AMSTLEVEN levensverzekering Hoe zit dat- LIEFDE'S NAZOMER ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 9 OKTOBER 1956 No. 18034 CONGRES TE ENSCHEDE Arabische wereld streeft weer naar rol in internationale leven Grote veranderingen liggen in het verschiet „Europa en de Arabische wereld" was het thema van de nationale jongerenconferentie, die zaterdag in Enschedé werd gehouden en die georganiseerd werd door de Neder landse Jongerenraad der Europese beweging in samenwerking met de Enschedése jeugdraad. Op het congres is gesproken door de journalist drs. L. A. V. M. Metze- maekers, die het onderwerp behan delde: „Politieke bewustwording in de Arabische wereld". De Arabische wereld is in een ontwikkelingsproces geraakt, dat te omschrijven is als het streven naar een bepaalde rol in de internatio nale samenleving. Het onmiddel lijke verleden betekent voor de Arabieren een zuiver passieve rol, thans wil men een actieve rol spe len, aldus spreker. Dit ontwikkelingsproces is al oud. Het eerste begin valt in de zestiger jaren van de vorige eeuw in Syrië, waar een grote groep Christelijke en Moslimse jongeren een soort ge heim genootschap stichtte, dat tot doel had de Arabische wereld te bevrijden van de Turkse overheer sing. Complex verschijnsel Het Artbische nationalisme is een zeer complex verschijnsel. Het valt uiteen in verschillende gees tesrichtingen. Eén daarvan is hoofd zakelijk van religieuze aard en is te omschrijven als de crisis van de Islam als godsdienst. Deze religi euze crisis valt 'veer uiteen in twee hoofdstromingen de beweging, die zuiver binnen de perken van de traditionele Islam de Moslimse we reld weer die machtige positie in de wereld tracht te geven, die zij had tijdens de Europese middel eeuwen. Het is een soort roman tische beweging, die xich richt op de tijden van de grote khaliefen. Binnen deze beweging valt een aantal zeer fanatieke groepen, die bekend zijn onder de naam van „Moslimse Broederschap" en die vooral in Egypte de laatste jaren actief zijn geweest. De tweede hoofdstroming is er een, die aanpassing zoekt van de Islam en zijn culturele zowel als godsdienstige inhoud, aan de eisen van het moderne leven. Tenslotte is er een stroming in de Arabische wereld, die volkomen wil breken met het verleden, ook op religieus gebied. Zij drijft op verschillende ideologieën, o.m. com munisme of meent voldoende te hebben aan een zuiver nationa lisme, waarvan figuren als kolonel Nasser eigenlijk de meest zuivere representanten zijn. Spreker's conclusie is, dat de Arabische landen in een cultureel, godsdienstig en sociaal ontwikke lingsproces verkeren, dat grote ver anderingen teweeg heeft gebracht en nog zal brengen. Meer overnachtingen in hotels Het bezoek van buitenlanders aan de Nederlandse hotels neemt nog steeds in omvang toe. Blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in het eerste halfjaar van 1956 in de ho tels 1.128,000 overnachtingen van buitenlandse bezoekers geregi streerd. Vergeleken met de over eenkomstige periode van 1955 nam het aantal overnachtingen toe m'et 110.000 of wel met rond 11 pet. KUNST Een Breitner voor f 950, Het schilderij gesigneerd G. H. Breitner, voorstellende een stoom trein, die Het Centraal Station te Amsterdam verlaat, is op een in de hoofdstad gehouden veiling (De Zon) voor 950 gulden verkocht aan een makelaar, wiens opdrachtgever niet bekend is. Volgens een technisch deskundige is de op het schilderij afgebeelde stoomlocomotief geen Nederlands model, doch vermoedelijk één van het type, dat bij de Great Western Railways in gebruik is geweest. Het schilderij zou derhalve niet een af beelding van het C.S. Amsterdam zijn. Ingezonden mededeling Bij Rheumatische Fijn veroorzaakt door onzuiver bloed brengt Kruschen uitkomst. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes mi nerale zouten waaruit 't is samen gesteld, hebben zo'n aansporende werking op de bloedzuiverende or ganen, dat 't bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzui verheden daarin kunnen zich niet meer vastzetten in de gewrichten en zo veroorzaken die ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwellen. In het woestijngebied in west- Egypte zijn in het weekeinde oefe ningen gehouden om te zien, hoe een vliegveld verdedigd kan wor den tegen vijandelijke bommen werpers en parachutisten. Aan de manoeuvres namen Stalin- tanks en uit Tsjecho-Slowakije afkom stige pantserwagens deel. De Egyp tische legervoorlichtingsdienst be richtte dat de oefeningen een groot succes waren. De kinderverlamming In de week van 23 tot en met 29 september zijn 52 gevallen van kin derverlamming met verlammings verschijnselen en 18 gevallen van kinderverlamming zonder verlam mingsverschijnselen aangegeven. Van de 52 gevallen kwam er één in Zeeland voor. Spoorwegarbeider gedood Gisterochtend om tien over negen is tussen Deventer en Almelo bij Bathmen de 24-jarige spoorweg arbeider G. Timmers uit Apeldoorn in aanraking gekomen met een voorbijrijdende trein. Hij stond met een boormachine in de hand gereed om de spoorlijn over te steken en wachtte op een naderende trein. Hij heeft daarbij klaarblijkelijk niet voldoende afstand genomen, waar door de trein het handvat van de boormachine raakte. Met een he vige klap werd hij tegen een naast de baan staande woning gesmeten en overleed ter plaatse. Steeds meer werkende vrouwen In de gehele wereld neemt het aantal werkende vrouwen toe. Dit blijkt uit de recente statistieken van vele landen. In Europa staat Oostenrijk aan de kop met het hoogste percentage werkende vrouwen op de totale be roepsbevolking, 39,3 pet., gevolgd door Frankrijk met 34,8 pet. en Westduitsland met 33,1 pet. Daarna volgen Engeland met 30,8 pet., Zweden met 26,4 pet. en Italië met 25,4 pet. lln de Beneluxlanden bestaat de totale beroepsbevolking voor on geveer een kwart uit vrouwen, ter wijl in Spanje slechts een zesde van de beroepsbevolking bestaat uit vrouwen. Wie gedacht zou hebben, dat Amerika het land van de werken de vrouw is, vergist zich. Uit de statistieken blijkt, dat van de to tale beroepsbevolking slechts 27,5 pet. vrouwen zijn, in Australië is het percentage 23,4 pet. en in Ca nada slechts 22,1 pet. Dezer dagen arriveerde te Honkong de Amerikaanse Rooms Katholieke geestelijke bisschop Henry Ambrose Finger, die vijf jaar in Rood-China gevangen werd gehouden. Enkele priesters begroetten de biscchop, die met een schip uit Sjanghai arriveerde DE NIEUWE KOERS Bulgaarse en Zuidslavische communistische partij zoeken elkaar Een drie eeuwen oude Neder landse slatenbijbel is gisteravond per K.L.M. van Schiphol naar New York gebracht, onder de hoede van gezagvoerder J. G. Roosenburg. Deze zeldzame bijbel is een ge schenk van de 80-jarige Katwijker Nlcolaas van der Mey aan het Amerikaanse volk. De heer van der Mey, die zestig jaar geleden per stoomschip naar Amerika reisde, is daar tijdens de Spaans-Amerikaanse oorlog als vrijwilliger in dienst geweest van het tweede regiment van Arkan sas, een feit, waaraan hij sedert enkele jaren een mooi pensioen dankt. Om zijn erkentelijkheid hier voor te tonen, heeft hij besloten zijn fraaie bijbel te schenken aan het Amerikaanse volk. Op het vliegveld van New York is vandaag de bijbel overgedragen aan de heer Meloin H. Baker, voor zitter van de Nationale Bijbelweek, die van 15 tot 21 oktober in Ame rika wordt gehouden en waaraan vele protestanten, Katholieken en Joden in de U.S.A. zullen deelne men. Gedurende deze periode zal de bijbel worden tentoongesteld in de etalage van het K.L.M.-kantoor aan Fifth Avenue. Na de bijbelweek zal de bijbel op 22 oktober in het bijzijn van de Nederlandse ambassadeur in het stadhuis van New York door de heer Meloin H. Baker worden over handigd aan de voorzitter van de New Yorkse gemeenteraad, mr. Abe Stark, waarna het kostbare boek Het bestuur van de Zuidslavische en van de Bulgaarse communis tische partjj hebben zondagavond te Belgrado bekendgemaakt, dat zij het contact tussen beide partijen officieel hebben hersteld en dat zij zjjn overeengekomen in de toe komst samen te werken. Volgens de bekendmaking was gebruik gemaakt van het bezoek van een afvaardiging van het Bul gaarse parlement aan Belgrado om het contact te herstellen. De leider van de Bulgaarse partijvertegenwoordiging was de eerste secretaris van de partij, Zjiwkof, en de Bulgaarse vertegen woordiging stond onder leiding van twee leden van het politieke bu reau, Ronkovic en Pijade. De partijen zullen onder meer contact onderhouden door de uit wisseling van afgevaardigden en lectuur. NIEUW PROBLEEM AAN WIE BEHOORT DE ATMOSFEER? Nu de ruimtevaart een zo grote omvang gaat nemen en kunstmatige satellieten het heelal worden inge schoten om als tussenstations voor verdere tochten in de hemelruimte te dienen, komt de vraag naar vo ren, wie het heelal eigenlijk toe behoort. Deskundigen op dit ge bied zullen op verzoek van de In ternationale Burgerlijke Luchtvaart Organisatie van de Verenigde Na ties deze vraag beantwoorden in een rapport, dat op de tiende algemene vergadering van de OACI behan deld zal worden. Volgens de bestaande internatio nale conventie van de OACI be hoort de luchtruimte boven het ter ritorium van een land ook tot dit land, maar in de conventie is geen sprake van die gedeelten van het luchtruim, die boven de atmosfeer liggen. Nu het lanceren van kunstmatige satellieten niet meer tot de fanta sieën behoort moet men echter de vraag onder het oog zien of deze satellieten zonder meer de atmo sfeer boven souvereine staten mo gen doorkruisen. De vertegenwoordigers van beide partijen spraken als hun vertrou wen uit, dat de samenwerking tus sen de partijen zal bijdragen tot verdere ontwikkeling van het on derling begrip en vertrouwen tus sen de volkeren van Zuid-Slavië en Bulgarije. Zjiwkof zei later tot verslagge vers, dat beide landen het socia lisme opbouwen en dat dit de beste waarborg voor hun toekomstige vriendschap is. i KERKNIEUWS Nieuw orgel in Chr. Geref. kerk te Zierikzee Van Chr. Gereformeerde zijde deelt men ons mede, dat de werk zaamheden aan het orgel voor het kerkgebouw thans zover gevorderd zijn dat men verwacht in januari 1957 met de plaatsing een begin te maken. Wat de financiering van het orgel betreft blijken nog niet alle benodigde gelden bijeen. De orgel commissie heeft daarom voorge steld een lening uit te schrijven onder de gemeenteleden. UIT DANKBAARHEID VOOR GOED PENSIOEN NEDERLANDER SCHENKT STATENBIJBEL AAN AMERKAANSE VOLK Vijf miljard boeken per jaar Ieder jaar komen ongeveer vijf miljard boeken van de pers. Al hoewel dit aantal zeer groot lijkt, betekent het toch niet meer dan twee boeken voor iedere bewoner van onze aarde. Behalve het feit, dat de meeste boeken gebruikt worden in scholen en bibliotheken, is de productie van boeken zeer sterk geconcentreerd in bepaalde gebieden van de wereld. Van de 250.000 nieuwe boeken die ieder jaar verschijnen op de boe kenmarkt, komt driekwart uit in slechts tien landen. Zoals het zich denken laat, zijn dat vooral Wes terse landen. De verspreiding van de boeken beweegt zich langs nogal traditio nele banen en wordt daarnaast be moeilijkt door allerlei maatregelen als invoerrechten en betalingsbe perkingen. Twaalf procent van alle landen in de wereld heft invoer rechten op boeken en 70 procent onderwerpt de boekenimport aan deviezenbeperkingen. Negentiende van de gehele boe kenproductie vindt plaats in slechts acht talen: Engels, Russisch, Frans, Duits, Japans, Italiaans, Spaans en Chinees. Bij de vertaalde boeken spelen slechts vier talen een be langrijke rol: Engels, Russisch, Frans en Duits. een definitieve plaats zal krijgen in het gebouw van de „New York Historical Society", waar talrijke oude documenten en voorwerpen nog herinneren aan de tijd dat New York nog Nieuw-Amsterdam heette. Korte berichten uit het binnenland ZWOLLE. Op de Zuiderzeestraat weg te Wezep is de 22-jarige onge huwde A. R. P. S. uit Heino tenge volge van een verkeersongeluk om het leven gekomen. De heer S. reed op een motor in de richting Zwolle en wilde een stilstaande vracht auto passeren. Uit tegenovergestel de richting naderde toen een vrachtauto met aanhanger, waar door hij werd aangereden. 's-GRAVENHAGE. De ballonclub heeft ruim een kwart miljard liter gas geconsumeerd in haar 20-jarig bestaan. Dit heeft voorzitter J. Boesman medegedeeld zaterdag op de lustrumavond in de Rolzaal op het Binnenhof te Den Haag. De Nederlandse ballons heb ben in die tijd 40.000 km. afgelegd. Juist de omtrek van de aarde. AMSTERDAM. Amsterdam is de enige stad in de 76 landen, aange sloten bij de Unesco, die de tiende verjaardag dezer organisatie van de Verenigde Naties met enige luister gaat vieren om hierdoor mede het werk van deze opvoed kundige, wetenschappelijke en cul turele V.N.-organisatie onder de aandacht van het publiek te bren gen. AMSTERDAM. Fabelachtig is de ontwikkeling in zes jaar tijds geweest van het bescheiden begin in 1950 tot deze Firato 1956", aldus burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly in de rede waarmee hij gisterochtend de 7de manifestatie van electroni- sche en accoustische apparatuur in het R.A.I.-gebouw officieel heeft geopend. ZWOLLE. De 19-jarige ongehuw de rijwielmonteur G. J. Boesenkool te Nieuw-Leusen is bij een ver keersongeluk om het leven geko men. Het ongeluk gebeurde op de Meppelerweg vlak bij een der toe gangswegen van Zwolle. De heer Boesenkool vloog met zijn motor uit een bocht van de weg en reed tegen een hem tegemoet komende trekker met oplegger. De motorrij der geraakte klem tussen zijn mo tor en de vooras van de trekker. Hij was op slag dood. •s-GRAVENHAGE. De staatsse cretaris van Sociale Zaken en de minister van Maatschappelijk Werk hebben een centrale commissie blindenvoorziening ingesteld. met de cacao In 1519 bracht Hernando Cortez de eerste cacao uit Mexico mee naar Spanje. De cacaobonen, welke daar ook als betaalmiddel dien den, werden er fijngestampt en gemengd met maismeel en peper als pap gegeteh, of gemengd met water en honing gedronken als „chocolatl". In Spanje werd de gestampte poe der gemengd met suiker en va nille en aangelengd met melk of water, doch het gebruik ervan werd tot 1634 door de geestelijk heid verboden. In 1526 werd cacao gemaakt in vaste vorm (chocolade) doch was vooral door de geweldige duurte van de suiker slechts bereikbaar voor de eersten des lands. Anna van Oostenrijk, gemalin van ko ning Lodewijk XIII van Frank rijk, bracht in 1615 de chocolade als drank aan het hof, doch het gebruik vlotte niet erg. Omstreeks 1632 begon de cacao, mede door toedoen van kardinaal De Richelieu haar intrede te doen als modedrank voor hof en adel. Door een gunstige uitspraak van de Parijse medische faculteit be gon zij zelfs populair te worden onder het meer gewone volk. In het begin van de 17de eeuw bracht de Italiaan Carletti de cacao uit Amerika naar Italië, vanwaar zij ook spoedig naar Nederland kwam. Hier was ze oorspronkelijk slechts in apothe ken verkrijgbaar. Dr. Cornelis Bontekoe prees haar in 1679 aan als uitstekend middel tegen aller lei kwalen. Eind 1600 werd hier te lande de eerste cacaofabriek opgericht, in welke de gewoonlijk uit Surina me afkomstige bonen werden ge roosterd, gemalen en met water tot een dikke pap aangelengd, in tabletvorm geperst. Het centrum van deze industrie was op Wal cheren in Zeeland gevestigd, vooral te Middelburg en Vlissin- gen. Later werden ook fabrieken gesticht in Noord-Brabant en Noord- en Zuid-Holland. Koning Willem I verleende op 4 april 1828 aan de Amsterdammer Coenraad Johannes van Houten octrooi op een door hem uitge vonden nieuwe bereidingswijze van de cacao, door hemzelf poe derchocolade genoemd, waaraan cacaoboter tot 30 a 50 pet. was onttrokken en waardoor de ca cao zeer licht verteerbaar en ge makkelijk oplosbaar werd. Door deze bereidingswijze ontstond een ware omwenteling in de bin nenlandse cacao-industrie. Oor spronkelijk gevestigd te Amster dam aan de Leliegracht, werd de fabriek na 1850 overgebracht naar Weesp, waar in 1855 werd opge richt de firma C. J. van Houten Co., terwijl filialen werden ge sticht te Londen, Parijs, New York en Chicago. Ingezonden mededeling FEUILLETON Oorspronkelijke roman door HENK VAN HEESWIJK WINSCHOTEN. Het echtpaar Prins-Modderman, wonende aan de Kromme Elleboog te Finsterwolde, dat 1 dochtertje had, is zaterdag avond verblijd met de geboorte van een drieling, twee meisjes en een jongen. De kinderen heten Gritje, Elly en Jan. Moeder en kinderen zijn naar het R.K. ziekenhuis te Winschoten overgebracht. De jon gen weegt 2000 gram, de meisjes wegen respectievelijk 2300 en 1750 gram. Moeder en kinderen maken het naar omstandigheden goed. ,Maar Tom, ben je nu helemaal stapelgek geworden? Daar komt niks van in, begrepen? Vort, naar boven, je lessen maken". En de daad bij het woord voegende, trok ze haar nichtje overeind uit de stoel en als Tom niet opgesprongen was en zijn dochtertje losgerukt had, zou ze in staat geweest zijn om het meisje de kamer uit te bren gen. „Zeg eens even, wie is haar va der? Jij of ik?" „Tom praat geen onzin: dat kind moet leren". „Doe mij een plezier en bemoei je er verder niet mee. Het is mooi weer, Greetje, ga jij maar een poosje buiten spelen. En het blijft, zoals ik gezegd heb: morgen lever je je boeken in. Ik zal straks even een briefje schrijven". „Ha, paps, je bent een schat". En om dit te bezegelen, pakte ze zijn hoofd en drukte er een zoen op. Waarna ze de kamer uitrende, de straat op. Tom keek haar glimlachend na, zonder zijn ziedende schoonzuster op te merken. De enige, die dit to neeltje verbaasd had aangezien was Gerard, die zoiets nog nooit had meegemaakt. Hij, als gymnasiast, beschouwde leren als iets vanzelf sprekends. En omdat hij als het wa re spelenderwijs van de ene klas naar de andere ging, kon hij niet begrijpen, dat zijn zusje zoveel moeite had op de Ulo. Roodgloeiend stond Bep voor haar zwager, toen het meisje, over gelukkig door de beslissing van haar vader, de kamer uitgegaan was. „Tom, ik sta verstomd., bracht ze er met moeite uit. „Dat doet me genoegen", ant woordde de man, niet zonder sar casme. „Het is voor het eerst in mijn leven, dat ik dit kan konsta teren". „Je gedraagt je wel fraai, zo kort na de dood van je vrouw. Ben je soms vergeten, dat het Elly's wil was, dat Greet haar Ulo-diploma haalt?" Tom ging weer zitten en haalde rustig zijn schouders op ..Ik ben niets vergeten", antwoordde hij op kalme toon. „Maar je kunt nu een maal geen ijzer met handen bre ken. Greetje heeft geen studiehoofd en waarom zullen we de jeugd van dit kind verzuren, door haar hoofd je vol te laten proppen met dingen, die ze niet begrijpt en niet kan ver werken? Bovendienover enkele jaren trouwt ze misschien en wat heeft ze dan aan al die wijsheid? Laat haar maar thuiskomen en het huishouden leren. Dat is voor een vrouw nuttiger dan een Ulo-di ploma". „Maar Elly wilde....", begon Bep opnieuw, doch Tom hief be zwerend zijn handen op. „Wat Elly wilde, behoef jij me niet te ver tellen. Dat weet ik beter dan jij. Op het ogenblik draag ik echter de volle verantwoording voor de op voeding van de kinderen en daar van ben ik jou geen tekst en uitleg verschuldigd, niet?" ,Als je maar weet, dat ik er niet in zal berusten", besloot Bep vin nig, terwijl ze naar de keuken ging. Gedurende de dagen, die volgden, stapelden de konflikten zich op. Bep hield de sleutel van de brand kast stevig bij zich, doch Tom gaf haar geen cent meer van hetgeen hij bij zijn klanten ontving. Op een morgen ging hij op de fiets naar de stad, om de bankzaken te regelen. Toen hij zich aan het loket vervoegde, werd hem ver zocht verder te komen-, omdat de direkteur hem wilde spreken. In het privékantoor gezeten, bood de direkteur hem een sigaar aan en nadat de man hem nog gekondo- leerd had met het overlijden va* zijn vrouw, vervolgde hij: „Uw schoonzuster, juffrouw B. Peetoom, heeft hier een afzonderlijke reke ning geopend en zij heeft per brief medegedeeld, dat het tegoed dat door het overlijden van uw vrouw thans op uw naam staat, overge schreven moet worden op haar re kening. Daarvoor hebben wij na tuurlijk uw toestemming nodig. Bent u met een en ander bekend?" Met stijgende verwondering had Tom naar de direkteur geluisterd, maar hij liet van zijn verwondering niets blijken. Nu drong eigenlijk pas goed tot hem door, dat Bep van plan was de zaak min of meer over te nemen. Je zou het naasten kun nen noemen. Zij wilde baas worden in het bedrijf, dat Elly en hij had den opgebouwd. Weliswaar had Elly het grootste deel van het ka pitaal meegebracht in hun huwe lijk, maar dat nam toch niet weg, dat in de loop van die negentien jaren de opbouw en uitbreiding van de zaak voor minstens 50 pet. aan zijn werkkracht te danken was ge weest. En zijn bedrijf, dat nu een rijke broodwinning opleverde, zou Bep inpikken? Dat kon ze net den ken. Met Elly was hij getrouwd ge weest en hij had altijd goedgevon den, wat ze besliste. Met Bep even wel had hij niets te maken. Op dit ogenblik was uitsluitend en alleen hij, Tom Boornberger, de eigenaar van de zaak. En Bep, die er geen stuiver had ingebracht, kon er met haar benige handen afblijven. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 4