H. D. Louwes: „WIJ WILLEN DUIDELIJK ZEGGEN DAT WIJ TEKORT KOMEN" De besprekingen tussen Tito en de Sowjet-leiders STAD EN PROVINCIE Het K.N.M.I. verwacht ,,'N WALI BENA" KANTONGERECHT - ZIERIKZEE Het agrarische bedrijfsleven trekt aan de bel „Het agrarisch bedrijfsleven geeft een forse ruk aan de bel, om dui delijk te zeggen dat het tekort komt. WiJ laten ons niet bang ma ken door het mogelijk ook nu weer dreigende gerucht, want wij staan voor onze zaak en hebben geloof in het gemotiveerde en gerechtvaar digde ervan". Aldus de voorzitter van het Landbouwschap, de heer H. D. Louwes, in zijn inleiding tot de be handeling van de nota's over het „Doorberekenen van de eigenaars- lasten in de produktiekosten", over „De waardering van de bedrijfslei ding", over „De waardering van de handarbeid van de boer en diens gezinsleden" en over de „Beloning van de landarbeid op grond van werkklassificatie in relatieve ver houding tot vergelijkbare arbeid". Deze nota's zullen aan de regering worden aangeboden. Genoemde nota's, die zonder uit voerige discussie door het bestuur van het Landbouwschap vrijwel ongewijzigd unaniem werden goed gekeurd, omvatten zodanige eisen, dat hieraan bij toepassing grote financiële consequenties, tot een bedrag van ongeveer 350 miljoen gulden per jaar, verbonden zijn. De herwaardering van de grond en de bedrijfsgebouwen gaat, aldus de heer Louwes, met inachtneming van een zeker bedrag voor grond rechten, gepaard met financiële Het Parijse blad „L'Aurore" heeft donderdag bericht dat maarschalk Tito van Zuid-Slavie tijdens zijn besprekingen met de Sowjet-leiders op De Krim, laatstgenoemden heeft gewaarschuwd dat er opnieuw „Poznan-relletjes" zullen uitbreken als de Sowjet-Unie haar greep op de communistische Oosteuropese landen niet verslapt. Volgens „L'Aurore" zou Tito bij het bezoek van Chroesjtsjef aan Belgrado hem hebben uitgelegd, dat er een „vruchtbare samenwerking" kan ontstaan tussen de Sowjèt- Unie en de communistische Oost europese landen, als Sowjet-Rus- land de nationale aspiraties van deze landen begrijpt. Raad van de Waterstaat naar Zeeland De Raad van de Waterstaat heeft te Middelburg onder leiding van mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, een bespreking gehad met de bij de uitvoering van het Drie-eilandenplan betrokken ge meenten, landbouw, visserij, pol ders en waterschappen en provin ciaal bestuur, die vertegenwoordi gers hadden gezonden om de leden van de Raad van Waterstaat (het adviescollege van de minister) in te lichten omtrent de problemen en de wensen die er bestaan. BROUWERSHAVEN Jaarvergadering ,Tot Nut van 't Algemeen' Heden (donderdagavond) zal het Departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen haar jaar vergadering houden in hotel „Cats" De af te werken agenda bevat o a. de verkiezing lid bibliotheekcom missie, verkiezing bestuurslid, be spreking over te besteden gelden, ontvangen door verkoop tuingrond en vaststelling winterprogramma. NOORDGOUWE Burgerlijke stand en loop der bevolking over september. Géboren: 2. Jannetje, d. van J. L. v.-Noord en M. Matthijsse te Oud dorp (Z.H.).; 3. Jannetje Adriana, d. van P. M. v. d. Klooster en J. A. de Keijzer; 6. Rombout Petrus, z. van P. Boot en C. J. D. Ermen; 9. Peter, z. van J. J. v. Almenkerk en W. v. Putten; 14. Johan Michiel, z. van E. Muller en A. C. v. d. Klift; 16. Gilles, z. van J. v. d. Have en J. J. v. Klinken te Oosterland; 18. Peter Matthijs, z. van E. L. de Koeijer en E. J. A. Doeleman te Zonnemaire. Gehuwd: 21. Hubregt Pieter Kloet, 23 j. en Neeltje Wilhelmina v. Dijk, 20 j., wonende te Haam stede. Overleden: 7. J. J. v. d. Kassteele, 61 j., echtgenoot van M. Pannekoek, wonende te Haamstede; 18. Jacob Uijl, 90 j., weduwnaar van M. S. Kouwer, wonende te Zierikzee; 23. levenloos geboren kind van J. Bil en A. A. Ie Comte, wonende te Zie rikzee; 23. Jochem de Boer, 64 j., echtgenoot van L. D. Mat thijsse, wonende te Brouwershaven. Ingekomen: 5. J. W. Schiphorst van Zuidwolde; 5. R. G. Burema van Groningen; 5. E. de Vries van Brunssum; 20. E. Schot van Zierik zee; 21. N. W. Kloet-v. Dijk van Haamstede; 27. G. v. d. Vate van Zierikzee. Vertrokken: 3. A. v. d. Houten en echtgenote naar Oosterland; 7. M. A. Buuron naar Haamstede; 13. M. Evertse naar Vlissingen; 24. J. Vis en gezin naar Kerkwerve. consequenties ten bedrage van ruim 200 miljoen gulden. Het is niet mo gelijk om aan te geven, welke de financiële gevolgen zijn van de herwaardering van de handenar beid van de boer en de medewer kende gezinsleden, daar hiervoor nog niet voldoende basisgegevens ter beschikking staan. De herwaardering van de be drijfsleiding betekent ongeveer 60 miljoen gulden, terwijl het reali seren van de relatieve gelijkstel ling van de beloning voor landar beid met die voor gelijkwaardige arbeid in andere bedrijfstakken ten plattelande, gepaard gaat met fi nanciële consequenties ten bedrage van ongeveer 90 miljoen gulden. Indien de voorstellen van het Landbouwschap door de regering ongewijzigd zullen worden over genomen en de hieruit voort vloeiende kostenstijgingen niet ge compenseerd worden door hogere opbrengstprijzen van de produk- ten, zijn de financiële gevolgen voor het Landbouwegalisatiefonds tenminste 350 miljoen gulden. Ingezonden mededeling Wéér dat schroeiend, brandend maagzuur. Tijd voor *n paar Rennies! Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij dé eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuurbranden voor en na. En niet te stillenTotdat een paar Rennies redding brachten. On middellijk! 'n Wonder die Rennies. U gebruikt ze toch ook? In iedere apotheek en drogisterij verkoopt men U Rennies graag. DREISCHOR De wederopbouw Het herstel van de watersnood- schade aan de algemene begraaf plaats alhier is thans geheel vol tooid- Deze week zijn de toegangs paden tot de graven geasfalteerd De beplanting is geheel vernieuwd. Met de uitbreiding van de riole ringswerkzaamheden aan de Stoof- weg en de Welleweg is men thans in volle gang. De geasfalteerde paden aan bei de zijden van de Boogerdweg zijn reeds geheel voltooid. De voetgan gers en wielrijders kunnen van de ze beide paden gebruik maken mits zij het rechts vóór hen gelegen pad gebruiken, en niet zoals men plaat selijk meent dat het pad aan de westelijke zijde als rijwielpad móet dienen in beide richtingen. Met de bouw van de 6 woning wetwoningen in de Ooststraat vor dert men gestadig. Het ligt in de bedoeling dat nog deze week 2 wo ningen van dit komplex onder de kap 2ullen komen. Door deze bouw wordt het aanzien van de straat zeer verfraaid. Naar ons wordt medegedeeld zul len in het kader van de herverka velingswerkzaamheden de nieuw aangelegde wegen Langeweg en Daniël Lopse Hocke's weg binnen 14 dagen in gebruik kunnen worden genomen. Leesseizoen begonnen De bibliotheekkommissie te Drei- schor is op donderdag 4 oktober jl. evenals vorige jaren weer begon nen met het uitlenen van boeken voor volwassenen en jeugd. Door de ontvangen subsidies is het mo gelijk geworden het leesgeld te handhaven voor volwassenen op 7 ct., en voor kinderen op 2 ct. per deel per week. Aan de bevolking is een gratis katalogus verstrekt. De bibliotheek is dit jaar weer uitge breid met 176 boeken, en bestaat thans uit ruim 2000 exemplaren van elk genre. Naar ons wordt medege deeld wordt iedere donderdagmid dag zitting gehouden in de ol.- school OUWERKERK Demonstratie „Kroon"-produkten Uitgaande van de plaatselijke ,Kroon"-winkelier vond in zaal- Vijverberg een demonstratie-avond plaats, waar vele dames aanwezig waren. De navolgende firma's ver leenden hun medewerking: Maggi's Producten Mij. N.V., ERU-kaaspro- ducten-fabriek te Woerden, Hooi- meijer's beschuitfabrieken N.V., J. A. Mulder's wijnhandel N.V., Ca caofabriek „De Zaan" en „Enka". De aanwezigen werden getrac- teerd op een kop Nescafé met cake. Daarna volgde de „Nylon"-film en werd gedemonstreerd met ERU- kaas, Maggi en beschuit. De film van de bewerking van druiven in Portugal (Douro-vallei) was zeer interessant; daarna werd aangebo den een glas Alciera. Tot slot van deze geslaagde avond was er nog hersengymnastiek en een verloting. NIEUWERKERK Instuifwerk start weer Zaterdag 6 October begint de in stuif weer. Jongelui van veertien jaar en ouder worden iedere zater dagavond verwacht in het gebouw van de Ger. kerk aan de Station straat. Het aanvangsuur is half acht, en de entreeprijs 25 cent. OOSTERLAND Ledenwerf-actie „Culturele Vereniging" De leden van het bestuur van de Culturele Vereniging „Oosterland" hebben een actie op touw gezet dm het ledental dezer vereniging te verhogen. Bij een aantal personen in onze gemeente zal een bezoek worden gebracht, teneinde te trach ten deze als lid der vereniging te kunnen inschrijven. Ofschoon de vereniging niet weinig leden telt, zou het bestuur het zeer op prijs stellen wanneer nog een aantal le den kon worden geboekt. In dat geval zou het aantal avonden nog kunnen worden uitgebreid en nog meer sprekers kunnen worden uit genodigd. Het parool der Culturele Vereniging is: heel Oosterland lid! Komt allen de gelederen versterken Instuif-avonden beginnen weer Op zaterdag 6 oktober a.s. hoopt het Instuif-comité weer met de werkzaamheden te beginnen. De bedoeling is uiteraard weer om het instuifwerk te organiseren. Dezer dagen kwam het comité bijeen met de staf van medewerkers en mede werksters, onder voorzitterschap van de heer J. M. de Waal, Door hem werd gememoreerd het ver trek van ds. Radstake, die het in stuifwerk een warm hart toedroeg en sinds de oprichting als penning meester heeft gefungeerd. In zijn plaats werd ds. G. J. Rijks bereid gevonden de plaats van zijn ambts voorganger in te nemen. In de plaats van de heer D. Kosten, die bedankte, werd gekozen de heer Jac. v. d. Houten. Getracht zal worden deze winter de avonden zo gezellig mogelijk te maken, en zo mogelijk enige afwisseling te bren gen. Misschien zal het mogelijk zijn zo af en toe eens een mooie leer zame film te draaien. Het comité hoopt óp een vlotte medewerking van de jeugd van Oosterland en omgeving. - Onder hartelijke dankzegging aan de collectrices en de milde ge vers en geefsters deelt het comité v. d. Nationale Reclassering mede, dat te Oosterland de opbrengst der collecte bedroeg de som van f 125,40. Op 1 October jl. werd de oud ste mannelijke inwoner dezer ge meente, de heer Jan Dorst, wonen de in de Lange Dreef, 92 jaar. Of schoon hij slecht ter been wordt geniet deze oude heer nog een goe de gezondheid. Burgerlijke stand en loop der bevolking over september. Geboren: Adriaan Gerard, z. van J. Stouten en M. C. Stouten. Ingekomen: Adriaan v. d.' Hc*»-> ten en echtgenote van Noord- gouwe; Gerrit J. Rijks uit Amers foort; Gerard v. 't Veer uit Zierik zee; Willemina S. Ruijs, echtgenote van G. J. Rijks, uit Avereest O. Vertrokken: Anna v. Dijke naar Rotterdam; Jacob Klink naar Dor drecht; Adriaantje P. Capelle naar Apeldoorn; Marinus W. Boogert naar Bergen op Zoom; Jacob van 't Hoff en echtgenote naar Vlissin gen. BRUINISSE Prof. Haccou stelde onderzoek in De enquête door prof. Haccou, die hij met een aantal studenten van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam in opdracht van de Commissie van Dertien te Yerseke en te Bruinisse heeft gehouden, is beëindigd. Professor Haccou heeft zich bij zijn onderzoek niet tot de strikt economische kant van zijn opdracht beperkt, doch de gelegen heid te baat genomen om een so ciologische schets te maken van de gehele dorpssamenleving anno 1956. Met het S.P.A.-rapport van de Her vormde Kerk en het rapport van de Gereformeerde en Chr. Gerefor meerde Kerken, zal wanneer over een halve eeuw de structuur van de samenleving als gevolg van de dan uitgevoerde Deltawerken gron dig is veranderd, ook het werk van professor Haccou ongetwijfeld een bron zijn om na te gaan hoe en wel ke veranderingen zich hebben vol trokken. Werd met het vaartuig van de heer Jan Prins bij de enquête te Yerseke een tochtje gemaakt over de Oosterschelde en de Yersekse Bank, bij de enquête te Bruinisse werd met de Bru 3 van de firma Wed A. Jumelet-Vijverberg een tocht gemaakt over de Grevelingen. Bejaarden bezochten Nieuwerkerk Met 22 door particulieren daar toe welwillend ter beschikking ge stelde auto's brachten woensdag middag ongeveer 70 bejaarden van Bruinisse een tegenbezoek aan de bejaardensociëteit van Nieuwer kerk. Nadat gezongen was Gezang 136, heette mw. van Eeten-de Vries de Bruënaars welkom en werd thee geserveerd. Behalve het gezellige onderlinge praatje, was er telkens afwisselend een voordracht of de clamatie van een gedicht terwijl Bruinisse met een aantal HazeU- liederen toonde wat men op het ge bied van zang ook door het vormen van een bejaardenkoor kan berei ken. Van de declamatie werden het gedicht van mw. IJzelenberg-Olree en het in Zeeuws dialect voorge dragen stuk van mej. S. Folmer uit Nieuwerkerk (Toen in Noe), zeer gewaardeerd omdat het eigen werk betrof. De heer Jac. van Dommele die op Nieuwerkerk werd geboren droeg naar aanleiding van dat feit ook nog een gedicht voor en gaf een solo ten beste. Onnodig te zeggen, dat de ouden van dagen uit beide gemeenten kunnen terugzien op een bijzonder geslaagde en gezellige middag. Mevrouw Michaëlis uit Bruinisse dankte voor de genoten gastvrijheid. Koe door bliksem getroffen Bij de landbouwer W. L. van 't Noordende te Bruinisse werd tij dens het onweer van maandag avond een koe in de weide door het hemelvuur getroffen. Dit dier be hoorde tot de beste melkkoeien van ons eiland, zodat de schade ondanks verzekering voor de eigenaar van betekenis is. tot vrijdagavond: KOUD Wisselende bewolking met nu en dan enkelebuien; matige tot krach tige en aan de kust tijdelijk harde westelijke wind; koud weer. 5 okt. Zon op 6.49, onder 18.11. Maan op 8.31, onder 18.24. Nieuwe maan 4 okt. te 5.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 5 okt. 3.54 v.m. 16.06 n.m. BROUWERSHAVEN: 5 okt. 3.12 v.m. 15.34 n.m. Springtij: 6 en 21 oktober. Doodtij: 13 en 28 oktober. Bezoekers van Concertzaal voelden grond van Sierra Leone onder de voeten Drs. P. Creutzberg sprak (boeiend) over Afrika Ditmaal uitzonderlijk veel Z.V.U.- leden hebben woensdagavond in de foyer van de Concertzaal een blik mogen slaan in het mysterieuze hart van Afrika en veel vragen zouden er gerezen zijn, als daar niet de verklarende en toelichtende stem was geweest van drs. P. Creutzberg, de man die enkele ja ren verbleef in Sierra Leone aan Afrika's westkust en buiten zijn biologische werkzaamheden de tijd vond een film te vervaardigen over dit Engelse protektoraat, die op het punt van goede dokumentatie over het „zwarte werelddeel" voor in de rij mag worden gezet. De talrijke belangstellenden heb ben dit tot hun genoegen en verba zing ervaren, want de film ,,'N Wall Bena" munt niet alleen filmtech nisch (vooral de delen in kleuren) uit door welverzorgdheid, maar zij geeft een schat van dokumentatie en een duidelijk antwoord op de vraag, wat bezielt de gewone ne ger en wat houdt hem bezig, hoe leeft hij en hoe werkt hij? Wij wisten het niet, althans niet precies, maar na ,,'N Wali Bena" hadden de bezoekers het gevoel grond van Sierra Leone onder de voeten te hebben gehad en dat is een eerlijk compliment voor de ma ker van de film. De film toont de lotgevallen van Kamara, de neger bediende, die eerst in Freetown (de hoofdstad) „onder schot" wordt ge nomen en ijverig, nauwgezet en leergierig genoeg blijkt om zich als manusje van alles vertrouwd tê maken met de geheimen van een (voor hem verschrikkelijk ingewik kelde) Europese huishouding. Ka mara blijkt een bediende in optima forma, maar als hij op een keer zijn gage heeft gebeurd, gaat hij met vakantie in het land van de Lim- ba's, meer precies naar het kralen- dorp Kandada. Die reis gaf drs. Creutzberg een kans samen met Kamara die verre tocht te maken en onderweg liet hij de camera lus tig snorren. Een boelend brok tro pisch leven werd vastgelegd, met als hoogtepunten de rijstoogst en de dansfeesten, kleurige en boeien de fragmenten in het mozaiek van Sierra Leone. Flora en fauna, boeiende landschappen, huisnij verheid en de bronnen van bestaan kregen de aandacht en in een ver vlechting zoals alleen een (goede) film die bieden kan, bloeide dit wonderlijke en schone land open voor gretig toeziende ogen. Drs. Creutzberg besproeide de beelden met een commentaar, waarin hij vertelde over de men taliteit van de neger, over de hu welijksgewoonten, over de voeding (cassave, kalabas, bakbananen, palmolie, .rijst), over de wevervo- gels, de visvangst, de opgewekt heid van het stamleven en over zo veel interessante facetten van het Afrikaanse leven, die men wel woordelijk zou willen weergeven, maar men zou een apart Sierra Leone-nummer moeten uitgeven om het allemaal na te vertellen en dat kan (helaas) niet. Dr. J. J. Westendorp Boerma maakte na afloop de spr. een com pliment voor de film en het ge sproken woord en de "zaal onder streepte het met het „tam tam" van het applaus, zij het niet in neger- stijl. Koud weer met buieu Een depressiegebied dat zich van maandag tot dinsdag bij IJsland vormde, is betrekkelijk langzaam naar hel zeegebied voor de kust van midden-Noorwegen getrokken. Tegelijkertijd vormde zich op de oceaan een krachtige rug van hoge luchtdruk, die zich nu uitstrekt van de Golf van Biscaye naar Groen land. Tussen deze beide druksyste- men staat een brede noordweste lijke luchtstroming, welke koude poollucht over en langs IJsland naar de Britse eilanden transpor teert. Deze lucht, welke met een temperatuur van ongeveer 5 graden onder het vriespunt Groenland ver laat, passeert IJsland met een tem peratuur van even onder nul. In Schotland en noord-Ierland kwa men hagelbuien voor bij tempera turen van 3 tot 6 graden. De voorste begrenzing van deze polaire lucht passeerde in de nacht met enkele buien ons land. De buienactiviteit zal morgen groter 2ijn dan vandaag en de tempera tuur wordt opnieuw lager. Het af- koelingsproces, dat enkele dagen geleden begon, komt dus nog niet tot stilstand. Abouné's buiten het eiland kunnen zich incassokosten sparen, door het abonnementsgeld voor het vierde kwartaal ad f 3,90 te storten op onze postrekening 13 7 6 7 7. Zij die reeds f 3,50 gireerden, worden beleefd verzocht alsnog 40 cent by te schryven. Ingezonden mededeling a 8 BUR5 VOOR MODE BN HUISHOUDING Instructief en gezellig ATTRACTIES De„Femlna-Flat" Dé „Keuken v Uw dromen" Test In Hulsh. bedrevenheid Mulzenstad Gratis Bioscoop MODESHOW Elke dag uitreiking v»n een groot aantal geschenken I I Geopend van10-1 7 en19-'23u. J ~AHOY' GEBOUW ROTTERDAM tlm 10 OCT. Tientallen personen waren woens dag gedagvaard - velen lieten ver stek gaan - voor de strafzitting van het Kantongerecht, waar als voor zitter presideerde de waarnemend kantonrechter mr. C. J. B. du Croo, die de vierschaar spande o.a. voor de zaak tegen J. S. te Zierikzee, die was aangehouden op de vorige zit ting en een kwestie betrof welke zich te Nieuwerkerk had afgespeeld nl. dat S. in de Meidoornstraat over de trottoirband en het daar gelegen gazon had gereden. Beklaagde wist zich niet te herinneren dat hij daar een overtreding had begaan, maar de getuige, wachtmeester van Schelven vertelde duidelijk hoe de ze zaak zich had toegedragen! Het was mogelijk geweest de wagen met buizen die zich ter plaatse be vond te passeren daar er plm. nog 2Vz m. ruimte was. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr. Schenkenbach van Nierop, was van mening dat S. voorzichtiger had moeten rijden en vorderde f 20 boe te subs. 4 dagen hechtenis. De vor dering van de gemeente Nieuwer kerk wees hij evenwel af. De raads man van S., mr. van Houten, vroeg vrijspraak voor zijn cliënt, omdat de oorsprong van de hele geschie denis aan de civiele kant ligt. De kantonrechter uitspraak doende wees de civiele vordering van de gemeente Nieuwerkerk af, maar veroordeelde S. tot f 20 of 4 d.h. J. v. O. te Werkendam, die bij gestaan werd door mr. Beuken kamp uit Gorinchem, werd ten las te gelegd dat hij bij Moriaanshoofd een botsing had veroorzaakt door naar links af te slaan op de grote weg zonder afdoende te letten op het achter hem komend verkeer, met het gevolg dat W. J. v. d. M. met zijn volkswagen met de GMC in botsing kwam. Het O.M. was van oordeel dat beklaagde op on voorzichtige manier naar links was afgeweken en het achterop komend verkeer gehinderd heeft. Op dat moment had beklaagde, bovendien geen geldig rijbewijs. De raadsman betoogde dat v. O. wel een rijbewijs had, nl. een militair bewijs, zodat men hem niet van onervarenheid kon beschuldigen. Hij vroeg vrij spraak, maar daarmede was het O. M. het niet eens. De ambtenaar vorderde 2 x f 25 boete, bij niet be taling te vervangen door 2x5 d.h. De kantonrechter verzachtte de e'sen.. c?oor v°or de veroorzaakte aanrijding f 25 of 5 d.h. en voor het bezitten van een onvoldoende'rij bewijs een boete van f 15 of 5 d.h. op te leggen. C. T. te Goes had bij het kruis punt. Nieuwerkerk-Ouwerkerk een botsing veroorzaakt toen hij plot seling naar links afsloeg op het mo ment dat een personenauto achter op kwam gereden. Het O.M. vor derde f 40 of 8 dagen, met welke eis de kantonrechter zich verenigde. Mw. B. geb. K. te Haamstede had zich te verantwoorden dat zij op een drukke zaterdag op de Appel markt, zonder het te hebben be merkt, een kinderwagen had aan gereden van J. de "W. te Zaandam. De schade is door de verzekering gedekt, alleen resteert er nog een bedrag van f 24 dat men in dei- minne dient te schikken. Het O.M. vorderde tegen mw. B. f 15 of 3 dagen, tot welke straf de kanton rechter haar veroordeelde. Mw. v. d. H.-v. d. V., eveneens te Haamstede, had gereden zonder dat het achterlicht van haar auto brandde. Deze overtreding kostte haar f 10 of 2 d.h. C. J. G., chauffeur te Vlissingen had geen doorgang vrijgelaten voor een personenauto. Deze overtreding bij de gevaarlijke overgang bij de Nobelpoort begaan kostte hem f 40 of acht dagen. A. G. te Middelburg had te Drei- schor, bij het kruispunt in de Blin- deweg geen voorrang verleend aan de Vein rechts komende auto van A. J. V. aldaar. Voor de onvoorzich tigheid van dê verdachte had het O M. geen. waardering wat bleek uit de eis van f 50 boete of 10 da gen, met welke eis de kantonrech ter het eens was. L. G. M. van D. had bij het veer te Zijpe een verkeerde manoeuvre gemaakt en schade aan de wagen van de fa. Nuy veroorzaakt, wat hem op f 30 of 6 dagen kwam te staan, terwijl de civiele vordering van de betrokken firma werd toe gewezen evenals die van de heer L. Vermaat in dienst van deze firma. J. J. v. d. L. te Dreischor had met zijn vrachtauto personen vervoerd wat de wet niet gedoogt, hoewel hij uit een soort menslievendheid deze overtreding had begaan, wat de vierschaar wel kon waarderen, maar niet goedkeuren in de zin dei- wet. Het O.M. vorderde f 50 of 10 dagen, welke eis de kantonrechter verzachtte door f 25 boete of 5 da gen hechtenis op te leggen. J. A v. d. S. te Zierikzee stond voor drie feiten terecht op een zelfde dag begaan. Het was echt een pechdag, te meer daar ver dachte nog geen rijbewijs had. Voor het verkeerd rijden or de Schuit haven vorderde het O.M. f 5 of 1 d.h., voor het niet bezitten van een rijbewijs f 10 of 2 d.h. en voor een veroorzaakte aanrijding f 10 of 2 d.h., met welke eisen de kanton rechter zich accoord verklaarde. A. C. N. S. te Noordgouvve had met zijn vrachtwagen op de Lage- zoom geen voorrang verleend, zo dat een aanrijding daarvan het ge volg was. De schade, f 3500, werd door de verzekering gedekt. Ver dachte had volgens het O M. een grove fout gemaakt bij de kruising op gemelde weg. Hij vroeg dan ook f 60 of 12 d.h., welke eis de kan tonrechter verminderde tot f 40 of 8 d.h. met toewijzing van een ci viele vordering van f 100. A. O. te Oosterland was klakke loos de weg overgestoken, met het gevolg dat een auto in een berm- sloot terecht kwam en voor f 1000 schade werd veroorzaakt aan de wagen van de chaufferende dame. Het O.M. wees er op dat verdachte de snelheid van de achteropkomen de auto had onderschat en daardoor een ongeluk had veroorzaakt. Het O.M. vorderde f 30 of 6 d.h. De kan tonrechter meende dat hier ver zachtende omstandigheden golden en velde een milder vonnis: f 20 of 4 d.h. Verdachte was het hiermede niet eens en gaat in beroep. L. v. d. M. te Oosterland had met zijn bromfiets geen gebruik ge maakt van een rijwielpad, wat hem op f 10 of 2 d.h. kwam te staan. H. v. B. had geen rijbewijs, wat het O.M. niet kon goedkeuren en f 25 of 5 d.h. vorderde. De uit spraak luidde f 15 of 3 d.h. J. J. A. te Zonnemaire was met een vrachtauto met zand achteruit gereden en had brokken gemaakt, door een tractor te beschadigen. Het O.M. eiste hiervoor f 15 of 3 d.h., waarmede de kantonrechter het eens was. Een ander aspect leverde de zaak tegen J. de W. te Bruinisse, die wegens overtreding van de Leer plichtwet terecht stond en wel voor het onwettig schoolverzuim van twee zijner kinderen. Een verzuim dat bij de één herhaaldelijk is voor gekomen. Met deze overtreding was het O.M. het helemaal niet eens, ie meer daar de W. eenmaal gewaar schuwd was en toen een schikking had getroffen. Nu wilde het O M nog geen hechtenis vragen, maar een volgende overtreding zal daar toe leiden. Voor het ene feit vroeg de ambtenaar f 60 of 12 d h. en voor het andere, minder ernstig, f 30 of 6 dagen. De W. meende dat hem onrecht was aangedaan, maar de hele voorgeschiedenis werpt een ander licht op deze zaak. Met de eerste eis was de kantonrechter het eens nl. f 60 of 12 d.h., mat voor het tweede feit pleitten v zachtende omstandigheden. daarvoor f 15 boete of 3 dagei gelegd werd. W. J. te Roosendaal h°°' boete of 4 dagen tegen omdat hij op de Scheeps geen doorgang h^d een auto van de pij, met welke els hel eens was.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2