^7 Waterbouwkundige problemen bij afsluiting der zeegaten zijn omvangrijk Sovjet-veto torpedeert Brits-Franse resolutie in Veiligheidsraad w\ DE ZIERIKZEESCHE COURANT NIEUW LEVEN IN BETREKKINGEN TUSSEN WEST-DUITSLAND EN RUSLAND Het vermiste Amerikaanse vliegtuig Heerschappij der angst' DE ZAAK-SCHMIDT Overstromingen in India 19 Polen ten onrechte geëxecuteerd TWEE ST. PHILIPSLANDERS OP 'T NIPPERTJE GERED VAN ZANDBANK Dinsdag 23 oktober regeringsverklaring STAD EN PROVINCIE MAANDAG 15 OKTOBER 1956 No. 18057 USe jaargans ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODK ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN ÓPGENOMEN 1797-1689 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtmari, Zierikzee - Redakteur; M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. „Geest Waffen S.S." niet in nieuwe leger De Westduitse Bondskanselier, dr. Adenauer, heeft vrijdag in West- Berlijn meegedeeld, dat hij het be sluit van het ministerie van Defen sie tot opneming van oud-officieren en -manschappen van de Waffen S.S. - welk besluit in het buiten land slecht is ontvangen - in het. kabinet ter sprake zal brengen. De Bondskanselier zei op een persconferentie, dat ervoor zal wor den gezorgd, dat het verleden van elke oud-S.S.'er die zich voor dienstneming meldt, nauwkeurig zal worden nagegaan. Verder moet er op worden gelet, dat de geest van de Waffen S.S. niet doordringt in de nieuwe strijdkrachten. Dr. Adenauer zei te verwachten, dat er binnenkort nieuw leven komt in de betrekkingen met de Sowjet- Unie. De Bondskanselier ziet de mogelijkheid daartoe in het voor nemen van de Sowjet-Unie de am- Het hoofdkwartier van de Ame rikaanse luchtmacht te Londen heeft zaterdagmorgen bekendge maakt, dat twee schepen zwakke s.o.s.-seinen hebben opgevangen, die afkomstig waren van een plaats ter hoogte van de noordwestelijke punt van Spanje. De signalen wa ren „blijkbaar gegeven door het type zender, dat het vermiste Ame rikaanse militaire vliegtuig aan boord had". Dit toestel verdween donderdag nacht, toen het met 59 man aan boord op weg was van Lakenheath in Engeland naar de basis Lagens op de Azoren. Belgisch advocaat over Poolse processen Na zijn terugkeer te Brussel heeft de Belgische jurist en voorzitter van de juridische afdeling van de Belgische liga voor de rechten van de mens, Jules Wolf, die de pro cessen te Poznan heeft bijgewoond, vrijdag op een persconferentie on der meer gezegd: „Alle beschuldigden, getuigen en verdedigers leefden tijdens de pro cessen „onder de heerschappij van de angst". Deze heerschappij werd echter gedeeltelijk opgeheven door de volkomen eerlijkheid van de president der rechtbanken. Ernstig bezwaar moet worden gemaakt te gen de wijze van opstelling der be- schuldigingsacten en tegen de nog al willekeurige keuze van de be klaagden - typische voorbeelden van jeugdige delinquenten. De Poolse grondwet is geschon den omdat de debatten niet volle dig openbaar waren: de aanwezi gen moesten nl. een identiteitskaart kunnen tonen. En tenslotte heeft men niet kunnen waarnemen, dat 't beginsel der onschuld van de be klaagden bij het begin van het pro ces aan te nemen, werd toegepast. De Belgische jurist gaf echter wel toe dat de presidenten volstrekt on kreukbaar waren geweest. In de Sowjet-Unie zullen bin nenkort postzegels worden uitge geven met de beeltenissen van Rembrandt, Mozart en Shaw, ter gelegenheid van de 39ste verjaar dag van de oktoberrevolutie. bassadeurspost te Bonn, die drie maanden vakant is geweest, weer te bezetten. De regering te Moskou stelde de Bondsregering voor de huidige ambassadeur te Wenen, Smirnof, tot ambassadeur te Bonn te benoemen. De Bondskanselier zei, dat de nieuwe ambassadeur behandeld zal worden als iedere andere diplo maat. Het protestcomité-Jungschlager heeft een telegram aan minister Luns gezonden, waarin het „met de meeste kracht aandringt op spoedige maatregelen, welke dé be veiliging van Schmidt in Djakarta zouden kunnen bevorderen". Het telegram, dat ondertekend Is door de voorzitter van het werk comité, de heer Ego, en de secre taris van dit comité, de heer Koek koek, zegt „ernstig bezorgd" te zijn „over mogelijk gewelddadig optreden van opgezweepte mensen massa's in Djakarta bij de uit spraak in de zaak-Schmidt". Uit vrees voor Hitier Twee inbrekers hebben zich zaterdag in het bouwvallige huis van de arme John van Huda en zijn zuster Jean- nette, resp. 53 en. 64 jaarte West-Babylon in de Ameri kaanse staat New York, meester gemaaict van 12.000 dollar. De politie die een on derzoek instelde, trof de broer en zuster, die als arm bekend stonden en door de gemeente onderhouden wer den, temidden van theepot ten, bloemenvaasjes, potten en pannen met dollarbiljet ten en goud- en zilverstuk ken aan. Het paar beschikt na de diefstal over, naar ruwe schatting, nog ruim 50 duizend dollar, opgepot, naar Jeannette verklaarde, omdat John indertijd vreesde dat Hitier de hele wereld zou veroveren en ook hun geld zou opeisen, als dat op de bank zou staan. „Bij hun thuis zou Hitier het wel niet komen zoeken", zo dachten zij. In Bikanpoer, 28 km van Delhi (India), zyn 34 mensen om het le ven gekomen door overstrominr van de rivier de Hindan. Verschei dene dorpen en duizenden hectaren land staan onder water. Delhi zelf wordt bedreigd met de zwaarste overstroming sinds mensenheugenis. Het water van de Joemna heeft zondag de muren van het oude rode fort. in. de oude stad bereikt. In de omgeving van dé stad staat een gebied van 776 vler kante km onder water. In Madrid is dézer dagen een meisje geboren met. twee stel her senen. Het kind is gezond en le vendig. De artsen verwachten, dat het over een buitengewone intelli gentie zal beschikken. Als gevolg van overstromin gen in de Indische staat Uttar Pra- desj, hebben 84 mensen het leven verloren, aldus is officieel bekend gemaakt. DE ITALIAANSE COMMUNISTEN Program-verklaring na „ontheiliging van Stalin" De Italiaanse communistische partij heeft zondag een verklaring getiteld „Elementen van een pro gramverklaringgepubliceerd, die het resultaat is van politieke be sprekingen, welke in het afgelopen jaar, na de „ontheiliging" van Stalin op het Sowjet-partijcongres in Moskou, in alle partij-organisa ties zijn gevoerd. Deze schets voor de toekomstige politiek van de grootste communis tische partij in west-Europa ver klaart, dat gezocht zal worden naar een „Italiaanse weg naar het so cialisme", met democratische mid delen en zonder gebruik van ge weld. De na-oorlogse Italiaanse repu blikeinse grondwet, die opgesteld is door een grondwetgevende ver gadering waarin de communisten sterk vertegenwoordigd waren, „be vat de essentiële elementen" van het communistische program „voor de ontwikkeling in de Italiaanse gemeenschap en de Italiaanse staat" aldus de verklaring. Hieraan wordt toegevoegd: „De communisten verklaren opnieuw, dat zij nooit geloofd hebben en niet geloven in geweld ter wille van het geweld. Het denkbeeld van een re volutie, opgelegd door middel van vreemde legers, is absurd en be lachelijk". Het socialisme moet ln Italië opgebouwd worden op een andere wijze dan in andere landen." Voorts pleit het manifest voor de vorming van een volksfront ln Italië. De Poolse procureur-generaal, Nfariam Reyblcki, heeft zaterdag meegedeeld» dat in 1952 negentien Poolse officieren ten onrechte ter dood z(jn gebracht, zo meldt radlo- Warschau. Hij deelde- dit mee aan een. com missie uit het parlement, die is in gesteld om „inbreuken op het so cialistische recht" in het. verleden te onderzoeken. Het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs Verschenen is een statistiek van het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs, 1955/56. Deze statistiek, samengesteld door het C.B.S., bevat gegevens omtrent de gymnasia, de h.b.s.-en, de lycea, de middelbare scholen voor meisjes, de handelsdagscholen en de han delsavondscholen. Op de 395 scholen, zo staat in de statistiek, waren per 15 september 1955: 108.845 leerlingen geplaatst (1954: 378 scholen met 98.876 leer lingen). Er werden bij het begin van de cursus 1955/56 28.127 leerlin gen voor de eerste maal toegelaten (1954: 24.698), terwijl 9.938 leerlin gen in 1955 het. eindgetuigschrift behaalden. Vijfde nationale kampeertentoonstelling Van 12 tot en met 15 april zal de A.n:W.B. voor de vijfde maal de jaarlijkse nationale kampeerten toonstelling. „Goed Kamp" organi seren. Voor dé derde maal zijn daartoe, de Houtrusthallen in Den Haag uitgekozen. Ook de buiten- terreinen rondom Houtrust zullen, evenals vorige jaren, voor deze uit gebreide manifestatie, waarop weer vrijwel de gehele Nederlandse bui- tensporthandel en caravanindustrie acte de présence zullen geven, wor den ingeschakeld. In het buiten land is de belangstelling voor deze expositie, die het vorig jaar in 3% dag ruim 40.000 bezoeker» trok, éveneens sterk groeiende. Angstig avontuur op het Slaak Reeds tot de borst in het water Twee Inwoners van St. Philips- land, de heren J. Verwys en C. van der Male, waren zaterdagmorgen omstreeks vier uur by eb naar het Slaak gegaan om te proberen ter hoogte van de Steenbergse Vliet, met een netje wat bot tc vangen. Teen de vloed opkwam, wilden zy teruggaan, maar zij wisten in het donker niet hoe zy lopen moesten. De geul, waardoor zy op de zand plaat gekomen waren, konden zy niet meer terugvinden. Om de- aandacht van door het Slaak passerende schepen te trek ken, bonden zij daarop een rode zakdoek aan een stok, samen met TWEEDE KAMER Naar vernomen wordt, worden de leden van de Tweede Kamer op geroepen voor een vergadering op dinsdag 23 oktober. De minister president van het nieuwe kabinet, dr. TV. Drees, zal in deze vergade ring een regeringsverklaring afleg gen. Het debat over deze regerings verklaring zal vermoedelijk op de daaropvolgende woensdag en don derdag worden gehouden. In de vergadering van dinsdag 23 oktober zullen enige nieuwe ka merleden worden beëdigd, namelijk zij, die benoemd zullen worden in de vakatures van de aangebleven ministers. In dezelfde vergadering zal aan de orde komen het opmaken van eerf "Voordracht ter vervulling van de vakature onder de leden van de Algemene Rekenkamer, ontstaan door het ovérlijden van de heer D. J. Gerritsen. Het ligt in de bedoeling de vijftig nieuwe leden, met wie de Tweede Kamer wordt uitgebreid, te beëdi gen in de vergadering van dinsdag 6 november. een brandende zaklantaarn. Meer dan een uur wachtten zij tever geefs. Bij het aanbreken van de dag werden zij echter opgemerkt door het passerende schip „Altena" uit Werkendam, schipper A. Cornet. Deze schipper hoorde om hulp roe pen en zag de mannen zwaaien met hun geïmproviseerde vlag. Toen een zoon van de schipper hen met de roeiboot bereikte, stonden zij reeds tot de borst in het water. Na aan boord van de „Altena" van droge kleren te zijn voorzien, wer den ze meegenomen naar Brui- nisse, waar schipper Cornet een la ding zand moest lossen. De mannen hadden het op zijn hoogst nog een half uur op de plaat kunnen uithouden. Twee honden vielen vorige week nabij Bourg, in oost-Frank rijk, 's nachts een kudde van vier honderd schapen aan. De dieren vluchtten achter hun leider aan een berg op, waarachter zich een diep ravijn bevond. 250 schapen vielen hierin te pletter. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Succes is vaak alleen maar te danken aan het feit, dat men één keer meer is opge staan dan gevallen. BURGH Tragisch ongeval Vrijdagmiddag jl. heeft zich al hier een tragisch ongeval voorge daan, dat het leven heeft gekost aan het tweejarig zoontje van de heer J. C. Boot, Zonder dat de va der er erg in had was het kind onder de bandenwagen gekropen. Toen de heer Boot met de wagen weg reed, ging één van de wielen over het hoofdje, waardoor het kind vrijwel op slag werd gedood. KERKWERVE De Groene Kruis-bazar Naar ons werd medegedeeld zal a.s. woensdagavond om half acht in het Verenigingsgebouw een „uit verkoop" plaats vinden van de overgebleven prijzen van de gehou den bazar t.b.v. het Groene Kruis. Tevens zal die avond de trekking plaats vinden van de aan de bazar verbonden loterij. DE SUEZ-KANAALKWESTIE De Sowjet-Unie heeft zaterdag kort voor middernacht in de Veilig heidsraad haar veto uitgesproken over het tweede deel van de nieuwe Brits-Franse resolutie, waarin wordt aangedrongen op steun voor de voorstellen van de achttien landen tot internationaal beheer van het Suezkanaal. Ook Zuid-Slavië sprak zich fegen dit deel van de resolutie uit. Het tweede deel van de resolutie, waarin de zes beginselen» waarover Groot-Brittannië, Frankrijk en Egypte overeenstemming hebben bereikt, werd met algemene stem men aangenomen. EFFICIENCY-DAG TE ZIERIKZEE Zal plastic de klassieke rijsmat verdringen 1 Op. alleszins begrijpelijke wijze heeft lr: J. G. Snip, hoofd van het Bureau Bijzondere Werken van de Provinciale Waterstaat in Zeeland, op eert vrijdag te Zierikzee (in de foyer van de Concertzaal) gehouden vergadering van de afdeling" Zeeland van het Nederlands Instituut voor Efficiency, een inzicht gegeven In de talrijke Ingewikkelde waterbouw kundige problemen, die zich zullen voordoen bjj de afsluiting van de zeegaten binnen, het raam van het Deltaplan. Motto van de bijeenkomst, die als „studiedag" werd gekwalificeerd, was: „Enige efficiency-gedachten met betrekking tot het Deltaplan", en dit was geen onjuiste karakteristiek, want menig efficiënt woord is gevallen over het reuzenplan, dat de struktuur van onze provincie zo diepingrijpend zal wijzigen. De bijeenkomst stond onder voor zitterschap van de heer G. N-. van Ginkel, die een welkom toeriep aan de talrijke aanwezigen, in. het al gemeen en de heer a. Schout, lid van G.S. in het bijzonder. Verschil lende burgemeesters van gemeen ten op het eiland gaven blijk van hun belangstelling. De Kon. Zee- landia N.V. was vertegenwoordigd door een groep uit het personeel o. w. de heer J. Coumou. Op een speciale kaart wees ir. Snip aan, dat Zeeland t.o.v. andere delen ln de vaderlandse kuststrook, nog niét eens zo diep ligt. Bij een eventuele overstroming maakt dit echter niet zo heel veel uit en uiter aard is de situatie ongunstiger door de diep in het land Indringende zee-armen. In de veiligheidsbe schouwingen van de waterstaat is men uitgegaan van een mogelijke waterstand, die nog 1 meter hoger 'ligt dan de waterstand op 1 febru ari 19531. Wilde men onder de hui dige omstandigheden een zo groot mogelijke beveiliging krijgen, dan zou hét derhalve nodig zijn alle we ringen met een meter te verhogen en dit zou duurder zijn dan het af sluiten der zeegaten. Spr. ging hier na dieper in op de gevolgen van het Deltaplan voor de schelpdie rencultuur en de pogingen die zul len worden aangewend deze gevol gen ln de omvang te beperken. (Proef ln Veerse Gat en bij gun stige uitslag overbrenging van de cultuur naar de Grevelingen). Wat de uitvoering van het Deltaplan zelf betreft wees spr. op het „schoonmoederprincipe", dat men ln waterstaatskringen aanhangt, nl. het vermijden van elk risico voor mislukking van een onderneming. De bodemversterking Ter inleiding van zijn betoog over de technische gang van zaken bij het afsluiten der zeegaten, zette ir. Snip de methode van bezinking uiteen, een methode die ook bij het sluiten der stroomgaten in 1953 zo'n belangrijke rol heeft gespeeld. In de te sluiten zee-armen worden dijks- koppen gebouwd en de bodem in het resterende gat wordt zwaar versterkt met zinkwerk en stenen, waarna een caissonsluiting volgen kan. Het bezinken is nodig voor het beveiligen van de bodem, want bij een bepaalde stroomsnelheid spoelt de zee de bodem uit, waardoor be langrijke verdiepingen van het stroomgat ontstaan. De grote moei lijkheid bij het Deltaplan is even wel dat de vooruitzichten voor het toepassen van de traditionele mid delen niet gunstig zijn. Zinkstukken zijn duur en het materiaal is moei lijk te krijgen. Bovendien moeten, bijzonder grote oppervlakten wor den bezonken en de Rijkswaterstaat bestudeert thans de tijdschema's voor de bodembeveiliging. Caissons moeten nieuw worden aangemaakt, want de oorlogsvoorraad is prak tisch op. Tientallen caissons zullen nodig zijn. De uitvoering van het Drie-eilandenplan is „testcase" voor de verdere afsluiting. Bij de aanleg van de dam door het Veerse Gat zullen de methoden worden be proefd, die dan ook later hun toe passing zullen krijgen. Toepassing plastlc-zinkstukken Gelet op de hoge kosten van de bezinkingswerken en de schaarste aan materialen (ook klei is een pro bleem), ziet de Rijkswaterstaat uit naar andere methodes. In het Veer se Gat zijn daarom proeven geno men met plastic-zinkstukken. Gro te plastic vellen worden daarbij op de bodem uitgerold. De proeven zijn niet geheel bevredigend ver lopen. De grote moeilijkheid is het plastic-vel netjes op de bodem te draperen. Gebruik gemaakt is van een kraan, waaraan het vel was op gehangen. Het vel werd verankerd en de kraan ging varen en zo werd gepoogd het vel „netjes te leggen", door middel van partiële verzwa ring met steneh. Later is nog ge poogd het in lagen gevouwen vel, „vouw voor vouw" op de bodem te leggen, maar bij laag water bleek de plastic-deken er allesbehalve fraai bij te liggen. Toch schijnt er in de toepassing van plastic iets te zitten en de proeven gaan dan ook door. Ir. Snip wee9 nog op de gemak- De ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Frankrijk heb ben zich na de stemming in opti mistische zin over de toekomst uit gelaten. Zij hadden wel kritiek op de Sowjet-Unie. Minister Sjepilof, die nog niet eerder van het veto-recht gebruik had gemaakt, zei, dat er, naar zijn oordeel, wel vorderingen zijn ge maakt en dat de raad „een belang rijke en positieve rol heeft ge speeld. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, vond het aangenomen eerste deel van de resolutie een waardevol uit gangspunt voor onderzoek naar de verdere mogelijkheden tot een rechtvaardige oplossing van het probleem van het Suezkanaal. Het orgaan van het Hongaar se vakverbond, „Nepszava", meldt volgens radio-Boedapest, dat nog meer Hongaren een herbegrafenis zullen krijgen. De lijst van dode „slachtoffers van het tijdperk van Rakosi" is nog zeer lang, aldus het blad. keiijker sluiting door middel van bekkenverkleining. Dit houdt de aanleg van sekundaire dammen in (b.v. In de Grevelingen). Het Ha- ringvliet-projekt wordt ale eerste aangepakt. In de Haringvlietdam komen verschillende sluizen. Deze sluizen worden eerst gebouwd. In het beginstadium stroomt het wa ter dan vrijelijk langs de bouw putten. Zijn de sluizen klaar, dan kan het water hierdoor stromen, terwijl dan de aanzetstukken tus sen walkant en sluizen kunnen worden gemaakt. Deze methode is erg duur, maar technisch goed mo gelijk. De benodigde voorraden zand en klei zijn enorm. Bij een diepte van acht meter (de dijk moet daarbij aan bepaalde eisen voldoen wat betreft het tracé) is per kilometer niet minder dan 2.000.000 kubieke meter materiaal nodig. Bij efficiënt gebruik van het materieel heeft een zuiger 30 weken nodig voor één miljoen kubieke meter. Tijdens een levendige diskussie besprak ir. Snip nog de beveiliging van de oevers van de Wester- schelde. Verder deelde hij mede dat het Drie-eilandenplan in 1962 ge reed kan zijn. Verdere diskussiepunten waren het optreden van de paalworm, het gebruiken van de zandbanken bij de sluitingen en het kleivoorzie- ningsprobleem, dat uiterst moeilijk blijkt te liggen. (Vervolg op pagina 2).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1