HET WONDER VAN DE VOGELTREK Blijf meester ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 19 oktober 1956 no. isoio Groot-Brittanoië en de verplichtingen jegens Jordanië Ingezonden mededeling Een rol voor de Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft opnieuw bevestigd dat Enge land overeenkomstig zijn verplich tingen ingevolge het Engels-Jor daanse verdrag, Jordanië te hulp zal komen, indien dit land zou wor den aangevallen. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de regeringen van Jordanië en Israël „kortgeleden gewaar schuwd zijn, dat Groot-Brittannië zijn verplichtingen volledig zal na komen". In antwoord op vragen zei de woordvoerder dat een beslissing over de vraag of, ingeval van een aanval op Jordanië, de R.A.F.- vliegtuigen in dat land de Jor daanse troepen te hulp zullen ko men, door de regering te Londen zal worden genomen. Dit vormt, volgens waarnemers, een indirecte tegenspraak van de uitlating van generaal Ali Aboe Noear, chef van de staf van het Jordaanse leger, die heeft verze kerd dat de in Jordanië gestatio neerde Britse luchtmachteenheden Arbeidsonrust in Oostduitse steden Ontevredenheid in fabrieken te Maagdenburg in oost-Duitsland over verhoging van de arbeidsnor- men zonder loonsverhoging heeft geleid tot een staking in de Karl Marx fabriek, aldus heeft het west- Duitse blad „Der Tag" donderdag gemeld. „Der Tag" is het blad van de minister van zaken geheel Duits land betreffende van de Duitse Bondsrepubliek, Kaiser. Woensdagochtend zijn tweedui zend man van de volkspolitie uit oost-Berlijn naar Maagdenburg gezonden, aldus het blad. In de fa briek wordt gepatrouilleerd. De directie heeft haar ontslag ingediend. Kleinere wijnoogst in Frankrijk Als gevolg van de natte zomer verwacht Frankrijk dit jaar een wijnoogst, die in omvang en kwa liteit ongunstig afsteekt bij die van andere naoorlogse jaren. De oogst van dit jaar, die ook schade heeft geleden door de felle vorst in februari j.l., zal vermoe delijk 55 miljoen hectoliter groot zijn, vergeleken met een oogst van 60 miljoen hectoliter in 1955, zo is bekendgemaakt door de vereniging der Franse wijnproducenten. Het meest hebben de koude en de regen van de afgelopen zomer schade aangericht. DE NOBELPRIJS De professoren van het Carolina instituut te Stockholm hebben be sloten dit jaar de Nobelprijs voor fysiologie of medicijnen toe te ken nen aan prof. André Cournand te New York, dr. Werner Forssmann te Bad Kreuznach en prof. Dickin son W. Richards Jr. te New York voor hun ontdekkingen betreffende het hart en de bloedsomloop. Vier en dertig maal.... veroordeeld De rechtbank te 's-Gravenhage heeft donderdagmorgen de 78-jarige kleermaker A. Kiewiet, die reeds drie en dertig maal is veroordeeld, opnieuw een gevangenisstraf op gelegd. In de nacht van 20 op 21 augustus j.l. had K., toen hij op weg was naar het Haagse Bos, waar hij wilde overnachten, een fiets en een herenjekker gestolen. K. werd hier voor veroordeeld tot twee maanden met aftrek van voorarrest. De of ficier van justitie had drie maan den met aftrek geëist. Voorts veroordeelde de rechtbank K. conform de eis, wegens het rondzwerven zonder middelen van bestaan, tot- drie dagen hechtenis en twee jaar verblijf in een rijks werkinrichting. Waddeneilanden willen vakantiespreiding Met het toenemende vreemdelin genverkeer naar de vijf Wadden eilanden nemen de problemen waar voor de Wadden-gemeentebesturen zich gesteld zien toe. Er ontbreekt geld voor de uitbreiding van ac- comodatie en noodzakelijke voor zieningen kunnen niet worden uit gevoerd. Dit heeft de heer D. Smid ver klaard tijdens de Waddenconferen tie, welke donderdag op het eiland Terschelling werd gehouden. Ook het vraagstuk van de va kantiespreiding maakte onderwerp van langdurige besprekingen uit op deze conferentie. Men is van me ning dat het uitblijven van vakan tiespreiding de Waddeneilanden veel schade berokkent. Men kent maanden waarin er ruim plaats is in hotels en pensions, terwijl in andere maanden honderden vakan tiegangers teleurgesteld moeten worden. WIJ OUDERS I Niets om ongerust over te zijn Een verschrikkelijke angst heeft zich van Jettie's moeder meester gemaakt. Ze heeft er met haar man niet eens over durven spreken, om dat ze zich zo vreselijk schaamt. Omdat dit dingen zijn, waarvan haar altijd geleerd was, dat je er „niet over praatte". Zo verwerkt ze de benauwenis dan alleen en weet er geen raad mee. Wat is er dan wel voor ver schrikkelijks met Jettie aan de hand? Dat vrolijke, blonde meiske, dat nog nooit enig probleem opge leverd heeft. Jettie is kort geleden dertien jaar geworden Sinds een paar maanden heeft ze een harts vriendinnetje; het dochtertje van de mensen die pas naast hen zijn komen wonen. Moeder was er blij om, dat er een kind van Jettie's leeftijd was, want een echt ge schikt vriendinnetje was er eigen lijk nooit voor haar geweest. Het zijn keurige mensen, de buren, en de omgang wordt door moeder in elk opzicht aangemoedigd. Ze is echt blij, dat de twee meisjes da delijk zulke dikke, onafscheidelijke vriendinnetjes worden. Schrik De eerste schrik en de eerste arg waan krijgt ze pas, als haar zuster een dag op bezoek is. Terwijl de beide dames voor het raam in de erker zitten, zien ze Jettie en Ti neke samen aankomen. Innig heb ben de meisjes de armen om elkaar heen geslagen. Af en toe buigen ze de hoofdjes naar elkaar toe en vleien zij de wangen tegen elkaar aan en kijken elkaar daarbij in de ogen. „Wat doen die kinderen raar", zegt tante. „Het lijkt wel of ze verliefd op elkaar zijn. Ik zou een beetje op dat ziekelijk senti mentele gedoe letten, als ik jou was". Moeder had er nog nooit aan ge dacht ergens op te letten. Ze had het alleen ma'ar leuk en vertede rend gevonden, dat die twee meisjes zo bizonder op elkaar gesteld wa ren. Nu zoekt ze angstig in haar geest, wat haar zuster toch wel kan bedoelen. Een paar dagen later vindt ze in Jettie's kastje een onafgemaakt briefje, dat haar dochtertje blijk baar aan het buurmeisje geschre ven heeft. Het is een tedere ont boezeming, waarin van eeuwige trouw gesproken wordt. „Ik houd zoveel van jou als van niemand op de wereld. Ik blijf altijd jouw in nig liefhebbende vriendin Jettie", staat er letterlijk in het overigens kinderlijk gestelde briefje. Paniek Moeder raakt, in aansluiting op de uitlating van haar zuster, prompt in paniek. Is haar kind ab normaal? Heeft zij een ziekelijke afwijking? En wat moet hieraan gedaan worden, om het de kop in te drukken? Om te beginnen moet natuurlijk de omgang met Tineke radicaal afgebroken worden en mag er absoluut geen contact meer zijn! Moeder, rustig blijven alstublieft. Jettie is niet abnormaal. Zij heeft geen ziekelijke afwijking. Deze ver schijnselen zijn heel gewoon en komen veelvuldig voor bij meisjes in de puberteitsjaren. Er beginnen dingen in haar te ontwaken, die een uitweg zoeken. De volwassenen kan zij er niet in laten delen; die zouden het niet begrijpen. Ze moet een meisje van haar eigen leeftijd heb ben, die het net zo hevig en ver heven beleeft en met wie zij erover zal kunnen praten. De liefde en het verlangen daar naar rijpen als een teder zoet ge heim in haar. Maar rijp voor de omgang met jongens is zij nog niet. Ze verlangt daar ook niet naar. Het moet juist een meisje zijn, omdat die nèt zo is als zij en dus de enige, die haar zal kunnen begrijpen. Zo richten zich, in deze periode, de zwellende drang naar liefhebben en liefde en alle onbe grepen verlangens zich op het énige wezen, dat haar begrijpen kan: de vriendin. Het is niet ongezond en abnor maal en er gebeuren geen ver keerde dingen, moeder. Het is niets anders dan een uiting van de sen timentaliteit, die bij deze leeftijd past. Met de jaren gaat dat van zelf over. En als aan de horizon het eerste vriendje verschijnt, is de dwepende „liefde" voor 't vrien dinnetje onherroepelijk voorbij. MARCELLE. (Nadruk verboden). DE VLUCHT VOOR DE WINTER Honderdduizenden diertjes op weg naar het zuiden Het is hoogtij in de vogelwereld: de herfsttrek is in volle gang. Nu, terwijl de eerste bladeren van de bomen ritselen en de paddestoelen uit de grond schieten, is een groot deel van de vogels in rep en roer. De trekkers ontvluchten het noor den om in het zonnige zuiden hun heil te zoeken. Hoewel op 't ogenblik inderdaad het hoogtepunt in de run naar het zuiden valt waar te nemen, is de trek eigenlijk al enkele maanden aan de gang en zij zal nog lange jjd voortduren. In feite is het na melijk zo gesteld, dat we geduren de bijna het gehele jaar trekbewe- gingen kunnen bespeuren. In juni immers als de karekieten en andere zangvogels nog nauwelijks op de broedplaatsen zijn teruggekeerd, gaan -de ongepaarde kieviten, die dus geen nest of jongen te verzor gen hebben, reeds in troepjes rond zwalken. Kort daarna krijgen deze zwervers gezelschap van spreeu wen en kraaien, terwijl in augustus al verscheidene soorten, als ooie vaars en gierzwaluwen, hun zomer- kwartier verlaten. Inmiddels is het september ge worden en dan beginnen zich al lengs grotere troepen te vormen; de eigenlijke vogel verhuizing is dan begonnen. Ooievaar al b(jna in Zuid-Afrika Terwijl het grootste deel van on ze trekkers zich hier pas voor de tocht gereedmaakt, zoeken ver scheidene van onze zomervogels reeds hun voedsel aan de Middel landse Zèe of nog zuidelijker. De ooievaar voelt zich tijdens de win termaanden pas op zijn gemak in Zuid-Afrika. Tegelijkertijd met. de verhuizing van „onze" vogels komt er in ons lhnd een Invasie van vluchtelingen uit de Scandinavische landen, die of ons land op hun weg naar het zuiden slechts passeren en op som mige plaatsen enkele dagen ver blijven of hier de gehele winter doorbrengen. In dit laatste geval spreken we van wintergasten, waarvan de bonte kraaien, meeu wen en vele eendensoorten en als het vriest: zwanen en ganzen, be kende voorbeelden zijn. In februari komen de eerste zo mervogels reeds weer op de broed plaatsen terug en daarmede is de voorjaarstrek officieel ingeluid. Zo zien we, dat op de keper be schouwd, de vogelverplaatsing een cyclus vormt met twee duidelijke hoogtepunten in april-mei en in september-oktober. Vele vogels komen om In de herfst is de trek opvallen der dan in het voorjaar, doordat het aantal individuen dan groter is door de talrijke eerstejaars, waar van een indrukwekkend percentage de trek niet overleeft. De lange weg, die in betrekkelijk korte tijd wordt afgelegd, eist een grote in spanning van de jonge dieren, die tevens allerlei nieuwe gevaren ont moeten, die zij in hun geboorte streek niet hebben leren kennen. De natuur is ook hier onmeedo gend: wie niet mee kan komen, is verloren. Bovendien bestaan in de zuidelijke landen nauwelijks wet ten ter bescherming van de vogels, waardoor vele dieren geschoten of in netten worden gevangen. Een ware ramp trof een aantal jaren geleden enkele honderden ooie vaars, die in Afrika door het eten van vergiftigde sprinkhanen om kwamen. Juist doordat de trek vele slacht offers eist, is zij voor de selectie van groot belang. Slechts de goed ontwikkelde en gezonde dieren krij gen de kans zich in het volgend voorjaar voort te planten. (Ten overvloede zij hier vermeld, dat dit natuurlijk uitsluitend voor de trek kers geldt. De blijvers worden door de strenge winterse elementen ge selecteerd). Nog vele raadselen Hoewel de trek reeds gedurende ten minste 20 eeuwen wordt bestu deerd, zijn nog steeds enkele pro blemen niet opgelost. Zo zijn er vele theorieën opgesteld over de vraag waardoor een bepaalde vo gelsoort wegtrekt. De meest voor de hand liggende verklaring schijnt voedselgebrek en koude te zijn. Maar waarom trekken dan reeds in augustus de gierzwaluwen weg, terwijl we in september en oktober overal grote zwei-men muggen en andere insecten aantreffen? Wat de koude betreft dient te worden opgemerkt, dat een dier in de natuur veel minder last van lage temperaturen ondervindt dan de moderne mens. De werkelijke oorzaak moet hoogstwaarschijnlijk gezocht wor den in de vogel zelf. Een bepaalde klierafscheiding, die o a. afhanke lijk is van de hoeveelheid licht waaraan de vogel wordt blootge steld, schijnt de trekdrang in de vogels te doen ontstaan. Maarook dat is voorlopig nog een theorie. Zonder wegwijzers Nu rest nog de vraag: hoe vin den de dieren hun weg? Het schijnt dat de trek over onbekende gebie den geleid wordt door een instinc tief richtingsgevoel, terwijl beken de terreinen - de omgeving van het nest of een voedselrijke plaats - op het gezicht herkend worden. Al met al blijft de trek een inte ressant verschijnsel, rijk aan veler lei geheimen. De zwaluwen en de spreeuwen, die kieviten en de rood borstjes, zij alle zoeken en vinden hun weg, onbewust van de raadse len, die zich aan de mens opdrin gen, die zo graag alles wil verkla ren. (Nadruk verboden). lijk, maar wel bestaat er in ver schillende families verhoogde ge voeligheid voor. Ten slotte ging spr. nog dieper in op kanker in de vrouwelijke geslachtsorganen. Van de gelegenheid tot vragen stellen maakten enkele der aanwezigen gebruik. Nadat deze beantwoord waren, dankte de presidente dokter van Blommestein voor zijn inlei ding, waarna gepauzeerd werd. Na de pauze volgden verschillen de bestuursmededelingen en werd ten bate van de kas een kleine ver loting gehouden en een aantal „pakjes" verkocht. Nog zij.vermeld dat in de novembervergadering de heer J. C. Spaans hoopt te spreken over „Stalin" en dat de avond be sloten werd met gezamenlijk zingen van Gez. 281 en dankzegging. Een aan de uitgang der zaal gehouden collecte ten bate van het Koningin Wilhelminafonds bracht ruim 26 gulden op en zes nieuwe leden tra den tot de afdeling toe. Royal Air Force onmiddellijk in actie zouden ko men bij een aanval op Jordanië. De woordvoerder lichtte nog toe, dat de R.A.F.-eenheden in Jordanië niet onder bevel van de Jor daanse regering staan. mcfcdt b&Ut Stouwde/ Mevr. Bouman Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw AFDELING ZIERIKZEE NED. CHRISTEN VROUWEN BOND H.M. de Koningin heeft mevrouw Bouman by Koninklijk Besluit van 27 september 1956 benoemd tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Hare Majesteit heeft gistermid dag op het paleis Soestdyk de heer en mevrouw Bouman ontvangen en daarbij de versierselen van deze onderscheiding overhandigd. Ingezonden mededeling H A ZE TF A BRIEKEN TE ZEVENBERGEN Causerie over „Enkele aspecten van de kankerbestrijding" Woensdagavond kwam de plaat selijke afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond in vergadering bij een in het Ned. Herv. Verenigings gebouw. De vergadering, die zeer druk bezocht was, stond onder lei ding van mevr. A. M. Baas-Kloet. Nadat gezongen was Psalm 68 2, ging de presidente voor in gebed en las vervolgens Matth. 8 14-17, waarvan zij in het bijzonder be sprak vs. 15b. Hierna wijdde zij enige woorden aan de nagedachte nis van het overleden lid, mevr. M. C. v. d. Welle-Overbeeke. Nadat zij vervolgens een woord van welkom had gericht tot de spreker, dokter J. H. van Blom mestein, vrouwenarts te Goes en de aanwezigen, sprak dokter Blom mestein over het onderwerp „Enige aspecten van de kankerbestrijding". Spreker ving zijn inleiding aan met het behandelen van enkele dingen over kanker in het alge meen. Over de eigenlijke oorzaken van het ontstaan van kanker is lang niet alles bekend. Wel mag gezegd worden dat het een ziekte van de ouderdom is en dat deze thans meer voorkomt dan vroeger, omdat de mens gemiddeld ouder wordt dan vroeger. Nog steeds is geen mid- «3.7-1 bekend om kanker in de kiem te smoren. In dit verband sprak spr. ook over de zg. „dochterge zwellen". Kans op genezing bestaat alleen vóór deze dochtergezwellen gevormd zijn. Een kankerweefsel kan nooit meer normaal worden, zodat doden of verwijderen ervan noodzakelijk is. Het eerste ge schiedt door bestraling. Huidkan ker is goed te genezen Kanker is niet erfelijk en ook niet besmette- DE ZENDING IN INDIA De Nationale christelijke raad in India heeft donderdag met kracht de beschuldigingen verworpen, in augustus van dit jaar uitgebracht door een commissie van onderzoek, die door de regering van de staat Madhya Pradesh was benoemd. Deze commissie had n.l. ver klaard dat de missionarissen een vreemd element in India vormen en dat zij hun werk verrichten met het doel de politieke belangen van een buitenlandse mogendheid te bevorderen. Ingezonden mededeling over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabfetten Zij schenken de rust tot herstel KERKNIEUWS FATAAL SCHOT j Een van de meest vooraan- i1 staande Britse jachtvliegers i1 uit de tweede wereldoorlog, i Robert Stanford Tufk, heeft i1 in zijn dezer dagen uitgege- i' ven levensgeschiedenis mee- i1 gedeeld een Duitse vlieger, i1 die met zijn valscherm in 1 het ijskoude water van de i' Noordzee was terechtgeko- i1 men, met mitrailleurvuur te i1 hebben gedood. Dit geschied- l' de vijftien jaar geleden. De i1 Duitse vlieger had in het ge- heel geen kans te worden op- i gepikt. Tufk had lange tijd i' boven de neergeschoten vlie- i1 ger gecirkeld voor hij tot de i1 conclusie kwam, dat hij zelf i' een snelle doocl boven een i' langzame verkoos. Zonder i' toen nog te aarzelen, richtte i' hij zijn „Hurricane" op de i' tegenstander en bestookte i' hem met zijn machinegewe- i' ren. Tufk, die thans cham- i pignons kweekt, zei, dat het i' gebeurde al vijf tién jaar lang i1 zwaar op zijn geweten drukt, i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5