DE ZIERIKZEESCHE COURANT Arbeiders die de vrijheid roken stellen hun onverbloemde eisen Mensenredder Mees Toxopeus 70 jaar Voor K«-. nhpevlng DINSDAG 23 OKTOBER 1956 ZIGRIKZGGSCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Loss-j nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, dor derdj g en vrijdag, - Advertentieprijs 15 cent per m ri. - 3 uccesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: I 1 CTOg iji' Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, PostbuJ ninlfeW. 32,' na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening m.' 137677 ■- Uitgave: N.V, Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. CHROESJTSJEF KONDIGT MEER DEMOCRATIE IN RUSLAND AAN Destiiliniseriii" wordt voortgezet De eerste secretaris van de com munistische partij van de Sowjet- Unie, Chroesjtsjef, heeft maandag avond tot een Italiaanse afvaardi ging gezegd, dat er in de Sowjet- Unie een nieuwe wet wordt opge steld tot democratisering en wijzi ging van de taken van de Opperste Sowjet, het parlement van de Sow- jet-Unie, aldus is van Italiaanse zijde in de hoofdstad van de Sow- jet-Unie vernomen. Chroesjtsjef onderhield zich meer dan twee uur met de Italiaanse af vaardiging. Van Italiaanse zijde werd verno men, dat hij in antwoord op vragen had gezegd, dat de destalinisering in afgelegen delen van de Sowjet- Unie op enig verzet was gestuit, maar niet in de grote steden. Nieuwe verdediger voor Schmidt Naar in Djakarta wordt verno men, zal de Nederlandse advokaat, H. Lips, optreden als verdediger van Schmidt. De heer Lips heeft een advokatenpraktijk in Bandung en had reeds voor de oorlog een praktijk in Indonesië. Zoals bekend is de heer Schmidt op 15 oktober door rechter Roch- jani van het landgerecht te Dja karta veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, daar hij schuldig bevonden werd aan subversieve acties. Na het uitspreken van het vonnis heeft Schmidt hoger beroep aangetekend. Mr. Lips is thans voorbereidingen aan het treffen om de zaak Schmidt op zijn laatst binnen 14 dagen voor het hof te brengen. Pleidooi voor Ned. taal in Indonesië Prof. Suliman Kartosarprodjo, hoogleraar aan de juridische en so cial e wetenschappen faculteiten van de universiteit van Indonesië, heeft als zijn mening te kennen ge geven, dat de hogere onderwijsin stellingen in Indonesië nog steeds behoefte hebben aan de Neder landse taal. Hij zeide, dat, afgezien van de mogelijkheden op econo misch terrein, het gebrek aan ken nis van de Nederlandse taal een grote hindernis vormt voor de In donesische studenten om vooruit te komen. Hongarije opende de grens In te Wenen ontvangen berichten van de Hongaarse grens wordt ge zegd, dat de Hongaren zondag op één plaats de grens geopend heb ben. Naar passen en visa werd niet gevraagd en vele Oostenrijkers heb ben hiervan gebruik gemaakt en familieleden aan de andere kant van de grens bezocht. De bevolking van de betrokken grensplaats, Felsoecsatar, had de overheid in Boedapest toestemming gevraagd tot het uitnodigen van de familie en vrienden in Oostenrijk op het jaarlijkse feest van de wijn oogst. Tot haar verrassing werd de toestemming verleend. De destalinisering wordt echter voortgezet, zo betoogde Chroesj tsjef. Als voorbeeld noemde hij de nieuwe wet op het Sow jet-parle ment. Minder Oostduitse vluchtelingen West-Berlijnse ambtenaren heb ben maandag meegedeeld, dat het aantal vluchtelingen uit oost-Duits- land sedert de jongste politieke ontwikkeling in Polen sterk is ach teruitgegaan. In het weekend werden slechts ongeveer 800 vluchtelingen inge schreven tegen een gemiddelde van 1.200 tot 1.400 in de weekends. Vluchtelingen zeiden te west-Ber- Iijn, dat vele oost-Duitsers die van plan waren naar het westen uit te wijken, nu van gedachte zijn ver anderd en de ontwikkeling willen afwachten. Volgens het handboek voor 1957 van de Britse radio-omroep dat maandag in Londen is uitgeko men, blijken de uitzendingen van de BBC naar de Sowjet-Unie niet meer gestoord te worden. De sto ringen verminderden na het be zoek van Boelganin en Chroesjtsjef aan Groot-Brittannië, aldus het handboek. Prinses Beatrix naar Groningen H.K.H. Prinses Beatrix heeft het voornemen op 15 november a.s. Groningen te bezoeken. In de Rijksuniversiteit aldaar zal zij een inlichtend gesprek bijwonen, waar in de sociologische zijde van de ontwikkeling van Delfzijl zal wor den behandeld. Zoals bekend, studeert de prin ses te Leiden sociologie. In aansluiting op dit gesprek zal H.K.H. des middags de in Delfzijl in uitvoering zijnde werken bezich tigen. De prinses zal in Delfzijl te vens een gedenkteken onthullen, dat ter gelegenheid van het 100-ja rig bestaan van de zeevaartschool voor de in de oorlog gevallen oud leerlingen van deze school is op gericht. Eerste reis van het s.s. „Statendam" De directie van de Holland- Amerika Lijn deelt mede, dat de eerste reis van het nieuwe 23.000 ton metende s.s. „Statendam", in aanbouw op de werf van Wilton- Feijenoord, is vastgesteld op 6 fe bruari 1957. Die reis gaat van Rot terdam naar New York, waarbij de havens Le Havre en Southampton op respectievelijk 7 en 8 februari d.a.v. worden aangelopen. De aan komst te New York is op vrijdag 15 februari, onvoorziene omstan digheden voorbehouden. In New 9ork zal gedurende enige dagen aan boord een aantal ont vangsten van autoriteiten en rela ties worden gehouden, waarna het schip van New York uit enige crui ses zal ondernemen naar de mid den-Amerikaanse wateren. In de Italiaanse stad Florence is een hevige beroering ontstaan toen. bekend werd dat de Italiaanse regering had toegestemd in het uitlenen van 33 bekende kunstwerken uit de renaissance-tijd, w owerken van Botticelli en Raphael. Ondanks de hoge verzekeringswaarde - er wordt gesproken over 25 miljoen dollar - en de speciale transportvoorzieningen, zijn de Florentijnen van mening dat dit alles nog niets is voor zulke eminente kunstwerken en dat de doeken moeten blijven waar zij zijn, dat is o.a. in het Uffizi museum. - Op de foto ziet men de wereldver maarde Italiaanse schilder Pietro Annigoni (rechts) die de kunstlief hebbers van Florence toespreekt in het „Palagio del l'Arte délla Lana'' terwijl voor de deur van het paleis een aantal demonstranten met span doeken betogingen houdt. Of) het spandoek staat „Verdedig onze kunst werken" en „Vrije bijeenkomst van artisten en burgers". De middelste foto geeft één van de 33 omstreden kunstwerken, de „Gesluierde dame" van Raphael, weer. Zondag zijn in de Gangesdelta twee schepen in aanvaring geko men. Men vreest, dat 150 mensen verdronken zijn. Vijftigduizend arbeiders van staalfabrieken in Japan zijn voor zes dagen in staking gegaan voor hoger loon. DE TOESTAND IN POLEN Onbevestigde geruchten over troepenverplaatsingen Zowel te Warschau als te Poznan hebben maandag vele onbevestigde berichten de ronde gedaan over troepenbewegingen. Volgens één ervan zou zaterdag een groot aantal voertuigen van het Sowjet-leger uit oost- Duitsland in de richting van Warschau zijn gereden. Een correspondent van het Britse persbureau Reuter, die maandag van Warschau naar Poznan is gereden, meldde in een dorp tussen beide steden vrachtauto's van het Sowjet-leger te hebben gezien. In enkele van de wagens zaten gewapende soldaten. Het merendeel van deze auto's reed in de richting van Lodz. Maandag meldde het Westber- lijnse blad B.Z. dat vijf Sowjet-di- visies in allerijl van oost-Duitsland naar Polen waren gezonden. Twee divisies zouden uit het gebied van Zossen zijn gekomen, een uit het gebied van Maagdenburg. Over de andere twee divisies wordt niets meegedeeld. Volgens B.Z. hebben de Oostduitse spoorwegen in de af gelopen dagen 4.000 goederenwa gons ter beschikking van het Sow jet-leger moeten stellen. In Oost en Westberlijnse kringen kon geen bevestiging van deze berichten ge kregen worden. De strijdgroep te gen onmenselijkheid, een anti-com munistische organisatie te west- Berlijn, sprak maandagavond het bericht van B.Z. tegen. Een woord voerder van de organisatie zei, dat Keizer van Ethiopië reist met de „Oranje" naar Bombay Inscheping geschiedde te Massawa Zaterdag heeft keizer Haile Se lassie van Ethiopië zich met fami lieleden en gevolg op de rede van de Ethiopische haven Massawa in gescheept op het m.s. „Oranje" van de stoomvaartmaatschappij „Ne derland" voor de reis naar Bombay. De keizer en zijn gevolg reisden zaterdag per vliegtuig van Addis Abeba naar Massawa, waar het toestel, alvorens te landen, over de geankerd liggende „Oranje" vloog. Door hevige regens was de lan- dingsbaar van hard zout in minder goede conditie, maar de vrees dat het vliegtuig hierdoor niet zou kun nen landen, werd niet bewaarheid In de middag scheepten enkele ministers en andere hoge ambtena ren zich op de „Oranje" in, inspec teerden de gereserveerde hutten en betuigden hun tevredenheid over de accomodatie. Tegen vijf uur in de middag ver trok de keizer met het keizerlijk jacht „Brioni" van de kade te Mas sawa naar de „Oranje" onder bet gedreun van 21 kanonschoten, die aan boord van het Nederlandse schip duidelijk hoorbaar waren. Een kwartier later kwam de „Brioni" langszij de bakboordval reep van de „Oranje". Op het schip werd de keizer verwelkomd door de Nederlandse gezant in Ethiopië en door de gezagvoerder, kapitein H. Zeilmaker. Zodra de keizer de „Oranje" be trad,- werden de Ethiopische vlag en de pavoiseervlaggen neergehaald, werd de keizerlijke standaard plechtig gehesen en klonken ach tereenvolgens het Ethiopische volkslied en het Wilhelmus. overbrenging van één divisie, laat staan vijf, zeker dadelijk bij de strijdgroep, die goede contacten in oost-Duitsland heeft, bekend zou zyn. In vele plaatsen werd intussen Gomulka op bijeenkomsten steun beloofd. Zal Rokossowskl blijven? Van gewoonlijk betrouwbare zijde te Warschau is maandagavond vernomen, dat het politieke bureau van de communistische partij maandagavond heeft gesproken over de toekomst van maarschalk Rokossowski. Volgens onbevestigde berichten zou de maarschalk naar Moskou zijn gegaan. Velen in Warschau zeiden te ge loven, dat maarschalk Rokossowski nog een tijdlang in functie zal blij ven. Dit zou een comprimis zijn tussen de Polen en de eerste secre taris van de communistische partij van de Sowjet-Unie, Chroesjtsjef. Intussen hebben de partij organi saties in de stad Szscecin hun eisen gesteld. Op het congres werd elke toespeling op de Poolse soeverei niteit door stormachtig applaus ge volgd, maar slechts weinigen ap- plaudiseerden toen men over Poolse solidariteit met de andere landen uit het socialistische kamp sprak. Een vertegenwoordiger van de plaatselijke arbeiders in de scheeps bouw hield de meest onverbloemde redevoering. Hij stelde namens de arbeiders de volgende eisen: Volgens het Hongaarse pers bureau MTI heeft „Szabad Net", het orgaan van de Hongaarse ar beiderspartij, meegedeeld dat Hon garije zijn eigen weg naar het so cialisme moet uitstippelen. Het blad merkt op: „De Sowjet-Russi- sche, Poolse, Zuidslavische of Chi nese weg naar 't socialisme stellen ons niet vrij van de verplichting een Hongaarse weg naar het socia lisme uit te stippelen. 1. De verwijdering uit de partij, de regering en het leger van die personen, die door de toepassing van een verkeerde economische po litiek in Stalin's tijd, verantwoor delijk kunnen worden gesteld voor de huidige moeilijke toestand van Polen. Hij eiste hun berechting. 2. De afvaardiging van het cen trale comité der Poolse verenigde arbeiderspartij moet tijdens haar bezoek aan Rusland zorgen voor: a. de terugkeer van alle Poolse burgers, die nog in de Sowjet-Unie verblijven; b. de terugkeer in het volksleger van beproefde patriotten, de offi cieren, die tijdens Stalin's bewind werden verwijderd, in het bijzon der de generaals Berling en Spy- chalski. De Franse luchtmacht heeft het speciale vliegtuig, dat met vijf leiders van de Algerijnse opstand onderweg was van Rabat naar Tu nis, boven de Middellandse Zee on derschept en gedwongen op het vliegveld van Algiers te landen. De vijf leiders, Achmed Ben Bella, Mohammed Chider, Hoessein Ait Achmed, Mohammed Boediaf en Moestafa Lasjref, zijn gearresteerd en naai- Algiers overgebracht. De mensenredder Mees Toxopeus heeft maandag op Schiermonnik oog zijn 70ste verjaardag gevierd. Het eerste telegram, dat hij ont ving, was van H.K.H. Prinses Wil- helmina, die telegrafeerde dat zij met Prins Hendrik meermalen zijn reddingen en zijn moed had be wonderd. Ook waren er telegram men van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard met felici taties. Voorts was er een groot bloemstuk van de Kon. Noord- Zuidhollandse reddingsmaatschap pij. De reddingscommissie onder voorzitterschap van burgemeester J. Anker heeft ook van haar mede leven doen blijken. Het geluk keert terug tot hem, die het gegeven heeft. St. Nicolaas op 17 nov. te Amsterdam Met het lengen der avonden klin ken in duizenden huiskamers weer de wijsjes, waarop jong Nederland verbeten studeert ten einde op 5 december de grootste van alle grote kindervrienden Sint Nicolaas ter gelegenheid van zijn zoveel hon derdste verjaardag een aubade te brengen, in de hoop, dat de goed heiligman weer kwistig met ge schenken zal gaan strooien. Het is een goede gewoonte sinds 1932, dat de Sint enkele weken voor de bewuste datum officieel in Am sterdam wordt ontvangen, opdat hij zich1 kan voorbereiden op zijn ver moeiende dakentocht in de late avond van de 5e december. Dit jaar zal deze triomfantelijke intocht onder het motto „O, kom er eens kijken" geschieden op za terdag 17 november a.s. HET GAAT NIET ALLEEN OM HET IN GELD UITBETAALDE LOON Inflatiegevaar in eindeloze loonrondes De heer H. van Stcenbrugge heeft op de tweede dag van de jongeren- conferentie van de Christelijke Be drijf sgroepenccntrale, zaterdag j.l. in „Ons Centrum" te Driebergen, gesproken over het onderwerp: „Ons loon en wat er mee samen hangt". De heer van Steenbrugge legde de aanwezigen onder meer uit, dat het niet alleen belangrijk is te kij ken naar een stijging van het in geld uitbetaalde loon, doch ook te letten op de veranderingen in het reële loon, waaronder hij verstond, het aantal goederen, dat men voor het nominale (geld) loon kan kopen. Dit reële loon kan zelfs zeer be langrijk veranderen, door bijvoor beeld stijging of daling van het prijspeil, terwijl het nominale loon gelijk blijft, zeide de heer van Woningnood brengt grote schade toe aan de volksgezondheid Het gaat om een huis waarin men zich „thuis" voelt Op een in het hygiënisch labo ratorium der Rijksunivërsiteit te Utrecht door het Verbond van we tenschappelijke onderzoekers in sa menwerking met de Nederlandse Consumentenbond belegd congres, zijn door een viertal inleiders de problemen van de woningnood ba- sproken. Het motief voor het beleggen van het congres was de bij het ver bond bestaande vraag of niet door het verwaarlozen van technische en economische mogelijkheden een probleem met ernstige culturele en sociale implicaties is geschapen of bestendigd, dat bij juist gebruik van de mogelijkheden misschien reeds opgelost had kunnen zijn. De eerste inleider, prof. dr. J. H. Tun tier, was wegens ziekte ver hinderd. Zijn inleiding werd voor gelezen door zijn assistente mej. Groen, Prof. Tuntler vindt het een foutieve gedachte te menen dat de woningnood is opgeheven wanneer iedereen een woning heeft. Dat zal pas het geval zijn wanneer ieder een woning heeft waarin hij zich thuis voelt en niet zolang men noodgedwongen elke woning die men kan veroveren met graagte aanpakt. De inleider gelooft dat de wo ningnood grote schade toebrengt aan de volksgezondheid, een schade die men niet ziet en dus niet in cijfers is uit te drukken. Prof. Tuntler zou een onderzoek wen sen naar het verband tussen de wo ningnood en de volksgezondheid. De regering schijnt z.i. het verband niet te zien, althans is er niets in die richting gedaan. Hij hoopt, dat spoedig iets wordt ondernomen om te herstellen wat vei'keerd is ge groeid. Er moet naar zijn mening bij de woningbouw meer rekening worden gehouden met de omgeving en hij acht het fout dat de bouw van woningen steeds gaat voor alles. Steenbrugge. Na een beschouwing over het ge vaar van inflatie, dat volgt uit steeds weer nieuwe loonrondes en prijsstijgingen, vestigde spreker de aandacht van zijn jeugdig gehoor op het nadeel hiervan voor de zg. „vergeten groepen", de groepen van gepensioneerden, die hun reële in komen alleen maar lager zien wor den. Hij waarschuwde voor een on gemotiveerde verhoging van het loonpeil. Hierop dient de vakbewe ging te letten, zei hij. Alleen wan neer het volgens de economische verhoudingen verantwoord is, kan men verhoging eisen, besloot de heer van Steenbrugge. Debat over Lou, de Muidense palingboer Honderden Amsterdammers heb ben gisteravond een discussie aan gehoord tussen ds. B. E. J. Bik, voorzitter van de Hersteld Evan gelisch Lutherse Kerk in de hoofd stad en de heer Ton Haentjes Dek ker over de vraag: „Kan Lou uit Muiden de wedergekomen Christus zijn?". De discussie wred gehouden in de grote zaal van „Krasnapolsky". Ds. Bik betwijfelde het goed recht van Lou om zich de wedergekomen Christus te noemen. „Ik tart Lou om zijn goddelijke afkomst te be wijzen", zo riep hij uit. De heer Haentjes Dekker nam het voor de Muidense palingboer op. „Lou ge tuigt zoon Gods geworden zijnde van de zoon", zo argumenteerde hij. „Brabbeltaal", reageerde ds. Bik. Na 3% uur debat lieten de twee sprekers het erbij. Zij hebben el kaar niet kunnen overtuigen. Lou zelf, die onlangs door het gerechtshof te Amsterdam tot één dag gevangenisstraf werd veroor deeld wegens het niet-verschijnen als getuige in een rechtsgeding te gen een ouderpaar uit zijn volge lingen, dat geen dokter had geroe pen bij het ziekbed van hun kind, was niet bij het debat aanwezig. Wel ongeveer honderd van zijn dis cipelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5