Laagvliegroutes voor jachtvliegers aangewezen Seretse Khama doet afstand van de troon met melk meer mans INDONESIË FLIRT MET AUSTRALIË OVER DE KWESTIE-NIEUW GUINEA STAD EN PROVINCIE Gemeente Zierikzee wil drie en dertig woningen onderhands aanbesteden In overleg met de hierbij betrok ken burgerautoriteiten zijn voor het laagvliegen van vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht enige zg. laagvlieggebieden aangewezen om de operationele jachtvliegers ervaring te laten opdoen in het vliegen op lage hoogten, zodat zij niet door de radar lcunnen worden waargenomen. Voorts moeten ook de waarne mers van het korps luchtwacht dienst geoefend worden in het waarnemen van vliegtuigen op lage hoogten. In Nederland zijn hiervoor enige routes gekozen boven gebie den met gemiddeld de geringste bevolkingsdichtheid. Hierbij is ook rekening gehouden met de veilig heid van het burger-luchtverkeer. Route 1 begint bij Winterswijk, route 2 begint in Friesland, route Ingezonden mededeling Bezoek van president Tubman van Liberia ten einde De president van Liberia en me vrouw Tubman hebben gisteren in de vooravond een cocktailparty bij gewoond op kasteel „De Hooge Vuursche" te Baarn, die werd aan geboden door de Holland-West Afrika Lijn. Zij werden ontvangen door de gedelegeerden van deze lijn de heren L. Speelman en W. Rehbock. Aanwezig waren o.m. de directie-leden van de maatschappij. De heer Pelt bood na een toe spraak van de president een schil derij aan waarna deze in zijn dank woord refereerde aan de oude re laties met de Holland-West Afrika Lijn. Het officiële staatsiebezoek van de president van Liberia en mevr. Tubman aan H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins is ten einde. Nadat het hoge gezelschap gistermiddag van een bezoek aan de Zuiderzee werken was teruggekeerd gebruik te het op paleis Soestdijk in intie me kring de thee. Om kwart voor vijf arriveerde het gezelschap op het paleis, en omstreeks kwart voor zes vertrokken de president en zijn echtgenote met de Nederlandse eredienst naar kasteel Oud-Was senaar. Seretse Khama, de wegens zijn huwelijk met een Engelse typiste zeven jaar uit Beetsjoeanaland ver bannen negervorst, heeft donder dag te Serowe afstand gedaan van zijn rechten op de troon, waardoor een einde is gekomen aan de mo narchie in Beetsjoeanaland. Een menigte van ruim zevendui zend leden van de stam der Ba- mangwato's verdrong zich te Se rowe om Seretse Khama, die on langs toestemming kreeg van de Britse regering om terug te keren, mits hij afzag van zijn rechten op de troon, zijn verklaring te horen afleggen. De oom van de ex-koning deed daarna een beroep op de be volking om zich achter de nieuwe leider van de stamraad, Rasebolai, te scharen. Ingezonden mededeling huid? JjxüIXsJ* Babyderm-zeep 3 begint in Twente en route 4 be gint bij Soesterberg. Voorts wordt onder de aandacht gebracht dat meldingen over het vermeend laagvliegen buiten deze gebieden steeds moeten zijn voor zien van een mededeling bevatten de het type en het nummer van het vliegtuig en het tijdstip waarop en de juiste plaats waar de waarne ming werd gedaan. De nummers zijn op zeer duidelijke wijze onder beide vleugels en op de romp tus sen vleugels en staart aangegeven, aldus de luchtmachtvoorlichtings dienst. Hij wist het wel De Londense kinderrechter Frank Milton vroeg gisteren aan een 16-jarige jongen of hij padvinder was. De jon gen: „Nee meneer". Milton: Waarom draag je dan een padvindersriem?" De jongen: „Om mijn broek op te hou den". Ingezonden mededeling #Éllpf ^1r KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Anna Paulow- na (toez.): vikaris J. Korpershoek, Overschie; naar Dorkwerd en Wie rum (Gr.): vikaris P. W. Martijn, Joure. Bedankt voor IJzendijke: vikaris J. Korpershoek, Overschie. Evang. Lutherse Kerk Aangenomen.naar Ede: A. Burg hoorn, Edam. Geen Indonesische aanval op Australisch deel De Indonesische minister van Voorlichting, Sudibjo, heeft vrijdag verklaard, dat er voor Australië geen reden was om te vrezen, dat „Indonesië oost-Irian (Australisch Nieuw-Guinea) zou aanvallen. Hy zei de verklaring van de Austra lische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey, op dinsdag, dat Australië sterk de Nederlandse souvereiniteit over west-Irian steunt, te betreuren. Verwijzend naar het gezamenlijk Indonesisch-Australisch commu- qué aan het slot van het bezoek van minister Casey aan Indonesië een jaar geleden, waarin verklaard werd, dat beide landen eikaars sou vereiniteit en territoriale onschend baarheid zouden eerbiedigen, zei Sudibjo, dat er voor Australië geen reden bestond om een Indonesische aanval op het Australische deel van Nieuw-Guinea te vrezen. Ook be hoeft Australië geen communistisch gevaar te vrezen. „Indonesië is geen communistisch land", zei hij. De Australiërs vreesden waar schijnlijk, dat west-Irian in Indo nesische handen de Australische defensie zou verzwakken. Dat was ook geen reden. „Hoeveel dagen hielden de Ne derlandse strijdkrachten het uit tegen de Japannezen in de wereld oorlog en wat hebben ze bereikt bij de bestrijding van Indonesische guerilla's?", zo vroeg hij. De minister deed tenslotte een beroep op de Australische regering een diepgaande studie van de kwes tie te maken en haar standpunt ten aanzien van de Indonesische aan spraak op west-Irian te herzien. Ingezonden mededeling Inderdaad, een verfijnd genot! AMERICA'S BEST TOBACCOS ZIERIKZEE Ver. Chr. Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken Een geheel met leden en belang stellenden gevulde zaal van het Ned. Herv. Verenigingsgebouw, heeft donderdagavond genoten van de fraaie kleurenfilm „Der Zeeu wen trots op Brabants bodem", die het leven op „Vrederust", de in richting van de Vereniging tot Christelijke Verzorging van Gees tes- en Zenuwzieken in Zeeland, in beeld brengt. „Der Zeeuwen trots op Brabants bodem" is een geslaagde dokumen- taire geworden, die een werkelijk treffend beeld geeft van het leven en werken op „Vrederust". Na een korte verfilmde (en geslaagde) his torische inleiding - waarbij de op richters van „Vrederust" op het witte doek komen - volgen in vo gelvlucht de verschillende facetten van het zegenrijke werk, dat op „Vrederust" wordt gedaan ten be hoeve van hen, die met een gees tesziekte hebben te kampen. Het moet welhaast zo zijn dat deze prachtige film veler mening over „Vrederust" omver heeft gegooid, want nog maar al te vaak heeft men een te ouderwetse voorstelling van zaken. En ouderwets is „Vrede rust" in geen enkel opzicht. De nieuwste instrumenten staan ter beschikking, terwijl de therapie geschiedt volgens de modernste in zichten. Belangrijk is de veelvuldig toegepaste arbeidstherapie, waar door de patiënt uit zijn eenzaam heid wordt gehaald, gewent aan dagelijkse arbeid en zijn geest zich richten kan op andere dingen dan die in hemzelf leven. In deze sfeer van christelijke barmhartigheid worden dan ook met de genezing belangrijke resultaten bereikt. Hoogtijdag in het verenigings jaar blijkt te zijn de reünie van leden, die uit alle delen van de provincie naar Bergen op Zoom komen en op „Vrederust" worden ontvangen. De film gaf een verbluffend in- zichf in de velerlei aktiviteiten op en om „Vrederust" en werd mu zikaal geïllustreerd door orgelspel van Piet van Egmond. Het com mentaar - vooral het vrouwelijk commentaar - vonden wij (gelet op de stemkwaliteit) niet het meest gelukkige. Van de film zelf echter niets dan goeds. Vergadering Christelijke Plattelandsvrouwenbond Dinsdagmiddag hield de Christ. Plattelandsvrouwenbond 'jn het Herv. Verenigingsgebouw haar maandelijkse vergadering, onder leiding van de presidente mevr. Laurense te Oosterland. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend was, sprak zij een hartelijk woord van welkom tot alle aanwezigen. Mevr. van Sprons- sen te Goes hield een causerie over het boek „Vreemdelinge in eigen huis", geschreven door Edna Fer- ber. Dit boek speelt zich af in Texas en Mexico omstreeks 1920. Spreekster behandelt dit boek in grote trekken (om des tijdswille), doch op zeer fijne wijze, zodat men verschillende gebeurtenissen als het ware voor ogen zag gebeuren. Na de pauze werden verschillende vragen gesteld welke door spreek ster ook op uitvoerige wijze wer den beantwoord. De pres. bracht spr. hartelijk dank voor haar mooie lezing. Verder werd aan de vergadering meegedeeld dat volgende maand de heer Broekhoven een lezing zal houden over „Hoe worden onze ny lonkousen gemaakt?" Tevens kan men zich dan ook opgeven voor zang en deklamatie voor de te hou den Kerstmiddag. Hierna vond de verloting plaats van door de leden meegebrachte pakjes, hetgeen veel gezelligheid met zich bracht. De Zeeuwse Collekte Naar wij vernemen heeft de zg. „Zeeuwse Collecte" in Zierikzee een bedrag van f 303,74 opgebracht. Het organiserende comité zegt van deze plaats hartelijke dank aan alle geefsters en gevers alsmede al die genen die medegewerkt hebben aan het behalen van dit resultaat. Wielrijdster reed tegen auto Donderdagavond is de wielrijd ster mej. A. v. d. S. alhier met vrij grote snelheid tegen een aan het eind van de Bagijnestraat gepar keerd staande auto opgereden. Mej. v. d. S. liep een vrij ernstige hoofd wonde op. Nadat zij bij de heer de R. was binnengelopen, verleende dokter Vogelaar de eerste hulp. Het ongeval gebeurde tijdens een re genbui en waarschijnlijk was het zicht van de onfortuinlijke wiel rijdster belemmerd, doordat haar bril was beslagen. De bril werd even later boven op de cabine van de auto terug gevonden. De auto stond binnen de voorgeschreven af stand geparkeerd van een branden de lantaarn. Restaurant „Mondragon" Zaterdagmiddag vindt in restau rant „Mondragon" een receptie plaats, in verband met het overgaan in andere handen van het bekende restaurant aan de Oude Haven al hier. Na overlijden van de heer G. L. van Toombergen is het restau rant onder directie gekomen van de heer H. C. J. Ribbens alhier. Bij het vroeger restaurant - op de bo venzaal - is gevoegd de vroegere sociëteitsruimte, die als klein res taurant gebruikt wordt. Vooral de ze benedenruimte betekent voor het bedrijf een belangrijke aanwinst. AGENDA ZIERIKZEE Zaterdag: N.V. Concertzaal, 8 uur: ,,'t Fort der Wrake" (14 j.); 3.30 uur heropening restaurant „Mon dragon". Laatste dag tentoonstel ling Zierikzeese amateurschilders in de museumzaal, uren v. open stelling van 10-12 en van 2-4.30 uur. Zondag: N.V. Concertzaal, 3 uur: „Barricade" (14 j.), 8 uur ,,'t Fort der Wrake" (14 j.). HAAMSTEDE Zaterdag: Bioscoop hotel Bom, 8 uur: „Ciske de Rat". NOORDGOUWE De Zeeuwse Collekte De dezer dagen gehouden zgn. Zeeuwse collekte t.b.v. de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, welke gelden zul len worden bestemd voor de be jaardenzorg, heeft opgebracht het bedrag van f 300,75. Een woord van dank aan allen die hieraan hun medewerking hebben verleend en aan de gevers en geefsters is hier wel op zijn plaats. OOSTERLAND De dames Adrie Capelle C.Pd. en Dia Wieringa, beiden van hier, zijn benoemd tot leerling-verpleeg ster aan de Stichting „Groot Schuij- lenburg" te Apeldoorn. Brandweerkazerne onder de kap De werkzaamheden aan de brand weerkazerne, die verrijst in het Groenendaal, zijn thans zover ge vorderd dat de kap op het gebouw is geplaatst en eerstdaags de pan nen er op zullen worden gelegd. Via Laurensweegje naar Nieuwerkerk Naar wij vernemen zal het in de toekomst toch weer mogelijk zijn om door het Laurensweegje naar Nieuwerkerk te rijden. De Ned. Heide Maatschappij heeft thans een aanvang gemaakt met de op ritten over de Rampaartsedijk, waarover de weg zal worden ge legd. Met vrachtauto's wordt zand uit verschillende delen van de Vierbannenpolder gehaald voor de opritten. Uiteraard zal aan de Oos- terlandse kant een duiker worden gelegd, terwijl ook het Laurens weegje van een goed wegdek zal worden voorzien. Met deze werk zaamheden zal een wens van velen in vervulling gaan, doordat hier door de weg naar Nieuwerkerk aanmerkelijk wordt verkort, vooral voor hen die in de zuidelijke helft van de gemeente wonen. SIRJANSLAND Het P.I.T. Zaterdag zal er door enkele meis jes de jaarlijkse buscollecte worden gehouden voor het zg. P.I.T. Zoals bekend komen de gelden welke de ze collecte opbrengen, ten goede aan de geestelijke verzorging van onze militairen. Van de noodzaak hiervan zal een ieder wel overtuigd zijn, zodat we mogen verwachten dat ieder zijn steentje zal bijdra gen. BRUINISSE Jongen verdronken in Vluchthaven Door tot nu toe onbekende oor zaak is donderdagavond de 17-ja- rige J. A. v. d. Roest, gedomicilieerd te Voorst en woonachtig te Rotter dam, van boord van de in de vluchthaven alhier liggende sleep boot „Mathilde" gevallen en ver dronken. Kapitein W. A. Kooren van de „Mathilde" moest even de wal op om te telefoneren. Terugge komen vond hij het licht in de ka juit brandende, terwijl de radio speelde. Van zijn knecht evenwel geen spoor. Het vermoeden rees daarop dat de jongeman overboord was gevallen. Door dreggen is het stoffelijk overschot vannacht om half twee gevonden. Een tragische bijzonderheid is nog, dat het slacht offer pas eergisteren aan boord ge komen was voor het maken van zijn eerste reis. Zondagsdienst doktoren Zierikzee Zondag 21 okt. dokter Vogelaar. Burgerlijke stand - Zierikzee Geboren. 12 okt.: Jan Peter, z. van Barthel van Strien en Elisa beth Borgstein; 12 okt.: Ingrid, d. van Cornelis Viergever en Maatje van Sluijs. Gehuwd. 12 okt.: Jan Wouter van den Doel, 52 j. en Neeltje Johanna Geleijnse, 36 j. Overleden. 11 okt.: Johanna Kaan 76 j„ echtgenote van Jacobus de Graaf; 13 okt.: Jan Johannes de Jonge, 84 j., echtgenoot van Adriana Schoenmaker. Meer wind Verwachting tot zaterdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen; aanvanke lijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige wind tussen zuidwest en zuid; weinig verandering in temperatuur. 20 okt. Zon op 7.15, onder 17.38. Maan op 17.44, onder 8.10. 21 okt. Zon op 7.17, onder 17.35. Maan op 18.20, onder 9.23. 22 okt. Zon op 7.19, onder 17.33. Maan op 19.05, onder 10.33. Volle maan: 19 oktober te 18.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 20 okt. 3.38 v.m. 15.45 n.m. 21 okt. 4.13 v.m. 16.23 n.m. 22 Okt. 4.48 v.m. 16.58 n.m. BROUWERSHAVEN: 20 okt. 2.56 v.m. 15.13 n.m. 21 okt. 3.32 v.m. 15.50 n.m. 22 okt. 4.09 v.m. 16.26 n.m. Springtij: 21 oktober. Doodtij: 28 oktober. HET WEEKOVERZICHT Tengevolge van een krachtige depressie-activiteit op de oceaan zijn polaire luchtmassa's de laatste dagen tamelijk ver zuidwaarts doorgedrongen. Vanochtend vroeg lag het polaire front boven noord- Duitsland, vanwaar het via west- Frankrijk naar de Azoren liep. Een kleine storing, die reeds woensdag ochtend ten noorden van de Azoren werd opgemerkt, trok sindsdien over het zuiden van Engeland en langs onze Waddenkust naar het oosten. Ze veroorzaakte gisteren in het grootste deel van Nederland langdurige regenval. Een volgende storing, eveneens uit de omgeving van de Azoren af komstig, ontwikkelde zich tot een actieve depressie, die vanochtend vroeg Ierland's westkust naderde. Ze zal zich waarschijnlijk naar het noorden van Schotland begeven en dientengevolge de wind op de Noordzee weer in kracht doen toe nemen. De fronten van de depressie zullen ons land morgen kunnen be reiken en enige regenval veroor zaken. Het weer behoudt daarom een wisselvallig karakter. Bij ontstentenis van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester onthulde deze week wethouder A. M. den Boer het naambordje „Laan van St. Hilaire", welke naam is gegeven aan de op de Hoofdpoortstraat aan sluitende uitvalsweg naar Schouwen. De officiële ingebruikneming van de weg vond plaats in aanwezigheid van vertegenwoordigers van het Bureau Uitvoering Herverkaveling, de N.V. Grontmij en de aannemers firma. Bij de linkergroep wethouder J. Catshoek en de secretaris E. M. Mulder. Geheel rechts ir. van Lent van de Landmeetkundige Dienst. (Foto Feijter). Mutaties in dc Woonruimtecommissic Blijkens toelichting op de stukken van de dinsdag 23 oktober a.s. te houden raadsvergadering, heeft de heer S. J. bij de Vaate ontslag ge vraagd als lid van de woonruimte commissie. Ter voorziening in de vakature is door het college de vol gende aanbeveling opgemaakt: 1. M. Fondse, 2. C. bij de Vaate. De heer G. J. den Dekker deelde mede zijn herbenoeming als plaatsver vangend lid van de woonruimte commissie niet te kunnen aanvaar den. In verband daarmede is de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. C. J. Schot, 2. B. L. van Velt- hoven. Gebleken is dat in verband met het beschikbare bouwvolume het aantal nieuw te bouwen woningen kan worden uitgebreid van 29 tot 33. Getracht zal worden de bouw te realiseren door onderhandse aan besteding aan de N.V. Panagro te Warmond, waardoor een besparing kan worden verkregen op de kosten van voorbereiding en aanbesteding. Als gevolg van het feit dat niet alle leden van de commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs tevens lid zijn van het cura torium, is verzuimd notaris J. J. v. d. Ende in het oorspronkelijke raadsvoorstel voor herbenoeming voor te dragen. De voordracht be staande uil de heren ds. H. W. Buinink en ds. J. Swaak wordt der halve ingetrokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2