ORCAM DOUWE EGBERTS S OPSCHUDDING IN INDONESIË OVER VERKLARING VAN MEVR. BOUMAN VOGELRESERVATEN Pools advocaat hekelt de pers Felle brand in woonoord der Ambonezen imi de pittige zware shag 85 ct. STAD EN PROVINCIE Verklaring „in strijd met de waarheid" De verklaring van mevrouw Bou- man, afgelegd op een persconfe rentie in den Haag, dat rechter Rochjani, de president van het In donesische hooggerechtshof en de procureur-generaal overtuigd zijn van de onschuld van de Neder lander Schmidt, heeft in Djakarta grote opschudding verwekt. De procureur-generaal, mr. Up- rapto, heeft gisteren reeds met grote nadruk verklaard, dat deze verklaring in strijd is met de waar heid. De voormalige officier van ju stitie in de zaak-Schmidt, Sunarjo, heeft gisteren ontkend, dat hij ge tuigen heeft beïnvloed of getuigen verklaringen heeft gefabriceerd in de processen tegen Jungschlager en Schmidt, zoals door mevrouw Bouman is verklaard. „De vervol ging van beide Nederlanders was Communisten worden wat soepeler Ook ln Italië Leiders van de Italiaanse com munistische partij hebben donder dag te Rome verklaard, dat zij hun greep op de partij willen verslap- Pen- In een politieke verklaring, be stemd voor het partijcongres dat in december zal worden gehouden, zeggen zij dat de Italiaanse com munistische partij te lang „van bo ven af" bestuurd is en dat dit ge leid heeft tot „het ontbreken van democratisch leven op alle niveaus hetgeen een zwak politiek optre den tengevolge heeft gehad". Men neemt aan dat deze verkla ring is geschreven door partijsecre taris Togliatti en zijn voornaamste medewerkers, die allen hun func ties al meer dan tien jaar bekleden. •In de verklaring wordt voorts ge zegd, dat „democratie binnen de partij wezenlijk betekent dat alle leden deelnemen aan het opstellen en het verwerkelijken van de par tijpolitiek". Op de jongste vergadering van de Vogelwacht „Schouwen-Duive- land" - waarop afscheid werd ge nomen van de naar elders vertrek kende voorzitter - is het zware woord „vogelreservaat" gevallen en de aktualiteit van dit woord zal wel niemand zijn ontgaan. Sinds vele jaren al staat de Vogelwacht op de bres voor de vogelbelangen op Schouwen-Duiveland en dat hieruit daadwerkelijke resultaten voortvloeien is al dikwijls overtui gend bewezen. Het is intussen be grijpelijk dat vooral in de kring van de Vogelwacht - louter be staande uit mensen die beter dan anderen begrijpen wat een goede vogelstand in het landschap bete kent - beduchtheid groeit door de lawine aan Deltaplan-berichten, die over ons wordt uitgestort. Zij begrijpen maar al te goed dat de Schouwse duinstreek door te ver wachten massa-toerisme het kwaad te verduren zal krijgen. In menig opzicht vormt het Deltaplan voor deze schone streek een bedreiging en vooral voor de vogels kan een ontwikkeling - zoals deze wordt verwacht - niet gunstig zijn. Vogels hebben nu eenmaal een zekere rust nodig, om zich te kunnen ontwik kelen en het ongestoord zijn vooral in de broedtijd is een eerste ver eiste. Vandaar de gedachte aan vo gelreservaten, waar de voorwaar den immers aanwezig zijn om het behoud van de vogels ook voor een ver verwijderde toekomst te ver zekeren. Wij zouden er ons verre van wil len houden de Vogelwacht sugges ties aan de hand te doen, want in die specifieke sfeer zijn de vogel- belangen werkelijk in goede han den. Er kan echter aanleiding zijn reeds in dit stadium te wijzen op de nuttigheid eventuele plannen snel door te zetten. Komt de uit voering van het Deltaplan eenmaal in ontwikkeling, dan zullen vele zaken gelijktijdig de aandacht vra gen. Zo ergens dan is hier een lange aanlooptijd nodig, om de plannen te verwerkelijken. Daarvoor be staat thans nog gelegenheid. Bovendien wordt een eenmaal gevestigde situatie niet zo schielijk geweld aangedaan, dan plannen, die in de sfeer van het Deltaplan in uitvoering, nog moeten worden ontworpen en uitgevoerd. Wil de Schouwse duinstreek niet zijn bij zondere charmes verliezen, dan moeten snel de reservaten worden aangewezen en het predikaat on aantastbaar verwerven. Uit een oogpunt van landschaps stoffering en ook zuiver weten schappelijk gezien is iedere bedrei ging van de Schouwse vogelstand onaanvaardbaar en hoe meer te gen-initiatieven er in dit opzicht worden genomen, hoe beter het is. Men behoeft het bekende tijdschrift „Natuur en Landschap" slechts te lezen om in te zien hoezeer het ook in ons goede vaderland nog ont breekt aan een wijdverspreid in zicht, dat een wild stuk natuur soms beter is dan een akker en een reservaat beter dan een weg. gebaseerd op bewijsmateriaal en op de overtuiging dat de feiten, zo als medegedeeld door de getuigen, juist waren", aldus Sunarjo. Crltiek van de „Nieuwsgier" Het Nederlandse ochtendblad de „Nieuwsgier" uitte gisteren ern stige critiek op mevrouw Bouman naar aanleiding van haar verkla ringen. In een hoofdartikel, ge schreven door de heer Mooyman, die de vorige maand mevrouw Bouman moedig te hulp kwam toen een opgewonden menigte haar be laagde, wordt gezegd: „Wat be zielde haar te verklaren, dat rech ter Rochjani en de andere autori teiten „er van overtuigd zijn, dat Schmidt onschuldig is?" Het blad acht het zeer onwaar schijnlijk, dat deze autoriteiten de verdediging hebben medegedeeld, dat naar hun mening de beklaagde niet schuldig is. Een verdediger van de acht be klaagden, die terechtstaan voor deelname aan de relletjes van 28 juni te Poznan, heeft donderdag op een zitting van het gerechtshof de Poolse pers beschuldigd de proces sen te Poznan op een eenzijdige wijze te hebben verslagen. Hij verweet de bladen dat zij slechts fragmenten van de plei dooien van de verdedigers en en kele getuigenverklaringen hadden gepubliceerd en dat zij de beklaag den hadden beschreven als „straat schenders en bandieten" voordat de rechtbank een uitspraak had ge daan. Volgens hem hadden de verdedi gers verklaard dat „deze manier van onder druk zetten door de pers niet toegestaan mag worden De mensen op de publieke tri bune lachten toen deze verdediger zich richtte tot de overvolle pers tribune en zei „De pers heeft tot nu toe een bochel gehad en zij is niet in staat recht overeind te gaan staan". Stem in orgel De organist van een R.K. kerk te Blackpool heeft we kenlang rondgelopen met de gedachte dat zijn orgel de speelbal was geworden van bovennatuurlijke krachten. Toen hij namelijk eens, al leen in de kerk, aan het oefe nen was, hoorde hij plotse ling menselijke stemmen uit het elektrische speeltuig spreken, al kon hij de zin van de opgevangen woorden niet vatten. Dit verschijnsel herhaalde zich daarna ver schillende malen. De orga nist durfde er met niemand over praten en liep alleen met zijn geheim rond, tot dat het orgel onder de hoog mis van vorige zondag, ten gehore van de parochianen, heel duidelijk een weerbe richt ten beste gaf. Het bleek de uitzending van een nabu rig vliegveld te zijn, die klaarblijkelijk door de elek trische apparatuur van het orgel werd opgevangen en weergegeven. De pastoor be sloot toen zonder dralen tot „bezwering" van het „beze ten" orgeldoor een elek trotechnicus. Een felle brand in een barak in het woonoord der Ambonezen „Kamp Almere" te Huizen heeft gisterochtend tien gezinnen dak loos gemaakt. De inboedels van de ze gezinnen zijn bovendien geheel verloren gegaan. Omstreeks kwart over negen ging een alarmkreet door het kamp. Dikke rookwolken stegen omhoog uit de houten ge teerde barak. Ondanks de grote verwarring schoten vele kampbe woners toe om te pogen nog iets te redden. Slechts geringe gedeelten der inboedels werden naar buiten gesleept en in de stromende regen neergeworpen. Intussen waren de brandweren van Bussum, Naarden en Huizen zeer spoedig na het alarm in het op de hei gelegen kamp gearriveerd. Met een twintigtal stralen werd het fel oplaaiende vuur bestreden. Niet voorkomen kon worden dat de ba rak geheel uitbrandde. De Economische commissie voor Europa der Verenigde Naties heeft vastgesteld dat in 1954 en 1955 in west-Duitsland op elke duizend inwoners 10.3 woningen werden gebouwd, tegen twee in oost-Duitsland. De bouw van wo ningen in dc communistische Oost- europese staten komt met die in oost-Duitsland overeen. In de Sow- jet-Unie werden in 1955 op elke duizend inwoners 8.2 nieuwe hui zen gebouwd. Ingezonden mededeling Op VeUig Verkeersdag: Iu Amsterdam rekord- aantal ongevallen Tijdens de VeUig Verkeersdag zijn in Amsterdam 109 verkeerson gevallen - alle van overigens ge- rige betekenis - gerapporteerd. Dit getal is, volgens het politierapport van donderdag, nog nooit zo hoog geweest. Tijdens de Veilig Verkeersdag te den Haag zijn 48 ongelukken ge beurd. Daarbij viel één dode, een dame, wier identiteit donderdag nog niet vast stond. Negentien per sonen werden licht gewond en één persoon werd zwaar gewond bij deze ongevallen. DE MIDDENSTAND EN DE ZIEKENFONDSEN Het bestuur van het Nederlands Verbond van Middenstandsvereni gingen acht het noodzakelijk, dat voor hen, die vrijwillig bij de zie kenfondsen verzekerd zijn, een wettelijke noodvoorziening wordt getroffen opdat zij zich bij de fond sen op dezelfde voorwaarden kun nen verzekeren als de verplicht verzekerden. Het deel van de pre mie, dat voor de verplicht verze kerden door de werkgever wordt betaald zou voor de vrijwillig ver zekerden moeten worden betaald door het rijk, in de vorm van een subsidie aan de ziekenfondsen. Een afdoende oplossing voor het pro bleem van de verplichte en de vrij willige ziekteverzekering ziet Het verbondsbestuur alleen in een defi nitieve wettelijke regeling, waarbij de gehele bevolking zonder onder scheid tot een bepaalde inkomens grens op gelijke voorwaarden ver plicht wordt verzekerd. Dit is de conclusie van een prae- advies, dat het verbondsbestuur heeft uitgebracht voor een verga dering van de vakraad, die volgen de week dinsdag in Utrecht zal worden gehouden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De politie te Rot- terdam deelt mede, dat door een betreurenswaardig misverstand in de interne berichtgeving, doorge geven werd dat de 5-jarige Nico- laas Chr. IJzendoorn uit de Brielse- laan was overleden. Hij is ernstig gewond. Zoals gemeld viel het ventje met zijn autoped van het trottoir en onder een truck met oplegger. VOORTHUIZEN. Op de rijksweg Amersfoort-Apeldoorn in de kom van het dorp Voorthuizen is de 40-jarige handelsreiziger K. uit Am sterdam met zijn personenauto in botsing gekomen met een slip pende militaire vrachtwagen. De heer K. is zwaar gewond naar het St. Elizabethziekenhuis te Amers foort overgebracht, waar hij is overleden. 's-GRAVENHAGE. Een 47-jarige moeder heeft onder het motto „door Suez komt oorlog, dus moeten we hamsteren", haar dertienjarig doch tertje op roof uitgestuurd. Het kind heeft in allerlei levensmiddelen winkels honderden blikjes en fles jes „meegepikt", totdat het op he terdaad werd betrapt. Het gestolen goed is bij huiszoeking voor de dag gekomen. Mamma (E. H.) is voor geleid. ROTTERDAM. In het Westerzie kenhuis te Rotterdam zijn over leden de 5-jarige jongen L. G. van B. uit de Troelstrastraat en de 2- jarige J. B. van de Uitweg. De eerste is op de Bergselaan bij het oversteken aangereden door een personenauto en ernstig gewond. Het 2-jarige meisje viel van een hoogte van twaalf meter, namelijk van de tweede étage, van de ouder lijke woning. AMSTERDAM. De 10-jarige Wim Vink uit Amsterdam, die op 1 ok tober in het Serrevimer hospitaal te Stockholm was geopereerd aan een hersentumor, is aldaar over leden. Nadat hij aanvankelijk goed vooruit ging en reeds aan zijn terugkeer naar Amsterdam werd gedacht, trad daarna een vererge ring van de toestand in. Generale Synode Ned. Herv- Kerk Secties ingesteld voor doofstommen- en bejaardenzorg De Generale Synode der Neder landse Hervormde Kerk is op Woudschoten bij Zeist bijeen ge weest onder voorzitterschap van de praeses, ds. G. de Ru. De Synode stelde een sectie voor geestelijke verzorging van doof stommen in. De christelijke bond van doofstommen stelde er prijs op het werk van de Hervormde doof stommen. een meer kerkelijk karak ter te geven. Deze sectie wordt on der de raad voor de herderlijke zorg gebracht. De Synode stelde voorts op ver zoek van de raad voor de herder lijke zorg een sectie bejaarden zorg in. Naar aanleiding van dit agenda punt ontwikkelde zich een discussie over de plaats van de kerkelijke bejaardenzorg. Van de kant van de algemene diaconale raad werd er voor gepleit, deze sectie nauw met deze raad, die zelf ook een sectie bejaardenzorg heeft, te laten sa menwerken. Van de zijde van de raad voor de herderlijke zorg werd opgemerkt, dat deze nieuwe sectie het pastorale element een bijzonder accent moet geven. Een nauwe samenwerking tussen de commissie en die van de algemene diaconale raad is uiter aard volstrekt nodig. De betrokken raden zullen de suggestie uit de Synode, om een raad voor de be jaardenzorg in te stellen, bestude ren. ZIERIKZEE St.-Lievensmonstertoren in de steigers Rond de Sin't Lievensmonster- toren worden van rijkswege stalfen steigers opgetrokken. In eerste aanleg hebben deze steigers ten doel de deskundigen gelegenheid te geven een diepgaand onderzoek in te stellen naar de beschadigingen en gebreken die de toren vèrtoont. Op grond van dit onderzoek zal dan later worden beslist welke repa raties worden uitgevoerd. OUWERKERK Pastorie voltooid De nieuwe pastorie van de Ned. Hervormde gemeente is voltooid. De plaatselijke predikant ds. Fran ke heeft er inmiddels zijn intrek genomen. SIRJANSLAND De elektriciteits voorziening Een gedeelte der kabelleiding voor de elektriciteitsvoorziening is gereed gekomen. Het betreft de ge deelten vanaf het dorp tot aan de boerderijen van de heren D. J. Fluijt, H. van Zuidland en J. op 't Hof. Ér blijft nog een gedeelte over voor bekabeling, nl. van Dillings- weg tot aan Gebr. de Ronde.,Naar wij vernemen moet de bekabeling van dit gedeelte nog worden aan besteed en zal eerst nog een trans formator moeten worden gebouwd. SPORT VOETBAL MEVO I-Bevelanders I Zaterdagmiddag speelt MEVO I haar eerste thuiswedstrijd van dit seizoen, mits het terrein in zodani ge staat verkeert, dat het weer niet wordt afgekeurd. Tegenstander is Bevelanders I, een der zwakkere ploegen uit de 2e klasse C. MEVO moet in deze wedstrijd weer met 3 invallers uitkomen, daar van 't Veer en Sies nog 'steeds geblesseerd zijn en Huurling wegens ziekte niet van de partij kan zijn. Deze worden vervangen door Simmers, Berre- voets en Bolkenbaas, zodat het elf tal er als volgt uitziet: C. J. Th. Simmers d.; C. Baart en J. M. Fe- leüs a.; A. de Bokx, A. v. d. Hoek en A. Berrevoets m.; J. Bolkenbaas, C. Nolet, I. J. Haverhoelc, P. Guinée (aanv.) en K. de Oude v. Bij gun stig weer mag een aardige wedstrijd worden verwacht, waarin de thuis club, mede gelet op het goed resul taat van jl. zaterdag, de beste kan sen heeft. Zierikzee I-RKC I Zondag a.s. heeft Zierikzee I weer een thuiswedstrijd en wel tegen RKC I uit Waalwijk. De thuisclub komt uit met: J. van Geesbergen d.; C. Krello en C. v. d. Maas a.; C. Verwest, C. M. van Aken (aanven B. de Zeeuw m.; F. A. van der Wes ten, S. de Vlieger, J. Stoel, C. Sim mers en D. de Boer v. Dit is dus het zelfde elftal, dat tegen Veerse Boys speelde. Het meespelen van de Vlieger is echter onzeker, i.v.m. mi litaire dienst. Zierikzee zal hel in deze ontmoeting weer zwaar te ver antwoorden krijgen, gezien de goe de prestatie van RKC tegen Veerse Boys. Bij goed weer mag een mooie, spannende wedstrijd worden ver wacht, waarvan de uitslag moeilijk te voorspellen valt. De wedstrijd, die om half 3 aanvangt, wordt ge leid door dhr. P. Sinke. Burgh II-Zierikzee II De Zierikzee-reserves spelen uit tegen Burgh II en komen uit met: W. Kouijzer d.; A. Rossen en J. Scholten a.; A. Berrevoets, C. P. v. d Werve (aanv.) en C. v. d. Wes ten m.; J. Kouijzer, T. Simmers, M. Krijger, G. Koster en C. Douw v. Als alle spelers opkomen en zich ten volle geven is Zierikzee zeker in staat beide puntjes mee naar huis te brengen. Rencsse II-Zierikzee III Het 3e elftal van Zierikzee gaat op bezoek bij Renesse II. Ook hier is een spannende wedstrijd te ver wachten tussen twee gelijkwaar dige elftallen. De uitslag zal dan ook niet ver van een gelijk spel af liggen. Zierikzee brengt het vol gende elftal in het veld: J. Stout- jesdijk d.; G. Dokter en J. de Bilde (aanv.) a Th. Kramer, J. Snijders en J. Maijs m.; A. Hilleman, K. de Keijzer, M. v. d. Schee, A. Krijn.se Locker en E. v. d. Sande v. Bruse Boys I-Zierikzee IV Het 4e elftal van Zierikzee trekt zaterdagmiddag naar Bruinisse om daar Bruse Boys I te gaan bekam pen. De roodzwarten komen in deze wedstrijd uit met: Adr. Peute d.; W. Kramer en A. de Vlieger a.; A. Tromper, K. Dokter en Iz. Verton m.; P. Wansink, J. Haringman, J. van Hese, C. Verwest en L. Willem- se v. Als Zierikzee volledig uitkomt mag een aardige wedstrijd worden verwacht, waarin het verschil niet heel groot zal zijn. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. Afdeling Zierikzee Veiling van 17 October 1956 Andijvie f 17-22; Tomaten f 22- 45; Princessebonen f 116; Manks Codlin f 6-26; Cox Orange K. f 15: Notaris K. f 20; Waelthy f 10-16; Tr. de Croncels f 37; B. L. d'Avran- ches f 25-52; Conference K. f 24- 31; St. Remy (val) f 23; Bloemkool f 14-71; Komkommers B. f 12; Knolselderij f 9-13; per 100 kg./ stuks. Ingezonden mededeling In „het ongerepte" te Renesse reden deze week kleine jongetjes met emmertjes. In die emmertjes zaten bramen als vuisten zo gezegd, want in de wat warmere weken van september en oktober zijn de bramen nog gul en groot aangerijpt. Wat ritselende bladeren zeilden zachtjes omlaag daar bij het Wa tergat, wat gezeefd zonlicht scheen door de takken van de bomen en voor de rest was het er doodstil. De weggetjes bleken omzoomd met braamstruiken en de blauw-zwarte vruchten zaten in hun mooiste kleedjes te wachten om te worden geplukt. Maar hoeveel bramen zullen er wel worden geplukt? Een schijntje maar waarschijnlijk, want pluk kende mensen kunnen niet op tegen de gulheid van de natuur, die aan verkivisting grenst. Natuurlijk be hoeft Eilandman feitelijk niet te vertellen, hoe mooi het daar wel was, hoe onaards rustig bijna en hoe verheffend toen de herfst deel de uit de rijkste schatkamer, die dit getijde bezit. Maar hij zal en kan er nooit over zwijgen. en Hij wil alleen maar zeggen, dat nie mand van al de vreemdelingen het Watergat zó kent, want in de zo mer is het er anders, heel anders zelfs, hoewel ook mooi. Een traag paard liep in een duinweide te gra zen, vogels trokken kwetterend over en voor de rest wachtte ook hier de natuur „roerloos de nabije winter". Nu het weer helemaal mis is, be grijpen we beter wat winter in gaat ti houden, voorlopig dan, want voor later weet men het zo niet. In de advertentiekolommen staat wat je alles doen moet, om er lekker toch geen last van te hebben. Met een doosje „Aputeralin" wordt keelpijn tot een onmogelijkheid en met (zo nu en dan) een tabletje „Chepoto- lun 2" (let op dat 2) heeft men een weerstand als een beroepsbokser. Vooral ook de eet-meer-dit-en- dat"-aankondigingen pogen de ver schrikkingen van dit jichtbrengend klimaat te verzachten. Met planten- vet van het merk Salabimbe smeerde boterhammen vallen kin deren te kweken, die nimmer een zakdoek zullen leren kennen. Veel advertentie-hatsjie-(teren nemen een paar luttele korrels Sokorinti en voelen zich dan weer fris als een berggids in de Tiroler alpen- Wij gaan dus vol vertrouwen de winter tegemoet, vooral omdat don- kergebrilde schonen ons toeroepen dat hoogtezonnen het. laatste restje verval uit 0112e bodies rullen schij nen. Een verrukkelijke toekomst wacht ons dus, maar voorlopig ver wacht Eilandman alleen heil van ivandelingen langs herverkave lingswegen, van fietstocht(jes) pal tegen de porrende wind in, mis schien van koudwaterdouches en (veel later) van tochtjes op de schaats onder een strak gespannen hemelkoepel, die zich daar welft over het snelst herbouwde, vlugst omgespitte en (nog even) vlakste eiland van de hele wereld. Met dit alles is natuurlijk het laatste woord over de gezondheids toestand niet -gezegd, maar dat be hoeft ook niet. Als men over de dingen praat, worden ze minder erg. Deze week zag Eilandman (al tijd binnen de sponningen van het linnen venster) nog heel veel oer woud, met machtige brede stromen er dwars doorheen, met vrijwel naakte Bosnegers en eenzame kam pongs en wist toen dat hij altijd aarzelen zou tussen de Marowijne, de Wisselmeren in Nieuw-Guinea en het Watergat bij Renesse. Wie een keus maakt doet goed of fout. Hoe goed of hoe fout vermogen wij nimmer te weten, want dc Wissel- nieren zijn niets als men de helm in de duindalen niet mooi vindt en omgekeerd is het ook wel zo, dacht Eilandman „zo".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6