MATCHBOX Coöp. Kunstmestfabriek Joh. de Vries :rX"XKK"X"X">*x^<rt^K"X^«x«x<~x~x«X"XK~X"X~x*'X-x«x~: Reeds voor de oorlog kenden we de tricot-onderkleding. Mocht er dan al eens een tricot-jurkje op de markt komen, dan stonden wij daar toch wat vreemd tegenover. Het dragen van tricot-onderkleding nam echter geleidelijk af en zo werd, eigenlijk noodgedwongen, overgeschakeld naar de vervaardi ging van bovenkleding. Er ont stond dan ook een geheel nieuwe industrie, die van de jersey kle ding. Werd deze jersey aanvankelijk -maar in enkele kwaliteiten gemaakt allengs werd hieraan uitbreiding gegeven. Immers de vervaardiging van deux-pièces en mantelpakjes eist een-goede kwaliteit en vooral sinds de wevenit zijn intrede in de jersey-familie heeft gedaan be schikt men over een hoeveelheid variaties die de confectie-fabrikan- ten alle mogelijkheden bieden. Ook in Nedei-land, waar de vrouw in elk jaargetijde^wel iets van jer sey in haar garderobe kan gebrui ken, heeft de vervaardiging en de verwerking van jersey een grote vlucht genomen. Jersey is een prod uk t van de breimachine en aanvankelijk werd ze alleen geleverd in uni-soorten. Thans is men gekomen tot allerlei ingebreide effecten zoals cotelé, jacquard-motieven in verschillende MODE Jersey ideale dracht f in Nederlands klimaat fantasie-ornamenten, de thans zo veel gevraagde Prince-de-Galles- ruiten, streepmotieven enzovoort. Het plissé, dat door de wijze van breien permanent is en de plissé- garneringen zijn hun rol gaan spe len. En nog steeds worden nieuwe vondsten gedaan. Men weet thans zelfs een tweed te vervaardigen op de breimachine. Aan de achterkant van de stof is het zeer fijne brei werk nog zichtbaar, doch aan de goede kant zijn alleen de verschil lende gekleurde effectdraden te zien, die het uiterlijk van tweed suggereren. Mode en kleur Jersey heeft zeer vele verwer kingsmogelijkheden en de mode kan dan ook op de voet worden ge volgd. Ook hier geldt dat de lijn het moet doen en de eventuele gar nering sober moet worden gehou den. Parijs heeft korte jasjes ge decreteerd, die als het ware op de heup rusten en de deux-pièces en pakjes zullen dan ook deze nieuwe lijn volgen. Onder deze jasjes zul len zowel strakke als plissé-rokken worden gedragen. Bij de jumpers en vesten blijft het lange model zich handhaven. •X*«X"X"X'*X"X«X"X"X"X"X«X«X"X«X"X"X"X**X"X~X«X"X~X"X" NED. BLINDEN BOND (opgericht 1895) Kunst- en filmavonden in een drietal plaatsen (Ingezonden) De Ned. Blinden Bond, die zich altijd in een grote belangstelling op ons eiland mag verheugen en die zich ook zo kranig heeft gedragen in de dagen na de ramp, komt voor het eerst na de vloedramp Schou- wen-Duiveland bezoeken met drie mooie avonden. We wekken de le zers op deze avonden te bezoeken, te meer omdat er zulk een mooi programma wordt geboden. Wilt u dan op de volgende bizonderheden letten? De zeer afwisselende en gezellige avonden zullen plaats vinden: op dinsdag 23 oktober te Haamstede (hotel „Bom"); op woensdag 24 oktober te Zierikzee (Concertzaal); op donderdag 25 oktober te Brou wershaven (hotel „Jacob Cats"). Te Zierikzee zal medewerking verlenen de Kon. Harmonie „Kunst en Eer". Maar ook te Brouwers haven en te Haamstede worden zeer mooie programma's aangebo den en de prachtige films van de Ned. Blinden Bond worden overal vertoond, hl.: „Een van ons" en „Sport en spel door blinden". Alles wat geboden wordt kunnen wij niet vermelden; veel moet een verrassing blijven. De bekende pro pagandist van de Ned. Blinden Bond, Joh. van den Berg te Den Haag, zal het woord voeren over het 65-jarig bestaan van de bond. In genoemde drie plaatsen is een comité van voorbereiding gevormd. Programma's zijn verkrijgbaar o.a. bij de heer S. de Haas, hoofd der o.l. school te Haamstede, bij mevr. du Croo-Vogelenzang en mej. C. Ribbens te Zierikzee en bij de heer J. L. van Leeuwen, burgemeester van Brouwershaven. Za terd agmid d agcompetitie 20 oktober 2e klasse C: MEVO I-Bevelan ders I (half 4, scheidsr. nader aan te wijzen); SVD I-Goes IV; Yerseke III-Wissekerke il; Wolfaartsdijk I- Kapelle I; Kats I-Kloetinge I. MARKTBERICHTEN Aardappelen ROTTERDAM, 15 oktober. Klei- aardappelen, 35 mm opw.: Eigen heimers f 10,25-10,75, Bintjes f 8,50- 8,75, Bevelanders f 11-11,50, Koop- mans Blauwe f 10-10,50, Meerlan- ders f 10-10,50, IJselster f 7,75; export: Bintjes, 35 mm opw, (klei) f 10; zandaardappelen, 35 mm opw.: IJselster f 7, Bintjes f 7; voeraard- appelen f 2,75-3,75. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 15 okt. Binnen landse granen - ochtendbeurs - of ficieuze noteringen per 100 kg. Tarwe - op vochtconditie - f 27,15 -27,50 naar kwaliteit. Voedergranen: Zomergerst - flauw f 22,50-24,50. Wintergerst 7 prijs houdend - f 21-23. Haver naar kleur, droogte en kwaliteit f 19,75- 23,75, extra blanke f 24,50. Rogge doorsneekwaliteit f 22,25, gedroog de doorsneekwaliteit f 23,25. Bak- rogge geschoonde - circa f 24. Peulvruchten, alles boerenschoon Groene erwten f 40-72. Schokkers f 40-75. Bruinie bonen f 60-95 (de laatste prijs voor prima droge). MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. Afdeling Zierikzee Veiling van 15 oktober Andijvie f 8-12, rode kool f 17, gele kool f 18, waspeen f 10, breek- peen f 15, uien f 8, princessebonen f 112, tomaten f 25-49, per 100 kg; B. L. d'Avranches f 6-35, Beurré Hardy K. f 31, Legipont f 38-42, Manks Codlin f 9-19, Zigeunerin f 16, Notaris K. f 10, Cox Orange K. f 19, EU. Orange K f 16, Tr. de Croncels f 29-35, James Grieve f 35-41, per 100 kg. Bloemkool f 10-66, knolselderij f 10, per 100 stuks. 2e klasse D: MEVO II-Duiveland I (half 4, scheidsr. Th. Sies); Burgh III-Bruse Boys II (half 4, scheidsr. J. de Wit); Bruse Boys I-Zierikzee IV (half 4, scheidsr. G. M. v. d. Wielen). J uniorencompetitie Zierikzee B I-Zierikzee B II( 2.15 uur, scheidsr. nader aan te wijzen); MEVO B I-Renesse B I (kwart over 2, scheidsr. J. de Jonge); Dreischor B I-Burgh B I (3 uur, scheidsr. N. Speelman); Zonnemaire B I-Brou wershaven B I (3 uur, scheidsr. P. C. W. van den Ende). Schouwen en Duivelandse sportspiegel MEVO I deed het goed in de uitwedstrijd tegen Kats. O Duive- land maakte goed debuut tegen Burgh III. Grote uitslagen in de juniorencompetitie. Zierikzeese schakers konden nog niet beginnen. Voetbalscheidsrechtersvereniging opgericht. Jeugdige atleten deden het aardig in de Goesse singelloop. In de 2e klas C van de zaterdag middagcompetitie kwam het met drie invallers verzwakte MEVO uitstekend voor de dag, door in de uitwedstrijd tegen Kats een puntje in de wacht te slepen. SVD ging verder op het pad der overwinnin gen en vloerde Bevelanders in eigen huis met 6-2. Goes IV kwam tegen Wissekerke maar net met de hak ken over de sloot, terwijl Kloetinge een verdienstelijke prestatie lever de door Kapelle een puntje te ont futselen (2-2). In de 2e klas D is het er zaterdag dan eindelijk van gekomen. MEVO II gaf het maar met negen spelers verschijnende Zierikzee IV geen schijn van kans (6-1). Bruse Boys haalde de eerste winst in huis door MEVO III met 5-2 te kloppen. Het Oosterlandse Duiveland, dat voor het eerst aan de competitie deelneemt slaagde er in Burgh III met lege handen naar de Westhoek terug te sturen. Bij de junioren behaalde Zierikzee I een alles zeggende 10-0 overwinning op MEVO. Ook Brouwershaven, dat voor de eerste keer met een juniorenelftal in de competitie verschijnt liet er geen gras over groeien. Met maar liefst 11-1 werd Dreischor in de pan gehakt. Renes- se hield met 6-0 Zierikzee II in eigen huis er onder terwijl Zonne maire op eervolle wijze met 2-1 de uitwedstrijd tegen Burgh verloor. In de 4e klas G van de zondagcom petitie zorgde Noordhoek voor een verrassing door NSV een 1-1 gelijk spel af te dwingen. Het eerste begin was niet erg hoopgevend voor de schaakvereni ging Zierikzee, daar DD II de reis naar Schouwen blijkbaar te ver vond en verstek liet gaan. Gisteravond werd te Zierikzee de scheidsrechtervereniging „Scliou- wen-Duiveland" definitief opge richt. Wanneer de scheidsrechters nu regelmatig de bijeenkomsten blijven bezoeken kan dit niet an ders dan het scheidsr echter scorps ten goede komen, waarmee dan te vens de voetbalverenigingen op ons eiland zijn gebaat. In de lste Goesse singelloop van AV '56 wist bij de A-junioren C. Dalebout van Delta Sport van de IS deelnemers zich als negende te plaatsen. Bij de B-junioren werd S. Westerhof van DS zesde en C. J. Kramer van DS zevende van de 16 deelnemers. Bekendmaking De burgemeester der gemeente Zierikzee maakt bekend, dat op dinsdag 23 oktober 1,956, aanvan gende te 20.00 uur, ten stadhuize van Zierikzee een openbare ver gadering van de raad dier ge meente zal worden gehouden. Zierikzee, 16 oktober 1956. De burgemeester voornoemd, A. M. DEN BOER, loco. Een 17-jarige Griekse Cyprioot Efthymios Andreoe, is maandag tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld op beschuldiging van het gooien van een bom naar een Brits militair voertuig, in juni jl. An dreoe verklaarde onschuldig te zijn. Hij is de 21ste Grieks-Cypriotische jongeman, die sedert het begin van de activiteit der verzetsorganisatie Eoka tot levenslang is veroordeeld. Een gebied van 300 km2 van de Sahelvlakte rondom Algiers; wordt door een vijfduizend man militairen en politie doorzocht naar opstandelingen. Deze operatie be hoort tot de grootste sinds het be gin van de nationalistische opstand, twee jaar geleden. Alle verbindin gen niet de dorpen in het betrok ken gebied, dat 40.000 inwoners telt, zijn afgesneden. Group captain Peter Towns- end heeft maandagmiddag de Brit se luchtmacht definitief verlaten. Hij begon- zijn militaire loopbaan op 23-jarige leeftijd. Nu gaat hij een wereldreis per auto maken. SPORT H.L.O. De H.L.O.-proeven werden voor de tweede maal afgelegd door de heer M. de Rijke te Zierikzee. Het vierdegraadsdiploma werd behaald door de heer H. Goudriaan te Zierikzee. WANDELSPORT A.N.W.B.-herfstwandeling te Groesbeek Dit jaar zal de herfstwandeling van de ANWB de deelnemers door de loofbossen rondom Groesbeek voeren, waar de voor dit jaargetij de zo kenmerkende kleurenpracht thans op zijn mooist te zien is. De door de Bond weef met veel zorg uitgestippelde routes bieden op vele punten wijde vergezichten, o.m. in het Startsedal en van de Hoge Hoenderberg af. De wandelingen - welke bedoeld zijn voor individuele wandelaars - kunnen naar keuze worden ge maakt op 20 of 21 oktober a.s. Men kan kiezen uit een lange route van ongeveer 20 km., een kortere route van ca. 13 km. en een kleine tocht van 9,5 km. lengte. De Bond heeft deze verschillende trajecten uitge zet teneinde ook deelnemers met kleine kinderen in de gelegenheid te stellen een fraai deel van Neder land wandelend te verkennen. Olympische Spelen De tocht van het Olympische vuur Zaterdag 3 november zal een Griekse atleet voor de oude tempel van Olympia in Griekenland de Olympische fakkel ontsteken. In het wit geklede meisjes zullen daar tevoren, met behulp van brandgla zen, olijfhout doen ontbranden, waarmee de toorts zal worden aan gestoken. In een estafetteloop wordt het Olympische vuur naar Athene gebracht, waar een mijn lamp de meegebrachte vlam over neemt. Deze mijnlamp gaat per vliegtuig naar Beiroet en dan via Karachi, Calcutta, Singapore, Dja karta naar Port Darwin, aan de noordkust van Australië, waar het vliegtuig op 7 november arriveert. De lamp wordt overgebracht naar een toestel van de Australische luchtmacht en vervolgens vervoerd naar Cairns. Daar begint een esta fette over 2750 mijl (4428 km.) naar Melbourne. In Cairns zal een in boorling van dit werelddeél de allu- mih'ium fakkel ontsteken, die over deze afstand wordt meegevoerd. De eerste loper is een in Australië ge boren Griek. De laatste atleet van de; estafette-ploeg wordt op de 22e november, de dag van de openings ceremonie van de spelen, in Mel bourne verwacht. ,DE GOUDSCHATTEN VAN BAGDAD' 32. De poortwachter van Barranca kijkt vreemd op, als hij het groepje krijgers in hun vreemde, oosterse kledij ziet naderen. „Ik wens de meester van dit huis te spreken", zegt de ralief op be velende toon in gebroken Italiaans. „Hij is niet thuis", antwoordt de wachter. „Gisteren is hier een schip vergaan en mijn heer haalt me nu de aangespoelde lading op", - „Een schip vergaan!?" roept ralief Mansoer verrast. ,Zijn er nog overlevenden, een meisje wel licht?" - „Jawel, zij is hier op het kasteel!" - „Laat mij onmiddel lijk door", roept de ralief opgewonden. „Ik moet haar zien!" Als de wachter niet dadelijk terzijde stapt, grijpt hij driftig diens lans en tracht de man weg te drukken. Bijna raakt het tweetal handge meen, maar dan klinkt vanaf de binnenplaats de hoge stem van doctor Ambrosius: „Laat deze edelman passeren, wachter!" En met, een zwierig gebaar neemt de kleine heelmeester zijn hoed af voor de vreemde bezoekers. „Welkom op Barranca!" kraait hij plechtig. Lijdt ge wellicht aan een slepende kwaal, edele heer, en zijt ge uit het verre oosten overgekomen om de beroemde doctor Amb.yosius te raadplegen?" JACOBUS PIETER DALEBOUT en PIETERNELLA DEURLOO geven, mede namens weder zijdse ouders, kennis van hun voorgenomen huwelijk, waar van de voltrekking is bepaald op 30 oktober a.s., des namid dags 2.30 uur ten stadhuize. Kerkelijke inzegening door de weleevw. heer ds. Y. J. Tie- mersma in de Geref. kerk, des n.m. 3 uur. Zierikzee, 16 oktober 1956 Poststraat 18 Boerenweg 8 Gelegenheid tot feliciteren: Boerenweg 8, n.m. 7-8 uur. N. AS en M. AS-OLREE zeggen u hartelijk dank voor de vele blijken van belangstel ling die ze vóór en bij hun huwelijk hebben ondervonden. 's-Gravenhage, 8 oktober 1956 Dames 11 De nieuwe modellen BREIMACHINES Knittax en Busch zijn ontvangen. Wij demonstreren U vrij blijvend, desgewenst ook bij U thuis. GRATIS LESSEN Volledige garantie. Prijzen vanaf 265,-. Betaling ook in termijnen mogelijk De specialiteitszaak Naai- en Breimachine handel G. J. WILBRINK Korte Sint Janstraat 4 tlefoon 228, te Zierikzee „Nut en Genoegen" Dreischor ALGEMENE VERGADERING donderdag 8 oktober, half 8, in café Slager. Het bestuur Het bestuur van de Vereniging „Het Groene Kruis" te Ooster en Sirjansland, roeept sollici tanten op voor de betrekking van BADMEESTER Inlichtingen bij de voorzitter, de heer W. BAKKER, Kerk plein 8. Sollicitaties worden ingewacht tot uiterlijk 22 oktober a.s., bij de voorzitter bovengenoemd. VLAARDINGEN District Schouwen-Duiveland. VERGADERING van de leden van bovenvermeld district op donderdag 18 oktober 1956, des v.m. 11 uur, in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. Agenda: 1. Bespreking van de toege zonden agenda's voor de vergaderingen te Rotterdam op 30 en 31 oktober 1956. 2. Verkiezing bestuurslid in het district Schouwen-Dui veland, in verband met het aftreden van de heer F. D. van Vessem, die zich niet herkiesbaar stelt. 3. Idem als bestuurslid der Z.C.K. 4. Idem als afgevaardigde naar de algemene vergade ringen van de E.N.C.K. De voorzitter der E.N.C.K. zal aanwezig zijn tot het verstrek ken van inlichtingen. Het districtsbestuur SUCCESJES 1-4 regels f 1,Elke regel meer f 0,15 per mm. Brieven onder letter of no. I 1,20. Te koop: SVz gemet bietenblad (onder Nieuwerkerk). P. van Strien, Beijersdijlc 85, post Zierikzee. Personeel gevraagd: Landarbeider, 50 jaar, in bezit van eigen woning in de West hoek, vraagt terstond huis- houdster. Huwelijk niet uitge sloten. Brieven onder no. 601 aan het bureau van dit blad. DEMONSTRATIE met Dieuwe drierijige bletenllchter, bij de heer J. van Tlggelén, te Ellemeet op woens dag 17 okt. om 2 u. Gevorderde of leerling kapster gevraagd Kapsalon „Pandora" ZIERIKZEE Nieuwe collectie auto- en bedrijfsvoertuigen Sterke uitvoering Juiste modellen Aantrekkelijke verpakking 95 cent Zierikzee, tel. 231 Havenplein f U zult er NIMMER SPIJT Gaarne bezoeken wij II ook aan huis iSmallegange Telefoon 667 Koopt bij onze adverteerders Zeemleer Bij elk Koraal-Zeemleer dat U bij ons koopt, gratis een viscose-spons en op iedere zemen-lap een half jaar garahfté. 10 Dit zeemleer van de aller beste kwaliteit kunt U kopen in prijzen van f 4.-, f 4.50, 5.- en ver der van f 5.75, f 6.25, f7.25. f7.75 en f8.50 bij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 3