DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 5 OKTOBER 1956 No. 18032 113e Jaargang Z1ERIKZEESCHEWNIEÜWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. Naar onbekende gebieden GROTE NEDERLANDSE EXPEDITIE NAAR NIEUW-GUINEA Als de plannen slagen zal op 1 januari 1958 een grote Nederlandse expeditie naar een gebied met een oppervlakte van 2400 vierkante km In Nederlands Nleuw-Gulnea vertrekken, met het doel een der nog overgebleven „witte plekken" op de kaart wog te werken en het ver krijgen van wetenschappelijke en economisch belangrijke gegevens uit het expcditlcgebied. Onder meer zal men trachten na te gaan waar het stroomgoud vandaan komt, dat In de rivier de Dlgoel wordt aan getroffen. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Dit heeft prof. dr. H. J. Lam, voorzitter van de voor deze expe ditie in het leven geroepen „Stich ting Expeditie Nederlands Nieuw- Guinea", gisteren op een perscon ferentie in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam me degedeeld. In deze stichting, die in mei van dit jaar is opgericht door het „Ko ninklijk Nederlands Aardrijkskun dig Genootschap" en de „Neder landse maatschappij voor natuur wetenschappelijk onderzoek van Oost- en West-Indië", hebben we tenschapsmensen en vertegenwoor digers van de ministeries van Over zeese Gebiedsdelen, Marine en On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen zitting. De expeditie zal uit ongeveer ze ventig personen bestaan, waarvan vijftig Nederlanders en komt onder leiding te staan van de zoöloog dr. L. D. Brongersma van het Rijks museum voor Natuurlijke Historie te Leiden en wat de technische kant betreft van kapitein luitenant ter zee vlieger G. F. Venema. Men heeft ongeveer f 800.000 no dig voor deze expeditie, die min stens vijf of zes maanden zal du ren. "Van dit geld is reeds bijna f 100 000 bijeen. Prof. Lam zei in dit verband, dat het gevoerde over leg tot nu toe alle aanleiding geeft te hopen op een aanzienlijke steun van de overheid. Maar tevens zal de stichting aankloppen bij grote ondernemingen en ook bijdragen van het Nederlandse volk gaarne in ontvangst nemen voor deze grote nationale taak, aldus prof. Lam. (Het postgironummer van de stich- Grünther „2 jaar dienstplicht" De opperbevelhebber van de Na- vo-strijdkrachten, generaal Alfred Grünther, heeft donderdag in Brus sel verklaard dat een tweejarige dienstplicht nodig is om „onze man schappen voor het type oorlog te oefenen, dat we trachten te voor komen. Volgens Grünther is een militaire training van 18 maanden „het absolute minimum", waarvan we nog niet eens zeker zijn of het wel voldoende zou zijn. Hij ver klaarde voorts, dat Rusland, dat een dienstplicht van twee jaar kent de ontbinding van de Navo als „doel nummer één" beschouwt. Na zijn persconferentie te Brussel vloog de generaal naar Parijs. Arabische landen willen mee praten Zeven Arabische landen hebben donderdag in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad verzocht te mogen deelnemen aan het debat over de Suez-kwestie, dat heden (vrjjdag) begint. De landen ziln: Saoedi-Arabië, Libanon, Sy rië, Irak, Jordanië, Libië en Jemen. Dit verzoek volgt op een nieuw beroep van Israël op de Raad, dit land toe te staan aan het debat deel te nemen. Israël zegt echter, dat het alleen de kwestie van Egypte's verbod op de vaart van schepen met bestemming Israël door het Suezkanaal ter sprake wil brengen. De Raad besloot de vorige week Egypte uit te nodigen tot het debat. Er waren bezwaren tegen toelating van Israël, daar men vreesde, dat het gehele Palestijnse probleem hierdoor in discussie zou worden gebracht. Israël zegt thans, dat het een dergelijk debat niet wenst. Israël schuldig bevonden De gemengde Jordaans-IsraëlL sche bestandscommissie, die thans echter door Israël niet meer wordt erkend, heeft in een niet door de Israëlische leden bijgewoonde zit ting Israël schuldig bevonden aan het, in de nacht van 25 op 26 sep tember j.I. „openiyk aanvallen" van twee Jordaanse dorpen. De commissie, die nu bestaat uit de functionaris der V.N., die als voorzitter optreedt, en de Jordaanse leden, heeft een beroep op Israël gedaan „de aanvallen op Jordanië, die een bedreiging vormen van vre de en veiligheid", te staken. ting is 47800. De bankrelatie is: N.V, Nederlandsche Handel Maat schappij te Amsterdam). Het te onderzoeken gebied ligt in het Sterrengebergte in het oos ten van Nederlands Nieuw Guinea, vlak bij de grens van het Austra lische gebied. Diner ten paleize H.M. de Koningin heeft donder dagavond in de troonzaal van het koninklijk paleis t'e Amsterdam een avonddis aangeboden aan de presi dent van Costa Rica en zijn gezel schap. Aan het diner waaraan ook H.K.H. Prinses Beatrix deelnam, zaten 48 personen aan. De bloem- versiering bestond voor deze gele genheid uit streptocarpus, afkom stig uit de tuin van het paleis Soest - dijk. Het Rotterdams Kamer orkest blijft voorlopig bestaan Het Rotterdams Kamerorkest, dat de laatste maanden nogal in de be langstelling heeft gestaan, zal voor lopig bljj ven bestaan. De gemeente raad van Rotterdam heeft namelijk gistermiddag met 21 tegen 20 stem men een motie van de heer A. R. de Kwsr.dsteniet aangenomen, waarin de raad zich in principe be reid verklaart het Rotterdams Ka merorkest, in afwachting van een definitieve beslissing over de vraag of in Rotterdam een kamerorkest door financiële medewerking van de gemeente in stand moet worden gehouden, een subsidie van ten hoogste f 80.000,te verlenen voor het seizoen 1956/1957. Zoals bekend is dit orkest jaren geleden opgericht om werk te ver schaffen aan werkloze musici. Thans geeft het arbeid aan 18 mu sici uit en 19 van buitnen Rotter dam. Toen zich in juni jl. moeilijk heden rond dit orkest voordeden hebben b. en w. zich garant gesteld voor de lonen van de musici tot het einde van het seizoen '55-56 in af wachting van een beslissing van de raad. Visser kreeg grondmijn in zijn netten Het vissersvaartuig Goeree 8 is gisterochtend om half zeven de Scheveningse haven binnengelopen met aan boord een grondmijn, die het schip 20 mijl ten noorden van het lichtschip Goeree in de netten had gekregen. Een ploeg van de mijnendienst in Den Helder, onder commando van luitenant ter zee voor speciale diensten der eerste klasse J. P. H. Huyskens, heeft het projectiel, dat 1000 kilo woog, on schadelijk gemaakt. De Goeree 8 heeft door deze gevaarlijke vangst nogal wat schade aan de netten opgelopen. Laadboom trof arbeider Aan boord van het Duitse motor schip „Dieter Waltraud", dat aan de De Ruyterkade te Amsterdam ligt, heeft de 37-jarige havenarbeider A. P. Duivenvoorden uit Vogelen zang gistermorgen een laadboom op zijn hoofd gekregen. In het Bin nengasthuis, waarheen het slacht offer met zware verwondingen ver voerd was, Is hij bij aankomst overleden. Oud-kantonrechter vermist Militairen en jachtopzieners heb ben de laatste dagen in samen werking rn'et de politie te Zeist de bossen rond deze gemeente door zocht op zoek naar de 81-jarige mr. J. A. van der Mersch, die sinds maandag wordt vermist. Vermoed wordt, dat de heer van der Mersch, die overigens goed gezond is, door een geheugenstoornis de weg is kwijt geraakt bij een boswandeling en daarna aan het dwalen is ge raakt. Mr. van der Mersch is kanton rechter geweest te Wijk bij Duur stede en waarnemend kantonrech ter te Utrecht. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikiee, Poslbo, nr. 1, Tel. 32. na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uilqave; N.V. Drukkerij v7h. Lakenman A Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Don José Figueres, president van Costa-Rica, en zijn echtgenote, Senora Dona Karen Olsa de Figueres, zijn woensdagavond voor een staatsie- bezoek aan Nederland met een vliegtuig uit Rome op Schiphol aange komen, waar zij officieel werden verwelkomd. - De foto toont v.l.n.r.: vice-admiraal tit. b.d. M. A. Rost van Tonningen, opper-ceremonie- meester van H.M. de Koningin, die de president verwelkomde namens Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, president Figueres, me vrouw Figueres en mr. J. M. A. H. Luns, Nederlands minister zonder portefeuille in het demissionaire kabinet, van het vliegtuig op weg naar de aankomsthal tussen de aangetreden ere-wacht. Sociaal Werkgeversverbond acht algehele vrijlating loonheïeid onmogelijk Toazicht van de overheid kan niet worden gemist „Ook by een terugkeer tot een meer evenwichtige' situatie in onze volkshuishouding blijft het Cen traal Sociaal Werkgevers Verbond van oordeel, dat het loonbeleid in een land met een open economie als dc onze niet geheel kan worden vry gelaten. Een zeker toezicht op de loonontwikkeling van de zijde van de overheid, met Inschakeling van een orgaan van de centrale or ganisaties van werkgevers en werk nemers, kan naar ons oordeel niet worden gemist'.' Wij blijven daarbij voorstaan een gecoördineerd beleid ten aanzien van de loonvorming, waarbij diffe rentiaties, rekening houdend met de uiteenlopende mogelijkheden in de bedrijfstakken, eventueel ook ondernemingen mogelijk dienen te zijn". Met deze woorden heeft de voor zitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, mr. F. H. A. de Graaff, in zijn openingsrede op de in Scheveningen gehouden alge mene ledenvergadering van het verbond het standpunt van het ver bond ten aanzien van de loonpoli tiek uiteengezet Hij vervolgde: „Het C.S.W.V. blijft afwijzend staan tegenover het plan inzake een loon- raad bij de S.E.R. In de praktijk zal dit orgaan naar onze mening niet doelmatig kunnen werken. Bo vendien is de verhouding van de bevoegdheden van de loonraad en die van de centrale overheid nog niet voldoende onderzocht. Het C.S. W.V. blijft bereid zijn medewer king te verlenen aan elk nieuw systeem dat doelmatiger zal func tioneren dan het bestaande. Voor lopig blijft het verbond voorstaan een handhaving van het College -sëii Rijksbemiddelaars met inscha keling van de Stichting van de Ar beid als adviserend orgaan". SPEL MET DE DOOD Een wegwerker van de Spoor wegen heeft gistermiddag het leven verloren, nadat hij ernstig was ver minkt door een granaat, die hij tezamen met twee wegwerkers trachtte te demonteren. Van deze twee collega's kreeg één een ern stige buikwond. De mannen hadden de granaat - een 2 cm vliegtuigprojectiel - langs de spoorlijn bij Neder-Hardinxveld gevonden en meegenomen naar hun schaftkeet. Hoewel ze tevoren ge waarschuwd waren zijn ze daar tijdens de middagschaft begonnen het projectiel te demonteren door het in een bankschroef te klemmen en open te zagen. De 27-jarige J. Versluis uit Leer dam kreeg bij de ontploffing, die uit deze bewerking resulteerde, een hoofdwond, waaraan hij 's middags in het ziekenhuis te Gorinchem is overleden. De 21-jarige J. W. de Vries, eveneens uit Leerdam, werd ernstig in dë buik gewond; voor zijn leven wordt gevreesd. De Franse ministerraad heeft twee decreten goedgekeurd, die voorzien in de verdeling van do meinen met een oppervlakte van 80.000 ha. onder 3.000 Algerijnse ge zinnen. Het betreft hier grond van twee grote concessies die door de regering van Napoleon III een veertig jaar na de verovering van Algerië werden uitgegeven. De con cessies liggen in midden-Algerië en het oosten van het departement Constantine. Brief in fle9 Dat ook bij onze zuiderburen niet alle jongeren met groot enthousiasme de militaire dienstplicht vervullen en vele soldaten met vreugde het einde van hun eerste oefentijd zien naderen, blijkt uit een „proklamatie"die 23 september jl. door een achttal militairen te Ostende in een fles in zee werd ge worpen en op 1 oktober op het strand te Renesse aan spoelde. De militairen ver klaren hierin niet zonder humor en sarkasme, dat het de minister van nationale defensie heeft behaagd, ver schillende van zijn welbe minde soldaten tot het ge wone leven terug te roepen. Met onuitsprekelijke vreugde zullen zij (op 28 september) de dienst verlaten, „na 18 maanden van bitter lijden en ellende en vervuld van de beste herinneringen aan de laatste soldij en aan de straf fen-, die het leger ons zo wel willend heeft geschonken". De brief was in de Franse taal getypt Het congres van de Britse La- bourpartij, dat te Blackpool wordt gehouden, heeft met grote meer derheid een resolutie van uiterst links voor een onmiddellijke af schaffing van de dienstplicht ver worpen. De stemverhouding was 5.217.000 tegen 1.582.000 stemmen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De Zeeuwse collekte Wy vestigen andermaal de spe ciale aandacht op de Zeeuwse col- lekte, die van maaandag tot woens dag a.s. zal worden gehouden, onder auspiciën van de Federatie voor Vrouwelyke Vrywilligc Hulpverle ning. De collekte zal uitsluitend be stemd zyn voor de rekreatie van de bejaarden. Naar rato van de In komsten zal Schouwen-Duivcland delen in de opbrengst van de col lekte. De bestemming ziet op de in dividuele ontspanning van de be jaarden en dus niet op de gezamen- lyke verzorging, zoals b.v. met het bejaarden-sociëteitswerk wordt be oogd. Gaarne wekken wy het publiek op de behoeften van dc bejaarden zich voor ogen te stellen en met milde hand te offeren voor deze zeer nut tige collekte. De Rodéo-show uitgesteld In verband met het vrij hevige onweer dat zich donderdagavond boven Zierikzee ontlastte, is de Ro déo-show uitgesteld. Het Haven plein was reeds omzoomd door zei len en de piste was in gereedheid gebracht. Een sterke rukwind sleurde echter het zeil los, waar van een gedeelte in de modder te recht kwam. Ook na de bui bleef het weer van dien aard, dat werd besloten de voorstelling af te lasten. Zaterdag 6 oktober zullen daarom in plaats van één, twee voorstellingen worden gegeven.. Heden (vrijdagavond) treedt het gezelschap op te Haamstede. Uiter aard betekent de pech van gister avond een strop voor de executan ten. Naar zij ons mededeelden ho pen zij zeer, dat een goede belang stelling op de zaterdag de tegen slag van donderdag weer wat goed zal maken. RENESSE Afd. .Noordwelle en omstr.' Ned. Bond v. Plattelands vrouwen Onder leiding van mevr. C. J. Elenbaas-Kik vergaderde de afde ling „Noordwelle en Omstreken" van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen in de bovenzaal van het dorpshuis te Renesse. De presidente richtte een speciaal woord van wel kom tot mevr. Romeijn. Met piano begeleiding van mevr. Delst-v. d. Weele werd gezamenlijk het Bonds lied gezongen. Onder de ingekomen stukken bevond zich een felicitatie brief van het hoofdbestuur, die werd voorgelezen door mevr. Borg- meyer. Mevr. Romeijn hield hierna haar lezing over tuinaanleg. Spr. wees er op dat na de ramp binnen- en buitenshuis grote veranderingen zijn waar te nemen Mede dank zij de Bond van Plattelandsvrouwen, die voor de leden een binnenhuis- architekte beschikbaar stelde. Spr stelde vast dat er weer behoefte bestaat aan doelmatig opgezette tuinen, die weinig onderhoud ver gen. Mevr. Romeijn lichtte verschil lende plannen toe en sprak over de bomen en heesters, die hierin ge plant dienen te worden. Na de pau ze volgde gezamenlijk bloemen schikken. De dames zelf hadden voor bloemen, varens en bakjes ge zorgd. De presidente sloot de ge animeerde vergadering met een dankwoord, Inzonderheid tot mevr. Romeijn. HAAMSTEDE Sectie „Westhoek" „Philafelica" opgericht Naar wij vernemen is tijdens een te Haamstede gehouden vergade ring een sectie „Westhoek" opge richt van de afdeling Schouwen- Duiveland van de internationale vereniging „Phüatelica". ZONNEMAIRE De alhier gehouden collecte voor de Nationale Reclassering bracht op een bedrag van f 62,50 DREI SCHOR Burgerlijke stand en loop der bevolking over september 1956. Geboren: 6. Pieternella Katha- rina, d. van A. K. Koster en A. P. Sloove. Gehuwd: 27. Cornells J. van Fe- Iius, 32 j. en Trijntje C. Tromp, 25 j. Ingekomen: 3. Cornells J. van Felius van Amsterdam; 12. Trijntje C. Tromp van Kwadijk; 25. Gerbert H. Duijvendak en gezin van Utrecht Vertrokken: 18. Cornells Open- neer en gezin naar Tiel. Vooruitgang houdt op voor wie niets nieuws meer wil leren. SIRJANSLAND Vernieuwd wegennet nadert voltooiing Het nieuwe wegennet rond de ge meente nadert zijn voltooüng. Deze week is het trajekt van de Brede- weg richting Oudedijk en uitko mend ter hoogte van de Schorre- dijk, gereed gekomen. Dit is de eêrste weg die in deze omgeving met het zgn. asfaltbeton is gemaakt. Het materiaal hiervoor wordt ge maakt bij de Blauwe Keet, Reeds nu kan geconstateerd dat zeer veel gebruik van deze weg wordt en zal worden gemaakt. Van af de Bredeweg is de roete naar- Bruinisse aanmerkelijk korter dan via andere wegen. Het weggedeelte vanaf Sirjans- land via Stevensluis zal waar schijnlijk volgende week gereed komen. BRUINISSE Jeugd in drumbandroes Ook te Bruinisse leeft de jeugd thans in de roes van de drumband. Kenmerkend is immers dat ook uit andere plaatsen in Nederland de jeugd zich met het trommelen ver maakt. De aanleiding van deze rage was het bezoek van de Gorsselse drumband, gevolgd door Zierikzee en Brouwershaven, een en ander naar aanleiding van de opening van de muziektent. Kort daarop ver scheen de jeugd met allerlei soor ten bussen en imiteerde nauwkeu rig wat men de vorige weken had afgekeken De tamboer maitre ont brak evenmin als het vaandel. Het voorbijtrekken van de uit wel 30 jongens bestaande club, die zich soms ook in tweeën of drieën splitst geeft veel lawaai, maar toch zijn verschillende jongens de kunst al behoorlijk meester. Een drumband voor „Nu met Ho pe" ligt ongetwijfeld nog in een zeer ver verschiet, maar toch hoor den wij reeds van toetreding of voornemens om toe te treden van adspiranten tot onze dorpsfanfare. Zestig huizen worden gebouwd Een grote aktiviteit op bouwge- bied staat Bruinisse in de komende maanden te wachten, omdat op 17 oktober a.s. niet minder dan 29 huizen zullen worden aanbesteed. Waar ook nog enkele particuliere woningen moeten worden gebouwd, zal deze afsluiting van de wederop bouw plm. 60 woningen omvatten, daar ook de woningen, die door de diakonie der Ned. Herv. gemeente zullen worden gebouwd, in deze pe riode zullen verrijzen. Hoewel de aanbesteding reeds geruime tijd ge leden plaats vond, moet men met het leggen van de fundering nog beginnen. In de jongste zitting van de ge meenteraad werd besloten om wan neer al deze woningen gebouwd zullen zijn, over te gaan tot het on bewoonbaar verklaren van een aan tal daarvoor in aanmerking ko mende panden. De heer W. Biemond, land bouwer te Oosterland, had dit jaar de primeur van de levering van de eerste suikerbieten op de haven te Bruinisse. De bieten waren, be stemd voor de suikerfabriek te Put- tershoek. De collecte voor D.E.L. De in de maand september ge houden collecte voor D.E.L. en I.P.S. of voor D.E.L. en de twee Protestants christelijke sanatoria, heeft opgebracht; té Burgh f 40,Haamstede f 74,41; Noordwelle f 51,Elle- meet-Elkerzee f 48,12; Duivendijke f 16,11; Renesse f 143,—; Seroos- kerke f 25, Hartelijk dank aan alle collec tanten en gevers(sters) voor dit mooie resultaat. Over de oprichting van een Zuid-Afrikaanse republiek zal be slist worden eventueel bij volks stemming en niet bij verkiezing, aldus heeft dr. van Rhijn, de mi nister van Economische Zaken van de Unie van Zuid-Afrika op een vergadering van de nationale partij te Pretoria verklaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1