DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vragen aan minister over proces Schmidt tin het rapport van Bums wordt vastgesteld, dat een aanzienlijke Israëlische troepenmacht een aan val had ondernomen, die gesteund werd door intensief artillerievuur en volgens een ooggetuige door een bombardement uit de lucht door iéén of twee vliegtuigen. Waarne mers van de V N. hebben, aldus het rapport, de lijken van 48 gesneu velde Jordaniërs geteld. Volgens het rapport zijn in het tijdvak van 1 januari 1955 tot 30 Aan boord van jacht Klandestiene wapens voor opstandelingen in Algerië Voor de Algerijnse kust hebben de Fransen woensdag een jacht aangehouden met 70 ton wapens, bestemd voor de opstandelingen in Algerië en afkomstig uit Egypte. Van gezaghebbende Franse zijde wordt verklaard, dat hiermee be wezen is, dat Egypte de opstand steunt. Volgens een eerste schatting ver-" tegenwoordigen de wapens een waarde van zes miljoen gulden. Zij zijn uit verschillende landen af komstig en gedeeltelijk nieuw. Er zijn automatische geweren van het laatste type uit Italië bij en Britse geweren en bren guns. In de hut van het jacht hingen foto's van Nasser en Stalin, aldus het bericht, dat afkomstig is uit Oran. De bemanning bestond in hoofdzaak uit Italianen. De kapi tein is van Britse afkomst en had twee paspoorten, een Grieks en een Costaricaans. Er waren ook mo hammedanen onder de bemanning. Volgens een latere mededeling van officiële zijde zijn de inbeslag- genomen wapens en munitie vol doende om er vier tot vijfduizend opstandelingen mee te bewapenen. Het schip is in de Soedan gere gistreerd. Sowjet-troepen in Polen versterkt In alle stilte hebben de Sowjets de laatste tjjd hun veiligheids maatregelen in Polen en de door Polen beheerde Oostduitse gebie den aanzienlijk versterkt, zo heeft de werkgemeenschap van Duitse wetenschappelijke werkers don derdag in Göttingen bekendge maakt. De sterkte van de Sowjet-troepen is meer dan verdubbeld, zo vernam de werkgemeenschap uit Poolse bron. Daartoe zouden ongeveer i drie divisies uit oost-Duitsland en één uit de Sowjet-Unie naar Polen zijn verplaatst. Het totale aantal Sowjet-manschappen in Polen en in de Duitse gebieden aan de Poolse kant van de Oder-Neisse linie zou daarmee van 60.000 tot 140.000 zijn gestegen. Canadese straaljagers voor Israël De Israëlische regering heeft met de „Canadalr" te Montreal een con tract getekend voor de aankoop van 24 Sabre-straaljagers voor een waarde van ruim 25 miljoen gul den, zo melt het Canadese pers bureau. De Canadese premier St. Laurent heeft verklaard, dat het besluit van de regering om aan Israël straal jagers te verkopen, „grotendeels beïnvloed" is door het feit -dat Egypte „veel" straaljagers uit de Sowjet-Unie en „belangrijker nog, een aanzienlijk aantal moderne straalbommenwerpers, die Israel niet bezit", heeft ontvangen. Donderdag zijn in Algerië bij verschillende gevechten veertig op standelingen gesneuveld en zes ge vangen genomen. Voorts werden 37 verdachte personen aangehouden en veel wapens en munitie buitge maakt. Bij aanslagen' van verzetslieden in het departement Constantine zijn donderdag vijf mohammedanen om het leven' gekomen In Oran werden twee Fransen vermoord. Een bomaanslag op een Frans res taurant in Algiers mislukte, door dat een soldaat de tegenwoordig heid van geest bezat om de helse machine, voor zij ontploffen kon, op straat te gooien, doch een bom aanslag op de drukkerij van het blad „Alger Republicain" had aan zienlijke schade tot gevolg. Een militair gerechtshof te Con stantine heeft donderdag drie ver zetslieden, die bij het plegen van een moord betrapt waren, ter dood veroordeeld. Monstercijferaar Vandaag stelt de west-Duit se minister van Posterijen Siegfried Balke, in Frank fort a.d. Main officieel het Europese Univac Centrum in gebruik. In dit centrum staat de eerste „Univac" in Euro pa opgesteld, een elektroni sche rekenmachine, die elf duizend optellingen per se- konde kan maken. Een Uni vac (Universal automatic computor) van het in Frank fort geplaatste type kan bv. bij de presidentsverkiezingen in Amerika 2Vz uur na het sluiten der stembussen de uitslag meedelen. Voor een dergelijk werk zouden zon der Univac 10 mensen vijf weken moeten rekenen. Het tekort aan ondergrondse mijnwerkers bij de mijnbedrijven in Limburg bedraagt ruim 1300, aan bovengrondse 800 en aan jeugdigen 1300 Teneinde de produktie van de mijnen op peil te houden, werden wervingen georganiseerd in Oos tenrijk en Italië Door particuliere mijnen werden sedert het vierde kwartaal 1954 in totaal 583 arbeids krachten aangeworven in Oosten rijk. Hiervan zijn er 244 overgeble ven. Door de staatsmijnen werden sedert oktober 1955 in totaal 1096 Italianen aangenomen, van wie er nog 748 in dienst zijn. Ook de par ticuliere mijnen hebben thans, se dert het tweede kwartaal 1956, 125 Italianen aangetrokken, van wie er nog 112 werkzaam zijn. Hammarskjoeld naar Genève Uit diplomatieke bron is donder dag in New York vernomen, dat de secretaris-generaal van de Verenig de Nati'es, Dag Hammars kjoeld, wellicht binnenkort naar Genève zal gaan voor pogingen om verdere besprekingen tussen Engeland, Frankrijk en Egypte over de Suez- kwestie te organiseren. Een delegatie van meer dan honderd inwoners van de Ameri kaanse staat Virginia zal van 18 tot 21 oktober onder leiding van gou verneur en mevrouw Thomas B. Stanley een bezoek aan Nederland brengen Het verblijf hier te lande is een onderdeel van de „Virginia 350th anniversary tour", waarmee de Virginians belangstelling willen wekken voor het „Jamestown fes tival" dat volgend jaar naar aan leiding van het 350-jarige bestaan van de stad Jamestown zal worden gehouden. Commerciëlen willen goede betrekkingen met Indonesië Strijd om de markten In Azië In de radiorubriek „Uit het be drijfsleven" heeft dr. W. T. Kroese uit Almelo, directeur van H. ten Cate Hzn. N.V. en de Kon. Stoom weverij te Nijverdal N.V., te Al melo, een lans gebroken voor de verbetering van de Nederlands-In donesische betrekkingen in het be lang ook van de exportmogelijk heden voor de Nederlandse textiel industrie. De heer Kroese betreurt het, dat de regering de laatste jaren er nog niet in is geslaagd het vraagstuk van de verbetering in de betrek kingen met Indonesië op te lossen. Spreker noemde dit vraagstuk een toetssteen voor de kracht van het Nederlandse volk om het opko mende Oosten met het "Westen te doen harmoniëren. Want is er een kleine, neutrale mogendheid met een schat van eeuwenlange oos terse ervaring te vinden, die beter voor deze taak geschikt is? zo vroeg spreker zich af. De industriëlen kunnen echter niet wachten op den Haag, zo ging de heer Kroese verder. Met de com merciële ervaring die men bezit, zal men de strijd op de uiterst moeilijke markten in Azië blijven voeren. De Amerikaanse marine heeft de Bethlehem Steel Company op dracht gegeven een aanvang te maken met de bouw van een atoom kruiser, bewapend met geleide pro- jektielen. Al eerder dit jaar heeft de marine het Congres medege deeld, dat zulk een kruiser onge veer 87.500.000 dollar zal kosten. Het schip zal een lengte hebben van ongeveer 220 meter en een waterverplaatsing van circa 14.000 ton. De bewapening zal in hoofd zaak uit geleide projektielen be staan. Zolang de politiek nog niet tot eensgezindheid is gekomen, gaat het er om het wederzijds begrip met het Oosten te bevorderen, evenals dit door een aantal voor aanstaande Indonesische en Neder landse journalisten enkele weken geleden in een onderling openhar tig gesprek is gepoogd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's - Begin altijd met in de goede bedoelingen van de mensen te geloven. Bemiddeling op Cyprus? I De Internationale Liga voor de I rechten van de Mens, een organi satie die de Economische en So ciale Baad van de Verenigde Na ties van advies dient, heeft de Britse regering toestemming ge vraagd een „onpartijdig onderzoek" in te mogen stellen naar beweerde schendingen van de menselijke rechten op Cyprus. Volgens een bekendmaking van de Ligavoorzitter Roger Baldwin, is het initiatief tot het instellen van een dergelijk onderzoek uitgegaan van de Griekse minister van Bui tenlandse Zaken en de Cyprische nationale raad. Belgische expeditie naar de Zuidpool Zestig jaar na de expeditie van de „Beigica" van commandant Adrien de Gerlache zullen 15 Bel gen onder het bevel van zijn zoon Gaston de Gerlache nogmaals de nationale vlag gaan planten in het Zuidpoolgebied. De kabinetsraad heeft zijn in stemming betuigd met het plan van de expeditie, dat hem door Gaston de. Gerlache was voorgelegd. De expeditie vormt een onder deel van het internationale geofy sische jaar. Zoals bekend heeft de interna tionale raad van wetenschappelijke verenigingen onder de naam „In ternationaal Geofysisch Jaar" voor 1957-1958 een omvangrijk program van gelijktijdige waarnemingen in de gehele wereld met betrekking tot de geofysische wetenschap op gesteld Een zeer bijzondere stelsel matige, poging wordt gedaan in het Zuidpoolgebied, dat nog grotendeels onbekend gebied is en een opper vlakte gelijk aan de Verenigde Sta ten en Europa samen heeft Actiecomité voor af schaffing radiobelasting Op initiatief van de heer H. Th. 1 Soethout te Alkmaar is een actie comité gevormd, dat zich binnen kort tot de minister van O., K. en W. en tot de Tweede Kamer zal wenden naar aanleiding van de mogelijke verhoging der radiobe- lasting. Uit circa vijftig sympathisanten, die reageerden op een oproep, heeft de heer Soethout de heren M. H. Braat (Haarlem) en A. C. de Bruin (Huizen N.H.) tot medecomitéleden gekozen; over verdere uitbreiding wordt nog overlegd. Het comité zal zich uitspreken voor afschaffing van de radiobe lasting en voor een nationale om roep. Verkeersongevallen Bij de Vlakerbrug over het. ka naal door Zuid-Beveland is gister middag omstreeks twee uur een on geval gebeurd, dat aan de heer J. Cosijn uit Middelburg het leven ge kost heeft. De heer Cosijn stond aan de kant van de weg naast zijn geparkeerde auto. toen een bestel wagen naderde. Deze moest rem men voor een tegenligger, slipte en raakte de heer C., die tegen zijn auto werd gedrukt. Het slachtoffer werd zeer ernstig gewond en over leed in de loop van de middag in het ziekenhuis te Goes. In Zwolle is het vijfjarige meisje J. van de Stouwe gistermiddag, toen zij plotseling de Meppeler- straatweg in Zwolle overstak, door een personenauto gegrepen Zij was i op slag dood. Eén persoon werd gedood, twee ernstig gewond en een vierde licht J gewond, toen gistermiddag een auto op de rijksweg Leeuwarden-Har- lingen tussen Marssum en Dronrijp slipte en tegen een boom reed. FINANCIEEL NIEUWS De boerenleenbanken In september Bij de stichtingen Spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boe renleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- Bank te Utrecht, bedroegen de stor tingen en terugbetalingen in sep tember 1956 resp. f 76.610.000 en f 69.590 000, zodat er een spaarover- schot was van f 7.020.000. In de vorige maand bedroeg het i spaaroverschot' f 26.680.000. /RIJDAG 19 OKTOBER 1956 No. 18040 113e ZIERIKZEESCHE \BONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: rijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 0 cent. Loss-i nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, linsdag, dor derdt g en vrijdag. - Advertentieprijs 5 cent per m n. - 5 uccesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraet 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee - Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Nog een beeld van het bezoek van de president van Liberia aan Den Haag. Men ziet op de foto links de echtgenote van president Tubman en rechts Z.K.H. Prins Bernhard, teruggekeerd uit Afrika, de trappen afdalen van het Huis ten Bosch. Het Tweede-Kamer lid de heer van Rijckevorsel heeft aan de mi nister van Buitenlandse Zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de woordvoer der van het Nederlandse hoge com missariaat te Djakarta, na afloop van het strafproces in eerste aan leg tegen cp/te landgenoot,Schmidt, heeft verklaard, dat naar zijn me ning het proces „op legale wijze" was verlopen? Zo ja, acht de minister de me ning van deze woordvoerder dan niet volstrekt in strijd met het door de Nederlandse regering ter zake van de procesvoering uitgegeven witboek „Administration of Justice in Indonesia"? Welke maatregelen zal de mi nister nemen om de onjuiste in druk, die de mededelingen van de woordvoerder ook in het buiten land hebben gemaakt en nog zullen maken, weg te nemen, te meer daar het Engelse woord „legal" een an dere betekenis heeft dan het door de woordvoerder gebezigde woord „legaal"? Een van de twee Rooms Ka tholieke kloosterzusters, die op 13 september jongstleden door Alge rijnse rebellen werden ontvoerd, is levend teruggevonden, aldus is don derdag te Algiers meegedeeld. De andere bleek te zijn omgebracht. Men heeft haar lijk gevonden. Is de minister voornemens te bevorderen, dat ter zake van de onrechtmatige procesvoering tegen Schmidt en het kennelijk misbruik van het Indonesische justitiële ap paraat voor andere doeleinden dan te komen tot strafvonnissen, die in werkelijkheid rechtspraak zijn, een vordering tegen de republiek In donesië bij het Internationaal Ge rechtshof aanhangig wordt ge maakt? MINISTER'LUNS NAAR NEW YORK De minister van Buitenlandse Za ken, mr. J. M A. H. Luns, zal op vrijdag 2 november a.s. naar New York vertrekken als leider van de Nederlandse delegatie naar de elf de algemene vergadering der Ver enigde Naties, welke op 12 novem ber a.s. wordt geopend. Verwacht wordt, dat minister Luns voor de duur van het algemene debat - on geveer drie weken - in New York zal blijven. WOLVEGA. Gistermorgen om streeks elf uur is op de rijksweg ten zuiden van Wolvega, nabij de brug over de Linde, een personen auto tegen een met paard bespan nen bodewagen gereden, waarbij een inzittende van de auto om het leven ia gekomen. MEVROUW BOUMAN TEN PALEIZE. Donderdagmiddag hebben H.M. de Koningin en ZK.H. Prins Bernhard de heer en mevrouw Bouman op het palels Soestdijk in audiëntie ontvangen. Tevens heeft H.M. de Koningin de versierselen van Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw aan mevrouw M. S. Bouman-van den Berg overhandigd. - Op de foto ziet men (v.l.n.r.) de heer H. Bouman, H.M. de Koningin, mevr. M. S. Bouman-van den Berg en Z.K.H. Prins Bernhard. ARTILLERIE ONDERSTEUND Secretaris-generaal Hammars- kjoeld van de V.N. heeft de voor zitter van de Veiligheidsraad een rapport doen toekomen van gene raal Burns, het hoofd van de be standscommissie in Palestina, over het incident dat zich in de nacht van 10 op 11 oktober aan de ïs- raëllsch-Jordaanse grens voorge daan heeft en dat aanleiding heeft gegeven tot een klacht van Jor danië by de Veiligheidsraad. I september 1956 bij incidenten tus sen Israël en de Arabische buur landen 239 Egyptische militairen en 91 burgers gedood en 190 militairen en 153 burgers gewond. De over eenkomstige getallen voor Jordanië zijn: 59, 37, 18 en 28, voor Syrië: 45, 17, 22 en 6, voor Israël: 61, 60, 172 en 160. Libanon blijkt de minst'e verliezen te hebben: 8 burgers ge dood en één gewond. De strijd in Algerië Het protestcomité-Jungschlager den Haag, heeft in overleg met het nationaal contactcomité besloten op een nader bekend te maken zaterdag in november een openbare nationale betoging te organiseren ter verkrijging van recht in de zaak-Schmit c.s. De juiste datum zal zo spoedig mogelijk bekend ge maakt worden, opdat het hele Ne derlandse volk zich op deelneming aan deze betoging kan voorberei den. TEKORT AAN MIJNWERKERS Rapport van Burns aan (le Veiligheidsraad: ISRAËLISCHE AANVAL WERD DOOR Betoging om recht voor Schmidt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1