Kruidenkracht! A. L, Bakker Zonen HAMMARSKJOELD GEEFT UITEENZETTING OVER DE ROL VAN DE V.N. Aantal leden aanzienlijk uitgebreid Secretaris-generaal Hammars- kjoeld heeft de leden-staten van de V.N. een uiteenzetting over de rol van de volkerenorganisatie doen toekomen, welk stuk bedoeld is als een inleiding op het jaarverslag over de periode van 15 juni 1955 tot 15 juni 1956. De secretaris-generaal stelt vast, dat in het afgelopen jaar „de be slissende stap naar universaliteit van het lidmaatschap" is gedaan er werden zestien nieuwe leden- staten toegelaten, waardoor het aantal leden met bijna éénderde vermeerderde en de Veiligheids raad heeft inmiddels eenstemmig aanbevolen nog drie landen in de organisatie op te nemen. Ook het ledental van de gespe cialiseerde organen is aanzienlijk uitgebreid. Door deze specialisering is de mogelijkheid toegenomen om belangrijke kwesties, zoals de be trekkingen tussen de volkeren van Azië en Afrika enerzijds en de vol keren met westerse tradities ander zijds, de economische ontwikkeling Nationale ploeg- wedstrijd in Zeeland Op vrijdag 26 oktober aanstaande zal in de Bathpolder te Rilland Bath de nationale ploegwedstrijd van de Plattelands Jongeren Ge meenschap Zeeland worden gehou den voor ploegen achter trekkers. Op de terreinen van de boerderij „Middenhof" zullen de ploegers el kaar bekampen vanaf 1 uur in de namiddag. De heren A. v. Dijke en C. de Jager, beiden uit Wolf aarts dijk, zullen de eer van Zeeland ver dedigen. IETS TE VLUG Uit een diepe slaap gewekt door een treinconducteur, stond Julian Ducreux op, opende de coupédewr en stapte uit, denkende dat hij op de plaats van zijn be stemming was aangekomen. Maar de trein Rouaan-St. Etienne raasde met een snel heid van 100 km. per uur door midden-Frankrijk. Ju lian Had echter geluk, en kwam er met enkele lichte verwondingen af. AGENDA Heden (dinsdag): Zierikzee: N.V. Concertzaal, 8 uur „Barricade" (14 j.); 8 uur open bare vergadering van de gemeen teraad. Haamstede: Hotel Bom, 7.30 uur Kunst- en filmavond, Ned. Blin den Bond. Woensdag: Kerkwerve: Ned. Herv. consistorie, 7.30 uur Bijeenkomst oprichting van gem. chr. zangkoor. Haamstede: Bioscoop hotel Bom, 8 uur „Ciske de Rat". Ouwerkerk: Openbare vergadering van de gemeenteraad. Zierikzee: Concertzaal, 8 u. Kunst en filmavond (m.m.v. „Kunst en Eer"), Ned. Blinden Bond; „Huis van Nassau", 8 uur, vergadering Kon. Ned. Middenstandsbond. Oosterland: Openbare vergadering van de gemeenteraad. Donderdag: Brouwershaven: Hotel „Jacob Cats" Kunst- en filmavond, Ned. Blin den Bond. Oosterland: Conferentiekamer, 7.30 uur filmavond Culturele Vereni ging. van tenachtergebleven gebieden en het conflict tussen de ideologieën, die de wereld verdeeld houden, tot een oplossing te brengen. Vervolgens behandelt Hammars- kjoeld de vorderingen, welke zijn gemaakt op de weg naar interna tionale samenwerking op het ge bied van de kernenergie en de ont wapening. Speciale aandacht wijdt de secre taris-generaal aan Afrika en hij zegt, dat de V.N. er toe moeten bij dragen, de overgangstijd voor dit continent te vergemakkelijken. Ingezonden mededeling In krulden zit de kracht van de natuur. En de natuur blijft voor mens en dier DE bron, óók van genezing. Klachten en kwaaltjes, zoalsmoeheid, hoofdpijn, puist jes. verstopping, vale teint, enz., zijn het gevolg van onnatuurlijke leefwijze. Be houd Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam met HERBESAN, Kruidenthee. Verkrijg baar bij Uw apotheker of drogist d f 1.79 per groot pak, voldoende voor maanden. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De P.I.T.-collekte De collecte voor het P.I.T. heeft in deze gemeente het fraaie bedrag van f 303,31 opgebracht. Het orga niserend comité is zeer dankbaar voor de offervaardigheid van het publiek en maakt van deze gelegen heid gebruik alle gevers en mede werkers hartelijk dank te zeggen. De alhier onlangs gehouden collecte ten bate van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren heeft een bedrag van f 191,54 opgebracht. OUWERKERK Instuifwerk gestart Het inmiddels tot een traditie geworden instuifwerk voor de jeugd in deze gemeente, is zaterdag jl. - ter opening van het winterseizoen weer gestart. NIEUWERKERK Benoeming Gerekend van 16 september is benoemd tot gewoon hoogleraar in de afdeling weg- en waterbouw kunde aan de Technische Hoge school te Delft, om onderwijs te ge ven in de algemene waterbouw kunde: ir. L. van Bendegom, thans hoofdingenieur bij de rijkswater staat. Ir. van Bendegom stamt uit een oud oorspronkelijk van Nieu- werkerk afkomstig geslacht. Ir. van Bendegom had in 1953 de leiding bij de herstelwerkzaamheden in het rampgebied St. Philipsland en westelijk Noord Brabant. OOSTERLAND Vergadering gemeenteraad Een openbare vergadering van de raad der gemeente Oosterland zal worden gehouden op woensdag 24 oktober as. De agenda vermeldt o.m.: Verkoop enige percelen grond waarop Zweedse woningen zijn ge bouwd aan J. v. Dijke en C. M. v. d. Berge. Verkoop van een perceel grond, waarop een Deense woning is gebouwd aan J. Stouten. Voorlo pige vaststelling gemeenterekening 1954, alsmede rekening woningbe drijf dienstjaar 1954. Diverse sub sidie-aanvragen. Uitkering ineens over 1956 gemeentepersoneel. Vast stelling herziening wederopbouw- plan Oosterland. Vaststelling uit breidingsplan in onderdelen Oos terland. Grondruil met J. H. Kwaak. Aankoop straatje van C. Krabbe. Aankoop grond van C. J. de Jonge. Aankoop grond t.b.v. aanleg oefen- hoek sportterrein van wed. L. Beije. Wijzigingsbesluit verkoop grond J. Gunter e.a. Deelneming stichting beschutte werkplaats Zierikzee. IN DE STRIJD OM MEER WONINGEN Raad voor de Woningbouw voor overwerkregeling en wijziging goedkeuringsbeleid De Raad voor dè Woningbouw heeft twee nieuwe aanbevelingen aan de minister voor Volkshuis vesting en Bouwnijverheid voorge legd, waarvan de eerste betrekking heeft op de mogelijkheid van over werk in het bouwbedrijf en de tweede op het tegenwoordige sub sidie- en goedkeuringsbeleid van de minister. Met de wenselijkheid en de mo gelijkheid van een verlenging van de arbeidsduur heeft de raad zich op verzoek van de minister bezig gehouden. De raad acht overwerk in begin sel een ongewenst en ongezond verschijnsel. Toch kan, naar zijn oordeel, in bepaalde gevallen de overwerkvergunning gunstige re sultaten afwerpen. Daarom dient de mogelijkheid om langer dan 48 uur te kunnen werken en hier voor op korte termijn vergunning te verkrijgen, aanwezig te zijn. Een algemene overwerkvergun ning, zoals deze het vorig jaar mo gelijk was, acht de raad echter on gewenst. Dit is bij de aannemers blijkbaar niet in gunstige aarde gevallen, hoewel er het vorig jaar, voorzover bekend, in de burger lijke- en utiliteitsbouw toch nog meer dan 170.000 uur is overge werkt. In de aanbeveling over het sub sidie- en goedkeuringsbeleid stelt de raad, dat hij de verwachting van de minister, dat door het ombuigen van het beleid in totaal meer wo ningen zullen kunnen worden ge bouwd, deelt. Evenwel zullen niet alle gemeenten in gelijke mate kun nen profiteren van de nieuwe rege ling. Verwacht mag worden, dat vele kleinere gemeenten in ver sneld tempo het woningtekort zul len kunnen inhalen, terwijl de grotere gemeenten niet zoveel méér woningen dan voorheen zullen kun nen bouwen. Dit wordt in de gro tere gemeenten veroorzaakt door spoedig optredende spanningen op de arbeidsmarkt en/of door de be perkte hoeveelheid onmiddellijk beschikbare bouwrijpe grond. ANNA-JACOBAPOLDER De gehouden kollekte voor het Protestants Interkerkelijk Thuis front (P.I.T.) heeft alhier f 38,79 opgebracht. ST. PHILIPSLAND Geslaagde B.B.-oefening Zaterdagmiddag werd door de B.B. en de E.H.B.O. een oefening gehouden. De plaats van de ramp was de school en omgeving waar brand- en brisantbommen waren gevallen. De school stond op instor ten en moest onderstut worden. Drie gewonden werden op de plaats des onheils aangetroffen die, na door leden van de E.H B O. verbon den te zijn, naar veiliger oorden werden overgebracht. Ook werd kort bij de woning no. 51 in de Noordweg brand ontdekt. Hier wa ren twee gewonden. Bij deze brand werd de assistentie ingeroepen van de plaatselijke brandweer. Hoewel men met regen te kampen had kun nen de plaatselijke autoriteiten op een geslaagde middag terug zien. Maandagochtend is de bekende voetballer Cor van der Hart in het hu welijk getreden met mej. A. R. H. Willems in de St. Lambertuskerk te Maastricht. - Op de foto ziet men het gelukkige echtpaar tijdens het verlaten van de kerk. Schouwen en Duivelandse sportspiegel In de Zaterdagmiddagvoetbalcompclitie hielden de MEVO- ploegen de puntjes thuis. In de juniorencompetitie werd er lustig op los gescoord. Teleurstellende nederlagen van Zie rikzee I en Burgh I. Het afdelingsvoetbal leverde flinke overwinningen op voor SVOWK I en Renesse II. Deti&ierik- zeese schakers konden het niet bolwerken tegen DD II. MEVO kwam zaterdagmiddag goed voor de dag, door Bevelanders met een 8-3 nederlaag naar huis te sturen. Kats had meer moeite met Kloetingen dan mocht worden ver wacht daar het maar met 2-1 wist te zegevieren. Yerseke III kon het tegen Wissekerke niet bolwerken en verloor met 2-1. In de 2e klas D' kwam MEVO II op eigen veld tegen Duiveland tot een krappe 6-5 zeg?. Bruse Boys II overtrof alle ver-'- wachtingen door Burgh III in de Westhoek met een oneven goal te slaan (3-4). In de junioren-competi tie kreeg MEVO er tegen Renesse geducht van langs (1-20). Zonne- maire zag zich evenals verleden week ook nu met een goal verschil geklopt. Met een 2-1 overwinning keerde Brouwershaven naar huis terug. Zierikzee I toonde zich, zoals mocht worden verwacht, sterker dan het 2e elftal (8-1). Dreischor zorgde voor een verrassing door Burgh met een 3-1 nederlaag naar huis terug te sturen. In de 3e klas van het zondagvoetbal zat het Zierikzee ondanks een véldover- wicht niet mee. RKC nam door een 2-1 overwinning beide puntjes mee naar Waalwijk. WSC zorgde voor een grote verrassing door zich in de plaatselijke derby tegen RWB met 1-0 te laten kloppen. HERO ivist door een 2-0 zege op De Schut ters de eerste winst te boeken. Heusden, dat nu WSC gaat bedrei gen, versloeg VES met 3-2. Veerse Boys werkte zich door een 2-1 over winning tegen RKDVC op tot de derde plaats. In de 4e klas G wist ook onze 2e KNVB-vereniging Burgh het niet tot winst te bren gen. Met 4-0 werd van Steenbergen verloren. SC Gastel leverde een mooie prestatie door Nieuw Borg- vliet in eigen huis te kloppen (0-2). Kaaise Boys kreeg zijn eerste ne derlaag te slikken, daar Halsteren met 4-1 meester van het terrein bleef. RSV had weinig moeite met DEVO, gezien de 5-0 overwinnitig. In de Ie klas B uan het afd.-voet bal maakte Brouwershaven korte metten met Dreischor (7-1). Zie rikzee II bleef bij Burgh II met 6-2 in de meerderheid. In de 2e klas C deden de reserves van Brouwers haven het ook nu niet zo best daar Dreischor II er met 8-3 geen twijfel over liet bestaan wie hier de sterk ste was. SVOWK scoorde er tegen Zonnemaire lustig op los (12-3). In de belangrijke wedstrijd voor de voorlopige bezetting der bovenste plaats gaf Renesse II het derde elf tal van Zierikzee geen schijn van kans (6-1). De in de 2e klas C van de KNSB gespeelde ivedstrijd tussen Zierik zee en DD II eindigde in een dui delijke 2Yz-7Yz overwinning voor de bezoekers. Het voorlopig Nederlands elftal tegen de London-combinatie De keuzecommissie heeft het voorlopig Nederlands elftal dat woensdag a.s. in het Olympisch stadion te Amsterdam speelt tegen de London-combinatie, als volgt samengesteld: Doel: De Munck (Fortuna 54); achter: Wiersma (P SV) en Kuys (NAC); midden: Schaap ('t Gooi), aanvoerder, van der Hart (Fortuna 54) en Klaassens (VVV); voor: Bosselaar (Sparta), Notermans (Fortuna 54), Appels (Fortuna 54), Lenstra (Sportclub Enschedé) en Moulijn (Feijenoord). Als reserves zijn aangewezen: Landman (Scheveningen/Holland- Sport), Boskamp (Amsterdam), van der Hoek (Feijenoord), Voges (Sportclub Enschedé) en Koopal (Willem II). Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 24 okt. 5.56 v.m. 25 okt. 6.37 v.m. BROUWERSHAVEN 24 okt. 5.28 v.m. 25 okt. 6.13 v.m. Doodtij: 28 oktober. 18.14 n.m. 19.02 n.m. 17.45 n.m. 18.34 n.m. Kans op regen Verwachting tot woensdagavond: Na mist in de nacht, mogelijk op klaringen op verschillende plaat sen; toenemende bewolking met kans op regen; weinig verandering in temperatuur. 24 okt. Zon op 7.22, onder 17.29. Maan op 21.06, onder 12.31. 25 okt. Zon op 7.24, onder 17.27. Maan op 22.19, onder 13.15. Laatste kwartier: 29 okt. te 19.02. HET WEEROVERZICHT De afgelopen 24 uur bleef het weer in onze streken bepaald door het omvangrijke hogedrukgebied, waarvan het centrum vanmorgen over zuid-Duitsland was gelegen. In het hogedrukgebied ontstaat in de nacht uitgebreid mist, die over dag op vele plaatsen oplost, waarna het weer een zonnig karakter krijgt, maar in enkele gebieden overgaat in een laaghangend wolkendek, dat de gehele dag aanwezig blijft. Intussen is de depressie-activiteit op de oceaan weer toegenomen. Een vrij actieve depressie lag vanmor gen bïj IJsland met een randstoring over Ierland en New Foundland. Onder invloed van de depressie activiteit verplaatst het hogedruk gebied zich in oostelijke richting, met het gevolg dat ons land morgen geleidelijk binnen de invloedssfeer van de oceaandepressie gaat ko men. De kans op regen, vooral in het westen en noorden van het land, neemt daardoor toe. In het temperatuursverloop komt nog niet veel verandering. Ingezonden mededeling M I R L O N sterker! Burgh Telefoon 50 Troost - Stem of Zoemertje - Grapje Verbazing en „Loane" GESPREKKEN VAN EILANDMAN Was er dan al een bezwaar aan de oude eendenkooi van Oosterland, dan was het wel dat men er maar niet zonder meer bijkomen kon. Mensen en eendenkooi-eenden ver dragen elkaar slecht. Eilandman heeft alleen maar 'willen zeggen, dat er vanuit de verte zo van die oude romantische eendenkooi viel te genieten. Na de oorlog was dat uiteraard minder, want ieder weet wel hoezeer het houtgewas rond Oosterland ook reeds door de eer ste inundatie werd getroffen. Ove rigens bestaat er dan de (meer dan stille) troost, dat er al weer een nieuwe eendenkooi is ingericht en in de toekomst zal die ook wel hele maal ouderwets in het groen schuil gaan. Hoezeer ook onder de indruk van de lieftalligheid van telefoonjuf frouwen, is Eilandman toch maar blij dat het straks met de automa tisering menens gaat worden. Dan draait men „z'n nummertjeen er komt direkt een stem of een zoe- mertje. De stem is (doorgaans) de stem die men hebben wil en het zoemertje betekent, dat straks nog even moet worden gebeld. Geen te lefoonrozen zonder doornen intus sen, want er moet eerst een 23 me ter hoge mast in de Meelstraat ge bouwd worden. Eilandman heeft nooit geweten dat de solide en be trouwbare P.T.T.-mannen zo listig konden zijn. Eerst immers werd een centrale gebouwd en nu wordt er over een toren onderhandeld, die bij de centrale komen moet. Een technisch grapje van jewelste, want die toren moet vlak bij de centrale staan. Er is dus geen man hoe machtig ook, die zeggen kan: „Ga alsjeblieft met je toren naar de Zuidhoek, de bobbeldijk of Borren- damme". Nee, de toren moet wel in de Meelstraat korrien, maar we hebben daar al een toren en een mooie ook. Of twee torens elkaar estetisch wel verdragen valt zeer te bezien. Dit is dus het offertje voor de stem of het zoemertje (zie bo ven). Te Zierikzee reed een man op een fiets snel voorbij een andere man. De eerste man riep luid: ,,'k Heb geen tijd, 'k heb geen tijd". De „an dere" man viel bijna van zijn fiets van verbazing, want hij was hele maal niet van plan de razende fietser aan te spreken. Eilandman is er wel een beetje over gebelgd, dat de A.N.W.B. nu uitgerekend de vaderlandse herfst- wandelingen weer te Groesbeek moest organiseren. Hij neemt op voorhand aan dat de burgemeester van Groesbeek een kalme en recht schapen man is en de burgerij daar louter met edele voornemens be zield, maar al die herfstwandelaars hadden in de „Loane" te Renesse toch ook geen slecht figuur gesla gen. Ze hadden het best kunnen doendoor de Loane en dan over de nieuwe Badweg naar de driesprong en verder naar het vliegveld, om dan uit te rusten bij ,.'t Knienol", de enige Schouwse bunker waarmede (om der wille van de naam) Eilandman ooit een beetje vrede zal hebben. Enfin als de A.N.W.B niet wil moet ze het tenslotte zelf maar weten, 't Was ook maar een tip. Trouwens wat let ons er toch eens heen te gaan, ook al heeft de A.N.W.B. er niets georganiseerd? „DE GOUDSCHATTEN VAN BAGDAD' 36. Als de poortwachter de lijfwacht van de Ralief over het slotplein ziet naderen, bedenkt hij zich geen ogenblik, maar rent, zo vlug als zijn benen hem rAaar dragen kunnen, het kasteel uit. Achter zich hoort hij de woedende kreten der lansknechten; een speer scheert rakelings over zijn schouder.... Maar hij stormt verder, bezeten slechts van deze éne gedachte: mijn meester, ridder Aram, moet gewaarschuwd worden dat zijn burcht door de vreemde krijgers bezet is! Hijgend rent de poortwachter in de richting van de kust, maar een haastige blik achterom doet hem inzien, dat zijn achtervolgers reeds op hem inlopen.... „Het bos in, daar kan ik mij verbergen", flitst het door zijn hoofd. Snel zwenkt hij rechtsaf en spoedig is hij door het dichte geboomte aan het oog onttrokken. In de beschermende schaduw van een der bomen blijft hij met bonzend hart een ogenblik staan om op adem te komen. Maar dan hoort hij aan het breken der takken en enkele bevelende uitroepen dat zijn vijanden zijn schuilplaats dicht benaderd hebben....

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6