN DE HONGAARSE HOOFDSTAD Buitengewone zitting kabinet „Kunstig verdichtsel" van binnendijken geen oplossing voor Schouwen LAATSTE NIEUWS AMERIKA KOMT NIET TUSSENBEIDE ISRAËLISCH LEGERBERICHT STAD EN PROVINCIE B(J de behandeling van de crisis ln het Midden-Oosten door de Vei ligheidsraad, is een Zuid-Slavisch voorstel in behandeling genomen, om de algemene vergadering der V.N. bijeen te roepen, ter bespre king van het Frans-Engels optre den. Het Zuidslavische voorstel werd met zeven stemmen vóór en twee tegen (Frankrijk en Groot- Brittannlë) aangenomen. Australië en België onthielden zich van stem ming. De Amerikaanse afgevaardigde, Henry Cabot Lodge, betoogde dat de Amerikaanse resolutie, die dins dagnacht door een veto van Frank rijk en Engeland was getroffen, ook aan de algemene vergadering zou worden voorgelegd. De Engelse vertegenwoordiger, air Pierson zei dat er veel misver- «tand bestaat over de houding van Frankrijk en Engeland. Het doel is drieledig, zei hij, namelijk een ein de maken aan alle vijandelijkhe den, het scheiden van de strijdende partijen en de bescherming van het Suezkanaal. Langdurige gevechten aan de oevers van het kanaal zouden bur gers en scheepvaart van vele lan den ernstig in gevaar brengen. En geland en Frankrijk, als voornaam ste gebruikers van het kanaal, zou den bij een onderbreking van de doorvaart in hun levensbelangen aangetast worden. De interventie is een tijdelijke maatregel, aldus sir Pierson, en zal worden gestaakt zodra het gevaar voor de vrede geweken is. De Isra ëlische troepen moesten zo spoedig mogelijk worden teruggetrokken. De bezetting van plaatsen op Egyp tisch gebied door Israël was niet goed te praten. De Britse afgevaardigde verwees naar hoofdstuk zeven van het handvest, dat militaire sancties te gen een aanvaller mogelijk maakt. Beeld uit Boedapest Nagy's toekomst nog onzeker Langs zwijgende groepen bewo ners van Boedapest verlieten giste ren (woensdag) meer dan honderd tanks en talloze militaire voertui gen van de Russen de Hongaarse hoofdstad. Bij hun uittocht pas seerden zij de muren, waarop in grote letters stond „Russen, verlaat het land". Volgens telefonisch te Belgrado ontvangen berichten was tegen de middag de terugtrekking van de Russische troepen voltooid. Het derde Hongaarse gemechani seerde korps nam de posten van de Russen over. In één bericht werd gezegd, dat de Russen nog het vliegveld bij Boedapest bezet hielden. Via de Donau werden levensmid delen naar de stad gebracht. Voor de winkels stonden lange rijen mensen, maar het merendeel van de bedrijven was nog gesloten. Intussen schijnt de toekomst van premier Nagy nog onzeker. Veel zal afhangen van het onderhoud, dat hij met nationalistische leiders zou hebben. Het is de vraag, in hoeverre hij aan hun eisen tege moet zal komen. Het schijnt, dat ook voormalige leden van de fas cistische partij „De Pijlkruisers" pogingen doen om weer een partij te vormen, doch van dit bericht kon geen officiële bevestiging worden verkregen. Volgens ooggetuigen waren na tionalistische patrouilles woensdag middag bezig leden van de veilig heidspolitie op te sporen, die de voornaamste tegenstanders van de verzetsbeweging zijn geweest. Alle personen, die als leden van deze politie werden geïdentificeerd, wer den op straat „doodgeslagen", al dus mededelingen van ooggetuigen. Manden vol guldens sparen de Spar-klanten dank zij 10% korting bij 100% kwaliteit Bovendien deze week (31 ckt. - 7 nov.) Tom. soep m. rijst, We®" van 60 vcor 55 ct Natuurazijn, Spar, p. Hesvan 45 vcor 39 ct Choc, hagel, puui, 1 tO gram voor slechts 65 ct Speculaas, Spar,250grcm van 50 voor 45 ct Fondant, 200 gram voorsIe.ht:45 ct Wrijfwas,Spar, gr. doos van 75 voor 69 ct Snijworst of Cerve'aat, 103m 49 ct Bij 2 stukken TOILETZEEP, (Spar), voor 64 ct met 10% korting het derde stuk GRATIS! BIJ aankoop van 250 gr. ROZIJNEN (soort n. keuze) h- een pak BAKMEEL, (Spar), van 41 voor 37 ct ui én nog 10% korting In Sparzegels. en nog 10% korting 11 zegels 8 zegels 13 ze: els 9 ze; els 9 zegels 14 zegels 10 zegels Ingezonden mededeling Schroeiend-brandend Maagzuur kunt U blussen. On-mid-del-lijb met Rennies. Gewoon een of twee Rennies laten smelten op de tong - en alle leed is geleden. Water of zo komt er niet aan te pas en omdat Rennies één voor één hygiënisch verpakt zijn, kunt ge ze altijd makkelijk bij U steken Een prettig middel en smakelijk bovendien. Vraag een pakje Rennies en U bent voor lange tijd gewapend Voor Uzelf - ook om een disgenoot-in-nood uit de brand te helpen. Het kabinet is vanochtend om elf uur in buitengewone zitting bijeen gekomen ter bespreking van de toe stand in het midden-oosten. Zoals gisteravond reeds desge vraagd van officiële zijde in Den Haag werd medegedeeld, volgt de Nederlandse regering, „overvallen EEN BELANGRIJKE KWESTIE Waterschapsbestel wordt fundamenteel ondermijnd (Van onze redakteur) behalve de delingsdijk, die Eén der kwesties, behalve de delingsdijk, die terecht de polder Schouwen hoog zit, is die van de Langedijk, parallel waarmede naar Inzicht van Rijkswaterstaat een inlaagdijk dient te worden gepro- jekteerd. Rijkswaterstaat acht een dergelijke dijk een noodzakelijke verdediging en zij grondt zich hierbij op de overweging dat de Lange dük zelf niet kan worden verzwaard, omdat er dijkvallen zouden kunnen optreden. Het is inmiddels een notoir Schouws feit, dat er zich bij de Langedijk - althans voor de strek kende lengte van deze dijk - geen dijkvallen hebben voorgedaan sinds eeuwen, terwijl het hoogst onwaar schijnlijk is dat deze zich zullen voordoen, omdat voortdurende pei lingen uitwijzen, dat bezinking van de vooroever hier een afdoende op lossing betekent. Het is ons niet bekend waarom Rijkswaterstaat Juist bij deze Langedijk vallen ver wacht. Delen van de zuidkant im mers zijn veel zwakker en gevoe liger voor dijkvallen en juist daar wordt een dijk geprojekteerd met een kolossaal lichaam. Boven dien heeft Rijkswaterstaat de dijk verzwaard van Den Osse tot Brou wershaven op plaatsen, waar vroe ger dijkvallen zijn voorgekomen Eveneens trouwens vanaf Schelp- hoek tot het Zierikzeese haven hoofd. Bjj Borrendamme hebben zich belangrijke vertragingen voorge daan als gevolg van het verzakken van de spuitkade. Grondmechanica heeft deze zomer naar de verzak kingen een onderzoek ingesteld. Destijds vroegen wij de deskundi gen van Grondmechanica of hier speciaal nu het gevaar van dijk vallen niet groot was, maar dit werd ontkend. Niettemin meent Rijkswaterstaat dat de Langedijk - waar de omstandigheden uitge sproken gunstiger liggen - gevoe- Uger is voor dijkvallen. Vandaar het plan voor een dure, grondver- nUndendo inlaagdijk. Met de herinnering aan de ramp moet op Schouwen-Duiveland in het algemeen toch wel de vraag worden gesteld, welke van de twee nu gevaarlijker is, dijkvallen of stormvloeden. We geloven - met de historie van de laatste eeuwen in de hand - wat Schouwen betreft, zonder meer te mogen zeggen, dat de stormvloeden onze ergste vijand zijn. De ramp van februari is er een niet mis te verstane illustratie van. "Daarom is het logisch, dat de bui tenst» weringen sterk worden ge maakt en dat men niet gaat terug vallen op een stelsel van inlaagdij- ken en delingsdijken, die alleen maar nutteloze obstakels zijn, kost bare cultuurgrond verslinden en bovendien peperduur zijn. In de verstreken maanden is er de vaderlandse pers zoal het een en ander geschreven over deze ty pische Schouwse problemen en over de niet langer te miskennen controverse tussen Rijkswaterstaat- waterschapsbestuur van Schouwen. In „Het Vaderland" is speciale aan dacht gewijd aan dit onderwerp, waar met redelijke argumten werd aangetoond, dat de streekdeskundi- gen - met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid - gelijk hebben met hun bewering dat het „kunstig verdichtsel" van binnendijken en delingsdijken een onnodige en dure oplossing is voor een zaak, die veel goedkoper en effektiever kan wor den geklaard. Daarentegen schreef de N.R.C. een artikel waarin pre cies het tegendeel werd beweerd, maar met een argumentatie recht streeks uit de waterbouwkeuken van de Rijkswaterstaat. Deze argu menten doen het wellicht in het raam van veel groter concepties, in omstandigheden waarbij noodher- stel aan de orde is en de bankbil jetten een minder grote rol spelen, maar in het specifiek© geval van Schouwen niet. Belaagd waterschapswezen Het is dwaas alle waterschaps ervaring van eeuwenher met een slag overboord te gooien en in we zen zo sterk moeten wij het wel stellen wordt hierdoor het wa- terschapsbestel in zijn grondvesten aangetast. Enkele vragen: heeft men niet ontdekt hoe het met de kruinhoogte stond van sommige dijksdelen bij de storm van de cember 1954? Is niet reeds in 1939 de mogelijkheid gezien dat het met de lage dijken wel eens mis kon gaan, terwijl geen maatregelen werden genomen. Waarom ls het eiland Goeree Overflakkee naar volkomen genoegdoening van de bevolking veilig gesteld, zonder toepassing van het vreemde bin nendijkrecept? De polders waren goed voor de dijken, de ingelanden konden be talen, maar nu men wel heeft in gezien dat zulks toch niet langer meer verantwoord is, wordt gelij kertijd ook het polderwezen schaakmat gezet. Het getroffen eiland Schouwen-Duiveland, reeds teveel van bovenaf beredderd, heeft er alle recht op te weten, waarom dit nu zo moet, terwijl de minister toch ex cathedra ver klaart, dat de ervaring van de wa terschappen van groot belang is en dat hun rol eerder versterkt moet. worden, dan uitgeschakeld De praktijk is helaas wel een beetje anders! De toestand in Hongarije Radio Boedapest deelt mede, dat het uitgaansverbod in de stad van heden, donderdag, af is opgeheven. De opstandelingenzender van Gy- oer heeft donderdagochtend een hevige aanval gedaan op de com munistische leden van de regering van Imre Nagy: de communisten, aldus verklaart o.m. een commen tator, zullen als de voornaamste vijanden van het Hongaarse volk worden beschouwd. Allerheiligen wordt thans weer in Hongarije als een grote feest dag gevierd. Tijdens het commu nistische regiem werd deze dag ge negeerd. door de radioberichten over de ge beurtenissen in Egypte", de ont wikkelingen met spanning en grote ongerustheid. Eveneens werd er aan herinnerd, dat de Nederlandse re gering haar reeds eerder ingenomen standpunt handhaaft, dat een op lossing dient te worden gevonden door besprekingen in de Verenigde Naties. Inmiddels stelt de regering alles in het werk de Nederlandse onder danen en eigendommen in het mid den-oosten te beschermen. President Eisenhower heeft in zyn woensdagavond uitgesproken radio- en televisieboodschap tot het Amerikaanse volk gezegd, dat de Verenigde Staten zich buiten de ge vechten in het Midden-Oosten wil len houden. Eisenhower noemde de Brits- Franse aanval een „fout", want wij aanvaarden militaire kracht niet als een verstandig instrument om internationale disputen te beslech ten. Wij begrijpen evenwel de be zorgdheid van Israël, Frankrijk en Engeland, die „onnodig" geprovo ceerd zijn door de politiek van Egypte, o.a. de aankoop van com munistische wapens. De president hoopte, dat de Al gemene Vergadering van de Ver. Naties nog een oplossing zou kun nen vinden. Actie in Sinaï-woestijn verloopt volgens plan In Tel Aviv is vandaag (donder dag) vernomen, dat Israëlische val schermtroepen bij het begin van de operaties tegen Egypte, in de buurt vau het Suezkanaal zijn ge land. Van regeringszijde te Tel Avlv zyn de berichten tegengesproken, dat Israëlische troepen de gehele kuststrook by Gaza afgesloten zou den hebben. Volgens een vandaag gepubliceerd Israëlisch legerbericht gaat de actie in Sinaï voort volgens plan. De Is raëlische strijdkrachten beheersen thans meer gebied. Naar verluidt zou sinds gisteren een grote slag woeden bij Aboe Ogeila, een grote Egyptische basis in de woestijn, ongeveer 25 km. van de Israëlisch-Egyptische grens. Ge ruchten, dat de Israëliërs de basis zouden hebben veroverd, konden officieel niet bevestigd worden. Een sterke Israëlische colonne zou in de richting van Aboe Ogeila doorstoten. Uit regeringsbron in Tel Aviv is vernomen, dat Israëlische troepen op Egyptenaren zijn gestuit, die materieel van Sowjet-Russische makelij gebruiken, dat beter is dan eerder gebruikt dergelijk materieel. Een Israëlische jager zou tenmin ste een Mig-17 neergeschoten heb ben De beste Russische straalvlieg tuigen van dit type waarover Egypte beschikte waren tot dusver Mig-15-machines. Vanmorgen is in Tel Avlv lucht alarm gegeven. Donderdagmorgen vroeg is uit Israëlische regeringsbron vernomen dat Israëlische eenheden woensdag avond dicht bij het Suezkanaal wa ren, doch niet binnen een afstand van 16 km. In een gebied ten oosten van het Suezkanaal werd strijd geleverd tussen twee Egyptische divisies en een Israëlische strijdmacht waar van de sterkte niet is genoemd. Een Israëlische pantsercolonne, die Aboe Ogeila links heeft laten liggen en doorstoot naar Ismailia, zou woensdagavond op sterk ver zet gestuit zijn. Verder naar het zuiden, op nog geen uur rijden van Suez, zou een Israëlische strijdmacht zich reeds geruime tijd in een „ingegraven" positie bevinden. Ten noorden van Aboe Ogeila hebben Israëlische strijdkrachten de strook van Gaza bestookt. De Israëliërs zeggen in twee da gen tenminste negen Egyptische straaljagers te hebben neerge schoten. AGENDA Heden (donderdag) Z ierikzee: Graanbeurs, 20 uur Vrouwendag Vrouwenbond Par tij van de Arbeid; N.V. Concert zaal, 8 uur „Faust en de Duivel". ZIERIKZEE Samenwerking in Middenstandscentrale hersteld St. Nicolaas-actie in voorbereiding Wij vernemen dat de pogingen om te komen tot herstel van de verbroken samenwerking in de Middenstandscenlrale volledig zijn geslaagd. Zoals bekend, is vorige week een nieuw bestuur gekozen van de afdeling van de Kon. Ned. Middenstandsbond. Het nieuwe be stuur .heeft onverwijld contact ge zocht met de andere middenstands bonden en men is tot een vergelijk gekomen Het beginsel van evenre dige vertegenwoordiging is basis jeworden van deze hernieuwde sa menwerking Intussen laat de Cen trale geen gras groeien over de plannen. In voorbereiding is een grote Sint-Nikolaas-alctie, waarover nog nadere mededelingen zullen volgen. Reeds thans echter staat vast dat een aantal fraaie prijzen,; als televisietoestel, bromfiets em elektrische wasmachine - beschik J baar zullen worden gesteld voor -1 wat genoemd wordt - een kombina s lie van prijsvragen. De verschil 5 lende deelnemende zaken aan dezti Veel minder koud Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking met nu en dan wat regen of motregen; overwe gend matige noordwestelijke wind; veel minder koud. 2 nov. Zon op 7.39, onder 17.12. Maan op 7.24, onder 16.53. Nieuwe maan: 2 november te 17.43 Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 2 nov. 2.47 v.m. 15.04 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 nov. v.m. Springtij: 4 en 20 november. Doodtij: 12 en 27 november. HET WEEROVERZICHT Het heeft de afgelopen nacht in ons land voor de tijd van het jaar flink gevroren. In het zuiden en oosten van het land is de tempe ratuur tot drie a vier graden onder het vriespunt gedaald, het vlieg veld Twente meldde zelfs een mi nimum van min vijf graden. Deze lage temperaturen waren mogelijk, door dat de lucht, die over ons land stroomde, vrijwel rechtstreeks uit Polen en Rusland werd aangevoerd waar de winter al is begonnen. Aan dit koudetransport komt ech ter vandaag al een einde Het Scan dinavische hogedrukgebied heeft zich via Schotland naar het westen teruggetrokken en beweegt zich nu de richting van IJsland In Scandinavië is een actieve depres sie verschenen, waarvan de fron ten zich in zuidelijke richting ver plaatsen, het warmtefront had van morgen Denemarken al bereikt. Ir. het komende etmaal zal ook in ons land een aanzienlijke temperatuur stijging optreden, waarbij de wind naar het noordwesten krimpt. Een terugkeer van de Russische koude is de eerste paar dagen niet waar schijnlijk. actie zullen te herkennen zijn aan het embleem met twee „C's", een .magische formule", die ook nog nader uit de. doeken zal worden gedaan. Jubileum assistent- Nutsspaarbank In intieme kring werd woensdag avond in het voor leeszaal be stemde lokaal achter de bibliotheek in het Verenigingsgebouw aan hel Vrije de heer J. Viergever gehul digd in verband met zijn zilveren jubileum als assistent der biblio theek. De heer Viergever volgde indertijd de heer J. Th. Vermunt op, een bij oudere lezers bekende figuur. Namens de bibliotheekcommis sie sprak de voorzitter, de heer T. Broere, de jubilaris, die heden de leeftijd der sterken bereikt, op har telijke wijze toe, er aan herinne rend hoe de heer Viergever het toe gewijd factotum was en is van de Nutsbibliotheek, waaraan hij met vele vezelen is verbonden en die hij steeds trouw dient. Gemoede lijk en behulpzaam, geniet hij bij het publiek een zekere populari teit. Als blijk van waardering voor zijn hulp en gewaardeerde diensten overhandigde de voorzitter de ju bilaris een geschenk onder couvert. De voorzitter van het departe ment, de heer D. C. A. Lugt, ge waagde van de verdiensten van de heer Viergever aan de dag gelegd direct in dienst van de bibliotheek en indirect van het leesgrage pu bliek, dat de weg naar het Vrije op woensdag en zaterdag steeds be ter weet te vinden. Spreker hoopte dat de jubilaris nog vele jaren zijn frisse krachten in dienst zou mogen en kunnen stellen tot vei'dere bloei van de Nutsbibliotheek. „DE GOUDSCHATTEN VAN BAGDAD" 41. „Vlucht, als uw leven u lief is!" schreeuwt Casimir in pani sche angst, op de aanstormende horde wijzend. „Halt, Casimir", klinkt de gebiedende stem van Aram. „Neem een zwaard en ver dedig u lafaard!" Maar de koopman heeft zijn paard reeds gewend zonder zich aan Arams woorden te storen jaagt hij het dier langs het strandDaar stormden de oosterse krijgers op Aram en zijn dienaren in, Kalief Mansoer, de voorste der aanvallers, heft zijn kromzwaard hoog boven het hoofd. Als een bliksemschicht suist het staal op Aram toe, maar behendig heeft de jonge ridder zijn wapen omhooggebracht Met een rinkelende slag ketsen de zwaar den, maar voordat Aram op zijn beurt een uitval kan doen, is Man soer hem reeds voorbijgestoven. Een van Arams krijgers, minder bedreven dan zijn meester, valt onder een vreselijke houw van hel kromzwaard achterover in het zadel En zonder zich vex-der om zijn tegenstanders te bekommeren zet Kalief Mansoer de achtervolging in op zijn doodsvijand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2