DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nederland ziet eindelijk het eind van hardnekkige kabinetscrisis DONDERDAG 11 OKTOBER 1956 No. 18035 113e ZIERIKZEESCHEBNIEUWSBOD] ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus 1, Tëi: Lange ivoueisiraai u, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitqave: N.V. Drukkerij v./h. Lakennian Ochtman, ZieTikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Nieuwe incidenten ISRAËLISCHE ACTIE ALS REPRESAILLE VOOR JORDAANSE OVERVALLEN Langs de Jordaans-Israëlischc grens was vanochtend vroeg een hevig artillerieduel aan de gang, nadat Israël een verzoek van de V.N. om de aanval, die het woens dagavond laat In het gebied van Kalkilja op Jordaanse stellingen had ingezet, te staken, van de hand had gewezen. Volgens officiële berichten hebben de Israëliërs hun aanval geconcen treerd 'op Kalkilja en ten noorden van deze stad een fort opgeblazen. Kalkilja vormt de punt van een driehoek van Jordaans gebied, die in de Israëlische kuststrook ten oosten van Tel Aviv uitsteekt. Waarnemers beschouwen de actie van de Israëliërs als een represaille voor twee overvallen van Jordaan se zijde op dinsdag en donderdag jl., waarbij resp. twee en vijf Is raëliërs werden gedood. Volgens berichten uit het Isra ëlische dorp Kafr Saba werd de Is raëlische actie geleid door mobiele colonnes. Kort voor middernacht vermin derde het vuren, doch later laaide de strijd weer op, waarbij ook van artillerie gebruik werd gemaakt. De Jordaniërs zouden versterkin gen aanvoeren. Tengevolge van een hevig artil lerieduel langs een ruim tien km. front vielen Jordaanse granaten op de Israëlische nederzettingen Ejal, Nveh Jemin, Ramat Hakovesj en Rosj Haajin. Te Jeruzalem deelde een woord voerder van de V.N. .mee, dat gene raal Burns, het hoofd van de waar nemers van de volkerenorganisatie, een beroep op Israël had gedaan het vuren to staken. Dit naar aan leiding van een Jordaanse klacht, dat de Israëliërs de plaatsen Kalki Ja en Azon met granaten van 25 pond bestookten. Naar van gezaghebbende Israëli sche zijde werd vernomen, gaf Is raël geen gehoor aan deze oproep als een gevolg van het „onbevre digende" antwoord van de VN. op Israëlische verzoeken om een einde te maken aan de aanvallen van Jordaanse zijde. Het fort bij Kalkilja, dat nog stamt uit de tijd dat de Britten over Palestina heersten, is door een he vige ontploffing verwoest. In het gebied van Zon, tien km. ten oosten van Kalkilja, waar aanzienlijke Jordaanse strijdkrachten zijn gele gerd, zou hevig worden gevochten. Een sterke eenheid van de Israëli sche infanterie zou bij een poging om via een flankaanval het fort bij Kalkilja te bezetten, op krachtige tegenstand zijn gestuit. Om half vijf in de ochtend (plaat selijke tijd) scheen het vuren te zijn gestaakt, zo werd later van de zijde van het hoofdkwartier van de V.N. te Jeruzalem vernomen. De Israëlische autoriteiten deel den mee dat er negen Israëliërs zijn gesneuveld en twaalf gewond. Zij voegden hieraan toe, dat de ver liezen van de Jordaniërs zeer zwaar zijn. Politiek debat in Straatsburg In het oude Straatsburg zijn gis teren (woensdag) weer een groot aantal Europese parlementsleden aangekomen, die in de volgende twee weken een politieke wapen schouw zullen houden. In drie op eenvolgende vergaderingen zullen de actuele problemen, die met de integratie van Europa samenhan gen, worden besproken. Vandaag komt de vergadering der Westeuropese Unie bijeen en deze zal maandag worden afgelost door de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, waarin de parlementen van vijftien landen vertegenwoordigd zijn. Verplichte snipperdagen bouwbedrijf De bedrijfsraad voor het bouw bedrijf heeft maandag 24 december en maandag 31 december, die dus liggen respectievelijk tussen een zondag en eerste Kerstdag er nieuwjaarsdag, aangewezen als ver plichte snipperdagen voor de werk nemers in het bouwbedrijf en aan verwante bedrijven. Op grond van bedrijfstechnische overwegingen kan voor één of meer werknemers ontheffing van dit besluit worden verleend. IN DICHTE MIST: Auto reed in op jongelui Woensdagavond omstreeks kwart over tien zijn op de grens van de gemeente Utrecht en Westbroek drie jongelui aangereden door een auto, die kwam uit de richting Maarsen. Op de Gageldijk stonden op het ogenblik van het ongeval het 16- jarige meisje L. P. uit Westbroek, de 17-jarige jongen H. P. uit Utrecht en de 16-jarige jongen L. A. A. Geveneens uit Utrecht, te praten. De auto, bestuurd door G. V. C. uit De Bilt, reed op het groep je in Hierbij werd het zestienjarige meisje L. P. dodelijk gewond. De 17-jarige H. P. werd in zorgwek kende toestand, o.m. met een sche- delbasisfractuur naar het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. De zestienjarige L. A. A. G. liep lichte verwondingen op. De bestuurder van de auto is door de politie van Utrecht in ver band met het onderzoek in verze kerde bewaring gesteld. Professor C. J. Bakker, alge meen directeur van het Europees Centrum voor Kernonderzoek (CE RN), heeft op een lunch van de Nederlandse Kamer van Koophan del in Zwitserland gesproken over de toenemende wereldbehoefte aan energie. Hij zei dat deze behoefte naar schatting tegen 1975 het vier voudige van thans zal bedragen. Vandaar dat de ontwikkeling van het benutten der kernenergie van zoveel belang ls. Nieuwe leden van de Tweede Kamer De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal heeft in de vaca ture ontstaan door het bedanken van de heer J. M. L. Th. Cals de heer M. M. A. A. Janssen te Zeist benoemd tot lid van de Tweede Kamer; in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer F. J. F. M. van Thiel, de heer P. A. Blaisse te 's-Gravenhage; in de va cature van de heer C. Staf, de heer J. de Ruiter te Heerenveen; in dé vacature van de heer W. Drees, de heer H. J. van den Born te Am sterdam; in de vacature van de heer S. L. Mansholt de heer H. M. Franssen te Assen; in de vacature van de heer J. Zijlstra de heer P. Gerbrandy te 's-Gravenhage; in de vacature van de heer J. Algera de heer C. van der Zaal te Harlingen; in de vacature van de heer A. A. van Rhijn de heer J. Reehorst te Rotterdam; in de vacature van de heer J. G. Suurhoft de heer J. C. Deering te Rotterdam en in de va cature van de heer J. M. A. H. Luns de heer W. J. Schuijt te Amsterdam PORT SAID ZAL EEN VRIJHANDELSZONE WORDEN Port Said zal een vrijhandels zone worden, waarin vrijheid van tolrechten en belastingen zal heer sen. Van officiële zjjde is bekendge maakt, dat het Egyptische mini sterie van Financiën een wetsvoor stel van deze strekking heeft ont worpen, dat aan de president van de republiek ter ondertekening zal worden voorgelegd. Niet alleen de haven, maar de gehele stad Port Said zal tot de vrijhandelszone behoren. Het is de bedoeling, dat de reizigers, die door het Suezkanaal gaan, hier tegen speciale prijzen koopwaar uit alle landen kunnen aanschaffen. Tevens zou Port Said een permanent cen trum van bevoorrading voor alle landen van het Midden-Oosten kunnen worden, daar zich hier een entrepothandel zal kunnen ontwik kelen, die voor de kopers geen en kele kostenverhoging met zich zou brengen. NA VELE MISLUKKINGEN Mej. dc Klompé eerste vrouwelijke minister Na wekenlange mislukte pogingen door. diverse formateurs een nieuw kabinet te vormen, is aan dc periode van regeringsloosheid thans een einde gekomen. Nadat de informateur mr. Burger verslag van zyu onderzoek had uitgebracht by H.M. de Koningin, werd dr. Drees ver zocht een kabinet te vormen. Reeds gisteren kwamen daarop de grote dagbladen met een kabinet uit de bus, waarvan de samenstelling in hoofdzaken juist zal blyken te zyn, al stond - volgens mededeling van de informateur - nog niet alles vast. Genoemd waren: mej. dr. Klompé (Maatschappelijk Werk) en de heren mr. Algera (Verkeer en waterstaat), mr. Cals (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen), dr. Drees (minis ter-president), Hofstra (Financiën), mr. Luns (Buitenlandse Zaken), dr. Mansholt (Landbouw, Visserij en Voedselvöorziehing), prof. dr. Sam- kalden (Justitie), Suurhoff (Sociale Zaken en Volksgezondheid), Ir. Staf (Oorlog en Marine en voorlopig Overzeese Rijksdelen), mr. Struyc- 'ken (Binnenlandse Zaken, Bezits vorming en P.B.O.), ir. Witte (We deropbouw en Volkshuisvesting) en prof. dr. Zyistra (Economische Za ken). In mej. dr. Klompé krijgt Neder land de eerste vrouwelijke minister. Broers wilden gehele school uitroeien MISDADIG TWEETAL EISTE RUIM f 1.000.000 VOOR 96 KINDERLEVENS Te hulp geschoten arbeider werd vermoord De 27-jarige, geestelijk onvol waardige, Arturo Sampata en diens 22-jarige broer Osvaldo, hebben woensdag in een voorstad van Mi laan, Terazzano, een arbeider dood geschoten, die de politie behulp zaam was bij het ontzetten van 96 schoolkinderen, die zes uur lang door de broers in een school wer den vastgehouden. De broers wer den zelf door het optreden van de politie gewond.' De beide mannen, van wie Ar turo veertien dagen verlof had uit een inrichting voor krankzinnige misdadigers, bezetten de school om elf uur 's ochtends, verzamelden de kinderen in de hallen en kne velden drie onderwijzeressen. De broers, die gewapend waren, eisten een losprijs van 200.000.000 lire (ongeveer 1.200.000 gulden). Als DE VER. NATIES EN NIEUW-GUINEA Aziatisch-Afrikaanse landen willen behandeling Vijftien Afrikaans-Aziatische lan den hebben dinsdag formeel de Verenigde Naties verzocht de kwes tie Nieuw-Guinea te plaatsen op de voorlopige agenda van de Alge mene Vergadering. Vertegenwoordigers van Afgha nistan, Egypte, Birma, India, Cam bodja, Indonesië, Ceylon, Irak, Jordanië, Saoedi-Arabië, Libanon, Syrië, Libië, Yemen en Pakistan, hebben een schrijven aan de secre taris-generaal Dag Hammarskjoeld ondertekend. In een toelichtend memorandum verklaart de Indonesische delegatie dat de kwestie Nieuw-Guinea een gezwel blijft in de verhouding tus sen Indonesië en Nederland. In wijder verband, als overblijf sel van een koloniaal vraagstuk, dat niet is opgelost, tast het op schadelijke wijze het gehele samen stel van internationale betrekkin gen in dat deel der wereld aan, al dus het memorandum. zij deze som niet kregen, zouden zij iedereen doden. Een vrouw, die naar het oordeel van de broers te dicht bij de school kwam, namen zij onder vuur. De vrouw liep een schotwond in het been op. Een uur nadat de mannen de school hadden bezet, was het ge bouw omsingeld door 500 politie mannen en carabinieri en stonden pantserwagens gereed. Angstige ouders trachtten door het politie- kordon te breken om hun kinderen te hulp te snellen. Pogingen om de broers met luid sprekers te bewegen het verzet op te geven, bleven vruchteloos. De broers dreigden de kinderen met zuur blind te zullen maken en de school te zullen opblazen. Zij lieten de kinderen bevestigen, dat zij een fles met zuur en springstof bij zich hadden. Overigens hielden zij rekening met een langdurig be leg, want zij eisten levensmiddelen en elektrische kookkachels voor de kinderen. Op advies van een psychiater be sloot de politie tot een aanval over te gaan. Op twee plaatsen trachtte men de school binnen te dringen. Een arbeider, die de politie behulp zaam was, werd hierbij doodge schoten. Bovendien werden twee politiemannen, die het gebouw van boven trachtten binnen te ko men, met machinepistolen bestookt. De politie beantwoordde het vuur met machinegeweren. Onmiddellijk daarna slaagde men er op twee plaatsen in de school binnen te komen. Arturo werd door een carabinier en een onderwijzeres ontwapend. Osvaldo gaf zich^over toen hij gewond werd bij het stuk schieten van een slot. Arturo bleek twee schotwonden te hebben opge lopen. HET MYSTERIE VAN DE RUSSISCHE BOER. De Russische boer Alexis Tsjowstof, die met zijn dochtertje Tatjana (2Vï) bij het vertrek van de Queen Mary" uit New York aan de aandacht van de Ameri kaanse emigratie-beambten ontsnapte - hij zou op weg zijn naar Kras nodar aan de Zwarte Zee, om daar zijn oude moeder te bezoeken - is, sinds hij in Southampton werd afgehaald door leden van de Russische ambassade in Londen, volkomen zoek en het middelpunt van vele ge ruchten. - Foto links: dit is het laatste, wat van de kleine Tatjana werd gezien: vragende kinderogen, glurend van achter het gordijn van de trein, die Alexis met zijn dochter onder geleide naar Londen bracht. - Foto rechts: de aankomst van Tsjowsof met zijn dochtertje in Sout hampton. Men vermoedt, dat vader en dochter in de Russische ambas sade te Londen worden vastgehouden. Tramtrein van de R.T.M. ontspoorde OORZAAK TE WIJTEN AAN ONVOLDOENDE ONDERHOUD TRAMBAAN? Politie stelt onderzoek in In aansluiting op het bericht on der „Stad en Provincie" elders in dit blad, betreffende het ontsporen van een tramtrein van de Rotter damse Tramweg Maatschappij, gis termorgen op de Dordtse straatweg te Rotterdam, vernemen wij van het A.N.P. nog het volgende: Daar het ongeval op een vrijwel recht stuk gebeurde en er zelfs één of meer railstaven gekanteld wa ren, stelde de politie het parket hiervan in kennis. Dit heeft in de loop van de dag een onderzoek in gesteld naar de toestand van de trambaan, die, naar men ons ver zekerde, op enkele punten sporen van onvoldoende onderhoud ver toonde. Bouten moeten los zijn ge vonden en ter plaatse van bevesti ging dier bouten zou zelfs hier en daar de rails doorgeroest zijn. Het ongeval gebeurde op een gevaar lijk weggedeelte. Langs de baan loopt nl. een sloot. Het resultaat van het justitieel onderzoek is nog niet bekend. De dienst op de Hoek- sche Waard is verder met ander materieel onderhouden. Het ont spoorde treinstel, bestaande uit een stoomlocomotief en vier wa gons, was aanvankelijk door de po litie in beslag genomen, maar het is gisteravond vrijgegeven om in de werkplaatsen van de R.T.M. nage zien en eventueel gerepareerd te worden. Het baanvak is in zoverre hersteld, dat vandaag de dienst normaal kan worden hervat. (In de verongelukte tramtrein za ten ongeveer honderd reizigers, die in de richting van Numansdorp reisden. Niemand liep enig letsel op), i Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Pak elke taak, die men u op- draagt aan, of deze het enige was wat u ooit in het leven 1 had te volbrengen. Dan zult u succes boeken. Amerikaans militair vliegtuig vermist 59 personen aan boord Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat woensdagavond met 59 personen aan boord van de basis Lakenheath in Engeland ver trokken was naar het vliegveld Lagens op de Azoren, wordt ver mist. Het toestel, dat om 18.26 uur op gestegen was, heeft om 20.55 uur voor het laatst iets van zich laten horen. Het had kort na midder nacht op de Azoren moeten aan komen. Het vliegtuig vervoerde Ameri kaanse militairen, die op weg wa ren naar de Verenigde Staten. De internationale tarweovereenkomst Bij de voorzitter van de Tweede Kamer is een brief binnéngekomen van de heer Vondeling c.s. waarin de wens te kennen wordt gegeven, dat de internationale tarwe-over- eenkomst, op 25 april 1956 te Was hington tot stand gekomen, aan de uitdrukkelijke goedkeuring der Statéh-Generaal zal worden onder worpen. Behalve door de heer Von deling is de brief getekend door de heren Posthumus, Peschar, Kleij- wegt, Stuflcens, Scheps, Vermooten, Roemers, Blom, Ruygers, Tans, ten Hagen en Egas. De Amerikaanse fabrikant Ed win Link, directeur van de maat schappij die de Link-oefenstuur hutten bouwt, en zijn echtgenote hebben bij een onderzoek van de zeebodem langs de Israëlische kust de Romeinse haven Caesarea te ruggevonden. Zij vonden bij de uiteinden van de havendammen veel grote bewerkte stukken steen, die deel zouden hebben kunnen uitmaken van de twee grote stand beelden, die volgens de oude be schrijvingen van de stad aan de havenmond hebben gestaan. Een verkenningsvliegtuig van de Britse luchtmacht van het type „Neptune" is woensdagavond laat in een dichte mist nabij Campbel town (Schotland) tegen een rots wand gevlogen. Nabij het uitge brande wrak werden de lijken van vier van de negen inzittenden ont dekt. De vijf overige leden van de bemanning zijn nog niet gevonden. Het ontzet van Alkmaar iji 1573 is maandagochtend 8 oktober in de stad waar de victorie begon herdacht tijdens een plechtigheid, ivaarbij o.m. een krans werd gehangen om het Victoriebeeld op het Victorieplein- - De linkerfoto geeft een overzicht van het plein tijdens de rede van de voorzitter van de 8 Oktober-vereniging, mr. G. A. de Lange. - De rechterfoto laat zien hoe de krans om het beeld werd gehangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1