DE ZIERIKZEESCHE COURANT Regering gelast „algemene aanval" op tegenstand biedende opstandelingen VRIJDAG 26 OKTOBER 1956 No. 18044 113e jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Loss-i nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, dor derdr g en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per m Ti. - uccesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave; N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur; M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Nog steeds gevechten in Boedapest Actie hedenmorgen vroeg ingezet Het Hongaarse persbureau M.T.I. heeft in de nacht van donderdag op vrijdag gemeld, dat er donderdagavond opnieuw Incidenten tussen opstandelingen en leden van de staatsveiligheidsdienst zyn voorgevallen. Volgens M.T.I. heeft de bevolking het ontslag van Geroe met instem ming ontvangen en zijn in de loop van de avond zowel de hevigheid als het aantal gevechten in de stad verminderd. In de loop van de dag werd ge probeerd de openbare vervoers diensten weer te doen functioneren, maar deze pogingen moesten wor den opgegeven met het oog op de nieuwe incidenten, aldus de zender. Winkels, die in de ochtenduren weer geopend waren, werden des middags weer gesloten, behalve een aantal levensmiddelenzaken en apotheken, telefoon- en telexver bindingen met andere steden wer den hervat en de telefoondienst in de hoofdstad zelf werkt zo goed als normaal. Volgens de jongste berichten die MTI had ontvangen, waren de in cidenten van lichte aard. Volgens het persbureau kunnen voorlopig nog geen betrouwbare cijfers worden gegeven over het aantal doden en gewonden. Uit de provincie wordt gemeld, dat er in verschillende steden be togingen zijn gehouden, maar in de meeste gevallen verliepen deze op een betrekkelijk normale manier. Radio-Boedapest meldf, dat de Hongaarse regering een „algemene aanval" op de nog tegenstand bie dende opstandelingen heeft gelast, „opdat de opstand volledig be dwongen worde". Fabrieken, win kels en alle openbare instellingen zullen vrijdag de gehele dag ge sloten blijven. Aan de bevolking is verzocht binnenshuis te blijven. Binnenkort nieuwe Hongaarse regering Imre Nagy, de nieuwe Hongaarse premier, heeft meegedeeld, dat er binnenkort een nieuwe regering zal worden gevormd. Dit is vrij dagochtend vroeg door radio-Boe- dapest meegedeeld. Volgens de zender heeft Nagy deze verklaring afgelegd voor een afvaardiging van arbeiders. Het program van de regering zal bin nenkort bij het parlement worden ingediend. De nieuwe regering zal rekening houden met de „eisen van het publiek", aldus de radio. Na nog melding gemaakt te heb ben van gebeurtenissen van don derdag, verdween radio-Boedapest plotseling uit de lucht, zonder het gebruikelijke teken van beëindi ging der uitzending te hebben ge geven en blijkbaar voordat het voorlezen van de regeringsbekend making was voltooid. Sowjet-troepen naar hun bases De vijf Sow jet-divisies, die ln verband met de toestand in Polen naar de oost-Duits-Poolse grens waren gedirigeerd, worden weer naar hun normale kwartieren te ruggetrokken. Dit is donderdag avond uit gewoonlijk betrouwbare bron te Berlijn vernomen. Het verbod voor westelijke mili taire missies in oost-Duitsland om de grenszóne te bezoeken, is woens dag opgeheven. Het was van maan dag af van kracht. Tevoren had het Hongaarse pers bureau M.T.I. het kantoor van Reu ter te Wenen per telexverbinding medegedeeld dat er weliswaar nog enkele schoten in Boedapest kon den worden gehoord, doch dat het over het algemeen rustig in de stad was. Volgens M.T.I. is het aantal slachtoffers der gevechten nog „to taal onbekend". Te 5.15 uur vrijdagmorgen be richtte radio-Boedapest dat de al gemene aanval op de opstandelin gen was ingezet. Direct daarna werd militaire muziek ten gehore gebracht. Te 5 uur 40 deelde radio- Boedapest mede, dat de operaties een „gunstig verloop" hadden. Elke vijf minuten werd een beroep op de bevolking gedaan, haar kalmte te bewaren. Onderzoek naar Poolse veiligheidspolitie Het centrale comité van de Poolse communistische partij heeft don derdagavond een onderzoek aange kondigd naar de antecedenten van diegenen, die de laatste jaren lei dende posities hebben bekleed in Poolse veiligheidsorganisaties. Het comité heeft een commissie van onderzoek ingesteld, die onder leiding staat van Roman Niwak, een voormalig lid van het politieke bureau. Ook de procureur-generaal Marian Rybicki maakt deel uit van de commissie. Alle veroordelingen door de vei ligheidsorganen in de laatste jaren zullen worden herzien. Franse ambtenaren en arbei ders bij openbare diensten in ge heel Marokko hebben donderdag het werk neergelegd als een uiting van protest tegen de anti-Franse incidenten in Meknes, waarbij 31 Europeanen het leven zouden heb ben verloren. HOE HET (IN BOEDAPEST) BEGON Rede van Ernoe Geroe was lont in het kruitvat „Ik ben, toen ik poogde Boeda pest te bereiken, talloze tankcolon nes tegengekomen", schrijft de cor respondent van het Zuidslavische dagblad „Borba" in can verslag van zijn pogingen om tot de ln op stand verkerende Hongaarse hoofd stad door te dringen. Over de achtergrond van de strijd schrijft hij: „Het begon dinsdag, toen Ernoe Geroe, op dat tijdstip nog eerste secretaris van de Hon gaarse communistische partij, een rede hield, waarin hij reeds gerui me tijd gestelde en rechtvaardige eisen verwierp. Het was de lont in het kruitvat Geroe noemde de eisen „reactio nair", en de „reactie" op deze woor den bleef niet lang uit. Het leek er op, alsof de politieke atmosfeer met elektriciteit geladen was. Er ontstonden spontane betogin gen waarbij steeds meer personen zich aansloten Het gebouw van het Hongaarse regeringsblad werd be stormd en bezet. Op het Stalin- plein werd het standbeeld van de overleden Russische dictator ver nield". De correspondent meldt nog dat de arbeiders het bericht van het gedwongen aftreden van Geroe met luid gejuich begroetten. Zij dans- len rondom de tanks. In geheel Hongarije werd gevlagd. TWEEDE KAMER De voorzitter van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal is voor nemens de Kamer weder bijeen te roepen tegen dinsdag 6 november a.s., in welke vergadering, voor zo ver mogelijk, de beëdiging van de nieuwe leden der Kamer zal ge schieden. Het zal afhangen van de tijd stippen, waarop de betreffende me mories van antwoord zullen inko men en de betreffende eindversla gen zullen zijn uitgebracht, of hij dan zal voorstellen in die vergade ring een aanvang te maken met de algemene financiële beschouwingen over de rijksbegroting voor 1957, dan wel met de verschillende ont werpen Inzake de pensioenen. De Franse regering heeft don derdagavond het vertrouwen van de Nationale Vergadering gekre gen. De verhouding was 330 stem men vóór en 140 tegen de regering; 49 afgevaardigden onthielden zich van stemming. De Nationale Ver gadering moest een uitspraak doen over de regeringspolitiek ten aan zien van de Suez-kwestie, Algerië en de economische vraagstukken. NIEUWE WANORDELIJKHEDEN IN MAROKKO 37 Europeanen gedood In het gebied van Meknes in Ma rokko Is het donderdagavond tot schieten gekomen. Het begon met machinegeweervuur op een jeep van de Franse politie ten oosten van Meknes. Volgens de eerste be richten werden vier politiemannen gedood en twee gewond. Eerder reeds was het donderdag weer tot incidenten gekomen in Meknes. waardoor het aantal Euro pese doden in drie dagen is ge stegen tot 37. De lucht- en spoorwegverbindin gen met de stad zijn verbroken, terwijl het telefoonverkeerin het ongerede is geraakt. Een grote menigte Fransen heeft donderdag voor het hoofdbureau van politie te Meknes een betoging gehouden, waarbij uitreiking van wapens werd geëist. De eis werd afgewezen. De Franse regering zal bij Ma rokko protesteren tegen de onge regeldheden te Meknes, aldus heeft de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Pineau, donder dagavond te Parijs verslaggevers meegedeeld. De drijvende marechausseekazerne De marechaussee te Delfzijl krijgt een drijvende kazerne. Het gebouw, dat nu in ge bruik is moet namelijk wor den afgebroken omdat op die plaats een nieuw postkantoor zal worden gebouwd en de nieuwe kazerne is nog niet gereed. De brigade Delfzijl zal nu worden ondergebracht in een woonark, die maandag van Loenen aan de Vecht naar Appingedam zal wor den gesleept. Daar zullen enige voorzieningen aan het vaartuig aangebracht wor den, dat eind november als kazerne in gebruik zal wor den genomen. De Lionsclubs en de watersnood De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft gis teravond in hotel „Central" te Den Haag, voor de „Lionsclubs" in Ne derland een overzicht gegeven van de wijze, waarop de bijdragen in geld en natura welke na de over stromingsramp in 1953 door zeer vele „Lionsclubs" in het buitenland bijeen werden gebracht, werden be steed. Het gold hier een bedrag van ongeveer f 180.000 Enige sociale en economische as pecten, welke deze overstromings ramp met zich mee heeft gebracht, werden nog naar voren gebracht. f 100.000,- voor bestrijding kinderverlamming Het actiecomité ter bestrijding van de kinderverlamming (secreta riaat van het comité: mevr. E. C. Tobias, Van Halewijnlaan 385 te Voorburg, tel. 770 417), deelt mede, dat dank zij de kinderactie in Rijs wijk en de actie van enkele inwo ners te Leidschendam, die een be drag van f 1.635 opbracht, het to taalbedrag bij het bankierskantoor Heldring en Pierson (Giro 1844) is gestegen tot meer dan f 100.000,' KOERSVERANDERING IN OOST EUROPA Deze kaart geeft een overzicht van de gebeurtenissen die zich de laatste tijd in oost-Europa hebben afgespeeld. Met als inleiding de vrij talrijke demonstraties tegen het Russische regiem zoals bv. de 17-juni opstand te Berlijn, de ongeregeldheden in Poznan en andere Poolse steden, volgden verschillende steden over het hele oost-Europese satelliet- gebied. Ook ging de invloed van maar schalk Tito krachtiger meespreken, hetgeen weer tot gevolg heeft dat enkele oost-Europese landen het Titoïsme als voorbeeld kiezen. De jongste gebeurtenissen in Po len en ook de gang van zaken in Hongarije en ook oost-Duitsland, wijzen voor deze beide landen in een uitgesproken nationalistische richting. Wanneer men dus zo de kaart beziet komt men feitelijk tot de conclusie dat het hechte bufferblok dat de Sowjet-Unie had opgebouwd lussen haar gebied en west-Europa thans toch wel enigszins wankel is geworden. De veelvuldige besprekingen van de Sowjet-leiders en vooral de jongste besprekingen van deze he ren met maarschalk Tito op de Krim en hun recente optreden in Warschau doen wel vermoeden dat deze ontwikkeling niet volledig in overeenstemming is met de Russi sche politiek. LAATSTE NIEUWS UIT HONGARIJE Revolutionaire raden in het gehele land De inwoners van de Hongaarse hoofdstad mogen vo'gens een com muniqué van het ministerie van Binnenlandse Zaken, omgeroepen door radio-Boedapest, vrijdagmid dag tussen 10 en 15 uur laatselijke tijd hun huizen verlaten. Het mi nisterie heeft voorts bevolen dat levensmiddelenzaken om 10 uur ge opend moeten zijn opdat de inwo ners van de stad inkopen kunnen doen. De minister van Financiën heeft de directies van fabrieken bevolen voorschotten voor de lopende week aan de arbeiders te verstrekken. Vo'gens de instructie van het mi nisterie moeten de fabrieken, die tot nader order gesloten blijven, hun betaalbureaus openen. Hongaarse waarnemers in Wenen achten de toestand in zuid-Honga- rye nog zeer verward. Zij hebben eèn bekendmaking gehoord dat er in het gehele land revolutionaire raden zijn ingesteld en dat de op stand nog niet voorby Is. In een uitzending, die te Parijs is opgevangen, heeft een omroep- station „Radio van het Hongaarse volk", aan de regering verzocht de primaat van Hongarije, kardinaal Mindszenty, in vrijheid te stellen en in zijn diocese Esztergom te her installeren als bewijs dat de poli tiek van de huidige leiders werke lijk is gewijzigd. Dit is de eerste keer dat dit station is opgevangen. Men weet niet of het een station van de opstandelingen is, maar het is in geen geval radio-Boedapest. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Eigenzinnig ts vaak erger J dan onzinnig. STAD EN PROVINCIE Gemeenteraad - Zieril<2ee De riolering van het Jannewekken Op het punt van de riolerings kwestie van het Jannewekken, be hoeft het donderdag gepubliceerde raadsverslag enige verduidelijking, daar de tendens in het verslag iets anders is komen te liggen, dan bij hel debat tijdens de vergadering. Uit het debat bleek reeds dat de riolering van het Jannewekken een zaak is met een achtergrond. Deze „achtergrond" werd niet helemaal duidelijk belicht tijdens de raads vergadering en in nog iets mindere mate in ons verslag. Ter verduidelijking moge het vol gende dienen. Toen de bestrating in net Jannewekken nog niet was aan gebracht, adviseerde het Technisch Adviesbureau van de Ver. van Ned. Gemeenten de riolering aldaar te vernieuwen. Bedoeld bureau kwam met een plan, maar de Centrale Dienst - dienaangaande om advies gevraagd - was van mening dat met een beduidend voordeliger plan zou kunnen worden volstaan Ter zake is - door enig oponthoud - serst thans (nu de straat onder di rectie van genoemd Adviesbureau is gelegd) een besluit genomen, in houdend dat de riolering volgens het voorstel van de Centrale Dienst zal worden gemaakt. Abusievelijk is in het verslag weggelaten de me dedeling van de voorzitter dat wet houder den Boer zich met dit laat ste besluit niet kon conformeren. Dat uit deze interne moeilijkheden mede het oponthoud is voortge vloeid, lijkt ons niet ónwaarschijn lijk. BROUWERSHAVEN Volkswagen reed verboden straat in. Donderdagmiddag reed een Volks wagen, afkomstig uit Goes, door de Noordstraat te Brouwershaven in de richting Schouwen, hetgeen we gens de éénrichtingsbepaling ten strengste verboden is. De betrok ken chauffeur had de aangebrachte verkeersborden niet opgemerkt wat tot gevolg had, dat de heer P. de M., die met zijn auto uit de Nieuw- stad kwam en de Noordstraat in draaide, door krachtig remmen een hevige botsing voorkwam. De be stuurder uit Goes week snel naar links uit, waarbij hij de ter plaatse staande benzinepomp voor de ga rage van de fa. J. de V. in stukken reed. Ook de auto werd beschadigd. De politie stelde een nader onder zoek in. Aansluiting van Weeldeweg aan Ring te Burgh zal worden verbeterd Begroting 1956 komt spoedig aan de orde De gemeenteraad van Burgh kwam woensdagavond in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. A v. Citters. Na opening deelde de voorzitter mede, dat de rekening van de re gionale brandweer spoedig gereed zal zijn, zodat deze dan ter inzage zal liggen. Een verzoek van de K.N.A C om toe te treden als buitengewoon lid tegen een contributie van f 25 per jaar werd, na een toelichting van de voorzitter, ingewilligd. Van de oudercommissie van de o.l.-school was een brief ingekomen waarin gevraagd werd de plannen voor de nieüwe school te mogen in zien en de bouw van deze school op de urgentielijst voor 1957 ge plaatst te krijgen. De voorzitter deelde mede dat de plannen nog niet gereed zijn, doch zodra deze klaar zijn ter inzage gegeven kun nen worden Wat de plaatsing op de urgentielijst voor 1957 betreft, hiervoor zal weinig kans bestaan. Omtrent de uitbreiding van de Beatrixschool te Zierikzee was een schrijven ingekomen. Op voorstel van b. en w. werd aan de „Bond tegen het vloeken" een subsidie van f 5 per jaar ver leend. Op een verzoek van het ge meentebestuur van Middelburg subsidie te verlenen voor de cursus kleuterleidster werd gunstig be schikt, voor zover het leerlingen uit de gemeente betreft. Hierna volgde een bespreking voor de verbetering van de aan sluiting van de Weeldeweg aan de Ring. Aan de A.N.W.B. was hier over advies gevraagd, die daarvoor een schetstekening had ontworpen De Centrale Dienst Noord Zeeland had een begroting gemaakt van 1825. Na enige bespreking werd besloten deze verbetering te laten uitvoeren door de heer J. Rentier te Noordgouwe voor f 1869. Begroting 1955 De gemeentebegroting voor het jaar 1955 werd hierna door de voor zitter aan de orde gesteld. De heer v. d. Klooster wees er op, dat zi. de late behandeling een gevolg Is van minder goed beleid van b. en w., waarop de voorzitter antwoord de, dat er een grote achterstand was, die nu geleidelijk wordt inge lopen, zodat de begroting voor het jaar 1956 ook wellicht spoedig aan de orde kan worden gesteld. De heer v. d. Klooster zei te hopen dat hieruit een goede lering voor het vervolg zal getrokken worden Daarna bracht de heer Duson ver slag uit namens de commissie. De commissie zou de verwijdering van het huisvuil in samenwerking met de gemeente Haamstede willen or ganiseren, waarop de heer v. d Klooster opmerkte, dat hij het nog liever eilandelijk geregeld zag. Ver der. is de commissie van mening, dat het noodzakelijk is, dat per 1 januari een 2e gemeentewerkman wordt aangesteld, waarop de voor zitter meedeelde, dat ook b en w. die mening zijn toegedaan. De re kening werd vastgesteld met voor de gewone diertst in ontvangsteh en uitgaven een bedrag van f 207.367,88 met een post v. f 691,19 voor onvoorziene uitgaven. De ka- pitaalsdienst gaf aan een bedrag van f 1 005.364,57 met een nadelig saldo van f 114.392,60. De rondvraag Bij de rondvraag informeerde de heer v. d. Klooster of de water- oakken in de woningwetwoningen aan de Weeldeweg reeds aange bracht zijn. De voorzitter zei on derzoek toe. Verder zag hij de rom mel, die op het strand is blootge- spoeld, graag opgeruimd. De voor zitter deelde mede, dat hiervoor contact is opgenomen met Dijkher stel. Tenslotte verzocht hij de lan taarn op de splitsing Ring-Weelde weg te verplaatsen, daar deze vlak voor het nieuw gebouwde pand staat De voorzitter zegde dit toe. De heer Bouwman vroeg of het niet mogelijk is, dat de gemeente het Duinweegje en de Zandstraat van de polder in onderhoud over neemt, terwijl deze dan een vergoe ding aan de gemeente in deze kos ten geeft. Hij zou graag zien, dat de verlichting in de gemeente bij die van Haamstede aansluit, waarop de voorzitter zei, dat de verlichting in derdaad verbeterd dient te worden. Hierover kan eerst beslist worden als de begroting voor 1957 gereed is. Op een vraag van de heer Jonker naar het vak handenarbeid op de lagere school, deelde de voorzitter mee, dat de nieuw benoemde leer kracht niet voor dit vak bevoegd is. Verder vroeg hij of het moge lijk is, dat de gemeente Haamstede ook gebruik maakt van het sport veld als dit t.z.t. klaar is, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit inderdaad in de bedoeling ligt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1