ZIER1KZEESCHEWNIEUWSB0DE Engelsen en Fransen ontketenden lucht- offensief tegen Egyptische militaire doelen Opstand geslaagd" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Doel van tussenkomst: Staken der vijandelijkheden n Egyptenaren verloren veel voertuigen door luchtaanvallen DONDERDAG 1 NOVEMBER 1958 No. 18047 113e jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,90, per week 30 cent. Loss-* nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, dor derdi g en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per m ti. - Juccesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zienkzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel 309 Te Nicosia op Cyprus is officieel bekendgemaakt dat een lucktoffensief gaande is tegen militaire doelen in Egypte. Het luchtoffensief wordt uitgevoerd door „bom menwerpers onder geallieerd bevel", zo wordt ge zegd in de verklaring van het geallieerde hoofd kwartier. De bekendmaking over het luchtoffensief be vatte de eerste aanwijzing, dat er een gemeen schappelijk Brits-Frans opperbevel is ingesteld. Woensdag was de gehele dag van officiële zftde over militaire be wegingen het stilzwegen bewaard, nadat bjj het aanbreken van de dag berichten waren ontvangen, dat van Cyprus per vliegtuig troepen vertrokken en op Malta militairen werden ingescheept. Volgens Selwyn Lloyd zijn de operaties „strikt beperkt tot mili taire doelen - hoofdzakelijk vlieg velden - en is de bevolking ge waarschuwd uit de buurt te blijven voor de operaties een aanvang na men. Het doel van de operaties is het verzoek tot staking der vijandelijk heden door de Egyptische regering te laten inwilligen, aldus de Britse minister, die vervolgde: „Het aan tal doelen is beperkt teneinde dit oogmerk te bereiken met een zo klein mogelijk verlies aan levens en met minimale verwoesting". Lloyd verklaarde dat het Britse verzoek aan de Egyptische rege ring van kracht blijft en dat de Britse regering nog steeds hoopt dat het ingewilligd zal worden voordat verdere militaire actie noodzakelijk is. Hij ontkende dat er een stilzwij gende overeenkomst tussen Groot- Brittannië en Frankrijk enerzijds en Israël anderzijds bestond inza ke de Israëlische aanval op Egypte. De correspondent van Reuter in Nicosia heeft woensdag bericht dat de Britse bommenwerpers die Egyptische doelen hebben aange vallen, opgestegen zijn van een vliegveld „ergens op Cyprus". De bemanningen van de toestel len die naar hun bases op Cyprus waren teruggekeerd verklaarden dat zij hun opdracht „met succes" uitgevoerd hadden. De piloot van een der vliegtuigen die het eerst Egyptische doelen had den aangevallen, zei dat „de aan vallen volkomen bij verrassing zijn uitgevoerd". De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft donderdag in het Britse Lagerhuis meegedeeld, dat de Brits-Franse luchtmacht een operatie is begon nen tegen militaire doelen in Egypte. Hij voegde hieraan toe, dat „het absoluut onwaar is dat Cairo is ge bombardeerd". Tijdelijk verblijf Lloyd vervolgde: „Wij begrijpen waarom Israël zijn actie van zijn standpunt gezien, absoluut noodza kelijk moet vinden. Maar dat bete kent niet dat wij de actie recht vaardig achten of dat wij haar ver goelijken. Zodra door onze tussen komst de vijandelijkheden gestaakt zijn, zullen wij ons bezig houden met de vraagstukken opgeworpen door de Israëlische opmars. Het ligt in onze bedoeling dat on ze aanwezigheid van tijdelijke aard is en wij zullen hieruit voordeel trekken om onze wil in andere vraagstukken op te leggen". De Britse minister geloofde, dat men in de toekomst de Britse actie zal zien als een waardoor aan de verslechtering van de toestand een einde is gekomen en waardoor de vooruitzichten op een redelijke schikking verbeterd zijn. Europese schepen mijden het Suezkanaal Overal in Europa hebben scheep vaartmaatschappijen besloten het Suezkanaal te mijden met het oog op de toestand in het Midden- Oosten. Zoals gemeld heeft de „Konink lijke Rotterdamse Lloyd" drie van haar schepen opdracht gegeven de route om Kaap de Goede Hoop te volgen. Zweedse, Noorse en Deense scheepvaartondernemingen volgen dezelfde gedragslijn. Naar uit Djiboeti wordt gemeld, keren schepen, die van het zuiden uit het Suezkanaal naderden, terug. De „Dunnottar Castle" van de Britse „Union Castle Line", die juist het kanaal bij Port Said was binnengevaren, is naar deze haven teruggekeerd. Bende van Geroe en Rakosi verdreven" Nagy: Nota aan Sowjet-Unie „De opstand is geslaagd", zo heeft premier Nagy van Hongarije woensdagmiddag in een toe spraak tot een menigte op het plein voor het par lement verklaard, „Wij hebben de bende van Rakosi en Geroe verdreven", zo zei hij volgens radio-Boedapest. „Er zal geen inmenging in de Hongaarse bin nenlandse aangelegenbeden worden geduld. Het is mogelijk dat Hongarije een neutrale kern in mid den-Europa wordt", zo zei de premier, Voorts beloofde hij, dat de regering zal vragen om onmiddellijke terugtrekking van de Russische troepen uit Hongarije en ontbinding van het pact van Warschau. Volgens Nagy zou woensdag de genover hen verklaarde hij, dat alle tknainnan mror rvmcO- I Rrmript-tfnonori in TTrvntTnyiic. op conferentie beginnen over opzeg ging van het verdrag van War schau en terugtrekking van de Russische troepen. „Vertrouw op de regering", aldus Nagy. Tegenover journalisten ver klaarde de premier nog: „Wij kun nen het verdrag van Warschau op zeggen". Later ontving de premier Britse en Amerikaanse journalisten. Te- Egyptische torpedobootjager ging verloren Een woordvoerder van het Is raëlische leger heeft woensdag te Tel Aviv medegedeeld, dat vele Egyptische militaire voertuigen zijn vernield bij vliegtuig-aanval len op konvooien, die vanuit Is- mailia in oostelijke richting naar de berg Locbni trokken. Van Israëlische zijde wordt ge meld, dat Egypte, nu het escorte- vaartuig „Ibrahim El Awal" zich aan de Israëliërs heeft overgege ven, nog over vijf torpedobootja- gers beschikt. Hiervan zijn er twee van Britse makelij en twee zijn voormalige Russische oorlogssche pen. De bevelhebber van het Egyp tische nationale bevrijdingsleger, majoor Kamal Eldin Hoessein, heeft alle vrachtauto's in Egypte voor troepenvervoer gevorderd. Het hoofdkwartier van het be vrijdingsleger heeft alle leden van comandotroepen en „volksverzets groepen" opdracht gegeven zich bij hun eenheden te melden. Sow jet-troepen in Hongarije 1 hun bases zijn teruggekeerd. Hongarije kan zich uit het pact van Warschau terugtrekken zonder te wachten op de ontbinding van de organisatie. Deze houding zal de Hongaarse regering innemen bij de komende besprekingen met de Sow jet-Unie, zo zei Nagy. Voorts verklaarde hij, dat Hon garije in zijn huidige positie moet vertrouwen op materiële hulp van de grote mogendheden. Hongaarse nota aan de Sowjet-Unie De Hongaarse regering heeft woensdag in een nota aan de Sow jet-Unie gevraagd om aanwijzing van een Sowjet-delegatie voor on derhandelingen op regeringsniveau over terugtrekking van de Sowjet- troepen uit Hongarije, zo meldt ra- dio-Roedapest. Voorts verzoekt de Hongaarse re gering om spoedige vaststel'ing van de plaats waar onderhandeld zal worden en het uur waarop de on derhandelingen kunnen beginnen. Nieuw bestuur vakbondsraad De raad van de Hongaarse vak verenigingen is afgetreden en ver- HET ENGELS-FRANSE VETO Scberpe kritiek in Amerikaanse pers De Amerikaanse kranten oefenen scherpe kritiek op het veto van Frankrijk en Engeland in de Vei ligheidsraad. De „Washington Post" schrgft, dat daarmee het Atlan tisch bondgenootschap verscheurd is. Amerika is nu verplicht om, als de Israëliërs niet terugtrekken, Egypte te hulp te komen, aldus het blad. Stevenson, de democratische kan didaat voor het presidentschap van de V.S. meent dat de regering- Eisenhower in grote mate verant woordelijk is voor de crisis in hét midden-oosten wegens haar sussen de politiek. Amerika is verplicht de integriteit van Israël te steunen, zei hij. De „Washington Evening Star" is van mening, dat Frankrijk en En geland, met Israël als een soort lok vogel, tot bruut geweld zijn over gegaan op de oude imperialistische wijze. Volgens dit blad zal het avon tuur, ook als het slaagt, een haat en een wantrouwen jegens Frank rijk en Engeland wekken, waar de ze landen nog jarenlang de last van zullen ondervinden. Egyptisch fregat in de grond geboord De Britse admiraliteit heeft woensdagnacht bekend gemaakt dat de Britse kruiser „New Found- land'" in de Golf van Suez een Egyptisch fregat tot zinken heeft gebracht. De kruiser had het Egyp tische fregat gesommeerd te stop pen, maar toen h'et daaraan geen gehoor gaf he| vuur geopend. De „New Foundland" heeft overleven den van het fregat aan boord ge nomen. In Roemenië ook onrust Volgens reizigers uit Roemenië, die woesdag in Wenen zijn aange komen, hebben zich enkele dagen geleden te Cloej incidenten voorge daan toen studenten betoogden voor afschaffing van de Marxistisch- Leninistische cursussen en vervan ging van het Russisch door Frans Er werden arrestaties verricht. Ook in de Roemeense hoofdstad Boekarest werden mensen aange houden. Nederland en de strijd in Egypte „De Nederlandse regering, over vallen door de radioberichten over de gebeurtenissen in Egypte, volgt de ontwikkeling met spanning en grote ongerustheid" aldus verklaar de men gisteravond desgevraagd van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken aan het A N.P. Van officiële zijde voegde men hier aan toe, dat de Nederlandse regering, mede in overleg met ver tegenwoordigers van Nederlandse scheepvaart- en luchtvaartmaat schappijen, alsmede met de diplo matieke en consulaire vertegen woordigers, voortgaat alles in het werk te stellen wat in haar ver mogen ligt om de Nederlanders en de Nederlandse belangen in het midden-oosten te beschermen. Britse demonstratie Een aantal jonge predikanten heeft woensdag te Londen deelge nomen aan een demonstratie tegen de oorlog in Egypte, die gehouden werd in de centrale hal van het Britse Lagerhuis waar het publiek de leden van het parlement kan spreken. Labourmotie van afkeuring De Britse Labourpartij heeft be sloten, een motie van afkeuring in te dienen naar aanleiding van het besluit der conservatieve regering om zich te mengen in het Israëlisch Egyptische geschil. Deze motie zal vandaag (donder dag) in het Lagerhuis aan de orde komen. Israël: „Geen geheime verstandhouding" De -Israëlische ambassadeur in Londen heeft de in Ainerrka geuite veronderstelling, dat Engeland en Frankrijk Israël zouden hebben ge ïnspireerd tot de aanval op Egypte, „onzin" genoemd. „Het is beneden onze waardigheid op zulk een ver onderstelling in te gaan", zei hij. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Slechts bij treden klimt men de trap op. i Canada stopt leveranties aan Israël De Canadese regering heeft woens dag _alle wapenverschepingen aan Israël stopgezet. Deze maatregel heeft ook betrekking op 24 Sabre- straaljagers. die Israël in Canada besteld heeft. Premier Louis St. Laurent ver klaarde in het Lagerhuis in Ottawa dat ook alle verschepingen van munitie en onderdelen voor mili taire voertuigen aan Israël zijn stopgezet. Hij voegde hieraan toe, dat ook Egypte geen Canadese wapens zou krijgen, als het om leveranties vra gen zou. Zachte zeep tegen tanks De correspondent van het west-Duitse persbureau DP A meldt uit Boedapest, dat in de afgelopen dagen opge schoten jongens de Russische tanks met zeep bestreden hebben. Zij lieten de tanks vastlopen in een dikke laag zachte zeep, die zij op straat uitgesmeerd hadden. De ge strande tanks werden met benzine overgoten en in brand gestoken. De corres pondent van DPA meldde woensdag voorts, dat de na tionalistische opstandelingen water pompen in de onder aardse gangen tussen het ministerie van Binnenlandse Zaken en het hoofdbureau van politie in Boedapest, waar de laatste mannen van de gehate veiligheidspolitie zich verschanst hebben en vechten voor hun leven. DE S0WJET-TR0EPEN IN HONGARIJE Revolutionaire raad wenst nog dit jaar ontruiming De zender Kossuth (radio-Boeda pest) heeft woensdag bekendge maakt, dat de revolutionaire op- standelingenraad en een jeugdraad een „legercommissie" hebben opge richt. Deze commissie eist de te rugtrekking van Sowjet-troepen uit geheel Hongarije tegen 31 decem ber 1956 en de onmiddellijke op zegging van het Verdrag van War schau. „Indien de Russen Hongarije te gen dit tijdstip niet zullen hebben ontruimd, zal het Hongaarse leger de wapens tegen de Russische troe pen opnemen en zal het, ten koste van het leven van zijn soldaten, de Russen eruit werpen", aldus deze commissie. In Hongarije is vrije sociaal-democratische partij opgericht Demonstratieve bijeenkomst P.v.d.A. Woensdagmiddag is in Wenen be kend geworden, dat in Hongarije de vrije sociaal-democratische par tij is opgericht. Op het bureau van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen is bekend geworden, dat deze partij donder dagochtend op een bijeenkomst van het I.V.V.V. zal zijn vertegenwoor digd en wel in de persoon van mej. Anna Kethly. Deze van de heer A. Mozer tele fonisch uit Wenen ontvangen me dedeling, bekend gemaakt door de voorzitter van de P.v.d.A., de heer E. Vermeer, is woensdagavond met luid gejuich begroet door de ruim drieduizend aanwezigen op een de monstratieve bijeenkomst, die de vangen door een tijdelijke commis si e, waarin vroegere vakbondslei ders, die tot voor kort gevangen zaten, zijn benoemd. De commissie heeft volgens ïa- dio-Boedapest de arbeiders opge roepen het werk te hervatten en van de regering geëist, dat zij on middellijk gaat onderhandelen over terugtrekking van de Russische troepen uit Hongarije. Partij van de Arbeid had belegd vanwege de gebeurtenissen in Hon garije. Op deze bijeenkomst in de met spandoeken, voorzien van leuzen als „voor vrijheid van de onder drukte volkeren", „vrije politieke keuze" en „Hongarije vrij", behan gen zaal van de Koopmansbeurs te Amsterdam, hebben de partij voorzitter E. Vermeer, voorts de heren G. Ruygers, H. Oosterhuis, de Hongaarse predikant ds. I. S. Tüscki en een jonge Hongaar, Karl Binec, het woord gevoerd. Ze rie pen allen op tot steun voor het ver zet van het door vrijheidsdrang ge dreven Hongaarse volk. Anna Kethly Anna Kethly, een internationaal bekende socialiste, is woensdag tot voorzitter gekozen van de pasge- vormde sociaal-democratische par tij in Hongarije. Zij is 67 jaar. In 1954 werd gemeld dat zij tot 12 jaar gevangenisstraf was veroordeeld, maar datzelfde jaar nog werd zij vrijgelaten. Het bestuur van het Hongaarse vakverbond is woensdag afgetre den om plaats te maken voor de vroegere leiders. De naam van de bond wordt „Nationale Unie van vrije Hongaarse vakverenigingen". Verder maakte de commissie be kend, dat binnen een week het leger de uraniummijnen zal bezet ten, aldus de zender Kosuth. Op grond van uitzendingen van de tweede zender van Boedapest, Petoefy, meende men woensdag te Wenen, dat ook deze zich thans in handen van de opstandelingen be vindt. Vrijstelling omzet belasting textiel wordt definitief De regering wil de tijdelijke vrij stelling van omzetbelasting voor textielproducten per 1 januari 1957 in een definitieve omzetten. Een wetsontwerp hiertoe zal met spoed worden voorbereid. Verlenging van de bestaande vrijstelling van om zetbelasting voor suiker kan niet worden verwacht. Een wetsontwerp, waarin een verhoging van het bijzonder in voerrecht op benzine en van het ac cijns op gedistilleerd is voorzien, zal op korte termijn kunnen wor den tegemoetgezien. De minister van Financiën heeft dit meegedeeld in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de algemene financiële be schouwingen betreffende de rijks begroting 1957. KINDERBOEK 1955: „Lasse Lanta" van Cor Bruin Een jury, ingesteld door de com missie voor de collectieve propa ganda van het Nederlandse boek heeft als „Het Kinderboek 1955" aangewezen „Lassa Lanta" van Cor Bruyn. Dit werd op de openings middag voor de Kinderboekenweek in het nieuwe De La Mar Theater te Amsterdam medegedeeld door de voorzitter van de commissie C.P.N.B., de heer Chr. Leeflang. (Het boek is uitgegeven door uit geverij Ploegsma te Amsterdam). De jury kwam bij haar onderzoek tot de conclusie, dat bij de produk- tie van 1955 evenals bij die van 1954 uiteindelijk slechts één boek voor bekroning in aanmerking kwam, al deden zich bij deze keuze meer moeilijkheden voor dan het vorig jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1