Zeeland benut de tijd voor onderzoek in afwachting van het Deltaplan DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vele doden bij instorting in de Ver. Staten Veehouders eisen f 50 miljoen extra Britten kammen gebied op Cyprus uit BELANGRIJKE ONTWIKKELINGSWEG VAN ZIERIKZEE NAAR SCHOUWSE DELINGSDIJK DONDERDAG 4 OKTOBER 1956 ZIERIKZEESCHESNIEUWSBOs ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zicrikzee, Postbus nr. 1, Tel.32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. I3?677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6, Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. „EEN MAXIMALE WENSKAART" Schouwen-Duiveland wordt opgenomen in wegenplan (Van onze Tedakteur) Op een bijeenkomst te Middelburg ls deze week In aanwezigheid van de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. dc Cascmbroot, leden van G.S., diverse hoofden van dienst en talrijke vertegenwoordigers van de vaderlandse pers, voor het eerst een door de Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland ontworpen kaart getoond, die men als een „wenskaart" voor Zeeland mag be schouwen. Het staat op deze kaart uiteraard allemaal zwart op wit aangegeven, maar men mag er niet uit concluderen dat het nu allemaal inderdaad ook zo worden zal. Het is - als gezegd - een wenskaart en de typische Zeeuwse belangen en wensen zijn uitgekristalliseerd en de hoop be staat uiteraard, dat - na gedegen studie - het mogelijk zal blijken binnen het kader van het Deltaplan zoveel mogelijk van de aangeduide wensen realiseerbaar zullen blijken te zijn. Nadat de Commissaris in grote lijnen de bedoeling van de kaart en de pretentie van de inhoud voor onze provincie had uiteengezet, heeft de directeur van de Provin ciale Planologische dienst, ir. M. de Vink, een gedetailleerde toelichting gegeven, daarbij uitdrukkelijk stel lend, dat het hierbij nog niet gaat om vastomlijnde plannen, maar om een probleemstelling. Twee wegen zullen het Deltage bied in de toekomst begrenzen, nl. de weg over de afsluitdammen, de zg. kustweg en een weg die de oos telijke begrenzing vormt van het Deltagebied, de zg. Zoomse weg, omdat zij oostelijk de zoom vormt van het gebied. Beide wegen liggen echter aan de peripherie van het Deltagebied en het is dus logisch dat gedacht is aan een ontsluitende weg dwars door het Deltagebied, om de vervoersstroom op snelle wijze van het ene naar het andere punt te kunnen leiden. De centrale weg De weg zal worden geprojekteerd van Rotterdam over Tien Gemeten, Volkerakdam, Grevelingendam naar Zierikzee. Een „wens"-dam en ty pisch gunstig voor Schouwen-Dui- veland zal worden de verbinding Zierikzee-Colijnsplaat. Over een toekomstig tracé kon uiteraard nog niets worden medegedeeld, maar de Commissaris der Koningin verze kerde ons, dat juist deze dam lo gisch zou kunnen aansluiten op de van Rotterdam komende weg en van grote betekenis zou kunnen worden voor de ontwikkeling van Schouwen-Duiveland in het alge meen en Zierikzee in het bijzonder. Het is vanzelfsprekend dat de tot dit punt gevorderde weg er als 't ware om vraagt doorgetrokken te worden naar het centrum van Zee land. Verder spelend met het tracé van deze weg, is doortrekking naar Zeeuws Vlaanderen logisch. Tot op dit ogenblik is weliswaar de Wes- terschelde door de landsregering buiten de Delta-onderzoekingen ge houden, doch het vraagstuk om het Scheldebekken tot ontwikkeling te brengen, brengt met zich mee om reeds thans de verbindingen over de Westerschelde zowel uit tech nisch als uit economisch oogpunt te doen onderzoeken. Gedacht is bin nen dit raam tevens aan inpolde ring van het Land van Saeftinge, ontwikkelingsmogelijkheden van de Z.-Vlaamse kanaalzone, een ver dere .industriële ontwikkeling van Walcheren en eventueel van de Zuid-Bevel andse Schelde-oevers en het aanleggen van zeehavens in het Scheldebekken. Wat de wegen betreft is het dul- De ontwikkeling van het Suezkanaal Op de voorpagina van de „New York Times" is woensdag een be richt gepubliceerd dat de Egypti sche regering „op het punt staat Amerikaanse olie- en scheepvaart ondernemingen voor te stellen het toezicht op de ontwikkeling van het Suezkanaal over te nemen". In dit bericht, afkomstig uit Cai ro, wordt voorts gezegd, dat dit voorstel beoogt kracht bij te zetten aan de Egyptische verzekeringen dat het kanaal op de meest effici ënte wijze geëxploiteerd zal wor den. Egypte zou dan de kosten van de eventueel uit te voeren werkzaam heden dragen. delijk dat een stelsel van verbin dende wegen zal dienen te worden ontworpen, binnen de begrenzin gen van de hoofdwegen in het Del ta-gebied. Voor Schouwen-Duiveland betekent dit de ontwikkeling van een weg van Zierikzee over Serooskerke in de rich ting Haamstede, die aansluiting vinden kan op de damweg door de Oosterschelde. Even los gezien van de eventuele kansen dat de schelpdierencultuur kan behouden "olijven, is rond de plaatsen Yerseke, Zierikzee en Bruinisse een indikatie op de kaart aanwezig voor fiet plannen van in dustrieterreinen. Wat de landaanwinst in het al gemeen betreft, wordt dit wel als een typisch Zeeuws belang gezien, want de stelling dat 1 ha. zoet wa ter evenveel rendement zou afwer pen als 1 ha. land - zoals wel is be weerd - valt moeilijk te onder schrijven als de zaken door een Zeeuwse bril worden gezien. Door inpoldering van het ooste lijk bekken van de Oosterschelde ontstaan nieuwe ontwikkelingsmo gelijkheden voor het eiland Tholen, dat met een hardnekkige struktu- rele werkloosheid heeft te kampen. Uitzonderlijk gunstige ontwikke lingskansen voor de rekreatieve mogelijkheden ontstaan door de af sluitingen, hetgeen uiteraard van belang ia vooral voor de randstad Holland, die snel het peil van onbe woonbaarheid nadert. Reeds door het uitvoeren van het Drie-eilandenplan en straks door uitvoering van het Delta plan komen grote zandplaten droog te liggen (het peil van het binnenmeer wordt ongeveer N.A.P.), die zich uitstekend le nen voor bebossing. Hiervoor kermen uitgestrekte gebieden vrij aan de zuidkant van Schouwen ongeveer ter hoogte van Burghsluis. Doel van de verdere ontwikke ling der provincie zal zijn een principiële wijziging ten gunste in het vestigingsgebied in Zeeland, zoals uiteen werd gezet door drs. Verburg van het E.T.I. Toeneming van het vrachtautoverkeer, de sa nering van de kleine haventjes en positieverbetering van de midden stand zullen factoren zijn, die dit verbeterde vestigingsbeeld mede bepalen. De directeur van de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maat schappelijk Werk, mr. Hornstra, besteedde speciale aandacht aan de sociologische problematiek. De hier uit voortvloeiende vraagstukken zijn te rubriceren in een drietal „problematische ontmoetingen": de ontmoeting van de plattelandsbe volking met de dijkwerkers, met de industrie en met de grote aantallen rekreatiezoekende stedelingen. Factoren en verschijnselen die tegelijkertijd om ernstige studie vragen zijn: de mentaliteit der Zeeuwse bevolking, de sociaal-psy chologische motivering van het wegtrekken uit de provincie, de ge neratieverhouding, de positie en functie der elite in Zeeland, het verenigingsleven, de houding van de kerk t.o.v. het sociale leven op het platteland, aantrekken van on derwijzers, forensisme, woonsitu atie e.d. Belangrijk hierbij is vooral op welke wijze het besef van „een Zeeuwse gedachte" tot leven valt te brengen, gelet op het tekort aan saamhorigheidsbesef in de provin-, cie. Dertig tot veertig arbeiders zijn woensdag bedolven door het in storten van een in aanbouw zijnd gebouw te Jackson in de Ameri kaanse staat Michigan. Volgens de eerste berichten kwamen tien van de mannen om het leven. Slechts één van de hoeken van het gebouw is blijven staan. De instorting geschiedde toen ar beiders bezig waren met het gieten van beton op de derde etage. In een wolk van stof stortten stalen balken en blokken beton in de kel der, waar een aantal elektriciens aan het werk was. Artsen hebben amputaties moe ten verrichten om gewonden uit de ravage te bevrijden. Volgens voor lopige gegevens zijri dertien man nen in een ziekenhuis opgenomen. De bevolking van Nieuw-Guinea Bij vergelijking van de rapporten die de regering elk jaar volgens art. 73e van het Handvest van de V.N. over Nederlands Nieuw-Gui nea bij de V.N. indient, blijkt dat ln de afgelopen vijf jaar het aantal bestuursvestigingen met een Euro pees bestuursambtenaar bijna is verdubbeld. Het aantal bestuurs- ressorten met een Europees amb tenaar bedroeg in 1950 12 en per ultimo 1955 22. Het aantal Papoea's dat onder bestuur gebracht is, be droeg voor het jaar 1950 ongeveer 270.000. Eind 1955 was dit getal toe genomen tot ruim 386.000. Het aan tal Europeanen op Nieuw-Guinea is in deze jaren verdubbeld, van ruim 8.000 zijn het er thans ruim 16.000. Indonesiërs vluchten naar Nieuw-Guinea Dezer dagen is in de omgeving van Fakfak (Ned. Nw.-Guinea) een prauw met 17 Indonesische opva renden aangekomen. Zij verklaar den te zijn gevlucht uit een plaatsje op de Aroe-eilanden met de bedoe ling asiel te vragen. Zij zijn door de politie aangehouden en overge bracht naar Fakfak voor nader verhoor. Mest en parfum Karl Koelsch in Keulen, die in mest doet, placht op de vrachtwagens waarmee hij zijn waar vervoert en in zijn advertenties zijn telefoon nummer te vermelden. Dat zou niemand aanstoot heb ben gegeven, als hij het niet op zo'n opvallende wijze had gedaan en als dat nummer niet 4711 was geweest. Dit getal maakt namelijk ook deel uit van het handels merk van een bekende Duit se parfumfabriek. Op ver zoek van deze fabriek heeft een Keulse rechter nu be paald, dat de mestkoopman de cijfers niet mag gebrui ken om reclame voor zijn artikel te maken. 's-GRAVENHAGE. Prinses Bea trix, die dit jaar voor het eerst als kroonprinses deelnam aan de plechtigheden van Prinsjesdag, heeft, vergezeld van haar vriendin Jkvr. Roëll, in de Cineac alhier de kleurenfilm „Pracht en praal op Prinsjesdag" gevolgd. Zij arriveer de te voet en kocht haar kaartje aan het loket. „HARING EN WITTEBROOD" TE LEIDEN. Ter gelegenheid van de viering van heidens ontzet werd woensdagochtend het traditionele „haring en wittebrood" aan de burgerij van Leiden uitgereikt. - Op de foto ziet men de burgemeester van Leiden, Jhr. mr. F. H. van Kinschot, tijdens het verstrekken van het voedsel. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De grote prijzen van het le- t ven worden alleen gegeven aan i hen, die wagen. Vier personen door gas verstikt Een gezin van vier personen ls woensdagmiddag dood aangetroffen ln z(jn woning aan de Ten Kate- straat in Amsterdam. Met een voorbijganger heeft de buurman van één-hoog, toen hij gas rook, de deur naar de boven verdieping geforceerd. De heer W. J. Philip en diens vrouw, resp. 65 58 jaar oud, werden levenloos in hun slaapkamer gevonden; ook de beide zoons, 26 en 22 jaar, ble ken om het leven te zijn gekomen. De politie, die evenals de justitie een onderzoek naar de oorzaak van dit tragische geval instelt, deed nog geen enkele mededeling. Volgens omwonenden was de vrouw zwaarmoedig en de laatste tijd vrij ernstig overspannen. In de slaapkamer zou zijn geconstateerd dat een gasslang los van de buis hing en in de keuken zou de gas kraan hebben opengestaan. De Nederlandse veehouders eisen vijftig miljoen gulden extra voor de in het melkjaar november 1955- november 1956 geleverde melk. Deze produktie omvat ongeveer vflf miljard kg melk, zodat de eis op één cent per kg neerkomt. Deze door de voorzitter van de hoofdafdeling veehouderij van het Landbouwschap, de heer R. Visser, in de bestuursvergadering van dit schap ter tafel gebrachte eis, vond algemene weerklank in dit bestuur. Overwogen werd dat de ontwikke ling in de melkveehouderij in de afgelopen jaren in hoge mate zorg wekkend is. Het kostenniveau is sedert 1954 voortdurend gestegen, voorname lijk ten aanzien van lonen en vee- voederprijzen: De opbrengsten ble ven gelijk of liepen in de ongun stige jaren terug. De verdiensten van de boer in het boekjaar '50-'51 waren reeds lager dan het gemid delde van de periode '48-'53, aldus wijzen cijfers van hét Landbouw- economisch Instituut uit, en zij wa ren in het seizoen '54-'55 zelfs aan zienlijk lager. Twee doden bij aanrijding Gisteravond om kwart over ze ven is een personenauto bij Wouds end in botsing gekomen met een melkwagen. De aanrijding was zo hevig, dat zowel de autobestuurder, de 46-jarige vertegenwoordiger J. N. uit Sneek, als de melkvervoer-, der de 53-jarige W. V. uit Wouds end op slag werden gedood. De rijkspolitie stelt in samenwerking met de verkeerspolitie een onder zoek naar de toedracht in. Drie-en-twintig personen zijn levend verbrand, doordat de auto bus, waarin zij zaten, te Moeltan in west-Pakistan in brand geraak te en over de kop sloeg, aldus is woensdag te Karatsji vernomen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. DE CHINESE MILITAIRE KRACHT De Amerikaanse opperbevelheb ber in het gebied van de Stille Oceaan, admiraal Felix Stump, heeft verklaard, dat de strijdkrach ten der Chinese communisten „ster ker dan ooit" zijn, in het bijzonder op de eilanden tussen Formosa en het vasteland. Hij zei dit woensdag op een pers conferentie bij aankomst te Seoel, waar hij besprekingen gaat voeren. Admiraal Stump verklaarde voorts dat de V.S. hun militaire positie in zuid-oost-Azië verbeteren door ver sterking van hun marine en lucht macht. Ongeveer -3.000 Britse soldaten hebben woensdag de bergen van noord-Cyprus op verzetsstrijders doorzocht. Het is de eerste groot opgezette operatie van de Britten sedert drie maanden. De actie, die mogelijk een week zal duren, beslaat een gebied van 125 vierkante km, waarin on geveer twintig dorpen worden ge- isoleerd. Marinevaartuigen bewa ken de kust om ontsnappingen over zee te voorkomen. In Nicosia is nu sedert vijf dagen .een uitgaansverbod van kracht, dat wertl ingesteld na de moord van visdag j.l. op een Britse vrouw en drie soldaten. Woensdagmiddag hadden de Britse autoriteiten het uitgaansverbod- opnieuw voor de duur van twee uren opgeheven om de inwoners gelegenheid tot inko pen van voedsel e.d. te geven. Maar dezen boycotten deze Britse maat regel en maakten slechts in zeer kleine getale van de mogelijkheid tot boodschappen doen gebruik. De gemeente heeft intussen gratis voedsel aan behoeftige gezinnen verstrekt. Israël zal de bijeenkomsten van de gemengde Israëlisch-Jor- daanse wapenstilstandscommissie ter bespreking van grensincidenten niet meer bijwonen. In een verkla ring van het ministerie van Bui tenlandse Zaken wordt gezegd, dat Israël, gezien de jongste schendin gen van de wapenstilstandsover eenkomst door Jordanië, het nut van dergelijke bijeenkomsten niet meer inziet. De herverkaveling van Schouwen-Duiveland Begin 1957 wordt begonnen met gemaal te Dreischor Op de gisteren te Goes gehouden persconferentie van de Herver kavelingskommissie Zeeland, is wederom mededeling gedaan van enkele belangrijke goedgekeurde gunningen van aannemers- en re- giewerken op Schouwen-Duiveland, naar aanleiding van vergaderingen der Herverkavelingskommissie in juli en september j.l. Het totale bedrag van gegunde werken beloopt voor de provincie Zeeland f 3.489.925; voor Schouwen- Duiveland f 1.845.755. De hoogste post betreft de bouw van het gemaal bij Prommelsluis, dat aan Gebrs. Everaers en v. d. Berg te Steenbergen gegund is voor f 770.000. Medegedeeld werd dat dit gemaal eind volgend jaar in bedrijf zal zijn en voorts dat het gemaal Den Osse begin '57 zal gaan draaien. Voor Prommelsluis is de keus gevallen op een Dieselgemaal. Zoals bekend zal dit de gemalen van Flaauwers en Schelphoek ko men te vervangen. Op Schouwen-Duiveland werden verder de volgende werken gegund: Meerwerk complex V, Ooster- land aan firma H. de Jager en Co. te Sliedrecht voor f 35 000; egaliseren e.d. complex 2 Brou wershaven aan Gebrs. v. d. Heu vel, 267 ha.: f 339.000; de aanleg van de ontsluitingsweg Serooskerke naar Provinciale weg aan C.V. Gebrs. van 't Verlaat, Ne der Hardinxveld, 495 m.: f 30.880; het graven waterleiding polders Schouwen en Burgh en Westland, „Het Noorden", Delfzijl, 1.3 km.: f 84.000; drainage van diverse polders in Duiveland, Ned. Heide Mij., 96 km.: f 71.585; herstelwerk polders Duiveland, Ned. Heide Mij.: f 60.770; doortrekken, drainage in Duive land, Ned. Heide Mij., 145 km.: f 24.720; drainage complex 14 Schouwen, N.V. Grontmij, 116 ha: f 77 000; egalisatie complex 51 Schouwen, N.V. Grontmij, 76 ha.: f 305.000; verwerken schotw allen Schou wen, N.V. Grontmij, 9000 m3.: f 23.000; opschonen 25.000 m. drainagesloot N.V. Grontmij: f 24.800. De per 1 oktober voor Schouwen- Duiveland aangegane verplichtin gen bedragen f 22 800.000. In 1957 zal een begin worden ge maakt met het gemaal Dreischor, als gevolg van de afsluiting van het Dijkwater. Voorts komt in aanleg een belangrijke landbouw-ontslui- tingsweg van Zierikzee richting Scharendijke, via Kerkwerve en Nieuwerkerke, aansluitend op de Delingsdijk. De provinciale weg naar Schud- debeurs zal worden omgelegd. De beplantingsplannen Wat de beplantingsplannen be treft is het de moeilijkheid om de juiste verhouding tussen doelmatig heid en estetica te vinden, waar deze laatste moet domineren. De mechanisatie breidt zich voortdu rend uit en bij het beplanten dient hier terdege rekening mee te wor den gehouden. Zo zullen in de toe komst de sloten mechanisch wor den geschoond, de beplanting mag niet te hoog opgaan i.v.m. bespui tingen door vliegtuigen en moet bovendien aan waterstaatkundige eisen voldoen. Over niet al te lange tijd echter ligt het in de bedoeling met de beplanting te beginnen door provincie, staatsbosbeheer en her verkaveling. In het a.s. seizoen zal uitgebreide maatschappelijke voorlichting in de herverkavelingsgebieden plaats vinden, o.rh. gaat de Commissie Woninginrichting kursussen geven. Deze maatschappelijke voorlichting gaat uit van door de herverkave ling gesubsidieerde zg. standsorga nisaties. Van de zg. „Lijst van rechtheb benden en uitkomsten der schattin gen" die op Schouwen-Duiveland ter inzage heeft gelegen, werd me degedeeld dat 76 personen bezwa ren hadden aangevoerd tegen de hierin neergelegde besluiten. Voor namelijk betroffen dit moeilijkhe den betrekking hebbend op zijkan ten van wegen. Tweehonderd per sonen opperden bezwaren tegen ad ministratieve (geringe) misstellin gen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1