LIEFDES NAZOMER Kruidenkracht! Het veer Zijpe-Anna Jacobapoltler E „KRAMMER" ANGEN DOOR *^er" is maan- ,iaar de werf ver- de dienst overge- „Willcmsdorp", weinig voor de doet. i die er waren en 'aeilijkheden die in een boot met :etten om de ngen, zijn dus deze plaats ge- R.T.M. zeer veel .e dienst normaal en lunccioneren. Dat zij daar door enige dagen de omstandighe den tegen zich had (vele zeer grote wagens na de kermis in Zierikzee en de Westhoek, die meer capaci teit vroegen dan normaal), grote draglines of andere landbouwma chines, die soms ook voor een ver traging zorgden en tenslotte mistig of heiig weer, het zijn alle oorzaken die een stagnatie van enkele uren tengevolge kunnen hebben en soms (NAAR DE WERF) DE WILLEMSDORP ook hadden, wat men nu eenmaal niet in de hand heeft. Dat de aktie gewekt, toen bekend werd dat voor de „Krammer" een boot met zijlading zou komen, suc ces had, is toe te juichen. Iets kwaads voor de R.T.M. behoeft hierin niet te worden gezocht, het personeel van de veerboot heeft het uiterste gegeven en bij normale drukte was er steeds een noi'maal vervoer. Darul Islam ontkent band met Schmidt De „Darul Islam" ontkent, dat er tussen haar en de Nederlander Schmidt enige band heeft bestaan. Deze Islamietische subversieve or ganisatie deelt dit mede in een ver klaring, die zy gezonden heeft aan de dagbladen in Djakarta. In de tenlastelegging in de zaak- Schmidt wordt deze er o.a. van be schuldigd steun te hebben verleend aan de Darul Islam. Sjah als onderwijzer De sjah van Perzië gaat elke avond in één van de zalen van zijn paleis aan twintig van zijn onder danen les geven in het lezen en schrijven. De vorst, die op deze wijze wil voorgaan in de strijd tegen het an alfabetisme, heeft op al zijn land genoten die onderwijs hebben volgd, een beroep gedaan om elke dag een uur van hun vrije tijd be schikbaar te stellen voor het geven van dergelijke lessen. Britse straaljager ontploft Gisteren is op London Airport een straaljager van het type Vul can ontploft en in brand gevlogen. Het toestel - een der modernste van de Britse luchtmacht - had juist een tocht om de wereld ach ter de rug en in de hal van het ontvangstgebouw stond een com missie van ontvangst gereed om de vliegers te huldigen. Drie inzitten den van het toestel kwamen om het leven; twee anderen konden zich redden. Het schijnt dat bij het dalen de Vulcan iets heeft geraakt, waar door het ongeluk is ontstaan. Het toestel had de afstand van Aden naar Londen afgelegd met een gemiddelde snelheid van 800 km per uur. Straaljager viel in Wilhehninakanaal Omstreeks 15.35 uur is maandag middag een straaljager afkomstig van de vliegbasis Gilze-Rijen, neer gestort. Het vliegtuig kwam terecht in het Wilhelminakanaal ter hoogte van de Ambachtsschool in Ooster hout en is geheel onder water ver dwenen. Het toestel was een „Super Sabre" F-100 C van het squadron van de Amerikaanse luchtmacht, dat ge stationeerd is op het vliegveld Soes- terberg. De vlieger van het toestel heeft zich met de schietstoel in vei ligheid kunnen stellen; hij kwam terecht bij de in aanbouw zijnde fabriek van C. Jamin. Dure wegerij Dezer dagen wierp een dame te 's-Gravenhage, die op een weegschaal ging staan, per abuis een gouden vijfje in de gleuf inplaats van een stui ver. Zij wende zich direct tot de exploitant, die het bakje van de weegschaal opende, waarin het gouden vijfje zich bevond. Het weer in september op Schouwen-Duiveland Het is een genoegen, na de vele maanden van overvloedige neer slag, ook uit de statistiek van de regenval uit de maand september te vernemen dat deze maand al thans weer belangrijk droger is ge weest dan normaal. Op de regen meter van het proefbedrijf „Schel- demonden" werd in deze maand 38.6 mm. neerslag geregistreerd, terwijl een hoeveelheid van 66 mm. voor deze maand in deze streken normaal is. Op 12 september werd niet minder dan 14.8 mm. in 24 uur afgetapt. Er kwamen in september 6 dagen voor met een temperatuur van meer dan 20 graden Celsius. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Bliksem sloeg in schuur Tijdens het vrij hevig onweer, dat zich gisteravond boven Schou wen-Duiveland ontlastte, is de bliksem ingeslagen in de schuur van de heer C. bij de Vaate aan de Boereweg alhier. De bewoners hoorden een hevige klap, maar er deden zich gelukkig geen brand- verschijnselen voor. Naderhand bleek dat dakpannen waren ge sneuveld en dat een gedeelte van de muur - bij de koelcellen voor de melk - was ingedrukt. Enkele elektrische kabels bleken gesmol ten, zodat het hemelvuur zich ken nelijk hierlangs een weg gezocht heeft. Het woonhuis liep geen schade op. 40-jarig dienstjubileum Zaterdag j.l. was het 40 jaar ge leden dat de heer C. Tromper in dienst kwam van het landbouwbe drijf van de heer J. Koopman in het Gouweveex*. Op passende wijze is de jubilaris gehuldigd in het „Huis van Nassau". O.m. werd een serenade gebracht door het muziek gezelschap Oefening en Uitspan ning" te Nieuwerkerk. Vergadering afd. Zeeland Ned. Touristenbond Deelnemers voeren van Zype naar Zierikzee Zaterdagmiddag 29 sept. kwam de afd. Zeeland van de Koninklijke Ned. Toeristenbond bijeen in hotel ,,Mondragon" te Zierikzee, onder presidium van mr. W. A. Offer- haus, C. d. K. in Groningen. Tevoren had het grootste deel van de deelnemers aan deze ver- gadering zich te Zijpe verenigd, waar zij om ongeveer 10.30 uur aan boord gingen van het rijksbeton- ningsvaartuig „Grevelingen", van de heer S. Beekman uit Bruinisse. Het vaartochtje over de Ooster- schelde van Zijpe naar Zierikzee en verder, werd door de deelnemers zeer gewaardeerd. De heer Beek man is zelf consul van de A.N.W.B. en aan boox'd van het vaartuig werd de koffie geserveerd. Op de vergadering zelf werd na het gewone welkom, een bijzonder wooi'd van welkom gesproken tot de heer R. J. L. Brouwer uit Ter- neuzen, die in 1955 tot waterconsul in zijn district was benoemd. De heer D. F. P. Hoegen uit Mid delburg werd opnieuw voorgedi-a- gen voor de reeds thans door hem vervulde functie van afdelingscon sul; ook burgemeester Sprenger van Oostkapelle, plaatsvervangend af delingsconsul, werd voor 1957 voor deze functie opnieuw voorgedragen. Aan een chauffeur uit Zeeuws- Vlaanderen werd de onderscheiding voor 25 jaar trouwe dienst (25 jaar In eenzelfde betrekking bij een zelfde bondslid) uitgereikt. De mededeling dat de Bond thans 360.000 en de Wegenwacht 200.000 leden heeft, werd met enthousiasme begroet, evenals de mededelingèn over de belangrijke vex*betering in de bewegwijzering. De rondvraag gaf weinig stof tot bespx-eking, terwijl geen vragen waren ingekomen. KERKWERVE De gemeentelijke bibliotheek De gemeentelijke bibliotheek in het verenigingsgebouw te Kerk- werve zal ook deze winter weer worden opengesteld. De uitdeling van de boeken zal voor de eerste keer plaats vinden op woensdag 3 oktober 1956 des avonds van half acht tot acht uur in het vereni gingsgebouw te Kerkwerve. OOSTERLAND Lezing drs P. Creutzberg De Culturele Vereniging „Oós- terland" heeft het seizoen geopend met een lezing van drs. P. Creutz berg over Suriname, in de Confe- x-entiekamer. De voorzitter, burge meester Laurense, mocht een tal rijk publiek verwelkomen. Drs. Creutzberg begon zijn cau serie met een overzicht van land en volk van Suriname, het zelfstan dig rijksdeel, dat viermaal zo groot is als Nederland. Van de kwart mil joen inwoners zijn er slechts 2.500 blanken. De anderen vertegenwoor digen tal van rassen, als: Voor-In diërs, Javanen, Chinezen, Indianen etc. De afstammelingen van de vroegere slaven bevolken onder de naam Bosnegers de binnenlanden. Ongeveer 70.000 zijn Creolen (ne gers en halfbloeden). Spreker stond hierna stil bij de bronnen van be staan (bauxiet, hout). Hierna vertoonde de spreker een door hem zelf vervaardigde film, die een indrukwekkend beeld gaf van het wondex-schone land met zijn rijke flora en fauna. De voorzitter dankte de heer Creutzberg na afloop voor de leer- zame avond. SIRJANSLAND Goede dag voor de bejaarden Het was zaterdagmiddag bijzon der mooi weer toen de bejaarden zich hadden opgesteld voor het schoolgebouw, vanwaar met eén negental luxe auto's gestart werd voor een rondrit over het eiland- Burgemeester Laurense maakte de rit mee. Nadat ieder zijn plaats h^d ingenomen gaf de heer Heule om 1 uur het sein van vertrek. Onder ge juich van vele belangstellenden zette de stoet zich in beweging, via Oosterland naar Bruinisse. Bij Viane werd een bezoek gebracht aan de caissons. De nieuwe kerk en de kleuterschool werden bezocht. In Zierikzee werd enkele ogenblik ken uitgerust en een traktatie aan geboden. Over Schuddebeurs, Noordgouwe, Kerkwerve en Mori- aanshoofd bei-eikte men de Schelp- hoek waar eveneens de reis werd onderbroken. Via de Westhoek ging het terug naar Brouwershaven, waar in hotel Ringelberg verver singen werden aangeboden. Om on geveer 19 uur bex-eikte men weer Kerkwerve werkt mee aan uitbreiding Beatrixschool te Zierikzee Nieuwe straatbelasting ingevoerd Onder voorzitterschap van bur gemeester S. Francke vergaderde de raad van Kerkwexrve. De heer M. L. den Boer was met kennisge ving afwezig. Gelet op de positie van de finan ciële middelen, werd afwijzend be schikt op het subsidieverzoek voor de oprichting van een Zeeuws Stu diefonds. Z.h.s. besloot de raad de bijdrage voor eventuele leerlingen uit de gemeente aan de kleuteron- derwijzeresopleiding te Middelburg vast te stellen op f 150 per leerling. Hierna kwam in behandeling de le wijziging van de exploitatiebe groting en de kapitaalsbegroting van de Beatrixschool te Zierikzee. Blijkens een schrijven van de in- spekteur van de volksgezondheid, voldoet de ruimte van het Wees huis, waarin een afdeling van de school is ondergebracht, niet aan de eisen. Omdat nieuwbouwplannen in voorbereiding zijn, wordt de af deling nog niet afgekeurd. De nieuwbouw zal in drie fasen wor den verwezenlijkt. De eerste omvat de bouw van een lokalenvleugel aan het bestaande gebouw. Indien de behoefte hiertoe bestaat, zal in de toekomst nog een vleugel wor den bijgebouwd. Bovendien zal een gymnastiekzaal worden gebouwd. De jaarlijkse kosten voor de le fase komen neer op f 0,58 per inwoner. De kosten voor de 2e en 3e fase respektievelijk f 0,29 en f 0,21 (ra mingen). Z.h.s. besloot de raad aan de eer ste fase medewerking te verlenen, indien de middelen kunnen worden verkregen van rijkswege, in de vorm van een algemene uitkering uit het gemeentefonds. Een voorstel van b. en w. tot aan sluiting bij het I.Z.A. Zeeland ten behoeve van het personeel in ge meentedienst werd aangenomen. De heer der Weduwen stemde tegen. Deze wilde liever eerst een rege ling voor rijksambtenaren afwach ten. Verzoek om verhoogde uitkering Zonder hoofdelijke stemming werd verder aangenomen het voor stel om een aanvraag in te dienen voor een verhoogde uitkering uit het Gemeentefonds voor 1957. Voor het aanvragen van een rijbewijs zal voortaan een leges verschuldigd zijn van f 1. Op enige punten zal de verordening op de rioolbelastipg worden gewijzigd. Besloten werd de nieuwe straatbelasting in te voe ren met ingang van 1 januari 1956. Het percentage der belasting zbl bedragen 6 pet. van de kadastrale opbrengst voor gebouwd en 3 pet. van ongebouwd eigendom. M.i.v. 18 juli werd de heer C. D. Kriekaard benoemd tot hoofd van de o.l.-school. De rekening van het burgerlijk armbestuur werd z.h.s. goedgekeurd. Het gemeentelijk sub sidie over 1955 heeft bedragen f 3.484,30. De raad keurde daarop de reke ning 1954 goed, na uitgebracht gun stig* rapport door de commissie bij monde van de heer A. Kloet. De re kening sluit met een nadelig slot van f 1.843,46 (gewone dienst) en met een nadelig slot van f 140.079,65 (kapitaalsdienst). In antwoord op een vi'aag van de heer M. M. Hanse, deelde de voorzitter mede, dat de brandspuit binnen veertien dagen zal worden afgeleverd. Er bestaan nog plan nen om een rioolzuiveringsinstalla tie te bouwen. Binnen het raam van de vergoedingen van het wederop- bouwplan en de verhoging van de algemene uitkering, zal wórden ge pleit de kosten aan de gemeente te vergoeden. Sirjansland, waar men door een wachtende schare werd begroet. De bejaarden hebben ongetwijfeld een onvergetelijke dag achter de rug, mede dank zij de goede gaven van de dorpelingen en de medewerking van de autobezitters. Spijtig was het dat enkelen door ongesteldheid de reis niet konden meemaken. BRUINISSE Jaarvergadering P.V. „De Bruse Trekker" De duivenhoudersvereniging „De Bruse Trekker" vergaderde vorige week in „Het Centrum". Deze vex- gadering was zeer goed bezocht, want van de leden was alleen de voorzitter wegens ongesteldheid af wezig en de leiding benistte daar om bij de heer W. A. Jumelet. Deze gaf een overzicht van het thans be ëindigde seizoen, dat voor de dui vensport buitengewoon ongunstig was, wegens het slechte weer. Het vex"lies aan duiven is dan ook lan delijk buitengewoon groot. Niette min stemmen de resultaten van de eigen vereniging, de omstandighe den in aanmerking nemende, tot te vredenheid. De belangstelling voor de duivensport is goed en het ver heugde de heer Jumelet in de heer Steketee, de opziener bij de Visse rijen op de Zeeuwse Stromen, een nieuw lid en een enthousiast dui vensportliefhebber te kunnen be groeten. Het aantal duiven onder de leden neemt nog voortdurend toe, het en thousiasme uitte zich ook door het voorstel om dit jaar weer een ten toonstelling te organiseren, of schoon vroeger de tentoonstellingen soms alleen door de echte liefheb bers gewaardeerd werden. Dit voor stel werd met algemene stemmen aangenomen. Besloten weird de hokkeuring te doen verrichten door een Belgische keurmeester, de ten toonstellingskeuring door een Ne derlandse keurmeester. Dank werd gebracht aan de heer IJzelenberg voor het vervoer van de ingekorfde vogels en aan de commissie die belast was met de administratie en het afstellen en constateurs. Uitvoerig werd gespro ken over de rayonindeling van de vluchten voor de Zeeuwse Con courscombinatie. Besloten werd een rayonvergadering aan te vragen, waardoor Schouwen-Duiveland een afgerond rayon wordt en ook Brui nisse in dat rayon kan meevliegen. Niet tot het eiland behorende plaat sen zouden dan weer bij een ander rayon kunnen worden ingedeeld. Sowjet-troepeu uit Roemenië en Hongarije naar huis Het rechtse Oostenrijkse blad ,.Die Presse" heeft dinsdag gemeld dat volgens berichten uit Praag het huidige bezoek van de Zuidsla- vische president, maarschalk Tito, aan de Sowjet-Unie, in vei-band staat met het terugtrekken van Sowjet-ti'oepen uit Roemenië en Hongarije. In Praag werd gezegd, dat de be perking van het spoorwegverkeer in Hongarije voor de tijd van drie weken, niet wegens tekort aan brandstof is afgekondigd, maar om dat men rijdend materieel voor het vervoer van Sowjet-soldaten naar de Sowjet-Unie nodig heeft. Ook werd in Praag vernomen, al dus „Die Px-esse", dat er Tsjecho- slowaakse troepen naar de Hon- gaai-se grens zijn gezonden om pa raat te zijn, indien de terugtrek king van de Sowjet-eenheden uit Hongarije tot ongeregeldheden leidt. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulpprediker te Amsterdam (Westerkerkgemeente): mej. L. J. C. Boersma, vikaris te Almen-Harfsen; tot voorgangster van de Ver. van Vrijz. Hervoi*mden te Arnhem: mej. H. J. Dorlas, vi karis te Den Haag. Aangenomen naar Middelburg (toezW. Dijckmeester, Etten (N.B.). Ger. Kerken Benoemd tot hulpprediker te Rockanje: P. J. Lambooij, em. pred. en hulppred. te Enumatil. Drietal te Hilversum: dr. J. C. Gilhuis, Amstex-dam-oost, A. S. Timmer, Rotterdam-c. en J. L. Wielenga, Kampen. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Aangenomen naar ÏJsselmonde- Bolnes-Slikkerveer: J. Meilof, Nie- zijl. Bedankt voor Heemse: J. Meilof, Niezijl. Vrij Evang. Gemeenten Bedankt voor Veendam: J. Moer land, Musselkanaal. Ger. Gemeenten Aangenomen naar Rotterdam zuid: Chr. van Dam, Barneveld. ZIERIKZEE Portugese stierengevechten in originele Rodeo-show Gevluchte familie brengt gevarieerd programma Portugese stierengevechten zijn donderdag en zaterdag te Zierikzee op het Havenplein te zien. Deze stierengevechten worden gebracht in de Rodéo-show van Délmonte's Toreadors, de uit zeven leden be staande Hongaars-Tsjechische fa milie Hermanos. De gerenommeer de c.ircusjamilxe Hermanos vluchtte destijds met achterlating van een complete circus-installatie, 100 vol bloedpaarden en alle persoonlijke bezittingen, naar het vrije westen. Na een toernee door Oostenrijk en west-Duitsland, die ondersteund werd door de Internationale Fede ratie voor Vluchtelingenhulp, is deze ontheemde artistenfamilie er in geslaagd zich enigermate te her stellen. Thans zijn de toreador's op toernee door Nederland. De Rodéo-show is een afspiege ling van de jaarlijkse wedstrijden die in Zuid-Amerika de cowboys, in zuid-Franki'ijk en Portugal de toreadors organiseren. Voor een goed begrip diene, dat de show niets heeft uitstaan met de Spaanse stierengevechten. Het is een on bloedige vertoning, waarbij het aankomt op vlugheid, lenigheid en kracht, met inachtneming van het strenge Rodéo-reglement. Men ziet de wondeiTijke behen digheid der toreador's met lasso's, met buffelzweep en geweer en fan tastisch is vooral de rijvaardigheid van deze mensen. De signorita's Manuelle en Lydia treden bi-engen Spaanse volksdansen, terwijl het jongste meisje van de troep een trapezenummer brengt. Het K.N.M.I. verwacht tot woensdagavond: Lagere temperaturen Vei'anderiijke bewolking met en kele verspreid optredende buien; overwegend matige wind in hoofd zaak tussen zuidwest en noord west; lagere temperaturen. 3 okt. Zon op 6.46, onder 18.15. Maan op 5.53, onder 17.31. 4 okt. Zon op 6.48, onder 18.13. Maan op 7.13, onder 17.56. Nieuwe maan 4 okt. te 5.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 3 okt. 2.24 v.m. 14.38 n.m. 4 okt. 3.11 v.m. 15.23 n.m. BROUWERSHAVEN: 3 okt. 1.45 v.m. 14.10 n.m. 4 okt. 2.30 v.m. 14.52 n.m. Springtij: 6 en 21 oktober. Doodtij: 13 en 28 oktober. Lagere temperaturen Een stormgebied dat maandag middag langs zuidwest Engeland ti-ok, verplaatste zich gedurende de nacht over ons land naar het noord oosten. Dit ging vergezeld van re gen en onweer, waax-bij plaatselijk grote hoeveelheden regen vieler Den Helder meldde met 31 mr grootste hoeveelheid. Inmiddels heeft de luchtdrukvei-deling op tische Oceaan zich in zc ting gewijzigd, dat aa van vochtige en voc het jaar tamelijk j het zuiden tot west-Europa een dere luchtmassa' spi-ong, welke m reeds overstroo' naar het oost* I Een nieuwe welke daar belai> nam, trekt in d Noorse kust. Ro stromen nieuwe i melijk koude pol: richting van de B MARKTBEl Coöp. Tuinbouwveilin. Afdeling Zierikzee Veiling van 1 october 1956. Aardappelen f 9; Andijvie f 13- 22; Postelein f 28-30; Kroten f 18; Groene kool f 19; Uien f 17; To maten f 23-33; Princessebonen f 82 -86; Transp. de Cronc. K. f 9-13; James Grieve f 20-33; Zigeunerin f 11-22; Manks Codlin f 20; All. Pippin f 14-31; Zoete kroon f 28- 31; Valappelen f 6; B. Hardy K. f 21; Conference K. f 20; per 100 kilogram. Bloemkool f 24-55; Komkommers f 15-23; Meloenen f 23; Sla B f 8; Radijs f 8; per 100 stuks en bos. 's GRAVENHAGE. Van het col lege van rijksbemiddelaars wordt vernomen, dat binnenkort een be schikking is te wachten over de loonsverhoging voor het beroeps- goederenvervoer over de weg, welke drie procent zal bedragen. Door de ondernemers zal doorbe rekening worden gevraagd. Ingezonden mededeling In kruiden zit de kracht van de natuur. En de natuur blijft voor mens en dier DE bron, óók van genezing. Klachten en kwaaltjes, zoalsmoeheid, hoofdpijn, puist jes. verstopping, vale teint, enz., zijn het gevolg van onnatuurlijke leefwijze. Be houd Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam met HERBESAN. Kruidenthee. Verkrijg baar bij Uw apotheker of drogist f 1.79 per groot pak, voldoende voor maanden. FEUILLETON Oorspronkelijke roman door HENK VAN HEESWIJK Hij had er aanvankelijk geen snars van begrepen. Wat raaskalde ze nu allemaal? Een winkel huren? Installeren en openen? „Maar Elly", was zijn antwoord geweest, nadat hij van zijn eerste verbazing beko men was, „dat kost een kapitaal1." „Dat kapitaal verschaf ik. Jij doet jouw centen erbij en samen betalen we, wat er betaald moet worden. Ik ben niet van plan om met een man te trouwen, die zijn hele leven moet ploeteren voor een hongerloontje. Ja, want meer ver dien je niet. En jij kunt veel meer vex-dienen, jongetje. Dat heb ik je al eerder gezegd. Genoeg, we praten er niet meer over. Eind april tx"ou- wen we en voor die tijd schaffen we onze spullen wel aan. Je hebt nog enkele vakantiedagen tegoed, die neem je aan het eind van de maand, dan kunnen we samen op ons gemak de nodige inkopen doen" Protesten hadden niet geholpen. Elly had het in haar blonde hoofd gezet, dat alles zo zou gebeuren en daarmee basta. Als laatste argu ment had hij tenslotte, half schexl- send gezegd: „En als ik nu niet wil? Als ik nu eens wegloop?" Ze had hem bij zijn ox-en gepakt en op de haar eigen manier even een zoen op zijn lippen gedrukt. „Jij weglopen, jongetje? Ik zou je vin den, al ging je naar het einde van de wereld en je daarna met een ketting aan me vastklinken. O zo!" Die avond was hij in zijn kosthuis gekomen en had op z'n kamer nog eens over alles nagedacht. Ach teraf bekeken was hij toch maar een geluksvogel, dat hij zo'n onder nemende vrouw getroffen had. Wat waren de andei-e jongens in het dox-p niet jaloers op hem! En hij wist drommels goed, dat men in het dorp dikwijls tegen elkaar zei: „Wat die Elly Peetoom toch ziet in die slome Tom BoornbergerMij dunkt, ze kan toch wel wat beters krijgen". Het deerde hem niet. Dat hij een beetje sloom was, wist hij zelf ook wel. Een mens heeft zich zelf nu eenmaal niet gemaakt. Dat Elly hem van het begin af aan min of meer tyranniseerde, was ook geen nieuws. Zo sloom was hij toch niet, dat hij dit dadelijk gemerkt had, al op die feestavond. Maar het feit, dat de knappe Elly Peetoom hem had uitveikox-en, streelde zijn tx*ots, al liet hij dit in het openbaar nooit merken. Als in een roes had hij de daai-- op volgende weken doorleefd. Zijn baas had hem gek aangekeken, toen hij op 31 maart zijn ontslag aankondigde. Eerst toen begx-eep hij dat zijn sloomheid uitgebuit was gewoi'den door zijn baas, want deze had gezegd: „Tja, als het om loon gaat, dan is er wel over te px'aten". Maar de werkgever had nog gek ker gekeken, toen hij zo langs z'n neus weg geantwoord had: „O nee, dat is het niet. De kwestie is name lijk, dat ik zelf een zaak ga begin nen, ziet u? In ons dorp". Nee, dat had de man niet dade lijk willen geloven. „Man, dat kost vandaag de dag een bom duiten! Weet je dat wel?" En werkelijk vermakelijk om te zien was het ge zicht van de baas geworden, toen Tom schouderophalend had geant woord: „Och, dat is van onderge schikt belang". Dus- was hij vertrokken. Op de 22e april. Want de rest van de maand waren nog vakantiedagen, die hij tegoed had. Een week daai> na waren ze getrouwd. Gedurende de vakantiedagen sjouwden ze sa men de stad af om inkopen te doen, zowel voor de zaak als de woning. En toen men in de naburige stad niet alles naar genoegen kon kopen, was er ook nog een reis naar Rot terdam aan vastgeknoopt om alles te kompleteren. Wat een bruiloft was dat ge weest! Vader Peetoom, trots, dat zijn oudste dochter ging trouwen en met haar man een eigen zaak be gon, glom des morgens van louter genoegen en later van de spiritua liën. De eenvoudige familieleden van Tom hadden zich gedui-ende het gehele feest onwennig gevoeld, hoe wel Elly en ook haar zusje Bep alles deden om hen op hun gemak te stellen. Ja, Elly was werkelijk de koningin van het feest geweest in haar prachtige witte satijnen ja pon. De dagen daarop volgde de in richting van de winkel en het huis. Doodop van het ongewone werk vielen ze 's avonds in bed in een zware slaap. Om de volgende och tend bij het krieken van de dag op nieuw weer te beginnen. Veertien dagen lang duui'de dat gesjouw, ge timmer en aanleg van alles, wat er aangelegd moest woi'den. Toen was het grote moment aangebroken van de opening. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2