Israëlische troepen trekken over breed Iront Egyptisch gebied binnen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zuidoostelijke stadswijken van Boedapest nog in handen van verzetsstrijders DE EISEN DER VERZETSSTRIJDERS Britse hulp voor Hongarije Ernstig verkeersongeva bij Heeze TOESTAND IN HONGARIJE VERWARDER DAN TIJDENS BEGIN VAN DE OPSTAND „ER MOEST IETS GEBEUREN, TOESTAND WAS ONDRAGELIJK" AMERIKANEN MOETEN EGYPTE ONMIDDELLIJK VERLATEN Israëlische aanval op Egypte voor de Veiligheidsraad Landbouw en veeteelt DINSDAG 30 OKTOBER 1956 ZIERIKZEESdEf ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Loss3 nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, dor derdi g en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per m n. - luccesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 RUSSEN BLIJVEN NOG Hongaarse hoofdstad zwaarder beschadigd dan in 1945 (Van een speciale verslaggever van het A.N.P.) Sinds maandagmiddag heeft de toestand in Boedapest een voor de opstandelingen ongunstige wending genomen. In Oostenrijk is maandag avond een eerste groep van veertig Hongaarse vluchtelingen uit Boeda pest aangekomen. Rond de middag zjjn in de Hongaarse hoofdstad opnieuw gevechten uitgebroken en de opstandelingen hebben nog slechts de zuidoostelijke stadswijken in handen. De Russische troepen hebben een breed, herme tisch gesloten cordon om de stad gelegd en bepalen zich ertoe ervoör te zorgen, dat geen wapens en munitie de stad binnenkomen. Alleen personen en auto's met medicamenten en dergelijke worden door hen doorgelaten. Volgens woordvoerders van de opstandelingen is het de bedoeling van de Russen te wachten tot de opstandelingen gebrek aan munitie krijgen Deze verschieten hun mu nitie nu in gevechten met de com munistische veiligheidspolitie De Hongaarse regering heeft maandag bekend gemaakt, dat het korps vei ligheidspolitie is ontbonden inge volge de wensen der opstandelin gen. Doch volgens de woordvoer ders dezer opstandelingen hebben de leden van dit korps of andere uniformen of burgerkleren aange trokken en oefenen zij in de bin nenstad van Boedapest, waar hiel en daar nog groepen opstandelin gen zitten, terreur uit door op wil lekeurige personen te schieten. De toestand in Boedapest was volgens mededelingen van opstan delingen maandagmiddag zo, dat in de binnenstad gevechten gaande zijn tussen opstandelingen en de veiligheidspolitie; dat nog slechts enkele wijken in handen van de op standelingen zijn - zodat zij een veel kleiner gebied beheersen dan voorheen - en dat daaromheen af delingen Hongaarse militairen lig gen. 3ie zich tot nu toe neutraal hebben gehouden, zodat men niet weet, wat zij doen zullen. Om de hele stad heen tenslotte ligt een Het comité, dat de verzetsbewe ging te Magyarovar, in westelijk Hongarije, heeft ingesteld, heeft in een boodschap aan de regering te Boedapest o.m. vrije, democratische verkiezingen onder toezicht van de Verenigde Naties geëist. Voorts verlangde het comité het herstel van de burgerlijke vrijhe den, de terugkeer van alle gede porteerden, de vrijlating van alle politieke gevangenen, ontbinding van de collectieve boerderijen en verdeling van het land onder de afzonderlijke boeren, het herstel van „het grove onrecht jegens de kerk" en de onmiddellijke terug trekking van de Russische strijd krachten. Radio-Boedapest heeft maandag een bekendmaking uitgezonden, waarin de Britse regering dank wordt gezegd voor het aanbod hulp te verlenen door voorraden te zen den en waarin wordt gevraagd waar en wanneer de hulp kan wor den verwacht. De Britse regering heeft het in ternationale Rode Kruis f 265.000 geschonken „voor het verlichten van het lijden van het Hongaarse volk door voorziening van me dische en andere voorraden". zwaar kordon Russische troepen. Boedapest is volgens mededelin gen die maandagavond de Oosten rijkse grens bereikten, thans zwaar der beschadigd dan in 1945. Het operagebouw en het Hedrei-zieken- huis zijn geheel uitgebrand, nadat zij door artillerievuur waren ge troffen. In Nickelsdorf, het Oosten rijkse grensplaatsje, is maandag avond een eerste groep uit Boeda pest gevluchte Hongaren aangeko men Het waren ongeveer 40 perso nen. De - opstandige - Hongaarse beambten der grenspolitie hebben de controle aan de grens aanzien lijk verscherpt. Zij zullen de grens waarschijnlijk zelfs geheel sluiten, om te voorkomen, dat hun mede strijders vluchten. Zouden deze in groten getale vluchten, dan zou dit I betekenen, dat de opstandelingen het pleit gaan verliezen. In Essen, in België, aan de Ne derlandse grens, is gisteren de 13- jarige Theo Hens'e uit Agtmaal (in Nederland) om het leven gekomen, nadat hij door een bromfietser was aangereden De jongen, die op de fiets reed, kwam zo ongelukkig te vallen, dat hij een schedelbasis- fractuur opliep, waaraan hij spoe dig is overleden. De vijf Algerijnse verzetslei ders, die vorige week maandag te Algiers werden aangehouden, zijn te Parijs beschuldigd van „demora lisatie van het leger en het volk". Als zij schuldig worden bevonden, kunnen zij tot de doodstraf worden veroordeeld. Een ernstig verkeersongeval op de rijksweg Eindhoven-Weert, on der de gemeente Heeze, heeft maandagavond twee doden en twee zwaargewonden geëist. Omstreeks tien uur reed een per sonenauto in de richting Weert in volle vaart op een geparkeerde 40-tons trekker met oplegger, die wegens oliegebrek niet verder kon, Van de inzittenden uit de personen auto, allen uit Eindhoven afkom stig, werden F. en v. H. op slag gydood en twee anderen zwaar ge wond. De Israëlische minister-presi dent, Ben Goerion, heeft maandag in antwoord op de boodschap van president Eisenhower aan de Israë lische regering tot de Amerikaanse ambassadeur te Jeruzalem gezegd, dat Israël genoodzaakt was over te gaan tot een gedeeltelijke mobili satie met het oog op vijandige ac ties van de Arabische landen. Is raël, zo zei Ben Goerion, beschouwt het als een levensbelang dat er vrede blijft. Russen zouden „wegtrekken en blijven" Gift van het N.V.V. voor Hongarije Het verbondsbestuur van het N.V.V. heeft in een gisteren gehou den vergadering zijn solidariteit uitgesproken „met de strijders voor de vrijheid van Hongarije". Het is diep begaan met het lot der slacht offers en besloot voorlopig f 5.000 ter beschikking te stellen van het Nederlandsche Roode Kruis en f 20 duizend over te maken aan het I.V.V.V. ten behoeve van een door de Oostenrijkse zusterorganisatie te organiseren hulpactie. IWAN SMIRNOFF f Uit Palma op Mallorca .is bij de K.L.M. bericht binnengekomen dat in zijn woonplaats aldaar op 61-ja- rige leeftijd is overleden Iwan Smirnoff, oud-gezagvoerder van de K.L.M. Smirnoff is vooral bekend gewor den door de snelle Kerstvlucht die hij in december 1933 met Piet Soer, Grosfeld en van Beukering naar net toenmalige Nederlandsch Indië :n terug maakte met de „Pelikaan". De vakantie van Koningin Juliana Naar aanleiding van berichten van buitenlandse persbureaux, vol gens welke H.M. Koningin Juliana besloten zou hebben haar vakantie in Taormina op Sicilië met een veek te verlengen, wordt - aldus het A.N.P. - ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat de plannen van H.M. nog niet vaststaan. Het ligt inderdaad in de bedoeling, dat de koningin nog enkele dagen langer in Taormina zal blijven, doch de duur van het verblijf zal geheel afhankelijk worden gesteld van de weersomstandigheden. Het radiostation te Gyoer, waar de verzetsbeweging in west-Hon- garye haar hoofdkwartier heeft ge vestigd, heeft maandag bekendge maakt, dat Russische militaire een heden, die in het noordoosten van het land waren gelegerd, in de af gelopen nacht Hongarije hebben verlaten. Uit andere delen van Hongarije echter wordt juist weer gemeld, dat nieuwe Russische troepen het land binnenstromen. In ieder geval is gisteren in de Hongaarse hoofd stad nog zwaar gevochten. Een ka zerne, in handen van de opstande lingen, werd zwaar beschoten door Russische tanks en kanonnen. Vol gens ooggetuigen waren de gevech ten zelfs heviger dan zondag. Uit latere berichten valt op te maken, dat de Russen afgelost wor den in wijken van de hoofdstad, waar met de verzetsstrijders over eenstemming is bereikt over het staken van de strijd. Dinsdagmorgen om negen uur be gonnen^ de opstandelingen in die disiricteh rnet hetvneerleggen van de wapens, aldus radio-Boedapest. De Russische troepen die door Hon gaarse afgelost zijn, zouden dins dagochtend vroeg teruggetroken worden. I REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Toestel uit Israël op Schiphol De gezichten van de inzittenden van het El-Al toestel Tel Aviv- Londen, dat dinsdagmorgen met 12 uur vertraging in alle vroegte op Schiphol is geland, stonden ern stig. „Wat is het laatste nieuws", was ieders vraag. Zij hadden van Israëis aanval op Egypte pas ge hoord toen zij al een uur in het vliegtuig zaten. Toen zij hoorden dat de Israë lische troepen nog maar op 30 km afstand van Suez waren, klaarden hun gezichten op. „Er moest iets gebeuren. De spanning was on draaglijk". Een van de zestien Nederlanders, die met een toeringclub Israël had den bezocht, zei: „De mensen zijn •r geweldig. Iedereen heeft het vol ste vertrouwen in de regering". Een Israëlisch zakenman, op doorreis naar New York, zei: „Het leger is enorm gedisciplineerd. Het Westen moet ons helpen. Dit al les, de aanvallen, de moordpartijen en bomaanslagen, heeft te lang ge duurd. Wat denkt u dat er gebeurt met een volk, waartegen de buren zonder ophouden zeggen: „Ons hoogste doel is jullie vernietiging?" Een lange, blonde Amerikaan klaagde zijn nood. „Had ik maar geweten dat ze iets gingen onder nemen, dan was ik gebleven. Mijn verloofde is in het leger, wie weet of ik haar nog terugzie. Wat moet ik doen?" Zijn Engelse reisgenoot stelde hem gerust: „We hoorden het toch pas in het vliegtuig. Wat kon je doen?" Een klein meisje zat te dansen naast haar moeder op de bank. „Is raël, Israël", klonk het in haarkin- der-Hebreeuws. „Stil", drong haar moeder aan. „Pappie is in het le ger". „Waarom dan nu weer?" klonk de vraag van het kind. De lange, blonde Amerikaan keek op haar neer. ..Wat kan ik doen?", mompelde hij. Benoeming Waterschap „Schouwen" Bij K.B. is benoemd met ingang van 1 november 1956, tot heemraad van het waterschap Schouwen, J. der Weduwen, te Kerkwerve. SCHOONHOVEN. Door tot dus ver onbekende oorzaak is de 21- jarige ongehuwde G. van de Water uit Bergambacht met zijn tractor in het water langs de Bovenberg aldaar gereden. Daar de man on der de tractor bekneld zat, duurde het enige tijd voordat men hem kon bevrijden. Hij bleek reeds gestikt te zijn in de modder. AMSTERDAM. Mailrice "'kardi naal Feltin, aartsbisschop van Pa rijs, het grootste diocees ter wereld wat het aantal gedoopte katholie ken aangaat, heeft een bezoek ge bracht aan Amsterdam. TEERLING DEFINITIEF GEWORPEN? Operatie zou middel houden tassen vergelding en oorlog Toenemende spanning in dit gebied De Israëlische troepen zijn Egypte binnenge vallen. Zij hebben stellingen ingenomen aan de weg naar het Suezkanaal. „Het Israëlische leger trekt op naar het Suez kanaal", zo heeft een woordvoerder van het Israë lische leger meegedeeld. Een Israëlische strijdmacht, waaronder pantserwagens en geme chaniseerde troepen, trekt over een front van 30 km op in de richting van het Suezkanaal. Volgens sommige berichten bevinden de Israëliërs zich 120 km diep in Egyptisch gebied. De aanval wordt van Israëlische züde een reactie genoemd op Egyptische aanvallen op Israëlische verbindingen te land en ter zee. De Amerikaanse ambassade in Cairo heeft de Amerikaanse bur gers. die „geen dwingende reden" hebben om in Egypte te blüvcn, medegedeeld, dat zij het land on middellijk dienen te verlaten. De Amerikaanse ambassade in Amman heeft gisteren alle Ameri kanen in Jordanië gezegd, dat zij zich op evacuatie moeten voorbe reiden. Zondag heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken alle Amerikanen, die „geen nood zakelijke functies uitoefenen", drin gend aangeraden het Midden-Oos ten te verlaten. In de bekendmaking van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken van zondag, waarin de Amerikanen wordt aangeraden het Midden-Oos ten te verlaten, wordt gewezen op de toegenomen spanning in het be trokken gebied. Als voorzorgmaat regel acht de Amerikaanse rege ring het wenselijk, dat het aantal Amerikanen in verscheidene lan den in het Midden-Oosten wordt beperkt. Van officiële Israëlische zijde wordt gezegd, dat de Egyptische commando's, die enige tijd niet ac tief zijn geweest, nu weer zijn be gonnen met hun terreurdaden, als gevolg waarvan de afgelopen week 24 Israëliërs in het Negebgebied zijn gedood of gewond. Een woordvoerder van het Ara bische legioen heeft in Amman ver klaard, dat de Egyptenaren weer stand bieden aan de Israëliërs. Van de zijde van de Israëlische regering wordt vernomen, dat de Israëlische troepen Suez tot op 30 km zijn genaderd Gezaghebbende kringen in Tel Aviv zijn van mening dat de Israë lische actie tegen Egypte het mid den houdt tussen een vergeldings actie en een oorlog. Alles hangt van de Egyptische reactie af. Volgens een woordvoerder van het hoofdkwartier van het Egypti sche leger was er omstreeks mid dernacht nog geen troffen tussen de Israëlische en Egyptische strijd krachten in de woestijn van Sinai geweest. De functionaris beschreef het gebied van Kuntilla als een „verlaten woestijngebied met een enkele grenspost". Israël is tot verboden vlieggebied verklaard voor alle Britse vlieg tuigen, aldus een woordvoerder van het Britse ministerie voor vervoer en burgerluchtvaart. Toen de Israëlische aanval be kend werd, waren de Israëliërs al honderd kilometer in Egyptisch grondgebied doorgedrongen. Ras El Naqueb, een der eerste doelen, ligt tien km ten noorden van de Golf van Akaba. De bezet ting van deze sterkte vrijwaart volgens militaire deskundigen in Tel Aviv Israëis zuidelijkste post Eilath voor bezetting door Egypte. Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat Israël „de nodige maatregelen" ge nomen heeft ter vernietiging van de bases van Egyptische comman do's op het Sinaï-schiereiland. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft Groot-Brittannië en Frank rijk dinsdag voorgesteld „onmid dellijk stappen" te ondernemen om de Israëlische aanval op Egyptische stellingen voor de Veiligheidsraad te brengen'. Dulles deed het voorstel aan de vertegenwoordigers van beide lan den in Washington, die zeiden di rect contact hierover te zullen op nemen met hun regeringen. De Amerikaanse minister be sprak met deze vertegenwoordigers ook de toepassing van de verkla ring van 1950, die door Groot-Brit tannië, Frankrijk en de Verenigde Staten is ondertekend en waarin de grenzen van Israël gewaarborgd worden. Het Witte Huis heeft later be kend gemaakt, dat de Verenigde Staten de nieuwe crisis in het Mid den-Oosten dinsdag voor de Veilig heidsraad zullen brengen. President Eisenhower betoogde op een spoedzitting van zijn voor naamste adviseurs, dat de Ver. Sta ten hun belofte zullen nakomen ,om het slachtoffer van een agres sie in het Midden-Oosten te hel pen". De Veiligheidsraad zou dinsdag morgen te New York om 11 uur plaatselijke tjjd op verzoek van de I Verenigde Staten bijeenkomen. De I Amerikaanse delegatie was van I plan de raad een resolutie aan te bioden waarin men Israël verzoekt zijn troepen van het Egyptische ge bied terug te trekken. De Ameri kaanse resolutie voorziet in strenge sancties ln geval Israël weigert. Wókkere grijsaard Dank zij zijn tegenwoordig heid van geest heeft de 80- jarige C. J. van Amersfoort uit de Polderlaan te Rotter dam zichzelf zaterdagavond voor een wrede dood kunnen behoeden. Doordat hij hard horend is en slecht kan zien, kwam hij op een kruispunt aan de Putselaan onder een beladen kolentrein, die uit een locomotief en 40 wagons bestond. De trein reed niet al te hard en daardoor mocht het de man gelukken zich naast de rails te wentelen, waar hij plat bleef liggen. Toen de trein tot stilstand ~was gebracht, kon hij onder de dertiende wagen vandaan worden gehaald. Hij had slechts enkele zij het vrij ernstige, hoofdwonden opge lopen. KERKNIEUWS Kardinaal Wyszynski naar Rome Men heeft zich in het Vaticaan, na het bekend worden van het her stel van kardinaal Wyszynski als aartsbisschop van Warschau, afge vraagd, of hij toestemming zal krij gen zich naar Rome te begeven om uit handen van de paus de rode kardinaalshoed te ontvangen Toen Wyszynski tot kardinaal werd benoemd in januari 1953, was hij gevangen en kon hij niet zoals de overige nieuwe kardinalen te Rome de rode hoed ontvangen. Ongerustheid onder pluimveehouders Namens 300 pluimveehouders, die te Leeuwarden bijeen zijn voor de prijsuitreiking van een opfokwed- strijd van „de Friese kip" is een te legram aan het bestuur van het Genootschap voor Landbouwweten schappen te Wageningen gezonden. De afzenders, die zeggen te spre ken namens 200.000 pluimveehou ders in den lande, uiten hun be zorgdheid over de woorden van de voorzitter van het genootschap ir. J. A. Emmers t.a.z van de renta biliteit van het kleine bedrijf in de landbouw. Ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van het genootschap zei ir. Emmens in zijn toespraak van op vatting te zijn, dat het kleine be drijf zou moeten verdwijnen, om dat het qua omvang geen doeltref fende bedrijfsvoering noch een be hoorlijk bestaan mogelijk zou ma ken. .Pe Joodse gemeenschappen in Israel die afkomstig zijn uit Polen en Hongarije, hebben i.v.m. de ge beurtenissen in deze landen aan de Israëlische regering gevraagd „tus senbeide te komen om de emigra tie van de Joden uit deze landen te bespoedigen, omdat zij vrezen dat de Joden in Polen en Hongarije an ders aan grote gevaren zullen blootstaan". Een roodgeschilderde kist met het „lijk van het communisme" is maandag door het centrum van Rome gedragen. Ongeveer duizend leerlingen van middelbare scholen vormden een stoet, welke de kist met zich meevoerde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1