DE ZIERIKZEESCHE COURANT MINISTER DULLES ACHT TOESTAND IN MIDDEN-OOSTEN ERG MOEILIJK Het nieuwe Westduitse leg. er „FASCISTISCHE DICTATOR NASSER WIL ISRAEL VAN DE KAART VEGEN" Israël beschuldigt Jordanië VEILIG VERKEERSDAG WAS ONVEILIG VEILIGHEIDSRAAD GAAT NU SPREKEN OVER „AGRESSIEDADEN" VAN ISRAEL WONDERLIJK GEREDDE ZEILERS VERVOLGEN HUN TOCHT STAD EN PROVINCIE STEVENSON'S PLAN AT00MB0MPR0EVEN TE VERBIEDEN VINDT BIJVAL DE SUEZKWESTIE DONDERDAG 18 OKTOBER 1956 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losss nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, dor derd: g en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per m n. - 5 uccesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Hulp voor elk slachtoffer van agressie De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op zjjn persconfe rentie verklaard, dat Amerika elk slachtoffer van een agressie in Pa lestina te hulp zal komen. Over de Suezkwestie zei hij, dat de door de Veiligheidsraad aan vaarde beginselen over de vrije doorvaart door het Suezkanaal, voor alle schepen gelden, ook voor de Israëlische. Hij vestigde er de aandacht op, dat de Sowjetrussische vice-premier Mikojan er ook deze uitleg aan heeft gegeven. Egypte heeft nog niet nadrukke lijk verklaard dat het de discrimi natie tegen Israël bij het gebruik van het kanaal zal beëindigen, al dus de Amerikaanse minister, maar in New York neemt men algemeen aan, dat het dit op grond van de aanvaarde beginselen zal doen. Dulles wilde geen mening uit spreken over het gemelde voor nemen van Irak om troepen naar Jordanië te zenden, teneinde de toestand in dat land te stabiliseren. Hij noemde de situatie uiterst moei lijk door de vele verdragen en over- Prins Bernhard terug in ons land Z K.H. de Prins der Nederlanden is gistermiddag van zijn verblijf in Tanganyika teruggekeerd en om 12.10 uur geland op het vliegveld Soesterberg. De Prins heeft zich daarna ter stond naar 's-Gravenhage begeven om deel te nemen aan de rijtoer, die gistermiddag met de president vaii Liberia op het programma stond. Leden der christendemocratische Bondsdagfractie hebben verklaard dinsdag jl. op een besloten bijeen komst van Bondskanselier Aden auer vernomen te hebben dat west- Duitsland niet in staat zal zijn zijn belofte, dat het eind 1957 270.000 man onder de wapenen zal hebben, na te komen. Er wordt thans naar gestreefd op die datum te beschikken over een west-Duits leger ter sterkte van 200.000 man. Verwacht wordt, dat de nieuwe west-Duitse minister van Landsverdediging, Fr. Strauss, dit binnenkort aan de andere Navo- landen zal mededelen. Diepzeeduiken door Piccard junior De Zwitserse diepzeeonderzoeker Jacques Piccard, zoon van profes sor Auguste Piccard, is woensdag ochtend bij het eilandje Ponza in de Thyrrheense zee begonnen met een reeks duiken. Hij maakt gebruik van een apparaat, dat aan een duik boot doet denken. Het bestaat uit een tank met vijftig ton benzine met daaronder een stalen waarne mingsgondel. In de middaguren hoopte Piccard tot een diepte van 3800 meter te kunnen duiken. In het Oostduitse plaatsje Lauchhammer-Sued heeft een' 27- jarige moeder een vierling ter we reld gebracht. Moeder en kinderen (drie meisjes en een jongen) maken het goed. eenkomsten. Amerika was niet van plan daarin een beslissende rol te spelen. Minister Dulles verdedigde met klem zijn recht om de schriftelijke verslagen van zijn persconferentie te wijzigen als hij naar zijn oordeel iets heeft gezegd dat de Ameri kaanse belangen in gevaar brengt of de vriendschap van de bondge noten geweld aan doet. Kleine piano Een firma in Illinois (V.S.) heeft cle kleinste piano ter wereld gebouwd, die niet meer dan 36 kilo weegt en in een gewone platte koffer kan worden geborgen. Ter verge lijking diene dat een con certvleugel omstreeks 450 kilo en een staande piano on geveer ISO kilo weegt. Het reduceren van gewicht en af metingen was mogelijk door vervanging van het snaren- werk en de houten klank kast door een elektronisch binnenwerk. TWEEDE KAMER De komende regerings verklaring Op dinsdag 23 oktober, 's mid dags te 13 uur zal, zoals bekend, de minister-president, dr. W. Drees, in een openbare vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal een regeringsverklaring af leggen. De beraadslagingen over deze verklaring zullen te zamen met de algemene politieke beschou wingen over de rijksbegroting voor het dienstjaar 1957, als de Kamer akkoord gaat m'et het voorstel hier- 'oe, op woensddg 24 oktober en de volgende dagen van die week ge houden worden, met inbegrip van de avonden van 24 en 25 oktober Tenslotte heeft de voorzitter van de Tweede Kamer voorgesteld na het afleggen van de regeringsver klaring een voordracht op te ma ken ter vervulling van een vaka- ture onder de leden van de alge mene rekenkamer. De operatie „Fotografie", waarbij Italiaanse vliegtuigen ver scheidene delen van Italië vanuit de lucht fotografeerden, is dinsdag geëindigd. De Italiaanse minister van Defensie verklaarde, dat de re sultaten van de operatie goed zijn. Zij bewijzen, zo voegde hij hieraan toe, dat het voorstel van president Eisenhower voor luchtverkenning een oplossing kan zijn voor het vraagstuk hoe controle kan worden uitgeoefend op beperking van de ontwapening. Ben Goerion in parlement Bekende en onbekende plannen van Gr.-Brittannië De Israëlische premier, David Ben Goerion, heeft woensdag in de Knesset, het Israëlische parlement, verklaard, dat het grootste gevaar voor zijn land dreigt van de zijde van Egypte. „De fascistische dicta tor Nasser wil Israël van de kaart vegen en de Arabische wereld lei den". Ben Goerion zei dit bij de behan deling van het buitenlandse- en de fensiebeleid van zijn regering. Aan het eind van het debat werd het re geringsbeleid goedgekeurd met 76 tegen 13 stemmen. De communis- Israël heeft in een brief aan de Veiligheidsraad Jordanië beschul digd van „voortdurende schendin gen" van de wapenstilstand en de belofte aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, DagHam- marsk joeld, om het vuren te staken. De Veiligheidsraad komt vrijdag bijeen ter bespreking van de Jor daanse klacht, dat Israël „daden van agressie heeft gepleegd. Jordanië heeft Israël er in het bijzonder van beschuldigd op 11 oktober een „grote" aanval te heb ben gedaan op een politiepost te Kalkiliya, waarbij 25 Jordaanse soldaten en leden van de nationale garde om het leven zijn gekomen. De Jordaanse afgevaardigde bij de Veiligheidsraad zei dinsdag, dat Jordanië zich zal beroepen op ar tikel 41 van het Handvest van de Verenigde Naties, dat voorziet in het toepassen van economische en diplomatieke sancties. Verschillende ongevallen met dodelijke afloop Zo igistermiddag in het Sint Franciseusgasthuis te Rotterdam overleden de 5-jarige N. van IJzen- doorn uit de Brielselaan, die 's mor gens met zijn autoped van het trot toir was gevallen en was terecht gekomen tussen de voor- en ach terwiel'. :i van een truck met opleg ger, die langzaam reed om te stop pen. Tc Groenlo is de 70-jarige wedu we Emaus-Verhoff bij het overste- k' van de weg door een uit de lichting Doetinchem komende bus van de Gelderse Tramwegen aan gereden. Zij is vrijwel onmiddel lijk na de aanrijding overleden. Nadat ze uit school v/as gekomen is het 7-jarige dochtertje van de familie Geerts te Esbeek plotseling de Provinciale weg Hilvarenbeek- Lage Mierde overgestoken, door een juist passerende jeep gegrepen en gedood. Het zesjarig dochtertje van de familie Schuilenburg uit Nijverdal is gistermiddag toen zij van school kwam bij het oversteken van de weg nabij het café „Oude Laan" aangereden door een bestelauto en gedood. Op de Provinciale weg Vlagt- wedde-Ter Apel is de 39-jarige landarbeider P. Groenewold uit Rijsdam (gem. Vlagtwedde), toen hij met een paard de weg over stak aangereden door een vrachtauto met aanhangwagen uit Nieuwe Schans. De chauffeur trachtte door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen, doch hij slaagde hierin niet. Het slachtoffer werd gedood. ten en extreme nationalisten stem den tegen. Andere gevaren voor Israël kun nen, aldus Ben Goerion, voortvloei en uit de bekende en onbekende plannen van Groot-Brittannië. Op de vraag van een afgevaar digde van de algemene Zionistische partij wat Ben Goerion bedoelt met „vrijheid van optreden van Israël in geval van een inbreuk op de sta tus quo in het midden-oosten" ant woordde de premier, dat „het hier niet de plaats is om deze vraag te bespreken". Ben Goerion zei verder, dat hij hoogachting heeft voor de Verenig de Naties, maar dat de organen van de wereldorganisatie, die belast zijn met toezicht op de naleving van het bestand in Palestina, hun taak niet altijd op rechtvaardige wijze heb ben verricht. HILVERSUM. De 60-jarige ver tegenwoordiger W. F. Zetteler uit de Frans Halslaan te Hilversum is maandag bij een verkeersongeluk bij Berghausen in de buurt van Halle (Westfalen) om het leven ge komen. Volgens mededelingen van de politie reed de heer Zetteler met grote snelheid tegen een boom langs de weg, waarbij zijn wagen geheel werd vernield. H.K.H. Prinses Beatrix, president Tubman en HM. de Koningin ver laten het Huis ten Bosch in Den Haag op weg naar de ontvangst door het gemeentebestuur van de residentie. Egypte praat verder over Suez-kanaalkwestie Dinsdagavond is bekend gemaakt dat de Veiligheidsraad vrijdag bij een zal komen om de Jordaanse klacht over „agressiedaden" van Israël in behandeling te nemen. De Jordaanse afgevaardigde Ab- doel Moenim Rafai, heeft na een onderhoud met secretaris-generaal Eerste Engelse atoom- krachtcentrale geopend Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren de eerste Engelse atoomkrachtcentrale geopend. De centrale, die te Calder Hall in Cum berland is gebouwd, heeft ruim 16,5 miljoen dollar gekost en heeft een aanvankelijke capaciteit van 10 Megawatt. Dit is voldoende voor de elektriciteitsvoorziening van een middelgrote stad. In het begin van 1957 zal de produktie 90 Megawatt bedragen Het krachtstation heeft twee doeleinden, namelijk de toepassing van atoomenergie voor de opwek king van elektriciteit te onderzoe ken en plutonium te verschaffen voor het nationale defensiepro gramma. Volgens de Engelse deskundigen is dit de eerste volledige atoom krachtcentrale ter wereld. De Ame rikanen hebben tot dusverre klei nere hoeveelheden elektriciteit met behulp van atoomenergie opgewekt en ook de Russen hebben een ach terstand bij Engeland, aldus deze Engelse deskundigen. Na vijf dagen zonder eten „God z(j dank, kapitein. God is goed" Dit waren de eerste woorden van Arthur Bertram Smith (31) uit Toronto, toen zyn 27-voets jacht gepraald Werd door het stoomschip „Mariblanca' (Liberlaans) op 46.18 noorderbreedte en 1630 wester lengte, midden op do Atlantische Oceaan. Dat was zaterdag 13 oktober 1956 om 15.00 uur 's middags. Bert Smith en zijn maat Allan Patrick Battersby (29) hadden in vijf dagen niet gegeten en alleen maar wat thee gedronken. Het scheepje, de „Orenda", had een gebroken giek en gescheurde zeilen. Het was op 1 oktober door de „American Liner" als verlaten drijvend op de oceaan gesigna leerd. Verleden zaterdag zag kapi tein Leonidas Angelides (39), ge boortig van 't eiland Chios in Grie kenland, het scheepje in de storm en de woeste golven drijven. Hij draaide bij en zag twee personen, die zich beijverden de „Orenda" langszij te brengen. Bert Smith en Allan Battersby klommen moei zaam aan boord van het laag lig gende 10.000-tons schip „Mari blanca", waar zij met koffie en hete melk op hun verhaal werden gebracht. Zij waren door hun fa milie twee weken lang als ver dronken betreurd. Op eigen kracht „Blijf aan boord", pleitte kapi tein Angelides, „en vaar mee naar Rotterdam". Smith en Battersby vroegen echter slechts om water. Zij wilden, ondanks hun gebroken giek, waardoor ze slechts met klein zeil konden varen, toch zien op eigen kracht Engeland te be reiken. Teneinde raad gaf kapitein An gelides opdracht voor 35 40 dagen proviand aan boord van de „Oren da" te brengen. Anderhalf uur ble ven Smith en Battersby aan boord. Daarna stootte de „Orenda" van het gastvrije boord van de „Mari blanca" af 'om zijn eenzame wor steling met storm en ontij te ver volgen. „Gekkenwerk", mompelden de mannen van de „Mariblanca", toen zij het scheepje tussen de toren hoge golven zagen verdwijnen. „Ze varen immers met speelgoed". Hammarskjoeld gezegd, dat Jorda nië toepassing van sancties tegen Israël zal eisen. Rafai zei nog, dat Jordanië, dat geen lid van de Raad is, geen resolutie kan indienen. Het zou derhalve een lid van de Raad verzoeken zulks uit zijn naam te doen. Volgens Rafai zou dit Perzië kunnen zijn. De voornaamste politieke advi seur van president Nasser, luite nant-kolonel Ali Sabri, heeft gis teren te Cairo meegedeeld, dat de besprekingen van de ministers van Buitenlandse Zaken van Egypte, Frankrijk en Groot-Brittannië over het Suezkanaal, binnen een week of tien dagen zullen worden her vat. De plaats van samenkomst is misschien Genève, maar dit staat nog niet vast. Overste Sabri, die kort tevoren uit New York was teruggekeerd, zei, dat Egypte bereid is in te stem men met internationale samenwer king, maar niet met internationale overheersing. Egypte blijft gekant tegen internationaal beheer van het kanaal. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Karakter heeft hij, die groot- i i rnoedig handelt als een ander i i, kleinzielig doet. Mej. nir. TENDELOO overleden Mej. mr. N. S. C. Tcndeloo, lid van de Tweede Kamer voor de Party van de Arbeid, is vannacht in haar woning te Wassenaar op 59-jarige leefty'd overleden. Mej. Tendeloo vestigde zich in 1927 als zelfstandig advocate in Amsterdam. In laatstgenoemd jaar werd zij benoemd tot secretaresse van de Nederlandse vrouwenclub te Amsterdam. Zij vervulde diverse bestuursfuncties in de Vereniging van vrouwen met academische op leiding en de Nederlandse vereni ging voor vrouwenbelangen, vrou wenarbeid en gelijk staatsburger schap. Zij is o.a. vice-voorzitter ge weest van de Vrijzinnig Democra tische Bond. In 1938 werd zij voor deze partij gekozen tot lid van de gemeenteraad van Amsterdam. In deze raad had zij zitting van 1938- 1941 en van 1945-1946. Van 20 no vember 1945 tot 3 juni 1946 en se dert 6 juni 1946 was zij lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de' Arbeid. Zij was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. ZIERIKZEE Filmavond Nat. Reserve Op donderdag 8 november zal voor de compagnie Schouwen-Dui- veland van de Nationale Reserve een bindingsavond worden gehou den, waarop de bekende film „Ca- naris" zal worden vertoond. De bij eenkomst vindt plaats in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw. Postzegeltentoonsteiling Naar wij uit welingelichte bron vernemen organiseert de afdeling Schouwen-Duiveland van de inter nationale vereniging „Philatelica" in januari a s. een tentoonstelling uit de verzameling der leden. Juiste datum en plaats van deze expositie die in Zierikzee zal worden gehou den, moeten nog worden vastge steld en zullen nader worden mede gedeeld. Belangrijk element in Amerikaanse verkiezingsstrijd Steeds meer Amerikaanse hoog leraren en andere academici steu nen Adlai Stevenson, de democra tische kandidaat voor het presi dentschap, in zijn strijd tegen voortzetting van proefnemingen met kernwapens. Bovendien blijkt uit stromen brieven dat duizenden burgers het, in weerwil van Eisen howers geringschattende reactie, met Stevenson eens zijn dat die proeven grote gevaren voor de mensheid kunnen opleveren. Ook voor de republikeinen staat het nu wel vast dat die kwestie een van de belangrijkste elemepten zal worden in de slotfase van de Ame rikaanse verkiezingsstrijd. Vijf atoomgeleerden van het Ar- gonne-laboratorium voor kernon derzoek te Chicago, richtten zich woensdag in een gemeenschappe lijke verklaring tot Stevenson, waarin zij als volgt adhesie be tuigden: „Wij kernfysici zijn er vast van overtuigd dat uw plan allesbehalve catastrofale nonsens is, maar zeer wel uitvoerbaar en beslist het belang van de Verenigde Staten kan dienen". Zij zinspeelden op een reactie van Richard Nixon, de vice-president, die Stevenson's plan voor staking van de proefnemingen „catastro fale nonsens" had genoemd. Ste venson opperde dat plan vier maan den geleden en kwam er dinsdag op terug in een grote verkiezings rede die diepe indruk maakte. Elf leden van de natuurkundige faculteit van de Columbia-univer- siteit, waarvan Eisenhower presi dent-curator is geweest, schaarden zich ook achter Stevenson. Zij ver klaarden dat zij de tegen-argumen ten (van Eisenhower) niet overtui gend achten, dat naar hun me ning de kwestie ter discussie ge steld kan worden zonder gevaar voor openbaring van geheimen en dat zij een openbare gedachten- wisseling erover zouden toejuichen omdat de kwestie ver boven mili taire en politieke geschillen uitrijst. „Wij dringen er krachtig bij de re gering op aan mee te werken aan een verheldering van het inzicht van het publiek in deze zo belang rijke kwestie". Of er al of niet een nieuwe be spreking zal worden gehouden tus sen de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Engeland en Egypte hangt af van de formule ring en de aard van de nieuwe Egyptische voorstellen in de Suez kwestie, zo wordt van gezagheb bende Britse zijde verklaard. Nassers politieke adviseur, Ali Sabry, had eerder gezegd dat de drie ministers over een dag of tien in Genève weer zouden vergaderen. BERGUM. Bij een ernstige bot sing tussen een personenauto en een vrachtauto op de rijksstraat weg Leeuwarden-Groningen ter hoogte van het kruispunt te Quatre Brass nabij Bergum (Fr.) zijn drie personen om het leven gekomen. Eén persoon is ernstig gewond; de ze is overgebracht naar het Diaco- nessenhuis te Leeuwarden en is gisteren in de loop van de dag overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1