ir* ia President Tubman van Liberia gal uiting; aan zijn bewondering voor Nederland 1 K L DE ZIERIKZEESCHE COURANT RECHTER ROCHJANI VELDE VONNIS TEGEN SCHMIDT TEGEN BETER WETEN IN Wrakstukken vermist Jordanië ivil inmenging Veiligheidsraad De kinderverlamming MINISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN BRACHT HULDE AAN MEVROUW BOUMAN Verklaring over rondom Soestdijk gerezen vragen vliegtuig gevonden Eigen Hongaars geluid FRANKRIJK BEHOUDT ZICH VRIJHEID VAN HANDELEN VOOR IN SUEZ-KWESTIE DINSDAG 16 OKTOBER 1956 ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Loss^ nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, dor derd* g en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mn,-! uccesjes (max. 15 mm.) f f,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lOiVepCllQC I Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Pr»*<hui pp, f. Tel '^7- na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Mevrouw Bouman ontving <le pers Juridische autoriteiten overtuigd van zijn onschuld „Rechter Rochjani heeft het von nis tegen Sclhmidl; tegen beter we ten in geveld. DVt klinkt als een zware beschuldiging. Hy kon niet anders. Is hy overtuigd van de schuld van Schmidt? Dat is hy helemaal niet, evenmin als de offi cier van justitie, Sovvono, evenmin als de procureur-generaal, even min als tal van juridische autori teiten en evenmin als tal van voor aanstaande Indonesiërs, die in par ticuliere gesprekken onder vier ogen toegeven, dat zy de processen als onzin beschouwen, waaraan zy niet geloven. Dit geldt niet voor Sunarjo, die als officier van justi tie zelf de getuigen heeft gemaakt en met hen by hem thuis repe teerde wat zy op de zittingen zeg gen moesten". Dit oordeel heeft mevrouw Bou man maandagmiddag uitgesproken op een persconferentie in Den Haag, die door een groot aantal binnen- en buitenlandse journalisten werd bijgewoond en bijna twee uur duurde. Mevrouw Bouman begon met te verklaren verheugd te zijn over de grote belangstelling voor de zaak, die haar al zoveel jaren ter harte gaat. „Niet voor mijzelf, maar voor de mensen, die in Indonesië in moeilijkheden zitten en een hel pende hand nodig hebben". „Voor Schmidt is de slag nu ge vallen", zeide zij. „Daardoor is voor mij de hinderpaal bij het contact met journalisten verdwenen. Vroe ger heb ik mij altijd moeten bepei'- ken, omdat mijn verklaringen mo gelijk verkeerd zouden worden op gevat en schade zouden berokkenen aan de zaak-Schmidt .Ik ben er per soonlijk echter altijd van overtuigd geweest, dat voor deze geschiedenis geen kruid gewassen is en dat ver klaringen geen kwaad zouden heb ben kunnen doen". Het feit, dat de uitspraak in hoger beroep nog niet is gedaan, zeide mevrouw Bouman niet als een aanleiding te zien zich te onthouden van verklaringen. „In Indonesië is het heel gewoon, dat de revisie van een eenvoudige zaak een jaar of meer duurt. Van deze ingewikkelde zaak duurt het mis schien veel langer. Intussen kan de propaganda verder razen, zonder dat er iets tegenover wordt gesteld. Niets wijst er op, dat er in Indo- nesië een koers in zicht is in een gunstiger richting, integendeel!" Voorts zeide mevrouw Bouman zich niet verder gebonden te achten aan de beperking, omdat zij zich niet belast acht met de leiding van Schmidt's verdediging. Mevrouw Bouman deelde mede, dat zij Schmidt zeventig keer in de gevangenis' heeft bezocht en dik wijls lange gesprekken met hem heeft gehad. Zij en haar echtgenoot waren de enigen, die gesprekken onder vier ogen met Schmidt moch ten hebben en over zakelijke aan gelegenheden mochten spreken. De consulaire vertegenwoordigers mochten Schmidt alleen bezoeken in aanwezigheid van de politie of een officier van justitie, waarbij uitsluitend over kleding, lectuur en dergelijke mocht worden gesproken. „Soms verschilden Schmidt en ik van mening, doch na overleg kwa men wij altijd tot een oplossing. Hij was zeer actief bij het voeren van zijn eigen verdediging". „Ik kan mij voorstellen, hoe hij aandachtig en waardig zijn vonnis heeft aangehoord", aldus mevrouw Bouman. „Nu is de ijzeren deur, die ik zo goed ken, achter hem gesloten en - als wij niets doen - voor goed". Jordanië heeft maandag officieel om een bijeenkomst van de Veilig heidsraad verzocht, welke „zo spoe dig mogelijk" de „zeer ernstige toe stand" moet bespreken, die „het ge volg is va(n de incidenten van elf oktober". Deze incidenten, waarbij meer dan honderd mensen van beide par tijen het leven zouden hebben gela ten, zijn door militaire deskundi gen beschreven als de grootste slag sedert de Israëlisch-Jordaanse wa penstilstand van 1949. Israëlische strijdkrachten drongen bij deze vergeldingsactie zestien km. Jor daans gebied binnen. De Staatscourant van zaterdag bevatte o.m. een opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 30 september tot en met 6 ok tober. Daaruit blijkt dat over de genoemde periode in totaal zijn aangegeven 96 gevallen van kinder verlamming, nl. 69 gevallen met verlammingsverschijnselen, 17 zon der dergelijke verschijnselen en 10 zonder nadere aanduiding. Van de 69 gevallen van kinder verlamming met verlammingsver schijnselen zijn er in de provincie Zeeland 2 aangegeven, nl. één in Rilland Bath en één in Vlissingen. Ere-doctoraat voor Eduard van Beinum De senaat van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam heeft be sloten het eredoctoraat in de Let teren en Wijsbegeerte te verlenen aan de dirigent van het Concert gebouworkest Eduard van Beinum. De senaat zal nader overleg ple gen met de nieuwe eredoctor over de datum, waarop hij deze onder scheiding zal aanvaarden. Leerstoel gevraagd voor veiligheid in het verkeer De Nederlandse vereniging tot bescherming van voetgangers heeft telegrammen verzonden aan de mi nisters van Verkeer en Waterstaat, Justitie, Sociale Zaken en Onder wijs. Aan de minister van Verkeer vraagt zij maatregelen ter be scherming van de voetgangers. Met name wederinvoering van snel heidsbeperking. Aan de minister van Justitie wordt strenge bestraffing van de veroorzakers der verkeersonveilig heid gevraagd. De minister van Sociale Zaken zou moeten bevorderen, dat alle be rijders van gemotoriseerde voertui gen worden verplicht een verzeke ring voor wettelijke aansprakelijk heid af te sluiten. Ten slotte zou de minister van Onderwijs moeten bevorderen, dat aan de hogescholen van Delft en Eindhoven een leer stoel wordt ingericht voor het on derzoeken van de technische moge lijkheden van beveiliging der weg gebruikers. H.M. de Koningin wenst haar te ontvangen i ÉÜHI rm kJ Woensdagochtend, na aankomst op het paleis op de Dam te Amsterdam zijn H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Beatrix in gezelschap van hun gasten uit Liberia op het balkon van het paleis verschenen. - Op de foto ziet men v.l.n.r. H.M. de Koningin, Z.E. William V. S. Tubman, president van de republiek Liberia, mevrouw Tubman en H.K.H. Prinses Beatrix, op het balkon van het koninklijk paleis. Een Britse tankboot heeft onge veer 250 mijl ten zuid-westen van Kaap Lands End (Cornwall, Zuid- Engeland) wrakstukken aangetrof fen van het Amerikaanse „Liftmas- ter"-transportvliegtuig, dat sinds woensdag jl., met 59 man aan boord wordt vermist. Het toestel was uit Engeland naar de Azoren vertrok ken. De „Navicella" heeft later radio grafisch medegedeeld dat twee op gepikte wielen afkomstig zijn van de vermiste „Liftmaster". Opsporingsvliegtuigen hebben de opdracht gekregen op een 165 me ter hoogte boven het zeegebied, waar de wielen zijn opgevist, rond te vliegen. Stevenson wil afschaffing waterstofbomproeven Adlai Stevenson, de democra tische presidentskandidaat, heeft maandag in Chicago verklaard, dat zijn eerste daad als hij tot presi dent gekozen wordt, zal zijn „ge bruik te maken van de huidige gunstige gelegenheid" om een einde te maken aan de proeven met wa terstofbommen. Waar wachten we op? zo vroeg hij zich af in een rede die door de televisie werd uitgezonden. Sinds hij vier maanden geleden, dus voor de verkiezingscampagne be gon, pleitte voor beëindiging van de proeven met waterstofbommen, hadden zowel Engeland als de Sowjet-Unie verklaard, dat zij be reid zijn met de Verenigde Staten te streven naar beëindiging van de proefnemingen, zo zei Stevenson. Deze gelegenheid zou hij willen be nutten, door een conferentie of overleg op wat voor niveau ook. President Eisenhower heeft in de afgelopen weken deze opvatting van Stevenson aangevallen. Hij noemde haar „een theatraal ge baar". Tijdens een maandagmiddag op het ministerie van Buitenlandse Zaken gehouden by eenkomst heeft mr. J. M. A. H. Luns, minister van Buitenlandse Zaken, namens de Ne derlandse regering aan mevrouw Bouman hulde gebracht voor de wyze, waarop zij aan in Indonesië gevangen gehouden Nederlanders rechtskundige bijstand heeft ver leend. Hy heeft medegedeeld, dat Ko ningin Juliana de wens te kennen heeft gegeven mevrouw Bouman donderdagmiddag in gehoor te ont vangen. Minister Luns begon zijn toe spraak tot mevrouw Bouman met uiting te geven aan de dankbaar heid, dat het echtpaar Bouman thans weer in veiligheid is her enigd. „Onmiddellijk hierna", aldus mr. Luns, „wil ik namens de regering in het openbaar hulde betuigen aan de moedige Nederlandse vrouw, die in nood verkerende landgenoten te hulp is gekomen en daarbij van uitzonderlijke toewijding en capa citeiten blijk heeft gegeven". Minister Luns vervolgde met te zeggen, dat men zich zal herinne ren, onder welke omstandigheden de Nederlandse regering een be roep op mevrouw Bouman heeft gedaan. Na het vertrek van mr. Bouman moest worden voorzien in de verdediging van de Nederlandse gevangenen. „De Nederlandse re gering, die de belangen van de landgenoten rin het buitenland, en( in het bijzonder in Indonesië, ter harte gaat, deed verschillende po gingen om in de verdediging te voorzien, eerst door Nederlandse, toen door buitenlandse deskundi gen. Dit alles is echter afgestuit op de onwil van Indonesische zijde". Mr. Luns voegde hieraan toe, dat slechts mr. van Empel korte tijd bijstand had kunnen verlenen. „On danks de omstandigheid, dat me vrouw Bouman geen advocaat is, heeft zij - belangrijk gesteund door mr. Vervloet van het ministerie van Buitenlandse Zaken - de verdedi ging van de Nederlandse arrestan ten geleid op een wijze, die iedere advocaat tot grote eer zal strek ken. De vele moeilijkheden, geva ren en onheuse bejegeningen ten spijt heeft zij volgehouden in het bijstaan van haar landgenoten. Het „officium nobile" is een levende werkelijkheid". Van zeer bevoegde zyde wordt, in verband met onzekerheden, die blyken voort te bestaan naar aan leiding van in de afgelopen zomer rondom Soestdijk gerezen vragen, het navolgende vernomen: „De bemoeiingen, waartoe H.M. de Koningin reeds geruime tijd ge leden opdracht had gegeven tot het bereiken van een doelmatiger coör dinatie van de verschillende dien sten van het Koninklijk Huis, vin den geregeld voortgang. H.M. de Koningin wenst zich uiteraard op de te treffen voor zieningen rustig te beraden, ten einde naar alle zijden een zo juist en bevredigend mogelijk resultaat tot stand te zien komen. Vanzelf sprekend zal ook nog verder over leg te plegen zijn met Z.K.H. de Prins der Nederlanden, waartoe eerst na diens terugkeer uit de Verenigde Staten van Amerika, in begin november, de gelegenheid zal bestaan. Voorts diene, dat H.M. de Ko ningin indertijd heeft gemeend het best de rust der gemoederen in den lande, alsmede die van alle betrokkenen, te bevorderen, door voor onbepaalde tijd geen betrek kingen met mej. G. Hofmans te on derhouden, met wie hieromtrent volkomen eensgezindheid bleek te bestaan. Het behoeft dan ook niet meer te worden -bevestigd, dat sindsdien generlei verbinding, di rect of indirect, wordt onderhou den. Wanneer van sommige zijden, met name in de buitenlandse pers organen, erop is gezinspeeld, dat zulks anders zou zijn, is dit totaal in strijd met de waarheid". Na zyn terugkeer uit New York heeft de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Pineau, te Pary's tegenover verslaggevers verklaard, dat Frankryk zich betreffende het Suezgeschil volledig vryheid van handelen voorbehoudt. Pineau zei dat „Frankrijk zich - na de uitslag der stemming in de Veiligheidsraad, die ons alleen aan beginselen bindt - zich volledig vrijheid van handelen voorbehoudt wegens het veto van de Sowjet- Unie, dat de mogelijkheden, door het tweede deel van de Frans- Britse voorstellen geboden, onge- land", aldus H.M., die er aan her innerde dat dit niet de eerste maal is dat een president van Liberia naar Nederland kwam. H.M. dacht hierbij aan het bezoek van presi dent en mevrouw King en persoon lijk herinnerde zij zich de bezoeken van menig vooraanstaand Libe riaan. H.M. de Koningin besloot haar toespraak met haar glas op te heffen ter ere van de gasten, pre sident en mevrouw Tubman en op het welzijn van al hun landgeno ten, vervuld van „wederkerige vriendschap in het verleden, het heden en in de toekomst". Rede president Tubman President Tubman zei in een rede aan het diner dat geen ander volk op de harten van de Liberiaanse natie zo'n diepe indruk heeft ge maakt als het „dappere, flinke en nijvere volk van Uw natie". President Tubman vervolgde: „Sinds lang bewonderen wij de on versaagde geest, waarmee uw edel volk onophoudelijk heeft gewerkt om uw van nature mooi land te be schermen tegen invallen van de zee. Hij noemde dit voorbeeld van nooit aflatende wilskracht een Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie goedkope waar koopt om j geld te sparen doet net zo on- i verstandig als degene, die zijn i klok stil zet om tijd te sparen. 1 i Het orgaan van de communis tische partij in Hongarije, „Szabad Nep", aangehaald door radio-Boe- dapest, acht het gevaarlijk om zon der nadenken de dogma's van het Marxisme en Leninisme te aan vaarden en de stellingen van Stalin automatisch over te nemen. De Sowj et-sta at en het Sowjet- recht kuftnen als voorbeeld dienen, maar dit betekent nog niet, dat er geen kritiek op kan worden uitge oefend, aldus het blad. „Szabad Nep" schrijft verder, dat elke Hongaar boven 18 jaar een paspoort moet kunnen krijgen. daan maakt". De Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, Fawzi, heeft maandag in New York, na een on derhoud van anderhalf uur met de secretaris-generaal van de Ver, Naties, Hammarskjoeld, verklaard, dat nog geen datum of plaats is vastgesteld voor verdere bespre kingen met Franse en Britse ver tegenwoordigers over de Suez- kwestie. Fawzi wist nog niet wanneer hij naar Egypte vertrekken zou. Hij zou voor zijn vertrek in ieder ge val nog een bespreking met Ham marskjoeld hebben. „stoutmoedige inspiratie voor an dere volken, die met andere maar gelijkelijk agressieve krachten te kampen hebben". President Tub man drukte zijn oprechte dank en waardering uit voor de vriendelij ke uitnodiging die hem is toegeko men. „Voor mevrouw Tubman en mij is het daarom een grote vreugde onze glazen te heffen op het welzijn van Uwe majesteit, op een toe komst vol vrede, succes en toene mende welvaart voor regering en volk van Nederland". Na het gala-diner en de hieraan voorafgegane receptie van het corps diplomatique werd de avond van de eerste dag besloten met een be zoek aan het Concertgebouw om het tweede gedeelte van een gala concert, aangeboden door het Am sterdamse gemeentebestuur, bij te wonen dat gegeven werd door het Concertgebouworkest o.l.v. Eduard van Beinum. Na de volksliederen speelde het orkest Symfonische étude van Hendrik Andriessen en La Mer van Claude Debussy. Voor de pauze waren de ouverture Car naval Romain van Hector Berlioz en de Derde Symfonie van Johan nes Brahms ten gehore gebracht. Onder de aanwezigen bevonden zich talrijke leden van het kabinet, o.m. dr. W. Drees, prof. dr. J. Zijl stra en mr. J. M. L. Th. Cals. Tegen half twaalf verlieten de Koningin en haar gezelschap het Concertge bouw. H.M. de Koningin ..Gemeenschappelijke banden verbinden ons" Amsterdam heeft gisteren onder een hemel, die by na zo blauw was als die boven het zonnige Afrika, met vreugde en vlagvertoon de presi dent van de onafhankelijke negerrepubliek Liberia in wcst-Afrika, William Vacanarat Shadrach Tubman, begroet. Met zyn echtgenote, zyn dochtertje Willehmenia Tubman en een harer vriendinnetjes, Bankie King, die ook de hele Europese reis mag meemaken, en met een uitgebreid gevolg, arriveerde de 60-jarige presi dent, zoals gemeld, In de koninklijke trein uit Oldenzaal om vyf voor half één op het afgezette eerste perron van het Centraal Station in Amsterdam. Koningin Juliana, prinses Bea trix, burgemeester Am. d'Ailly, schout bij nacht G. B. Fortuyn, commandant zeemacht Nederland, en brigade-generaal G. Dijkstra, gouverneur der hoofdstad, stonden daar gereed om de donkere presi dent van de Westafrikaanse repu bliek, die honderd jaar geleden ge sticht werd om bevrijde negersla ven uit Amerika een nieuw vader land te verschaffen, te begroeten. Tijdens het gala-diner van gis terenavond in het koninklijk paleis te Amsterdam, zijn verschillende toespraken gevoerd. H.M. de Ko ningin zei o.m., dat men in zekere zin oude vrienden begroet als men denkt aan de lange geschiedenis van gemeenschappelijke banden die Nederland en Liberia verenigen. „Wij zijn trots op onze handels betrekkingen, die teruggaan tot bijna aan de geboox'te van uw

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1