DE ZIERIKZEESCHE COURANT VEILIGHEIDSRAAD VERGADERDE OVER KWESTIE VAN HET SUEZKANAAL METEOR BOVEN NEDERLAND LEIDSE HOOGLERAREN VERONTRUST DOOR STAAT VAN REGERINGSLOOSHEID VIER WESTDUITSE MINISTERS TREDEN AF MILITAIRE KRACHT VAN AMERIKA WORDT NOG DAGELIJKS GROTER De kabinetsformatie BRITTEN BLIJVEN OP CYPRUS STAD EN PROVINCIE MAANDAG 8 OKTOBER 1956 No. 18033 113o Ja; ZIERÏKZEESCBEHNIEUWSBOD ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lanqe Nobelslraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, r na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 1^7^77^ Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Brits-Franse ontwerp-resolutie ingediend De Veiligheidsraad Is vrijdag on der voorzitterschap van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pincau, bijeengekomen om zich be zig te houden met de Suez-kwestie. De vergadering stond onder Franse leiding, doordat het voorzitterschap - dat b\j toerbeurt wordt bekleed - deze maand Frankrijk toekomt. Pineau verklaarde in zijn ope ningswoord te hopen, dat het debat „in een sfeer van kalmte en objec tiviteit zal leiden tot constructieve resultaten". Minister Dulles, die de vertegen woordigers van de andere landen namens de Amerikaanse regering welkom heette, was van mening, dat de aanwezigheid van de minis ters van buitenlandse zaken „een goed voorteken" was. Er Is zaterdagavond een meteor boven Nederland waargenomen. De Leidse sterrenwacht meldt, dat deze meteor - een zeer heldere - om streeks 19.15 uur enige seconden lang zichtbaar is geweest. In Lei den werd hij in noordelijke richting waargenomen. De sterrenwacht te Utrecht zal het op prijs stellen meer gegevens over deze meteor te ontvangen, om te kunnen vaststellen waar hij van daan is gekomen. Van belang zijn gegevens over het tijdstip waarop het verschijnsel zichtbaar was, over de duur van de zichtbaarheid (in seconden), over de richting van be gin en eindpunt van de baan en de hoogte van het begin en eindpunt (in graden boven de horizon). Zo mogelijk zal men ook graag weten hoe de baan liep ten opzichte van de sterren, hoe de helderheid was (in vergelijking met de avond ster of volle maan) en hoe de grootte was, vergeleken bij de doorsnee van de volle maan. Voorts vraagt men bijzonderheden over de aan wezigheid van een staart en over het moment van uiteenbreken. Wie enigszins nauwkeurige in lichtingen kan geven, wordt ver zocht deze schriftelijk mee te delen aan de afdeling Meteoren van de sterrenwacht te Utrecht. Fonds ingesteld voor Europese vluchtelingen Vluchtelingen die lange tijd ir kampen verblijven, geven de hoop op dat zij ooit nog iets anders zul len zijn of worden zo verbitterd, dat zij last veroorzaken wanneer zij in een ander land worden opge nomen, aldus heeft Lord Attlee verklaard tijdens een receptie die in Mansion House te Londen is ge houden ter gelegenheid van de in stelling van een fonds voor dt vluchtelingen. Lord Attlee zeide, dat een poging wordt ondernomen om het vluchte lingenvraagstuk voorgoed op te los sen. Nadat hij onder de aandacht van zijn gehoor had gebracht, dat er ongeveer dertig miljoen ver plaatste personen in de wereld zijn, vervolgde hij: „Het moet wel vele eeuwen geleden zijn sinds zo'n groot aantal mensen van huis en haard is verdreven". Lord Attlee zei verder, dat kam pen op het ogenblik noodzakelijk zijn. Het wezenlijke probleem Is echter, hoe deze mensen kunnen worden geïntegreerd, zodat zij als volwaardige burgers in andere lan den kunnen leven. Hoe langer deze mensen in kampen moeten verblij ven, des te moeilijker wordt het probleem op te lossen. Minister Selwyn Llo.vd van En geland, die het debat opende, dien de een Brits-Franse ontwerp-reso- lutie in, waarin aan de Veiligheids raad gevraagd wordt: 3. Goedkeuring te hechten aan het optreden van de achttien landen op de eerste Londense conferen tie in de vorm van het indienen van voorstellen, welke waren bedoeld om in overeenstemming met de rechtvaardigheid tot een vreedzame oplossing te geraken. 4. De regering van Egypte aan te bevelen, op basis van deze voorstellen te onderhandelen en op deze wijze mee te werken aan het vormen van een doèl- treffend stelsel voor de exploi tatie van het kanaal. Tenslotte de regering van Egyp te aan te bevelen, intussen sa men te werken met de vereni ging van gebruikers van het Suezkanaal. Opnieuw het beginsel van vrij heid van scheepvaart overeen komstig de conventie inzake het Suezkanaal te onderschrijven. De noodzaak te bevestigen om het recht en de waarborgen te verzekeren, die alle kanaalge bruikers op grond van het stel sel, waarop de conventie was ge baseerd, genoten - d.w.z. de ex ploitatie van het kanaal door een orgaan van internationaal karakter. SNEEUWVAL IN ZWITSERLAND De grote Sint Bernardpas, waar door de weg van Zwitserland naar Italië leidt, is zondag door zware sneeuwvaLversperd. Auto's die ge bruik maakten van de Simplon- en de Sint Gotthardpas moesten ket tingen om de wielen aanbrengen. Ook in het zuidelijke gedeelte van het Zwarte Woud ondervond het verkeer veel overlast van sneeuw. Op verschillende wegen liepen de auto's vast. Acyteleenfles sprong uit elkaar De chauffeur B. H. Capel-te Doe- tinchem, werkzaam bij de firma Straalman te Doetinehem, is om het leven gekomen doordat een fles gevuld met acyteleengas, die hij van zijn vrachtwagen af wilde ha len, uit elkaar sprong. Twee per sonen, die in de nabijheid stonden, bleven ongedeerd. Het slachtoffer werd circa tien meter weggeslin gerd. De verongelukte, die 29 jaar ou<J was, was gehuwd en vader van twee kinderen. Enkele huizen ln de omgeving liepen glas- en pannenschade op. De gesprongen fles boorde zich dwars door de motor van de auto. Dr. Eugen Gerstenmaier, de voorzitter van de Westduitse Bondsdag, heeft een brief aan de voorzitter van de Opperste Sowjet gezonden, waarin hij deze officieel meedeelt, dat het Westduitse par lement de uitnodiging voor een be zoek aan de Sowjet-Unie aan vaardt. Brief aan voorzitters kamerfracties De vier ministers van de Westduitse Vrye Volkspartij ln de regering van Bondskanselier Adenauer, hebben zaterdag op een partijcongres in Kassei bekendgemaakt, dat zij hun ontslag zullen aanbieden om de weg vrij te maken voor de reeds lang voorgenomen kabinetswijziging. VIjf-en-twlntig hoogleraren van j de faculteit der rechtsgeleerdheid te Leiden, hebben zaterdag aan de I voorzitters van de bjj de kabinets formatie betrokken kamerfracties de volgende brief doen toekomen: „Ten zeerste verontrust en ge schokt door de staat van feitelijke regeringloosheid, waarin ons land sinds meer dan honderd dagen ver keert, voelen wij ons gedrongen het volgende onder uw aandacht te brengen: door de wijze waarop nog steeds verantwoordelijke raadslie den aan H.M. de Koningin worden onthouden, is een toestand ontstaan waarin de gehechtheid van de be volking aan ons democratisch staatsbestel, de eerbied voor de overheid en het aanzien van ons land in den vreemde teloor dreigen ie gaan. Tal van dringende voor ons land en volk.belangrijke vraag stukken, nationale en internatio nale, wachten op behandeling. In middels verglijden de dagen met onmachtig beraad dat bij de bur gers slechts wrevel en afkeer wekt. politieke partijen hebben tot taak 's lands belang te dienen overeen komstig de beginselen op de wijze welke haar aanhangers juist oor delen. Zij verzaken hun plicht zo zij zich bij hun besluiten laten lei den door andere Overwegingen dan de belangen van de volksgemeen schap als geheel. Een politieke par tij welke geen bezwaren van prin cipiële aard heeft tegen een voor een ministerie ontworpen rege ringsprogramma moet daarom in beginsel bereid zijn aan de vorming van dat kabinet mede te werken. Het getuigt van een gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef als men die bereidverklaring afhankelijk Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Elk groots werk was ln het begin onmogelijk. De ministers zijn: Blücher (vlce- kanselier en minister voor econo mische samenwerking), Preussker (huisvesting), Neymayer (justitie) en Schafer (minister zonder porte feuille). De yrije volkspartij ia dit jaar gesticht door leden van de vrije de mocratische partij, die zich af scheidden toen vrije democraten in de oppositie gingen. Later is bekend gemaakt, dat de vier ministers zijn afgetreden we gens een vermeende „indiscretie" van christen-democraten. Minister Preussker las op het congres het telegram voor, dat hij zaterdagochtend aan Bondskanse lier Adenauer had gezonden en waarin hij verklaarde, dat ondanks een overeenkomst tussen de coali tie-genoten om de bijzonderheden van de besprekingen van woensdag over een kabinetswijziging geheim te houden, christen-democraten bij zonderheden hadden laten uitlek ken. De stabiliteit van Bondskanselier Adenauers regering wordt niet be dreigd door het ontslag, dat vier ministers dit weekeinde hebben in gediend, aldus is de mening van po litieke waarnemers te Bonn. Men verwacht, dat de Bondskan selier de ontslagaanvragen zal aan vaarden, hoewel hij wellicht één der betrokken ministers - dr. Vik tor Preussker, de minister voor huisvesting - zal verzoeken in de regering te blijven. Nederlands gezin vestigt zich in Rusland Het Sowjet-persbureau "Tass,, heeft zondag gemeld, dat een Oe- krainse, die in de oorlog door de Duitsers werd gedeporteerd, met haar Nederlandse echtgenoot naar de Sowjet-Unie is teruggekeerd. Het meisje, Oksana Mistsjoek, uit het gebied van Zjitomir, en de man, Ruben Oling, ontmoetten el kaar in een Duits kamp en trouw den na de oorlog in Nederland. Volgens Tass wilde de jonge vrouw graag terug naar de Sowjet- Unie en „haar droom kwam uit". Haar man, een bouwvakarbeider, werd te werk gesteld bij de bouw van een waterkrachtcentrale en het gezin kreeg niet alleen een drie kamerwoning, maar ook steun bij de inrichting, aldus Tass. Nieuwe wapens vorderen minder mensen De militaire kracht van de Ver enigde Staten neemt elke dag toe en er zjjn geen plannen tot vermin dering van de Amerikaanse strijd krachten, aldus heeft president Eisenhower vrijdag op zijn weke lijkse pcrconfcrentie te Washington meegedeeld. De president zei dit naar aanlei ding van een vraag van een corres pondent van een Westduits pers bureau, over het in Duitsland le vende idee, dat de Amerikanen van plan zijn hun strijdkrachten te be perken. Volgens de correspondent was dit idee de reden van het besluit van de regering van de Duitse Bonds republiek, tot beperking van de diensttijd tot twaalf maanden. Sedert 1953, zo betoogde de pre sident, is het door nieuwe wapens, nieuwe machines en nieuwe metho den mogelijk geworden, dat minder mensen het af kunnen. Hij zei ech ter er op te hebben gestaan, dat de militaire kracht van de Verenigde Staten elke dag toeneemt. Nieuw middel tegen kinderverlamming Dr. Albert Sabin, hoogleraar aan de universiteit van Cincinnati, heeft tegenover het blad „Times Star" verklaard, dat hij een nieuw vaccin tegen kinderverlamming ge vonden heeft, dat naar verwachting langdurige, mogelijk levenslange immuniteit biedt. Het ls bovendien goedkoop te vervaardigen en kan via de mond worden ingenomen. Bij proeven op dieren en mensen is het veilig gebleken en men is nu gereed voor proefnemingen op grote schaal. De Stichting voor Kinderverlam ming heeft een miljoen dollar ver strekt voor do onderzoekingen van dr. Sabin. 434 aanslagen per minaut Mejuffrouw Roelie M. Beuker uit Treebeek bij Heerlen, werk zaam bij de staatsmijnen, heeft het Nederlands kampioenschap behaald in de nationale wedstrijd in ma- chineschrijven, die vorige week in Den Haag is gehouden. Zij haalde netto 434 aanslagen per minuut uit haar schrijfmachine. De Australische minister voor de randgebieden, P, Hasluck, heeft verklaard dat hij gaarne zou zien, dat het gebied van Australisch Nw. Guinea de zevende staat van het Australische gemenebest zal gaan vormen. De eindbeslissing hierover zal echter, zeide hij, moeten liggen bij de bevolking van Nieuw-Guinea zelf. De Britse minister-president, sir Anthony Eden, heeft de Sowjet- premier, maarschalk Boelganin, een boodschap gezonden, waarin hij zegt, dat hij en zijn echtgenote zeer hebben genoten van het eerste op treden van het ballet van het Mos- kouse Bolsjoi-theater te Londen, aldus heeft radio-MoBkou zondag avond gemeld. De woordvoerder van de Infor mateur deelt mee: „De informateur heeft een onder zoek ingesteld naar de mogelijkheid van een bevredigende samenstelling van het kabinet, nadat zijn werk zaamheden met betrekking tot de formulering van het regeringspro gram waren beëindigd. Het kabinet bleek op zeer brede basis te kun nen worden samengesteld indien a. de praktische bezwaren verbon den aan de reeds tevoren beoogde opheffing van het ministerie van Overzeese Rijksdelen op zeer korte termijn konden worden overwon nen, b. van anti-revolutionaire zij de het verkrijgen van één zetel in het kabinet naast enige andere voorzieningen niet onaanvaardbaar zou blijken. Waar het één zowel als het ander op bezwaren stuitte, ls handhaving van genoemd ministe rie en wel met antirevolutionaire bezetting in overweging genomen. Gebleken is echter, dat ook langs deze weg geen oplossing is te ver krijgen". De Zeeuwse collekte Zoals gemeld zal deze week voor de vierde maal de zg. Zeeuwse Col lecte worden gehouden. De op brengst is bestemd voor de bejaar denzorg. In tegenstelling met een eerder aanbevelend bericht in deze kolommen, blijkt dat de besteding hoofdzakelijk gericht zal zijn op de stichting van bejaardensociëteiten en het mogelijk maken van een goede tijdsbesteding in de bestaan de bejaardentehuizen. Slechts en kele van de 101 Zeeuwse gemeen ten doen niet mee. De verdeling ge schiedt naar rato van de ingeko men gelden. Uit de cijfers is geble ken dat Zeeland het hoogste per centage bejaarden heeft van alle provincies, nl. 11 pet. tegen een lan delijk gemiddelde van acht. Mo menteel ligt het aantal bejaarden in Zeeland boven de 30.000. Mosselvaartuig verloor schroef Het mossel vaartuig Hoofdplaat 1, schipper Rammeloo, op weg naar de Waddenzee om mosselen te ha len, verloor zaterdagmorgen zijn schroef. Door de Ye 34, schipper B, Zuidweg werd het schip opgepikt en naar de wal van Bruinisse ge sleept waar het bij machinefabriek Maaskant in reparatie ging. Eerder in de week arriveerde te Bruinisse het motorschip „Zuid Holland" van schipper A. Grinvis te Ouddorp met een gebroken kruk as. In dit schip zal door machine fabriek L. Padmos te Bruinisse een 150 p.k. Kromhout Diesel motor ge plaatst worden van het nieuwste 1 type. stelt van voorwaarden welke vreemd zijn aan de behartiging van 's lands belang. Bij de samenstel ling van een ministerie heeft men zich te onthouden van berekenin gen welke de rekenmeester zouden sieren maar de staatsman misstaan" De Britse strijdkrachten hebben te Nicosia vlugschriften verspreid, waarin wordt gezegd dat Engeland Cyprus niet kan ontruimen, „zelfs als de Eoka twintigmaal zoveel moorden pleegt en twintig maal zoveel bommen gooit". Engeland moet, aldus de in het Grieks gestelde pamfletten, „om strategische redenen Cyprus be heersen". Het is in het belang van Cyprus, Griekenland, Turkije en alle westelijke mogendheden en de vrije wereld, dat Engeland Cyprus als een machtige militaire basis be houdt". Zeeuwse bakkers ontstemd over broodprijsbeleid In de najaarsvergadering van het gewest Zeeland van de Bond van Chr. Bakkerspatroons is scherpe kritiek geleverd op het huidige broodprijsbeleid. Men was alge meen van oordeel, dat deze politiek funest is voor het bakkersbedrijf. Verklaard werd o.a., dat tengevolge van de ongunstige resultaten in de ze bedrijfstak er al heel wat geval len zijn, waarin de zoon niet be reid is zijn vader op te volgen. De bakkers worden in een hoek ge drongen, zij werken vijfenzeventig uur per week, terwijl éen gewone arbeider, die veel korter werkt, met een hoger inkomen naar huis gaat, zo werd betoogd. Gaat de broodprijs omhoog, dan brengt dat consequenties met zich mede voor de algemene kosten van het levens middelenpakket. Staking vond men niet juist, maar het gaat er op lij ken, dat de bakkers er toe gedwon gen worden. Tjalkscheepje zouk in Oosterschelde Het vrijdagmiddag in de Witte Tonnenvallei (een deel van de Oos terschelde) gezonken tjalkscheepje ,Leendert" van schipper L. van Steenbergen uit Middelharnis zal dinsdagmiddag bij gunstig weer door het bergingsbedrijf Van den Akker uit Rotterdam worden ge licht; Het scheepje ligt op 7 meter water en het zonk omdat het boeg anker tengevolge van het ruwe weer ging slingeren en met de pun ten lekkage in de boeg veroorzaak te. Schipper van Steenbergen was maar alleen aan boord. Hij werd opgepikt door een Franse sleepboot die juist passeerde. Het scheepje was geladen met aardappelen. Korte berichten uit het binnenland VENLO. Te Panningen is de 75- jarige heer G. E. die per fiets uit de richting Helden in de richting Beringe reed, bij het oversteken van de provinciale weg door een auto gegrepen. Het slachtoffer, dat verzuimde voorrang te verlenen, was vrijwel op slag dood. NEDER-HARDINXVELD. Op de rijksweg no. 15 te Hardinxveld is een motorrijder in volle vaart op een vrachtauto gebotst. De vracht auto reed vanuit een zijweg de rijksweg op en de bestuurder heeft vermoedelijk tengevolge ,van de slechte weersomstandigheden de motorrijder niet gezien. Deze laat ste, de 26-jarige P. M. G. uit Ap- peltern (Gldmoest zwaar gewond naar het ziekenhuis te Gorinchem worden vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. ROTTERDAM. Aan boord van de „Nieuw Amsterdam" van de Hol land Amerika Lijn heeft zich inge scheept generaal B. R. P. F. Has- selman, chef van de generale staf. Generaal Hasselman zal op 18 en 19, eventueel ook nog 20 oktober, ln Washington de vergadering van het militaire comité van de Navo- landen bijwonen. ZIERIKZEE Afd. Zierikzee Kon. Ned. Middenstandsbond Fraai filmprogramma voor leden op maandag 15 oktober De afd. Zierikzee van de Kon. Ned. Middenstandsbond organiseert voor de leden in „Concordia" een filmavond op maandag 15 oktober a s. Een trits van fraaie geluids films zal worden vertoond. Wij noe men hiervan: „Bevolking van Su riname" (een beeld van de gevari eerde bevolking met eigen gods dienst, zeden, gewoonten en kle derdrachten), „Het oerwoud van Suriname" (de majestueuze rivie ren en watervallen, het ondoor dringbaar oerwoud en de Oejana Indianen en de Aucaner bosnegers in hun dagelijks leven), „Vergeten aarde" (land en volk van Nieuw- Guinea), „Artic Jungle" (land en volk der Eskimo's) en tenslotte „De zwarte stroom" (film van de staats mijnen, vervaardigd n.a.v. het 50- jarig bestaan). Een met al een veel belovend filmprogramma, dat stel lig de belangstelling waard is. Afd. Zeeland Ned. Instituut voor Efficiency Op 12 oktober a.s. opent de af deling Zeeland van het Nederlands Instituut voor Efficiency het sei zoen 1956-1957 met een vergade ring, die te Zierikzee zal worden gehouden. Als onderwerp van de dag is gekozen: „Enige efficiency- gedachten m.b t. het Deltaplan". In de ochtenduren zal ir. J. G. Snip, hoofd van het Bureau Bijzondere werken van de Provinciale Water staat in Zeeland een inleiding hou den over het onderwerp: „Water bouwkundige techniek i.v.m. de af sluiting der zeegaten". Tijdens een maaltijd in restau rant „Mondragon" zal de heer P. van Beveren een inleiding houden over „Ontstaan en historie van Schouwen-Duiveland". ,In de middagvergadering spreekt drs. M. C. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch In stituut voor Zeeland, over: „Delta plan en de efficiency-bevordering in de sociaal-economische sector". Tenslotte houdt de heer M. Doele- man, directeur van de Kon Zee- landia N.V. een korte beschouwing over ontstaan en groei van dit be drijf, Middensfandscenfrale kampt met moeilijkheden Naar ons ter ore ls gekomen, ls de afdeling Zierikzee van de Kon. Nederlandse Middenstandsbond uit de Middenstandscentrale getreden, zodat de werkzaamheden van dit overkoepelend middenstandsorgaan zijn gestaakt. Naar men in door gaans goedingelichte middenstands kringen meent zijn de moeilijkhe den ontstaan door de overweging, dat de twee kleinste bonden in de Centrale een te dominerende stem zouden hebben De afdeling van de Algemene Bond heeft dit zo zwaar laten wegen, dat zij de samenwer king in Centrale-verband heeft op- BURGH-HAAMSTEDE Voortuinwedstrijd „Floralia" In de deze week gehouden be stuursvergadering van de Floralia- vereniging werd de uitslag van de deze zomer gehouden voortuinwed strijd meegedeeld. De commissie die belast was met de keuring van de tuinen heeft met genoegen gecon stateerd, dat de tuinen er deze zo mer beter verzorgd uitzagen dan het vorig jaar. Ook vele vreemde lingen hebben hun bewondering uitgesproken voor de wijze waarop de voortuinen in Burgh en Haam stede verzorgd worden, die daar door medewerken het vreemdelin genverkeer te stimuleren. De uitslag is voor de grote tui nen: 1 Jan van Waveren, 2. A. Meijering, 3. M. den Boer. 4. M. Beuving. Voor de middelgrote tui nen: 1. L. Hanse, 2. J. van Schaik, 3 A. Hanse, 4. K. v. d. Maas (Hoge- weg) en N. H. Lysen. Voor de kleine tuinen: 1. C. J. v. d. Maas (Kloosterweg), 2. C. C. Heijboer, 3. J. J. Koot (Weststraat) en B. Rem mers, 4. P. Saman en P. Kloet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1