DE ZIERIKZEESCME COURANT MAANDAG 22 OKTOBER 1956 ZIERIKZEESm ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Loss-i nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, dor derdi g en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per m n. - J uccesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTjATlftwtflldlOe Ul*nst Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. CONCENTREERDEN RUSSISCHE LEIDERS TROEPEN ROND DE POOLSE HOOFDSTAD? Oude politieke bureau inoet ongewijzigd blijven Niklta Chroesjtsjef, eerste secre taris der Sovvjetrusslsche commu nistische party, Wjatsjeslaf Molo- tof, vice-premier en voormalig mi nister van Buitenlandse Zaken, en Lazar Kaganowitsj en Anastas Ml- kojan, belden eveneens vlce-prc- miers, z(jn vrydag per vliegtuig uit Moskou te Warschau aangekomen. De komst van de Russen, die zater dag weer zyn vertrokken, heeft in Warschau grote opwinding teweeg gebracht. De correspondent van de „New York Times", Sidney Gruson, heeft vrijdag aan zijn blad gemeld, dat Nikita Chroesjtsjef, de secretaris van de Sowjet-communistische par tij, „met troepen rondom War schau" kracht heeft bijgezet aan eisen voor handhaving van pro- Russische Poolse leiders. Volgens Poolse zegslieden stelde Chroesjtsjef na zijn aankomst, ver gezeld van vele officieren van het Russische leger, het ultimatum, dat het oude politieke bureau van KONINGIN JULIANA MET VAKANTIE Naar vernomen wordt is H.M. de Koningin zaterdagmorgen van het vliegveld Soesterberg vertrokken om een korte vakantie te gaan doorbrengen op Sicilië. De lange duur van de kabinetsformatie heeft het H.M. niet mogelijk gemaakt eerder in de zomer een vakantie te ondernemen. De koningin wordt op haar reis, die een strikt privé karakter draagt, vergezeld door twee vriendinnen uit haar studententijd, mevrouw 's Jacob-Valliant en mejuffrouw M. Michelin. De reis is met de re- gerings-Dakota gemaakt. De atoombomproeven Lewis Strauss, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft vrijdag ver klaard dat de proeven met water stofbommen voortgezet moeten worden, niet slechts om nieuwe wapens te vinden, maar ook om ge gevens te verzamelen over de wijze waarop de burgers tegen een vij andelijke aanval beschermd kunnen worden. „In schrille tegenstelling tot onze politiek en handelwijze", aldus Strauss, verstrekken de communis ten dergelijke gegevens over hun proeven niet. Hij zei ook dat de proeven van enkele maanden gele den op Eniwetok „nadruk hebben gelegd op de ontwikkeling van ver dedigingswapens, waaronder kern ladingen voor projectielen, bestemd om vijandelijke aanvallen te land, ter zee of in de lucht te onder scheppen". de Poolse partij ongewijzigd ge handhaafd moest worden. Om alle misverstanden te voorkomen werd er bij gezegd, dat maarschalk Ro- kossowski, de vroegere officier van het Sowjet-leger, die in 1949 mi nister van Defensie in Polen en opperbevelhebber van de Poolse strijdkrachten werd, troepen bij Warschau had opgesteld, zo ver klaarden de Poolse zegslieden vol gens de correspondent van „New York Times". Op verscheidene massabijeen komsten van jonge mensen en ar beiders in Polen zijn resoluties aangenomen waarin wordt ge vraagd om meer democratie en meer wijzigingen in het land, aldus meldt radio-Warschau. De arbeidsonrust in oost-Duitsland Volgens in Berlijn ontvangen be richten uit de oost-Duitse indu striestad Maagdenburg neemt de oost-Duitse overheid maatregelen om te verhinderen, dat een aantal stakingen tegen de lage levens standaard uitgroeien tot geweld daden. Het anticommunistische comité van vrije juristen heeft van Maag denburgers gehoord, dat de politie daar minstens vier grote fabrieken heeft afgezet om „een tweede Poz- nan" te voorkomen. Er zijn arbei ders ondervraagd, maar arrestaties zijn er niet verricht, aldus het co mité. Uit andere westelijke bron ver luidt, dat er ook arbeidsonrust in de oost-Duitse steden Erfurt en Karl Marxstad, het vroegere Chem nitz, heerst. Bij Garwhal in de Himalaja zijn vrijdag 23 mensen om het le ven gekomen door een lawine. In het betrokken gebied is de laatste tijd drie meter sneeuw gevallen. De publikaties inzake het Koninklijk Huis Het Eerste-Kamerlid de heer Reijers heeft aan de minister-pre sident, minister van algemene za ken, de volgende schriftelijke vra gen gesteld: 1. Was de materiële inhoud van het op 12 juni 1956 in het Duitse weekblad „Der Spiegel" verschenen artikel over ons koningshuis vóór de publikatie, althans op 8 juni 1956, aan de regering, althans aan de toenmalige minister van Buiten landse Zaken bekend? 2. Zo ja, welke maatregelen heeft de regering en met name de mi nister van Buitenlandse Zaken ge troffen om deze voor ons staats hoofd kwetsende en het internatio nale aanzien van ons land scha dende publikatie te voorkomen, te verhinderen of te doen wijzigen? EREDOCTORAAT VOOR MEVR. B0UMAN De senaat van de Ryksuniver slteit te Groningen heeft in zyn vergadering van vrijdagmiddag besloten, een eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid toe te kennen aan mevrouw M. S. Bouman-van den Berg, wegens de voortreffe lyke wflze, waarop zy - hoewel zelf geen juriste - de verdediging van de in Indonesië gevangen ge nomen Nederlanders Jungschlager en Schmidt heeft gevoerd en de bijzondere moed, die zy daarbij aan de dag heeft gelegd. De eerste van de 200.000 Fran se reservisten en dienstplichtigen die voor Kerstmis uit Algerië naar Frankrijk zullen terugkeren, kre gen zaterdag hun demobilisatiepa pieren. Zes Franse troepenschepen zullen in de komende twee maan den een veerdienst van Marseille naar Algerië onderhouden om de gedemobiliseerden naar Frankrijk te brengen. BOELGANIN WIL AT00MPR0EVEN VERBIEDEN Voorstel aan president Eisenhower Maarschalk Boelganin, de pre mier van de Sowjet-Unie, heeft in een schrijven aan president Eisenhower van de Verenigde Sta ten een onmiddellijke overeen komst voorgesteld tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie tot het stopzetten van proeven met atoomwapens, aldus meldt het of ficiële Sowjet-persburcau Tass. In de brief, die vrijdag in Was hington is overhandigd, zegt maar schalk Boelganin verder, dat deze BOODSCHAP VAN HAMMARSKJOELD BIJ DE VIERING DER V.N.-DAG 1956 Organisatie representatiever dan vroeger Secretaris-generaal Hammars- kjoeld van de V.N. heeft ter ge legenheid van de V.N.-dag 1956 een boodschap uitgegeven, waarin hy herinnert aan de woorden van een groot dichter uit de vorige eeuw, dat alleen hy vryheid en leven ver dient, die weet hoe hy, dagelyks, zyn aanspraak hierop kan recht vaardigen. „Op deze dag van de Verenigde Naties is er aanleiding ons de juistheid hiervan te herin neren als mensen, die belang heb ben by de vorderingen naar vrede en rechtsorde, waaraan de Ver enigde Naties zich hebben gewyd, aldus Hammarskjoeld. Wij zijn ons allen bewust van de grote problemen, die hun afspiege ling vinden in de conflicten van de hedendaagse internationale politiek. In haar pogingen om deze proble men tot een oplossing te brengen hebben de Verenigde Naties een beslissende verantwoordelijkheid. Laten wij bewijzen, dat wij in staat zijn vooruit te zien en te oordelen met moed en rechtvaardigheid. Dan zullen wij in staat zijn om de organisatie, die we in het leven ge roepen hebben, te ontwikkelen tot het machtige werktuig dat zij be hoort te zijn. Dan zullen we leven en vrijheid verdienen als de belo ning van onze pogingen om het hoofd te bieden aan de uitdaging I van de conflicten van onze tijd. Wij zijn ons deze dag niet alleen be wust van de uitdaging van onze moeilijkheden doch ook van de uit daging van onze mogelijkheden. De moeilijkheden op het gebied van de internationale samenwerking be staan inderdaad. Doch ook onze kansen zijn groot. De grote stap voorwaarts naar de universiteit van het lidmaatschap van de Verenigde Naties heeft de organisatie repre sentatiever dan vroeger gemaakt voor de verschillende belangen van de wereldgemeenschap en haar ge schikt gemaakt voor een breder en doeltreffender actie tot het met el kander in overeenstemming bren gen van deze belangen ten bate van het algemeen welzijn. Onze mate riële vooruitgang heeft ons een grotere macht gegeven om elkander te helpen dan vroegere generaties hebben gehad. We weten, dat die krachten in de mens en de geweldi ge krachten van de natuur, die ons macht geven tot verwonden, ons omgekeerd een grote macht geven tot helen. Moge ieder van ons bij de viering van de dag der Verenig de Naties opnieuw zijn besluit ves tigen om zijn eigen aandeel bij te dragen in onze poging om leven en vrijheid te ontworstelen aan onze beproevingen, aan onze geschillen en aan onze strijd". overeenkomst uiteraard ook zal gel den voor andere landen die atoom wapens bezitten. Volgens maarschalk Boelganin zou het niet bijzonder moeilijk zijn de uitvoering van een dergelijke overeenkomst te controleren. Bij de huidige stand van de wetenschap zou geen atoom- of waterstofont ploffing teweeggebracht kunnen worden zonder dat zulks in andere landen zou worden geregistreerd. Premier Boelganin acht het wen selijk om het thans tenminste eens te worden over het verbieden van de proeven met kernwapens in af wachting van een noodzakelijke overeenstemming over een verbod van deze wapens. Boelganin spreekt er voorts zijn verwondering over uit, dat presi dent Eisenhower zich sceptisch uit gelaten heeft over de bereidheid van de Sowjet-Unie om een einde te maken aan proeven met atoom- en waterstofbommen. Boelganin verklaart, dat er geen reden is voor een dergelijke twijfel. Antwoord van Elsenhower Het Witte Huis heeft zondag het aanbod van president Eisenhower op de brief van de Sowjet-premier, Nikolai Boelganin, van vrijdag j.l., gepubliceerd. Hierin zegt de pre sident onder meer: „Het verzenden van uw brief op een ogenblik dat de verkiezingscampagne in de V.S. aan de gang is, betekent Inmenging van een buitenlandse mogendheid in onze binnenlandse zaken". In de brief van Boelganin werd onmid dellijke beëindiging van de proeven met kernwapens voorgesteld. Eisenhower zegt, dat de brief van de maarschalk gepubliceerd was, voordat deze was vertaald en aan hem (Eisenhower) ter hand was ge steld. „Daarom ben ik verplicht dit antwoord onmiddellijk te publice ren". GRONINGEN. De Nederlandse vereniging van vrouwen met een academische opleiding te Gronin gen heeft aan mevrouw Bouman het buitengewone lidmaatschap der vereniging aangeboden. De aanbie ding van dit buitengewone lidmaat schap der vereniging, die 2600 leden en drie buitengewone leden telt, zal geschieden op 26 januari 1957. Z.K.H. PRINS BERNHARD GAAT IN AMERIKA DRUK PROGRAMMA AFWERKEN In Afrika schoot hij een olifant en een gazelle „Deze reis naar Amerika Is al |j want u maakt het mij op mijn va- bjjna een jaar geleden vastgesteld", f kantietochten nooit lastig", zei prins Bernhard vrijdagavond op Schiphol, waar hy vlak voor z(jn Eén „vandaag" weegt op te gen twee „morgens". vertrek per K.L.M.-lynvliegtuig naar New York de aanwezige ver slaggevers een onderhoud toestond. Naar bekend zal de prins in Amerika elf dagen lang een druk programma afwerken. Eerst zal hij op uitnodiging van admiraal Wright, opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in de Atlantische Oceaan en van de Amerikaanse Atlantische vloot, een bezoek van drie dagen brengen aan de marinebasis Norfolk. Aan boord van het modernste vliegdekschip „Forestall" zal de prins vlootoefe- ningen bijwonen. Dinsdagavond hoopt hij in Wash ington voor de tweede maal aan wezig te zijn bij de uitreiking van de Willem de Zwijgerprijs aan de Amerikaanse journalist, die in 1955 het beste artikel over de Ameri kaans-Nederlandse verhoudingen heeft geschreven. Daarna hoopt hij nog een be zoek te brengen aan een fabriek van de A.K.U. in Asheville en zal in New Orleans een rede uitspre ken voor de Vereniging tot bestu dering van internationale vraag stukken. Het verbluf In Afrika Op diverse vragen, hem gesteld Over zijn recente verblijf in Afrika, gaf de Prins uitvoerig antwoord. „Avonturen? Ik heb er weinig avonturen beleefd. In hoofdzaak heb ik mijn tijd besteed met zwerf tochten achter wild aan, om het te filmen. Ik heb soms wel vijftig ki lometer per dag gelopen en heb er slechts weinig gejaagd Ja, het is waar, ik heb een olifant geschoten en een gazelle. Ik beschouw zo'n verblijf in het verre Afrika als een echte vakantie, waarbij ik" - en hier begon de Prins te glimlachen - „niet door verslaggevers wordt las tig gevallen. Laat ik er meteen bij zeggen: niet door buitenlandse ver slaggevers wordt lastig gevallen, Nieuwe Suez-bespreking in Genève Egypte, Frankryk en Engeland zullen 29 oktober in Genève op nieuw over de Suezkwestie van gedachten wisselen, zo wordt van gezaghebbende zijde vernomen. De conferentie zal worden bijgewoond door de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld. Eerder in deze maand hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie landen in New York geconfereerd. Zij werden het toen eens over zes beginselen als basis voor verdere onderhandelingen, die inmiddels ook door de Veilig heidsraad zijn goedgekeurd. Een woordvoerder van het Britse minsterie van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag ontkend, dat er een nieuwe Suezconferentie met Egypte zou zijn vastgesteld. Eerder is van gezaghebbende zijde in Cairo gemeld, dat ér 29 oktober een dergelijke conferentie in Genève zou worden gehouden, aanwezigheid van Hammars kjoeld. Ook het ministerie van Buitenlandse Zaken in Parijs weet van niets. Hongaarse studenten stichten eigen bond Een 3.000 Hongaarse studenten van de universiteit van Szeged zijn uit de communistische jeugdorgani satie getreden en hebben een zelf standige bond opgericht. Zij eisen liberalisatie van het communisti sche regiem, zo meldt het jeugdor- gaan „Szabad Ifjustjag", aange haald door radio-Boedapest. De studenten willen ook minder tijd besteden aan de studie van de landsverdediging en het Marxisme. Hun verdere eisen zijn: persvrij heid, afschaffing van de doodstraf, vaststelling van een maximum voor de salarissen van hoge ambtenaren, een snelle verhoging van het mini mumuurloon en ontslag en bestraf fing van degenen, die verantwoor delijk zijn voor de huidige toestand aan de universiteit. Desgevraagd vertelde Prins Bern hard verder iets over de uitgestrek te landerijen, waar nu voor hem een manager met een bulldozer en ander gereedschap de terreinen probeert wat meer begaanbaar te maken. Gebouwen staan er in het geheel niet. De Prins en zijn drie vrienden hebben er dan ook hetzij onder de blote hemel, dan wel kele nachten in een tent geslapen. In Tanganyika liggen volgens de Prins ook voor Nederland mogelijk heden. Prinses Beatrix bezocht cabaret Prinses Beatrix heeft zich zater dagavond bijzonder geamuseerd getoond bij het nummer van de kaarsenverzamelaar en bij „Les Quatre Jeudis". In klein gezelschap bezocht zij de voorstelling in het nieuwe De la Martheater te Am sterdam van het Franse cabaret- programma, dat vanavond in ons land de laatste voorstelling in Rot terdam zal geven. Ook over de chanteuse Beatrice' Moulin toonde onze prinses zich opgetogen. SOLDAAT SCHOOT JONGEN DOOD Vrijdagavond is in Arnhem op de Klarenbaltse weg een tragisch on geval gebeurd. De dienstplichtige soldaat C. P. van P., die bij de Menno van Coehoorn kazerne op wacht stond, werd door jongens ge gooid met stenen en geplaagd met stokken De soldaat wilde de jon gens wegjagen door schetrtsender- wijs te dreigen op hen te zullen schieten. Hij ontlaadde zijn ge weer en bedreigde er daarna de jongens mee. Hierbij haalde hij de trekker over. Tot zijn grote schrik bleek toch nog een kogel in het geweer te zijn achtergebleven. Hij trof de 8-jarige Michaël Vermeer trtof de 8-jarige Michaël Vermeer dodelijk. Rembrandt- tentoonstelling gesloten Zondagmiddag is in museum Boymans te Rotterdam om vijf uur de Rembrandttentoonstelling geslo ten. Het aantal bezoekers, dat de schilderijen en etsen heeft bezocht, bedraagt in totaal 227 660, onder wie ruim 26.000 schoolkinderen. De tentoonstelling van etsen van Rem brandt, die, zoals bekend, aan de tentoonstelling vooraf is gegaan, heeft in museum Boymans in totaal ruim 50.000 bezoekers getrokken, zodat de gehele expositie, dus om vattend tekeningen,- schilderijen en etsen door ruim 277.000 personen met een bezoek is vereerd. De di recteur van het 'museum Boymans, drs. J. C. Ebbinge Wubben, schatte dat van dit aantal ongeveer zestig procent buitenlanders waren. Gis teren hebben 4 200 personen het Rotterdamse museum bezocht. De drukste dag was woensdag jl., toen er 's middags en 's avonds in totaal 6200 personen zijn geweest. Half miljoen huizen in Nederland gebouwd Op 22 november zal de 500.000ste woning die na de oorlog in Neder land is gebouwd, te Groningen of ficieel worden geopend door de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte. Het is een woning aan de Rem brandt van Rhijnstraat, behorend tot een modern complex montage woningen, gebouwd door de firma Rottinghuis te Groningen voor de woningbouwvereniging „Gruno". De woning zal als model-woning worden ingericht. De minister zal voor de opening een rede houden op de vergadering van het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw- kunde die op die dag te Groningen wordt gehouden. Het geslacht van kinderen Dr. K. G. McWhirter van de uni versiteit van Oxford heeft in een artikel in het wetenschappelijke tijdschrift „Nature" verklaard, dat het zuur- en alkali-gehalte in het bloed van de vader het geslacht van de kinderen bepaalt. Het zou wel licht mogelijk kunnen zijn, aldus dr. McWhirter, het geslacht van kinderen vooruit te bepalen, door regeling van het dieet van de vader. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Zaterdag is de Egyptische minister van Buiten landse Zaken, dr. Mahmoed Fawzi met het K.L.M.-toestel „ROC" op Schiphol aangekomen voor een kort oponthoud tijdens zijn reis van New York - de debatten over het Suezkanaal in de Veiligheidsraad - naar Cairo. Hij werd op de lucht haven begroet door de Egyptische ambassadeur in ons land, de heer Hassan Zaki en namens de K.L.M. door de heer Slotemaker. OOSTERHOUT. Twee kinderen zijn verdronken toen door tot nu toe onbekende oorzaak het circa 130 ton metende schip „Nieuwe Zorg", dat in het Wilhelminakanaal te Oosterhout voor de wal lag is ge zonken. Het schip, dat met zand geladen was, is eigendom van schip per A. van der List. De volwasse nen konden tijdig van boord komen. Twee kinderen, respectievelijk één en drie jaar oud, kon men niet meer redden. DOETINCHEM. In de Oude IJs- sel te Doetinchem is de 36-jarige schippersvrouw E. A. van Megen- van Megen uit Bemmel te water geraakt en verdronken. Zij was be zig met wassen en viel door onbe kende oorzaak in het water. Eerst geruime tijd later werd zij vermist. Om half zes vrijdagavond was zij nog niet gevonden ondanks dreggen van politie en schippers. Mevr. van Megen was gehuwd en had 2 kin deren. DE VERHOUDING TUSSEN DE LANDBOUW EN DE POLITIEK Stabiliteit bij de politieke voorkeur De lieer H. D. Louwes, oud-voor zitter van de' Groninger Maat schappij van Landbouw, heeft voor de afdeling te Wehe van deze or ganisatie een voordracht gehouden over de verhoudingen tussen de landbouw en de politiek. De heer Louwes ging ervan uit, dat de landbouw over het alge meen weinig tot gelding wordt ge bracht in de politiek. Voor een deel vloeit dit voort, zo zei hij, uit het gebrek aan belangstelling bij de andere bevolkingsgroepen - die juist de „spraakmakende ge meente" in het politieke leven vor men. Verder is er een grote sta biliteit in de politieke voorkeur van de boeren, zodat de partijen weinig extra aandacht aan de landbouw hoeven te geven om hun stemmen te behouden. Overigens zag de heer Louwes wel het gevaar, dat bij een blij vend gebrek aan politieke belang stelling voor de landbouw de voor waarden worden geschapen, die ra dicale stromingen een kans zouden geven. Spreker wees hierbij op de belangstelling die het platteland aanvankelijk voor het nationaal so cialisme heeft gehad. Vervolgens ging de heer Louwes de mogelijkheden na voor een gro tere invloed van de landbouw op het politieke leven. De levenskan sen voor een agrarische partij acht te hij niet groot. In een partij van boeren en middenstanders en klei ne ondernemers zag hij zelfs het gevaar van Poujadisme. En ook in de vorming van een agrarisch poli tiek bezinningscentrum zag spreker vooralsnog geen heil. Het Hongaarse ministerie van Justitie heeft de weduwe van Laszlo Rajk een schadeloosstelling van ongeveer 65.000 gulden aange boden, doch mevrouw Rajk heeft geweigerd deze som voor zichzelf te aanvaarden en het geld ten ge schenke gegeven aan de volksscho len, aldus heeft radio-Boedapest bekend gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1